esrss®?*? emetein „LEEFBAARHEID" IN VL AARDINGEN NU OP VOORGROND wetóket oude otterdam! Ja I rótterdam COMMUNICATIE §uel werken voor Hotter dam met slechts krap budget VOORRANG... .«d'i Waarea wat? :.':4 4 '4" mB fipeetal mannen achter campagne voor evenement Communicate *70" Rijnmond-revue STRATEGIE IA AAM.... DE gemeente Viaardingen is vooruitstrevend op vele fronten. Deze derde stad in het Kijnmondgebied werkt hard aan de ont wikkeling van woningbouw en industrie. „Free-wheelen" is er nog steeds niet bij. Viaardingen is nog altijd de stad op weg naar het voor velen zo magische jaartal 1980, Dan moeten de, nieuwe wijken in de opgespoten polders de verwachte 60.000 nieuwkomers op vangen: de derde havenstad van Nederland telt momenteel ruim 76.000 inwoners. - EINDE MAKEN AAN HINDER WAALHAVEN Sö tllSs ™*%assÊêiÊÊÉ^S.L:'^. isisilfiiiliilll i ZATERDAG 2 NOVEMBER 968 3 Vi 9 HOE verkoop je nu een mon- sterfeest als „Rotterdam Communicatie '70", waarmee de Maasstad haar zilveren bevrij dingsfeest en het volledig herstel r van de stad wil vieren?", is de leidende vraag in een vraagge sprek met de twee reklamedes- iundigen, drs. A. Ph. van Haas trecht en H, I. Baas, die in feite de opdracht hebben de gewone Rotterdammers te interesseren voor een feestprogramma, dat vijf maanden xn beslag neemt, get heeft er aanvankelijk alle schijn van, dat het interview niet „aat over hét feest en de rekla- niê-campagne,maar over organisator A. J. Fibbe, die in, drie maanden een plan uit de grond stampte, waarmee Wn reeks van 'blunders van zijn voorganger op slag vergeten is. ,De komst van Pibbe is een gewel dig winstpunt geweest", zegt de heer Van Haastrecht. „Als een rustige, nuchtere Rotterdammer heeft hij dat hele feest aangepakt. Eerst de goede leiten op een rij zetten, dan kijken wat wensdromen zijn en wat goed realiseerbaar is en vervolgens in hoog tempo de juiste opdrachten ge iten.. WEKELIJKS 5e jaargang nr. 36 Tek.-ton van Krans J. v. il. Heijden, Rolf K. li. Hoekstra, J. v. Rhijn, Kees Cornclisse Koto's van Ary Grocneveld. Ilenk M. C. v. d. Berg, J. v. Rhijn, Gercofoto. Shcll-foto onder redaktie van Kees Cornelisse. tiestroom los, met als richtlijn bij iedere nieuwe duidelijke activiteit of dit nu een sportfeest is of een belang rijk concert een advertentie. De buitenlandse reisbureaus zullen daar entegen al het komend voorjaar van •folders en affiches voorzien worden. Er moeten 250.000 folders in vier ta len komen en nog eens tienduizend affiches en voorts een aantal zg. mo biles. De heer Baas vindt de vormgeving een van de moeilijkste opdrachten uit zijn carrière. Hij moest eigenlijk alle elementen van het feest in een aansprekend beeld vangen, daar bij ook nog suggereren dat het een feest was zonder nu aan een ker mis te denken, dat bovendien het feest in de eerste plaats voor de Rot terdammers is 'bedoeld, maar toch ook wel degelijk een beetje internatio naal moet aanslaan. Gezien het feit, dat al direct bij de eerste presentatie van Communica tie 70 matrijzen zijn uitgereikt met het basissymbool voor de hele cam- Links de heer Baas, rechts drs. Van Haastrecht. pagne, een ellips gedragen door een clowntje, meent de heer Baas te mo gen zeggen dat het wel gelukt is. „Ik heb inderdaad gekozen voor een ellips als wereldbol, waarin men links een beeld van Rotterdam ziet, de haven, de Euromast en nog een stukje van de herbouwde binnenstad en rechts in vier beelden de hoofd elementen van het feest, amusement, cultuur, sport en mensen in de stad (hetgeen de communicatie tussen de Rotterdammers en hun eigen stad moet uitdrukken). 'Die wereldbol is met nadruk gekozen omdat Rotter dam in de wereld een belangrijke rol speelt. Tussen de naam van het feest Communicatie '70, waaraan wij nog wel het woord Rotterdam' hebben toegevoegd en de wereldbol hebben we een clowntje gezet, een mannetje dat als, het'.ware "de wereldbol draagt en duidelijksug'gereèrt dat er een feest aan dé gang is. Van dit idee is Hoewel het reklame-adviesbureau Baas en Van. Haastrecht zeker niet het groötst is in Rotterdam (de twee allergrootste bureaus kwamen trou wens niet in aanmerking omdat hun directeuren in de'-,. publiciteitscom- missie zitting hebben) heeft het een uitstekende staat van dienst. Baas en Van Haastrecht bijvoorbeeld hadden het geweldige idee alle Rotterdam mers een metrokaartje cadeau té doen bij de opening van de metro. Tot zover de voorgeschiedenis in zeer grote trekken. Aan de orde is de reklamecampagne, die Baas en Van Haastrecht onder druk van de pabiiciteitscommissie met een ver schrikkelijk tempo hebben opgezet. „Er zijn twee elementen in zo'n .cam pagne", zegt de heer Van Haastrecht.' „Eerst de strategie en vervolgens de vormgeving". Wat de strategie -betreft, er zijn tóngen gemaakt van het te bereiken gebied en de frequentie van adverte ren.'Rotterdam is de binnenste kring met de meeste publiciteitsdichtheid, dan komt Zuid-Holland, daarna de rest yan het land (ook stationsrecla me),— tenslotte het buitenland: nóord-oost Engeland en Londen, Bel gië, Noord-Frankrijk, Duitsland (vooral het Roergebied) en de oost kust van de VS. Deze kringen zijn niet toevallig. Zij zijn opgebouwd aan de hand van ge gevens over het bezoek aan Rotter dam van het Economisch technolo gisch Instituut van Zuid-Holland en de V.V.V,, waaruit blijkt dat bij evenementen in Rotterdam altijd een derde van de Rotterdammers zelf komt, iets minder dan een derde uit een kleine dertig procent uit de rest Zuid-Holland (zonder Rotterdam), van Nederland en dan nog eens zes Cl zeven procent uit de aangeduide landen. v; Wat de tijdstippen betreft, drie we ken voor de opening van Rotterdam i-ommumcatie barst- de adverten- TECHNICI van de Bataafse Interna tionale Petroleum Maatschappij NV en van het Konink- lijke/SheU-Lahoratorium, Amsterdam, hebben een methode ontwikkeld om het geluid dat door een raffinaderij wordt geproduceerd en dat afhankelijk van de geografische situatie soms als storend wordt ervaren, te analyseren en te verhel pen. Bij Shell Nederland Raffinaderij te Pernis wordt momenteelieendergelijk onderzoek ingesteld. Om een indruk te krijgen van de sterk te van het door deze raffinaderij gepro duceerde geluid werden gedurende «én maand óp twee plaatsen in Hoogvliet geluidsmetingen verricht. In aansluiting hierop wordt een onderzoek ingesteld ora de ernstige geluidsbronnen op te sporen volgens een methode die het eerst ia toegepast bij de Shell-raffinaderij te Cres- sier in Zwitserland. Het geluid dat deze raffinaderij, die in een rustig dal is gele gen, produceerde, werd door reflecties te gen de omringende heuvels hinderlijk voor de omgeving. Het probleem was allereerst de voor tui verder alles afgeleid, affiches, ad vertenties, agenda's, briefhoofden, noem maar op". Twee vragen zijn nog aan de orde. In de eerste plaats het budget, waar in dit alles moet passen. De heer Van Haastrecht zegt: „We hebben onge veer vier ton, dat is niet zoveel als je zo vaak moet adverteren om alles aangekondigd te krijgen. Het is zeker niet genoeg om in het buitenland te adverteren en zeker niet genoeg om ook de televisie in de campagne te betrekken. Tenslotte een vraag over de naam Communicatie, die in Rotterdam niet direct als een geslaagd voorbeeld van een feestnaam wordt 'gezien. „Och," zegt de heer Baas, „wij hebben er ook wel een beetje tegen aan geke ken.. Hij is trouwens niet van ons. Toch gaat zo'n naam betrekkelijk snel leven, waneer 'hij op de 'goede - manier wordt ingeleid. „Dat heeft men bij E 55 gezien of nog beter De Doelen, die in het begin in Rotterdam ook heel slecht heeft gelegen. Toen De Doelen voor zijn opening stond 'kon het nog gebeuren dat iemand die naar De Doelen vroeg naar een kroegje op de West Zeedijk werd gestuurd. Nu/is dat uitgeslo ten." V „Daar komt bij", vult de heer Van Haastrecht aan,' dat de naam wel di rect aanslaat bij de jeugd, die leeft bij het woord communicatie (of com municatiestoornis) en voorts dat de naam wel fijn te vertalen is. Het is overigens bemoedigend dat in Rotterdam de zorg niet langer het feest, maar de naam geldt. 4, v. FVJDH Geluidsmetingen ih Hoogvliet, tegen de achtergrond van dc Shellpijpen. jPR zijn ook ongeschreven voorrangs- regels in het verkeer. Wie zou "«ze statige dieren niet de ruimte ge- Jen als zij het believen over te ste den. Ze hoeven zich niet aan de haast oer mensen te storen. naamste bronnen van lawaai op te sporen cn daarna te proberen het algehele ge luidsniveau van dc installatie te verlagen. Voor het opsporen van de afzonderlijke geluidsbronnen werd gebruik gemaakt van een parabolische reflector, die voor dit doel door het laboratorium in Amsterdam werd ontworpen. De werking van zo'n reflector is identiek aan die van een radarantenne; alle binnenkomende gnlven worden naar één punt terugge kaatst. Door nu in dit punt een microfoon te plaatsen, kan tnen aangezien de „an tenne" zeer richtingsgevoelig is duide lijk aangeven uit welke richting het ge luid komt. Wanneer een dergelijke proef op twee of drie plaatsen rondom de raffi naderij wordt herhaald, kan men de bron van het lawaai nauwkeurig peilen. Nadat op die manier was vastgesteld welke machines het meeste, op afstand hoorbare, lawaai produceerden, werden ■deze machines afzonderlijk met speciale apparatuur onderzocht. Men gebruikte een sonde-microfoon te vergelijken met een stethoscoop - die door middel van een versterker direct gekoppeld was aan de hoofdtelefoon van de onderzoeker. Met deze apparatuur was liet mogelijk bijna op een centimeter nauwkeurig vast te stellen welk stukje pijp, welke klep, lager of motor het on gewenste lawaai veroorzaakte. Door de betreffende onderdelen afzon derlijk te isoleren, in het onderhavige geval de meest geschikte methode, kon een einde worden gemaakt aan de ge luidshinder. Het geluid van de slopershamer in de binnenstad klinkt de Vlaardinger even vertrouwd in de oren als het monotone gedreun van de heistellin gen in de wijk Holy. Hard wordt gewerkt aan de verbetering van het wegenstelsel, zodat de niéuwe wijken en het centrum snéller te bereiken zijn. Krachtige lijnen zijn uitgezet voor de ontwikkeling van de in dustrie. Viaardingen bouwt Maar het gemeentebestuur houdt zich niet alleen bezig met de mate riële opbouw van de stad. Steeds meer treedt de kwestie „leefbaar heid op de voorgrond. Eln daar om verscheen in alle plaatselijke bladen een levensgrote advertentie, met over de volle kolombreedte in kapitale letters het „Bouw mee aan uw stad" (daarachter maar liefst drie uitroeptekens). Deze oproep was gericht aan iedere Vlaardinger, elke vereniging, elke or ganisatie of welke groepering dan ook. Het is de bedoeling dat iedereen aan een kleine commissie eens pre cies gaat vertellen hoe hij of zij denkt over het leven, wonen en wer ken in Viaardingen. Dc commissie wil weten wat er aan de samenleving ontbreekt en wat daaraan kan wor den verbeterd. De cqjnmissie die alle. reacties gaat verzamelen en onderzoeken heeft het arbeidsveld afgepaald in terreinen als verhouding overheid en burgerij, het. wonen en de vrijetijdsbesteding. Alle wensen, ideeën en kritiek zuilen op hun waarde worden beoordeeld en geïnventariseerd. Op de advertentie zijn enkele tien tallen reacties binnengekomen, zowel- mondeling als schriftelijk. Merk waardig is dat alle denkbeelden en suggesties afkomstig zijn van indivi- duelen. Kerken, verenigingen en or ganisaties hebben nog niet gerea geerd. Niet zo verwonderlijk als men bedenkt, dat zij eerst in "bestuursver gaderingen overleg moeten plegen. Deze week zijn naar alle groepe ringen, die per maand of per week een of ander blad doen verschijnen, brieven gestuurd met het verzoek in hun periodiek aandacht te bésteden aan het leef-, woon- en werkklimaat van Viaardingen. Ook zullen overal in de stad affiches verschijnen, Waar op nog eens duidelijk.de aandacht zal .worden gevestigd op welke manier men mondeling of schriftelijk (voor 31 december) kan reageren. Aan de oproep „bouw mee aan uw stad" is een lange geschiedenis voor af gegaan. Het is het verhaal van een stad die het visserij verleden van zich ai heeft geschud, de industrie- en scheepvaart haar kans heeft1 gegeven, een woonstad voor vele „werkers" in het 'Rijnmondgebied werd en hét HET nieuwste Viaardingen; de woonwijk Holy in ontwikkeling, waar nog zovele voorzieningentijde lijk zijn.... steeds doen met'een noodkerk, nood- winkelcentrum ën mét een wijkzaal, die nog' in gebruik moet worden ge nomen, Aan de leefbaarheid, is weinig of niets gedaan. Hetzelfde geldt voor dé Westwij k en het centrum, dat te weinig ont moetingsplaatsen hééft Gezelligheid is- in Viaardingen niet' of nauwelijks te vinden. Uit de burgerij, verenigin gen zijn.'plannen gekomen voor een leeflmuft Het gemeentebestuur rea geert positief,' maar verder gebeurt er niéts.'-' 4:,,' 44,4'A In de gemeenteraad is verscheidene keren gezegd dat het contact: tussen de. burgerij en haar vertegenwoordi gers' in de-gemeenteraad een te grote kloof vertoont Dé „kiezer" blijkt vaak niét fe weten hoe. het door Hem gekozen raadslid te bereiken. Of hét. raadslid vecht niet voor de ideeën," wénsen en kritiek ,die hem bereiken. Een commissie gaat nu een taak van de gemeenteraad overnemen en aan de inwoners vragen wat er aan de! samenleving hapert; De commissie heeft gezegd dat zij kritiek, niet schuwt. Het is te hopen dat de bur gerij deze commissie een. passend antwoord .geeft, .dat. van Viaardingen.' een leefstad maakt. Men gaat naar .Viaardingen óm; z'h kooplust te bevredigen, maar naar Rotterdam of Den Haag om „cultuur" of „gezelligheid" .te vinden. 4 S-l'S koopcentrum is geworden voor om liggende gemeenten. Het gemeentebestuur heeft iri grote lijnen het „gezicht" bepaald van het Viaardingen in 1980. Het woord is nu aan de inwoners. Het gemeente bestuur weet dat' er kritiek is. Vaak is gezegd dat teveel aandacht is besteed aan het bouwen van wonin gen, maar dat de voorzieningen,' die een wijk leefbaar maken, achterwege zijn gebleven. i Als voorbeeld wordt de nieuwe wijk Holy genoemd, waar momenteel reeds bijna achtduizend mensen wo nen. Toch moet deze wijk het nog lil "'S'jJvk A AN het Vliegveld Waalhaven hebben wij veel prettige herinne ringen. Dikwijls gingen wij er op een zaterdagmiddagheen, bij wijze van tijdpassering. Ah je de tocht met een Spidoboot maakte, kreeg je er nóg een kleine havenrondvaart bij, De prijs van het retourtje bedroeg niet meer dan veertig centen. Voor de toegang tot het vliegveld behoefde men slechts een dubbeltje té betalen. Met inbegrip van een flesje limonade beliepen de kosten van zo'n middag nog geen gulden! Waren wij in een royale bui, dan lieten wij ons voor een bedrag van f0,15 rondleiden üoor de hangars. Beschikten wij over een exceptioneel goed gevulde portemon- naiedan lieten wij ons wel eens verleiden tot een rondvlucht boven de stad, waarvoor vier zilveren gul dens neerbetaald moesten worden. Wat dat rondleiden betreft; menig een herinnert zich wellicht nog de in een fraaie uniform (met beenkap pen) gestoken heer, die tot taak had de bezoekers rond te leiden. Hij deed dit met grote passen en met luide stem. Wij hebben hem na de oorlog nog eens in zijn woning in Zuid op gezocht. Zijn naam wil ons echter nu niet te binnen schieten. Het was een mooi vliegveld, al was het dan naar hedendaagse begrippen niet. zo bijzonder groot. (De afmetin gen waren 750 x 909 meter). Haven meester A. C. Tolk vervulde zijn taak met grote energie en met veel enthousiasme. De "KLM beschikte op de luchthaven over een ho- tel-cafê-restaurant. De N.V. Koolho ven Vliegtuigfabrieken maakte er vliegtuigen, de Fototechnische Dienst van de KLM ontwikkelde er zijn plaatjes. JIJ ISSCHIEN zijn er onder de lezers van dit stukje nog oud-le den van de Rotterdamse Jeugd Luchtvaartclub. Deze vereniging was een onderdeel van de Rotterdamsche Aëroclub. De Aëro Club zelf was een der gezelligste clubs van Rotterdam. Als een lid in de lucht iets bijzonders gepresteerd had (naar maatstaven van toen gemeten) werd er terstond feest gevierd. Nimmer ivas er zulk een uitbundig feest als toen mevrouw Van Alpheneen bekende Rotterdamse vliegster van die tijd haar brevet blindvliegen behaalde. De kranten schreven over haar, maar ze schreven ook over de bijzonder charmante jongedame; die in de can- tine van de Aëro Club voor de war me en koude dranken zorgde. Heel „vliegend Nederland" kende haar en zij wist alles van de luchtvaart. Smirnoff, Parmentier, Scholte, Geysendorfer en alle andere bekende piloten van die dagen kwamen er dikwijls even binnenwippen. Wij hebben op dat oude vliegveld talloze beroemdheden uit die dagen ontmoet. Charles Lindbergh en zijn echtgenote streken er tijdens een Eu ropese reis plotseling neer, toen het vliegveld van Brussel, waar zij heen wilden, in de mist kwam te zitten. Professor Piccardde luchtballonrei ziger, was er eens als gast van het weekblad „Het Leven". De professor was echter niet per vliegtuig geko men, maar gewoon per trein. Iemand, die het weten kon, fluisterde ons tij dens de persconferentie in, dat de professor hoogtevrees had en daarom liever niet in een aëroplaan reisde. Als het niet waar was, dan was het in ieder geval aardig gevonden.... De Spaanse uitvinder De La Cierva kwam op een goede dag naar Waal haven om zijn „Autogiro" te tonen aan de heren van een Rotterdams 'syndicaat, die zulk een „wentelwiek" wilden kopen. Wij zijn nog eens naar het vliegveld gesneld om er de Emir van de Hedzjaz te interviewen, die op doorreis zou arriveren. De Emir voelde echter niets voor een inter view. Hij deed veel liever een slaapje in het KLM vliegtuig, terwijl er ge tankt werd.... aan een gezellig van liier een hoogte punt; komst van de Graf Zeppelin op Waalhaven- "[HERINNERINGEN vliegveld, waarva TfENS werd op het vliegveld Waalhaven de Hertog van Kent, die per vliegtuig uit Engeland kwam, officieel ontvangen. Hij bezocht in Rotterdam o.a. het Museum Boy mans. (Naar wij menen, had men in het Museum toen juist een nieuwe aanwinst gekregen; de „Emmaüsgan gers" van Vermeer!) De glorierijkste dag in de geschiedenis van het vlieg veld was die zomerdag in juli. 1932, toen Jacques Kleiboer 100.000 mensen naar het vliegveld deed komen om er de Graf Zeppelin te zien landen. Aan dit groots gebeuren wijdde uw krant destijds een niet te tellen aantal ko lommen. Het was wel jammer dat het slechte weer de gezagvoerder van de Graf Zeppelin noopte na zeer kor te tijd weer op te stijgen en een aantal Rotterdammers beduusd op het grastapijt te. laten staan met -de geschenken, die ze aan de bemanning van het luchtschip wilden aanbie- den.... Zo goed geslaagd als dit Zeppe lin-feest ondanks alles mocht heten, zo weinig geslaagd was het I.C.A.R., het „Internationaal Con cours Aviatique Rotterdam", dat in 1922 twee jaar na de opening van het vliegveld op Waalhaven geor ganiseerd werd. Het door een dode lijk ongeluk overschaduwde lucht vaartfestijn, dat een week duurde, trok veel te weinig bezoekers. Hoe wel er boeiende attracties op het pro gramma stonden, was het zoals voorzitter Van Beuningen op de' laatste dag in een rede constateerde een sof. Men heeft het daarna niet meer aangedurfd om vlieg- feesten van meer dan twee dagen te organise: en JKORT voor de oorlog hebben wij Waalhaven voor de laatste maal bezocht. Het vliegveld was toen al" voor het allergrootste deel in beslag genomen door de Luchtmacht. Wij konden zelfs in het Restaurant geen uitsmijter meer krijgen (en die waren er altijd zo goed). Er hingen rond de grasmat geweldige netten en het grootste deel van het terr .in was niet meer voor het publiek toeganke lijk. Er heerste een doodse stilte, er overviel ons een gevoel van beklem ming en wij zijn toen maar gauw weer weggegaan.... J.V. R. ALS contrast Iets van het zeer oude Viaardingen: de Visbajik, altijd ten trekpleister in het centrum. Vaak wordt er beweerd dat een stad onder de rook van Rotterdam weinig of geen kans heeft een bruisend (re)creatief leven te leiden. Viaardingen blijkt aan déze gedachte nogal strak te hebben vastgehouden met als resultaat: 's avonds een dode stad. Organisaties en .verenigingen! moeten moed vinden om in het open baar iets te organiseren. Het gemeentebestuur heeft ogenschijnlijk a,Ue (financiële) 'zeilen bijgezet om allereerst aan de uitbouw; van de stad te werken, bijkomende voorzieningen, als „luxe" op het twee de plan plaatsend, Ook lijkt het er wei eens op dat volgens het stadhuis op dit. terrein panklare'? initiatieven j; van. de burgerij moeten komen, dat! de 'overhèid iri deze geen taak heelt. Viaardingen heeft hard' en voor uitstrevend gewerkt aan zijn opbouw. Nu wordtde burgerij gevraagd mee te bouwen. Het is te hopen dat dé Vlaardingers in dit opzicht hiët'twii- leïen aait het resultaat. Dat het ver enigingsleven tot nu toe heeft gezwe gen,. zou iri deze richting' kunnen wij zen. TJELAAS, dit was te moeilijk. Geen A enkele goede oplossing Binnenge komen. Misschien proberen we bel nog wel eens.U "\IOLGENDE maar weer. Ook al - niet eenvoudig, wel tamelijk hoog. Vaar... cn wal? Inzenden per brief kaart onder dit motto aan Rijnmond revue, De Rotterdammer, postbus 948, Rotterdam vóór 14, uitslag 16 no vember.

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1