DISCIPLINE WINT HET GELEIDELIJK VAN DE EMOTIES alles goed en wel NORTON FILTER KING SIZE Invasie politieke blunder Moskou Uit de - v ■pÉMi 111JJ 1111 ■111 Goede reden Ontevredenheid Toestand Eisenhower niet meer kritiek A.andacht I PRAAG Incidenten zijn dsteren in Praag uitgebleven, omdat velen gehoor gaven aan de oproep van de Tsjechoslo waakse leiders om de bezetter niet te prikkelen. Tijdens een protestbetoging verliet een aantal mensen de stoet om te voldoen aan de wensen van hun leiders. Op het Wences- jausplein aangekomen was de betoging al geslonken tot enkele honderden jongeren. Onder het oog van met vracht wagens aangevoerde Sowjet- militairen kwam het slechts tot gedesillusioneerde toespra ken en het ronddelen van pam fletten. Een prettigetop dat ook U aangaat. Steeds meer mensen roken filter king size sigaretten. Wat gisteren een verschuiving leek in de rookgewoonten, is vandaag een duidelijke revolutie! in 1968 roken de mensen anders, ze roken filter king size. Norton heeft daaruit de enig mogelijke, konsekwentie getrokken: 25 voor f 1.1,50 Misschien rookte u nog geen filter sigaretten. Probeer dan Norton Filter King Size! De volle echte tabak van de meest selecte amerikaanse plantages, het direct® filter en het interessante king size formaat maken van Norton Filter King Size die regelrechte, vitale sigaret die U onmiddellijk herkent. Steek er een op - juist dat direct® filter geeft die zachte en toch verrassend-echte smaak! Norton Filter King Size rijp, vitaal, echt... Geboeid Ruzies Blunder HÉ €9 Verdeeldheid Russisch plan 1963 i pc bÓTTERDAMMER Pagina 3 2A He betogers trokken vervolgens naar een fabriek om hun ideeën van passief verzet uiteen te zetten aan arbeiders, die tot dusver een oproep van studenten om te staken hebben genegeerd. josef Smrkovsky, voorzitter van de Tsjechoslowaakse nationale vergade- W**-V Een bloedplas op straat en een sim pel kruis van stenen markeert in Bratislava de plaats waar twee Tsjechen door de Russen zijn neer geschoten. Vele voorbijgangers blij ven even stilstaan. Bankbiljetten en munten bedekken het kruiszij werden achtergelaten voor de nabe staanden. In de krant trof ik een beoordeling van een Japanse wagen aan, waarin de autoredaeteur vertelt dat de wagen „een prettige top heeft van 160 kilo meter". Dat laatste vind ik verschrikkelijk, in „Auto en Motortechniek" van juli jl. heeft de hoofdredacteur, de heer Koolhaas Revers, juist de vinger waarschuwend opgeheven tegen het steeds meer opschroeven van de snel heid. De auto van vandaag is geen motorcar meer, maar een dood en ver derf zaaiend wegprojectiel waar rijp en groen gebruik van maakt. Een ding dat de mens tot een zegen zou kunnen zijn, is ontwikkeld tot een monster dat ons allen bedreigt. Zeker 80 procent van de automobi listen brengt het nooit verder dan tot gemiddelde capaciteiten en voor die geweldige meerderheidsgroep zijn de wagens van nu veel te snel. De auto is nu binnen het bereik van de massa gekomen en omdat die massa over niet meer dan matige capaciteiten beschikt, moet de auto nu aan die massa worden aangepast. Dat betekent dan, dat de snelheid oen behoorlijk stuk omlaag moet en daartoe zal de industrie uit eigen be weging nooit willen komen. Voor de •wtofabrieken vormt de snelheid een belangrijke reclamefactor en daarom zullen de mensen die in de kraamka mer van de autofabrieken werken, nooit vrijwillig hun misdadige activi teiten willen staken. Voor de bromfiets heeft de over heid een maximumsnelheid ingesteld en dat kan voor de auto ook. Zou de overheid bijvoorbeeld een maxi mumsnelheid instellen van 110 km, dan zouden zich mogelijkheden voor doen om ook weer te komen tot de Produktie van motoren die met lood vrije benzine kunnen werken. Het gif tige lood uit de uitlaatgassen slaat user op de bouwlanden en weilanden, d» langs de wegen liggen. Er zijn al koeien gestorven door het eten van door lood vergiftigd gras en, als zij met het vaantje strijken, krijgen wij wellicht een portie via de zuivelpro- dukten. Maar ja, kan in een maatschappij V°1 bruut geweld, waarin het leven een mens net zoveel waard is als net leven van een straathond, een pro test nog enig nut afwerpen? botterdam N. J. de Witte ring, heeft Vandaag de jongeren gesmeekt hun plannen voor een de monstratie op het Wenceslausplein op te geven. Voor de radio waarschuwde hij: „Onder de omstandigheden waaronder wij leven smeek ik u af te zien van deze demonstratie. „De gevolgen zouden onvoorstel baar kunnen zijn. Ik heb goede reden om dit te zeggen. Geef niemand een voorwendsel voor een optreden, dat tragisch kan aflopen. Ik zeg u dit voor vandaag en voor ae komende dagen." Reizigers vertellen, dat. het verzet in de provincies sterk blijft In het noorden van Bohemen- zijn de monstraties gehouden, waarbij een Sowjet-tank van een oorlogsmonu ment werd gestoten en een stropop, die een Sowjet-militair moest voorstellen, werd verbrand. De reizigers hadden veel lof voor de houding van de zigeuners. Zij ver telden, dat zigeuners met schroeVe- draaiers antennes en andere onderde len van Sowjet-tanks demonteerden, terwijl de bemanningen met Tsje chen debatteerden. In Praag doen onbevestigde ge ruchten de ronde, dat in Oost-Duitsiand pro-Tsjechoslowaakse demonstraties worden gehouden. Ook begint het in de Oekraïne, dat tegen Tsjechoslowakije aangrenst, te rom melen. Tevens wordt melding gemaakt van groeiende ontevredenheid in Po len en wordt gesproken over een op handen zijnde wijziging in de Bul gaarse leiding. Slechts een nieuw Russisch machtsvertoon lijkt in staat te zijn de snel om zich 'heen grijpen de iibcralisatïe-infcctie teren te hou den, menen sommige Tsjechen. Het Persbureau Tass heeft gemeld, dat de meerderheid van 'het Tsje- choslowaakse volk de overeenkomst met Moskou steunt en voegde eraan toe, dat „anti-volk"-elementen trach ten „nationalistische hysterie en soms anarchie en wanordelijkheden op te wekken." Het partijblad Prawda zegt, dat het gevaar van een contra-revolutie of een omverwerping van het commu nistisch stelsel nog steeds in Tsje choslowakije bestaat. West-Duitsland heeft er bij de. Sowjetunie op aangedrongen zijn troepen terug te trekken uit Tsje choslowakije en de souvereiniteit te herstellen. Vijfduizend Westberlijnse jongeren hebben gisteren betoogd „voor Tsje choslowakije. De leuzen" waren: „A- mcrikanen uit Vietnam" cn „Russen uit Tsjechoslowakije". De politie greep niet in toen automobilisten on geduldig begonnen te claxonneren cn de betogers op straat gingen zitten. WASHINGTON De toestand van de 71-jarige Amerikaanse ex-presi dent Eisenhower wordt door zijn artsen niet langer als kritiek beschouwd, maar nog wel als „ernstig". Eisenhower kreeg veertien dagen geleden een ernstige hartaanval. rw DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1968 Belangrijk nieuws «n: O :t >2«. v. World Registration Pending Gewonde E 11 beek naar Rusland (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Partyleider Dubcek zou een hoofdwond hebben op gelopen in de nacht van 21 augustus toen Tsjeehoslawkye ver raderlik door de Russen werd overvallen. Ook premier Cernik zou gewond zijn geraakt tijdens zijn hard handige arestatie door de Russische geheime dienst. Hij zou waarschjjniyk door een vuistslag een scheur in de bovenlip hebben opgelopen. Dubcek zou een zenuwinstorting nabij zjjn als gevolg van de spanningen en de onmenselijke druk waaraan hij heeft bloot ge staan. M1ISÏ UT van een goede herenkledingzaak mag verwachten. Wanneer dan ook zaterdag 31 augustus a.s. één der besten in Rotterdam-Zuid 1 Vi x vergroot heropent, zult U daar zeker eens een kijkje willen nemen. Best kans dat U dat, omdat de zaak die onverwacht een topper werd met een verrassend najaarsassortiment start, al spoedig doet. U kunt er immers volkomen vrij komen en gaan. Dat niemand van de Praagse her vormers in Moskou is achtergeble ven als gevangene van het Krem lin uiteraard moet te danken zijn aan het standvastig optreden van president Svoboda. In kringen, die nauw contact on derhouden met het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communis tische partij wordt het nieuwe pre sidiumlid Bohumil Simon als bron genoemd van het nieuws over de verwondingen die twee van de Praagse hervormers hebben opgelo pen. Er zijn twee lezingen. Volgens de eerste liep de partijleider de hoofd wond op tijdens een worsteling met .'l v 'V - Het vermogen van de mens tot het opnemen van indrukken is vrij beperkt. Het lijkt wel of we niet veel meer dan één onderwerp tege lijk aankunnen. Vietnam vulde maandenlang de voorpagina en het journaal. Totdat Biafra deze plaats opeiste en de oorlog in Vietnam naar de tweede plaats verdrong. Nu een week lang zijn het de Tsjechen, die ons denken beheersen. En net ais bij Vietnam en bij Biafra is er de drang iets te doen. We kunnen geen weesjes adopteren zoals uit Vietnam; geen voedsel zen den zoals we naar Biafra trachten te doen. We kunnen wel demonstre ren en ook elke Tsjech, die ons pad kruist vriendelijk bejegenen. Zelfs de strenge papieren regle menten worden terzijde geschoven. Een huwelijk tussen een Nederlan der en een Tsjechische is in drie dagen voor elkaar; over het beëindi gen van verblijfsvergunningen wordt niet meer gesproken. De artsen, ziekenhuizen en apo theken hebben verklaard iedere Tsjech om niet te willen helpen. Het zijn maar wat voorbeelden. Al deze uitingen hebben niets met politiek te maken, maar zijn voort gekomen uit typisch menselijke emotionaliteit. Men wil helpen, hoe dan ook met de middelen die ter beschikking staan. Men is daar druk mee bezig, zo druk, dat al wat anders ons bewustzijn en medeleven zou bereiken nu weggedrukt wordt in een minimaal vergeetboekje. Het bericht dat vier Turkse vrou wen met kinderen op Schiphol te ruggestuurd zijn naar hun vader land omdat een stempel op hun pas sen ontbrak, zoals zij zeiden doordat ze door de Nederlandse vertegen woordiging verkeerd waren inge licht, heeft ons volk niet beroerd. Gelukkig wel de minister van jus titie, die aan het informeren is ge gaan. met het gevolg dat althans twee van de vrouwen reisgeld ver goed krijgen om het ontbrekende stempel nog in het paspoort te krij gen. Maar intussen ligt hier een brokje menselijk drama, dat in normale tijden ons hevig zou hebben opge wonden. Nu haalde het de televisie zelfs niet, die toch uitvoerige beelden gaf van de dochter van de Tsjech Bilak, die in Londen verdwenen zou zijn. Ma Bilak zelf scheen echter via de Russische ambassade dochterlief naar Moskou opgekommandeerd te hebben, zodat er in wezen niets aan de hand scheen te zijn. Maar de huizen van de Turken in Bunschoten, waar vergeefs op de vrouwen gewacht werd, bleken te ver voor de camera. Nu afwachten of het Nederlandse bedrijfsleven, dat de terugreizende Tsjechen zo sympathiek bevoor raadde, straks ook op de drempel staat als de Turkse vrouwen in ons, haar zo vreemde land, toch het nieuwe leven zullen kunnen begin nen. een officier van de Russische ge heime dienst die 's nachts om half twee met getrokken pistool zijn werkkamer binnendrong. De Rus, die opdracht had Dubcek te arresteren en voor verder trans port naar Moskou naar het vliegveld van Praag te brengen zou nogal ruw te werk zijn gegaan. Toen hij zag dat de partijleider aan het telefone ren was. Hij rukte de hele telefoon- leiding uit de muur. De zich tegen zijn gevangenneming verwerende partijleider zou tijdens het handge meen dat ontstond de verwonding gekregen hebben. Volgens de tweede lezing is Dubcek door in burger gestoken ambtenaren van de Russische NKVD met geweld in een gereed staande auto gesleurd. De hoofd wond zou veroorzaakt zijn doordat men de tegenstribbelende partij leider door een van de half ge opende portieren trachtte te wrin gen. Hij werd geboeid wegge voerd. Medische verzorging zou Dubcek niet hebben gekregen tijdens de da gen dat hij in Moskou door het hard vochtige Kremlintribunaal murw gemaakt. De geestelijke en lichame lijke geteisterde man moest ten slotte zwichten voor de Russische eisen ter voorkoming van een bloed bad in zijn reeds geknevelde land. Dubcek zou tijdens „de besprekin gen", die wel heel ongelijk en een zijdig waren in Tsjechoslowakije spreekt men van een dictaat verschillende malen in elkaar zijn gestort. Rust werden hem en zijn medestanders niet gegund. Hun in quisiteurs gebruikten mede het wapen van de uitputtingsslag om hun wil te kunnen opleggen. Verschillende malen heeft het "er naar uitgezien dat de opgetrommel de Tsjechoslowaakse delegatie in tweeën zou splijten. Collaborateurs als Indra, Kolder en Bilak heulden van het begin af met de Russische partijleiding, die hier een dankbaar gebruik van maakte. De hevige ruzies tussen de onder handelaars uit Praag konden door het optreden van president Svoboda steeds weer worden bijgelegd. Het staatshoofd dat op de eerste dag van de besprekingen in Cierna tegen de Russen moet hebben gezegd, dat hjj zich door het hoofd zou schieten als de laatsten niet voor rede vatbaar waren, wist deze verraders in toom te houden en tot op zekere hoogte alsnog voor een gesloten front te zorgen. Toen president Svoboda in Mos kou aankwam werd hem door de Russen onmiddellijk het volgende ultimatum gesteld: als hij niet toe gaf zou van Slowakije een Sowjet- republiek worden gemaakt, terwijl Bohemen en Moravië onder Russisch militair toezicht zouden worden ge steld. Svoboda, die zich een man met sta len zenuwen toonde, stelde van zijn kant een tegen-ultimatum: als Dub cek en de andere leiders niet zouden worden vrijgelaten zou hij weigeren met de Russen te praten. Na drie dagen van onderhandelin- 2HKD*9KOM 'f.' V jr, Wgm gen begonnen de Russen pas te beseften, dat zij een politieke blun der van onafzienbare afmetingen hadden begaan en dat hun hoop dat ten minste de helft van de Tsjechoslo waakse bevolking hen zou steunen cn partijleider Dubcek zou afzweren, fi naal de bodem was ingeslagen. Partijsecretaris Brezjnef, premier Kosygin en partijtheoreticus Michael Socslov zouden op de bijeenkomst van het partijpresidium waarop werd be sloten tot invasie in Tsjechoslowakije, krachtige bedenkingen tegen het plan hebben geuit. De grootste voorstanders van de interventie, P. E. Sjelest en A. N. Sjelepin, behaalden echter de over winning doordat minister van de fensie maarschalk Gretsjko zich aan hun zijde schaarde met de verklaring dat het leger de bezetting van Tsje choslowakije van vitaal belang beschouwde voor de veiligheid van de landen van het Warschau-pact. Tijdens bet „overleg", aldus de zegslieden, met Svoboda eisten -de Russische onderhandelaars van de Tsjechoslowaakse president dat hij naast het ambt van staatshoofd ook de leiding op zich zou nemen van een nieuwe regering van „arbeiders en boeren". Hij weigerde dit. De Russen stelden vervolgens voor, dat de voormalige premier Josef Lenart als eerste partijsecretaris zou worden benoemd. Zowel Svoboda als Lenart wezen dit van de hand. Ook zou Svoboda niet zijn ingegaan op voorstellen voor ontvangst van Russische economische hulp en uit breiding van de culturele betrekkin gen. Een betrouwbaar genoemde partij- zegsman had de volgende mening Voor het eerst sinds de bezetting van Tsjechoslowakije zijn er weer Tsjechische troepen in de straten van Praag verschenen. Op de jotode presidentiële garde, hartelijk toegejuicht door de bevolking. over de Russische plannen met Tsje choslowakije: „Hun bedoeling is te laten blijken dat zfj Dubcek willen handhaven en hem alle steun zullen verlenen. Zij hopen dat zijn popula riteit zal dalen door het uitvoeren van een beleid dat door bijna ieder een wordt afgewezen terwijl be kend is dat het onder dwang wordt uitgevoerd. Vervolgens zullen zij Dubcek te verstaan geven dat zijn gezelschap niet langer de steun van het volk geniet en zullen zij een nieuwe man naar voren schuiven die een veel ge makkelijker program mag uitvoe ren". Volgens de zegsman is het thans van het allergrootste belang voor de partij de bevolking te doordringen van de noodzaak Dubcek blindelings te steunen en het partij- en rege ringsbeleid absoluut te gehoorzamen. „Dit zal vooral moeilijk zijn in de komende dagen als de censuur min of meer wordt hersteld", aldus de functionaris. Intussen is' bekend geworden, dat met ingang van vandaag aan de re dacties van het partijorgaan Rude. Pravo, de radio en televisie, het persbureau Ceteka en enige andere officiële publicerende instanties een „regeringsgevolmachtigde" is toege voegd die moet toezien op naleving van de nieuwe gedragslijn. Een directeur van een persorgaan zei hierover: „Wij hopen de vijf lan den van het Warschaupact zo goed als te kunnen negeren. Wij zullen geen kritiek op hen leveren dat kunnen wij niet maar wij hopen zo weinig mogelijk over hen af te drukken".

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1