Schiedam pakt voorlichting aan m Met „synodale" bloemen Dubbel jubileum van ds. Vonk groots gevierd AGENDA Scholenbouw Bachplein moet toch doorgaan Geslaagd korenconcert in stampvolle Doelen daar zit'm Burgerlijke stand SPECIALE AMBTENAAR MEDEDELING HVO STEVENT OP TITEL AF fSbc HUISHOUDELIJKE HULPEN GEMEENTE-ZIEKENHUIS handig KWAETET if Treinramp bij Johannesburg: elf doden Wordt Huizen piramide vormige stad AO W-pensioen 5 pet. hoger Petitie orkest musici aan minister Klompé Geologen stallen vondsten uit Drie inbrekers aangehouden Forse streep door begrotingsrekening Ernstig gewond bij aanrijding Protestactie geen resultaat? Loonsystemen in de visserij Bijbelgenootschap wil uitbreiden de knoop riu beduidend goedkoper Ai Onwel en overleden Vijf posten afgevoerd TAFELTENNIS Handhaving in eerste klasse pittige taak Presidente trad af bij „Huisvrouwen" Uit en toch thuis!.— dobby-lace 20 mode kleuren 120 cm breed Geschenk Dankwoord en morgen en dagelijks Korte Hoogstraat 11a Tel. 346151, Vlaardingen. GEMEENTE SCHIEDAM deze krant behoort tot het (christelijke dagbladeenheid met grote oplage) DE ROTTERDAMMER Paqina 4 2A Dobfcy-face voor gordijnen, die het in elk interieur goed sullen doen, in maar liefst 20 kleu ren, verkopen wij op onze te etage, Dohby-face overgordijn stof, geweven «net satïnrug. Een Juxe stof, die wij verkopen per meter voor nog géén drie gol den. DINSDAG 18 FEBRUARI tCCZr GÖRINCHEM Prettig «etgaefervn, «mafconjk dineren rustig evwnacfitan. Volledig gamnM MoM Zeer nietige kamen, aile op liet zul» voor 200 euto'al ROTONDE. AFRIT 'GÖRINCHEM - TEL. 01830 - 5841 met satin rug SCHIEDAM Binnenkort krijgt Schiedam een voorlichtingsambte naar. Hij zal de rang van hoofdcom mies krijgen en worden belast met de voorlichting in de ruimste zin des vvoords. Tevens krijgt hij als taak, een gemeentelijke deel van het blad „De Schiedamse Gemeenschap" vol te schrijven. Ook dit blaid gaat name lijk op de helling. Volgens het plan, dat de gemeente raad in zijn eerstvolgende zitting voorgelegd krijgt, zal het nieuwe ge meenteblad met een omvang van 32 pagina's tien maal per jaar verschij nen en daarbij de plaats innemen van het thans bestaande maandblad en het „S.G.-nïeuws", dat op onregel matige tijden in een plaatselijk ad vertentieblad verschijnt. Volgens de nieuwe opzet wordt de helft van het blad gevuld door de Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze luxe dobby-face gordijnstof, kets uit 20 kleuren, 120 cm breed, per meter Gttn til af stJuift btst Met ingang van maandag 17 fe bruari treedt de heer B. M. van Houwelingen, Julianalaan 81, Schiedam, op als onze verslagge ver voor Schiedam. Zijn tele foonnummer is 28.57.64. Bij geen gehoor centrale redactie in Rot terdam 11.55.88 ca na kantoortij den, uitsluitend in dringende ge vallen, 16,78.07. Correspondentie en andere stukken, bestemd voor onze Schiedamse redactie, kunnen ge zonden blijven worden aan ons bijkantoor Lange Kerkstraat 82. Redactie, Schiedamse Gemeenschap onder ver antwoording van de huidige redactie commissie en de eindredacteur Aad Wagenaar, terwijl de andera helft onder de hoede komt van de nieuwe voorlichter. In verband met dit voorstel is de raad gewaagd een krediet beschik baar te stellen van ƒ48.500. Hiervoor is 15 000 beschikbaar voor een te kort op het blad; de andere ƒ15.000 komt voor rekening van de S.G., ter wijl ƒ33.500 voor de voorlich tingsambtenaar is uitgetrokken. Hier bij zijn de bijkomende bureaukosten inbegrepen. JOHANNESBURG Zeker elf mensen zijn gisteren om het leven gekomen toen een volle personen trein bij Johannesburg inreed op een olletrein. Van de ruim 150 gewonden konden er90 na behandeling naar huis gaan. De twee tremen vlogen na de botsing m brand. De olietrein bevatte 60.000 liter olie, die in een oogwenk vlam vatte. De hitte was zo groot dat de rails opkrulden als spiralen. Het was de ergste treinramp in Zuid-Afnka sinds mei 1966, toen ook niet ver van Johannesburg 15 mensen omkwamen. (Van een medewerker) SCHIEDAM Op vriendelijke en hartelijke wijze hebben de leden van de Gereformeerde Kerk (vrijge maakt) maandagavond in Musis Sa crum het 40-jarig ambstjubilcum van ds. C. Vonk en het 40-jarig huwelijk van ds. Vonk en mevrouw B. Vonk-van Hall gevierd. Behoudens het openingswoord' van de heer A. van der Heyden, tweede voorzifter van de kerkeraad, droeg de avond een feestelijk karakter, met enkele bijzondere hoogtepunten. De heer Van der Heyden memo reerde de moeilijke beginjaren van ds. Vonk, die zijn loopbaan op 17 februari 1929 in het Zuid-Bevelandse Baarland begon. De eerste jaren wa ren heel moeilijk vanwege de crisis tijd. Er was veel strijd en vanaf 1945 tot op vandaag is die strijd eigenlijk gebleven, al veranderde er wel iets. Het is hard werken geweest voor ds. Vonk, die altijd het doel voor ogen had de mensen met de neus op de Schrift te drukken, daarbij niet lettende op eigen reputatie. „Wij danken u voor uw trouw en betrek ken in die dank ook mevrouw Vonk, die de sfeer heeft, geschapen waarin haar man kon werken." Het geven van een cadeau bleek voor de kerkeraad het moeilijkste punt, want via welke bronnen daar naar ook werd geïnformeerd, tot een geschenk in natura kwam men niet Vandaar dat de heer Van der Heyden een cadeau onder couvert overhan digde. ■Het hoogtepunt van de avond vormde ongetwijfeld hei punt „Christelijk Historiaal", woorden die ds. Vonk dikwijls in zijn preek heeft gebruikt. Met schitterende dia's kwamen eerst de meer dan levensgrote afbeel dingen van het jubilerend echtpaar op het witte doek, waarna op ko mische wijze de beginjaren in Baar land'werden geprojecteerd. In de twee pauzes zorgde een blok fluitgroepje o.l.v. Eens Brinkman, met Paula van Leeuwen aan de pia no, voor een muzikale afwisseling. Het tweede deel van de diaverto- ning ging voornamelijk over de 36 jaren die ds. Vonk in Schiedam stond. Vroegere ambtsdragers kwa men daarin naar voren, terwijl de oude woning aan de Burg. Knappert- laan, de Julianakerk en enkele feiten uit de vrijmaking niet werden verge ten. Ook dit deel werd met een ovati oneel applaus onderstreept. In zijn dankwoord wilde ds. Vonk niet sentimenteel zijn, maar toch sprak hij met een brok in de keel zijn waardering uit voor de fraaie dia's, die hij de bekroning van zijn Gebouw Irene: Ver. van Huisvrouwen, 14. Gebouw Arcade: Cobp. Nwe. Waterwes, jaarvergadering, 20. Chr, Sociale Belangen: Vergadering SBLO, 20. Bijkantoor „De Rotterdammer": Lange Kerkstraat 82. Redactie Schiedam: R. M. van Houwelin gen, julianalaan 84, tel. 26.57.64, ü.g.g. ^Klachten bezorging: Joh. GröneveM, Sin gel 93, teu 26.33.©, maandag t.e.m. vrijdag 16.30 - 194» en zaterdag 18 -19. Meldingen luchtvervuiling en geluidshin der: tt,26-26. Apotheek: GouKa, Groenelaan 127, tel. 2S.ao.35. jubileum vond. Het cadeau (de predi kant noemde het bedrag: ƒ2500) vond hij veel te veel. Veel waardering had hij voor het bloemstuk dat hij van de „synodale" gereformeerde kerk van Schiedam had ontvangen, ook de zusterkerken van Maassluis en Vlaardingen waren niet achtergeble- ven. Van onze correspondent HUIZEN In de Gooise gemeente Huizen zuilen de komende 15 jaar 8000 nieuwe woningen worden ge bouwd, voornamelijk bestemd voor inwoners van. het Gooi die elders en met name in Hilversum, en Bussum geen woningen meer kunnen vinden. Dat zal het geval zijn wanneer het deze week verschenen structuurplan voor Huizen wordt goedgekeurd. Dit plan spreekt van een stad met 52.000 inwoners. De samenstellers zijn er wel vanuit gegaan dat Hulzen zoveel mogelijk zijn Gooise karakter moet behouden. Daarom zal de bebouwing naar het centrum toe in hoogte oplopen, waar door een soort pyramldevormige stad ontstaat. De nota bepleit talrijke recreatieve voorzieningen als sportvelden, water partijen, bossen en parken, volkstui nen een strand en twee jachthavens voor rond tweeduizend boten. De drie stadswijken zullen worden gegroe peerd rond een centraal stadspark waarin de Gooiersgracht weer een belangrijke betekenis zal krijgen. {Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De minister van Sociale Zaken, de heer B. Roolvink, heeft de Eerste Kamer vanmiddag meegedeeld dat met terugwerkende kracht tot 1 januari 1969 de AOW- en AWW-pensioenen in het kader van de voorindexering zullen wor den verhoogd met 5%. De socialistische senator P. Dam ming trok daarop zijn miede door de PSP en CPN ondertekende motie in, waarin de minister werd gevraagd de uitkeringen aan de bejaarden en weduwen te verhogen in verband met de prijsstijgingen. Maandag vroeg de minister advies aan de SEK over het nemen van een bij zondere maatregel. De minister stel de de SER voor voorindexering of een uitkering ineens. De SER koos voor voorindexering met 5°7r Voor de Koninklijke Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde spreekt mevrouw Casparé vrijdagavond over Israël. Zij spreekt in één van de zalen van het gebouw Irene en de bijeen komst begint om acht uur. Vrijdagavond geeft Het Nieuw Haags Kwartet een muziekuitvoering in de aula van het Stedelijk Museum. Deze avond, die om kwart over acht begint, wordt gehouden door de Ver eniging Vrienden van het Stedelijk Museum. Jolle de Wit, Everhard Spelberg, Wieb de Rook en Victor Bouguenon voeren muziekwerken op van Vivaldi, Frescobaldi, Teleman en Kalsey Jones. UTRECHT Het actiecomité or kestmusici heeft zich namens de vier organisaties op dit terrein met een petitie tot minister dr. RL A. M. Klompé gewend waarin de opdracht aan de commissie voor de orkesten inzake de classificatie onbevredigend wordt genoemd. De musici zijn van oordeel dat deze opdracht aan de Raad voor de Kunst had moeten worden gegeven en men hoopt dat deze alsnog kan woeden ingescha keld. Ten aanzien van de inhoud van deze petitie bestaat onder de leden grote eenstemmigheid. Van de 1258 leden hebben er 1125 hun. mening met een handtekening bekrachtigd. Ook de orkestleden van het Concert gebouw- en het Residentieorkest hebben laten weten, dat zij het met de petitie eens zijn. De musici vinden het strijdig met de normen der democratie, dat over hun belangen, wordt beslist zonder d at zij zelf in het overleg betrokken worden. Zoals bekend streeft het ac tiecomité naar fusionering van vele muziekorganisaties. Eenheid van vak organisaties is noodzakelijk om de sociale positie en sociale belangenbe hartiging te bevorderen. Binnenkort zal worden getracht een landelijke muziekvakorganisatie voor studenten op de richten. Het oprichtingscongres zal binnen enkele weken worden ge houden. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het Natuur historisch Museum aan de Kastan jesingel wordt tot 15 maart de teon- toonstelling „Vijf jaar werkgroep-ac tiviteit" van de Werkgroep voor Ter tiaire en Kwartaire Geologie gehou den. Deze 160 leden tellende vereniging heeft als doel een positieve bijdrage te leveren tot de kennis der tertiaire en kwartaire tijdvakken en ook de bevordering en de verbreiding daar van met alles wat daarmee samen hangt en verband houdt. De werkgroep houdt zich bezig met het verzamelen van gesteenten, fos sielen en het bepalen van de ouder dom van grondlagen in de tijdperken tertiar en kwartair, resp. die van de opkomst van de zoogdieren en die van de mens. Het begin van het ter tiair valt 70 miljoen jaar geleden. De epositie geeft een chronolo gisch overzicht van vondsten e.d. Er zijn vooral schelpen van weekdieren, grondsoorten, haaientanden enz. bij eengebracht. Foto's, kaarten en teke ningen completeren de tentoonstel ling. Het materiaal komt uit ongeveer 15 collecties van leden. Het basismateri aal is uit het museum zelf. ROTTERDAM Vandaag zijn voor de officier van justitie geleid de dertigjarige koopman J. H. v. d. K. en de 31-jarige huisschilder Y. T. Zij werden eind vorige week aangehou den onder verdenking van een in braak bij een filiaal van Van der Meer en Schoep aan de Burgemeester Memeszpiein, waar ruim duizend gulden werd gestoien. Aangehouden is maandag de 28-jarige los-werkman P. D. Hij wordt er van verdacht enkele inbra ken te hebben gepleegd waarbij hij zich zevenhonderd gulden toeëigende. ROTTERDAM Twee mannen zijn maandag piotselmg onwel ge worden en overleden. De een is de 58-jange plaatwerker H. van Nieuw- land van het Struweel, die bezig was de sneeuw in zijn tuintje te ruimen, de ander de 75-jarige Pieter Lager waard van de Zegenstraat, die bij een bushalte aan de Wielewaalstraat stond. SCHIEDAM Opnieuw heeft het college van B. en W. een forse streep door de begrotingsrekening moeten halen. Er zijn nu vijf posten op last van gedeputeerde staten van Zuid-Holland van de lijst afgevoerd. Zo krijgt Schiedam geen toestem ming 180.000 uit te trekken voor de uitbreiding van een vuilnisstort plaats 69.500 voor een nieuwe alarm installatie bij de brandweer, 3.190.550 voor de bouw van een i.o.m.-school, ƒ357.100 voor het bouwrijp maken van het terrein waarop deze l.o.m.-schooi moet ko men en 125.000 voor de aanschaf, van geisers in gemeentelijke wonin gen. Verleden week heeft het college van B. en W. een bezoek gebracht aan gedeputeerde staten om te plei ten voor deze zo noodzakelijke be dragen. Het mocht niet baten. C e. MAASSLUIS Bij een aanrijding op de Westlandseweg kwam de 44-ja- rige fietser J. F. van den B. uit Maasdijk maandagmorgen na een aanrijding met een tankauto zo ernstig te vallen, dat hij een schelde- basïsfractuur opliep. Hij moest naar het Holy-ziekenhuis in Vlaardingen worden vervoerd. De 34-jarige chauf feur G. J. F. S. van de tankauto had de man niet opgemerkt, maar stopte toen hij de Map hoorde. MAASSLUIS De plaatselijke af deling van de CHU houdt vrijdag avond vanaf acht uur haar jaarver gadering in het Gemeenschapshuis. Als gastspreker zal aanwezig zijn mr. W. Scholten, lid van de Tweede Ka mer. Het onderwerp is „Actuele poli tieke zaken". Na de pauze zal er ge legenheid gegeven worden tot het stellen van vragen. VLAARDINGEN Het is een hele opgave, zich in de eerste klasse van de afdeling Rotterdam van de NTTB te handhaven. De Vlaardingse tafel tennisverenigingen Intiem 1 en Hol- landiaan 1 veroveren de punten moeizaam. Hollandlaan kwam tegen Favoriet niet verder dan 5—5, In tiem boekte thuis tegen Elan 3 een zelfde resultaat. De plaatselijke ontmoeting tussen Shell 1 en Sunlight 2 eindigde in een 73 zege voor de sportparkbewoners. URTTC 1 verloor met 73 van Nas- saukade 2, terwijl De Windmolens 1 met gelijke cijfers tegen TOG 3 ten onder ging. De overige uitslagen waren: Flard. 2 Ei an 13 1—3. HoU. 1 TOGB 3 l-«, HoU, 3 Centrum 2 i, Diveko 4 HoU. 4 4—6, HoU. S Americ. 2 3—7, Smit K 2 HoU. 6 10—0, Centrum 4 HoU. 7 t—3. HoU. Shell 3 8—2, Deroda 1 Intiem i S—5, K en K X Intiem 3 S—5, Intiem 4 TSF 7 84, insul. 4 intiem 5 1—9, iutiem 6 B en B 2 3—1, Intiem 7 Teief. 3 6 Overs. 5 Intiem 8 7—3, Intiem 10 Kepel. 4 93, Intiem 11 v. Meile 2 2—8, Mo 3 Intiem 12 2—8. Intiem 13 Roteb 10 3—7, Shell 2 Binnenh. 2 9—1. Sunl. l Amroba 3 7—3, Mllkst. 4 - Sunl. 31—S, URTTC 2 Feilen. 1 1—9. Landman 2 URTTC 3 10—0, Hobart 3 URTTC 4 8—2, URTTC 5 RVS 3 4—6, WiTKtm. 2 Nto 4 S—2. Junlorenultslagen: TOG 1 Iretlem 1 8-2. Intiem 2 TOG 2 6-4, TSF 3 Intiem 3 6—4, Intiem 4 Noad 9 2—8. Wilder! 2 - Intiem 5 4—6, Intiem 6 Wlldert 3 8—2, TE 63 S Intiem 7 3—7, Intiem 8 TE 68 6 7—3, TOGB 6 intiem 9 61, Intiem 10 TOGB 7 0—10, TOGB 8 Intiem 31 10—0. VLAARDINGEN In de promo tieklasse van de Rotterdamse Schaakbond Is het Vlaardingse HVO bijna zeker van de titel. De belang rijke ontmoeting tussen HVO en Rot terdam 3, die na de eerste zitting eindigde m een voorlopige 4'/»»3Vs voorsprong van HVO, is na de Swee tie zitting geëindigd in een 5Vt3'/» voorlopige voorsprong voor HVO. Dank zij deze zege heeft HVO thans alleen de leiding in het klasse ment; alle vijf gespeelde ontmoetin gen werden gewonnen. Er moet nog worden gespeeld tegen Schiedam 1 op maandag 3 maart en tegen Shell 1 op maandag 24 maart In de eerste klasse verloor IHVO 2 van Messemaker 1 met 82, Geen enkele partij werd gewonnen. In de derde Masse won HVO 4 met 82 van Spangen 6. SCHIEDAM De wijkvereniglng Groenoord heeft zich op verzoek van enige bewoners van het Bachplein gewend tot het college van B. en VV. met een aantal bezwaren ten aanzien van de bouw van drie scholen voor gewoon lager onderwijs, drie scholen voor het kleuteronderwijs en een gymnastiekgebouw aan het Bach plein. Deze bezwaren gingen vergezeld van enige lijsten met handtekenin gen. De bezwaren richten zich voor namelijk tegen het feit dat er na de totstandkoming van de scholen te weinig speelruimte is voor de kinde ren. Verder wijst de wijkvereniglng Groenoord op de verkeersveiligheid voor de kinderen, die met de totstandkoming van de scholen niet is gediend. Daarbij komt nog dat door het volledig volbouwen van het terrein er praktisch geen toezicht kan worden gehouden wat dan weer de baldadigheid in de hand werkt. In een uitvoering stuk aan de ge meenteraad wijzen B. en W. deze ROTTERDAM Het was zaterdag- dagavond een verheugend gezicht, zo'n totaal uitverkochte Grote Doelenxaal en een stampvol podium met leden van de Christelijke Zang- en Oratorium Ver enigingen Sursum Cords uit Botterdam- Zuid en Pernis en van het Gerefor meerd Gemengd Koor Com nu met sang uit Rotterdam, terwijl de orgelgalertf werd ingenomen door de Gereformeer de Gemengde Koren Rotterdam-Zuid en Berkel, waarvan Wlm Roos dirigent De eerstgenoemde drie karen-ixmgen «ader de altijd weer stimulerende lei ding van Dirk Jansz. Zwart ondanks de grootte van het aantal zangeressen en zangers (bijna 300!) Mcht „Koam, holder Lenz" urt „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn, en juichend „Vollende* ist dat grosse Werk" uit diens „Die Schöpfung". Fris klonk het „Jubilate Deo" van. Moeart, waarin de mannen goed werk deden, evenals zij dat reeds in het eerste koor van Haydn hadden gedaan. Een wanneren verzadigde koorklank viel op in Hor mein Bitten van Felix Mendelssdhn-Boritholdy, wiens dubbel- k'orige Psalm 98 stevig en bijzonder mooi van klank de zaal in kwam. Samen met de ongeveer 130 zangeres sen en zangers op de orgelgalerij kwam het concert aan een luisterrijk slot: de grootse Psétume 150 van César Fraaick. Het was een avond van heldere, zui vere en levendige koorzang, die werd aangevuld met fraaie sad van de so praan Nelly van der Spek, o.a. de aria's „I know, that my Redeemer liveth" uit Handels „Messiah" en „Jerusalem" uit .Paulus" van Mendelssohm-Bartholdy. Dirigent Dirk Jansz. Zwart had een zware taak, want hij liet zieh ook nog horen op het grote Doelenorgel. Gran dioos klonk zijn spel ia de kolossale „Passaeaglia in c" van Johann S. Bach en briljant in het allegro uit de „Zesde Orgel symfonie'van Charles-Marie Widor. Ook niet gemakkelijk had Jaap Zwart het, want die moest om zijn goed ver zorgde begeleidingen op het orgel en op de vleugel te spelen verscheidene malen de lange weg buiten de zaal om afleg gen, wat ook nogal wat tijd kostte. Het concert viel by het publiek, waar onder veel jongelui waren, wat ook bij de koren het geval was, bijzonder in de smaak. G. M. Dersjamt. MAASSLUIS De plaatselijke af deling van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen kwam maan dagavond in gebouw „De Sluis" in algemene ledenvergadering bijeen. Presidente mevrouw L. P. Lange- laar-Luchl was na een zittingspe riode van negen jaar reglementair niet meer herkiesbaar. De vice-presidente, mevrouw S. Sluiter-Busquet, sprak waarderend over de wijze waarop zij vanaf de oprichting der afdeling haar krachten heeft gegeven en overhandigde haar de oorkonde, die bij het erelid maatschap behoort. De secretaresse, mevrouw F. N. Stoker-Hollander, overhandigde me vrouw Langelaar namens bestuur en leden een boek en een platenboek over Noorwegen. Daarna werden de voorzittershamer en het afdelings speldje overgedragen aan mevrouw D. J. Kloet-Drooger. Het bestuur werd uitgebreid met de dames H. F. Kolkman-Wouda en M. van der Mo- len-Lutjé. hoek vak HOLLAND De volgende leden van de Hoekse Sport Vereniging behaalden in het Kolpabad te Vlaardingen het zwemdiploma A: Petra Benard, Paul Dekker, Marian Hessels, Karin Houwerzijl, Traus KKnge, Wilna Kodde, Riella, Kortsmit, Piet Leerdam, Tineke Leerdam, Hans Lipman, Janny v. d. Meer, Peier Muis, Margo de Ruyter en Nel Vermeulen. BERGEN In de op«t v*a de loonsy stemen In de Nederlandse visserij ontbreekt elk sociaal aspect. Dat vindt de heer C. J. Hoodenbnrr. secretaris van de Centrale van opvarenden der koopvaardij en visse rij. Hij gaf zijn cwmng UJdens de visserij- dagen die vrijdag en zaterdag in de volkshogeschool te Bergen INB} werden gehouden. Hij hekelde het ih de grote zeevisserij gebruikelijke slei&el waarbij een vast deel van de besomsung, 30 proeent, als belo ning naar de bemanning gaat. Dat leidt er volgens de heer Roodenburg toe dat de bemanningen trachten het aantal opvaren den zo klein mogelijk te houden om het deel per bemanningslid «i groot mogelijk te maken. De redet heelt geen bezwaar; zijn deel verandert wel niet met het aan tal bemanningsleden, maar hoe minder be manningslede», hoe minder sociale pre mies hij hoeft te betalen. Op deze manier 3comt het volgens de heer Roodenburg tot onvoorstelbare arbeidstijden. Er komt nog bij dat de waarde van de vangst en daar mee de verdiensten van de opvarenden op de markt worden bepaald- Ook na. enorme werktijden en redelijke vangsten kunnen de besommingen k'.ein zijn en dan ls er geen sprake meer van een redelijke ver houding tussen prestatie en beloning. Een ander systeem vond de heer Roo- denburg iets beter; een vaste gage en per man een aandeel In de besomming. Hier zullen de bemanningsleden er dus bezwaar tegen maken als er te weinig mensen aan boord zijn, maar ook tegen dit systeem had de heer Roodenburg bezwaar omdat toch 3/4 o£ 2/3 van de beloning afhankelijk ls van de «rootte van de vangst en de gemaakte prijs. Dat is niet het geval roet het onder mear door de Uhkers toegepaste maatschapscontract. Maar toch ligt de be loning van de opvarende hier in het alge- i meen hoger. Verwonderlijk is dat niet. vond de heer Roodenburg. want in het algemeen neemt de schipper-clgenaar in de maatschapsv'ssertj genoegen met een kleiner aandeel dan de reders van schepen J die volgens cao (he: stelsel met het vaste bemacningsaandeel van 30 pet. dus) varen. De heer Roodenburg meende dat een gemeenschappelijk visserijbeleid aan Ne derland als enig exportland van de zes BEG-ianden, ruimere afzetmogelijkheden, biedt en daarvan moeten wij gebruik ma ken. Op Europees niveau zou «r een nieu we basis-cao moeten komen, die per land kan worden aannepast. De reder D. F. E. Meerburg, voorzitter van de Stichting van de Nederlandse Zee vissen.!, verdedigde het ..deelsysteem", waarbij de beloning afhankelijk is van de besomming, tegen de vele aanvallen die er al op gedaan zijn. (De directeur van de Visserijen. Ir. Th. J. Tienstra, gal als rijn persoonlijke mening dat het huidige cao- beloningssysteem op economische gron den principieel onjuist ls. De heer K, Hoekstra, voorzitter van de Nederlandse Vissersbond, verdedigde de maatschapsvisserij. MAASSLUIS Het Nederlands Bijbelgenootschap afd. Maassluis houdt tot en met 24 februari een ac tie in „West" om het ledenaantal van 400 tot 600 te brengen. In het kader van de internationale samenwerking tussen nationale bijbelgenootschap pen heeft het NBG de verzorging van de bijbel voorziening op zich genomen in de landen Cameroon, Gabon, Suri name, de Antillen en Indonesië. Om bijbelverspreiding in de ontwikke lingslanden mogelijk te maken moet de verkoopprijs laag gehouden wor den, aanzienlijk lager dan de kost prijs. Aan de vraag om hulp kan nog slechts moeilijk voldaan worden. Daarom streeft het NBG naar verho ging van zijn ledental. Nadere inlich tingen zijn ie verkrijgen bij: me vrouw H. J. Meijers-Geugjes» Roem- dompstraat 4, tel. 5992, en de heren E. Koedijk, Patrijsstraat 5, tel. 4409 en G. Westijn, Lijsterlaan 142, telef. Nief "zomaar een knoop". Maar helemaal passend bij de maximale aandacht die aan «Ik detail van 'n fORTEX kostuum besteed v/ordt. In overeenstem ming ntei de beste stoffen en 't sterkste binnenwerk. Vakwerk ook qua dessin en pasvorm. WB W Kies uit onze prachfige kollektie In het ziekenhuis (per 1 april wordt een nieuw, modem gebouw In gebruik geno men) kunnen worden geplaatst salaris naar leeftijd tot max. 585,94 per maand, 6% vak. toeslag, A.O.W.-premle wordt niet ingehouden. mondelinge of schriftelijke sollicitaties bij de adjunct-directrice, spreekuur van 2-3 uur (behalve woensdag en zaterdag), Nas- saulaan 75, telefoon 26 91 26. AFKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de EER STE VERORDENING TOT WIJZIGING VAN DE VEROR DENING OP DE HEFFING EN INVORDERING VAN RECHTEN VOOR DIENSTEN, VERSTREKT DOOR DE PO LITIE IN DE GEMEENTE SCHIEDAM door de Gemeenteraad vastge steld op 25 november 1968 bij Koninklijk besluit van 1 febr, 1969. nr. 15 ls goedgekeurd, Ds verordening treedt in wer king op 1 januari 1969. Schiedam, 13 februari 1969. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. De Burgemeester. H, ROELFSEMA De Secretaris, M. J. BLO-K eisen van de hand. Bij de verdddln, van deze afwijzing merken zij op fa bij de plannen voor deze schoten T raad diverse malen is ingeschakeld terwijl in de bestemnsingmiS „ïtandbebouwing Groenoord" deze plaats op bet Bachplein reeds naam bijzondere gebouwen werd noemd. Tegen deze plannen is nooit ee» woord van protest ingebracht Ook de schoolbesturen waren met dej« vestigingsplaats akkoord. Een van do voornaamste voorwaarden bij hei overleg met de besturen was het feit dat de scholen zodanig zouden -wor. den gebouwd dat vele kinderen zon" der gevaarlijke oversteekplaatsen hun huis en de scholen konden berel. ken. B. en W. merken verder op dat men in dit stadium moeilijk mee? kan terugkoen op de eerder gemaak. te plannen. Het onderwijs zal das volgens B. en W. in dat gedeelte van Schiedam/Groenoord ernstig in ge. vaar komen. Ook de groenvoorzte. ning is daar volgens B. en Vf }j orde. Verder stelt men dat de speelter reinen buiten de schooluren en in de vakanties zullen rijn opgesteld voor de irecreatie zoekende jeugd. Burgemeester en wethouders stel- len de raad dan ook voor de pro testactie van de Bachplein bewonen voor kennisgeving aan te nemen. ALS ik deze regels neerschrijf kijk ik door het raam tegen eea witte, kille wereld aan. Ondanks sneeuw, ijs en pekel de weg ligt er op mijn bureau «ea voorbode van de lente: het jaar lijkse Maasboekje. Het is niet altijd een lentebode geweest Vroeger was het doorgaans een voorbode van de naderende winter: het verscheen tegen het eind vaa het jaar dat erop was vermeld. Sinds verleden jaar werd dat an ders He: Maasboekje-1967 verscheen niet eind 1967 maar bega 1968 en daarom stonden op de ba ld van dtt ïnans vonge Maasboekje twee jaartallen. Met 'net nu uitgekomen Maasboekje 1969 is tJe reeks, waarin dus verleden jaar een hiaat viel weer voortgezet Laten we hopen, dat deze hiaten er niet meer zullen rijn. Hei Maasboekje is voor ieder, die iets van doen heeft met verschillende te Rotterdam gevestigde instanties 0! met andera organismen die met Rot terdam te maken hebben een on misbare vriend. Met dat hiaat is in Rotterdam een traditie gebroken en dat is voor de goede burgers van de Maasstad héél erg. f)NDANKS BTW en prij- zen-chaos kost het Maasboekje, uitgegeven door de gemeente druk kerij Rotterdam, nog altijd tien gul den in de boekhandel. Zoals ie verwachten is het Maasboekje ook dit jaar weer dik ker, rij het niet zo héél veel: jhet ii van 899 op 903 pagina's gekomen. Het groeit leder jaar gestadig en daarmee komt het min of meer overeen met de Rotterdamse haven, waar het aantal zeeschepen ook van jaar op jaar toeneemt Het Maasboekje heeft zelfs zo als de Rotterdamse haven zo vaak deed een record gebroken; het 13 dit jaar voor het eerst meer dan negenhonderd pagina's. De Rotterdammers kunnen nu langzamerhand uitkijken naar de duizendste pagina. Met echt-Rotterdamse chauvi nistische bescheidenheid spreken we nog altijd een „boekje" in van een „boek". Ik neem aan da' wij dat ln lengte van dagen Zwls® doen, ook als het record van dui zend pagina's eenmaal is bereikt. Rotterdammers houden nu eenmaal, gaarne zo'n in hun dynamische „establishment" passende traditie vast 1 Daarom zijn band en kleuren uiter aard nog altijd dezelfde. Goede Maasboekje-vriend, ik zal ti dagelijks raadplegen. Zo'n fceuMmmacMft» wordt «ww uw recMwtwnd, Koop bom dis bi) Iemand die hem kan repareren al* het moet Bij ËffiNENsmhBuaf TOL 34W«„ YUMKMWISK SCHIEDAM Geboren: Jacobus TMW L H van Vliet en. A M J van Faaasea; Debora A G <tv A F Vermaas en vaë der Helden; Debby P (lv M Schepers «n J Popma; inga M H dv H A J van Elsacser en A Ouwens. Overleden: J Zwaan 79; M M E de Hes- selle 73 ev F A Hennig; J Kans 82; Breijer 59 wv J Meerkerk; C C Kalme®1 62. SCHIEDAM De wijk Ke- thel-Groenoord van de gereformeerde kerk krijgt binnenkort een eigen pre dikant. Momenteel is het zo, dat de vier Schiedamse gereformeerde pre dikanten Groenoord „erbij doen' maar door de grote groei van deze wijk wordt dit te druk. Wanneer een beroep zal worden uitgebracht is nog niet bekend. Er is een hoorcommissie benoemd, terwijl de gemeenteleden in de gelegenheid zijn kandidaten naar voren te brengen. A

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2