Bijzondere uitzending naar kinderkampen Veltenaar Rotterdam in moeilijkheden Lagere prijzen en kortere levertijden merken anse werven ese concurrentie Lopende baiid-systèem op Universe Conveyor 8 GROEI vantarellenreke Voor hendie tussen schip en kade geraken Gehele personeel ontslagen Geen koopavond in Heinenoord Geen temkérs 200.000 t naar Zeebrugge Condnniteit noodzakelij kc traditie Autokrasser gegrepen Achter het stuur overleden Belangstelling in Rotterdam stijgt voor ballet GAANDE EN KOMENDE Universe Ireland (312.0001) gereed 2 A ZATEI^C^13^ÜU^8 STROOKJES SAMENWERKING RELATIE DOELMATIG VOORSCHOTBANK De Japanse scheepswerven beginnen steeds meer de concurrentie van de Europese scheepsbouwindustrie te merken: Van een be dreiging is echter nog niets te bespeuren. Japan bouwt nog altijd de belft van alle schépen ter wereld en de orderportefeuille van de werven zijn zo goed gevuld dat er tot 1971 voldoende werk is. l/c Pagina 3 naar computer gaf humanisering na haat ROTTERDAM „Niemand is meer gehaat dan degene, bij wie men om hulp móet vragen, zo leerde je vroeger al heel spoedig bij de gemeentelijke sociale dienst. Daarin komt nu kentering. De dienst is eindelijk zover dat hij bedankjes oogst!" Aan het woord is adjunct-directeur drs. J. Bastiaans van de sociale dienst, die in september plaats neemt op de zetel van de tegenwoordige directeur J. van Mill. I 10 - De langzaam groeiende waardering voor de sociale dienst is volgens de heer Bastiaans zeker voor een be langrijk deel te danken aan de nu scheidende directeur, die zijn beleid ran 22 jaar er op heeft gericht mensen niet alleen snel te helcpen, maar hun, ook te leren waarop zij recht hebben en hoe zij dat recht hunnen vinden. De heer Van Mill meent dat de heer Bastiaans zijn rol overschat. Hij spcekt liever van een stukje samenspel van directie en staf. „Mijn filosofie is altijd geweest", zegt de heer Van Mill, „dat, zoals de verpleegster de basis vormt van de medische verzorging, de opgeleide so ciale ambtenaar de basis moet zijn van de dienst. Ik heb dat door moe ten drukken. Iedereen beneden de 43 'i jaar moest een opleiding volgen. Het resultaat is, dat de 250 werkers in het veld de mensen dus die con tact onderhouden met onze cliënten volkomen terzake kundig zijn". Naast een mentaliteitsbeïnvloeding van bovenaf, waaraan vele jaren hard gewerkt is per slot van reke ning moet er heel wat afgepraat wor den voordat iedere ambtenaar de ge- dachtengang van de directie over neemt bij zijn beslissingen die hij zelfstandig moet nemen heeft de dienst ook een veel humaner on soer peler weg in kunnen slaan dank zij de invoering van een algehele me chanisatie van de administratie en. de komst van een computer. De, sociale dienst was de eerste van alle ge- meentelijke diensten, die er een kreeg. .J De heer Bastiaans vertelt hoe toen hij veertien jaar geleden kwam er nog strookjes bestonden schrifte lijke instructies, die maar uitgevoerd dienden te worden. Voor andere werkwijze was een totale reorganisa tie van de dienst noodzakelijk. Er werden groepen van zeven tot acht sociale ambtenaren gevormd, die vOor een bepaalde wijk of afdeling verantwoordelijk zijn. „Wat er is veranderd realiseert men zich het best als men beseft dat in de jaren vijftig de rekenmeester- tjes zoals ik ze altijd noem het beeld van de dienst naar buiten be paalden. Deze ambtenaren, die al naar zij gemutst waren, normen'en tabel len hanteerden zonder <lat de cliënt er iets van begreep of zelfs de mogelijk heid had om daar achter te komen. op wat bij de" sociale verzekeringen tussen wal en schip dreigt te vallen. Neem de Wet op de Arbeidson geschiktheid. Het duurt maanden voordat ingevolge deze wet een be paalde uitkering gerealiseerd .kan worden,die maanden overbruggen wij. Je wordt er wel eens gek van. We houden iedere keer weer ons hart vast wanneer er in de Tweede Kamer een nieuwe sociale maatregel wordt beloofd". De heer Van Mill vertelt het aardi ge verhaal, dat de sociale dienst het gemeenschappelijk administratie kantoor heeft gemachtigd met geld van de sociale dienst uitkeringen te doen als voorschot op het geld... dat deze sociale dienst later zelf zal moe ten uitbetalen op grond van de Wet op de Arbeidsongeschiktheid! „Op die manier hebben wij zeker heid dat de mensen direct worden geholpen en wij behoeven niet volko men onnodig die mensen in onze ad ministratie op te nemen. Het is bij de bedrijfsverzekeringen een beetje mo de geworden om te zeggen: ga maar naar de sociale dienst"., In- die verbetering van de verhou dingen rond de sociale dienst heeft natuurlijk de Bijstandswet, die de mensen grotere en ook duidelijker rechten heeft gegeven, ook een grote rol gespeeld. De heren Van Mill en Bastiaans beamen dat van harte! Zij menen, dat de Bijstandswet datgene heeft gebracht, dat eigenlijk al in de grote steden bij de sociale diensten leefde. Opnieuw werd daardoor echter een grote omschakeling van de ambtena ren gevraagd. Meer (dan ooit in het verleden werden zij au gedwongen alles wat zij deden voor de cliënten te motiveren. Een nogal eens gehoorde klacht is dat de beslissingen van de sociale diensten die heel goed onjuist kunnen zijn te weinig worden aangevochten, ook al omdat men nogal bang is van de dienst. Drs. Bastiaans zegt eerlijk, dat hij daar wel een beetje gelukkig mee is, want er is al werk genoeg, maar hij meent toch, dat de mogelijkheid om in be roep te gaan moet worden uitgebuit. De dienst zelf adviseert dat wel eens omdat de ambténaren een bepaalde beslissing niet durven nemen en zien dat er betere hulp-moet worden ge boden dan zij zelf geven kunnen. Volgens de heer Van Mill spelen daar in twee aspecten doorheen. De diaconieën zijn tot de jaren vijftig de erfvijanden van het maatschappelijk werk geweest omdat de sociale dienst deze instellingen werk afnam. Tot 1946 wilde men elkaar zelfs helemaal niet kennen. Nu groeit men hard naar elkaar toe en het particu lier initiatief heeft de volle steun van de sociale dienst. Een tweede kant van de zaak is, dat de opleidingen tot maatschappelijk werkster de heer 'Van Mill trekt dit zich zelf aan als curator van de Haarlemse Stichting Opleiding Sociale Arbeid te weinig aandacht besteden aan de mogelijk heden van de Bijstandswet en de so ciale verzekeringen. Het gevolg is, dat men in een bepaalde strijd om de belangen van een cliënt niet ver ge noeg durft te gaan. De dienst heeft wel geprobeerd iets aan te doen door de hoofdambte naren zoveel mogelijk te stimuleren de contactbijeenkomsten van de maatschappelijke instellingen te be zoeken. Hiermee is het maatschappelijk werk aan de orde, wat voor de heer Bastiaans aanleiding is op te merken, dat de samenwerking veel beter zou kunnen. In die relatieverbetering zit veel tijd. Het zou naar de mening van de heer Bastiaans geweldig zijn wan neer het zou kunnen komen tot een overdracht van kennis van de sociale dienst naar de maatschappelijke instellingen. Een vaak gehoorde klacht van het maatschappelijk werk dat de sociale dienst te weinig in het gehele maatschappelijk werk meespeelt zou daarmee voor een deel zijn weerlegd, terwijl de sociale dienst rekening kan houden met de mensen, die wel fi nanciële steun willen -hebben, maar verder - vaniedere begeleiding verschoond wensen te blijven. De so ciale dienst kan niemand dwingen naar een maatschappelijk werkster te gaan. Het team-Van Mill-Bastiaans, zoals beide heren zich graag beschouwen, gaat uit elkaar. Een niéuwe partner voor de heer Bastiaans is er al: de heer B. A. C. M, Bruens, vroeger adjunct-directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Rotterdam. Zotdra de heer Bruens definitief als ad junct-directeur van de sociale dienst in functie is, zal hij samen met drs. Bastiaans uitkijken naar een nieuwe opvolger voor de toekomst. Iedereen bij de dienst is er van overtuigd, dat je het 'directievak niet zomaar kunt leren maar dat dit jaren van inwerken kost. Er is een traditie die de dienst met trots vervult: waarborgen van de continuïteit door telkens weer héél tijdig de opvolgers van de hoogste gezagsdragers bij de hand te hebben. Nu is er een uitgebreid programma van normen, die aangeven waarop men in een bepaald geval recht heeft. De ambtenaren van nu zoeken samen met de cliënt naar de best mogelijke oplossing van een bepaald probleem. I De administratie voert dan uit, wat de ambtenaar heeft aangegeven". Drs. Bastiaans vult het verhaal aan. „Niet zo lang geleden was het 5 zo, dat niet alleen de sociale ambte- ij naar, maar ook de mensen die de hoogte van de uitkeringen moesten vaststellen en eventueel zelfs de mensen die uitbetaalden inzage had den in de persoonlijke dossiers van onze klanten. Nu hoeft dat niet meer. De rekenmeestertjes zijn verdwenen, de computer werkt administratief uit wat de sociale ambtenaren hem heb ben opgedragen". De computer wordt bij de Sociale I Dienst als een uitkomst gezien, ster- li ker nog als de enige voorwaarde om de 35.000 mensen, die ieder jaar bij de Sociale dienst komen om hun (meestal financiële) problemen voor te leggen, efficiënt te helpen. „De mankracht, die vroeger vcrlo- ten ging aan ingwikkelde berekenin gen men kan zich niet voorstellen tvat een kleine normverandering of r «en paar procent verhoging voor een 1 bepaalde uitkering voor overwerk met zich meebracht kan men nu ■t besteden aan de bijzondere omstan digheden waarin de mensen verkeren. Vijftig procent van de uitkeringen die wij nu doen zijn op de een of andere manier speciaal aangepast om dat er sprake is van een geval, waar- I op het programma van nermen, zon- der meer geen antwoord heeft. Vroe- i Eer was zoiets ondenkbaar." Drs. Bastiaans zegt dan ook, dat eerst de computer bij de Sociale dienst een Persoonlijke behandeling en strikte vertrouwelijkheid heeft gegaran deerd. Een opmerking, die drs. Bastiaans van het hart moet, is dat het eigen lijk heel gek is dat de sociale dieast als een soort bank van voorschot en verrekeningsinstituut optreedt voor allerlei instellingen en diensten, die ?e grootste projecten opzetten, maar die niet -direct kunnen uitvoeren. J,Er kan geen ziekenuitkering of werkloosheidsuitkering in het voor uitzicht gesteld worden of de mensen staan al hier om geld op te nemen in afwachting van de definitieve uitke ring. wij vangen hier eigenlijk alles (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Een klein vakantie-experiment voor Rot terdamse kinderen vorig jaar in Winterswijk is deze zomer uit gegroeid tot niet minder dan zeven vakantiekampen in Win terswijk en Groenlo voor meer dan tweehonderd kinderen, die zonder deze gelegenheid waar- sehijnlijk nooit een vakantie bui ten Rotterdam zouden hebben. Want1 deze kampen, georganiseerd door de r.k. Vin ren t iusvereniging vallen buiten hét normale kader van de kinderuïtzending. Zij zijn bestemd voor diegenen, die niet in aanmer king komen voor het officiële uitzen- dingsvverk en ook niet mee kunnen met kampen van buurt- en. speeltuin verenigingen, jeugdwerk, -bijzonder gezinswerk of andere organisaties, maar voor wie een dergelijke uitzen ding toch noodzakelijk is. Velen ervan wonen in de oude Rot terdamse stadswijken, waar zij zou den zijn aangewezen op een weken lange vrije tijd in een steenwoestijn. Deze kinderen variëren, in leeftijd van zeven tot veertien jaar en zij bivakkeren tien dagen in drie boer derijen en op een groot kampeercom- plex. Al deze groepen staan onder lei ding van vrijwilligers uit Rotterdam en uit de Gelderse Achterhoek. Zij zijn mensen uit het maatschappelijk werk en oudere leerlingen van enige kweekscholen. Begin deze week vertrok de eerste groep van 125 kinderen. Op 21 juli volgt, de tweede groep, die bijna hon derd kinderen telt.. ROTTERDAM De politie heeft vannacht in de .Gerard Scholtenstraat aangehouden de fruitwerker B. van. K. uit Rotterdam, 22 jaar. Hij had' in de 2e Pijnackerstraat tien auto's bekrast en er ook tegen geschopt. i ROTTERDAM De slager H. Mar tens uit de Tapuitstraat, 54 jaar, werd vrijdagmiddag in zijn auto op de Zul-" derparkweg- onwel. -Hij - bracht de -!wa- gen tot staan en - werd naar het Zuider ziekenhuis gebracht, waar de dood werd geconstateerd. - - ROTTERDAM B. en W. stellen degemeenteraad voor in het seizoen 1968-1969,een subsidie van'. /!102!000 beschikbaar te stellen voor negen voorstellingen van HetNationale Bal-let, negen: voostellingen' van het Nederlands Dans-Theater én zes voorstellingen van het Scapino-Bal- let. - Dat -houdt; in een toenemende fre quentie van het aantal balletvoorstel lingen in Rotterdam. In het afgelopen seizoen heeft Het Nationale Ballet gezien de stijgende -bezoekcijfers reeds -het aantal voorstellingen van zeven op negen gebracht. Het voorstel aan de gemeenteraad houdt ook in, deze beide extra-voorstellin-' gen te subsidiëren. T\E HEKEN Van Mill et, drs. Bastiaans de gaande en. komende man bij de gemeentelijke Sociale Dienst, twee „dubbele carrière-ma kers" ook, die min of meer toevallig bij de dienst tericht zijn gekomen en zo door hel werk gegrepen, zijn, dut zij nooit meer teeg hebben ge wild. De heer Van Mill (links) be gon zijn carrière als beroepsofficier bij "de genie en kwam in de oorlog op nonucticj. Zijn broer, adjunctdi rectepr bij Sociale Zaken in Botter dam, droeg hem bij de toenmalige directeur Van fValsuin voor als op volger om zo te voorkomendat een N.S.B.er een plaats in de top zou kunnen krijgen. Eenmaal bij de dienst nam hij in 194b het roer over. De heer Bastiaans rechtshad. het ah bestuursambtenaar in Oost-Indo- nesië tot secretaris generaal van bin nenlandse zaken gebracht, lot de soe vereiniteitsoverdracht in 1950. Hij ktvam in dat jaar als souschef van economische zaken bij de gemeente Rotterdam om vier jaar Utter bij sociale zaken aangesteld te worden. Voor de heer Van Miil is het einde in zicht, op 29 augustus neemt hij afscheid in De Doelen. Drs. Bastiaans zal dan nog vier jaar als directeur optreden voordat hijurn zijn pensioen toe is en de heer B. A. M. C. Bruens op zijn beun de wacht overneemt. (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het aan de Tweede Katendrechtse Haven ge vestigde Veltenaars. Havenbedrijf heeft vrijdag het personeel onge veer zestig mensen aangezegd, dat dit stuwadoorsbedrijf binnenkort de activiteiten zal beëindigen! Een direcüevertegenwoordiger wilde- niet meedelen of er "surseance van be taling dan wei faillissement is. aan gevraagd. Een woordvoerder van de vak beweging deelde vanochtend mee, dat de vakbonden in iedér geval een claim zullen indienen ten behoeve van de wettelijke verplichtingen^ die de directie ten opzichte van de werk nemers hééft. Voor zóver „békend lieeft de directie onvoldoende mid delen-om deze ^verplichtingen na :4e komen,.\Vel heeft een woordvoerder van de directie meegedeeld dat er voldoende geld in om de vakantie gelden uit te betalem Een" van, de leden van het .perso neel is, toen -de directie vrijdag deze mededeling deed, getroffen door een hartaanval. Hjj is in. een ziekenhuis opgenomen. Van de zijde van de vakbeweging, werd ons vanmor-gen gezegd,'dat de vakbeweging reeds -vorig jaar sep tember de directie ;van 'Veltenaar heeft gewaarschuwd dat er moeilijk heden dreigden. Toan is er reeds óp aangedrongen,de verplichtingen .ten; opzichte -van hét personeel veilig te stellen..- 7//'Sf 7 Véltënaars Havenbedrijf heeft, ge meentelijke' terreinen en kranen in huur. De huurschuld aan de gemeente Rotterdam is reeds opgelopen ƒ390,000 en de woordvoerder van dé vakbeweging sprak er vanmorgen dan ook.rijnv,veTOonderingövéruït,;iiat «r-'van Re- ripè'-der';;gemèenfël|ikè- overheid het laatste jaar geen enkel e stap is gedaan' of maatregel is ge nomen. - Er is de laatste-"',welcen7regeimatt'gX' ..een. intensief contact geweest tussen": de directie van Veltenaar en de vak-j beweging. Het heeft slechts kunnen resulteren in een bemiddelende rol van de vakbeweging ten- behoeve van de herplaatsing van het personeel bij andere bedrijven.- Voor een aantal ouderen van het peroneei en voor negen langdurig zieken is de situatie echter bijzonder moeilijk geworden. De directie van'Veltenaar heeft nog geen verzoek om ontslagvergunnin gen gericht tot het gewestelijk ar beidsbureau. d,: Et".!-/;! Vrijdag; reeds, .toen de directie het personeel van de gang van zaken op de hoogte bracht,/zijn enige vertegen woordigers, van grote stuwadoorsbe- drij ven op het terrein van Veltenaar gekomen, om eventueel werknemers- over te nemen. HEINENOORD De. koopavond in Heinenoord gaat niet door. De ■gemeenteraad heeft in zijn vergade ring van donderdagavond hiertoe besloten. Het was de tweede 'keer, ■dat de raad hierover vergaderde. Het verzoek was uitgegaan van de „drive-in" „De Witte Boerderij", waarvan de eigenaar verzocht zijn zaa'k op vrijdagavond open te -mogen houden tot negen uur. De heer B. C. Hoek (sgp vond; dat aan een 'koopavond in Heinen oord geen 'behoefje 'bestaat. De .andere raadslieden waren het hier mee eens. Nietteminziet het er voor de tijd daarna niet zo florissant uit. Vorig jaar namelijk heeft Japan een aan tal belangrijke contracten verloren aan Europese werven, die lagere prijzen en kortere levertijden kon den bieden. In de periode april 1967 maart 1968 kreeg Japan orders voor 153 schepen van bijna 10 Miljoen ton (waarde 960 miljoen dollar). In het jaar daarvoor kwamen 299 orders binnen voor totaal 13 miljoen ton en een waarde van 1530 miljoen dollar. Het afgelopen jaar werd dus één duidelijke teruggang geboekt. De Europese concurrentie werd na de sluiting .van het Suezkanaal scherper. Reders gingen na het uit vallen van deze vaarweg over tot bestelling van heel wat ..mammoet- tankers, Na de sluiting ontvingen Japanse werven orders voor. slechts 650.000 ton. Zweden daarentegen .boekte een miljoen ton, West-Duitsland en Engeland elk een half miljoen ton en Nederland onge veer een kwart miljoen ton. De Japanners geven zelf toe dat Europa kortere levertijden kan ga randeren en dat zelfs in 22 van 24 gevallen de prijzen lager waren. Drie jaar geleden nog lagen de Ja panse prijzen, ongeveer 20 procent onder de Europese. Toch kon Japan Met winst werken. De laatste jaren echter wordt het verschil kleiner, omdat de loon- en materiaalkosten van de Japanse werven hoger worden. Daarom stre ven de Japanners naar akkoorden met Europese werven (o.a. Verolme) teneinde de concurrentie te verzach ten. Japan heeft ook begrepen dat de Europese scheepsbouw steeds meer regeringssteun krijgt. De Universe Conveyor i» liet grootste schip "ter wereld met aan- boor<] een eigen lopende band-systeem voor het laden en 'lossen van .massa-lading. De Japanse Kure-werf beeft dit 75.000 tons schip onlangs gebouwd voor Liberiaanse rekening. Een vernuftig systeem van zes lopende banden (totaal 300 meter lang) maakt liet mogelijk dat liet schip overal kan laden en lossen. Faciliteiten uan de wal zijn overbodig geworden. De lopende banden gaan in de lengterichting door de ruimen en komen via de machinekamer aan dek» Vandaar gaat de lading de wal op. Het grote voordeel van bet systeem is dat er.aanzienlijk kan worden bespaurd op de tossin gsknsten. V". - b- Dé Belgische haven Zeebrugge zal waarschijnlijk niet toegankelijk kunnen worden gemaakt voor tan kers van 200.000 ton. Minister De Saeger van openbare werken beeft dat onlangs meegedeeld. Volgens hem is het technisch wel mogelijk, tnaar de vraag is of zoiets, economisch verantwoord is. Een col lege van Belgische deskundigen gaat zich in dit probleem verdiepen.. Onrealistisch vindt de minister ook het denkbeeld om ten behoeve van Antwerpen een kanaal van Zeebrugge via Gent naar de Schel- destad te graven. De toekomst Van Antwerpen als derde haven na Rot terdam en New York is volgens "hem ook zonder de. komst van mammoet- tankers verzekerd. De grootste tanker ter wereld de eerste van een serie van zés is klaar. Het is de Universe Ireland van 312.000 ton, die door Ishikawaji-' ma-Harima voor rekening, van Nati onal Bulk Carriers Inc. is gebouwd. Het schip gaat (evenals de overige vijf) in charter voor Gulf Oil rutve olie uit de Perzische Golf vervoeren naar de speciale terminal die Gulf te. Bantry Bay in het westen! van Ierland heeft laten bouwen. Van hieruit wordt de olie met kleinere tankers naar de Westeuro- pese raffinaderijen van de olie maatschappij vervoerd, o.a. naar Europoort. Eind augustus maakt -de Universe Ireland de eerste reis van Japan naar de Perzische Golf. Eind okto ber wordt de tanker voor de .eerste maal in Bantry Bay verwacht.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1