Half a Sixpence, aardige echt Engelse musical AGE NDA zwaar m Norman Wisdom als rekruut is het heus, op deze krant? Staal drong in cabine van tankauto been voorrang verleend Chauffeur hielp kleren doven Onwel en overleden Mammen riepen99Sk ga dood... Sluipactie kwam snel ep gang BENT U GEEN ABONNEE jjOITERDAMMER IPWP8 GLAS AFLOSSING VEILIGHEID S3 wlllll Lewis gooit er met z'n pet naar yëMiwiiiii i'r: |||Hip| door deze bon kunt u het worden/ |pe schade aan schip, installaties I en gebouwen is groot. Glasbedrijven ?en hun personeel zijn onmiddellijk begonnen nieuwe ruiten in te zetten. (Vervolg van pag. 1) Reeds na£ vijl minuten kwam de hulpactie op gang. Men verzamelde de gewonden die, ondermeer met assistentie van de Rotterdamse GG en GD naar het Schiedamse ge meenteziekenhuis en de Dr. Nolet- stichting gebracht werden. Ook liepen aanvankelijk enkele mannen met brandende kleding bui ten. Collega's die op andere schepen werkten snelden te hulp. Tot in wijde omgeving is alle glas gebroken. Ook in de oude Schiedamse woonwijk Gorzen zijn talrijke ruiten gesneuveld, evenals van het restau rant Europoort aan de Maasboulevard. Aanvankelijk sloot de maatschappij het bedrijf hermetisch af. Zelfs moch ten berginsinspecteurs van V. d. Tak riiet het terrein op, slechts politie (commissaris C. van der Haagen en mr. M. J. M. van Kinderen, de loco burgemeester, waren aanwezig), De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, behoefde sgeer» dienst te doen, want van i brand was nauwelijks sprake. Ambulances brachten de gewon den naar Schiedamse, Vlaardingse en Rotterdamse ziekenhuizen. Enkelen zijn er ernstig aan toe. (Van een onzer verslaggevers! j': KLAAS WA AL Op de kruising (fan de provinciale weg 43 en de edijk in Klaaswaal is donderdag avond een ernstig ongeluk gebeurd jloen een personenauto een andore '*?agen geen voorrang verleende. Er leien vier slachtoffers. Het. waren IJf 17-jarige'jongeman J..N. de Heus '7), de 20-jarige houtbewerker, H. |van Rijp, beiden 'uit Numsnsdorp, de1 |7-jarige Oudbeijerlandse autoniobi- sjjt'.G. J. Nieuwenhuizen enmejuf frouw A. M. van Bokhove (22) uit gieuw-Beijerland. Mejuffrouw Van lOkhove en. de houtbewerker Van ■ijp zijn in zorgwekkende toestand «"hèt Dijkzigtziekenhuis opgenomen, pk beide anderen werden* eveneens jfwaar gewond. a Het ongeval kreeg een vervelende Insleep toen bleek dat een omstander 'je beloofd had een ambulance te '.Waarschuwen, dat niet gedaan had. iMen wachtte geruime tijd voordat de jjweede ambulance, die later uit Nu- i&ansdorp moest komen, ter plaatse £erscheeh. De andere slachtoffers waren zeker 'n half uur eerder met de ambulan- gj®„uit Oud-Beijerland reeds naar JDijkzigt in.Rotterdam gebracht. ht-i 1 1 J. SCHIPHOL De Bulgaarse lucht- ^artirsaatscnappij Balkan zal met SPSang van maandag als 36ste sjjaatschappij een geregelde lijndienst SP ^'Pbol gaan onderhouden. Met ^Vusbin-18-vliegtuigen zal Balkan Sn wekelijkse vlucht uitvoeren .van ^nsterdam.naar Varna aan de Zwar- 5 Zee via Zürich, Wenen en Sofia. De kantoren van Tankercleaning en van VV. A- Hoek waren pas toegankelijk nadat men er met de bezem de ergste romjuel wat had opgeruimd. Overal lag glas, lagen .gordijnen én waren papieren vane bureaus geblazen. Collega-classificeerders, politie mannen en broeders van de GG en GD werkten samen bij het verzorgen en afvoeren van ge wonden. Hier een classificeerder die ondersteund wordt. brandweer en GG en GD kregen toegang. Er is gelukkig geen brand ont staan zodat de voltallige brandweer zich kon beperken tot het zoeken naar slachtoffers en vermisten en het helpen van gewonde mannen. De schade aan het bedrijf van Tan kercleaning is groot. Toch draait het bedrijf gewoon door omdat het hoofd zakelijk glasschade is. Waarschijnlijk zullen enkele kleinere gebouwtjes moeten worden afgebroken. Enkele woonhuizen van personeelsleden zijn zwaar beschadigd. De grootste moeilijkheid leverde vanmorgen op het samenstellen van de namen van het aanwezige perso neel dat op het ogenblik van de ont ploffing,- totaal vijftig bedroeg. Veel classificeerders werken name lijk onder andere namen. De politie neemt voorlopig aan dat cr van de zes vermisten vermoedelijk enkele in paniek naar huis zijn gegaan en zich nog niet hebben gemeld. Samen mej de politie van Rotterdam en Den Haag worden nu de woningen bezocht van die mensen. Het zoeken r.aar de vermoedelijke slachtoffers is bemoeilijkt omdat de tank die ontploft is. onder water staat. Men wil pas duikers aan boord laten gaan als de slagzij is opgeheven en men kan gaan pompen. V. d. Tak is daarmee reeds bezig. De Italiaanse bemanning van het onder Panamese vlag varende Ita liaanse schip zou vandaag worden af gelost. Deze aflossing is toch door gegaan. Zware schade kreeg ook het op en kele meters afstand gelegen bedrijf van W. A. Hoek's machine- en zuur- stoffabriek N.V. Alle ramen lagen uit het gebouw en 'enkele muren van garages staan op instorten. Een paar auto's die daarin stonden, zijn be schadigd. Ook aan de andere zijde van de rivier gelegen werf van de Rotter damse Droogdok Maatschappij kreeg glasschade. De klap was zo hevig dat het alarmsysteem van de RDM in werking trad. De tanks van de Agua Clara wa ren ontgast. Het grootste vuil was ook reeds verwijderd op zee omdat Tankercleaning eerst geen steiger vrij had. Het schip was dinsdag bin nengekomen en zou maandagmor gen voor reparaties naar Wilton Fijenoord worden verhaald. De scha de is nu echter wel groter Tijdens een persconferentie deelde de directieleden J. A. Winters en A. F. de Bruine mee dat de veilig heidsmaatregelen op hun bedrijf zeer streng zijn. Na de ramp van de Rona Star bij Veroime Tankerclea ning op 15 juni 1965 waar zestien classificeerders werden gedood, or ganiseerde Tankercleaning een pers excursie om te laten zien hoe veilig het bedrijf wel was De directie heeft nog geen idee van de oorzaak. Men bestreed de mo gelijkheid dat er gerookt zou zijn. Totaal zijn drie tanks van het schip vernield. De installaties op het ter rein kregen schade, andere schepen niet. Het werken in de tank is slechts het bjjeenvegen van de resten crude en in emmertjes scheppen die naar boven worden gebracht. De verlich ting wordt geleverd door op pers lucht aangedreven lampen. Meestal blijven de mannen korter dan twee uur achtereen in een tank. Vanmor gen kwamen ze net van de laatste nachtschaft. De omvang van de schade kon van morgen nog nietworden vastge steld, maar die moet groot zijn. Personeelsleden van de in de om geving gevestigde bedrijven waren vandaag bezig de ravage in hun kan toren en werkplaatsen op te ruimen. Glaszetters waren druk in de weer. Dat de wijk Gorzen niet ernstiger is getroffen, komt waarschijnlijk door de vrij hoge dijk die de schokgolven heeft omgebogen. Later bleek de schade in de omge ving. groter te zijn. Niet alleen in Schiedam (omgeving Havendijk) waren ruiten gebroken, ook in Rotterdam. VRIJDAG 12 JULI' 1968 Vooral in de omgeving van de Hudson- straat, Tweede Schansstraat, Speed- welstraat en Aelbrechtskolk moesten ruiten het ontgelden. De hoge flatgebouwen langs de Maasboulevard in Schiedam kwamen er vrij goed af, doordat zij dwars op de richting staan van waaruit de ont ploffing geschiedde. Van brand is nauwelijks sprake ge weest. Er ontstond wel een zeer dichte rook. Die verhief zich paddestoelvor- tnig boven het schip en was tot ver in de omtrek te zien. Vele bewoners van omliggende plaatsen dachten weer te maken te hebbenmet een ramp in een van de raffinaderijen. (Van een. onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Westduitse chauffeur Hans Just uit Guslar was een van de mensen die direkt na de ontploffing heeft meegeholpen om van boord komende classificeerders ,te helpen. Hij vertelde: „De kleren van de mannen stonden in. brand en ik heb ze van een paar mee helpen doven. Ik kon niet zien of het kleurlingen of blanken waren. Zo zwart waren ze." Zelf is hij aan het nippertje aan verwondingen ontkomen. Met zijn bijrijder sliep hij in de cabine van zijn tankauto, die voor de poort van Tankercleaning stond. Just sliep met zijn hoofd op een kussen op het stuur, de ander lag in bed in de ca bine. Just werd gewekt door de enor me knal van de explosie. Pal daarop vloog er een stuk staal door de ruit van.de cabine, dat rakelings langs hem schoot. Het stuk metaal ver nielde het dashbord en een deel van het stuur. Het lukte de chauffeur de wagen enkele tientallen meters weg te rij- den. Verder kwam hij niet. De mo tor weigerde toen. Zijn bijrijder had hij tweemaal moeten roepen. Die had niets van de explosie gehoord. ■j. Just zou om halfzeven vanochtend zijn. gewekt door de portier van Tan kercleaning. Om die tijd had hij. na melijk op het terrèin olie moeten iaden. Een andere ooggetuige, de 29-jarige Haagse classificeerder J. Pronk, die vlakbij'op een ander schip werkte, zei vanmorgen: „Die zes moeten dood zijn. Die kunnen» hooit levend uit dat ruim zijn gekómen." Hij had iri het begin geholpen mét het redden van collega's, later mocht hij dat niet meer. „Twee zijn er vanuit het .schip tegen het huisje geslagen op vijftig meter afstand." „Natuurlijk kan het van het roken zijn. U weet hoe dat gaat, als je met een brandende sigaret binnenkomt, vergeet je die wel eens uit te maken." Hij wist niet zeker of er vanmorgen was gerookt op het schip, maar hij sloot het niet uit. Een classificeerder doolde vanmor gen na de explosie rond. Het was voor de tweede keer in zijn leven dat hij betrekken was bij een dergelijk onderzoek. Toen enkele jaren geleden op vrijwel dezelfde wijze bij Veroime de Noorse tanker Rona Star explo deerde, werkte hij ook in de tanks yan dat schip. „Dit is de tweede keer dat ik op het nippertje aan de dood ben ontsnapt. Ik kruip nooit meer in zo'n tank", herhaalde hij steeds weer. ROTTERDAM De 57-jarige me vrouw H. Barendrecht-Smit uit Oost- voorne is donderdagavond bij een bus halte op de Dorpsstraat bij de Groene Kruisweg onwel geworden en over leden. VLAARDINGEN De 48-jarige J. A. Righarts is donderdagmiddag op de Korte Hoogstraat plotseling onwel geworden. De GGD bracht hem naar het Holyziekenhuis, waar hij bij aan komst bleek fe zijn 'overléden. Pagina 5 m 1 m BEMANNING ONGEDEERD Nieuwe films ARENA. .fiaaiste gevecht van Chubasco". Liedesperikelen van tonynenvisser. Slap amus ement. 2, 7 en 9.30 en zat, ook 4AO uur. 14 jaar CENTRAAL. week-end". Een film met een overmaat sex. Alleen voor volimsie- nen. Bedenkelijk amusement. 2, 7 en 9.15 en zat. ook 4.30 uur. 18 jaar CINEAC AD: ,JJe zotte wereld van Laurel en Hardy". Een echte vakantiefilm met de beste en meest dtvaze capriolen van deze twee komieken. Van 9.30 21 AO uur om de twee uur. A.L. COLOSSEUM. ,fie vierkante rekruut".. Een dolle jilmcomedie met Norman fVisdom en Honor Blackman. Amusement voor iedereen. 2, 7 en 9,30 uur en zat. ook 4.30 uur. A.L. REX. „Gooi 'm maar open". Een dolle klucht met Jerry Lewis. Onschuldig amuse ment. Behalve woensd. 2, 7 en 9.15 uur. A.L. THALIA. De film van George Sidney „Half a sixpence", een aardige echt Engelse Musi cal. Amusement voor elke leeftijd. 2 en 8 uur. A.L. frolongaties CINEAC NRC. Tot 15 30 Sjors en Sjimmie in het land der reuzen". Nederlandse jeugd film. A.L. Van 17.30 21.30 uur de Japanse film „Door hartstocht verblind", een sociaal drama. Deze film vraagt een geestelijke t'ol- wassenheid. 18 jaar CINERAMA. 8e week „Generaal Custer's laatste opdracht". Een spannend verfilmde strijd met de Indianen. 1.45 en 7.45 uur 14 jaar CORSO. „The great race". Kostelijke come- die voor alle leeftijden 2 en 8 uur. GRAND. .fieis om de uiereld in 80 dagen". Grootse kleurenfilm naar het boek van Jules Vernc. Uitstekend amusement. 2 en 8 uur. A.L. KR1TER10N, 1e week „Een idioot in Pa rijs". JVarm-menselijke filmcomedie met knappe typeringen. 2.30, 7 en 9.30 uur. 18 jaar PRINSES. ,£0.000 Mijlen onder zee". Diep zee avonturen naar een boek van Jules Ver ne. Tim dinsdag 2, 7 en 9.30 en zat. 7 en 9.30 uur. 14 jaar STUDIO '62. ,fiet wonder van de liefde". Voorlichtingsfilm die wel enige bedenkingen oproept. 2.15, 7 en 9.30 uur. 18 jaar 't VENSTER. 2e week Liefdesspel in Fin land". Een vakantie van jonge mensen in de Finse bossen. Poëtisch liefdesdrama. Voor volwassenen. 2,7 en 9.15 uur. 18 jaar Reprises LUXOR. „Vier voor Texas". Een spannende Western met Frank Sinatra, Dean Martin e.a. De felle scènes in deze film maken haar ongeschikt voor te jonge ogen. 2, 7 en 9.30 uur. 14 jaar LUM1ERE. „Bambi". Een film van Walt Disney. Hartveroverend amusement voor jong en oud. 12.00, 2. 7 en 9.30 en ïat. 2, 4.30 e.v.v. A.L. METRO. Vervolgt de Angelique serie met De weg naar Versailles". Boeiend filmwerk maar ongeschikt voor onvolwassenen, 2,7 en 9.30 uur. 18 jaar PASSAGE. „The ivay West" met Kirk Doug las, Robert Mitchum en Richard Widmark. Een Western met van alles er op en er aan in een sfeer van overladen romantiek. Matig amusement. Behalve uioensd. 2 en 8.15 uur en zat. 2, 7 en 9AS uur. 14 jaar VICTORIA. ,fie twaalf veroordeelden". Een spannend filmwerk, over mensen, die hurt le ven kunnen redden door een zware oor logs. opdracht. Elke dag 8 uur behalve maandag. 14 jaar. Donderdag „De minnares". Een Zweedse filmproductie. Zedenschets. 7 en 9.30 uur. 18 jaar. COLOSSEUM. Zie boven. PASjSAGE. ,JZorro kruist de degens". Spekta kelfilm. Woensd. 2 uur. PRINSES. „Achteruit... mars". Zat. en woensd. 2 uur. REX. „Tarzan in New York". Zat, en woensd. 2 uur. VICTORIA. The young ones". Zat. en woensd, 2 uur. HET IS een vrolijk-aandoenlijk boek, dat"H. G. Wells schreef over het weesjongetje Arthur Kipps, dat het in zijn prille jeugd zo moeilijk heeft en in de textielzaak van meneer Shalford moet werken, dat hij erbij,neervalt. Gelukkig echter, dat hij van zijn (hem onbekende) grootvader een groot fortuin erft, zodat hij bevrijd is van de armoede. Maar dan ko men de moeilijkheden eerst recht. Want een rijk heer kan bezwaarlijk met een eenvoudig dienstmeisje' trouwen (zeker niet in het Engeland van 1900), ech ter en helaas, het meisje uit zijn prilste dromen is nu eenmaal zo'n dienstmeisje- en zo komen de vele tranen. Evenwel, huil maar niet, het komt toch goed en dat is voor regisseur George Sid ney reden genoeg om er een fijne musical van te maken. Door en door Angelsak sisch. Het verhaal heeft iets van de Dickens-cchtige sociale bewogenheid, maar is door H. G. Wells wat scherper geprofileerd en meer bé trokken op de klassestrijd, zodat men bij „Half a Six pence" in zekere zin van een Labour-musical zou kunnen spreken. De onbe zorgde vrolijkheid, die er ook in ruime mate in voor handen is, maakt echter veel goed, zodat ondanks de marxistische ondergrond ook bijv, volgelingen van Ridder van Rappard htm. hart zouden kunnen opha len. Voorwaarde is echter, dat men van een musicai houdt. Voorbeelden van dit genre heeft men in „My Fair La dy" en „Sound of Music". De musical „Half a Sixpen ce" is het beste te vergelij ken met „My Fair Lady". Ook hier was er een soci ale ondergrond. De muziek van David Heneker kan echter niet aan de muziek van „My Fair Lady" tippen. Filmisch wordt bijv. dé paardenrènhenscène uit „My Fair Lady" niet ge-, haald, maar voor het overi ge zou men kunnen zeggen,, dat door de bank genomen „Half a Sixpence" filmisch (iet wel filmisch) meer te bieden heeft. Dat komt door regisseur George Sidney, die werke lijk een virtuoos is.' Hij heeft het verhaai gesitueerd in het heerlijke plaatsje Eastbourne (Sussex). Hij heeft prachtig de roeiregat- ta in Henley-oh-Tbames er tussen gestopt. Hij hèeft de fraaiste Engelse landhuizen; benut en last but not least het romantische Engelse landschap op de manier van de romantische schilder John Constable. Zo is deze musical een vrolijke hulde geworden aan het oude Engeland van voor de Eerste Wereldoor log, het amusante leven in een Engelse badplaats; het Engelse society-gedoe (met een Labour-sneer),het fraaie Engelse landschap, maar bovenal de Engelse" manier van leven, de sociale strubbelingen blijven aan wezig, maar er staat zoveel bruisends tegenover, dat men van deze musical' heus geen zwartkijker wordt. Irwin Kostal heeft voor een voortreffelijk arrange- ment gezorgd en voor een perfecte muziekuitvoering. Tommy Steele is de hij en Julia Foster dé zij; vele anderen bevolken in menig te het vrolijke doek. De titel is ontleend aan de sixpence, die Arthur en Ann in hun prille jeugd eens vonden en waarvan ieder de (doorgezaagde) helft heeft gehouden als een pand van eeuwige trouw. Thalia, a.l. ;De acteur-regisseur en scenarioschrijver Jerry Le wis heeft van de klucht The big mouth (Gooi 'm maar open) weinig terechtge bracht Het is een weinig samenhangend filmverhaal dat slecht in scène is gezet bovendien. De meeste grap pen lijden aan overtrokken- heid. Tijdens een vispartij pikt Jerry een gewonde kik-, vorsman op, die hem zo maar éven een juwelen- diefstal bekent, doch door de gangsterbende wordt uit geschakeld. Jerry trekt in het hotel waarde' buit ver borgen zou liggen, doch de bende, op zoek naar de schat,- kruist overal zijn weg. Hij'treedt op in aller lei vermommingen en be zorgt de rovers zowat een zenuwstoring. Allemaal leuk bedacht maar de film krijgt nergens de allure van-een kostelijke klucht. Het zoete happy-end, waarin alles op z'n pootjes terecht komt en Jerry nog èen schatje in plaats van een schat over houdt, doet de deur dicht Lewis slaagde er niet in met het daartoe noodzake lijke raffinement de film naar een climax op te bou wen. Zo-is het een slap en onbetekenend stukje amuse ment geworden. Jammer voor Lewis en voor de toeschouwer die ook wei eens graag echt lachen wil. Rex. A.L. Tommy Steele en Julia Foster de twee hoofdfiguren uit musical Half a Sixpence, die hun sixpence samen hebben gedeeld en later.hun leven ook. Norman Wisdom, één van Engelands grootste komie ken was tot nu toe al in erg veel zotte situaties verzeild geraakt. Hij was echter nog nooit door een regisseur in het leger geplaatst De En gelsman John Carstairs zag zijn kans en maakte met Norman „De vierkante re kruut", waarin hij als ge meentearbeider samen met zijn baas en vriend tegen het eind van de oorlog wordt opgeroepen om zijn vaderland alsnog te gaan verdedigen. Na de nodige „moeilijkhe den" in het opleidingskamp wordt Norïnan per ongeluk aan een parachute boven Frankrijk gedropt. Hij ge raakt samen met zijn vriend achter de vijandelijke linies en wordt prompt gear- resteert. Al gauw blijkt dat Norman als twee druppels water lijkt op de Duitse be velhebber aldaar. Dit geeft aanleiding tot dol-komische situaties waarin Norman uiteindelijk aan het langste eind trekt. Als een held keert de onhandelbare re kruut naar Engeland terug. Ook in deze film, die met veel vaart vervaardigd is, laat Norman Wisdom zien dat hij een veelzijdig acteur is die in staat is zowel jong als oud te vermaken. (Colosseum a.l.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 5