oogste punt torengebouw bereikt 5 bouwcentrum gaat in gehee nieuw leven Uitgegroeid tot internationaal instituut 70 in ivoboda voor 1970 naar Rotterdam uitgenodigd eerpont ramt in volle vaart aanlegsteiger SIMCA 1100: SIMCA °P maat Solistenconcert voi rijke afwikkeling are terreur in Haagse binnenstad Kogels bedoeld voor leiders Vliegtuig op Schiphol bijna verongelukt Boodschappen aan asser Nederland heeft te veel dikke kinderen Sextant weer niet gedrukt C '70 SIMCA EEN SMCA-SMWR00M IS EEN PASKAMER VOL MET MAATWERK AUTOBEDRIJF C. DE RUITER N.V. ABTOSËRVICË WiLLEMSE Opening nieuwe Bouwcentrum Manifestaties in Steeds meer vuurwapens FIRMA J. STOLK ZN. Rotterdam gaat er ivat tegen doen BW met rente SIMCA Dok Vermijden SIMCA SIMCA Rus geeft toe: Oostduits protest tegen verkiezing bondsp r esid ent NEDERLANDSE (WAPEN) PRIMEUR: DE RIVIERMIJN (Vaa een onzer verslaggevers) BOTTERDAM Donderdag middag hebben de heren Snoey en Willems, beiden 18 jaar, de twee jongste vaklieden op de bouwplaats, de eerste dakplaat op de uitbreiding van het Bouw centrum te Botterdam gelegd en daarmee is het hoogste punt van dit zestien etages hoge bouw werk bereikt Het moet gereed zijn in het voorjaar van 1970 en er is in „Communicatie '70" een aanzienlijke rol toebedeeld aan bet Bouwcentrum. Aardig is, dat deze nieuwe uitbreiding een to rengebouw omvat van ongeveer zeventig meter hoogte' 5? (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er zijn veel te veel dikke kinderen in Neder land. En Rotterdam spant daar bij de kroon. Het snoepen, of in ieder geval het verkeerd eten, is daarvan de oorzaak. De direc- tuer van de Rotterdamse GG en GD dr. L. Burema heeft donder dag alarm geslagen. Hij heeft ook geconstateerd dat er in de gezinnen van onge schoolden meer dikke kinderen voorkomen dan in sociaal hogere milieus. Rotterdam gaat er nu wat aan doen. DE ROTTERDAMMöl Paqma 0 7A VRIJDAG 7 FEBRUAPI Met dit bouwwerk gaat het Bouw centrum de vierde fase van zijn bestaan in. In al die fasen blijft er één 'taak van het begin af tot straks in de' toekomst onveranderd: die van wetenschappelijk instituut voor de bouwnijverheid. In de eerste fase, toen alleen nog het ronde koepelge- bouwtje bestond, werd een aantal instellingen opgericht en toen begon j het Bouwcentrum het voorlichtende werk. I De tweede fase zette in met het in gebruik nemen van het vierkante j voorgebouw aan het Weena, Het we tenschappelijk onderzoek kreeg een groter accent. De derde fase betekende oprichting van instellingen voor gespecialiseerde terreinen, integratie van zakelijke ac tiviteiten, uitbreiding van het werk terrein met advisering en ontwikke lingswerk, gericht op verbetering van produktiviteit en kwaliteitsbeheer sing. In de nu vierde fase, die het Bouw centrum met het nieuwe torenge bouw ingaat, wordt het werk in drie grote eenheden verdeeld: onderzoek, communicatie en zakelijke doelma tigheid. Deze drie componenten zullen een eenheid vormen. Bovendien komt er grote aandacht op de samenwerking met allerlei instellingen buiten het Bouwcentrum: wetenschappelijke instituten, instellingen van we tenschappelijk, middelbaar en lager onderwijs, het bedrijfsleven, interna tionale organen. Met als gevolg dat het gehele ge bouwencomplex met het in gebruik nemen van het torengebouw een ge heel nieuwe indeling zal krijgen. Er komt een geheel nieuwe, twee ledige presentatie van het te expose ren materiaal: naar de belangstel lende leek en naar de vakman. Voor taan komen onderwerp bij onder werp en niet zoals nu firma bij fir ma. De situatie wordt dus overzichte lijker. Per onderwerp wordt de zaak ver deeld in een informatief gedeelte en een presentatie van de verschillende (Van een onzer verslaggevers) f ROTTERDAM De directie van het Bouwentrum te Rotterdam heeft president Svoboai van Tsjecho-slo- vakije uitgenodigd in 1970 de ten toonstelling „Wereld Nu" te openen. Of de heer Svoboda deze uitnodiging zal aanvaarden Is nu nog «iet ha kend. Die expositie is een integrerend onderdeel van de manifestatie „Com municatie *70". In deze tentoonstelling zal de feite lijke en lang niet altijd fraaie we reldsituatie worden geconfronteerd met de geïnspireerde visie van een zich veranderende wereld. Daarin zal de mens zich bewust worden dat hij zijn toekomst voor een belangrijk deel in eigen hand heeft. Het in 1970 geheel vernieuwde en uitgebreide Bouwcentrum zal voorts worden geopend met enige internati onale congressen op het gebied van kunststoffen en van toepassing van de computer in de bouwnijverheid. ïn een bijeenkomst van afgevaar digden uit 75 ontwikkelingslanden zal enige dagen aandacht worden besteed aan de totale ontwikkelingsproble matiek. De Fondation Europeënne de la Culture wil voorts in mei 1970 in Rotterdam een congres houden over urbanisatie. Aansluitende exposities in het Bouwcentrum hebben dan voorts be trekking op volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, vooral in ver band met het saneringsvraagstuk, op ontwikkeling van de scholenbouw en, in een apart paviljoen, aan onder zoek, vakopleiding, kwaliteitsbe heersing, ontwerp, bedrijf, toeleve ring en beheer. inzendingen. Dit alles krijgt een per manent karakter. Belangrijk is dat het Bouwcentrum veel meer dan tot nu toe aandacht zal besteden aan de ontwikkeling in de wereld. Men ziet het als noodzakelijk, een begin te maken met het werk van de bevrijding van tweehonderd miljoen families op de gehele wereld uit hun uitzichtloze krottenwereld en daar mee van de materialisatie van een der belangrijkste rechten van de mens. Dat geldt niet alleen de ontwikke lingslanden. De directie van het Bouwcentrum ziet hier een schrij nende tegenstelling met de prioriteit die men toekent aan het bereikbaar maken van de maan MAASSLUIS De veerpont Gede puteerde Schilthuis die donderdag middag twee uur van Rozenburg ver trok heeft de aanlegsteiger van Maassluis in volle vaart geramd. Enkele balken van de aanlegsteiger werden gekraakt, terwijl de zich aan boord bevindende auto's, door de kracht van de botsing tegen elkaar opvlogen. Een met butaangasflessen geladen vrachtauto klapte tegen de brug, ter wijl de lijnbus naar het station Maassluis tegen deze vrachtwagen botste. Door het breken van een schot van de eerste wagen klapte een aantal gafflessen op de boot en vlo gen enkele ernaast staande auto's op elkaar. Een geladen tankauto die ver plicht achter op de boot stond had voldoende vrije ruimte voor zich; de ze schoof namelijk ondanks het feit dat de chauffeur (die het zag aanko men) de tankauto in zijn versnelling had gezet en de voelrem met volle kracht ingedrukt hield, vijf meter vooruit met slepende banden. Totaal werden naast de bus en de met gasflessen geladen wagen zes luxe wagens met kracht tegen elkaar aangedrukt, waardoor veel materiële schade werd veroorzaakt. Gelukkig gebeurde de aanvaring op een stil "tijdstip. Wanneer het spitsuur was geweest zou zich een ramp hebben voltrokken. Naar de oorzaak van de aanvaring wordt een onderzoek ingesteld. NEDERLAND N.V. v rb jstere d veelz idli stel: vl zoekt een wagen van 6 ë.7 mille met onbegrensde en toegankelijke zit- en bergruimte en voorwielaandrijving en schijfremmen en brede radiaalbanden en een hoge top en eventueel automatisch en lage exploitatiekosten en een kundig dealer vlakbij dan zit u al bjjna achter het stuur van de nieuwe simca 1100. kijk hij één van de 300 sympathieke simca-dealers, welke „elfhonderd" n het beste past: JtsmmSm2ïïi5iw£ SIMCA WOOL® „Klem an groot", vier deuren, uniek in goedkope prijsklasse. v.a. ff. 5195,- Sl MCA1000@3. Technisch identiek, luxueuzere uit voering van type LS. f I. 5495,- SJMGP41ÖOO®LS Nu ook snellere Simca 1000 met 1118 cc motor. fl. 6195,- SIMCAIOOO SFtSiAL De nog sportievere uitvoering ven type GLS met c a sportstuur fl. 6395,- SIMGA11003 Een grandioos fijne Simca, Ver bijsterend functioneel v.a. fl. 8595,- siMcyuioo©§m3(M Meer interieur comfort. Sttekeme stationwagen fl. 7195,— SIMCA HOOS Ideale me uwe combinatie van prestige en prestaties. v.a. fl. 6995,- SIMCA110O SSGMfij ©LS De moois» „normale" 1100-uit- voerlng. Slaapstoelen, fl. 7495,- SIMM1100 HOTMAILS Prachtwagen en vrachtwagen voor werkdagen en weekends. fl. 6995,- SIMCA1100 iwwr« Prachtig uitgevoerde stationwagen met 4 deuren fl. 7895,- SIMCA1100 «MWl Snel. zuinig. ruim, een handige 1100 bestelwagen fl. 5795,- SIMCAOOIIJS Ruime, economische, zeer repre sentatieve auto v.a. fl. 7595,- Sl MCA 1301 m. Zuinige, mooie pezinsauto. Grote „value For money" v.a. fl. 7995,- siMaAiscm Zeer snelle, comfortabele auto met verfijnde allure. v.a. fl. 8695,- S!MCA1SOi«©m Een werkelijke Grand Toerisme met zeer aanzienlijke prestaties. fl. 9295,- S1MCA1S01 WMf Representatief summum van ruim te, snelheid en comfort f1.9795,™ «OUpe8IMCA1200S Bertone's meesterlijke creatie Top 173 echte kilometer: fl. 11.400,- NB ALLE PRIJZEN ZIJN INCLUSIEF B.T.W. ROTTERDAM Het vijfde so- Hstenconccrt van de Rotterdamse Kunststichting donderdagavond ?n de Kleine Doelenzaal was vol afwisse ling. Vóór de pauze traden twee jon ge solisetcrt uit Hengelo op: de flui tiste Carla Kimme en de pianist-cla- vecinist Hakiem van Lohuizen. Eerst kwamen twee 18de-eeuwers aan het woord: Francesco Barsanti met een Sonate in d voor altblokkluit en clavecimbel, waarin een mooi Grave ert een briljant laatste deel opvielen, en een Partita in G voor sopraanblokfluit van Georg Ph. Tele- mann met sp-ankelende vlugge delen en een zeer melodieus Affettuoso. De .samenklank van beide in die tijd ge- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „Het wordt steeds duidelijker, dat het aantal personen in de binnenstad, dat in het bezit is van een vuurwapen, snel toeneemt, waardoor gevaarlijke situaties ontstaan. Er is ook steeds meer een neiging in kringen van de onderwe reld, om de zaken onderling uit te vechten en de politie er zoveel moge lijk buiten te laten. Er zijn personen, die in de binnenstad een ware ter reur uitoefenen en daartoe behoort ook het slachtoffer in deze zaak". Zo schetste gisteren de officier van justitie bij de Haagse rechtbank, rle situatie waarin c!e 31-jarige Café houder Jac. S betrokken was ge raakt. Een. complete belegering van zijn café aan de Korte Houtstraat had er toe geleid dat hij op de menigte op straat enkele schoten loste, waarbij „Wimpie V." in de arm werd getroi- fen. Wegens poging tot doodslag eiste de officier zes maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voor waardelijk in sterke mate rekening houdend met de situatie waarin de caféhouder was komen te verkeren. Het gebeuren speelde zich af in een Wild-West sfeer naar het thema van ,,De Wrekers". Slachtoffer Wimpie, eer; bekend onderwereldfiguur trad als heerser niet alleen in het café van verdachte, maar ook in andere café's in de binnenstad op. Bij het minste conflict trekt hij een revolver en knalt er op los. Dat was ook enkele malen ln het café van verdachte gebeurd en als gevolg daarvan had de caféhouder Wimpie meegedeeld, op diens bezoek geen prijs meer te stellen. Maar 3 november van het vorig jaar verscheen Wimpie desondanks in het stampvolle café. en werd ver volgens door verdachte samen met anderen verwijderd. Ook bleek een groot deel van de familie van Wimpie te zijn gearri veerd. Volgens zijn verklaring begaf ver dachte zich naar de bovenverdieping en loste vandaar enkele schoten op straat zonder evenwel te richten. Op dat punt wijken echter de verklarin gen enigszins af', want familieleden van het slachtoffer hadden meege deeld. dat toen Wimpie op straat lag. verdachte twee schoten op hem vuurde. Later werden die verklarin gen min of meer herroepen. „Deze toestand kan met worden getolereerd, de gevolgen kunnen ernstig worden", zei de officier van justitie mr. J. C. J. van der Bruggen. „Er kan hier niet worden gesproken van noodweer, want anders zou ie dereen daar een beroep op gaan doen en wordt het helemaal een chaos. Door begrijpelijke vrees is ver dachte tot schieten gekomen. De offi cier zag dan ook geen reden tot een zware straf. De verdediger, mr. W. D. van der Kuil, wees wel op de noodzaak tot zelfverdediging en meende, dat geen sprake is van poging tot doodslag, daar verdachte niet heeft gericht bij het schieten. Pleiter verzocht verdachte onmid dellijk in vrijheid te stellen, hetgeen de rechtbank weigerde. bruikelijke instrumenten was voor treffelijk ,en daai de fluitiste over een intense muzikaliteit, een briljan te techniek en een flinke dosis tem perament bleek te beschikken en haar begeleider niet voor haar onder deed. was het een lust om naar dit musiceren te luisteren. Dit was ook het geval bij -de vlotte Sonatina van Chr. Edmunds voor blokfluit en oiano, in de sierlijke Pe tite Valse van André Caplet en de Sonata van Francis Pouiene met het rhapsodisc'ne laatste deel. Fijn speel de Hakiem van Lohuizen de Homma ge fi Rameau van Claude Debussy. Beide jonge kunstenaars hadden groot succes en de fluitiste werd overladen me' bloemen Na de pauze trad de in onze stad geboren en voor een groot deel geto gen celliste Dok Vermeijden op, die al dadelijk in de Sonate op. 4 van Zoltan Kodaly met een stevige streek een warme en ronde toon uit haar Iraaie instrument wist te haïen in de solo aan het begin van de Fantasia, Eigenliik h">d dit hele werk wel zo kunnen heten, want ook het andere deel. Allegro con spirito, was een aan eenschakeling van spirituele inval'en, die ondanks hun moeilijkheden bril jant werden vertolkt door de celliste en de voortreffelijke pianist Thom Bollen, die ook m de Sonate in e op. 38 van Johannes Brahms zijn manne tje stond, zodat Dok Vermeijden zichzelf kon rijn met een prachtige toon m het e»rste deel. een sierlijke voordracht in het tweede en tempe ramentvolle uitvallen m het slot-Al- legro. Terecht wem e spel en sa menspel met hartelijk applaus be- 'oond, en de celliste kreeg kleurige bloemen G M. DERSJA.\'T Voor Bergschenhoek, Berkei Rodenrijs e.o. Voor Hardinxveld, SJiedrechf-, Corinchem e.o. Voor Rotterdam R.M. Bergweg 23, Bergschenhoek. Tel. 01892 - 2337/3160/2930 Hardinxveld. Tel. 01846 2015 Arkel. Tel. 01831 -442 Kipstraat 58. Tel. 010-131688. Groot Handelsg» bouw, Stationsplein 45. Tel. 010-119705 MOSKOU Eer psychiatrisch on derzoek van de dader van de aanslag m Moskou, luitenant Iljintset, heeft volgens goede bron uitgewezen dat hij een normaal verstand heeft, zij het met lichte mentale tekortkomingen. Twintig leden van de verboden sekte waarvan de luitenant lid was, zouden zijn ver- boord. Iljintsef zou hebben bekend dat hij wilde en dacht te schieten op de auto- met de Russische leiders. Het proces zal volgens de zegsman worden ge voerd door het hoge militaire gerechts hof van de Sowjetunie, achter gesloten deuren. SCHIPHOL Om half negen gisteravond is een Caravelle- lijntoestel van de Air France, komende uit Parijs, bij de lan ding op Schiphol te vroeg aan de grond gekomen. Het toestel vernielde vijf lampen van de naderingsverlichting die vlak voor de drempel staan van de nieuwe Zwanenburgbaan. De onfortuinlijke landing liep goed af. Weliswaar sprongen twee banden van de wielen, maar het toestel kon veilig zelf uit rollen. De 81 passagiers werden met bus sen van de landingsbaan naar de sta tionshal gebracht. Het toestel is later weggesleept. De gezagvoerder weet het incident aan de verraderlijke wind. Hij ver klaarde, dat op het allerlaatste stukje van de daling plotseling het toestel zakte wegens een onverwachte wind- va I. KAlHO De Amerikaanse presi dent cn de Russische partijleider Brezjnef hebben gisteren belangrij ke boodschappen aan de Egyptische president Nasser gezonden. De Iraakse regeringspartij Baath heeft de Arabische landen geviaagd alle vormen van onderhandeling niet Israël en iedere vreedzame oplossing voor de crisis te verwerpen. Gewa pende strijd van Palestijnse guerril la's en Arabische legers is de enige oplossing, vindt de Baathpartij. De Syrische Baathpartij op haar beurt heeft openlijk opgeroepen tot omverwerping van het Iraakse be wind, omdat het tiranniek en con servatief zou zijn. In de hal van het stadhuis is don derdag een nieuwe onderwijsmethode, gecombineerd met een tentoonstel ling, gepresenteerd. Een tentoonstel ling over voedselvoorlichting aan kinderen van de vijfde en zesde klas sen van de lagere schoten. Het is de bedoeling dat de tentoonstelling 6 maart een ronde begint door de stad. De kinderen die gisteren de pri meur kregen, waren afkomstig uit de Vier Leeuwenschool aan de Goud- i seweg. Hun school zal de eerste zijn die een maand lang de expositie bin nen de schoolmuren krijgt vanaf 6 maart. Over de verkeerde voedselgewoon ten heeft dr. Burema zich zorgen gemaakt. Gebleken is namelijk ook dat hartinfarcten te maken hebben met verkeerde eetgewoonten in de jeugdjaren. Ouders zouden veel meer moeten letten op het eten door de kinderen. Volgens de schoolartsen zijn zeker tien procent van de kleine kinderen verwend. Vooral in de weekeinden schijnt het mis te zijn. Dan slaat er op veie menu's hoofdzakelijk brood, soep, pudding, kroketten, nasibalien en pa tat frites. Ook het gebit heett te lei den van onjuiste voeding. De bedoeling is dat Ac expositie, die de naam „Onze voeding" heeft en een initiatief is van het voorlichtings bureau voor de voeding later in het land zal worden voortgezet. Niet alteen de schoolkinderen kun nen de expositie bekijken, ook hun ouders en wel op werkdagen van 10 tat frites. Ook het gebit heeft te lijden van onjuiste voeding. DELFT TH prop. ex. werktuigk. Jng.: G. J. v. d. Adel, Gouda; G. de Goede, Hellevoetsluis; A. F. Herikens, A. J. Huij- bregts, Rotterdam; E. H. v. Leeuwen, Schiedam; L. F. Leijten, G. P. T. Lovlsa, Rotterdam; O. Sanders, Ridderkerk; K. A. Verweij, Nieuwerkerk a/d iJssel; F. de Waard, M. v d. Luitgaren, Rotterdam. BERLIJN/BONN De Oostduitse regering heeft in een nota aan West-Duitsland geprotesteerd tegen de verkiezing van de bondspresident in Berlijn. De regering van de DDR waarschuwt, dat alleen het regime in Bonn verantwoordelijk is voor de gevolgen. De Russische ambassadeur in Bonn, Zaraptin, bracht gisteren een onverwacht bezoek aan minister van buitenlandse zaken Willy Brandt, die met ziekte verlof in het Zwarte Woud verblijft. Zaraptin sprak met Brandt over de presidentsverkiezing in West-Berlijn. AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland heeft vandaag be kend gemaakt, dat zij haar klanten in de gelegenheid stelt een rentege- vende „btw-rekening" te openen. De ABN is tot deze dienstverlening overgegaan om de bedrijven te hel pen bij het „sparen" van de ge- inde omzetbelasting, die na verloop van tijd aan de fiscus moet worden afgedragen. De rekeningen geven een rente van 4.5 procent. (Vim een onzer redacteuren) HILVERSUM Opnieuw zijn er moeilijkheden gerezen rond het NVSH-blad Sextant. Nadat vorige maand de drukkerij VADA in Wage- ningen weigerde het blad te druk ken, heeft thans ook drukkerij bt Boer in Hilversum, die insprong voor het februari-nummer, afgezien van de drukorder. Dit vanwege de in houd, die volgens de directie moeilijkheden in het bedrijf veroor-, zaakt. Directeur Flink: „We zijn ge schrokken van het februari-nummer We hadden verwacht, dat fe redactie na de moeilijkheden mei VADA water in de wijn zou doen maar dit is niet gebeurd.' Vorig jaar al had de NVSH aan drukkerij De Boer prijsopgave ge vraagd voor het in een oplage vat, 250.000 exemplaren drukken van een- nieuw blad, dat in de plaats wo komen van Verstandig Ouderschap, Directeur Flink: „We hebben toe' offerte gemaakt omdat we nog niet wisten, dat Sextant er zo zou gaas uitzien". Uiteindelijk is de order naar VADA gegaan. „Toen deze drukkerij na het eerste- nummer weigerde verder te druk-, ken, hebben wij geholpen bü het; tweede nummer. Nu we hebben ge- zien, dat er aan de inhoud niets is' veranderd, hebben we geweigerf verder ie drukken." Commentaar; van NSVH-penningmeester H. I Klein: „Dit is censuur en kneveling; der persvrijheid." j BONN De Robert-Schumannprijs 1969 is toegekend aan de Westduitse professor Walter HaLlstein (67) voor zijn werk ter bevordering van de Eu ropese integratie. HaUstein is van 1988 tot 1967 voorzitter ge wees van de EEG commissie. De prijs, 25,000 DM, wordt hem uit gereikt aan de universiteit van Bonn. Vorig jaar kreeg dr. Sicco Mansholt deze onderscheiding, DEN HAAG Nederland heeft primeur van de ontwikkeling van een nieuw wapen: de riviermijn, waar mee amfibievoertuigen en met snor-; kels uitgeruste tanks, die een rivier oversteken, vernietigd kunnen W0f-| den. Zes maanden, nadat in een rivier, een mijnenveld ls gelegd, wordt öi, veld onschadelijk, omdat de mijn®; zich na verloop van tijd neutralist" ren. Er bestaat veel international6; belangstelling voor het wapen.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2