Van nu Rijkswaterstaat geeft toe: Brienenoordbrug uiterst gevaarlijk is i Co-op ziet uitbreiding koopavond onstuitbaar? Raad van Arbeid met 5 miljoen in z'n maag C. F. van der Peijl (ah.) in Kamer: Kanaal door Hoekse waard zal er moeten komen Masterplan9 voor recreatie if Brandgevaarlij ke stof vormde ijsvlakte in Botlek en op Maas Vinke en Coster samenwerking in kledingseetor m Van Marleprijs 1968 voor SVH Enkele fracties wilden ir. Schut erbij hebben Duitse zaterdag iveinig gelukkig Afkoopsom routekaarten Naar nationaal zeehavenbeleid r00^ ItOOn IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFTA Ik geef op als nieuwe abonnee; t (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een woord voerder van de rijkswaterstaat heeft vanmorgen toegegeven dat de Van Brienenoordbrug bij glad weer en een straffe wind uiterst gevaarlijk is. Hij acht het van zelfsprekend dat automobilisten onder deze omstandigheden deze brug mijden. Volgens een woordvoerder is dat een van de redenen dat rijks waterstaat op het ogenblik meer geporteerd is voor tunnels dan voor bruggen. Rijkswaterstaat (directie wegen en directie brug gen) zullen verder naar aanlei ding van het ongeluk met de vrachtwagen (zie ook voorpagi na) een grondig onderzoek in stellen naar de mogelijkheid van een betere beveiliging tegen on gelukken op de Van Brienenoord brug. Vangrail Risicofactor Bewondering DEN HAAG Bij de behan deling van de in september 1966 gepubliceerde Zeehavennota bleek vanochtend dat de Tweede Kamer aandringt op een natio naal zeehavenbeleid. Ook dient er op het gebied van de haven ontwikkeling in Beneluxlanden te moeten samengewerkt. Woord voerders van de frakties die van ochtend spraken waren het hier over in grote lijnen eens. Rijnpoorthaven 'EEG ROTERDAM Mr. H. B. En gelsman, gecommitteerde van Rijnmond, belast met de zaken van milieuhygiën en openlucht recreatie, pleit in het blad „Maasmondig" van de Rotter damse raad voor Maatschappe lijk welzijn voor een „master plan" op het stuk van de recrea tieve voorzieningen binnen het gebied van het openbaar lichaam, waarvan hij bestuurder is. Groene sterren KVP Gezellige kaars in een glas Terwij! hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. O per maand per kwartaal Inzenden aan Bureau van dit blad D hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: De Rotterdammer, Antwoordnummer 364, Rotterdam. DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2A DONDERDAG 13 FEBRUARI ROTTERDAM Havendienst en politie moesten er vannacht aan te pas komen om brand te voorkomen nadat driehonderd liter cyclohexaan in het water van de Botlek was ge raakt- De stof was afkomstig van het Noorse tankschip Grenanger dat bij de NV Tank Terminal in de zoge naamde Broerhaven in de Botlek lag. Het product heeft een lager ont- vlammingspunt dan 21 graden Cel sius, maar bij ongeveer vijf graden Celsius kristalliseert het. Omdat het ongeveer zeven graden vroor is de cyclohexaan in het water gaan kristalliseren en heeft daar als het ware een ijsvlakte gevormd van 75 bij 75 meter. De ebstroom dreef dit ijsveld langzaam de Broerhaven uit via de Botlek te rivier op. Omdat het om 8.21 laag water is, kon het vervolgens naar zee afvloeien. Met het oog op brandgevaar zijn een blusboot van de Havendienst, de HD 12 en de Politieboot P10 ingezet Door het schroefwater van deze vaartui gen werd het geheel verbrokkeld. De stof kwam in het water toen, om de tank met cyclohexaan te kun nen lossen, deze tank werd verwarmd. De cyclohexaan zette uit en kwam via een ontluchtingspijp aan dek van de Greanger, waarna het in het water is gevloeid. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Geen fusie, maar wel een samenwerking. Dat hebben twee grote kledingbedrijven bekend gemaakt. Het zijn Vinke NV, in da- mes- en meisjesmode en de NV Ge broeders Coster voor. heren- en jon- genskleding. Het eerste gezamenlijk opgezette be drijf zal op 28 maart in Zaandam worden geopend onder de naam Vin ke en Coster. Andere vestigingen zijn in voorbe reiding. Ook is het plan om onder de eigen namen nieuwe filialen te stich ten. Uitgangspunt van de samenwer king js het bieden van een totaal Wedingpakket aan het publiek en de naar hun zeggen progressieve opvat tingen ten aanzien van opleiding per soneel. Tenslotte spelen ook de econo mische voordelen mee die aan het samengaan zijn verbonden. Vinke heeft acht vestigingen, t.w. Utrecht, Den Bosch, Arnhem, Eindho ven, Dordrecht, Rijswijk, Heerlen, Roermond en Rotterdam. Eindhoven, Rotterdam-Zuid en Haarlem zijn in voorbereiding. Gebroeders Coster heeft vijf win kels in Rotterdam en verder zaken in Deiden, Zeist, VIaardingen, Hoogvliet, Arnhem en Schiedam. Nieuwe filia len komen in Groot IJsselmonde, Vlis- singen, Maastricht en Dordrecht. Misschien is er een zwaardere brugleuning gewenst. Die leuning mag echter ook niet zo zwaar wor den, dat lichte auto's zich daartegen te pletter zouden kunnen rijden. Er is, in tegenstelling met da oorspronkelijke plannen, géén elek trische verwarming in het wegdek opgenomen om opvriezen of ijzelvor ming tegen te gaan. Uit de plannen is deze apparatuur om zuinigheidsrede nen verdwenen. Bovendien beschikte men toen de brug werd ontworpen en gebouwd nog niet over de goede ap paratuur. Een proefvak bij het aqua duct in de Ringvaart tussen Den Haag en Amsterdam voldoet niet. Pas later kreeg men. goede appara tuur en die is toegepast bij de toe gangen van de Beneluxtunnel en Coentunnel. Vangrail in de middenberm is een onmogelijkheid. ïn het oorspronke lijke ontwerp was helemaal geen afscheiding. Om veiligheidsredenen werd later een verhoogde rij baanscheiding gemaakt. Een vangrail op deze rijbaanscheiding zou tot ef fect hebben, dat bij een aanrijding deze vangrail over de andere rijbaan zou „overkrullen", hetgeen aanleiding zou zijn tot grote ongelukken van het tegemoetkomend verkeer. Versterking van de vangrail langs het bromfietspad levert evenzeer be zwaren: lichte auto's zouden zich hiertegen te pletterrijden. Het gaat hier, aldus de woordvoerder om de hoogst bereikbare graad van veilig heid voor het verkeer In het alge meen. Als de vangrail zo sterk wordt, m V-wW ROTTERDAM De Van Marle Veiligheidsprijs over het jaar 1968 is toegekend aan de Stichting Vakoplei dingen Havenbedrijf. Deze stichting heeft, naar het oordeel van de to:;ken- ningscommissie, ook in het afgelopen jaar weer een zeer positieve bijdrage geleverd ter verhoging van de veilig heid in het Rotterdamse havengebied. De uitreiking geschiedt maandag 10 maart om 11 uur aan boord van het opleidingsschip van de SVH Jan Backx in de Parkhaven. De commis sie besloot in overleg met de direktie van Van Marle met ingang van het lopende jaar de Van Marleveiligheids- prijs te koppelen aan jaarlijkse in de bedrijven te organiseren veiligheids- wedstrijden. (Van onze parlcmtsredactie) DEN HAGG Drs. A. J. Lems (soc). heeft vanmiddag tijdens het Tweede-Kamerdebat over de Zeeha vennota voorgesteld minister Schut van Ruimtelijke ordening te vragen in de Kamer aanwezig te zijn. Mi nister Schut was vandaag in Amster dam voor de opening van de RAI. De heer Schakel (a.r.) merkte op dat het een beetje vreemd is halver wege een debat de minister te laten opdraven. De heer Assmann (kath. v.), die door de constatering van de afwezig heid van de minister het balletje aan het rollen gebracht had, meende dat men het aan de minister moet over laten het belang van verschillende ambtsbezigheden af te wegen. Het voorstel-Lems werd door de Tweede Kamer verworpen. De frac ties van de PvdA, PSP, D'66 en CPN stemden voor. ROTTERDAM De Co-op ziet uitbreiding van het aantal koopavon den als niet te vermijden. Maar hoe dat is te verwezenlijken kan de di rectie van Co-op Nederland nu nog niet zeggen, In het laatste jaarverslag stelt de directie van de Co-op Nieuwe Water weg, die vestigingen heeft in Schie dam, Vlaardmgen en Maassluis, dat, hoewel zij in een koopavond slechts een kostenverhogende factor ziet, beseft dat de consument er graag van gebruik maakt. Dat maakt het nodig de ope ningstijden verder uit te breiden dan alleen op vrijdagavond. Maar moge lijkheden tot sluiting op andere tijdstippen waardoor de compensatie van vrije tijd voor het personeel zou worden vereenvoudigd, ziet Co-op Nieuwe Waterweg niet De directie van de te Rotterdam gevestigde Co-op Nederland ziet evenzeer de algemene wenselijkheid tot uitbreiding van de koopavond on afwendbaar nader bomen. Zij meent, dat dit geleidelijk aan zal moeten gebeuren, niet schoksgewijs. De en kele avond per week was reeds een grote schok, die vele winkeliers met grote moeite hebben kunnen verwer ken. Bovendien, aldus de directie van Co-op Nederland, kunnen wij niet overzien wat de loonkosten gaan doen. Aanwijzingen dat er in het alge meen in die richting wordt gewerkt, heeft de directie van Co-op Neder land nog niet. Overigens ziet zij het begrip „onaf wendbaar" voor wat betreft de tijd heel ruim geïnnterpreteerd. Of het 1970, 1975 of 1980 wordt, is daarin niet zo erg belangrijk. Als men vergelijkingen maakt met onliggende landen, aldus de directie van Co-op Nederland, valt het op dat men in Wcst-Duitsland weinig geluk kig is met de zaterdagsluiting, ju daar de koopavond moet compcase. ren, Zweden heeft voor wat betreft jii winkelsluiting een zeer libera^ standpunt Daartegenover staan de bijzonder hoge lonen. En die hebben' weer tot gevolg dat men van die libe ralisatie iang met algemeen gebruftl maakt. i ROTTERDAM De Raad van Ar beidt te Rotterdam zit met vijf mil joen gulden in z'n maag. Vijf miljoen voor zo'n zeventigduizend mensen die dit jaar in aanmerking komen voor een uitkering ineens als afkoopsom voor de rentekaarten-verzekeringen. De helft van deze „plakkers" heeft tot nu toe nog geen aanvraagformu lier voor deze waarlijk niet te versmaden en bovendien belasting vrije uitkering ingediend. Alle reden dus voor de heer W. Verwey, voorzit ter van de Raad van Arbeid om zij het lachend te verzuchten: ..Die vijf miljoen moeten we kwijt. Maar hoe? Dat is ons probleem". Door middel van radio, televisie en advertenties heeft de Raad van Ar beid het publiek al herhaaMe malen gewezen op deze zogenaamde afkoop regeling Invaliditeitswet. Deze boodschap is volgens de heer Verwey echter niet overgekomen. Vandaar dat de Raad van Arbeid te Rotter dam een persconferentie de eerste sinds 1934 belegde om de gehele materie nog eens uit de doeken te doen. Hoofddoel: Het geld moet gaan rollen. Het is uiteraard ondoenlijk om de overigens niet zo ingewikkelde rege lingen uit -de doeken te doen. Het komt er op neer dat in verband met de invoering van de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering (WAO) een aantal maatregelen is ge troffen om de Invaliditeitswet geleide lijk te liquideren. Eén van deze maat regelen houdt in dat de rentekaarten- verzekeringen van bepaalde groepen mensen worden afgekocht. Wie komen voor deze afkooprege ling in aanmerking? Dat zijn in de eerste plaats alle mensen die op 30 juni 1967 nog geen 36 jaar waren. Anders gezegd: allen die nk 39 juni 1931 zijn geboren. In de tweede plaats zijn dat degenen die op 30 juni 1967 36 jaar of ouder, maar nog geen 65 jaar waren: zij die geboren zijn tussen 30 juni 1903 en 1 juli 1931. Zij komen echter alleen in aanmer king als de bij het bereiken van de 65>-jarige leeftijd toe te kennen ou derdomsrente minder zou bedragen dan 60 per jaar. Van deze groep ver zekerden zullen sommigen dus wel en anderen weer niet een uitkering ont vangen. {Een ouderdomsrente zal ten minste 60 per jaar bedragen, indien het totale bedrag aan geplakte rente zegels ƒ286 of meer is. Dat bereikte men met ongeveer tien dienstjaren. Als er zolang zegels waren geplakt, ontvangt men geen afkoopsom. Voor deze categorie blijft de ouderdoms rente bestaan, die t.z.t. bovenop de AOW-uitkering gegeven wordt). De Raad van Arbeid heeft een uit gebreide toelichting op de afkoop van rentekaartenverzekeringen samen gesteld. Wie wil weten of en zo ja - wanneer hij voor een uitkering ineens in aanmerking komt, doet er goed aan zo'n toelichting met bijbe horend aanvraagformulier bij één van de postkantoren of het kantoor van de Raad van Arbeid (Schepenstraat 100) af te halen. Het zal de Raad van Arbeid veel (onnodige) brieven en telefoontjes met verzoeken om inlich tingen besparen. De uitkeringen - landelijk in to taal zo'n 700 miljoen gulden en in het rayon Rotterdam zo'n 70 miljoen zijn over zeven jaar uitgesmeerd. In Rotterdam moeten in die periode on geveer 350,000 rentekaarten worden verzilverd. Van groot belang is dat de aanvraagformulieren volledig worden ingevuld en niet eerder Jan m de periode van uitkeringen wor den ingediend. Ook dat voorkomt weer veel moeilijkheden bij de af wikkeling. Niemand behoeft bang te zijn, dat hij z'n geld niet krijgt Wie de toe lichting goed leest en het aanvraag formulier op het juiste moment in dient, ontvangt de hem toekomende portie. De Raad van Arbeid wil het geld graag kwijt... ryjlDELUK is op deze foto te zien dat de ijezeren leuning niet bestand bleek te zijn tegen de kracht van een slippende vracht wagen-combinatie. dat dergelijke zware vrachtwagens worden tegengehouden en daardoor de zaak onveiliger wordt voor lichte verkeer uitmaken, raakt men eerder achterop. Overigens is re brugleuning reeds een keer verzwaard. Deze was bij hef openstellen van de brug lichter dan nu. De vangrails zijn op de goede hoogte gemonteerd. Een zware leu ning achter de vangrail, dus tussen gelijk: er is geen ruimte voor. Een risico-factor blijft altijd. Over igens was er veel geluk bij het onge luk. De toevallig aanwezige ver keerspolitie heeft net bijtijds tege moetkomend verkeer kunnen tegen houden. Daarmee is een ramp voor komen. De vrachtwagen is precies tussen de kabels doorgeschoten, waarmee het brugdek aan de brugboog hangt. Als de wagen zo'n kabel had geraakt, was de kabine verpletterd. Bovendien zou de kapel, die op een dergelijke spanning nooit is berekend, zijn ge broken en met kracht tegen het weg dek waarschijnlijk op ander ver keer! zijn neergezwiept Tegen de kracht van zo'n zwiepen de kabel is niets bestand Het onge luk heeft alle factoren ïu zich gehad voor een grote ramp. Dat die is uit gebleven is een wonder. Ten slotte sprak de woordvoerder van de minister van verkeer en wa terstaat zijn bewondering uit voor het werk van de mannen, die de on gelukkige combinatie weer op de weg brachten. Drie kraanwagens hebben dit karwei samen in volmaakte har monie opgeknapt. Binnen twee uur was alles achter de rug. De woord- vonder noemde dit een formidabele prestatie van vakmanschap. Het ongeluk gebeurde toen twee politiemannen bezig waren met het opnemen van een aanrijding waarbij een personenauto door een defect aan de stuurinrichting over het midden- talud was gereden en egen de linker vangrail was gebotst. Vrijwel op dezelfde plaats raakte de vrachtwagen in een slip. De wa gen ging ook door de middenbeveili ging. Nog voor de vrachtwagen over het fietspad heen naar de leuning van de brug schoot, raakte de auto een bestelwagen. Deze auto werd even eens beschadigd. De heer C. F. van der Peijl (c.h) vond het belangrijk dat de onderde len van het Deltagebied niet langer m gescheiden compartimenten tot ontwikkeling moeten worden ge bracht, maar als een samenhangend geheel moeten worden behandelt?. Men zal tot noodzakelijke coördinatie van alle Nederlandse zeehavenaktivi- teiten moeten komen. Dit begrip dient volgens hem ook te moeten ontstaan tussen IJmond en Rijn mond. Over de nota zelf zei hij, dat deze eigenlijk al verouderd was op het moment dat hij werd ingediend. Sindsdien zijn vele rapporten verschenen over deze materie. De heer Van der Peijl vond het juist dat deze nota en de tweede nota ruimtelijke ordening uitgaan van een stimuleringsbeleid, gericht op de spreiding van economische aktivitei- ten en bevolking en een inrich- tingsbeleid om voor grotere bevol- kings- en industriële concentraties een bevredigende oplossing te vin den. De kostbare en spaarzame grond in ons land moet zo efficiënt moge lijk worden benut, zei hij. Hij informeerde hoe het staat met de plannen voor de Rijnpoorthaven. Ook het vorige week bekend gewor den rapport over havenontwikkeling op Voorne cn Putten en in dc Iloeksewaard bracht hij ter sprake. De heer Van der Peijl meent dat er (Van een onzer verslaggevers) een kanaal door de Hoefesewaard zai komen. „Niet omdat Rotterdam het wil, maar omdat de nationale econo mie dat gewoonweg zal eisen." Hij zag geen alternatief. Volgens hem moet men niet de illusie koeste ren dat Voome en Putten en de Hoeksewaard groen zullen blijven. Hij stelde dat er over deze ingrij pende zaak duidelijkheid moet ontstaan. Ook wilde hij meer weten over de havenplannen Baalhoek, Rei- merswaal en Moerdijk. Volgens hem krijgt men dne havencentraties in een gebied van beperkte omvang. Hij was het er niet mee eens dat de Sloehaven het nu al zonder facili teiten voor industrie-stimulering zou kunnen rooien, want de concurrentie tussen België en Nederland is on danks hartelijke uitlatingen nog steeds keihard. De liberale heer R. Zegering Had- ders merkte op, dat eventuele uit breidingen van zeehavens daar moe ten komen waar geografische omstandigheden het gunstigst zijn, anders volgl de feitelijke ontwikke ling de plannen niet. Hij vond dat er geweldige mogelijkheden liggen in het Rijnmondgebied. Men dient wel grote aandacht te schenken aan een selectief uitgiftebeleid, zo zei hij. Hij noemde de havenfunctie voor Nederland een specialisme in de EEG en de groei van onze havens is dan ook verantwoord. De heer Zegering Hadders: „Geen enkele alternatieve mogelijkheid zou oit dezelfde bete kenis krijgen als zeehavenaktivi- Bij de behandeling van de zeeha- venproblematiek mag het Bene lux-aspect geen moment uit het oog worden verloren en er dient vol gens zijn mening ook rekening te Het behartigen van de recreatiebe- langen blijft begrensd door de beperk te financiële mogelijkheden, consta teert de heer Engelsman. In verhou ding tot de werkelijk nodige bedra gen vormt het beschikbare bedrag een druppel op een gloeiende plaat. In het bijzonder Rotterdam blijft geconfronteerd met aanzienlijke tekor ten op de begroting, waarbij haven en openbaar vervoer de grote uitga venposten zijn. Als het rijk niet bijsp ringt zal de aloude voorkeur van het gemeentebestuur voor de bevordering van de welvaart moeten blijven lei den tot een achterstand in de recrea tievoorzieningen, vreest mr. Engels man. Daarvan is een duidelijk symptoom het feit dat het tienjarenplan voor de recreatie op geen stukken na op tijd gereed zal zijn. Het is daarom goed een inventarisatie op te maken en een marsroute te bepalen. In dit ver band schrijft mr. Engelsman ook over de milieuhygiënische factoren in Rijn mond, die een bedreiging vormen voor de leefbaarheid en de volwaar dige beleving van de openluchtrecrea tie. Hij maakt melding van de oprich ting der NV Afvalverwerking Rijn mond, die in de Botlek een vuilver branding zal bouwen, waar de indus trieën hun afvalstoffen kwijt kunnen, waarmee ze nu vaak ongewild bijdra gen tot verontreiniging van water en landschap. Ook kunnen gemeenten hun huisvuil kwijt, zodat aan de hin derlijke vuilnisbelten een eind kan komen. In 1972 kan deze installatie in ge bruik komen, deelt mr. Engelsman mee. Verder stipt hij even de bestrij ding van vervuiling en lawaaihinder aan, waarmee Rijnmond zich zeer ac tief bezighoudt met de Centrale Mel- d- en Regelkamer en in de vorm van het waarschuwingsmeetnet, dat in de loop van dit jaar zal gaan werken. Wat de „grote" betreft noemt de openluchtrecreatie Rijnmondgecomit- teerde de z.g. groene sterren! gep lande omvangrijke recreatiegebieden van meer dan plaatselijke betekenis. Rond Rotterdam zijn dat: Midden- Delfland, IJsselland en Loetdreven, Maas- en Develland en Bemisse. Het eerste is nu als plan in de openbaar heid gekomen en heeft bij het rijk de nodige prioriteit. De groene ster „Bemisse" (Voorne— Putten) ligt geheel binnen het Rijn mondgebied. De Rijnmondraad heeft uitgesproken dat de aanleg hiervan bij voorkeur door Rijnmond voorbe reid dient te worden. Belangrijk is ook dat het voormalige riviertjq de Bemisse door verbreding tegelijker tijd de zoetwatervoorziening van het gebied kan gaan dienen. Recreatief gezien kan een belan grijk nieuw gebied aan de oevers van de Bemisse ontstaan, dat aansluit op de Brielse Maas. In Rijnmondkringcn worden thans voorlopige ideeën uitge werkt. Mr. Engelsman hoopt dat de 23 Rijnmondgemeenten zich voor deze plannen zullen willen uitspreken. Hij vindt het nuttig dat ook de bevolking daarbij zo nauw mogelijk wordt be trokken. De Rijnmondgecommitteerde meent dat het misschien mogelijk is voor het tot stand brengen van de meer bescheiden recreatieve voorzieningen op gemeentelijk niveau met vereende krachten verder te komen. Men zou bijvoorbeeld gebruikmakend van de ervaringen, die in Rotterdam met het tienjarenplan zijn opgedaan, een be hoefteraming voor het gehele gebied kunnen opmaken „De door Rotterdam gehanteerde normen, die indertijd wat geïmprovi seerd tot stand kwamen, zouden nog eens kritisch kunnen worden getoetst, waarna een zo goed mogelijk beeld van de noodzakelijke voorzieningen zou kunnen worden verkregen", aldus de heer Engelsman. „Daartegenover zou kunnen worden nagegaan wat reeds beschikbaar is en vervolgens zullen dan de onmisbaar aan de dag de leemten optimaal kunnen worden opgevuld, waarbij de binnen Rijn mond bestaande gemeentegrenzen bui ten beschouwing kunnen blijven". „Een sporthal, een zwembad e d. zullen zo gesitueerd kunnen worden dat zij aan de inwoners van meer gemeenten ten dienste staan. Een ai- dus tot stand gekomen „masterplan" voor het Rijnmondgebied kan dan uit stekend ais richtsnoer dienen voor het door de gemeentebesturen te voe ren recreatiebeleid", meent mr. En gelsman. Daaraan voegt de gecommitteerden toe dat bij het verwerven der noodza kelijke financiële middelen, bij onder linge overeenstemming over de te vol gen prioriteiten Rijnmond wellicht een goed woordje zou kunnen doen bij het provinciaal bestuur. Hij deelt ten slotte mee dat een eerste verken ning over de mogelijkheden van zo'n masterplan" reeds gaande is. worden gehouden met toepassing van het EEG-verdrag op de havens. Over het bestuurlijke aspect van het zee havenbeleid zei de heer Zegering Hadders, dat er een aantal problemen is op te lossen waarvoor de regering op korte termijn voorstellen moet doen. De KVP-er W. P. G. Assmann zei over de zeehavennota dat het een achterhaald stuk ts. Hij vroeg zich af wat moet prevaleren: de verdere uit bouw van de groots te wereldhaven in haar eigen onmiddellijke omgeving en het enorme belang daarvan voor de nationale economie en de econo mische groei of de in het gedrang komende leefbaarheid van dit gebied. De nota vond hij van weimg be lang voor de regering bij het zoeken naar het antwoord op de vraag hoe zij zich ten opzichte van de aktuele- zeehavenontwikkellng moet opstellen. Volgens hem dient de regering een inventarisatie te maken van al!e thans bestaande plannen tot verdere zeehavenontwikkeling in ons land, gevolgd zo spoedig mogelijk door een beleidsnota waarin de nieuwste gege vens, ontwikkelingen en plannen zijn verwerkt. HEER G. J. Luyendijk-j m «itfrVHiterv»an win ,-Tr» TDTwn een autobusman van de RET hij woont aan de Zuideras 53 j| Rotterdam-24. Hij is dne jaar zléic geweest en hij woont vlak bij het Zuiderziekenhuis. In die drie jaa heeft hij tijd genoeg gehad om na ie denken en bovendien is hij', doordat zijn woning vlak bij een van d| grote Rotterdamse ziekenhuböi', staat, nogal eens in aanraking rnet ziekte en leed. Z. Hij ziet het als gewenst, zelfs hoïi dig, niet alleen dat de gezonde mar zich om de zieke, vooral de dun:; nisch zieke, bekommert, maar voca al dat die chronisch zieken zich ooi elkaar bekommeren. Nietwaar, ais je je beïig houd! met de narigheid van de ander,; raakt de eigen narigheid op de ach^ tergrond. Bovendien weet een ziünf- dat er, als een andere zieke hem een' hand toesteekt, reeds voor er vuj. enig contact sprake is, een weder*! zijds begrip bestaat dat voor aD?) partijen van groot belang is. De heer Luyendijk wil al die cos.; takten, dus tussen zieken en gezon-.- den en tussen zieken onderling, hel- i pen bevorderen en dat wil hij aUe-s maai doen op de allersimpelste mis-j nier die er denkbaar is. Hij denkt aan een ruilbeurs voorj sigarenbandjes, of voor ulbumplaat-i jes met sciiepen en vogels. Van die laatste heeft hij er zelf de nodige,; Het is helemaal met nodig, zo meeni; hij, allerlei ingewikkelde toestanden) te scheppen. I Als je maar interesse hebt in el-3 kaar en ais je maar een bruggetjeij gebruikt om die interesse over tej brengen. Wat de aard van dat brug getje is, doet er voor hem minder; toe. TN ALLE geval: ik vind hetgeen'! de heer Luyendijk wil niet ai-| leen sympathiek, maar ik vind dalj zelfs een onderlinge plicht En ütl wil hee! graag hem of haar die daig wil. opwekken zich met de heer' Luyendijk in verbinding te stellea* Zijn adres gaf ik u reeds in het begm van dit stukje. Telefoon heeft de heer Luyendijk niet. U zoudt vast kunnen beginnen hem zoveel mogelijk sigarenbandjes of andere „verzameldingen" te stu ren. dingen, waarin u zelf toevalt; geen interesse zoudt hebben. De heer Luyendijk weet waar hij die kwijt kan. Geen grote dingen, geen geldbe dragen. Het gaat alieen maar om de idee dat er iemand is, die iets „doet" met een chronisch zieke, waarbij dat „doen" vanzelf een toegestoken hand is. naam: straat: plaats: betaalt Mijn naam is: straat: plaats: Als beloning voor mijn aktlvltelt ontvang Ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2