Sint Nicolaas geschenken Rommelig congres van scholieren alles goed en wel Onderwijs wordt niet efficiënt aangepakt Auto van de weg: 2 doden Dafs naar Australië Politie sloeg op onschuldigen Koude (en natte) kermis SI 1 St. Nicolaas Acht vrouwen herkennen man als aanrander MINIEME UITGAAF VOOR RESEARCH Toestel VS moest op Cuba landen RAPPORT ONLUSTEN IN CHICAGO Weer bekentenis in Schiindelse moordzaak averij m&mm 4 - ijl 1 llfllj pi dan Is het I Heb je deze ai? Oneerlijke reclame strafbaar Mina, Dirucker ijk Ff MAANDAG 2 DECEMBER 1968 I:.feföÊ P^ffgi M-Z&Li: nwStt' JL^iiaSsssas: -5.^ GELD DEFENSIE NAAR ONDERWIJS GROOT TEKORT AAN INFORMATIE UTRECHT Een teleurgestel de Mar ja Oosterman (17) zei za terdag na afloop van het eerste landelijke congres van de Actie groep scholierenorganisatie: „Het is jammer dat het congres zo'n rommelig verloop heeft ge had, maar hiermee is duidelijk bewezen dat er aan het huidige onderwijs iets schort. Er is een chronisch tekort aan informatie". Wapendiefstal Dordtse synode (3) Moties Leuzen UTRECHT Het onderwijs moet veel efficiënter worden aan gepakt. Het is een van de be langrijkste „bedrijfstakken", en neemt een groot deel van het na- WIE BETAALT? GEWONDEN - mSSm ■Bi Onschuldigen Scheermesjes 0L 'tm iïsr-ï 1^15.75/27.50;^,; fW-A ««SS 2,-/28 50 j^tSStessr Sa gJWlï 0at»L %3fionfio De jeugdige initiatiefneemster van dit SBO-congres heeft wel wat over hoop gehaald. Ruim zes uur lang pro beerden ongeveer zevenhonderd scholieren hun meningen veelal door elkaar been schreeuwend over de democratisering van het mid delbaar onderwijs in Nederland naar voren te brengen. Enkele tientallen scholieren moesten -wegens plaatsgebrek naar huis terugkeren. Hoewel men aan vankelijk geheel volgens de regels discussieerde, werd de situatie naar Met klimmende verbazing las ik in uw blad het bericht van de grote wa pendiefstal in de legerplaats Oirschot. Het is niet de eerste diefstal van deze aard en het zal waarschijnlijk ook de laatste niet zijn. Als oud-dienstplichtig onder-officier rit de eerste wereldoorlog moge het mij vergund zijn hier enige vragen te stellen: 1. Waarom wordt een wapenkamer vlakbij de afrastering geplaatst? 2. Waarom kan niet met zekerheid de tijd en de nacht, dat de diefstal heeft plaatsgehad, worden vast gesteld? 3. Waarom werd zoals ik elders las in deze legerplaats volstaan met het controleren door ongewapende pa trouilles? 4. Waarom wordt bij dergelijke be langrijke objecten geen permanente Post geplaatst, althans gedurende de duisternis? 5. Waarom laat men, als het onder 3 genoemde juist is, de kampwacht on gewapend dienst verrichten? Hier zijn nog wel meer vragen aan toe te voegen. Rotterdam K, Damsteegt Het is volkomen begrijpelijk dat Prof. Goltemn'an uit oecumenisch ge zichtspunt de ernstigste bezwaren koestert tegen de Dordtse synode van 1618/1619. Op deze synode is de leer van de vrije genade met kracht ge handhaafd. En nu is het fc 1968 nog precies als 350 jaar geleden: wie voor deze leer, waarin „God op het hoogst verheerlijkt en de zondaar op het diepst vernederd wordt", niet inge wonnen is, zal ook weinig of geen waardering voor „Dordt" hebben. Intussen is er nog altijd een over blijfsel naar de verkiezing der genade, dat dankbaar is voor deze belijdenis der vaderen, die een echo vormt op het woord van Paulus: „Uit Hem, en door Hem, en tot Hem zijn alle din gen". Ieder, die zich aan de hier beleden waarheid verbonden voelt, zal de re denering van genoemde hoogleraar «rokeren; die zal vanuit geestelijke verwantschap aan „Dordt" juist de grootste bezwaren koesteren tegen Veel hedendaagse oecumene! Bennekom Ds. W. van Sorge mate de tijd verstreek, steeds chao tischer. Van de drie ingediende moties werd er sléchts één aangenomen, na melijk die van de Amsterdamse ac tiegroep „Vaag". Hierin wordt het vcorstel vn de regering om de de- fensiepost met ƒ225 miljoen te ver hogen. ondubbelzinnig van de hand gewezen. De bewapeningswedloop wordt er alleen maar door versneld. De actiegroep wil dit bedrag voor een belangrijk deel overhevelen naar hét onderwijs. Een andere groep kwam met een voorstel dat deze vier punten bevatte: het kritisch denken op de school be vorderen, meer discussie mogelijk maken, het onderwijs minder theore tisch ten uitvoer brengen en de sta tus vsn de leraar wijzigen. Een lange discussie volgde, maar men kwam niet tot een positief eindresultaat. Verscheidene sprekers brachten hun grieven over het huidige onder wijs naar voren. Zo zei drs. C. Ja cobs, didactoloog uit Amsterdam, on der meer dat de leraren veelal een paternalistische houding aannemen tegenover de leerlingen en hun ou ders. De opleiding is eenzijdig op een intellectualistische ontwikkeling ge richt. Regelmatig werden leuzen de lucht ingeslmgers zoals „We willen een re volutie ontketenen op de scholen" en „De positie van de rectoren moet worden ondermijnd". Toch was men het er m grote lijnen over eens dat er een herstructurering van het on derwijs moet komen. Ook waren in Utrecht vijftien lera ren aanwezig. Een van hen gaf als zijn indruk: „Jammer dat ze de ver gadertechniek nog met onder de knie hebben. Op zichzelf is het congres wei nuttig geweest, zeker voor ons. We weten nu wat er onder de school jeugd leeft". En de enthousiaste Marjan Ooster man vindt „dat nu duidelijk gebleken is dat de scholieren niet in staat zijn een kritische analyse van het onder wijs te geven, terwijl de Mammoet wet voor de meesten ondoorzichtig is". Eind januari wordt het volgende schoherencongres gehouden, waarbij alleen vertegenwoordigers van de verschillende actiegroepen van de middelbare scholen aanwezig zullen zijn. LICHTENVOORDE Tijdens een demonstratierit verongelukten zater dagmiddag te Zieuwent onder Ruurlo twee inzittenden van een nieuwe auto. De autohandelaar V. uit Lichtenvoor de werd zwaargewond. De slachtoffers zijn vader en zoon Geetink, resp. 48 en 20 jaar oud, uit Winterswijk. De auto waarmee het ongeluk gebeurde is bij het nemen van een remproef geslipt en van de weg af geraakt, tegen een paar bo men gevlogen en daarna in een sloot terechtgekomen. RENKUM De 19-jarige chauf feur Th. Lapoutre uit Utrecht is za terdag om het leven gekomen toen de auto waarin hij reed door onbekende oorzaak slipte en daarna tegen een boom botste. De maast het slachtoffer gezeten P. Moraal uit Wageningen werd zwaar gewond. Het ongeluk ge beurde bij Renkum, OOSTSTEUXINGWERF Op de autoweg Drachten-Smilde is zater dagmiddag een motorrijder gegrepen door een auto, die hem geen voor rang verleende. De motorrijder, de 25-jarige J. A. L, Waarsdorp uit Oosterhosselen, werd zo zwaar ge wond, dat hij later in een ziekenhuis is overleden. SON De 67~jarige A. van Keme- nade uit Best is in de nacht van zaterdag op zondag in Son om het leven gekomen toen zijn auto waar mee hij met een tegenligger in botsing was gekomen nog door een derde achteropkomende auto werd geramd. AMSTERDAM Onvoorzichtig oversteken heeft zaterdagavond het leven gekost aan de 68-jarige G. van den Dungen uit Amsterdam. De man werd door een vrachtauto gegrepen en overleed aan zijn verwondingen. tionaal inkomen in beslag, maar aan de economie van het onder wijs wordt betrekkelijk weinig aandacht besteed. Deze klacht werd zaterdag vele ma len gehoord op een vergadering van de Vereniging voor de staathuishoud kunde. Voorzitster mevrouw drs. M. J. 't Hooft-Welvaars: „Men is zich niet voldoende bewust dat wü zeven pro cent van ons bruto nationaal inko men aan het onderwijs uixgeven, en in de toekomst misschien wei tien of twaalf procent, wat gelijk zou staan met 40 of 50 procent van de rijksbe groting". Vooral moet worden bekeken wat van het onderwijsbudget aan research wordt besteed. Thans is dit slechts een kwart procent. Weinig bedrijven zulien zo weinig aan research uitge ven. Men vroeg zich af of een komen de uitgavenstijging van het onder wijs nog uit de openbare middelen kan worden betaald. Om de kosten van het toenemende aantal studen ten te kunnen financieren, zal men in hoofdzaak zijn toevlucht moeten nemen tot een grotere efficiency. Een andere spreker meende dat de belastingbetaler de schrik om het hart slaat ais hij de uitgaven voor het onderwijs ziet. Men kan dan cok spreken van een explosieve ontwik keling van het percentage van ons nationaal inkomen, dat aan het onder wijs wordt besteed. Een van de ach- HAVANNA Een - Amerikaanse Boeing 720 met 45 mensen aan boord, is zaterdag gedwongen naar Cuba te vliegen. Het toestel, van de lucht vaartmaatschappij Eastern Airlines, landde op het vliegveld van Havan na. Het was de 23ste maal dit jaar dat een vliegtuig onder dwang op Cuba landde. Enkele uren later keerde het vliegtuig in Miami terug, zonder pas sagiers. Een woordvoerder van Eastern Airlines zei dat de passagiers later op de dag zouden aankomen met een ander toestel. K: y/fr-k t v -Vyy S X v f> X t .iT x J(? H t 24, T terliggende factoren is de sterke groei van het studentenaantal. Die groei dient in goede banen te worden ge leid, en daarvoor is een structuur verandering van het onderwijs nodig. De huidige onderwijsorganisatie da teert nog van 1900. Enkele sprekers stelden dat beslis singen over het onderwijs niet uit sluitend op economische gronden ge nomen mogen worden. Om het onder wijs goed te kunnen herstructureren, dienen economen, pedagogen, sociolo gen en psychologen samen te wer ken. (Vervolg van pag. 1) India bereidde de equipes een „warme" ontvangst. Duizenden mensen waren overal op de been om de auto's te zien. Het was dikwijls zo druk dat er voor de wagens geen doorkomen aan was. De ontvangst van het eerste team in Bombay, de Britten Ireland Taylor en Hedges in een Mercedes 280, was zo hartelijk, dat de politie de gummiknuppel moest gebruiken om de duizenden opgewonden toeschouwers op een afstand te houden. Dit enthousiaste publiek bleek het grootste gevaar voor de rallyrijders door India. „De wegen zijn goed", merkte de Australiër Jack Murray op, „maar de mensen zijn gek. Ze schijnen volkomen bereid zelfmoord te plegen". Inderdaad werden enkéte Indiase mensen gewond in ziekenhuizen op genomen omdat ze door auto's aange reden werden. Een Russische equipe kwam bij Agra met een Moskvitch in botsing met een groepje toeschou wers. De Russische chauffeur stapte uit, schudde de agent de hand en reed door naar Bombay, De .Australiër A, J. "Welinsky zei nog nooit in zijn leven zo bang ge weest te zijn. Honderden juichende toeschouwers hadden hem in de bui tenwijken van Bombay tegengehou den. Ze zwaaiden met stokken en sloegen op de wagen. Er werd zelfs inkt gegooid op de voorruit; zodat hij nog maar stapvoets kon rijden, We linsky zei niet geprobeerd te hebben de inkt te verwijderen, omdat hij bang was dat de mensen hun goede humeur zouden verliezen en hem in stukken zouden scheuren. Rob Janssen was ook niet zo best te spreken over de ontvangst in In dia. Bij zijn aankomst in de nacht van zaterdag op zondag in New Delhi werd hij door een grote massa mensen omringd. In het gedrang zag een Indiaas lid van het gilde van de lange vingers zijn kans schoon en maakte de Zandvoorter zijn porte monnee met 150 afhandig. In Bombay gaan de wagens woensdag aan boord van de Chusan voor een negendaagse trip naar Fre- mantle in West-Australië. Daar wordt begonnen aan de resterende 4809 kilometer van de 16.000 kilome ter lange ralley. Een van de grootste obstakels in Australië is de tocht door de grote Victoria-woenstijn. De wagens worden rond 17 december in Sydney verwacht. NEW YORK De negen miljoen Newyorkers hebben gisteren niet zonder gas en elektriciteit gezeten ondanks het feit dat om middernacht zaterdag de meer dan 20.000 employ és van Consolidated Edison, de be langrijkste energieleverancier, m staking gingen. De levering kon worden voortgezet doordat de 4.000 bazen en afde lingschefs het werk van de stakers hadden overgenomen. "5 mm^m 3 uit de Internationale serie van 51 mini-auto- finrun nummerborcljes gratis bij Melfri chocolademelk en Sterovita koffiemelk (hele en halve liters) Vil Melk Unie WASHINGTON De politie van Chicago is bij de onlusten tijdens de Democratische Partij conventie in augustus bruut op getreden en heeft in vele gevallen onschuldige mensen mishandeld. Het woeste optreden van haar ging te ver in verhouding tot de uitdagingen van de demon stranten. Dit staat onder meer in jiet 350 pagina's tellend rapport van de Ame rikaanse nationale commissie ter bestudering van het geweld. Dit rap port gisteren gepubliceerd is op verzoek van de commissie samen gesteld door ongeveer 90 personen onder leiding van officier van justitie Daniel Walker. Het is snel gepubliceerd in verband met de grote belangstelling van het publiek en de commissie heeft er zelfs nog geen commentaar op, aldus dr. Milten Eisenhower, voorzitter van de commissie, die door president Johnson werd ingesteld na de moord op Robert Kennedy in juni In het rapport wordt toegegeven dat de politie het doelwit vormde van provocaties, maar het „antwoord SCHTJNDEL De 45-jarige Schijndelse vrouw M. H. die* reeds eerder in het nieuws kwam door haar bekentenissen van moord en po ging tot moord door middel van thal- liumvergiltigïng, heeft aan het einde van afgelopen weekeind, na een uit voerig verhoor, tegenover de officier 'van justitie mr. Booster bekend' dat zij één week voor arrestatie (vrijdag 15 november) tot tweemaal toe ge poogd heeft haar tweede man te ver giftigen. Twee weken geleden bekende zij dat zij al dn 1960 tot driemaal toe geprobeerd had haar eerste man te vergiftigen en in 1962 doodde zij daadwerkelijk haar toen 35-jarige echtgenoot met thallium. In 1964 volgde haar toen 82-jarige vader en ongeveer tezelfder tijd probeerde zij haar tweede echtgenoot eveneens te vergiftigen. Deze pogingen herhaalden zich in het begin van november van dit jaar. Op last van de officier van justitie van Den Bosch, mr. Booster, wordt thans in het gerechtelijk laboratori um in Den Haag onderzocht of zij misschien eveneens geprobeerd heeft één of meer van haar vijf kinderen om het leven te brengen. Mr. Booster onthulde later nog dat Maria H. nog gezegd heeft zelfs twee dagen voor haar arrestatie op vrijdag 15 november een insectenhestrij- dingsmiddel in de soep van haar echtgenoot te hebben gedaan. In to taal heeft zij dus in begin november viermaal vergif in de soep en twee maal in de koffie gedaan met de be doeling haar man te doden. Dit is ds onfortuinlijke zwaar beschadigde vrachtboot Ashing- ton, die in de nevelnacht van donderdag jl. ten noordoosten van Terschelling door het Griek se schip Tyhi werd geramd, op een ondiepte voor Den Helder aan de grond gezet. De beman ning is veilig en wel in IJmuiden, opgepikt door de Nederlandse kustvaarder Vesta. LONDEN In Engeland is afgelo pen vrijdag een wet van kracht ge worden, die leugenachtige reclame strafbaar stelt. De tv-reclame zal door de overheid worden gecontroleerd. Overtreders kunnen tot een geldboete van maxi maal 400 pond of ten hoogste twee jaar gevangenisstraf worden veroor- deed. BRUSSEL Circa 600 mensen die gistermiddag in het sportpaleis van Luik een optreden bijwoonden van drie dolfijnen uit Florida, zijn van een koude kermis thuisgekomen. Tijdens de show ontstond een scheur in het bassin en stroomde 400.000 liter water op de toeschou wers af. Er ontstond zo'n gedrang naar de uitgangen, dat enkele mensen verwondingen opliepen. De drie dolfijnen werden voorlopig in hangmatten gelegd, waar ze met brandspuiten werden natgehouden. Daarna werden ze naar een vijver in Hasselt overgebracht. In een afgedankt schoolgebouw In Amsterdam Oost, om precies te zijn, Halmaheirastraat 30, is een instituut gevestigd dat uniek op de wereld is. Het Internationaal Archief van de Vrouwenbeweging. In twee oude leslokalen is een schat aan gegevens verzameld betreffende geschiedenis van de vrouwenemancipatie waar uit, nu merkwaardigerwijs discussie over de positie van de vrouw in maatschappij en gezin weer zo op gang- komt (op 18 december komt er nogmaals een televisieforum door de N.T.S.) menigeen wijsheid tracht te putten. Gelukkig hoopt men in april 1969 naar een rianter onderkomen te ver hulzen, namelijk naar de Heren gracht 256-268, nauw verbonden met het Internationaal Instituut van So ciale Geschiedenis. Maar vrijdag waren afgevaardig den van vrouwenorganisaties uit heel het land nog in de schoolklas bijeen om er de jongste uitgave, geschreven in opdracht van het I.A.V., in ontvangst te nemen. Het is de levensbeschrijving van Wilhelmina Drucker, de eerste vrije vrouw, uitgegeven bij Tor Amster dam (84 blz., prijs 3,50). Het werd geschreven door Deanna te Winkel-van Hall, dochter van Amsterdams oud-burgemeester Van Hall. Haar moeder, mevrouw E. van Hall-Nijhoff voegde er één hoofdstuk aan toe, waarin - zij het handschrift van Mina Drucker analiseerde. Dit boekje, bijna 43 jaar na haar dood verschenen (Mina Drucker stierf 5 december 1925) Is niet het enige eerbewijs aan deze felle en dikwijls eenzaam vechtende vrouw. Op de hoek van de Churchilllaan en de Waalstraat te Amsterdam staat een beeld te harer ere, ontworpen door Gerrit van der Veen, dat op 30 september 1939 onthuld werd. Wel was Mina Drucker een ,zeer omstreden figuur. Katholiek opge voed werd zij vrijdenkster; aange trokken door het socialisme lag ze stevig overhoop met Domela Nieu- wenhuis; voorvechtster voor het vrouwenkiesrecht was zij tegen het ontwerp-kieswet Marchant, waarin aan de vrouw actief kiesrecht wordt verleend. Ze wilde namelijk, dat de vrou wen eerst politiek vaardig zouden worden alvorens te kiezen; maar in de organisatie, die ze oprichtte om dit doel te bereiken: de Neutrale Vereniging voor Vrouwenkiesrecht, mochten de bestuursleden (mannen en vrouwen) geen lid zijn van een politieke partij! Nu het bijna (in 1969) vijftig jaar geleden is, dat de Nederlandse vrou wen actief kiesrecht ontvingen, is het dubbel interessant te lezen, wat daaraan voorafgegaan is. Overigens zal in 1969 bij Bruna een pocket verschijnen, waarin het in 1948 onder auspiciën van het I.A.V. uitgegeven boek Van Moeder en Dochter door W. H. Posthu- mus-van der Goot is opgenomen, maar nu bijgewerkt tot 1968 door de schrijfster en dr. Anna de Waal. Nog dertig jaar en we hebben het jaar 2000; wat zou het een verade ming zijn, wanneer dan de slot beschouwing over de vrouweneman cipatie geschreven kon worden en op dit terrein alle strijdbijlen en speerpunten begraven konden zijn. kwam in vele gevallen neer op on beheerst geweld in het wilde weg". Het rapport vermeldt onder meer het geval van een journalist, die bleef staan om aantekeningen te ma ken toen hij een agent een meisje zag afranselen. „De agent greep de bloc note, gooide die in de goot, sloeg de verslaggever vier of vijf maal op het hoofd, en sloeg hem daarna tegen de grond." Het rapport is gebaseerd op verkla ringen van meer dan 3.000 deelne mers aan de rellen en ooggetuigen. Sommigen hadden gezien hoe de agenten op motorfietsen mensen neersloegen, die tegen een leuning stonden; anderen hoe belangstellende vrouwen, die blijkbaar niets met de demonstraties te maken hadden, met stokken tegen de grond werden geslagen en in overvalwagens wegge voerd. Van de andere kant hadden de agenten het ook zwaar te verduren. Ze werden getart, bekogeld met ste nen, flessen en allerlei straatvuil en werden voorts door de betogers met van bun schoenen uitstekende scheer mesjes getrapt. Het bevel van burgemeester Ri chard Daley om „brandstichters dood te schieten en de belangrijkste plun deraars neer te schieten", heeft on danks het feit dat het later werd gewijzigd, ongetwijfeld een zekere in vloed op de houding van de politie gehad, zo menen de samenstellers. Anders dan bij andere grote rellen In de steden, hestonden de gebeurte nissen tijdens de democratische con ventie niet uit brandstichting en plundering, maar „in schokkende ma te uit veldslagen tussen menigte en de politie, waar al te vaak grote aan tallen onschuldige burgers in betrok ken werden", aldus het rapport VOOR DE HANDEL: B.D.LEEFSMAN.V. KEflKSTRZS. AMSÏETOAtó,TEl-2327Z? I AMSTERDAM Reeds acht vrou wen die de laatste maanden in de Zuidelijke wijken van Amsterdam waren aangerand, hebben de vrij dagavond aangehouden 33-jarige 33-jarige classificeerder W. W. A positief herkend als de man die hen aanviel, In de komende dagen zuilen nog meer aanrandingsslachtoffers met de man worden geconfronteerd. De classificeerde ontkent overigens zich aan de zedenmisdrijven te heb ben schuldig gemaakt Volgens de zedenpolitie is de ver dachte een gevaarlijke agressieve fi guur met wie absoluut niet valt te praten. De man, die getrouwd is en twee kinderen heeft woonde in af wachting van een echtscheiding bij zijn moeder. Hij werd op 1 septem- uit de gevangenis ontslagen waar hij een vonnis wegens diefstal had uitgezeten. PARIJS De Amerikaanse dele gatieleider voor het Vietnamees vredesgesprék in Parijs, Averell Harriman, verwacht dat Nixon een eigen vertegenwoordiger zal benoe men als hij als president is beëdigd. „Ik geloof dat Nixon verstandig zou z(jn door zijn eigen keuze te bepa len", zei Harriman. Hij zou zich beschikbaar blijven stellen als Nixon hem als delegatieleider wil hand haven. fn •j

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 1