verhaal van schrijfmachine-monteur J. Gröneveld wil nu weieens een goed huis PARKWEGFLAT OP HOOGTE Amerikaans koor en orkest rekenen op re AGENDA Verboiideiiheid bezongen 3f'?0Ufr4animrr boogaard T.V. REPARATIE MORGEN Koerier Zwaar beschadigd na klapband KORPSSECRETARIS V. D. HOEK: 80 kaarten verkocht Zelfbediening op wielen Ommoord IIPOLIN MET GEMEENTE SCHIEDAM gr0mfietsdiefstallen Tenniskampioenschap eerste dag al succes (Van onze verslaggeefster) SCHIEDAM „Ik wil een goed huis, maar ik krijg geen kans meer." Dit zegt Johan GrÖnefeld, oud 49 jaar, van beroep schrijf machinemonteur en wonende aan de Van Marumstraat 24 te Schie dam. ONHOUDBAAR 7^ "H f ssglÉs 1 ..Reddingsmedaille'" houdt collecte ONGERIEFLIJK Geslipt niet bromfiets SNELLER EN BETER BIJ DE SPEC IA LIST Jongenmensen Ingebroken J, Aarse burgemeester van Hellevoetsluis Vandaag. .en dagelijks SCHILDEREN Er staat mn bus Ripolin Snel verf 500 voor u klaar bij: kadoos anders dan andere kadoos ton groeneveld Een kent geen hindernissen if t? [f „ROTTERDAMMER Pagina 3 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1968 o-HIEDAjM Bromfietsdieven die TL enige tijd in Schiedam opere- "vzijn to hun pogingen weer laaffd. Benadeelden waren deze £aa|e"heer A. T. L. V. die zijn Sfiets niet afgesloten had neerge- Tvocr zijn woning aan de Lange c'i»elstraat, mevrouw W. S. W.v.d. fjie haar bromfiets niet afgesloten neergezet in een garage aan de laan J. B-> die ziin afgesloten Omfiets voor zijn woning in de Tij- Kat -moest missen en J. A. A. M. 'S de ontdekking kwam dat zijn Sn dot staande bromfiets voor zijn jat aan de 's-Gravenlandseweg ver- ^risteren was de politie weer bezig het overbrengen van twaalf rSen en vier bromfietsen naar het haventerrein aan de s-Graven- ijidseiveg. SCHIEDAM De wedstrijdJei- j;n2 bestaande uit mevrouw N. Op- Z<% heren F. de Vos Burchart. H. Bulte en G. Olthof, heeft er voor „Jrgd dat de eerste dag van de Lmdkringkampioenschappen tennis die deze week gespeeld worden op tennispark Van Vliet goed verlopen is. Men mag zich verheugen in een r^ord aantal inschrijvingen. Totaal zuilen 91 jeugdige spelers en speelsters in meer dan 180 partijen hun beste -beentje voorzetten om zich ce nieuwe kampioen en kampioene te mogen noemen. Nieuw, omdat de witmaar en winnares van het vorige jaar Koel van Leeuwen van het yiaardtogse ROVS en Marja Dalitz van tennisvereniging Maasland dit jsar niet zullen meedoen aangezien x naar -de senioren zijn overgegaan. Parkexploitant, J. van Vliet, heeft «r, extra prijs ter beschikking gesteld voor de junioren van de vere- Sniiz uit de kring die in haar totali sed de 'beste prestaties levert. Als de weersomstandigheden, meewerken zal voorzitter van de kring, de heer N. Spithoven vrijdagmiddag om vier uur de prijzen uitreiken. Van een wonen met plezier is zeker bij de familie GrÖnefeld geen sprake. Het gezin, bestaande uit man. vrouw en vier kinderen respectievelijk 16, 15, 14 en 11 jaar, heeft maar één vuri ge wens en dat is: voor de eerste keer in hun leven te wonen in een goed huis althans met weinig gebre ken in een behoorlijke buurt het hoeft geen „stand" te zijn tegen een betaalbare huurprijs. De heer GrÖnefeld vertelt een lan ge lijdensweg, waarover hij letter lijk een boekdeel heeft volgeschre ven: „In 1943 stierf mijn eerste vrouw, we woonden toen in de Mariastraat. Mijn kinderen werden ziek en ik kreeg TBC. We zijn toen verhuisd naar de Singel, waar we woonden in een voor afbraak bestemd huis." Op 27 mei 1964 richtte hij zich met een schrijven aan B. en W., waarin hij wees op de toestand, waarin het huis verkeerde. De meubels en ge bruiksgoederen dansten door de ka mer bij het voorbijrijden van zwaar verkeer. Kalk viel van plafonds en muren, kortom een onhoudbare toestand. B. en W. reageerden op 18 juni '64 met de mededeling dat aan de chef SCHIEDAM Het flatgebouw nn de - Parkweg heeft verleden week ziju hoogste punt bereikt. Het ontwerp van deze torenflat met acht woonlagen met daaron der een verdieping voor kantoren is van het Schiedamse architec tenbureau C, C. van Kluyven, Aannemer is de Arbeiders Coöpe ratie voor de Uitvoering van Bouwwerken te Rotterdam. Volgens het schema moet de flat volgend jaar mei klaar zijn. De NV D. Kok Co te Schiedam neemt de woningen in beheer. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Zaterdag 17 augustus wordt voor de Stichting on dersteuningsfonds voor leden, wedu wen en wezen van de leden, der Ne derlandse vereniging „De Red dingsmedaille" een collecte gehouden. Het bestuur keert uit aan redders boven de zestig jaar en aan weduwen van redders, die dit nodig hebben. Ooi: gehandicapte redders ontvangen zonodig een uitkering. Zij die willen collecteren, kunnen zich melden bij mevrouw K. van fcimpen-van der Lugt, Oranjelaan 3T, en bij mevrouw J. Struijs-Kruijt, Van der Duijn van Maasdamlaan 132d, tel. 341031. Het collectelokaal wordt gevestigd in gebouw Triangel aan de Fransenstraat 5. ROTERDAM Een tankauto, die als lading twintig ton zeeppoeder had, kreeg vanmorgen op de G. de Jonghweg een klapband, zodat de chauffeur de macht over het stuur verloor. De auto botste tegen een geparkeerde trekker met op legger aan. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De veertigjarige vertegenwoordi ger G. E. van Harten uit Hendrik Ido Ambacht is dinsdag met zijn auto op Rijksweg 18 over de kop geslagen. Vermoedelijk merkte hij te laat de file voor de Van Brienen- oordbrug op, zodat hij te hard moest remmen. Hij is met een hoofdwond en een verbrijzelde duim naar het St. Claraziekenhuis vervoerd. De auto is weggesleept. De dertigjarige winkelbediende L. C. Berrevoets uit de Pantserstraat moest dinsdag met rugletsel naar het Zuiderziekenhuis gebracht wor den, nadat hij bij een botsing uit zijn auto geslingerd was._ De oor zaak van de botsing, die op de kruising Pantserstraat—Slaghek- straat gebeurde, was het niet ver lenen van voorrang. De tien jaar oude Bastiaan Prince van de Krabbendijksehof stapte dinsdag zonder op het verkeer te letten uit de auto van zijn vader het rijwielpad van de Korperweg op. Een bromfietser kon hem niet meer ontwijken. Met hoofd- en rug klachten is de jongen in het Dijk- zigtziekenhuis opgenomen. huisvesting was verzocht hem een andere woning toe te wijzen. De heer Grönefeld reageerde hier weerop met een brief, gedateerd 27 juni waarin hij een huis aanwees, dat hij graag wilde hebben. Het stond in een buurt waar 'hij graag wilde wonen en het deed een huur, die hij kon betalen. Tot zijn teleurstelling moest hij horen, dat het huis al uitgegeven was. Dat was in de Van Beveren straat. Achtereenvolgens wees de heer Grönefeld enige huizen aan, waar hij graag wilde wonen, namelijk een huis op het Stationsplein en een huis in de St- Liduiuastraat. Maar steeds moest hij van Bureau Huisvesting horen, dat het huis al „vergeven" was. We! bood dit bureau de stug volhoudende schrijfmachinemonteur verschillende andere hulzen aan, waartegen hij bezwaren inbracht. Of hij het wilde of niet, hij moest echter verhuizen, in verband met het saneringsplan voor de Singel, waar ruimte gemaakt moest worden voor parkeerplaatsen. De heer Grönefeld kreeg een woning in de Van Ma rumstraat toegewezen, maar onver droten haastte hij zich aan Bureau Huisvesting mede te delen, dat hij aan een woning in de P.K.O.-laan of aan de Vlaardingerdijk de voorkeur gaf. Huisvader Grönefeld zag in de Van Marumstraat geen huls naar zijn keuze, te meer omdat het hem toege wezen huis vochtig was en weer aller lei gebreken vertoonde. Bij zijn weige ring bleef hij hameren op het feit, dat wegens de minder goede gezond heid van hemzelf zijn vrouw en kin deren, een droog en goed huis onont beerlijk was. Met de belofte, dat alle moeilijkhe den er. ongerieflijkheden spoedig tot een eind gebracht zouden worden, hem van gemeentewege gedaan, trok het gezin Grönefeld in 1964 zuchtend in de woning Van Marumstraat 24b. Al spoedig werd hij door de bewo ners, die voor hem het huis bewoon den. uit de droom geholpen. Deze hadden reeds in 1960 een huurverho ging gekregen met de toezegging, dat od korte termijn een woningverbete ring zou tot stand komen. Nadat de twee gezinnen bij elkaar acht jaar huurverhoging hadden betaald, werd de afgelopen maanden eindelijkmde toegezegde, woningverbetering uitge voerd. Maandenlang heeft hetgezin, dat toch waarlijk geen luxe gewend is en die ook niet wil. in een toestand van breken en bouwen geleefd. Maar de heer Grönefeld heeft het niet naar zijn zin en zal het ook niet krijgen. Bij een bezoek aan zijn woning, stort hij zijn hart uit. „Mijn leven lang woon ik nu al in een rothuis, ik ben een arbeider, met een matig inkomen weliswaar, maar heb ik dan geen recht op een behoor lijke woning?" Bij een rondgang door de beneden woning toont hij de verbeteringen, maar ook de feilen die niet weg te werken zijn. „Natuurlijk vind ik dat het huis is opgeknapt, maar ik heb dit huis nooit willen hebben, het is en blijft een ongerieflijk huis met die afvoer van de we's van de bovenbu ren door mijn gang, met die verstop te .buitenafwatering en met alle kie ren, die er ook nu nog zijn. Die natte muren kan je niet doorgkrijgen". Zijn vrouw Cornelia laat haar beste jurk zien, die onder de schim mel zit. „Weer een nat huis" verzucht de heer Grönefeld, „waarom zit een ander in een goed droog buis en ik niet?". Dit probleem en nog meer proble men verband houdend met de huisvesting van de familie Grönefeld komen op tafel. De klemmende vraag en misschien ook conclusie dringt zich op: Als een gezin door wat voor oorzaak ook, eenmaal niet in staat wordt geacht een behoorlijk huis in een behoorlijke buurt te bewonen, wetk oordeel afhankelijk is van ge meentelijke instanties, krijgt het ■nooit meer de kans, zich aan de ge volgen van een dergelijk oordeel tec ontworstelen,' De heer Grönefeld is- een 'vechter voor zijn en andermans rechten. Hij neemt geert' genoegen met en' half ei. En zeker niét, als dat halve ei nog duur betaald móet Worden. SCHIEDAM De zestienjarige kantoorbediende M, Dalmeijer slipte gistermiddag met haar bromfiets in de Prof. Kamerling Onneszlaan door de gladheid. Ze viel en moest met een hersenschudding naar het Ge meenteziekenhuis worden vervoerd. SCHIEDAM De jaarlijkse Van der Rijnprijs voor jonge Nederlandse kun stenaars wordt ditmaal In' samenwer king met de Nederlandse Kunst Stich ting en het Wereld Natuur Fonds uitge schreven In de vorm van een prijs vraag voor een affiche voor het W.N.F. Reglement en omschrijving van het thema liggen ter inzage bij het Stede lijk Museum, Hoogstraat. 112, Schie dam, BURGERLIJKE STAND SCHIEDAM Geboren: Elizabeth M dv T C J de Seeder en E M van Nieuwenhul- •ze; Elisabeth J M dv C W de Bus en G P Molenaar.. Overleden: C Zijdeveld, 82: N von Beers, 56; J H Nijs, 69; J Seholte, 50; J J Alewijn, 32: p C van der Loop, wed v. W. A, Thomassen; A Hol, 64. 82: P C van der Loop, 74: A Hol, 64. Leger des Heils zit m overtoil Schiedamsewcg 41 Reparaties 6 contant jndien u 's morgens voor 9 uur aan Boogaard trw T.V.. reparatie meldt, dan heeft U gegarandeerd dezelfde avond weer EEN GOED BEELD TELEFOON TECHN. DIENST (RADIO-T.V.) 346000 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Zoals wij al bericht hebben zal op maandag 19 augustusin de:. Stadsgehoorzaal cent uniek concert worden gegeven,. Op het vierde Europese Concert Toernee zal bij wijze van uitzondering The American Youth Symphony en Cho rus naar Nederland komen. Het koor met orkest zal alleen in Vlaardtagen optreden. Deze primeur is te danken aan de internationale contacten van het Vlaardirtgse -Jeugd- en Kinderkoor. Onder auspiciën van dit koor zal het concert wordén gegeven onder de ti tel An evening of, American Music, De belangstelling is tot nu toe ech ter bedroevend.' Op- het ogenblik zijn slechts tachtig kaarten verkocht. Dat liet ook anders kan heeft Londen be wezen, waar 4000 van de 6000 plaatsen - zijn verkocht en Straatsburg, waar alle 1200 plaatsen zijn verkocht Het Amerikaanse orkest telt 153 le den. Zij'worden gesteund door een geweldige organisatie. "In elk land heeft het orkest eigen vertegen woordigingen. 'Alle-Amerikaanse mu- ziekbonden, muziekuitgeverijen en fabrieken van muziekinstrumenten (die alle instrumenten gratis ter beschikking hebben gesteld) hebben meegewerkt aan de totstandkoming van het orkest. i. v Het is dan ook een project van-het People-to-rPeople Program. Daaron der valt ook het bekende vre- deskorps, ingesteld onder- de regering van J. iF.Kennedy. Elk jaar wordt opnieuw:'een harmonie-orkest,- sym- phonieörkest, en een koor samen gesteld uit jongeren vanvijftien tot 21 jaar. 1 Zij moeten - zelf hun' aandeel van 3600 gulden betalen voor-iet toernee door Europa, het nabije en vérre oosten. Naast- muzikaliteit zijn karaktertrekken belangrijk.. Men komt hier namelijk met zoals de ge middelde Ainerikaan, 'maar - men komt hier, om de jeugd van-Europa te leren kennen. - - Dit gebeurt in Duitsland bijvoor beeld door contactavonden met jon geren, waar zal. worden, gediscussi eerd over de tweede wereldoorlog en over andere onderwérpen. Om Nederland beter te leren ken nen zal het orkest niet optreden in Den Haag of Rotterdam, maar in een kleinere plaats als Vlaardingen. De ■organisatoren hopen nu, dat wat de belangstelling betreft geen al te slechte indruk zal worden gemaakt. Eigenlijk had men gerekend op een geweldige opkomst. Daarom ook is de toegangsprijs bij zonder laag gehouden: ƒ1.50 met nog eens twintig cent voor het plaatsbespreken. Voor dit bedrag kan men genieten van selecties uit musi cals als Oklahoma, Sound of Music, the Battle Hymn of the Republic, muziek van John Philip Sousa. Leroy Anderson, maar ook het grote con certrepertoire van Gershwin, Bernstein, Royer en Perkins. Dagelijks kan'men aan de. Stadsge hoorzaal van 10 tot 13 uur plaatsen bespreken. De voorverkoopadressen zijn: Kethelweg 87b, Eendraehtstraat 4. Da Costastraat 4 en 's avonds aan de zaaL VLAARDINGEN In de afgelopen nacht is ingebroken bij Van Gend Loos aan de Parallelweg. Vermoedelijk is een aanta] transistor-radio's gestolen. Men heeft zich door het verbreken van een ruit toegang verschaft tot het pand. De schade is nog niet bekend. HELLEVOETSLUIS De gemeen te Hellevoetsluis heeft per 1 septem ber weer een burgemeester. Bij ko ninklijk besluit werd hiertoe be noemd ce 54-jarige oud-ad junct-hoofdredacteur van „Het Vrije Volk", de heer J. A. A. Aarse. De heer Aarse is de eerste burgemeester in Hellevoetsluis die lid is van de P.v.d.A. Hij volgt jhr. T. A. J. van Eysinga, die lid van de CHU was, op. De socialist Aarse werd op 8 au- gustus 1914 in Rotterdam geboren. Als voorzitter van de federatie van de Paftij van de Arbeid, voorzitter van de raadsfractie der PvdA en ;als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft hij een belang rijke ro! in de politiek kunnen spe len. De heer Aarse was jarenlang chef van de Rotterdamse redactie van „Het Vrije Voljk". In 1961 werd hij benoemd tot adjunct-hoofdredac teur. SCHIEDAM By het Leger des Heils In Schiedam is gisteren een aktie van start gegaan die tot doel heeft finan ciële stenn van de eigen heilsoldaten te verkrijgen. Deze stenn is broodnodig om alle ideeën en projecten, die nog verwezenlijkt moeten worden, mogelijk te maken. „Er is heel wat op de helling", ver telt Goossen van der Hoek (35), sinds maart plaatselijk korpschef, die gister avond bezig was met het sorteren en registreren van de vele gegevens, die hij nodig heeft om tot een sluitend over zicht van de al gedane en nog te ver- wezenlijke projecten te komen. „Alles in Schiedam verkeert in een overgangsstadium, zo is het hier ook bij het Leger. Wij hebben grote plannen. Onze jaarlijkse kerstfeestviering willen we anders, en hopelijk beter uitkienen. Ook de verdeling van de werkzaamhe den behoeft reorganisatie. Wij Heilsoldaten besteden al onze vrije tijd aan het Leger, want er komt zoveel kijken. Je hebt op papier gezette statistieken en overzichten nodig, an ders kom je er niet uit. Dat vereist ook langdurige arbeid, maar de resul taten zullen daarmee in overeenstem ming zijn. Ik ben ten aanzien van de werk zaamheden van het Leger optimistisch. We zijn meer wakker dan ooit te vo ren en als je dan met een man of ■twintig staat te zingen, terwijl er tien de Strijdkreet verkopen en de mensen, overal om je heen staan te kijken en te luisteren, voel je je heerlijk en weet je, dat het al de moeite waard is. Dan. zie je de kansen voor het evangelie. Het leger-werk vereist studie en in zicht en dat verkrijg je pas nadat je er intensief mee bezig geweest bent. We hebben ook plannen om de Strijd kreet in allerlei talen op de schepen te brengen voor de zeelui, die deze dan in hun eigen taal kunnen lezen. Een jaar of tien geleden deden we dat ook, we kwamen toen ook in de cafe's met de Strijdkreet speciaal in de landstaal. Die krijgen we vanuit Londen toegestuurd, daar ligt de Strijdkreet in honderden ta len vertaald.' v - Ook in ons kader zullen veranderin gen komen. We moeten een antwoord zien te geven op de uitdaging, die deze moderne tijd aan ons stelt Hiervoor dient ook hét gemaakte statistische over zicht over de aktiviteiten van de laatste tien jaar. Het blijkt, dat het Leger in Schiedam uit tweehonderd aktieve sol daten bestaat, maar de vrienden en begunstigers van het Leger ontelbaar zijn. Dat blijkt uit de hogere opbreng sten van de collectes en van de kerst- potten. Ook de Salvation Beats zullen weer present zijn, bij allerlei gelegenheden, waar het Leger des Heils tegenwoordig is, wordt muziek gemaakt. De Salva- tion Beats zullen na de vakantie weer" druk aan de slag moeten om bij veel (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Ommoord en een stuk van Alexanderstad zal vanaf donderdag IS augustus een unieke supermarkt rijk zijn. Het is namelijk een rijdende zelfbedieningswinkel ook wel automarket genoemd, van twaalf meter lengte, waarin de bewo ners van deze afgelegen wijken nu zonder kilometers te hoeven reizen toch uit een verscheidenheid van ar tikelen kunnen kiezen. De automarket die op een on derstel van een autobus is ge- pouwd, doet in niets onder voor een gewone zelfbedieningswinkel. Hij is uitgerust met air-conditioning, een koelmeubel en een aangepaste inven taris. Het assortiment varieert van verse artikelen als brood en melk tot diepvries vlees en zelfs ijsjes. be 27-jarige P. van de Mheen is de eigenaar van de A O Zelfbedie ningswinkel aan de Burgemeester F.H. van Kempensingel, van waaruit de voorraad in de rijdende super-1 markt ook aangevuld wordt. De heer Van de Mheen heeft de leiding over deze supermarkt en het personeel. Voorlopig bestaat het personeel -uit een cassière en een chef. De eerste dagen zal tevens een hostess meerij den, die iedere' huisvrouw' in Om moord persoonlijk uitnodigt de auto market te komen bezichtigen en ook de voorlichting verzorgt. Het is de bedoeling dat de rijdende zelfbedie ningswinkel drie maal per week een bezoek aan Ommoord en Alexan derstad brengt. gelegenheden hun partij mee te drum men". Het harmonieorkest van het Leger luistert elke zondag om half vier een openluchtdienst in het Beatrixpark op. Op 7 september wordt er een zangers congres in Lunteren gehouden, daar gaan veertig man naar toe. Op 19 sep tember volgt een openluchtsamenkomst op het Rozenburgerplein en op 23 sep tember openlucht-aktiviiteiten in de omgeving van de van Leeuwenhoeck- straat. Korpssekreiarïs Goosen van der Hoek stamt uit een familie van Heilsoldaten. Hij zet de traditie met hart en ziel voort. m Passage Theater: film Dr. Jaar), 14 en. 20.13. Zjivago (14 Lange Bijkantoor „De Rotterdammer' Kerkstraat 82. tel. 26.63.82. Klachten bezorging: Maandag t/m vrij dag 18.30 tot 19.30 u. en zaterdag 17.00 tot 18.00 uur. Johan Grönefeld, Van Ma rumstraat 74b, tel. 15.37.79. Politic-alarmnummer: 28.4S.66. C,G en GD: 26.28.87. Alarmnummer meld- en regelkamer voor luchtvervuiling: 26.28.87. Apotheek; 't Gouden Hert, St. Lidui- nastraat 38a, tel. 26.83.64. Tel. 34 48 81 Fa. A. GOOS en Co. 1« van Legden Oael- ■tr. 87 - Afsluiting hulpbrug over de Scbie De hulpbrug over de Schle zal van woensdagavond, 14 au gustus a.s. vanaf 19 uur tot donderdagmorgen. 13 augustus, 6 uur voormiddag of zoveel langer of korter als nodig zal zijn, voor alle verkeer behalve voetgangers worden gesloten wegens reparatiewerkzaam heden. Schiedam. 13 augustus 1968. bij kuiperstraat 19 naast c a tel. 3518 44 vlaardingen SCHIEDAM In gebouw Arcade waren gisteren „de muzen" aanwezig. Het mannenkoor Orpheus onder leiding va.71 dirigent Chris Verhoog vïist zich als hoor bewust van zijn bijdrage aan de internationale jeugduitwisseling. Op v.ivgau vertolkte het koor met bekende melodieën in het Frans, Duits en Engels de verbondenheid en samenwerking die er tussen de verschillende nationaliteiten, kan bestaan. Dit kwam ook tot uitdrukking in de sfeer en gesprekken tussen de jeugdige deelnemers uit Ucine, Neath, Esslingen en Schiedam. WEET u, de veel'bezongen Coolsingel is altijd in Rotterdam een heel vreemd ding geweest; Die Coolsingel was - vroeger een stadsgracht en zo'n stadsgracht is een onderdeel van de barrière tus sen de stad en haar omgeving. Zo'n gracht is de Coolsingel zelfs gebleven tot in mijn jeugd. Ik heb nog schuiten in de Coolsingel zien liggen ai was toen uiteraard de aan de oostzijde van dat water lopende stadsmuur allang geslecht. Alleen de molen, die heel vroeger op die muur stond, heeft het ook nog tot mijn jeugd uitgehouden. Bij stukjes en beetjes is de Coolsingel gedempt en toen die van een gracht tot een brede boulevard was gemaakt, wilden de Rotterdam mers van deze brede Coolsingel het nieuwe middelpunt van de stad ma ken. Het oude middelpunt de Grote Markt en het Grote Kerkplein, de Gedempte Botersloot en de Kipstraat was te bekrompen ge worden voor een wereldstad. Aan de Coolsingel werden het nieuwe stadhuis en het nieuwe post kantoor gebouwd. De Coolsingel zou de mooie, ruime pleinboulevard worden, een centrum dat een we reldstad ais Rotterdam waardig zou zijn. Dat is nooit gelukt, wat mijn oude vrienden, die die tijd hebben meege maakt, ook vertellen. Ik weet heel goed, dat andere oudere Rotterdam mers het helemaal niet met me eens zullen zijn, maar- in plaats van een centrum' te worden bleef de Coolsin gel een barrière, tot nu toe. Er is altijd een verschil gebleven tussen de Rotterdammer die. ten westen van de Coolsingel woont in de „Cooltuinen" en de bewoner van de oostelijk daarvan gelegen oude binnenstad. De Coolsingel stond bekend als een tochïhoek. Je -kon er op een windstille zomerdag misschien wel flaneren, maar voor de rest moest je er beter vandaan blijven. QA me nu niet de café's' en ter rasjes en de gezelligheid van vroeger voor de voeten werpen, want die heb ik ook gekend. Ik ken de Tony den Ouden uit „De .Land bouw" met zijn zusje het zwëmster- tje Willy den Ouden. Ik kende Tivo- li en de Unie en allerlei andere ge legenheden. Op die terrasjes zat je goed beschut achter allerlei schermen en hetgeen er buiten op straat gebeur de raakte je niet. Je had er evenmin contact mee ais vroeger met het wa ter, dat de Coolsingel in twee kaden verdeelde. Als je „een avondje uit" ging dat gebeurde, omdat er toen geen televisie was, vroeger vaker dan nu maakte je bij de Delftse Poort of bij de sigarenwinkel van Weinthai je keus: de oostkant of de westkant. Of je nam Tivoli met daarbij nog een paar gelegenheden aan de Kruiskade, of je ging naar de Doele zonder „n"!met een afzakker tje in De Landbouw of eerst, voor je uitging, een Hoogstraatje „meene men". Had je je keus eenmaal be paald. dan moest er 'neei wat gebeu ren eer je de Coolsingel overstak! Dat is nu r.og steeds. De Coolsin gel is en blijft een scheiding tussen twee centra: west het Lijnbaan kwartier, oost het Beursplein met omgeving. Goed, de Coolsingel wordt aangekleed met mooie pavil joens voor het postkantoor, met bloembakken en wat niet al. Er is een veilige ondergrondse passage. Er steken winkelende voetgangers over. Er zijn winkels aan de Coolsingel, mooie zaken zelfs. Maar een echt Rotterdams stadsmiddelpunt zal de Coolsingel nooit kunnen worden. Daarvoor heeft die te lang ais barrière tussen stad en land gediend. De Coolsingel was, is en blijft het grote Rotterdamse „tochtgat". vao 50 jaar geleden Triumviraat in Rusland. Moskou, 12 Aug. 0|> grond der besluiten van het jongste sovjet-congres ie de uitvoerende mucin der regeering in handen van een uit Lenin, Trotzki en Sinovjoff bestaand triumviraat gelegd geworden. Deze man nen hebben onbeperkte volmacht gekre gen alle maatregelen te nemen, welke geschikt zijn om den strijd, waarin de sovjet-republiek is gewikkeld, te be ëindigen.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1