Frans en Bas kregen kans van hun leven Weg naar slot Loevestein I Boeken voor ,DE POLITIE KRIJCf ONS ER NIET UIT delfotlcrdanunrr creatief therapeut(e) Adri Vergeer (1*7): Koeriers worden gespeld! KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES? PACHTERS VAN DE R'DAMSE KUNSTENAARS SOCIËTEIT mm Brits voorstel tegen oorlog met bacteriën Onderzoek naar verdronken dorp Bedrijfsleider illegale winkel Twee motorrijders vastgehouden in Oost-Duitsland Nat. Ned. doet bod op Brits bedrijf m>/ m mm. Gesprek in Brabant over achtste medische faculteit Jongen (9) verdronken Psychopaat ontsnapt uit inrichting PSYCHIATRISCH ZIEKENHUIS „VOGELENZANG" VA KAN TIE- ADRES (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Frans Koenegras (30) en Bas de Wit (27) kregen drie maanden geleden de kans van hun leven. Zij konden pachters worden van de Rotterdamse Kunstenaars Sociëteit „De Eendracht". „Nu of nooit", zeiden ze. En beiden grepen ze deze ge legenheid met beide handen aan om zelf ondernemer te worden. Doorkneed als ze zijn in het horecabedrijf, beseften ze dat het een stap was van „er op of er onder". Veel geld hadden zij niet. Maar wel bezaten ze de moed en ondernemingslust. Twee vereisten om te slagen. FAILLIET rssas (Van onze correspondent) GOUDA Adri Vergeer (17) is orgelnoteur van beroep. Een hardwerkende jongeman, die het wei hee! aparte vak van draaiorgeiboeken steken heeft gekozen. Hij heeft het zichzelf geieerd door uit liefhebberij een uitgebreide studie te maken van alles wat met draaiorgels te maken heeft. Adri Vergeer heeft in Nederland slechts drie collega's. Dit kleine groepje orgenoteurs zorgt er voor, dat alle pierementen in ons land niet alleen de 'populair klassieken', maar ook de nieuwste tophits in hun repertoire komen nemen. bleven? De Goudse orgelnoteur vindt het overigens niet zo'n ge schikt liedje voor een draaiorgel. Hij geeft de voorkeur aan de „muziek van vroeger", die hem veel beter ligt. Vooral bij het maken van draaiorgeiboeken De draaiorgels, die in vele ge meenten voor een fleurige en vrolijke noot in het stadsbeeld zorgen, in de ruime zin van het woord mechanische pijp orgels, die functioneren doordat er aan een wiel wordt gedraaid. Vroeger gebeurde dat altijd met de hand; tegenwoordig meer en meer met behulp van een motor tje. Vanzelfsprekend heeft Adri Vergeer voor zijn mini-orgel ook een boek gestoken. Het is de car navalshit van Toon Hermans: Mien, waar is mijn feestneus ge- (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE „Deze zaak slui ten? We piekeren er niet over. Nee, we zijn rare jongens, hoor. Keihard." Jan Groenewegen (21), actief „bedrijfsleider" van de in een oude veeschuur aan de 's-Gravemveg gevestigde super markt, lacht om de eis van het Capelse gemeentebestuur: zater dag de schuur ontruimen. „We gaan gewoon door, maandag. De politie krijgt ons niet uit. Daar zal onze advocaat wel voor zor gen." KORT GEDING „IETS ANDERS" #j: DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2A DINSDAG 6 AUGUSTUS loz» Vu de moeilijke inwerkperiode voorbij is, kunnen ze een beetje verlicht ademhalen. De zaken draaien redelijk en spijt van hun gewaagde onderneming hebben zij dus niet Integendeel. Zij krijgen er de smaak van te pakken, want on langs openden zij ook nog een ar tiestencafé in Rotterdam-Zuid. „Maar denk niet dat we er nu zijn", zegt Frans, die reeds op zijn veertiende in het horecavak stapte. „Het is hard werken geblazen. Vooral het eerste halfjaar. We moeten er boven op zitten- Elke dag, zestien uur lang. Pas over twee jaar kunnen we bezien of we het hebben gehaald". Bas de Wit, met een staat van dienst van elf jaar als kelner, is het deze keer volledig met zijn compagnons eens. Wie de twee jonge ondernemers beter kent, weet dat dit niet altijd het geval is. We hebben wel eens woorden, maar alles wordt recht door zee, van man tot man, geheel uitge praat Juist daarom kunnen ze het waarschijnlijk zo goed met elkaar vinden, want ze zijn nu al acht jaar dikke vrienden. Een belangrijk punt in het voor deel van Bas en Frans is en dat moet ook dat ze onder hun werk zelf geen druppel alcohol drinken. „We weten het uit ervaring", zegt Frans, die meestal achter de tap kast staat „We hebben al veel za ken kapot zien gaan omdat de eige naars te veel dronken". Frans Koenegras en Bas de Wit zijn beslist geen „kroegbazen". Het zijn min of meer de gastheren van een gezellige ruimte waar mensen komen om te relaxen. Het is een uitlaat voor de maatschappelijke en geestelijke problemen van de mensen", zo drukt Bas het krachtig uit Hoewel het een besloten gelegen heid is, geeft het aan een ieder die eens binnen zou vallen de indruk in een grote huiskamer te zijn be land. De leden kunnen tafeltennis sen, biljarten, spelletjes doen als scrabbelen en schaken en boven dien liggen er alle Rotterdamse dagbladen. Bas, die in de sociëteit bekend staat als een specialist van de keu ken, zegt verder: „De sociëteit en het artiestencafé zijn plaatsen waar iedereen komt. Toneelspelers, kunstschilders, doktoren, lied jeszangers en ook hele gewone mensen. Deze grote verscheiden heid van mensen geeft altijd veel gesprekstof en dat maakt het er vaak zo gezellig. Van het oude idee van kelner willen wij af. Wij staan midden tussen klanten en wij zien ze als vrienden. Dat doen we niet om bij ze In het gevlij te komen, maar gewoon omdat dit de beste verstandhouding geeft. Hoe vaak gebeurt het bijvoorbeeld niet dat wij op feesten zijn van onze klan ten. De mensen leren je op die ma nier kennen en dat geeft een enor me klantenbinding! Met het artiestencafé in Rotter- dan-Zuid, „De Tekkel" op de Beij- erlandselaan, hebben Frans en Bas een enorm risico genomen. Het was een geheel verlopen zaak en nie mand durde het aan om er een centrum te creëren, om nauwe con tacten te onderhouden met mensen die cultuur-minded zijn. Nu het er eenmaal is, zijn vele reacties bij de jonge ondernemers binnengekomen. Een dergelijk centrum wordt zeer op prijs gesteld, vooral door de cul turele commissie „Zuid gaat uit". „Onze prijzen houden we opzet telijk laag. Wij hoeven niet binnen twee jaar binnen te zijn", begint Frans weer. - „Een klant met een kop koffie is bij ons net zo welkom als iemand die honderd guldenver- teert. Die koffieklant komt name lijk elke dag terug en dat is veel gezelliger". Natuurlijk houden de twee com pagnons ook rekening met de mo gelijkheid van failliet gaan. „Als dat gebeurt", zegt Frans, „dan gaan we niet bij de pakken neer zitten. Ook gaan we niet aan de drank. We gaan gewoon weer van voor af aan beginnen, ergens als kelner". Bas kijkt Frans nu op een dwarse manier aan. En zoals ver wacht begint hij tegen te pruttelen: „Dat kun je nu wel makkelijk zeg gen Frans, maar reken maar dat dat moeilijk zal zijn. Ik zie het eerlijk gezegd niet zo zitten". Dan is het weer de beurt van Frans om heftig uit te vallen: „We moeten gewoon de mogelijkheid onder ogen zien dat we failliet kunnen gaan. En dan moeten we gewoon opnieuw beginnen. Als kelner". Na een tijdje ziet Bas het ook in. Frans en Bas hebben zich een looptijd van vijf jaar gesteld. Daar na gaan zij misschien weer wat anders doen. Zij denken aan een plaats ergens buiten de stad, waar mensen recreatie kunnen vinden, waar hele gezinnen kunnen komen zwemmen, paardrijden en toch goedkoop kunnen eten en drinken. „Maar dat is wel in de hele verre toekomst", zeggen de beide jonge ondernemers bijna gelijktijdig tot besluit. BRAKEL Toeristen die een be zoek brengen aan kasteel Loevestein, zullen daar vanaf donderdag zonder enige moeite kunnen komen. Tot dusver moest een weg worden bere den, die een stoffig grintdek met veel kuilen had, zodat er nog al eens een voertuig met pech langs de weg kwam te staan. De nieuwe weg, de Schouwendijk, gelegen in de buitenpolder „het mun- njkeneiland" onder Poederoijen, is verhard, verbeterd en aan het mo derne autoverkeer aangepast. Het is de enige weg over land, die naar het slot Loevestein leidt, waarvan toe risten en bezoekers aan het slot ge bruik kunnen maken. De reconstructie was financieel mogelijk, dank zfj bijdragen van de provincie Gelderland en de cultuur technische dienst DEN HAAG De Nationale Ne derlanden NV heeft via het te Lon den gevestigde bankiershuis Warburg and Co. een bod uitgebracht op alle uitstaande aandelen van The life as sociation of Scotland Ltd. te Edin burgh, een in 1838 opgerichte Schotse levensverzekeringsmaatschappij werkzaam in het gehele Verenigd Koninkrijk en de republiek Ierland. De maatschappij heeft een verze kerd bestand van ongeveer 1 mil jard en een netto-inkomen van circa ƒ28 miljoen. De totale activa van The life association of Scotland be dragen circa 233 miljoen. Adii Vergeer legde de verfkwast neer om als orgelnoteur een boter ham te verdienen. Frans (links) en Bas voor hun sociëteit. Het boekorgel dateert van omstreeks 1880. Het werd uitgevonden door de in Italië geboren en later in Parijs werkzame fabrikant GaviolL Zijn uitvinding maakte het mogelijk de composities voor draaiorgels in af zonderlijk opvouwbare kartonnen boe ken te ponsen. Dat wordt dan gedaan door orgelnotears als Adri Vergeer. Voor het vervaardigen van een draaiorgelboek wordt een compositie eerst op een rol papier uitgeschreven. Deze rol wordt vervolgens op het karton van het draaiorgelboek ge legd, waarna de gaten worden ge ponst. Het boek loopt over de as van het orgel. Het schuift over de neerge drukte pennen, die in de ponsgaten schieten, waardoor de wind toegang tot de orgelpijpen krijgt. Adri Vergeeft heeft al heel wat boeken voor diverse draaiorgels ge maakt. Hij deed dat al toen hij nog huisschilder was en in z'n vrije tijd altijd bij het Goudse draaiorgel „De Lekkerkerker" te vinden was. Enkele maanden geleden, heeft Adri de verfkwast echter neergelegd om. te trachten als orgelnoteur een boter ham te verdienen. Het heeft draaiorgeiboeken gesto ken voor „De Lekkerkerker", de Rot terdamse orgels „De Pod" en „De Ce- mentmolen", het orgel van een draai molen en voor enkele Tilburgse or gels. Van de „Bostella" heeft Adri Vergeer maar liefst vijf boeken ge maakt De jeugdige Gouwenaar hoopt nu nog op opdrachten van een miljo nair uit België, die niet minder dan veertien draaiorgels bezit. Deze Belg verzamelt draaiorgels alsof het post zegels of sleutelhangers zijn..,. Adrie Vergeer heeft z'n grote be langstelling voor draaiorgels gekre gen door zijn vader, die een groot draaiorgelvriend is en in z'n vrije uren bij „De Lekkerkerker" manst, oftewel met het koperen geldbakje rammelt. Een draaiorgelexploitant en z'n medewerkers moeten wel flink rammelen, want onderhoud van pie rement en aankoop van nieuwe draaiorgeiboeken vergen veel geld. Om dan nog maar niet te spreken van het brood, dat ook bij de draai- orgehnan op de plank moet komen. Adrie Vergeer heeft door z'n overstapje van huisschilder op orgel noteur var. z'n hobby zijn beroep ge maakt. Hij heeft nu echter een ande re liefhebberij: Het bouwen van een miniatuur-draaiorgel. Tussen het ste ken van de orgelboeken door heeft hij geruime tijd aan dit instrument gewerkt. Van onderdelen van diverse draaiorgels heeft hij ook een fraai bewerkt frontje gemaakt, dat zijn ei gen orgeltje meer „gezicht" zal ge ven. 's-HERTOGENBOSCH De Com missaris van de Koningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmann, heeft woensdag een gesprek met de curator van de Economische Ho geschool te Tilburg en die van de Technische Hogeschool te Eindhoven. Het is de bedoeling de faktoren, die pleiten voor de vestiging van de achtste medische faculteit in Noord-Brabant, vast te stellen. Aan het gesprek zullen ook de ge meentebesturen van Tilburg en Eind hoven deelnemen. Volgende week vrijdag zal een hearing worden ge houden door de commissie Van Walsum, die de mogelijkheid van een medische faculteit in Brabant heeft GENEVE Engeland heeft vandaag een nieuw internationaal verdrag voor gesteld waarbij bacteriologisch oorlog voering moet worden verboden, De Britse minister Fred Mulley legde de richtlijnen voor een ontwerpverdrag voor aan een ontwapeningsconferentie, waaraan zeventien landen deelnemen. De landen die de conventie zouden ondertekenen, zullen uitdrukking moeten geven aan hun overtuiging dat micro biologische oorlogsmethoden in alle ge vallen beschouwd zal moeten wonden ais tegen het internationale recht indruisend en als een misdaad tegen de mensheid. De ondertekenaars verplichten zich zelf nooit zulke methoden te gébruiken. Ook het onderzoekingswerk in verband met de produktie van bacteriologische wapens zou moeten worden verboden en alle voorraden en instrumenten op dit gebied zouden moeten worden vernietigd. Overigens houdt Mulley er rekening mee dat sommige stoffen ook voor vreedzame doeleinden kunnen worden gébruikt RILLAND BATH Ingenieur J. A. Trimpe Burger van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemon derzoek zou vandaag op de schorren van de Reigerspolder trachten te be palen of op die plaats een kerkje van het in het begin van de zeventiende eeuw verdronken dorpje Bath heeft gestaan. Vorige week werden tijdens graafwerkzaamheden voor het Schel- de-Rijnkanaal beenderen, schedels en resten van muren en funderingen blootgelegd. Na het ontdekken van de oude overblijfselen werden de graafwerk zaamheden onmiddellijk stopgezet Ir. Trimpe Burger uit Aardenburg kwam daarna persoonlijk poolshoogte nemen. Hij is van oordeel, dat de vondsten weinig waardevol zijn. De belangstelling richt zich uitsluitend op restanten van de funderingen van het kerkje, aan de hand waarvan kan worden vastgesteld of men inderdaad op overblijfselen van het voormalige Bath is gestuit ZWOLLE De negenjarige Martian de Velde uit Zwolle is gisteren in het gemeentelijk openluchtbad verdron ken. De jongen, die niet kon zwemmen, raakte op onverklaarbare wijze in hei diepe bassin. UTRECHT De 25-jarige groente handelaar W. G Calls uit het Noord hollandse Laren is gisteravond met z«n personenauto in een sloot laags een polderweg bij Ecsxmes gereden en ver dronken, Omtrent de toedracht van het ongeluk is niets bekend. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. BENNEKOM In Oost-Duitsland worden twee inwoners uit Bennekom vastgehouden, die daar vorige week heenreisden om deel te nemen aan een tweedaagse wedstrijd betrouw- baarheidsritten'op de motor. Het zijn de heren Rond en Lubbers. De overi ge leden van het „Rond-Sachs Motor team" hebben in de nacht van don derdag op vrijdag tevergeefs getracht Riesa, het plaatsje waar de wedstrij den zouden worden gehouden, te be reiken. Ze kregen geen toestemming de Oostduitse grens te passeren. Onver- richterzake keerden ze naar huis te rug. Men veronderstelt dat het tweetal Riesa niet heeft mogen verlaten, ge zien de recente spanningen in Tsje- choslowakije. Riesa ligt namelijk vlak bij de Tsjechische grens. van 50 jaar geleden Schending onzer neutraliteit. Officieel is door onze Regeering aan die van En geland en Frankrijk medegedeeld, dat een Engelsch of Franse!] vliegtuig op 27 Juni vliegende over de Schelde ons grondgebied schond, wat 8 Juli weer voorviel. Bovendien maakten 4 Juli twee Engelsche vliegtuigen zich aan een zelf de euvel schuldig, waarom onze gezan ten in genoemde landen opgedragen is hiertegen te protesteeren. Een maand geleden vestigde de fa. J. Groenewegen en Zn., die vier zelf bedieningszaken in Rotterdam heeft, zich in de voormalige veeschuur van de Capelse boer Spruljt. Een super markt met waren legen aantrekkelijk lage prijzen, onder de naam „Cash and Carry verkoop aan particulie ren". De belangstelling is enorm: vierduizend pakjes boter gaan binnen een etmaal de deur ui1. Vijf ton sui ker Is nauwelijks een langer leven beschoren. Het gemeentebestuur van Capelle wil aan de activiteiten van de heren Groenewegen (Groenewegen sr., de zonen Sief (27) en Jan) in de schuur een einde maken en wel om drie redenen: verkeerstechnische, bestuurlijke en planologische. De ge meente is van oordeel, dat bij de vestiging geen legale wegen zijn be wandeld. Vooraf had de f'-rma Groe newegen met hè' gemeentebestuur ook geen overleg gepleegd. D* verdediging van Stef Groene wegen: „We zitten goed. De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft vergunning verleend. Een gros- siersvergunning hebben we ook. Het is nooit bij me opgekomen om ook nog toestemming voor het openen van een winkel bij het gemeente bestuur te vragen." Het eerste antwoord van de firma op de gemeentelijke els is het aanspannen van een kort geding, al is daar de gemeente Capelle nog niets officieel van bekend. Een Haagse advocaat is in de arm geno men. Dezelfde advocaat behartigt, al dus Jan Groenewegen, de belangen van een vergelijkbare supermarkt 'n Kwintsheul. Ook daar tracht men ri. zaak te doen sïuitea Al vijf iajL „Men komt geen stap verder." De rijkspolitie stelde een parkee- verbod voor een deel van de 's Gr» venweg in. Reden: de langs do smafe weg geparkeerde auto's van ,-}•= J', permarkt-cliëntele bemoeilijkten dó doorstroming van het verkeer. Groe newegen vond een oplossm® dorr vlakbij een stuk grond te huren voor parkeerruimte. Twaalf man personeel is nodig tel de ontelbare kopers en koopsters aan? de 's-Gravenweg op hun wenken t bedienen. De levensmiddelen ligj»nS hoog opgetast. Huisvrouwen, vSfci door dochters geholpen, laden ken. flesjes en pakken bij geïmproviseerde kassa's in dozen «K zelfs kinderwagens. Jan Groenewegen: „Ik wil wel eraf' zien, hoe ze ons hier vandaag krifo» Het loopt geweldig en dat Is wonder. Kijk maar: een «era 0ös koek voor een dubbeltje. Waar vind fe' dat?" We gaan verder. Hier, mur ook binnenkort in Oud-Beiierland Dat is al helemaal rond." Het trio Groenewegen wilde een half jaar geleden „wel eens iets an ders." in Duitsland, waar dertigdui zend van dergelijke bedrijven zouden zijn, werd rondgekeken. Naar het voorbeeld van de oosterburen werd de supermarkt in <te Capeise veeschuur opgezet. „Weet je, hoe ze in Amerika zoiets aanpakken? Daar zetten ze een cir custent op, die ze dan tot de nok toe volladen met spullen," stelt Jan Groenewagen. Amerika is Nederland echter niet. Maandag zal de rijkspoli tie, als de „goedkope winkel" aan de 's-Gravenweg zijn poorten niet gesto ten houdt, moeten ingrijpen. Hoe, is nog niet bekend. Wel zeker is, dat de heren Groenewegen niet van plan zijn, ook maar een duimbreed te wij ken. Doorgaan, zo lang het kan. Met de advocaat in de arm. Een aardbeving heeft vanmorgen vroeg de Japanse eilanden Kioesjoe en Sjikokoe getroffen. Twaalf mensen raakten gewond. In een groot gebied zijn de wegen gescheurd. Jan Groenewegen: Jk toil teel eens zien, hoe ze ons hier van daan krijgen EINDHOVEN Gistermiddag is de 24-jarige A.V. uit Aarle-Rixtel uit de Rijkspsychiatrische inrichting aan de Boschdijk in Eindhoven ontvlucht. De man werd daar verpleegd en be hoort tot de categorie één, hetgeen betekent dat hij zich aggressief kan gedragen. KAÏRO De Egyptische regering heeft een plan voor de aanleg van een 335 km lange oliepijpleiding van Suez aan de Rode Zee naar Alexandria goed gekeurd. De Britse Imeg zal het pro ject, dat ruim 50 miljoen gaat kos ten, uitvoeren. De pijpleiding met een capaciteit van 500.000 ton ruwe olie per jaar moet voor het einde van 1970 in gebruik genomen zijn. In onze nieuwe kliniek kan op een der therapie-afdelingen een worden geplaatst I - een groep volwassen mannelijke patiënten begeleiden bij het verrichten -r. gevarieerds werkzaamheden, vooral in het creatie, o vlak; - zelfstandig beslissingen kunnen nemen m deze werksituatie, uiteraard na een inwerkperiode; - daarbij in teamverband samenwerken met verschillende collega's die op andere afdelingen in de kliniek soortgelijk werk verrichten. Wat verwachten wjj van u? - een warme, op de medemens gerichte belangstelling; - een behoorlijke algemene ontwikkeling (middelbare schoolopleiding, mulo of soortgelijke opleiding); - ideeën op het gebied van handenarbeid; - een hierop gerichte opleiding (bijv. akte NXX, Jelburg etc.) of opgedane ervaring in andere psychiatrische instellingen strekt tot aanbeveling, maar is geen vereiste; enige handenarbeidervaring is echter wel noodzakelijk. Salaris afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de geneesheer-directeur van het ziekenhuis, Rijksstraatweg 113, Bennebroek (N.H.). Telefonische inlichtingen onder no. (02502) 7241. I Graag willen wij U deze service verlenen, mits u aan de volgende voorwaarden voldoet: 1) Gebruik UITSLUITEND onderstaand formulier en vul het in BLOKLETTERS in! 2) De opgave moet MINSTENS ÉÉN WEEK van tevoren in ons bezit zijn! Te laat ontvangen opgaven kunnen er oorzaak van zijn dat a de eerste dagen nog geen krant op uw vakantie adres ontvangt. 3) Opgaven per telefoon, via een bezorger of op een giro- strook kunnen in het algemeen niet ln behandeling wer den genomen. 4) Verzending van kranten naar het buitenland geschiedt geheel op eigen risico. In verband met voorschriften der PTT kunnen wij aan vakantie-adressen uitsluitend onze laatste (dus Rotterdamse) editie zenden, voor verzending in het binnenland zijn geen extra kosten verschuldigd. Voor het buitenland zijn extra-portokosten ad ƒ1,50 per week verschuldigd: per luchtpost binnen Europa ƒ2,70 per week. Abonnee: Straat: Plaats: die het ab.geld betaalt per week/maand/kwartaal*) verzoekt ,De Rotterdammer" te zenden: p/a: Straat: Plaats: van dag, de 1®68 tot en met dag, de19® OPGAVE GEPLAKT' OP BRIEFKAART (15 ct) OF IN ENVELOP DEZE (20 et) INZENDEN AAN Postbus 948, Rotterdam-2. „DE ROTTERDAMMER", Afd. Abonnementen,.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2