WAT DURVEN Liberale twijfel aan rentabiliteit water en in AMVJ redden Don Ellis: interessant jazzconcert in Doelen Waterig en langdurig Bioscoop in AMVJ komt ConiVerdondt 4 Wethouder G. Z. de Vos: Gekro alleen zonder stank naar Botlek HL RHYTM, BLUES EN POP WERK JA van de opruiming C- St Verdonck: Omzet Thomsen in '67 gedaald Houtvaart wil diversificatie 17.000e schip: l|| dagen eerder! allé matèn*1 sMiseakïlenMg van uw haarden lever» I- Kritisch bekeken In hef II IS® ■till H VAN AARLE W0NDERWAND me» zes roltrappen naar boven en naar beneden Die goeie ouwe bumkenheym heeft de sleutel van de gezelligheid. te Avant-garde de vuilverwerkingsinstallatie een fabriek van gedestilleerd water te koppelen. Een dergelijke fa briek werd beschouwd als een uitsluitend Rotterdams belang, de mogelijkheden moesten eerst worden bestudeerd eer B. en W. met een goed geprepareerd voor stel voor de gemeenteraad kon den verschijnen. GEEN UITSTEL ROTTERDAMSE RAADSFRANJE aOUDGeSWS£L22l.ROTTEnDUCTELi1ie«73-123032 lot 9 uur open Infeaotat De zomervakantie en de zon zullen U waarschijnlijk meer interesseren. Er is echter wel een zeer goede reden om nu een Perzisch tapijt te kopen. De prijzen zijn namelijk op hun allerlaagst. U koopt thans de mooiste tapijten met de grootste kortingen. De opruiming begint donderdag 18 juli ROTTERDAM Lijnbaan 55 Telefoon 11 69 20 AMSTERDAM - DEN HAAG - EINDHOVEN - ARNHEM Financiële flitsen k./ i I er DE ROTTERDAMMER Pagina 3 VRIJDAG 12 ,iju JJ72X WAS voor sommige Rotlerilainsa raadsleden wel weer eens nodig namens B en W 1c horen dat Botterdam van durven groot is geworden. Wethouder worst zei dit omdat voor de WD het ge destilleerde water wel wat zwaar begon ie wegen. Zo zwaar zelfs, dat deze fraktie tegen stemde. Omdat de fabriek voor gedestilleerd wa ter, die dus nu als onderdeel van dit he- langrijke projekt de meeste aandacht kreeg, gekoppeld is aan de afvalverwer- kende installatie, dringt de tijd Rijn- niond, Rotterdam en de overige gemeen ten moeten beginnen met deze „ufne- meivde en toeleverende". Zo niet dan drei gen nog meer problemen. Er kunnen enkele jaren komen, waarin de capaciteit om afvul te verwerken niet voldoende is. Dut mag na tuurlijk niet en daarom moet ■cr snel worden gehandeld. Als men nu eerst eens uitgebrei de proeven mei het Water- wegwater gaal nemen ontslaat er een on verantwoord uitstel. Aldus de redenering van B en W. Het grootste deel van de raad was het daarmee eens. Terecht, menen we, er moet risico .worden genomen. Bij slagen zijn de voordelen groot. Zelfs winst voor Rotterdam is dan in het vooruitzicht. En wij zien nog steeds niet in waarom de WD zo beducht moet zijn. Was deze fraktic, die vaak weinig gelukkig ma noeuvreert, mi eensgezind, zij bleef vrij wel alleen staan. Overigens zijn wij zo vrij B en \V aan te raden toch maar alvast over liet daar opvolgende vuilverwcrkingsprojekt (in de Alexanderpotder) te gaan nadenken. Want de tijd van voorbereiding voor de ze zaken is noodzakelijk lang. En wie de cijfers zret kan alleen maar concluderen dat 'deze maatschappij van jaar tot jaar vuil produceert in een hoeveelheid, die schrikwekkend stijgt. Prettig was verder r.og van. de lurlit- verviiilingsdeskundige wethouder De Vos te ïioren dat Rozenburg, Vlaardingen cn andere -.'Onliggende" gemeenten geen stank zullen oogsten als dank. De Gekro zal slechts in de Botlek komen als het gehele, ingewikkelde projekt daardoor geen nare luchtjes gaat geven. Hopelijk is 'hiermee dc gemeenteraad van Rozen burg, die noga] fel heeft geageerd, genist- gesteld. J^AaCT het mi voor de AMVJ? Men zou het kunnen opmaken uit de woor den, die wethouder Reehorst ter verdedi ging van het „traditionele" garantievoorstel in de raad daaraan wijdde. Hel liioscoop- plan (in wat tui nng als Mauri Inzaai bekend staat) gsat door en er worden goede reve nuen van verwacht. Die verwachting zal wel gebaseerd zijn j op het feit dat bioscoopexploitanten maar niet een nieuw theater als sprong in hel duister wagen. Of liet een renderende zaak wordt hangt vooral af vun liet genre films, dal er vertoond zal worden. In ieder geval kreeg de raad wat meer uitzicht op liet verdwijnen vuil de lange rij tekorten. Die m'trl zich Overigens'niet-al te dramatisch moet voorstellen zonder ze te bagatelliseren. Eerder hebben we betoogd dat het jammer zou zijn als een dergelijk gecombineerd projekl op den duur niet ten minste quitte kan speten. Twee wethouders 2ijn nu met de sane ring betrokken. Het is te hopen dat zij lmn plannen knnuen doorzetten. Want al is het AMVJ-gebeel dan een „goede belegging" cn „geen bodemloze put" er moeten toeh kamen worden benul om de zaak geheel gezond te krijgen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De gemeente Rotterdam neemt deel in de NV Afvalverwerking Rijnmond, die, zoals men weet, een vuilverbran dingsinstallatie annex fabriek van gedestilleerd water gaat bouwen en exploiteren in hét Rotlekgebied. De fabriek moet in 1S72 klaar zijn. Rotterdam is daarmee de laatste van de Rijn mondgemeenten. Want, zoals wethouder J. Worst donderdag middag in de gemeenteraad uit eenzette, de zaak was reeds el ders geaccepteerd, toen van de industrie uit de idee kwam aan Laat Her kamperen voor U niet worden tot een behelpen met minder dan thuis, maar zorg voor een comfortabel kamp... en, vooral dat U uit geslapen bent! En dat bent U met deze slaap zakken met lichtgewicht vul ling, w.o. 70% Acryl, geheel ultritsbaar, prima wasbaar en in leuk fantasie dessin. U zoekt 'm uit voor nog géén twee tien tjes. In ®*ze camping afdeling, op de 2e etage verkopen wij deze heerlijk warme slaapzakken, in diverse kleuren, snijmaat 160x190 VOOI Vrijdagavond tot 9 uur open Géén tel. of schriftheit. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de Doelen is op woensdag 24 juli een in alle op zichten interessant jazzgebeuren te beleven. Een optreden van een jonge big band-nieuwe stijl. „Don Ellis and the Don Ellis Orchestra". Don Ellis is de Amerikaanse avant-garde-pianist die enige jaren geleden in het nieuws kwam door een optreden in Stock holm in te zetten met drie minuten stilte, het „Requiem for piano" en het daar al dan niet bestond (de menin gen zijn verdeeld) om zout in de pia no te strooien. Vorig jaar formeerde hij met louter piepjonge musici een big band waarmee hij drie langspeel platen heeft uitgebracht. Het schijnt deze band het meest succesvol te lukken om avant-gar- ae-elementen door de orthodoxe big- band-muziek heen te laten spe len. In de arrangementen van Ellis, die alle orkestwerken voor zijn reke- ning beeft genomen, vindt men tege lijkertijd de rhythm and blues en het popwerk. Hij heelt gestreefd naar een uitbreiding van de klankkleur en schroomt niet daarbij gebruik te ma ken van elektronische muziek. Zo {met tlé baardj ontwikkelde hij een bepaald signaal apparaat dat een echo-effect kan be reiken. Een van de specialiteiten van de 21 man tellende bezetting is het spelen in de voor jazz ongewone maatsoor ten, die zij volkomen natuurlijk we ten doen uitkomen. Een ander vreemd effect geven de vier trompet tisten die zich bedienen van een ex tra kwarttoon-ventiel. De saxofonisten spelen met elektrisch versterkste in strumenten. Don EUis beweegt zich langer in de jazz dan zijn rkest. Deze 33-jarige pianist speelde in de jaren vijftig on der meer in de orkesten van Woody Herman, Lionel Hampton, Claude Thronhii! en Maynard Ferguson. Hij werd begin zestiger jaren een ver trouwd figuur in de New-Yorkse avant-garde-wereld. Hij speelde toen enige tijd in ensembles van Charlie Mingus.en werkte samen met George Russell. Ellis ontwikkelde zijn ideeën meer definitief onder invloed van de Indi ase musicus Harl Har Rao. Hem wordt voorts een groot gevoel voor. humor en happenings toegeschreven, zodat wellicht op verrassingen gere kend mag worden. Dit concert, eenmalig voor België en Nederland, loopt min of meer vooruit op de te verwachten resulta ten van de Europese Radio Unie, die momenteel in oprichting is. Een van de doelstellingen is te komen tot een zo groot mogelijke uitwisseling van orkesten. De Nederlandse Radio Unie heeft de big band gecontracteerd, waarna de combinatie met de Doelen een vrij logische zaak werd. Op deze avond treden voorts nog op het onlangs opgerichte kwartet van Theo Loevendie, „The Jazz- consort" met trombonist Malcolm Griffith en het kwartet van Piet Noordijk. Pianist in dit kwartet is Rob Madna, na lange afwezigheid weer terug, en de vervanger van Cees See op drums Eric Ineke. Bassist is Rob Langereis. ROTTERDAM Voor de., officier van justitie is geleid de achttienjarige groentepakker G. B, die de afgelopen drie maanden zich heeft schuldig ge maakt aan vier insluipingen in Hoek van Holland. Hü had voor zeshonderd gulden gestolen. Dat de gemeenteraad zonder slag of stoot deze Rotterdamse deelname aan het project aanvaardde was ech ter niet het geval. De heer C. N. van Dis stemde tegen omdat de fabriek van gedestilleerd water een vol-eontinuebedrijf zou moeten worden en hij het in strijd achtte met dc verantwoordelijkheid voor de zondagsheiliging dat de over heid ten behoeve van de industrie, dus niet uit sociale overwegingen, een dergelijk contintiebèdrijf zou gaan exploiteren. De gehele VVD-fractie had bezwa ren tegen het project van de waterfa- briek, omdat men niet was overtuigd van de rentabiliteit. Gezien de dwang der omstandighe den in 1970 zou de vuilverbran dingsinstallatie aan de Brielselaan reeds op top-capaciteit zijn bezet en als men nu aan het werk ging zou door de noodzakelijke lange voorbe reiding de installatie aan de Botlek eerst in 1972, dus eigenlijk twee jaar te laat, .gereed zijn bepleitte wet houder Worst een zo spoedig moge lijk accepteren van de Rotterdamse deelname. De heef W. Baggerman verzocht namens de liberale fractie uitstel van het gedestilleerd-waterproject tot proefnemingen zouden aantonen, dat het water van de Nieuwe Waterweg een geschikte grondstof zou zijnen men dus niet van het veel duurdere water van Berenplaat of Biesbosch zou moeten uitgaan. Hoewel wethouder Worst nadruk kelijk stelde dat de tijd drong en de prijs van het gedestilleerde water in dat geval niet eens zo veel hoger zou zijn, werd het liberale voorstel tot uitstel in stemming gebracht. Het werd met vier tegen 28 stemmen ver worpen. Ook de heer Van Dis zag in het stichten van een fabriek van ge destilleerd water een groot risico. Zouden, waar zovele bedrijven reeds hun eigen installatie voor gedestil leerd water hebben, er wel voldoende afnemers komen om de gemeente Rotterdam te bewaren voor grote verliezen? A En het allerjongste gemeente raadslid, mejuffrouw mr. E. A. Schut (rk) sprak in de eerste rede die zij in de raad hield evenzeer over een riskante onderneming, vooral omdat zij meende dat nog lang niet is bewe- ROTTERDAM Deze raadsvergadering in vakantietijd leverde weinig franje op. De grootste moot bleek het gedestil leerd water op te leveren, dat een aantal leden zwaar op de maag zat. „Zwaar water" dus (kennen we die naam nog uit de geschiedenis der kernenergie?), een waterig en langdurig geheel. De maidenspeech van mejuf frouw Schut, de nieuwe benja min, deed er weinig toe dit kleurloze geheel wat op te fleu ren. Of dit KVp-raadslid een aanwinst is kan nog niet worden gezegd. Zij las zoals velen overigens haar eerste toespraak keurig voor en volstond in tweede termijn met zich „uit het strijdperk terug te trekken". De communistische heer Groe nendijk kreeg op zijn vraag of dc vergaderingen van de NV Afval verwerking Rijnmond (wat een naam....) openbaar zijn, van de burgemeester te horen- dat hij daarvoor in het Wetboek van Koophandel moest kijken. Re pliek van de vraagsteller: „Dat zat niet bij de stukken". Zo werd het toch nog laat voordat de raad de twee RET-bussen konden vullen, die voor het stadhuis klaar stonden voor een rit in westelijke rich ting. De bestuurders gingen te velde om in Europoort en Maasvlakte eens te kijken waar die geruchtmakende graan o- verslagbedrijven dan wel komen, of de Maasvlakte al opschiet en waar het vervolg ervan zou moe ten komen... Prijs gewonnen Mevrouw G. de Haan. Molenvijver 58 B, Rotterdam, was een der winnaressen in de Ter- lenka handbrei- en haakwedstrxjd „Brei Terlenka", die in het gehele land werd gehouden. Zij won een tweede prijs 500), die vanmorgen, vrijdag bij haar thuis Werd overhan digd. zen dat het water uit de Nieuwe Wa terweg geschikt is als grondstof. Wethouder Worst kon haar ge ruststellen. Uit rapporten van de di rectie van het drinkwaterleidingbe- drijf was reeds vast komen te staan, dat dit risico bijzonder gering is. Bo vendien zou door grondstofkwaliteit gedwongen overschakeling naar Be renplaat of Biesbosch slechts een prijsverhoging van enkele centen per kubieke meter betekenen. De heer Worst rekende bovendien voor, dat de productie van gedestil leerd waterin eigen bedrijf de on dernemingen die dit thans doen komt te staan op ongeveer twee gulden per kubieke meter. NV Afvalverwerking Rijnmond zal straks dit water kun nen leveren voor 1,25 per kubieke meter en dat prijsverschil zal zeker industriecontracten stimuleren.' Ten slotte moest er nog een misverstand worden opgelost. De heer Baggerman had vernomen daf er fabrieken zijn, die de voor de vuilverbranding benodigde appara tuur reeds binnen 24 tot 28 maanden kunnen leveren. Waarom dan nu reeds de zaak doorgedrukt, als men toch pas re kent met 1972? Het misverstand, hem duidelijk ge maakt door de wethouders Worst en Jettinghoff, lag daarin, dat de heer Baggerman geen rekening hield met de noodzakelijke lange tijd van voor bereiding. Eerst moest worden be paald, welke soort installaties men nodig had en eer alles rond zal zijn, eer men eenmaal zal kunnen gaan bouwen, is men ten minste een vol jaar verder. »ll De grote mode van dit seizoen- zijn wel die leuke, badstof Ja ponnen, die zo heerlijk luchtig zijn en zo fleurig staan. Soepele tricot badstof japon nen mee ceintuur, wit afge biesd bij de armsgaten en in een zeer origineel model met knoop- sluiting op de schouders. U koopt zo'n luchtig zomerjurkje in aqua en in de maten 36 t/m 46, voor nog géén negen gutden. Op onze japonnenafdeling ver kopen wij tricot badstof jurk jes met ceintuur,- wit afgebiesd langs de armsgaten, in de kleur aqua, leuk voor strand, vakantie en vrije, tijd, maten 36 t/m 46, voor Géén Sef. of schrift, bést. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De onderhande lingen betreffende het bouwen van een bioscooptheater in het AMVJ-ge- bouw zijn met succes bekroond en dit project zal een interessante bij drage worden in.de financiële sane ring van dit complex. Dit verklaarde wethouder J. Ree horst donderdagavond in de gemeen teraad, toen voor de zoveelste maal een. gemeentelijke bijdrage aan de AMVJ ter sprake kwam als gevolg van een lening deze instantie onder garantie van de gemeente Rotter dam. Volgens de garantiebepalingen moei de gemeente elk jaar in de tekorten bijspringen. Bovendien, zo verklaarde de heer Reehorst, is er nu overleg gaande met wethouder drs. J. G. van der Ploeg, in hoeverre het vereni gingswerk van de AMVJ kan worden gesubsidieerd. De heer Reehorst lichtte nog nader toe, dat het de bedoeling was, dat het werk van de AMVJ grotendeels zou kunnen worden gefinancierd uit de exploitatie van het Rijnhotel. Hoewel die exploitatie bepaald niet slecht gaat, is zij niet in staat de gehele AMVJ drijvende te houden. Als bijzonderheid kon de heer Reehorst nog vertellen dat het na lange onderhandelingen is gelukt, de foyerzaal, die voor vele doeleinden wordt gebruikt, te behouden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In een brief aan andere Rijnmond-gemeenten hebben B, en W van Rotterdam doen weten, dat uitsluitend als de garantie bestaat, dat de NV Afvalverwerking Rijnmond dan géén stank zal verwek ken, er zal worden overwogen het Destructiebedrijf GEKRO binnen het bedrijf van de NV Afvalverwerking Rijnmond te betrekken. Dit verklaarde wethouder G. Z. de Vos in de gemeenteraadsvergadering ROTTERDAM Voor Thomsen's Verenigde Bedrijven N.V. is 1967 een jaar van ingrijpende aanpassing ge weest aan de structurele ontwikke lingen in het stukgoedtransport, al dus het jaarverslag. De overcapaciteit in de Rotterdamse en Antwerpse ha vens had, als gevolg van scherpe con currentie, een drukkend effect op de tarieven. Bovendien liep in de Veembedrij- ven het behandelde volume terug. De omzet daalde daardoor met 7 pet., waar een drastische kostenbesparing van 6 pet. tegenover stond. De in komsten uit deelnemingen vermin derden als gevolg van de dividend- passering door de Europa Transport Ontwikkelings Maatschappij Etom N.V. Volgens de geconsolideerde cijfers daalde de totale omzet tot 63,4 min. 79,9 min.) en de bedrijfskosten tot 60 min. 75,1 min.). Het saldo be- drijfsrekeningen gaf daardoor een vermindering te zien tot 3,4 min. 4,9 min.). De afschrijvingen liepen terug tot 3,2 min. 3,9 min.). De netto-winst blijkt ten slotte te zijn afgenomen tot 1,17 min. 1,99 min.). Zoals bekend wordt een onver anderd dividend van 6 pet. voor- j gesteld. Voor 1S68 is een wirtst gebudget teerd die iets hoger ligt dan die in 1967. De tot dusverre bereikte resul taten zijn iets beter dan het budget. De investeringen zullen in 1968 uit eigen middelen kunnen worden gefi nancierd. De directie acht het verheugend dat de tweede helft van 1967 een duidelijk herstel in de resultaten van de voornaamste werkmaatschappijen heeft laten zien. In beide veembedrij- ven heeft het echter wat langer ge duurd om dit herstel tot stand te brengen. Niettemin blijft de situatie in de bedrijfstak uit een oogpunt van winstgevendheid nog onzeker, omdat de winstmarge zo smal is. ROTTERDAM De «Uroktie van de NV Houtvaart (rederij» verwacht dat de resul taten over 196S niet achter zullen blijven bij die van het vorig jaar. Het m.s. Rijn (33.400 dwt) het grootste van de drie schepen van deze rederij waarvan het timecharter in jull/augstus afloopt, Is nog niet opnieuw bevracht. Dc direktie noem de dit In de aandeelhoudersvergadering een niet zo rooskleurige zaak in verband met de charterprljzen. van dit moment. De rederij kan echter wel een zodanig charter sluiten, dat de resultaten over 1968 niet zullen achterblijven. Houtvaart streelt naar een diversificatie, die reeds in geringe mate is ingezet door de deelneming in een visserijproject. Mede in dit verband wilde het bestuur geen verder Inzicht geven in de samenstelling van de post effecten, op de balans voor een waarde van 887,218,36. Deze post is in overeenstemming met de wettelijke voorschriften gewaardeerd, maar geeft toch geen inzicht, zo gaf de presi dent-commissaris. rnr. dr. F. B. Jonker, toe. Wel zei hij. dat in deze balanspost een vrij belangrijk bedrag aan eigen aandelen schuil gaat. We vertrouwen het volgend jaar openhartiger te zijn, aldus mr. Jon ker. Aandeelhouders keurden de jaarstukken over 1987 goed en stelden het dividend vast op acht procent (onveranderd). Opening tunnel Wethouder drs. J. Reehorst zal maandag 15 juli om 10 uur de officiële opening verrichten van de tunnel in de Spinozaweg, dié de verbieding vormt tussen de stadsdelen Lombardijen en Groot-IJsselmonde. van donderdag nadat van 'verschil lende zijden vragen waren gesteld, die vooral de komende toestand in het woongebied van Rozenburg be troffen. Ter bestrijding van de door de GE KRO en soortgelijke bedrijven verspreide stank is nog geen afdoen de oplossing gevonden, aldus de heer De Vos. De enige mogelijkheid is, zoals uit proeven is gebleken, ver branding bij 2eer hoge temperaturen, want slechts dan zijn de verbran dingsgassen reukloos. Dat is alleen mogelijk in een vuil: verbrandingsinstallatie, waar derge lijke zeer hoge temperaturen nood zakelijk zijn omdat daarin allerlei producten worden verwerkt, die slechts bij die hoge temperaturen, verbranden. Dat houdt in, aldusde heer De Vos, dat NV Afvalverwerking Rijn mond deze garantie geredelijk zal kunnen geven. Rozenburg zal in de tóekomst beslist geen last krijgen van stank. ROTTERDAM Twaalf dt,.-- 1 eerder dan vorig jaar is vanochttntffl het 17.000e schip binnengekomen. Heil' was de Duitse Marie Louise Haltéri'l mann (890 ton), die met olie Kingsworth kwam en afmeerde de Nieuwe Matex in de Botlek ">W Vorig jaar kwam als 17.000e sch^i, de Engelse Badagry Palm binnen «tl 24 juli. vj'.SüSH BINNEtelNGEUffiTEL: 84248? VLAARQINGEM óisens v;$§ EWRftöiTSTR.5l-ÏS« UMVClPVf VLfiflRDINGEN WIE VERF EN BEHANG ZEGT, DENKT de grootste en best gespecialiseerde zaken in Nederland UW SPECIALE HISTOR DEALER - HISTOR VERVEN ALTIJD OOEDl Autolakken hootlakken industrieverven muurverven gerwd- schappen spuitcompressors schuurmachines ventilatoren# CANADEES VOORGEUJMD BEHANG vzt, f WL grote rol. P ZONWERING ELKE MAAT. PLAKTAFELS BESCHIKBAAR Floris de Vijfdelaan 134, Tel. 34 8210 Van Hogendorplaa» 101, TeL 3426 W. VLAARDINGEN., Sisii

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 4