Ook Vlaardingse b oot aan luchtverontreiniging bomen staan vele gevaren school Oude Kerkhof bestaan? Blijft AGENDA Als Marijke achttien is moet ze zelf maar kiezen Lampen werpen licht op Pruissingel VERDIEN nu veel GELD Burgerlijke stand Slippende auto pakt meisje op fiets Voorstel aan raad tot handhaving BOEKJE VAN HERVORMDE JEUGDRAAD: Sclioolmelk een cent duurder Prettiger kleur Atlantic Cornet gaat 8 maart te water Lichte regeling niet verkiezen boven Rijnmond Inbreker betrapt on heterdaad Jongen valt van hoge stelling J SG belegt gesprek met scholierenclubs Aanpassing Beroep op rijk en regering Transformatoren voor fabrieksterreinen Gemiddelde bruid is 21,4 jaar oud IN DE WEERGALOZE OPRUIMING BIJ: BOOGAARD KOELKASTEN 199,- 228,- 280,- 428,- 279,- Mej. Van Apeldoorn uitgeluid bij NCVB-Centrum Samenwerking te verkiezen boven samenvoeging Krediet restauratie 17-eeuws pand BEZOEKCIJFER ZWEMBAD DAALT 3 Gevolgen Asfalt vandaag en morgen en dagelijks Raad Maasland: Krediet uitbreiding van vuilstortplaats Tegen individualisme Zout PHILIPS 140 Itr. van 289,— voor BOSCH 135 Itr. van 298,— voor ZANUSSi 155 Itr. van 316,- voor INDESIT 250 Itr. van 529,- voor MARYNEN 165 Itr. van 389,- voor Maratlionweg Recreatieschap ingesteld GS over agglomeraties >1 11J DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2 DONDERDAG 23 JANUARI H?<o (Van onze verslaggeefster) SCHIEDAM De leden van de afdeling Culturele Ontwikkeling van de Schiedamse Gemeente hebben een ■uitnodiging tot gesprek verzonden aan de besturen van de leerlingen verenigingen van de Scholenge meenschap Spieringshoek, de Rijks scholengemeenschap en het Stedelijk Gymnasium om van gedachten te wisselen over sociaal-culturele mani festaties. Onder meer zal worden nagegaan of bij de scholieren behoeften leven, die op sociaal-cultureel terrein niet te verwezenlijken '.varen en of afge vaardigden van de schoolverenigin gen willen deelnemen aan werkzaam heden van de afdeling Culturele Ont wikkeling of andere afdelingen van de Schiedamse Gemeenschap. Ook andere verenigingen zijn welkom bij het oriënterend gesprek, dat woensdagavond 29 januari om acht uur in zaal vijf van Christelijke So ciale Belangen aan de Lange Haven 73 wordt gehouden. De Schiedamse Gemeenschap ver zoekt verenigingen, die interesse heb ben voor een oriënterend gesprek be richt te zenden aan het bureau van de SG aan de Plantage. SCHIEDAM De zeventienjarige Marjan van Rijswijk uit Rotterdam is vanmorgen in de Lange Kerkstraat aangereden door een personenauto, bestuurd door de Vlaardingse me vrouw S1H. toen de auto op het glad de wegdek slipte, naar links gleed en de fiets van het meisje raakte. Bij de slippartij werd ook een links op de weg geparkeerde auto beschadigd. Het meisje is mei een hersenschud ding en hoofd- en schaafwonden in de Dr. Noletstichting opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Vlaar dingse bomen hebben een hard bestaan. Vooral de laatste jaren is de sterfte onder deze groene „longen van een stad" toegeno men. Reden waarom enige tijd geleden vanuit de gemeenteraad vragen zijn gesteld over de oor zaken, die tot deze achteruitgang in het bomenbestand hebben ge leid. Het resultaat is een onderzoek ge weest, dat de directeur van gemeen tewerken heeft laten instellen. Hij is tot de conclusie gekomen dat op al lerlei manieren een aanslag wordt gepleegd op de bomen. Als eerste in het rijtje van mogelijkheden komt de luchtverontreiniging voor. Verder worden genoemd de omschakeling op aardgas, de wijzi ging van het wegdek, het ophogen van straten, de gladheids bestrijding en het aanleggen van kabels en lei dingen. Het zijn alle gevaren die de bomen bedreigen. Toch doet de afde ling plantsoenen van het bedrijf ge meentewerken haar uiterste best de schade zoveel mogelijk te beperken. Zo worden op de meest door lucht verontreiniging bedreigde plaatsen boomsoorten geplant, die in de prak tijk bewezen hebben een grotere weerstand tegen fabrieksdampen te hebben. Vroeger is uiteraard bij het planten van bomen geen rekening ge houden met de factor luchtverontrei niging. De gevolgen zijn niet uitgebleven, Een voorbeeld zijn de kastanjes langs de Parallelweg. Deze inmiddels vol wassen bomen verkeren thans in on gunstiger omstandigheden dan toen ze werden geplant. Dit heeft een ach teruitgang in de groei tot gevolg ge had. Door de omschakeling op aardgas zijn in het gehele land grote bomen gesneuveld. Zelfs kan het gebeuren dat volwassen bomen plotseling hun blad laten vallen. Een landelijke commissie, ingesteld door de Neder landse vereniging van hoofden van gemeentelijke beplantingen, heeft de ze kwestie in studie. Ook de Vlaar dingse afdeling plantsoenen is bij dit onderzoek ingeschakeld. SCHIEDAM De school aan het Oude Kerkhof, die ook al met tekort aan leerlingen kampt, zal, mits de gemeenteraad zijn goedkeuring ver leent, Wijven voortbestaan. 9WH* Sacrum: Propaganda-avond „De Koelie Vliet", 20 u. Gerei. Jeugdhuis: A.R vergadering. 20 Kerk Sint Jam de Boper, Sfolenslaan: GOhedssamenkomst voor de eenheid, CO u. Musis Sacrum:"Willem de Zwijgerschooi H, 20 u, Sursum Corda: NCGOV, 20 u. v Arcade: Verg. Postduiven Union, 20 u. Chr. Sociale Belangen: Bijeenkomst we duwen en weduwnaars, 20 u. Passage Theater: „De dertiende man" (i-l jaar), 14 en 20.1S u. Galerie Punt Vier: „Zes uit Zwolie", werkdagen 19—21, zaterdag en zondag 14—17 u. Stedelijk Museum: Moderne kunstnijver heid, aanwinsten i960, dagelijks 10—17 u„ zondags 12.39—17 u. Galerie de Graat: Schilderen en aquarel- Jen van Hetta M lis, 10—is u. vrijdag 19—21 ti, zondag en maandag gesloten. BedactieÈadres: Mevrouw J. van der Hoek-Hoogendam, Jan Steenstr. 59, tel. g8.33.9S, Kerkstraat 82. KJachtentoezorging: Jh. GröneveM, van Marumstraat 2tt>, tel. 15.37.79, maandag t/m vrij dag 17.3e—19,30 en zaterdag 17—18. politie alarmnummer: 2823.56. GO en GD: 26-23.87. Meldingen luchtvervuiling en geluidshin der: 4S.2d.26. De Mathenesserschool is in het ou de centrum de en'ge openbare school van gewoon lager onderwijs en draagt een speciaal karakter. Gezien de sociale structuur van de schoolbevolking heeft de minister van onderwijs en wetenschappen, se dert 1957 medewerking verleend voor het aanstellen van een extra-onder wijzer. Van een vruchtdragend onderwijs aan de leerlingen van de Mathenes serschool kan alïeen sprake zijn als er zoveel mogelijk individueel con tact is tussen onderwijzer en leerling. Door de medewerking van de mi nister was dit tot nu toe mogelijk. Het belang van de leerlingen eist naar de mening van B. en W., dat een aanpassingsprobleem, waarmee de leerlingen zonden worden, gecon fronteerd bij verdeling over andere scholen, wordt vermeden. Een verde ling zou moeten gebeuren, als de Ma thenesserschool zou worden opgehe ven. B. en W. verzoeken de raad dan ook te bepalen dat de instandhou ding van de Mathenesserschool wordt gevraagd. De Comemusschool A, aan de Sin gel 5 blijft nog een paar jaar voort bestaan. Van de drie nog bestaande leerjaren, zal er ieder cursusjaar één worden opgeheven. In de nabije toe komst zal niet ontkomen kunnen worden aan opheffing, gezien het da lend leerlingenaantal van deze in een „vergrijzend" stadsdeel staande school. Wanneer uit verkeerstechnisch oogpunt een gesloten wegdek vereist is, bijvoorbeeld door middel van as faltering, dan heeft dit een nadelige invloed op de bomen. Bij nieuw aan te leggen wegen wordt hiermee thans rekening gehouden. De bomen wor den namelijk op voldoende afstand van het verharde wegdek geplant. Door de slappe Vlaardingse bodem is het noodzakelijk wegen en plantsoenen regelmatig op te hogen. Wanneer het enigszins mogelijk is worden de bomen gelicht, maar bij bepaalde boomsoorten is dit funest. Bij een volwassen exemplaar is dit zelfs uitgesloten. Uiteraard wordt bij de aanplant met deze feiten rekening gehouden, NAALDWIJK B, en W. van NaaMwijk zijn van mening dat de plannen van Botterdam, om de Rijn- poorthaven te graven bij de monding van de Nieuwe Waterweg en gedeel telijk op grondgebied van Naaldwijk, onaanvaardbaar moeten worden ge acht en schade zullen toebrengen aan het Westland. In een nota aan de gemeenteraad staat dat ook slechts een begin van uitvoering van dit havencomplex on herroepelijk een aantasting betekent van dit tuinbouwgebied, als gevolg waarvan het economische draagvlak rigoreus wordt versmald. Dit zou zelfs niet zonder nadelige gevolgen blijven voor de overige tuinbouwcentra in ons land. Dit met het oog op de Nederlandse export positie, aldus het college. B. en W. stellen de raad voor een beroep te doen op het provinciaal bestuur van Zuid-Holland en de re gering om geen wijziging van het Streekplan Westland toe te staan. De 15 pagina's tellende nota, waar aan nog 8 pagina's met diverse aan vullingen zijn toegevoegd, zal in een op woensdag 29 januari te houden bijzondere raadsvergadering aan de orde worden gesteld. ORANJE VEILING 79.000 Msten Spaanse sinaasappelen 7—02.50. 4.96# kisten Spaanse sinaasappe len 16.50—21.25, 24.000 cartons gaza si naasappelen 9—13, 40W kisten Griekse si naasappelen 10—n. 9.0C9 kratjes Spaanse mandarijnen ,10—19.50. S.009 kratjes Itali aanse mandarijnen «—12.25, 7.000 cartons Italiaanse citroenen 8.50—11. (Van onze verslaggeefster) SCHIEDAM De Hervormde Jeugdraad te Schiedam, die door middel van weekendconferenties, publikaties en op jongeren ge richte kerkdiensten het leven en werken van jonge mensen wil be geleiden, heeft een publikatie het licht doen zien getiteld „Als Ma rijke achttien of twintig is, moet ze zelf maar kiezen." MAASLAND De gemeenteraad sal in zijn vergadering van dinsdag 28 januari aanvang zeven uur een voorste! behandelen tot het verstrekken van een krediet, groot 3.500, voor het uitbreiden van de vuilstortplaat?. De thans in gebruik zijnde put op de vuilstortplaats zal over enkele maanden volledig zijn volgestort. Een volgende put zal dan gereed moeten zijn. Het iaat zich aanzien, dat de plannen voor het gezamenlijk ver werken van vuil met de gemeenten Schipluiden en De Lier enige vertra ging zullen ondervinden. De nog beschikbare ruimte is voldoende voor twee jaar. Da agenda bevat voorts een voorstel tot verhoging van de water leidingtarieven als gevolg van een onjuiste berekening in de begroting van Maassluis. Ten slotte behandelt de raad een voorstel een krediet van 9.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een waterleidingbuis. In verband met de uitbreiding van Het Ambacht is het noodzakelijk de leiding in de Plantage via de Hofsingel naar de Prinses Beatrixlaan door te trekken. Begeleid door verhalen uit „Chassi dische Vertellingen" van Martin Bu- ber en gebeden uit „Bid om vrede" van Huub Oosterhuis, speels geïllustreerd door Judith Stuip en met fraaie grafische verzorging van Hans van der Sloot, biedt dit kleine werkje een fijne inhoud. Het is een weergave van gesprekken, die ge voerd zijn door een groep, die de initiatiefnemers tot de Schrift en Ta feldiensten opleverde. Een verontruste groep mensen bin nen de kerken vraagt zich af of met (Van onze verslaggeefster) SCHIEDAM Bij de N.V. Instru mentenfabriek Boers Co., Boersveld 15 - 17, en bij de N.V. Suikerfabriek Arba, Rozenburg- se straat 14b, komen herhaaldelijk be dril fsstagnaties voor als gevolg van overbelasting van de laagspan- ningskabel, waarop deze industrieën zijn aangesloten. B. en W. stellen voor kredieten te verlenen ten laste van de kapitaaldienst van de begro ting van het elektriciteitsbedrijf om op de terreinen van de beide fabrie ken een transformatorstation te doen plaatsen. De kosten bedragen respectievelijk ƒ18.000 en 19.000. het verdwijnen van de van ouds bestaande gemeenten, nu ook het ge loof gedoemd is te verdorren. Cijfers wijzen uit, dat er over twintig jaar nauwelijks nog sprake zal zijn van een hervormde gemeente en dat godsdienstige overdracht in de be kende zin van het woord niet meer gelukt. De Hervormde Jeugdraad onder leiding van ds. A. Ie Coq en mr. A. Caljé, secretaris, mikt met dit boekje op jonge mensen vanaf de peuterleef tijd. Hij is van mening, dat de ge meente, dat is gemeenschap, in ere dient te worden hersteld en keert zich hiermee tegen het gangbare in dividualisme. Naar de mening van de Jeugdraad is verwondering hèt uitgangspunt van alle godsdienstig leven, waarbij recht dient te worden gedaan aan lichaam, gevoel en intuïtie van de mens, die ontvankelijk is voor schoonheid en speL Het geschrift draagt ook bouwste nen aan voor „het leerhuis", maar handelt in het bijzonder over „het vierhuis". De leiding uit de opvat ting, dat vierhuis en leerhuis on afscheidelijk zijn. Daaronder valt ook de catechese. Het boekje wordt met een begelei dend schrijven aan het eind van deze week gratis toegezonden aan alle hervormde gezinnen. De leiding van de jeugdraad wil de reactie die deze publikatie zal oproepen peilen en vraagt daartoe enige vragen te be antwoorden en in te zenden. De reak- ties worden ingewacht bij het sekre- tariaat van de Jeugdraad, Charlotte de Bourbonstraat 2, Schiedam. Het boekje kan worden besteld door storting of overschrijving van ƒ1,50 op postgiro 13.57.804 ten name van de Hervormde Jeugdraad te Schiedam. maar omdat het nu eenmaal met wenselijk is overal dezelfde soorten te gebruiken, moet soms nogal eens geëxperimenteerd worden. Bij de bestrijding van gladheid is het gebruik van zout noodzakelijk. Hoewel de strooibreedte van het strooimechanisme zorgvuldig wordt afgesteld en de beplantingen zoveel mogelijk wordt ontzien, is enige schade, veroorzaakt door opspattend zout smeltwater door het verkeer niet te voorkomen. Het is noodzakelijk om regelmatig kabels en leidingen te vernieuwen of bij bestaande nieuwe te voegen. Dit betekent vaak dat op korte afstand van bomen sleuven moeten worden gegraven. Het gevolg is wortel beschadiging, hetgeen de betrokken bomen geen goed doet. De afdeling plantsoenen doet al het mogelijke Vlaardingen zo groen mo gelijk te houden. Zo hebben boom- chirurgen gevochten voor het behoud van enkele zwakke bomen in het Hof. Verder is het de bedoeling dit winterseizoen ongeveer 1608 bomen te planten. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In verband met de invoering van de BTW is de prijs van de schoolmelkkaarten met ingang van 1 januari 1969 verhoogd met 1 cent per liter. De prijs van een schoolmelkkaart bedraagt nu 0,56. Hiervoor wordt per week een liter melk verstrekt. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De leeftijd van de gemiddelde bruid was vorig jaar 21,4 jaar en die van de gemiddelde bruidegom 24,3 jaar. Van de 683 bruidsparen die vorig jaar trouwden waren 154 bruidegommen en 400 bruiden jonger dan 21 jaar. Zeven tien bruidegommen en negen bruiden waren ouder dan vijftig jaar. Totaal 51 bruidsparen trouwden gratis en 363 bruidsparen betaalden het hoogste tarief. Voor het sluiten van huwelijken ontving de gemeente 58.597 aan leges. VLAARDINGEN De recherche heeft de 37-jarige operator S. A. S. aangehouden omdat hij bezig was draineerbuizen, die aan de Eksterlaan lagen opgestapeld, in zijn auto te la den. Toen de recherche ingreep lagen reeds 27 van dergelijke buizen in de auto van de operator. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. IN DE WINTER STUKKEN GOEDKOPER Schiedamseweg 41 Vlaardingen Telefoon 348744 Van Hogendorplaan 33 Vlaardingen Telefoon 344996 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Na het verbre den van de Burgemeester Pruissingel is de verlichting aanmerkelijk verbe terd. Men heeft hoge eisen gesteld aan de nieuwe veriichtingsinstaliatie, omdat de Burg. Pruissingel in de toe komst zai worden doorgetrokken naar Holy en dan zal fungeren als een van de belangrijkste wegen dwars door Vlaardingen. Men heeft gebruik gemaakt van het nieuwe type SON-natriumlampen mei bijbehorende armaturen. De voorheen in Vlaardingen geplaatste natriumlampen produceren een geel-oranje schijnsel, dat de kleuren met juist weergeeft. De nieuwe lam pen geven een prettiger klêur licht. De lichtpunten zijn aangebracht op een hoogte van twaalf meter. Dit heeft ook de verlichting van de pa rallelwegen van de Burg. Pruissingel sterk verbeterd. De lichtmasten kon den op grotere afstanden van elkaar worden geplaatst dan normaal ge bruikelijk is met als voordeel, dat geen bomen behoefden te worden ge rooid Elke armatuur is voorlopig voor zien van twee SON-natriumlampen van 250 Watt. Mochten in de toe komst hogere eisen worden gesteld aan de wegverlichting, dan kunnen deze lampen worden vervangen door natriumlampen van 400 Watt. De verlichting op het nieuwe ge deelte van de Marathonweg wijkt af Van onze verslaggeefster) SCHIEDAM De jaarvergadering die de NCVB-afdeltng centrun» woensdagavond ia het Gereformeerd Jeugdhuis hield, stond in het teken van het afscheid van presidente me juffrouw Dien van Apeldoorn. De scheidende voorzitster werd toegesproken door de secretaresse, mevrouw Dijkstra, die haar dank bracht namens het bestuur en de le den voor haar vaste leiding', haar ge zellig en met humor doorspekt optre den en haar vele ideëen. Een duik in het archief bracht een veelheid van werkzaamheden aan het licht: propagandiste, tweede secreta- reisse, enthousiast lid van de toneel club, algemeen adjunct, leidster van de reiscommissie, vice-presidente en als bekroning op al dit werk het vijf jarig presidentschap. Uit grote dank voor de betoonde ijver en genegenheid bood mevrouw Dijkstra namens de afdeling bloemen en een geschenk aan. Mejuffrouw Apeldoorn dankte de afdeling voor het in haar gestelde vertrouwen en toonde zich verheugd over de goede opkomst, die zich vooral de laatste tijd manifesteerde. Bij acclamatie werd mevrouw Keetbaas-Schoiten, eerste secretares se, tot nieuwe presidente gekozen. Tot bestuurslid werd nog gekozen inevrouw Van Veen-Blokland. Nadat diverse verslagen waren uit gebracht vertoonde mejuffrouw Nor- tier di's uit vreemde landen. BRIELLE „Samenwerking tus sen de verschillende gemeenten on derling, in dit geval samenwerking tussen de gemeenten Oostvoome en Roekan je is altijd te verkiezen boven samenvoeging!" Dat zei burgemeester jhr. J. Alberda van Ekenstein van Rockanje bij de officiële installatie van het Rcreatieschap Westelijk Voorne. Dit recreatieschap is ingesteld door de gemeenten Oostvoome en Rockan je met als doel een samenbundeling van krachten op het gebied van de recreatie op het westelijk deel van het eiland Voorne. Dit samenwerken moet worden ge zien als een eerste stap van volledige samenwerking tussen deze gemeen ten. Op deze vergadering dinsdag avond in Rockanje's gemeentehuis gehouden was o.a. Rijnmondvoor zitter W. A. Ribbe aanwezig, die het recreatieschap als zodanig installeer de. Tot voorzitter van het recrea tieschap werd gekozen burgemeester A. Bolwidt van Oostvoome. In het dagelijks bestuur werden gekozen de heren J. Klok, burgemeester jhr. J. Alberda van Ekenstein van Rockanje en A. v.d. Knaap uit Oostvoome. MAASLAND Provinciale Staten van Zuid-Holland krijgen binnenkort een voorstel te behandelen bij te dra gen in de kosten van restauratie van het pand Burgemeester Van der Le- lykade 14, daterend uit de zeventien de eeuw. De totale kosten zullen 80.000 be dragen. Rijk en provincie willen omdat het pand op de monumenten lijst voorkomt gezamenlijk in dit bedrag voor vijftig procent subsidie geven. Het rijk voor dertig procent 24.000 en de provincie voor rwintig procent 16 000). ROTTERDAM De Atlantic Co- met, het tweede rol-on/rolloff con- Lijn, gaat 8 maart hjj de Ateliers et Lijn, gaat 8 maart bij de Ateliers et Chantiers de Dunkerque et Bordeaux in Duinkerken te water. Doopster is mevrouw J. M. Keyzer-Loeb, echtge note van de staatssecretaris van ver keer en waterstaat Eind .september zal dit ruim 15.000 ton metende schip in de vaart ko men. Evenals de Atlantic Star van de HAL zal het in charter voor de At lantic Container Line gaan varen, die, zoals bekend, eind dit jaar of begin volgend jaar tien schepen voor het vervoer van containers en voer tuigen in dienst zal hebben tussen de Amerikaanse oostkust en enige Westeuropese havens. Op andere Franse en Engelse wer ven zijn nog vijf van deze schepen in aanbouw, bestemd -voor diverse Westeuropese rederijen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Geheel objektief ge zien kan men bezwaarlijk staande houden dat de z.g. lichte agglomeratie- regelingen (die niet tot een bovenge- meentelijke bestuursvorm leiden) qua bestuurskracht en demokratische uit ingsmogelijkheid verkieslijk zouden zijn boven die van Rijnmond. Dit zeggen Gedeputeerde Staten in hun memorie van beantwoording over de provinciale begroting. Zij me moreren dat reeds in de Leidse en de Haagse agglomeratie en voor het Westland lichte regelingen tot stand zijn gekomen en dat/een vierde in voorbereiding is. Aan een speciale commissie ter voorbereiding en begeleiding van ver dere agglomeratievorming in dn pro vincie. Eerst is meer inzicht in de problematiek nodig. Een interprovin ciale commissie bestudeert dit vraagstuk momenteel. De lichte regelingen beogen slechts onderling beraad der deelnemende ge' meenten en vrijblijvend advies. Van eigenlijk bestuur kan nit worden ge sproken, dus ook niet van bestuurs kracht, Dit in tegenstelling tot Rijn mond, dat zekere bevoegdheden heeft en waarvan de raad rechtstreeks door de bevolking wordt gekozen. Gezien de studies die in Rijnmond- verband e.d. aan de hand zijn menen GS nu nog geen standpunt te moeten bepalen met betrekking tot de jongste ontwikkelingen bij dat openbaar li chaam. De bevoegdheden van Rijn mond beperken inderdaad die van de provincie. Maar GS ondervinden die beperkingen niet als hinderlijk. Regel matig worden alle zaken met het Rijn- mondbestuur besproken. SCHIEDAM Verstopt in de tex tiel trof de Schiedamse politie van nacht de 29-jarige Rotterdammer G. van der V. in een manufacturenzaak m de Mgr. Nolenslaan aan. Bij de fouillering die volgde bleek dat de man een mes en uit de winkel af komstig geld bij zich had. Aan het licht kwam dat hij m dezelfde laan ook bij een supermarkt en een schoe nenzaak had ingebroken. De politie kon de man betrappen dank zij een onraadmelding van een nachtwaker. Het onderzoek naar zijn antecedenten wordt nog voortgezet. Aan boord van het Griekse tankschip Vega is ƒ690 gestolen uit een niet afgesloten bureaulade van de eerste machinist. De deur van zijn hut zat niet op slot. SCHIEDAM Geboren: Jeroen zv N G P van den Bos en G Vuijk; Antonkis J zv A J M Bouman en A M NWubben; Wouter J zv A s T Kruijf en A p A Hut; Barend J zv A S TKruljf en A P A Hut: Angela M dv P van Btiurcn en H Bier- holt, Overleden: H Olotsen, 76; P Meerhol, 71: P van Wijgerrten, 87; L A F Evers, «5; J de wit, 73 echtg H p Bras; P J Taverne, 73. SCHIEDAM Geboren: Wouter J V z v. J Spek ta J Jt Vollmer; Matheos z v D Ikonomidis en E Papalexiou: Yvonne d.v. W Klootwijk en C M van Pelt: Adelda d.v. A H 3 van der Vliet en A J van der Ven Cornelia K d v G J Koutstaal en M Kreber; Daniél C z.v. A D Keuzenkamp en A M T van Beurden; Marco z.v. S VLAARDINGEN Vrijdagavond wordt om kwart over acht in de Visbank een tentoonstelling geopend met werk van Dick Elffers. De ten toonstelling is tot stand gekomen dank zij de organisatie van de ge meentelijke commissie voor beelden de 'kunsten. De tentoonstelling is tot en met 9 februari dagelijks geopend van 12 tot 17 uur, woensdagavond bovendien van 19 tot 21 uur en op zondag alleen van 14 tot 17 uur. Bij aankoop ont vangt men een rijkssubsidie van 25 procent. Buisman en M E de Graal: Jolanda z v S S C Faria en H Hoosloot: Sylvia d.v. j van der Vlust en JC de Vries: Monique d.v. L, A van den Nouwland en C J de Gast; Martlnus M z.v, M M Neuschwanger en A Esbaeh; Yolanda C d.v. L Metselaar en J C VortmanEsther d.v. L Brouwer en H G Schapeïhouman. Overleden: T P J Coilignon, 66; D Meij er, 90 wed N Dienaar: M J G Donker 72. SCHIEDAM Gistermiddag viel de twaalfjarige P. A. van Kayk uit de Celsiusstraat, die met zijn vriendjes op een in aanbouw zijnd flat aan de Peter van Anrooylaan cowboytje aan het spelen was, van een zes meter hoge stelling op de betonnen vloer. De jongen liep een linker been- en een linker armfractuur op. De GGD heeft hem naar het Gemeentezieken huis gebracht. Het ongeluk gebeurde toen de jon gen in het vuur van zijn spel ach terom keek of hij gevolgd werd. niet goed oplette en misstapte. van de lampen, die op het oude ge. deelte zijn geplaatst. Dit oude gedeel te is namelijk breder zodat lichtl masten met een lichtpunthoogte van tien meter zijn gebruikt. Op het smallere gedeelte kon wordea volstaan met lichtmasten van acht meter hoog 1 Op het nieuwe weggedeelte zha hogedrukkwiklampen aangebracht Deze lampen, met een vermogen vaa eik 125 Watt, zijn van een nieuw type en geven een warmere kleur? licht dan de lampen op het oude ge. s deelte van de Marathonweg. Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In de maand december 1988 brachten 26.502 perso nen een bezoek aan het Kolpabad tegen 28.979 in de overeenkomstige maand van 1967. Het totale bezoek cijfer aan dit zwembad bedroeg in de laatste zes jaren: 464.795, 530 83a 514.076, 547.562, 512.686 en 475.578 personen. Uit deze aantallen blijkt hei jaar 1968 er slecht te zijn afgekomen. De dagoverzichten laten zien dat het weer, vooral in de zomermaanden, de grootste invloed op het bezoekersaan tal heeft. Vorig jaar kwam in het1 zomerseizoen maar één korte periode met werkelijk zomerse temperaturen voor. Toen werd een topbezoek van meer dan 5.000 bezoekers per dag gere gistreerd. In het jaar 1966, waarin enkele vrij lange periodes met prach tig zomerweer en weinig wind voor kwamen, bereikte het bezoekcijfer de topscore van 547.562. instituut Leïperd" veel over de tong gegaan de ai- gelopen jaren. Het is gesloten ge->: weest en weer geopend. Meestal/ kwam van de „beat" als muziek weinig terecht maar werd .het „slaan". Dat heeft onlangs opnieuw,, tot een rechtzittinggeleid waarop! de officier van justitie enkeie harde opmerkingen heeft gemaakt. En dat" kwam in de kranten. De heer P. F. N, d'Anjou heeft onze krant daaro ver iets geschreven dat ik onverkort en onveranderd nu Iaat volgen: - „Blijkens het betreffende artikel in de Rotterdammer van dinsdag 14 ja nuari heeft een van de officieren van justitie weer eens flink van zich afgesproken. Nu is er op zich niets op tegen, wanneer iemand eens dui delijk zijn mening geeft, in wat voor aangelegenheid dan ook. Ik vind het echter opvallend, dat funktionaris- sen bij de rechtbank, zoals politie rechters en officieren van justitie, nogal eens erg krachtige en boude taal bezigen, om zich duidelijk ie maken. Ook in het artikel over de „lei- perd" lees ik weer krachtige woor den als: „ongure elementen", „jong. boeventuig", „smerige laffe troep".1 Naar mijn mening (aldus nog steeds de heer D'Anjou-Jan Krant) wordt het hoog tijd, dat figuren als rech- ters en officieren van justitie eens heel duidelijk wordt gezegd en dwingend wordt gezegd, dat rij zich dienen te onthouden van iedere terminologie, die niet of niet geheel korrekt is. Het gaat mijns inziens niet aan, dat verdachten in de rechtzaal scheldwoorden krijgen toegevoegd; ik kan mij tenminste niet indenken, i, waaraan rechters en officieren van justitie het recht menen te ontlenen, zich tegenover verdachten zo te Ia- ten gaan. Los van hetgeen verdach-1 ten ten laste wordt gelegd, blijven deze verdachten mensen, die gewoon recht hebben op een korrekte' be- i handeling. Of moet het eerst zover komen, J dat verdachten, die op een derge- i' lijke wijze worden beledigd, zelf eêh |- civiele procedure beginnen tegórj: een rechter of officier van justitie?/,11 aldus de heer D'Anjou. AN KRANT kan begrijp®1 dat s de heer D'Anjou verontwaat- digd is. Maar aan de andere kaqt-jj wat er is gebeurd en waarvoor deze ij jongens voor de rechtbank stonden,"- was niet zomaar een diefstal of een, inbraak, maar zinloze mishandeling iiiui aan, maai £uiiuuc i van medeburgers. En ik kan begrip <2 pen dat een officier van justitie die deze hele zaak heeft uitgezocht en J van alle facetten kennis heeft geno- men, tot zulke uitdrukkingen komt jj De vraag blijft of zijn requisitoor- niet even 'krachtig kan zijn als er j; een andere woordkeus wordt ge-"' 'i daan. Overigens heeft bij herhaling de minister van justitie over dit soort zaken vragen van Kamerleden te beantwoorden gekregen. En son® heeft hij inderdaad zijn officieren van justitie op de vingers getikt- soms ook niet. Met rechters ligt de zaak heel an,",r ders, die worden door de Kroon be- noemd en er is gewoon niemand d» ze op de vingers kan tikken. W klachten over dit soort zaken kom«J echter in de meeste gevallen^ flirt over rechters, wel over de officieren van justitie.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2