Heffing op Franse invoer Harriman verwijt Vietcong terreur Ontwikkelings bank voor Indonesië Franse vliegers doen ook met boycot Algerije mee Papandreou jr. prijst aanslag op Papadopoulos Winst Unilever rn pet. hoger GELDMARKT BLIJFT KRAP HEDEN REVOLUTIONAIR, MORGEN GEWOON DISCUSSIES ANDERE BANEN Berlijnse muur bestaat 7 jaar VS willen nieuw gesprek Pueblo KEER IN VIETNAMGESPREK Griekse premier aan dood ontsnapt W. van Rijn, ck generale staf Ook universiteit tegen KLM-lessen vliegveld Eelde Andere banen Vergeldingsactie VS Ongedeeld mmémèt- Man pleegde ontucht met kinderen Overeenkomst met Nederland Weekstaat Ned. Bank DE ROTTERDAMMER ■V PARIJS Een Caravelle van Air France is vanmorgen uit Pa rijs vertrokken voor een lijn- vlucht naar Algiers, hoewel de piloten in internationaal verband gisteren hadden besloten Algiers te boycotten totdat de regering daar de bemanning van het ge kaapte Israëlische vliegtuig heeft vrijgelaten. Vergissing Meer explosies Pagina 4 2A WOENSDAG 14 AUGUSTUS 194 Mammoetwet brengt vele pennen in beweging (Van onze onderwigsredactie) h de veranderingen door de Mammoetwet betekenen een afscheid van de wetgeving waar Thorbecke de grondslag voor legde en waar later allerlei andere regelingen omheen en doorheen werden gebouwd. Sïen kan de Mammoetwet een sociale wet noemen, die rekening houdt met de nieuwe maatschappelijke structuur en die de democratisering van het onderwijs wil bevorderen. Het is een wet met een econo mische betekenisdoor haar nieuwe procedure voor de stichting van scho len. In het mammoet-systeem wordt elke nieuwe schoolstichting bezien tegen de achtergrond wow u-at reeds aan schoten aanwezig is en wat er, gelet op de belangen van het geheel nog bij moet komen. Dit systeem, de planprocedure, is een mengvorm van „planning" en het hanteren van ob jectieve normen. Op papier een vrij eenvoudig lij kende zaak; in de praktijk blijkt die planning geen sinecure. De Neder landse Katholieke Schoolraad die als eerste met een deelplan voor het voortgezet onderwijs voor de dag kwam, heeft er enorm veel werk aan gehad. Maar de gedachte dat de be hoeften aan verschillende scholen en schooltypen beter tegen elkaar moe ten worden afgewogen, heeft duide lijk veld gewonnen. Het loslaten van het „automa tisme'' bij de stichting van mavo (ulo)-scholen (bjj bepaalde aantallen leerlingen „automatisch" een school) gaf bij de voorbereiding van de wet aanleiding tot vele bedenkingen; men hoort er thans nog maar heel weinig over. Dit is een van de interessantste ontwikkelingen bij de Mammoet: dat WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van financiën heeft gisteren bekendgemaakt dat het heeft besloten een vergeldingsrecht van 2,5 procent op bijna alle invoer uit Frankrijk in de VS In te stellen. Het recht zal ingaande 14 septem ber worden geheven en zal gelden voor alle Invoer uit Frankrijk waar over invoerrecht verschuldigd is uit gezonderd produkten waarvan de uit voer niet wordt gesubsidieerd door de Franse regering. Het ministerie heeft dit besluit ge nomen na een onderzoek van een maand van de maatregelen die de Franse regering heeft genomen ter bevordering van de Franse uitvoer. Een ambtenaar van het ministerie van financiën in Washington zei dat het vergeldende recht zal worden ge heven op naar schatting tweehonderd miljoen dollar aan Franse produkten die vermoedelijk tussen 14 september en eind januari van het volgend jaar de VS zullen binnenkomen. WEST-BERLIJN De drie weste lijke geallieerde commandanten in Berlijn hebben gisteren ter gelegen heid van het feit dat Oost-Duitsland zeven jaar geleden de Berlijnse muur oprichtte een gezamenlijke verkla ring uitgegeven waarin zij de hoop uitspreken dat alle Berlijners spoedig herenigd zullen ztjn. Zij uitten hun bezorgdheid over de voortdurende verdeling van de stad. Westberlijnse autoriteiten legden kransen bij de moumenten die zijn opgelicht bij de plaatsen waar 63 mensen zijn gedood die uit het oosten trachtten te vluchten. Het Oostduitse blad Neues Deutecbland schrijft dat de muur nog steeds voldoet als „bescherming te gen Westduits imperialisme en agres sie". Er deden zich bij de rmiur^ nog incidenten voor. Leden van de uiterst rechtse groepering NPD vochten met tegenstanders. Er vielen enkele ge wonden. WASHINGTON Amerika wil een nieuwe samenkomst met Noord-Korea voor een gesprek over het door Noord-Korea in besiag ge- noroen Amerikaanse inlichtin- genschip Pueblo en de nog in leven zijnde bemanning van 82 man. Dit heeft gisteren het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken mee gedeeld. De Pueblo werd op 23 janu ari opgebracht Noord-Korea en de VS zijn sindsdien 19 keer bijeenge weest. Het laatste gesprek was op 9 juli. KOEALA LOEMPOER Paus Pauius heeft de regering van Ma leisië verzocht clementie en medelij den te tonen jegens dertien jongeren die ter dood zijn veroordeeld op beschuldiging van hulpverlening aan gewapende Indonesiërs. Voor zes ver oordeelden is de terechtstelling op 16 augustus gesteld. Voor de anderen is nog geen executiedatum vastgesteld. na de aanvaarding van de wet de gedachtenvorming bij diverse onder werpen in andere banen is gekomen. Sommige bezwaren die een aantal ja ren geleden breed werden uitgeme ten, zijn nu naar de achtergrond ge drongen. Punten die destijds weinig belangstelling hadden, zijn nu volop in discussie. Vooral van protestants-christelijke zijde is men ir. de mammoetdiscus sies met veel elan opgekomen voor de rechten en vrijheden van het „be voegd gezag" (de besturen van de scholen). Een aantal jaren later pleit de rec tor van een christelijk lyceum voor duidelijker aanwijzingen van de overheid. Volgens de Mammoetwet is het aan de besturen, leerplan en lesrooster vast te stellen; maar toen het departement dit jaar met de leer plannen voor de rijksscholen voor de dag kwam (bij deze scholen is de minister zelf „bevoegd gezag") toon den vele gemeente- en schoolbestu ren grote belangstelling. In de mammoetcbscussies is een felle strijd gevoerd over het gym nasium. „Verraad van het klassieke erfgoed", „nekslag van de klassieke opleiding", „doodvonnis over het gymnasium", kreeg Cals te horen. Na de aanvaarding van de wet is men van verschillende kanten met plan nen voor de vernieuwing van het gymnasium gekomen. Een element als de scholengemeen schap genoot bij de behandeling van de wet slechts een zeer matige be langstelling. Het was hoofdzakelijk de PvdA die er warm voor liep. Nu hoort men echter voortdurend van scholengemeenschappen. Diverse scholen worden zelfs te ge makkelijk bij elkaar gevoegd zonder werkelijke eenheid. Een „open asso ciatie" verdient in vele gevallen de voorkeur. AfzonderUjke scholen en schooltypen die vroeger van eikaars bestaan nauwelijks schenen te weten, treden nu uit hun isolement. De invoering van de wet op X au gustus geeft alle scholen die aanslui ten op de lagere school een eerste klas is nieuwe stijl. I» 1969 valt ook het tweede schooljaar onder de Mammoetwet. Zo wordt geleidelijk' aan de gehele cursus hervormd. Een groep scholen is op grond van de zogenaamde Experimentenwet reeds eerder met het mam moet-onderwijs begonnen; dit jaar ¥\.s, vV. De mammoetjacht op het Binnenhof geopend. Uit De Zakenwereld PARIJS De zeventiende bijeen komst van het Amerikaans-Noord- vietnamees vredesgesprek is van morgen in Parijs begonnen met en- klei kritische opmerkingen van Har riman. De leider van de Amerikaanse delegatie zei, dat de terreur en de wreedheid van de Vietcong maar voortduurt. Deze actie tegen de ster den dienen geen enkel militair doel. Alleen al dit jaar, zo zei Harriman, zijn al 8000 burgers gedood en 20.000 gewond. Verder verweet Hamman de Noordvietnamese delegatie, dat haar houding tijdens de onderhandelingen volkomen steriel is geweest Ondanks deze woorden van Ham man is men niet pessimistisch over het verloop van het vredesgesprek In Amerikaanse kringen houdt men rekening met een mogelijk keerpunt in het veredesgesprek. Le Doec Tho, een sleutelfiguur in de Noordvietnamese delegatie is namelijk gisteren in Parijs terug- keerd. Hij heeft in Hanoi rugge spraak gepleegd met Ho Tsjl Minh. Ook heeft hij in Moskou van ge dachten gewisseld over het Viet namese probleem. In diplomatieke kringen in Parijs meent men dat president Johnson tracht waarschijnlijk indirect de toezegging van Hanoi te verkrij gen dat als hij de bombardementen staakt de communisten niet plotse- AMSTERDAM De Amsterdamse zedenpolitie heeft een 62-jarige man aangehouden die ervan wordt ver dacht in een woning aan de Ooste- burgergracht ontucht te hebben ge pleegd met vier jongens tussen acht en zestien jaar en een meisje van dertien. Nagegaan wordt of nog meer kinderen bij de zaak zijn betrokken. ling een nieuw offensief in Vietnam zullen beginnen. Rond Saigon hebben Amerikaanse en Zuidvietnamese eenheden 113 Vietcongsoldaten gedood. Uit dit gro te aantal blijkt dat de tegenstander nog steeds in een positie is om een nieuwe aanval op de hoofdstad in te zetten, zo zei men. Bij de acties wer den 15 Amerikaanse militairen ge dood en 30 gewond. AMSTERDAM Binnenkort zal een ontwikkelingsbank voor Indo nesië worden opgericht, die aanvan kelijk in Amsterdam zal worden ge vestigd, maar later zal worden ver plaatst naar Djakarta. Het doel van deze nieuwe ven nootschap is zich met projecten bezig te houden die direct kunnen bijdra gen tot verbetering van de Indone sische economie, vooral ook van de deviezenpositie. De bank krijgt een statuair kapi taal van tien miljoen gulden, waar van voorlopig niet meer dan een kwart zal worden uitgegeven. Dit houdt in dat voor 1.250.000 wordt deelgenomen door de Nederlandse overzeese financieringsmaatschappij (NPF) en voor een gelijk bedrag door de Indonesische overzeese bank. De dagelijkse leiding zal berusten bij een Nederlandse en een Indone sische directeur. Een Nederlander zal als president-commissaris worden aangezocht De oprichting van deze bank berust op een bilaterale overeenkomst tus- zijn al mavo- en havo-eindexamens afgenomen. Op deze pionierende scholen zijn gedachten ontwikkeld die verder gaan dan de visies die bij de aanvaarding van de wet opgeld deden en cïie zich soms ook buiten het huidige kader van de wet bewe gen. De „programmaschool" bijvoor beeld: een scholengemeenschap met een driejarige brugperiode voor het voorbereidend wetenschappelijk en het hoger algemeen voortgezet onder wijs. Uit Deume zijn voorstellen af komstig voor een „ongedeeld vwo". De vijfjarige havo-school neemt de taak van de hbs over, voor zover de hbs een voorbereiding gaf op het ho ger beroepsonderwijs en op de maatschappij. De rol van de hbs als pre-universitair onderwijs valt toe aan het nieuwe atheneum, dat even als het gymnasium zesjarig wordt Gymnasium en atheneum bereiden dus beide voor op de universiteit 2e duren even lang en hebben eenzelfde aantal eindexamenvakken fzeven met keuzemogelijkheden; ze hebben een gelijk peil, onverschillig of men A of B neemt, en ze hebben een groot aantal vakken gemeen. Men zou dan ook, zo luidt het voorstel, niet moe ten uitgaan van afzonderlijke afde lingen met gemeenschappelijke trek ken, maar van een eenheid, waarbin nen variaties mogelijk zijn. Het plan doet nu nog revolutio nair aan, maar misschien zal men er over een aantal jaren minder vreemd tegenover staan. De scheidslijnen in het voorberei dend wetenschappelijk onderwijs vervagen. Door de variaties die er in het onderwijsprogramma komen de differentiatiemogelijkheid is een belangrijk novum van de Mammoetwet zal het beeld van de laatste schooljaren vrij sterk gaan verschillen van de situatie die we tot nu toe kenden. (Wordt vervolgd) De Olympia Brass Band uit New Orleans, die in ons tand aankwam voor het geven van enkele concerten, verscheen gistermiddag op de Dam in Amsterdam om een paar pittige nummertjes weg te geven. Veel va kantiegangers en andere voorbijgangers hielden, ondanks de regen, even de pas in om m het onaangekon digde optreden te genieten. De 'Ifalpa, het overkoepelend or gaan van de nationale verenigingen van verkeersvliegers, had gehoopt op die manier de Algerijnse regering te dwingen. Maar of de boycot zou werken, zou voor een groot deel van de Franse vliegers afhangen. STOCKHOLM/ATHENE Andreas Papandreou, de Griekse politicus in ballingschap en voor zitter van de „panhellenistische bevrijdingsbeweging" heeft giste ren in Stockholm de aanslag op de Griekse premier Papadopoulos geprezen als een daad van held haftigheid. Hij bracht hulde aan luitenant George Panagoulis, die de mislukte aanslag had ge pleegd, en voorspelde dat het niet alleen bij deze aanslag zal blijven. De Griekse politie arresteerde van morgen vroeg een aantal personen, on der wie de 56-jarige journalist George Drossos en Anastassios PePonis, voor malig directeur-generaal van de Griek se radio. Beiden waren lid van de Cen trum Unieparty van Papandreou. Intussen zijn in Athene meer bij zonderheden bekend geworden over de mislukte bomaanslag op de Griekse premier. Papadopoulos was met zijn gevolg van zijn zomerverblijf in Lagonissi op weg naar Athene. De bom was via een vijftig meter lange kabel aan een ontstekingsmechanisme verbonden, Toen de auto van de premier nader de, bracht de achter een rots verbor gen Panagouiis de bom tot ontplof- fing. Doordat de man zich blijkbaar in de snelheid van de auto's had vergist vond de explosie achter de stoet plaats. De premier liet stilhouden en stapte uit om te zien wat er aan de hand was. Vakantiegangers, die in de buurt aan het bgden waren, zouden de poli tie hebben geholpen de 30-jarige aanslagpleger te grijpen. De luitenant was slechts gekleed in een zwem broek. Hij zou hebben getracht een aan de kust gemeerde motorboot te bereiken. Panagoulis bleek vorig jaar naar Israël te zijn uitgeweken. De Israëlische autoriteiten zetten hem na korte tijd het land uit Hij vertrok toen op een Griekse Hjnboot, maar verdween vlakbij Piraeus. Een regeringswoordvoerder zei dat Panagoulis uit het buitenland was gekomen „om zijn misdadige hande ling uit te voeren". Dit vormt het bewijs, dat daarvoor in Griekenland niemand gevonden kon worden", zei hij. De regeringswoordvoerder zei ver der dat Panagoulis geen communist is, maar „het werktuig van personen met fascistische neigingen". Hij bagatelliseerde drie explosies, die zich de zelfde dag in Athene voordeden. „Dit gebeurde met blik ken benzine. Elk kind kan zoiets ma ken", zei hij. Volgens de woordvoer der wil men het doen voorkomen alsof in Griekenland een oor logstoestand heerst In Parijs werd op de redacties van verscheidene bladen een communiqué ontvangen van een Griekse ver zetsorganisatie, die daarin zei dat haar leden gisteren in Athene „vele" bommen tot ontploffing hadden ge bracht Volgens de beweging was een „militair georganiseerde groep" na maandenlange voorbereiding actief geweest Eenheden van het „natio nale bevrijdingsleger" namen aan de actie deel. Er zouden meer aanslagen volgen, zo werd in de verklaring ge zegd. Het overgr&te deel van alle vluch ten leidt nl. naar en van Frankrijk. Air FrancCvoert normaal 60 retour vluchten per week naar Algiers uit. Behalve Air France vliegt ook Alitalia druk op Algiers, evenals Swiss Air. De vereniging van Italiaanse vliegers besloot gisteren reeds, met de boycot mee te doen. Air France vloog nor maal door, maar later op de dag kondigden de Franse vliegers aan, Algiers met ingang van maandag te boycotten. De bonden van transportarbeiders zijn ook ingeschakeld, maar wellicht gooit ook de communistische vakbond in Frankrijk roet in het eten. Ook wordt nog geprobeerd de grote maat schappijen, die op de vliegvelden de brandstofvoorzieningen voor de vlieg tuigen in handen hebben, mee te krij gen. s De KLM onderhoudt geen geregelde lijndiensten op Algerije. Alvorens het besluit tot de boycot te nemen stuurde het IFAL- PA-bestuur in Londen nog een ulti matum waarin de Algerijnse regering 24 uur respijt werd gegeven, Twee weken lang had het bestuur al ver zoeken tot Algiers gericht, zelfs tot kolonel Boumedienne. Tot tweemaal GEORGE PAPADOPOULOS ongedeerd sen beide landen, maar het is de be doeling, dat zo snel mogelijk andere landen zich hierbij aansluiten, zodat zij tot een multilaterale instelling zal kunnen uitgroeien. Het is duidelijk dat Nederland al leen nooit in staat zal zijn te voor zien in de enorme behoeften van het zeer uitgestrekte Indonesische rijk. Daarom moeten de deuren worden opengesteld voor andere landen. Dan krijgt de ontwikkelingsbank een gro ter internationaal aanzien en kunnen meer geldmiddelen bij elkaar komen. ROTTERDAM Unilever heeft in het eerste halfjaar een nettowinst geboekt van 378 miljoen tegen 356 miljoen in de eerste zes maan den van 1967. In het tweede kwar taal was de winst slechts weinig hoger (resp. 208 en 208 en 206 miljoen). De winst voor aftrek van belastin gen liep op van 691 miljoen in 1867 tot 789 miljoen in het eerste half jaar van 1968. De kwartaalcijfers luiden: 425 en 399 miljoen. De verkopen bedroegen over het eerste halfjaar 9,8 miljard (1967: 10,1), waarvan over het tweede kwartaal 5,0 5,2) miljard. Een en ander houdt in dat de kwartaalverkoop met drie procent is gedaald, terwijl de winst vóór belas tingen met 6% proeent omhoog ging. Er werd het tweede kwartaal min der winst geboekt dan verwacht, mede door de hogere belastingen in een aantal landen. AMSTERDAM Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 12 augustus blijkt, dat er een verrassend flink bedrag aan bankbiljetten is te ruggevloeid. De chartale circulatie daalde hierdoor met ƒ196 min tot 8343 min. De schatkist kon zich, hoofdzake lijk door de 'kohier-belasting betalin gen met 133 min verbeteren tot ƒ395 min. De goud- en deviezenvoor raad geeft geen wijziging te zien en bleef op ƒ7021 min, waarvan 6113 Cf 6112) min aan goud. De banken hebben voor ƒ5 min aan dure voorschotten afgelost waar door de rekening voorschotten daalde tot 195 min. De rekening „andere ingezetenen" steeg met ƒ16 min tot 65 min. De geldmarkt is nog steeds krap. Geldkr.ngen verwachten na 15 au gustus een flinke verruiming van de geldmarkt met als gevolg een flinke verlaging van het tarief voor dag geld. 13/8 6/8 ACTIVA: (in ante, guldens) goud 6113.423 6.132 403 Vorderingen in goud «93361 875.463 Buitenl. betaalmiddelen 183 Guldens vorder, op buitenl. 274 272 Papier in disconto 99.784 Papier door bank gekocht 1.402.000 Voorschotten en beleningen 188,006 toe gmgen twee vice-presidenten van IFALPA naar Algiers. Gisterochtend kwam een telefo nisch antwoord, via de Algerijnse chargé d'affaires fn Londen. „Wij zijn verbaasd over de stappen, die u voorstelt", aldus het antwoord, waar in verzocht werd eerst nog eens te komen praten en vooral de zaak de nodige discretie te geven". Het IFALPA-bestuur is hier echter niet op ingegaan. Het gelooft niet meer in loyaliteit van de Algerijnse regering en wil zich niet langer aan het lijntje laten houden, Daarbij speelt ook de wetenschap een rol, dat dit al de tweede maal is van luchtpi- raterij die in Algiers eindigde. Het bestuur deelde mee, dat over de boycot-maatregelen geen overleg is gepleegd met de regering san Israël, omdat men de indruk wilde vermijden ook maar enige aandacht te schenken aan het politiek aspect. De IFALPA gaat in dit standpunt zelfs zo ver, dat de boycot opgeheven zal worden indien Algiers ten minste de bemanningsleden vrijlaat en de passagiers vasthoudt. George Panagoulis Nederlands® munten 23273 PASSIVA: Bankbiljetten 8.542 883 's Rijks schatkist 394.818 Banker, in Nederland 13.458 Andere ingezetenen 65.240 Banken In buitenland 48.590 Andere niet-ingezetenen 7.033 Saldi buitenl. geld 8 882 Totaal goud en deviezen 7 021.118 waarvan converttbel 893.544 Dekking percentage 78,90 182 229 763 99.764 1.452.000 200.437 22.337 8.539.195 261 393 17.653 49390 42.709 7365 8396 7.021.123 876 024 7833 Binnenkort zal generaal-majoor W. van Rjjn benoemd worden tot chef van de generale staf. Hij volgt luite nant-generaal F. van der Veen op, die met pensioen gaat. De heer Van, Rijn is nu plaatsvervangend chef van de generale staf. De toekomstige chef-staf is 52 jaar oud. In de oorlogsdagen van 1940 was hij sectiecommandant bij een pantser- afweergeschut en maakte hij het bombardement mee van Waalsdorp in Den Haag. In 1956 werd de heer Van Rijn als majoor van de generale staf tewerk gesteld in Fontainebleau bij de plan ningssectie van de „Movemenis- division" van het Centraal Europees hoofdkwartier. Later werkte hij mee aan de reor ganisatie van de KMA. In 1963 werd hij kolonel van de KMA en in 1963 ging hij als commandant naar 43 pantserbrigade. Luitenant-generaal Van der Veen was vóór hij op 1 januari 1964 plv. chef-staf werd, commandant van het Eerste Legerkorps. De benoeming van de heer Van Rijn gaat 1 januari in. GRONINGEN Ook de rijksuni versiteit van Groningen is tegen het in gebruik nemen van het vliegveld Eelde als opleidingscentrum voor straalvliegtuigen van de KLM. Curatoren hebben de raad van be stuur van de NV luchthaven Eelde meegedeeld, dat de geluidshinder ernstig nadeel zou betekenen voor de universiteit, met name voor het werk in een aantal instituten en laborato ria, en dat daarvoor tevens het woon- en werkklimaat zou worden aange tast, zowel in het algemeen als voor hen die bij de universiteit werken. (Veel hoogleraren van de Groninger universiteit wonen in het dicht bij Eelde gelegen dorp Haren Red.)

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2