Aanvulling op Boeing-747 Rem weigerde: vrouw gedood Nijmegen wil korter studie theologie Politie waarschuwt voor te hoge vrachtwagens 1 KUNSTKALENDER REDEN: DOELMATIGER WERKWIJZE Engeland wil grootste havens nationaliseren WTPI BElSÉf Bromfietser omgekomen Dollarlening AKU Stagnaties in de tunnels Spanning stijgt in W-Bengalen Ajoeb Khan heft noodtoestand op Geen belasting vakantiegeld IJZEGRIM Onderzoek ramp Bolivar Maru m: Succes regeling in Nauw van Calais fee&Ws te CONFECTIE GAAT ZUIDSLAVISCHE MEISJES WERVEN NA Weinig scheepvaart Westen op Cuba Container-carrier bij ECT 0P A toom-onderzeeër diepzee-onderzoek te water DE ROTTERDAMMER Pagina 6 ZATERDAG 8 FEBRUARI )o^ I I 'J De McDonnell DC-10 is bijna 55 meter lang. Va» onze luchtvaartmedewerker) DEN HAAG De KSS-groep, bestaande uit de luchtvaartmaat schappijen KLM, SAS en Swiss air, werkt aan een studierap port over een nieuw type straal- verkeersvliegtuig dat speciaal is afgestemd op de behoeften van het wereldluchtverkeer in het midden van de jaren zeventig. Naast de Boeing 747 zoekt men een „kleiner" type, waarvoor drie machi nes in aanmerking komen: de Doug las DC-10, de Lockheed TriJet en de Europese luchtbus A.300B. Gezien de sterke banden, die de drie maatschappijen met Douglas hebben, is het vrij zeker dat de DC-10 over enkele maanden zal worden besteld. De KSS-groep kwam tot stand voor de Boeing-747, een straalver- keersvliegtuig dat maximaal plaats kan bieden aan 490 passagiers. Als gevolg van een overeenkomst tussen de KLM, SAS en Swissair zullen de door hen bestelde machines geheel identiek zijn. Hierdoor kan nauw worden samengewerkt wat betreft onderhoud, opleiding en exploitatie, betgeen uiteraard een aanzienlijke besparing betekent. Tijdens bepaalde tijdvakken zal de Boeing-747, door een geringer passa giersaanbod, te groot zijn en daarom zocht men een vervanger voor de „stillere" periodes. Zodra de Boeing weer dienst gaat doen op de transat- lantisdie routes, zal zijn vervanger worden ingezet op de middellange afstanden. Op deze wijze kan men met een minimaal aantal machines een maximale capaciteit verwerken. Kandidaat Voor dat doel hebben de fabrieken him plannen aan de directies ter be oordeling voorgelegd, waarbij de DC-10 de grootste variatie biedt en uit bet oogpunt van standaardisatie ook de voornaamste kandidaat is. Omstreeks 1972/1973 zal de zg. inter continental Serie 30 versie gereed ko- STOLWIJK Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur wilde de bestuur der van een bestelauto stoppen bij een "bushalte nabij de Beijerscheweg achter een daar stilstaande autobus, waaruit juist enkele passagiers wa ren gestapt Hij bemerkte toen dat zijn remmen weigerden. Om de bus te ontwijken, reed hij reeds langs de bus een bete geld voetpad op, dat speciaal bestemd is voor autobuspassagiers. Op het voetpad liep de 59-jarige mevrouw N. M. Slappendel-Xolier, die zojuist uit de autobus was gestapt en nog slechts enkele honderden me ters van haar woning was verwij derd. Zij werd door de bestelauto in de rug gegrepen en op slag gedood. De bestelauto kwam tegen een vangrail tot stilstand. BERGAMBACHT Op de Lekdijk West nabij de gemeentegrens is don derdagmiddag de 62-jarige PTT-besteller A. C. Beider uit Schoonhoven op zijn bromfiets tegen een passerende lijnbus van De Twee Provinciën gereden en daardoor do delijk gewond. De bij de PTT in Lekkerkerk werkzaam zijnde bestel ler was gehuwd. -- Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor drie. Rijdend in de rich ting Lekkerkerk werd hij achterop gereden door een T.P.-bus, bestuurd door de 52-jarige IJ. J. Bonte uit Lekkerkerk, die een paar maal claxo neerde alvorens te gaan passeren. Aangenomen wordt dat de brom fietser deze waarschuwingssignalen door de sterke wind niet gehoord heeft Bij het passeren zwenkte de bromfietser onverwachts naar links, raakte de bus en kwam te vallen. Hij was op slag dood. AMSTERDAM Op korte termijn zal de AKU overgaan tot de uitgifte van een 20-jarige in aandelen con verteerbare obligatielening, groot 50 miljoen dollars, onder bemiddeling van de ABN en de Amro-bank. De aflossing zal geschieden in tien-jaar lijkse termijnen, ingaande 1 januari 1980- men, waarvoor men bet sterkst is geïnteresseerd. In totaal hebben nu vier maatschappijen 141 vliegtuigen van het type DC-10 besteld of er optie op genomen. Het vliegtuig (dat 55 miljoen gul den gaat kosten) kan afhankelijk van de cabine-indeling 250 tot 343 passa giers vervoeren en is voorzien van drie motoren, twee onder de vleugel en een in de staart. Acht stewardes sen zullen de verzorging van de pas sagiers voor hun rekening nemen, die via acht deuren kunnen uit- en instappen. Voor de bouw is een uitgebreid programma van uitbestedingen van werk aan een groot aantal bedrijven opgesteld, die onderdelen en appara tuur voor het nieuwe Amerikaanse straalverkeersvliegtuig zullen ver vaardigen. De fabriek, McDonnell Douglas, heeft reeds meer dan een miljard dollar aan subcontracten uit besteed. Proefeten Het opdienen van eerste-klas maal tijden in de luchtreuzen van de jaren zeventig zal net zo gemakkelijk en snel verlopen als het vliegen zelf. Dit bleek tijdens een nagebootste vlucht van een DC-10. Het duurde precies 69 minuten in de mock-up om alle pas sagiers van cocktails en van een zeer uitgebreide maaltijd te voorzien. De maaltijden zullen op het lager gelegen dek worden klaargemaakt en via twee elektrische liften door mid del van wagentjes in de passagiersca bine kunnen worden rondgedeeld. Naast ovens bevat de (Ondergrondse" koelkasten, ijsmachines, - diep- vrieskasten en kasten voor le vensmiddelen, serviesgoed en tafel linnen. De boordkeuken kan dus wed ijveren met die van een luxe restaurant en door de plaatsing onder de cabinevloer zullen de passagiers geen gerammel met borden en bestek horen. De ontwikkeling van dit soort ma chines is het gevolg van een markt onderzoek. In het begin van de jaren zeventig zal er in de VS, en enkele jaren later ook in Europa, een grote vraag zijn naar subsone vliegtuigen met een grote capaciteit. Toestellen die de verwachte groei van het lucht verkeer zullen moeten opvangen, zonder dat men de luchthavens en luchtwegen extra belast door een groter aantal machines in te zetten. Het interieur van de DC-10. NIJMEGEN De duur van de studie voor het kandidaatsexamen theologie aan de rooms-katholieke universiteit kan worden terugge bracht van vyï tot drie jaar. De studieduur voor het doctoraal examen, nu acht jaar, kan tot zes jaar worden verkort Dit wordt gesteld in een nota, die aan de faculteit en aan de studenten ter discussie is gegeven. Bepaalde exameneisen zouden vol gens de nota naar de specialisatie kunnen worden verwezen. Een gecon centreerde en verkorte basisopleiding zou zich moeten beperken tot de hoofdvakken, die uitgebreid aan bod zouden moeten komen. De nota is de neerslag van een discussieweek van docenten en stu denten in oktober vorig jaar. De voorstellen maken een goede kans om te worden aangenomen. Als dat nog voor Pasen gebeurt, dan- zou invoering in september al mogelijk zijn. Uiteraard zal dat konsekwenties hebben voor de andere rooms-katho lieke theologie-opleidingen in ons land. CALCUTTA Morgen zullen In de Indiase staat West-Bengalen twin tig miljoen mensen naar de stembus gaan om 280 leden van het parlement te kiezen. De strijd gaat voorname lijk tussen de communisten en de aan de macht zijnde Congrespartij van premier Ghandi. De verkiezingscampagne is niet stil voorbijgegaan. Bij rellen vielen minstens acht doden en de regering in New Delhi verwacht op de dag van de verkiezingen nog meer narig heid. De politie is versterkt Men houdt rekening met massale betogin gen van communisten, om de kiezers onder druk te zetten. KARACHI President Ajoeb Khan van Pakistan zai binnenkort de noodtoestand, die van kracht Is sinds de oorlog met India in 1965, opheffen, waardoor allen, die op grond van de uitzonderingstoestand gevangen zijn genomen, weer vrij komen. Het is de eerste grote concessie, die de president doet in zijn strijd met de steeds roeriger wordende oppositie. Als gevolg van betogingen kwamen de laatste weken zeker 35 mensen om het leven, terwijl een keer werd ge probeerd de president om het leven te brengen. ROTTERDAM De politie heeft (propagandistische) maat regelen genomen om het bijzon der hoge aantal „klemrijdingen" van te hoog beladen vrachtwa gens in de toeleidingstunnels naar de Maastunnel terug te brengen. Voor een gröot deel zijn het wagens geladen met contai ners die de maximaal wettelijk toegestane hoogte van vier me ter benaderen. De doorrijhoogte van de Maastun nel bedraagt 4.05 meter die van de toegangs- en uitgangstunnels slechts 3.60 meter. Dour middel van een uit gebreid assortiment verkee*s- cn waarschuwingsborden worden vrachtwagens hoger dan 2.60 meter uit deze toeleidings- en uitgangstun nels geweerd en over de viaducten geleid. Dat deze uitgebreide maatregelen in de praktijk niet voldoende zijn, blijkt uit het feit dat in 1968 zeven endertig „klemrijdingen" onder deze viaducten voorkwamen doordat bestuurders van vrachtauto's de ver keersborden negeerden. Twaalf van deze auto's waren met containers ge laden. Er traden vrij langdurige stag naties op, zelfs een keer vier uur. Op de opstelpleinen noord en zuid, het Maastunnelpiein en het Droog- leever Fortuynplein, is een bescherming met hoogtedraden aangebracht met een maximale doorrijhoogte van vier meter om te voorkomen dat hogere ladingen zich in de Maastunnel klem rijden. In 1968 werd deze draadbeveiliging 105 maal gebroken. Praktischdage lijks deden zich daarnaast bij de toe- UTRECHT De confectie-in- dustrie in de provincie Utrecht is door personeelsgebrek zo in moeilijk heden geraakt, dat de bedrijven een commissie hebben gevormd, die en kele honderden Zuidslavische meisjes gaat aantrekken. Als de bedrijven er niet op korte termijn in zullen slagen vrouwelijk personeel aan te trekken, zullen en kele fabrieken hun poorten moeten sluiten. Het aanbod van ar beidskrachten in Utrecht is sinds 1946 niet meer zo laag als nu. leidings- en uitgangstunnels zoge naamde bijna-ongelukken voor, waarbij dikwijls door terugsteekma- noeuvres verkeerscongesties ontston den. Om te proberen het grote aantal klemrijdingen te drukken heeft de politie in overleg met het NOB-be- roepsgoederenvervoer een kleefplaat- je ontworpen, dat aangebracht in de auto zou kunnen dienen als een soort aandachtvestiging voor de chauffeur. Door middel van publicaties in het orgaan van de NOB is dit kleefplaat- je vanaf vrijdag onder de aandacht van vervoerders en chauffeurs ge bracht. De kleefplaatjes zfjn koste loos verkrijgbaar bij de politie Rot terdam, bureau voorlichting, Raam 6 (tel. 143.144 toestel 3216). KAMERLEDEN VRAGEN; DEN HAAG De Tweede-Kam^, leden Eijters en Pievez (beiden kasT v.) vragen de staatssecretaris van f; nanciën of hij bereid is de mogelitjr* heid na te gaan om van vakantiegeld verschuldigde loonbelasting te dom inhouden op de maandelijkse (weke lijkse) 1 ponbetalingen. Dan zou wm het vakantiegeld geen loonbelastin? meer hoeven te worden ingehouden Het Japanse Sapporo organi seert jaarlijks een sneeuwfesti- val: dit jaar worden er ongeveer vier miljoen bezoekers verwacht. Op de foto een van de 162 ijs- figuren die op de tentoonstelling te zien zijn. Het is een grote dui vel (Oni) met op zijn schouder Issun Boshi, de Japanse versie van Klein Duimpje. Over drie jaar zal het hier dubbel feest zijn: dan worden er de Olym pische winterspelen gehouden. President Silva van Brazilië heeft in het kader van de verstrekkende bevoegdheden, die hij zich in decem ber in een campagne ter bestrijding van de subversie heeft aangemeten, de wetgevende vergaderingen van vijf staten ontbonden en 33 leden van het federale congres uit hun ambt ontzet. Concert DE Engelse regering is van plan de grootste zeehavens van het land te nationaliseren en het beheer ervan over te dragen aan een te stichten National Port Authority. Onder deze regeling zou den de havens vallen die per jaar een goederenoverslag hebben van vijf miljoen ton of meer. Belangrijkste reden voor deze stap is het bereiken van een doelmatiger werkwijze, aangezien er wat dat betreft in Engeland nogal wat mankeert. een nationale havenpolitiek gaan bedrijven, waarin de onderlinge concurrentie tussen de havens sterk zal worden verminderd. Die concur rentie leeft in Engeland sterk en heeft een nadelige invloed op een, snelle verwerking van lading. De regering wil als schadevergoe ding aan particuliere havenbesturen een bedrag uittrekken van ruim 200 miljoen gulden. Veel is dit niet, maar men moet rekening houden met het feit dat vele havens reeds onder nationaal beheer ressorteren. In aanmerking voor nationalisatie komen de havens van de Port of London Authority, Medway Obser vance Board, Port of Bristol Authority, Milfordhaven Conservan- ce Board, Mersey Docks and Har bour Board, Manchester Ship Canal Company, Clyde Ports Authority, Forth Ports Authority, Port of Tvne Authority en Tees and Hartlepool Authority. De National Port Authority zal ook de British Transport Docks Boards overnemen. Daartoe behoren o.m. de havens van Hull, Goole, Im- mingham, Grimsby, King's Lynn, Lowestoft, Southampton, Plymouth, Cardiff, Swansea en Barrow. De enige haven die tot nu toe nog geheel particulier was, is Man chester. Niet onder de regeling valt de haven van Felixstowe, maar de mogelijkheid is opengehouden ten alle tijde nieuwe havens te nationa liseren. De nieuwe beheersvorm die eind 1970 of begin 1971 van kracht wordt zal een moedermaatschap pij met een aantal dochter maatschappijen omvatten. Die laatste krijgen elk een bepaald ha vengebied toegewezen. De National Port Authority zal DE ramp met de Boiivar Maru heerst er ernstige onge rustheid x in de Japanse scheepsbouwwereld. Er ïs een offi ciële commissie ingesteld die de oor zaken van de ramp moet onderzoe ken. Het ruim 54.000 ton metende wachtschip Bolivar Maru dat pas drie jaar oud was brak enkele weken geleden op 500 kilometer uit de Japanse kust op de Stille Oceaan plotseling in tweeën. Het schip zonk vrijwel direkt. Slechts twee van de 35 bemanningsleden werden gered. Een onderzoek naar het wrak zelf is onmogelijk, aangezien de oceaan ter plaatse zes kilometer diep is. Men vermoedt dat er fouten heb ben gezeten in óf het materiaal èf de stabiliteit van het schip. Het weer was ten tijde van de ramp vrij slecht, maar niet buitensporig. TAE economische Cuba heeft de blokkade van afgelopen drie jaar een grote invloed gehad op de scheepvaart van de „vrije wereld" naar het land. Het aantal schepen dat Cuba tot bestemming heeft loopt terug. In de eerste elf maanden van 1968 bezochten 161 schepen uit het Westen de Cubaanse havens, tegen 218 in 1967 en 224 in 1966. De meeste schepen die blijven va ren op Cuba zijn vrij oud en klein en kunnen niet concurreren op de vrije markt. hit uuafT|ï<! «riiM AAr t,|f A* V A jp)£ NU ongeveer anderhalf jaar oude verkeersregeling voor het Nauw van Calais heeft ertoe geleid dat het aantal aanvaringen in dit gevaarlijke vaarwater sterk is gere duceerd: namelijk met ongeveer de helft. Twintig maritieme landen van be tekenis zijn destijds akkoord gegaan met een regeling waarbij het scheepvaartverkeer in het smalle deel tussen Engeland en Frankrijk in twee richtingen wordt afgewik keld. Er is vele jaren gesproken over deze regeling, omdat een aantal lan den er een ingreep in de vrijheid op zee in zag. Nu het succes merkbaar is, wordt overwogen een dergelijke regeling ook te ontwerpen voor andere druk ke routes rond Europa, Afrika en Amerika. JN GROTON, in de Amerikaanse staat Connecticut, is de eerste atoomonderzeeër te water gelaten die tot doel heeft diepzee-onderzoek te verrichten. Het vaartuig kreeg de naam nr. 1. De nr. 1 heeft een bemanning van zeven koppen, onder wie twee ge leerden. Het schip zal bijna onbe perkt op volle snelheid kunnen va ren, De juiste cijfers over maxi mum-snelheden en de maximale diepte waarop het schip kan varen zijn geheim. De onderzeeër zal gedetailleerde studies maken van de oceaanbodem voor militair, commercieel en we tenschappelijk gebruik. De 22,5 meter lange duikboot heeft onderwaterlichten, televisie- en filmcamera's en patrijspoorten voor de observatie van de oceaanbo dem. Bovendien krijgt de nr. l een graafwerktuig dat op grote afstand kan worden bediend voor het verza melen van monsters. Toueel Opera Dans Cabaret Revue KLM zal spoedig DC-10 bestellen «stipts. HEDENAVOND. Historisch Museum, Bulgerstein 6. Muziekkring „Dunscrye" met zang en «pel (minne- en drinklied jes) uit de Renaissance. 20ul. ur.5 jes) uit de Renaissance. 20.15 uur. Groene Luinkerk, Rotterdam IJsselmon- de. Concert door het „Nieuwe Kerkkoor Chariots" o.i.v. janny Dorst-van Apel doorn en Koos Kramer (orgel). Werken van Bacli, Bruckner, Mozart, Hassler, HeUendaal, Franck, Paehelbel en Lang- iais. 20 uur. MAANDAG: Doelne, gr.z. Pianoconcert door Nikita Magaloff. 20.15 uur. Uitver kocht. St. Laurenskerk. Orgelconcert door Wil- X 1 het terrein van Europe Con tainer Terminus aan de Prinses Margriethaven is de eerste container carrier in gebruik genomen: een gi gantisch gevaarte ivaannee containers kunnen worden verreden. liet voertuig weegt zelf 40 ton en kan een lading van 30 ton oppakken. Het plan is over enige tijd een tweede carrier kosten per stuk een half miljoen gulden in ge bruik te nemen. s-i' Hr-tphriii ijjj c pist si er Lil, jrmii...- JTfer "Aétkt A JSHfj [lr~ u Ti "j: -AT ÏT Bei'McRfct fSg L -9B0W Is-tJrj'.rtsju iisafehJ rwtctrsts-i pp -t"TrHAC' -tag.jNHiSl. -~",r ■V-F i -tu i K.1.C aHC B J ff if-Kh ■fejia if 4. el-,-43. !?rV" lem Talsin.1, organist te Amsterdam. 20.15 uur. DINSDAG: Doelen, gr.z. Stichting Kunst voor de Jeugd. Ned. BlazersenzeroMe o.l.v. Edo de Waart. Werken van Gabrie- li, Mozart, Dvorak, Yarèse en van Mij. inen. 20.15. WOENSAG: Doelen, kl.z. Lunchconcert door Sas Bunge met SpHana programra» (piano). 12.45 - 13.15 nur. Doelen, kl.z. Instant Composers Pool o.l.v. Willem Breuker. MLm.v. Kan B«i- nink. Rob du Bois, Misja Mengelberg «j Peter Faber. 20.15 uur, DONDERDAG: Doelen, gr.z. RJ?h.0. o.l.v. Franz Paul Decker. Solist: Rudolf Rrkusny, (piano), werken van Mozart en Bruckner. 20.15 uur. Ook vrijdag 14 febr. VRïJDAGO St. Laurenskerk. Lunchcon cert Egbert van Goor. 12.45 - 13.15 uur. Kruisvindingskerk, Brceplcin. Or, ver, „Con Atnore" en Z.H. Orkest. Werken van Bach e.v.o. 20 uur. ZATERDAGDoelen, gr.z. Chr. Zang- en Oratorinmver. „Sitrsum Corda" te Rotter dam-Zuid, de gelijknamige Chr. zaug- en oratoriumver. te Pcmis en bet Cer. G«n. Koor „Com nu met Sang" o.l.v. Dirk Janaz. Zwart m.m.v. de Ger. Gemengde Koren „Rotterdam-Zuid" ert „Berkcl" o.l.v. Wim Roos. Solisten: Dirk Janst. Zwart (orgel) en Nelly v d. Spek (sopr.). Orgelbegei.Jaap Zwart te Amersfoort. Werken an Mendelssohn, Handel, Bach, Widor, lTavdn en Franck. 20.15 uur. Uitverkocht. HEDENAVOND: Rutt. Schouwburg. NRT met „Caesar eu Cleopatra" van G. B. Shaw. Reprise. Regie: Robert David MacDonaid. 20.15 our. MAANDAG: Rott. Schouwburg. NRT ntöt reprise van „De Prijs" van Artbur Miller, Regie: Karl Guttmann. 20.15 uur, DINSDAG: Rott. Schouwburg. NRT niet „De onbekende soldaat en zijn vrouw" van Peter Ustinov. Reprise. Regie: Jules Royaards. 20.15 uur. VRIJDAG: Groote Schouwburg, t're- mière van de vrije produktie „En ik dan?". Blijspel van Annie M. G. Schmidt. In de hoofdrollen: Mary Dres-' «eJhuys en Joan Remmelts. 20.15 uur. ZATERDAG: Rott. Schouwhurg. Inspeel- voorstelling van het NRT met John Osborne's „Nu". Regie: John v. d. Rest. Rolbezetting: Annca Niemveiihuyzen, Lies Franken, Rie Gilhuys, Nelleke Knegtmans, Rick Nicolet, Steye van Brandenburg en Willem Nijholt. 20.15. De Lantaren: Zuid. Toneel Globe met première van „De Zangen van Maldoror" door Comte de Lautréaniont. Bewerkt en gespeeld door Jules Croieet. 20.15 uur. HEDENAVOND: Groote Schouwburg. Operagezelschap Forum met „Die Schul' der Frauen" van Rolf Liebertnan. Muz. leiding: Gustav Fullebron; regie: Uhjch Wenk. M.m.v. Anton Eldcring, Gerard d« Groot, Frans Boek, Germaine Stordiau, Anton Trommelen en Maria vj Nemessa- ni. 20.15 uur. Dans. HEDENAVOND: Doelen, gr.z. Het Tsje- cboslowaake Staatsensemble met de pre mière van „Lücnica". Folkloristische zang en dans. 20.15 uur. VRIJDAG: Doelen, kl.z. Cabaret Pepijn met bet programma „Dag en Nacht". Pre mier e. 20.15 uur. Tot en met 23 februari Piccolotheatcr. Première van bet solo-ca baret Hessel v. d. Wal niet „Land Sn zicht". Aan de piano: Coen Ouwehand. 20.15 uur. Tot en met 23 februari. HEDENAVOND en de volgende avon den: Luxor Theater. René Sleeswijlc's re vue „Oost-West, Uit-Best" met Willy Wal den, Piet Muyselaar, Trea Dobbs, Aüdfé van Duin, Aase Rasmussen, Donald Jouo» e.v.a. 20 uur.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2