H. Frantsenhuis betrok tweede pand Schied. weg AGENDA en I I 1 I I li I I I PRISMA DE DOELEN grote zaal DOELENORGEL openingen, rampen en eonflikten Woonschip is slechts ten dele ongeschikt Geslaagd kerstconcert van Chr. Mannenkoor Mevrouw ffeusdens deed opening Orgelspel nog in Kerstsfeer Morgen roept de klok bon Reactie Glasfabriek: Zes kaarsen Medische dienst per man Veel deelnemers bij schooldamtornooi „Moerdijk'* is in strijd met het „groene boekje" Ertscombinatie krijgt 90 ha in Europoort Auto-ongelukken door gladheid r™1 ik geef op als "1 j nieuwe abonnee: Prijsuitreiking later Petitie IHG gaat enorme sleephopperzuiger bouwen GRAAFSTROOM V VLAARDINGEN De opening van het Tweede Herman Frant senhuis is een feit. Op 14 januari 1966 werd op nummer 129 van de Schiedamseweg het eerste huis geopend en vrijdagmiddag omstreeks vier uur was het mevrouw Th. Heusdens-Mansholt, die op nummer 98 het tweede tehuis voor geestelijk gehandicapten officieel opende. TERUGBLIK Platen halen bij G. VAN DAALEN Jr. SCHIËDADI vandaag en dagelijks VLAARDIi\GËlN 6>u dagelijks Postzegel is niet nodig ais u op de envelop schrijft: De Rotterdammer, Antwoordnummer 364, Rotterdam. PRISAAA fa goud PRISMA o.m. verkrijgbaar bij: BRÜNOTT N.V. DELMONTE HORLOGERIE P. MERKES N.V. JUWELIER RIKKOERT EN ZN.HAVEN 5 <naMi JUWELIER AAD v. DIGGELE Rijnmond in het gaar ifHUt Ernst G. P. VAN DAALEN Jr, Conflict Stadscentrum Itieik heerlijk boter vers kaas kostelijk Prijswinnaars puzzel DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2A ZATERDAG 28 DECEMBER )9( „Het Zorgenkind". De afgevaardigden van deze verenigingen kregen het aanbod zitting te nemen in het Stich tingsbestuur. Mevrouw Heusdens wierp in het kort een terugblik op vroegere ver houdingen waarbij duidelijk bleek, dat er veel ten goede is veranderd. Mede dank zij het partikulier initia tief en het houden van akties is men gekomen tot de inrichtingen van de beide gebouwen aan de Schiedamse weg. De heer A. P. Weeda, wethouder van Volksgezondheid hield ook een korte toespraak en hij wees daarbij op de bijzondere verdiensten van de heer H. Frantsen, wiens naam aan de tehuizen is verbonden. In de avonduren maakten velen ge bruik van de gelegenheid- het gebouw te bezichtigen. Behalve de twee grote woonkamers beneden, bevinden zich er nog meerdere ruimten in het geheel verbouwde pand. De eerste etage wordtbewoond dobr de vrouwelijke pupillen en de tweede etage door de mannelijke. Er is plaats voor twaalf bewoners; reeds tien zijn geplaatst. In vergelijking met het-eerste te huis, steekt het nieuwetehuis wel wat gunstiger af.. Maar, dit komt om- .dat men over meer financiën kon beschikken, wat men onder meer te danken heeft aan' het aktiecomité, dat voor ƒ35.000 zorgde. Voldoende om er in de inrichting van te bekostigen. Helemaal nog in de Kerstsfeer was het concert/dat Jan J. van den Berg, organist van de Nieuwe Kerk in Delft, gistermiddag in de Lau- rcnskerk heeft gegeven. Hij speelde improvisaties op niet minder dan twaalf Kerstliederen, Nederlandse en buitenlandse, bekende en onbekende. Improvisaties op mij onbekende liederen waren de juichende eerste, de levendige derde, de sprankelende vijfde en de breed zingende volgende, de korteachtste, met de typische fluittonen en de rustige, heel fijn gespeelde tiende. Rustig en zacht klonk de tweede op Hoe wilt Gij zijn ontvangen?, leven dig met. de snelle omspeling Daar is een kindeke geboren op d'aard, die de, vierde, was, verstild de zevende op O Jesulein süsz, rustig zangerig de negende op Hoe lelt dat -kindeke daar in de kou, ingetogen die op het onsterfelijke Stille nacht, en daarna stevig de laatste op Daar is uit 's werelds duistrewolken, met een groots slot. Dat Jan J. van der. Berg zijn reeks improvisaties intens boeiend wist te houden door zeer muzikaal spel, ver rassende vondsten en kleurrijke re- gisterkeus, zullen de vele orgellief hebbers wel hebben verwacht. Doordat de Laurenskerk veel be zoekers trekt, krijgen de lunchcon certen het karakter van promenade concerten, maar een deel van de wandelaars zet zich toch neer om te luisteren naar het orgelspel, en de andere promeneren vrijwel ge ruisloos, zodat zij niet hinderen. G. M Dersjant Bloemen kreeg mevrouw Heusdens aangeboden van Maria Oostdljk, dochter van de heer J. C. Oostdljk, secretaris van de Stichting exploita tie tehuizen voor geestelijk gehandi capten en de sleutel ontving de bur gemeestersechtgenote van Nel Bak ker, dochter van de secretaris van de oudervereniging Helpt Elkander, In de Harmonie was tevoren een bijeenkomst gehouden waar de heer M. Valster, voorzitter van Helpt El kander, gewezen had op de noodzaak van het tweede Herman Frantsen huis. Hij zei, dat reeds wordt gedacht aan de totstandkoming van een derde en vierde en zelfs een vijfde tehuis. Hij hoopte op meer samenwerking met de protestantse vereniging Phila delphia en met de r.k. vereniging HOEK van holland Herv. Gem. 10 en 19 Cs. Roodenburg; Gerei. Kerk 10 ds. Sesgers, 5 ds. Koetsveld: Herv. Evans. 14.35 ds. Vroegindeweij; Vrljz. Herv. 19 dr. Buttkamp. MAASLAND Herv. Gem. 10 en 7 ds. Keijzer. Geref. Kerk 10.35 ds. Swen. 7 ds. Ter Hart. MAASSLUIS - Herv. Gem. Grote Kerk 10 ds. Nauta. 7 dhr. Bakker, Ichthuscen- trum 10 ds. Schrale, zalencentrum 10 ds. Meijer, jongerendlenst, 0.45 dhr. V.d. Pol: Geref Kerk immanueikerk 9.30 ds. Bohi- meijer, 4.30 ds. Bakker, Maranathakerk 9.30 ds. Bakker, 4.30 ds. Bohlmeljer, Andre- askapel 7 ds. Koster. ROZENBURG Herv. Gem. Immanuei kerk 9.45 ds. Hletkamp, 6-30 ds. Cornelder. De Schans 9.45 ds. Westerveld; Gerei. Kerk 9.30 en 5 ds. Sllngenberc: Chr. Geref. Kerk 3.30 en 5 cand. Wtlzter. SCHIEDAM Herv. Gem. Grote Kerk 10 ds. Zimmerman, 17 ds. Enkelaar, lö ds. Meijer, Bethelkerk 19 ds. Van Veen, Opslandingskerk 10 ds. Snallne. 19 ds. Klaassen. Vredeskerk 10 ds, Groenewegen. 19 ds. Hoffman, Jeugdkerk De Leerkamer. Oude Maasstraat 10, Gebouw Irene, Nieu we Haven 155 9.30, Arent Franszkapel, Ko- renzpl. 10, Opstandingsleerk, benedenzaal. Burgemeester Honnerlaahe Gretelaar. hoek P. J. Troelstralaan 10, Geref. Kerk Ooster- ksrk (Rotterdamsedljk 389) 10 ds. v.d. Klaauw, 17 ds. Schuring. Magnalla Deikerk (Albardastraat 65) 10 ds. Van Veen, ds. Namfnensma, wolkomstdlenst. De Goede Haven (Westfranketandsedljk 1) 10 ds. Nammensma, 17 ds. j Klaauw. Jullana- kerk {Burg. Knappertiaan 29) 10 ds. Schu ring. 17 ds. Van Zuljlen. Kethel „De Ark" {Zwaüuwlaan 1031 9 en 10.30 ds. v. zuijleti. 17 ds. v. Veen. Gebouw Irene 10 ds. Vroe- elndewey. Grote Kerk ds. Blesbroek, 17. VLAARDINGEN Chr. Geref. Kerk. Kerk Emmastraat 10 leesd., 5 ds. Butjs. Westwljk, Ds. De Coekschool 10 en 3 ds, Butjs. VLAARDINGEN Boodschappendienst tel. 206611. SCHIEDAM Boodschappendienst tel. 205611. MAASSLUIS J. v. Loon, tel. 2106. HOEK VAN HOLLAND - 3. J. Lonkhuij- zen, tel. 2626. ROZENBURG A. de vries, tel. 2217. Wijkcentrum: verg.comité samer.w. ge- repatrieerden. 20. Irene: OLlebollenaktie korfbalclub. Opstandbigskerk: Thelrquasth, 20. Arcade: Martin Green. 20. Stedelijk Museum: „Moderne kunstnij verheid", Aanwinsten 1963. 10. 17, zondag 12.36, 17. Galerie De Graaft: Clano Slewert. aquarellen, zondag en maandag gesloten. Galerie Ptint 4: schilderijen en tekeningen van Jan Roëde, werkdagen 19-21. zaterdag en zondag 14-17. Apotheek: Apotheek Nleuwland. WibaiH- pletn 17. telefoon 26.75.32, Itïdactie-adres: mevrouw j, van der Hoek-Hoogendam, Jan Steenstraat 29. tel. 26.33.03. Bijkantoor „De Rotterdammer", Lange Kerkstraat 82, Klachten bezorging: Johan Grönevold, Van Marumstraat 24b, tel. 15.37.79. maandag tot en met vrijdag 18.30 tot 19.30 en zaterdag n tot 10. Folitie-a- larmuummer: 26.46.66. GG en GD: 25.26.87. Meldingen luchtvervuiling en geluidshin der: 26.26.26. Bijkantoor „De Rotterdammer", Samlle Havenstraat 11. tel. 34.67.75. GG en GD: 34.55.55. Alarmnummer voor meldingen luchtverontreiniging en geluidshinder: 26.26.26. Klachten bezorging: H. Verwey, P. K. DrosFaertstr. 210. tel. 34.33.45. Dagelijks 13-[9 uur. UTRECHT Nederland heeft diit jaar ongeveer 30 miljoen gul den uitgegeven voor kaarsen, Per hoofd van de bevolking zijn ge middeld zes kaarsen gekocht. De vaderlandse kaarsenfabri kanten zijn tevreden over de dit jaar bereikte omztten. Er is een duidelijke toeneming van het ge bruik van kaarsen geconstateerd. De kaarsstad Gouia bijv. maakt elk jaar SO rmljoen kaarsen. Ondanks de stijging van de verkoop van elektrische kersi- boomlampjes stijgt de omzet van de echte kerstboomkaarsjes nog steeds. Men schat dat met deze Kerst ongeveer tien miljoen kaarsjes in bomen hebben gestaan, tegen acht miljoen in 1967. 1 rslffU^hvaif" 'hi at* u> 8 MÓtucse abswiWu og>$uJJ~! naam: straat: straat: plaats; plaats: betaalt: per kwartaal O per maand Als beloning voor tni|n afcciviteït ontvang ik een onderzettegel. Do nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. SCHIEDAM De prijsuitreiking voor de schooltafeltermiswedstrijden die vanavond, zaterdag, om 18.00 zou zijn, is twee uur uitgesteld. Om 18.00 uur bteginnen namelijk de wedstrijden voor de have finale en de finale. Pas daarna zal" bekend zijn wie van de 476 'deelnemers winnaars zijn. VLAARDINGEN In de grote zaal van de Immanueikerk hebben 165 scholieren vrijdag deelgenomen aan de Vlaardingse schooldamkampi- oenschappen, die -werden gehouden onder auspiciën van de "Vlaardingse Damvereniging V.D.V. Er werd gespeeld in zes groepen waarvan de winnaars elkaar maan dag zullen ontmoeten in gebouw Ex celsior. waar om 9.45 uur het startsein zal worden gegeven. Dertien scholen zorgden bij elkaar voor 33 teams van vijf spelers, die alles bij elkaar precies 400 partijen speelden in een tempo van gemiddeld 20 minuten per partij. In de finale speelden zich team 1 en team 3 'van de Ds. J. D. de Stop- pelaarschool, team I van de Van Maerlantschool, team 1 van de Prins Bemhardschooi, team 1 van de Sa- vomin Lohmanschool en -het eerste team van de Chr. H.B.S. West- land- Zuid. dat de wisselbeker moet verdedigen. Behalve de wisselbeker, beschik baar gesteld door juwelier Frederiks, heeft het gemeentebestuur een beker beschikbaar gesteld, die het eigen dom wordt van het beste vijftal van de lagere scholen. De zes finalisten •krijgen alle een medaille. ROTTERDAM „Wat vindt uw college van de ontwikkeling bij Moerdijk'zoals die, ondanks het over leg over de zeeh&vanontwdfcfceKng, binnen een jaar na 'de verschijning van het groene 'boekje" en in strijd hiermee mogelijk Mij-kit? is 'het niet eenvoudiger-het gehele ruimtelijke beleid maar te beperken tot wat voor de Tweede Wereldoorlog ge bruikelijk was? Wat voor zin heeft bespreking van regeringsnota's als daaraan toch geen conclusies wor den gebonden Deze en soortgelijke „harde" vra gen hebben leden van provinciale staten van Zuid-Holland gesteld naar aanleiding van de ontwerp begroting voor de provincie. Ook wordt gevraagd of al een be vredigende oplossing is gevonden voor het conflict tussen Rotterdam enerzijds cn Vlaardingen en Maas land anderzijds, over de geprogram meerde bovengronds) hoogspan ningslijn door gebied:. - fot laatst genoemde gemeenten behoren. Zoals bekend hebben Vlaardingen en Maasland zich tegen dit plan verzet. 1) klassieke uitvoering met aparto wijzerplaat 475,. 2) sierlijk model met opengewerkte hand. va. 455^ S) aparte combinatie door ovalen vorm en gematteerde band; met extra veiligheidssluiting yj, 475^ SCHOONHOVEN: dealer Eekstreek ROTTERDAM: WINKELCENTRUM BINNENWEG 45 Telefoon li $5 j ROTTERDAM: NIEUWE BINNENWEG 286d -- Tel 219e KRUISKADE 64 Tei. 65 j BOTTERDAM: NIEUWE BINNENWEG 66-68 Telefoon 25044 VLAARDINGEN: 265 DE ZAAK VAN VERTROUWEN D. DE DERDELAAN I Tel. ï|jM Zondag 29 december, 8,15 uur. Hens Geffert (Bonn) en Arie i. Keijzer. Werken van Boyce. Bach en Whltiock. Kaarten f 2,50. Kassa geopend dagelijks van 1016 uur, zondag van 12- Telefonisch vanaf 12 uur (13.24.90). -16 uur. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM B. en W. hebben de Rotterdamse gemeenteraad een voorstel aangeboden tot het verlenen van het recht van optie op het huren van 190 hectare grond in Europoort tegen ƒ10.000 per maand aan het Ertsoverslagbedrijf Europoort CV. Voor dit bedrijf heeft prof. dr. W. Cordes. voorzitter van de raad van commissarissen van Europoort, eind augustus de eerste paal gesla gen. Die paal maakt deel uit van de fundering van de grootste zeekade muur ter wereld. De muur wordt zeshonderd meter lang en zal in 1970, tegelijk met het ertsoverslagbedrijf, in gebruik worden genomen. Het project kost zestig miljoen gul den en het kan zeeschepen tot 120.000 ton ontvangen. Het overslagbedrijf is een Duitse belangengemeenschap, waaraan deel nemen August Thyssen Hütte. het Krupp-concern. Hüttenwerk Ober- hausen en Mannesmann. In studie is de mogelijkheid naast dit overslagbedrijf ook een ertsvere- delingsbedrijf te bouwen, dat zou kunnen functioneren als, voorberei dende fase van het in Duitsland uit te voeren hoogóvehproces. Een' derge lijk ertsveredeüngsbedrijf zou aan zienlijk besparing op transportkosten kunnen betekenen. Zoals men weet breidt een Rotter damse combinatie de vestiging van een ertsoverslagbedrijf op de Maasvlakte voor. Deze wil daarmee concurrerend optreden tegenover de Duitse combinatie. '999 De kwestie Brandersbuurt lijkt dit jaar definitief te zijn geregeld. De gemeenteraad besloot op 22 april geen garantie te -geven aan de Stich ting Ontwikkeling Brandersbuurt voor het aangaan van geldleningen. Hiermee is de zaak weer helemaal teruggedraaid naar het particulier ini tiatief. Een ander belangrijk besluit nam de raad in november: unaniem werd besloten tot de bouw van een nieuw •stadhuis aan de Broersvest. Het eind van het jaar is niet zonder enige opwinding bereikt: bij de begro tingsbehandeling op 12 december de den verschillende raadsleden een aan val op het stedebouwlcundig beleid. Vooral Groenoord moest het ontgel den. B. en W hebben inmiddels toe gezegd, dat ze bij de bouw van Spaland en Woudhoek met deze kri tiek rekening zullen houden. In Vlaardingen, waar de klap van de explosie bij de Shell nog nadreunt begon men het afgelopen jaar ernst te maken met de leefbaarheid. Dit. woord is in veie openbare discussies SCHIEDAM „Het is slechts ten dele waar, dat de accommodatie van het woonschip Rotterdam ongeschikt zou zijn. Alleen de ventilatie van een gedeeite der hutten voldeed niet aan de eisen. Weliswaar zijn onmiddellijk maatregelen getroffen om dit euvel te verhelpen, maar door de huidige stand van zaken kan daar door de NV ver- eenigde Glasfabrieken niets meer aan worden gedaan." Aldus schrijft ons de NV" Vereenig- de Glasfabrieken naar aanleiding van het bericht dat het woonschip Rotter dam door de Inspectie van de Volks gezondheid is afgekeurd. Het schip huisvestte ongeveer honderd Turkse werknemers van de NV. De NV wijst erop, dat toen vijf jaar geleden de eerste Turkse werk nemers arriveerden in overleg met het Gewestelijk Arbeidsbureau, de Turkse ambassade en de Vreemdelin genpolitie er toe over werd gegaan om twee passagiersschepen te huren. Destijds werd deze accommodatie door de officiële instanties gekwalifi ceerd als een van de beste voor Turk se werknemers in ons land. Het eten werd gekookt door twee eigen koks, de menu's werden zelf gekozen, ter wijl een eigen gebedsruimte (de enige in de wijde omgeving) werd ingericht. „Contractueel waren wij gebonden", aldus de NV, „zorg te dragen voor de huisvesting van deze werknemers. Toen echter een petitie ondertekend door 150 van de 130 Turkse werkne mers op tafel kwam met het verzoek mede gesteund door de vakbond St. Willebrordus om zelf voor hun huisvesting te mogen zorgen, hebben wij hierin toegestemd. Eind augustus werd de Turkse werknemers meegedeeld, dat aan hun verzoek voor eigen huisvesting te mo gen zorgen, kon worden voldaan. Het huurcontract loopt 31 december 1968 af, zodat een periode van vier maan den overbleef om al dan niet met be- middeting een nieuw pension te zoe ken. „Eerst hebben wij", aldus nog steeds de NV, „de betrokkenen als nog een andere pensionruimte aan geboden, mar daar is geen gebruik van gemaakt: men wilde vrij zijn in de keuze. Wij kunnen ons goed voor stellen, dat werknemers, die reeds enige jaren in Nederland woonachtig zijn, zich zelfstandig willen vestigen. In onze accommodatie bestonden uiteraard regels en voorschriften, die voor langer in het land ver blijvende werknemers wel eens een bezwaar leken. Tot nu toe zijn 25 werknemers er niet in geslaagd zelf huisvesting te vindén. Alles wordt in het werk ge steld om deze mensen, indien zij dit wensen, aan een nieuwe behuizing te helpen." De NV wijst er nog op, dat deze ontwikkelingen zeer worden be treurd omdat zij grote waarde hecht aan een goede sfeer in het bedrijf, maar tevens meent, dat een goede huisvesting hiervan niet los kan worden gezien. Vooral het begeleiden en acclimatiseren van nieuw aan gekomen werkkrachten zal in de praktijk bijzonder moeilijk worden. Ook de officiële instanties betreuren deze ontwikkeling, omdat hiermee een eind is gekomen aan een bege leiding en verzorging van buiten landse werknemers, die bijzonder werd gewaardeerd. „Uit een onlangs gehouden onder zoek naar de huisvesting van buiten landse werknemers is duidelijk 'ge bleken, dat de door de NV getroffen sociale voorzieningen met inbegrip ROTTERDAM Tengevolge van de gladheid van vrijdag en de afgelopen nacht waren er nogal wat slippartijen, de meeste met niet ernstige gevolgen. Ernstiger was, hetgeen de lasser C. Klap uit de Beverstraat, 24 jaar. vrijdag middag tegen een uur of vijf over kwam. Hij reed met zijn auto over de Stadionweg (secundaire weg) in de richting van lJsseltnonde en slaagde er, hoewel hij op het gladde wegdek lang zaam reed. niet ia van de daar ge legen spoorlijn van het havenspoor te komen. De wagen botste tegen het stootblok bij de Kreeksehaven en ging geheel verloren. De bestuurder rnoest met zijn vrouw J. Klap-Verwey, 19 jaar, en zijn dochtertje van anderhalf jaar, die bei den' hoofdwonden kregen, naar het Dijkzigtziekenliuis worden gebracht. Vrijdagavond elf uur geraakte op de Grindweg een auto na een klip te wa ter. De bestuurder H. J, Lems van het Joh. Straussplein te Schiedam kwam er evenals zijn passagier met een nat pak af. Een takelwagen zette de wagen op de weg. Vrijdagmiddag kwam op de Vonde- lingenweg een tankwagen in botsing met een vrachtauto, die van het ter rein van de Shéll-raffinaderij kwam. De vrachtwagen maakte een draai en sloeg tegen een lichtmast, die afknapte. Be chauffeur G. Hemminga uit Rozen burg, 38 jaar, moest-met een shock in het Zuiderziekenhuis worden opgeno men. De chauffeur van de tankwagen bleef ongedeerd. Beide wagens werden zwaar beschadigd. EEN Rotterdammer werd lot R(jn- mondvoorzflter benoemd: W, A. Fibbe (november) VEILING WESTEK-LEE DB LIER, 27 dec. Alicante 290—315. 200 kg; Museaal 260—275; spruiten AI 167—184, All 177—183, BI 191—199, BII 191—197, CII 145—152, tot. 42.000 kg: Witloi 172—206. 1.700 kg; paprika 51. 225 St.: peterselie 59—60Vi. 360 bos: raapstelen 8'k, 50 bos: selderij 36-67»/:, 6.00 bOS: sla I 22»/l—SI. Ï1 12—24, tot. 441.800 krop; prei AI 95—170. BI S3, tot. 500 kg; appelen 16—58. 150 kg; spinazie 99—118, 430 kg. (Van een medewerker) SCHIEDAM Het kerstconcert dat het Schiedams Christelijk Man nenkoor vrijdagavond met medewer king van Feike Asma en de bas Ber nard Versteege in de Gereformeerde Kerk (vryg.) aan de Westvest heeft gegeven, is een succes geworden. Niet alleen omdat het kerkgebouw op enke* le voorste rijen na geheel bezet was, maar vooral door de perfecte koor zang onder leiding van dirigent Jan van der Ree en het sublieme orgel spel van Feike Asma. 0©k de samenzang bleek een ge waardeerd programmapunt. Voorzit ter W. Groeneweg opende de avond met een welkomstwoord voor vooral de afgevaardigden van plaatselijke koren, waarna in vlot tempo het uit veertien nummer bestaande program ma werd afgewerkt .Daarbij viel op, dat de samenwerking tussen koor en orgelist uitstekend was en van het „opstaan en zitten" van het koor had den de aanwezigen geen hinder. De vingervlugheid van Feike Asma kwam in „Herr Christ, der einig Got- tes Sohn" van J. S. Bach goed naar voren, alsmede in „Marche Religieu ze" waarbij de vingertoppen van de heer Asma razendsnel over de toet sen vlogen en het orgel in al zijn kwaliteiten werd uitgeprobeerd: een volkomend geslaagd programmapunt, vooral bij het geweldige slotaccoord. In „Weinachtskonzert" werkten koor en orgelist goed samen, waardoor zowel zang als orgelspel volledig tot hun recht kwamen. Het slotnummer gaf vier zangnummers, waarbij Feike Asma fraaie orgelsoli ten gehore bracht tijdens de zang van 't Is ge boren het Goddelijk Kind" en waarbij het hoogtepunt ongetwijfeld te vinden was bij het grandioos gebrachte „Glory glory hallelujah" van Wm. Steffe. Het zag er naar uit dat een wel verdiend applaus zou ontbreken, maar doordat de heer W. Groeneweg na af loop voor Feike Asma, bassolist Ber nard Versteege en dirigent Jan van der Ree nog een speciaal Schiedams presentje had, volgde een applaus, dat tot driemaal toe herhaald werd. zo vaak gebruikt, dat niemand eigenlijk meer weet wat het precies betekent Het is een volslagen versie ten begrip geworden. Hoe dan ook, Vlaardingen gaat niet meer het bouwen van woningen als belangrijkste taak zien. maar het kwe ken van een klimaat waar het goed werken, wonen en. leven is. Een com missi e is ingesteld om te onderzoeken, wat er precies schort aan de samenle ving en het komende jaar zal het woord „leefbaarheid" nog vaak val len. Voor de middenstand was 1968 een belangrijk jaar. Vlaardingen kreeg voor de regio meer en meer het ka rakter van koopcentrum, dat door de vestiging van Vroom en Dreesmarm nog aan belangrijkheid won. Maar ook in de wijken is eindelijk een be gin gemaakt met de bouw van niet een, maar liefst twee buurtwinkelcen tra. Het scheelde maar weinig of de ge meenteraad was het nieuwe iaar in gegaan zonder de socialistische wet houders T. de Bruijn en G. Walstra, SEDERT 1900 Korte Hoogstr. 16 - Tel. 345006 - Vlaardingen ROTTERDAM De NV In dustriële Handelscombinatie Holland, waarin verenigd zijn de werven Gusto te Schiedam, „De Klop" te Sliedrecht, Smit Kinderdijk en Verschure te Amsterdam, kreeg van de Anglo-Dutch Dredging Company Ltd. te Londen opdracht voor de bouw,van een sleephopperzuiger van niet minder dan 118 meter lengte en 22 meter breedte. De Anglo-Dutch Dredging Co. is een dochteronderneming van de Amsterdamsche Ballast Bagger en Grond N.V. De thans bestelde sleephopperzui ger is bedoeld voor het uitdiepen van drukke vaarwegen. Het schip baggert varend, zonder de scheepvaart te hinderen en kan ook bij slechte weersomstandigheden doorwerken. Het krijgt twee laadruimen met een totale inhoud van 10.000 kubieke meter. Machinekamer en pompenka- mer worden midscheeps gesitueerd. Het motorvermogen ter aandrijving van voortstuwingsinstallatie, pompen en hulpwerktuigen is in totaal 19.000 pk. Er komen twee zuigbuizen, elk van 1200 mm diameter, waarmee tot dertig meter diepte kan worden ge baggerd. Er zijn verblijven voor 48 man aan boord. Het schip zal eind 1970 gereed moeten zijn. 9 9 j van de behuizing bijzonder positief werden gewaardeerd." die hun ontslag hadden aangeboden Oorzaak was het standpunt van de raad over de toekomstige struktuur van Rijnmond, dat door beide wethou ders „onaanvaardbaar" werd ge noemd. Bovendien bleek ook onenig heid binnen de Partij van de Arbeid een rol te spelen. Later kwam het toch nog .tot een oplossing, toen. de raad zich wat rui- frier opstelde, zodat de wethouders zonder hun gezicht te verliezen-hun ontslag weer konden intrekken.'Met de afdeling Vlaardingen en omstre ken van de Nederlandse Verenigfasr tot Bescherming van Dieren- liep het minder goed af. Een diepgaand conflict met het hoofdbestuur had tot gevolg, dat de plaatselijke vereniging uit de landelij-' ke organisatie trad en een eigen ver eniging stichtte. Het is nog steeds de vraag of deze nieuwe vereniging rechtsgeldigheid bezit. Juristen zullen zich hiermee bezighouden en de Vlaardingse vereniging hangt dan ook nog steeds een proces boven het hoofd. Een andere rei was het optreden van de aktiegroep „Stront aan de Knikker", die in de 'meestal nogal rustige gemeenteraadsvergaderingen voor het nodige vuurwerk zorgde. Zij waren het niet eens met het cultu rele beleid van de gemeente en lieten dat duidelijk er. luidruchtig merker., zodat de politie moest ingrijpen. Tot slot heeft Vlaardingen nog steeds grote plannen voor de bouw van een sporthal, die er eigenlijk in september van dit jaar zou 'moeten staan. Allerlei factoren hebben ver tragend gewerkt en nu hoopt men het sportpaleis volgend jaar september in gebruik te kunnen nemen, maar de bouw moet nog' beginnen. Rest nog te vermelden dat er plannen zijn voor de bouw van een ijspaleis, dat zotner en winter voor de liefhebbers van kunstrijden en ij'shockeven geopend moet olijven. Van het nog steeds qua inwonertal sterk groeiende Maassluis is over 1968 weinig concreets te melden Twee grote objecten waarnaar lange tijd is uitgezien kwamen in aanbouw: het politiebureau en zeer onlangs he'. zwembad Stuispolder-Oost. dat half april 1970 geopend zou moeten wor den. Voor het overige bleef het bij speculaties en beschouwingen. In zijn Nieuwjaarsrede verwachtte burgemeester W. J. D, van Dijck met stelligheid de raad dit jaar het defini tieve plan voor het nieuwe stadscen trum te kunnen voorleggen, Het is er niet van gekomen; wel werden in de aanbiedingsnota bij de begroting voor 1969 herzieningen op het oorspronkelij ke plan in uitzicht gesteld. Het onderwijs blijft de gemoederen vervullen. De voorstanders van een zg, compromisechooi voor voorigeiel onderwijs lijjken hun doel te zullen bereiken. Voor een b.I.o.-school op de ze basis staan de plannen al vast. Zaterdag 17 februari begroette Ba- rendreebt in de heer G van Hofwe gen, gekomen van De Lier, een nieu we burgemeester. Voor Smitshoe's was juni een belangrijke maand om dat toen de nieuwe christelijke school officieel in gebruik kon wor den genomen. In verscheidene j raadsvergaderingen werd het'instel len van een koopavond op vrijdag aan de orde gesteld. Tot.nu toe is het er nog niet van gekomen. Het nieuwe bestemmingsplan j dewel, waar 700 woningen moeten j komen, kreeg begin september ae eerste bewoners. Kort daarop wem in de gemeenteraad gesteld dat BJ- rendrecht te snel zou groeien, burge meester Van Hofwegen bestreed dat en was van mening dat de gemeente leefbaar blijft. Woensdag 13 november kon ae eerste paal voor een nieuwe sportza<u worden geslagen. De achterstand het gebied van de sportaccommoflaue wordt met deze zaal Iets kleiner. 'Jitr De ons prijswinnaars van. de ons Zondagsblad van 14T ?e'" «nmteft zijn: Mevrouw M. de Lmt-M - Randweg 6, Rotterdam-25, van der Kaaden, EeHgaau^t 18a, Rotterdam-11, ƒ5; f KoPP«la8r' Oranjestraat 57, Sliedrecht, sjëègsS

Trouw / De Rotterdammer | 1968 | | pagina 2