Vijfde predikant wordt beroepen Kerkelijk centrum voor gereformeerd Schiedam rapport Tekorten in over samenwerking R ijnmond /gemeente AGENDA -g- Holy bewoonsters niet zo tevreden over de wijk Gesprek middenstand over zakenwiik Holy Blijspel: „Er zit n Haar in m'n soep Burgerlijke stand mi Enquête over koopavond 59 cm grootbeeld TV 48 cm TELEVISIE met Ie en 2e net 448.- met Ie en 2e net 398 KLEURENTELEVISIE BENDER voor een verbazend lage prijs fabrieksnieuw mei garantie met inruil technisch volmaakt apparaat Fabrieksnieuw met garantie SCHIE8AMSEWEG 41 - VLAARDINGEN Ook veruit de voordeligste in WEREL DMERK KLEUREN-TV met Nederlands Garantiebewijs met Boogaard service NU 1000.- n p. en W. Vlaardingen NCVB kon wensen spuien In Stadsgehoorzaal NV Pompfontijne bestaat 40 jaar Kredieten voor aanleg nieuwe parkeerterreinen m PIANO PER Bouwfonds Toename Gemeentewerken automatiseert Zang in Rethelkerk CENTIMETER Kapsalon „Vendome" introduceerde nieuwe haarmodelijn Hervormde vrouwen naar Vlaardingen Film van Cineclub over wantoestanden in Latijns-Amerika 99 Jeugdgemeenteraad houdt vergadering igtoti icht- 0 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gereformeerde kerk is als eerste gegadigde naar voren gekomen voor de bouw van een kerkelijk centrum bij het n .hplein in de wijk Groenoord. Vergeleken met de andere kerken pas de gereformeerde kerk in deze zich snel uitbreidende wijk wat chterop geraakt. De rooms-katholieken hebben reeds de beschik king over de fraaie St. Martinuskerk en de hervormden bezitten de Sorpskerk, waar het na de restauratie aangenaam kerken is. andaag i'en morgen en dagelijks Onduidelijk deskundig in klank met inruil '*T, dHTTERDAMMER 5IW. Pagina 7 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1969 01% Hasj ïfc Qu ant* ilf elf i op. ii ze. it ne vt«t gek- njfü n ie bij- te- sriüj Istri ster- van» illiüj uk is hie- >lko- Eüa-Kj REH H* fj* bouw en E. en W. wilden graag we ten welke kerken daarvoor be langstelling hadden en op welke wij ze deze stukken grond dan zouden moeten worden verdeeld. Men wees da toenmalige deken van Schiedam, pastoor F. P. J. Boelrijk, als voorzit ter aan. Nu behoorde de gereformeerde kerk tot de minst bedeelden. De Ark aan de Zwaluwenlaan heeft één - kerkelijke ruimte en beschikt niet over een ruimte voor een kinderop pasdienst. Ook voor catechisatiewerk is deze ruimte minder geschikt. H'ot meest steekhoudende argument kwam echter van gemeentelijke zij de. De gemeente Schiedam heeft na melijk de grond waarop De Ark is gebouwd dringend nodig voor andere doeleinden. Verder kan. worden ver- waeht, dat het aantal gereformeerden in Schiedam Noord sterk zal toene men, wanneer het uitbreidingsplan Woudhoek in uitvoering komt. Op grond van deze verwachtingen heeft de Gereformeerde kerk van Schie dam dan ook deze week besloten een vijfde predikant te beroepen, die dan Schiedam Noord als werkterrein krijgt. De gereformeerden hebben slechts Ja, beschikking over een noodkerk '»an de Zwaluwenlaan, algemeen be kkend als De Ark. Deze staat er nu j-ht la»1-. ffiaar is voor <le stee(ls e «roeiende gereformeerde kerk (in Ke- Ithel/Groenoord had men op 1 januari 324 gezinnen) wat te klein geworden. i, Ku is er midden 1968 over een ?stukje praktische oecumene op - [kerkelijk terrein vergaderd op het %chiedamse stadhuis. Onder leiding ?Van burgemeester en wethouders zijn ïdaar de afgevaardigden van de ïgchiedamse kerken bijeengeweest l In het stadsdeel Kethel/Groenoord „had men namelijk nog enkele stuk ken grond beschikbaar voor kerk- SXHIEDAM Binnenkort krijgt gemeentelijke administratie de ^'beschikking over een programmeer bare elektronische rekenmachine. B. pen W. stellen de raad voor ƒ16.000 rjer beschikking te stellen voor de laankoop. De machine zal worden gebruikt |voor de uitvoering van voornamelijk technisch rekenwerk bij de dienst ge meentewerken, De programmering kan deze machine geschiedt door Ümddel van magneetkaarten. De tijd ijdie men nu nodig heeft voor het op lossen van vaak gecompliceerde tech nische rekenproblemen zal door deze ^aanschaf aanzienlijk worden bekort. In de kosten van het apparaat is jeen programmabibliotheek inbegrpen. Inmiddels is een financiële actie op gang gekomen ïnfit als doel een bouwfonds in het leven te roepen. Op 11 februari was er aan giften ƒ26.622 bijeengebracht, terwijl er aan extra toezeggingen nog eens ƒ75.000 op ta fel zal komen. Dit wil zeggen dat de gereformeerden in de wijk Groe- nqord/Kethel ieder jaar een bedrag voor predikant en kerk ter beschik king stellen, dat gelijk staat aan een gemiddeld weeksalaris van één belij dende gereformeerde in deze wijk. Inmiddels hebben architect Leng- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN B. en W. stel len de gemeenteraad voor zich te verenigen met het rapport van de „commissie inzake regeling samen werking Rijnmond/gemeenten op korte termijn". De commissie had tot taak gekregen een plan uit te werken om meer inspraak -'an de gemeenten in de Rijnmond te krijgen. De commissie adviseerde een colle ge van advies en samenwerking in het leven te roepen, die over belang rijke Rijnmondiale aangelegenheden overleg pleegt met het dagelijks bestuur van Rijnmond en met de col leges van B. en W. van de Rijnmond- gemeenten. B en tv. achten met deze regelling de inspraak van de gemeenten ge waarborgd, maar zij missen duidelijk in de wijze waarop het college van advies en samenwerking zal worden samengesteld. Zij stellen de gemeen teraad voor deze en andere in het Gebouw Arcade: NCVB-Centrum. 20. Musis Sacrum: SG-toneelwedstrljd Othel lo met „Vluchtweg afgesloten", 20. Irene: Vergadering CHU, 20 Irene: Dia-avond KNMTP, 20 Wijkcentrum: NrVON, spel- en Jeastrijdprogr. „Kent gij uw omgeving?", Sursum Corda: Vergadering NCGOV, 20 j r£ Soelale Belangen: Sehied. Red dingsbrigade, 20; ledenvergadering ODI, 20; bijeenkomst NKB, 20 Bijkantoor „De Rotterdammer": Lange Kerkstraat 82. Redactie Schiedam: R. M van Houwelin- «fn, Julianalaan 84, tel. 26 57 64, b.g.g. 11 55 88 Klachten berorging: Joh. Gröneveld, Sin- fa AA93, te** 26 33 °3» maandag t e.m, vrijdag ia 30 - ig^o en zaterdag 18 - 19. Meldingen luchtvervuiling en geluidshin der: 26 26.26 wAP°theek: Gouka. Groenelaan 127, tel. 26,80.35. rapport geconstateerde tekorten aan de Ronmondraad mee te delen. Zo zouden bepaalde gemeentelijke taken aan de Rijnmondraad kunnen worden overgedragen, zij het na uit voerig overleg met de commissie van advies en samenwerking. B. en W. van Vlaardingen staan hier positief tegenover. Toch moet volgens hen duidelijk worden bepaald dat de bestuurlijke en financiële gevolgen van een dergelijke taakoverdracht uitsluitend betrekking moeten heb ben op de periode van uitvoering, nadat de Rijnmondraad besloten heeft bepaalde belangen van een ge meente te behartigen. "VVat betreft de financiële gevolgen van zo'n taakoverdracht zegt het rap port, dat het wenselijk is een instan tie in te schakelen die de bevoegd heid krijgt inzake deze financiële ge volgen een bindend advies aan de Rijnmondraad te geven. B. en W. van Vlaardingen menen dat, uit praktische overwegingen, een financiële grens moet worden in gesteld. Beneden een van te voren afgesproken grens zou zo'n bindend financieel advies niet nodig zijn. Het ranport over de samenwerking tussen Rijnmond en gemeenten zal de ge meenteraad op de extra vergadering van volgende week dinsdag behande len. De vergadering begint 's avonds om acht uur. SCHIEDAM Zondagavond wordt in de Bethelkerk aan de Nieuwe Maasstraat de eerste van een serie zangdiensten gehouden. Medewerking verleent het korps van het Leger des Heils. Hierdoor komt de eigen sa menkomst te vervallen. Drs. J. D. Smids uit Amersfoort zal de dienst leiden. keek van de projectcommissie en de bouwcommissie een bepaald plan uit gewerkt er! op 11 februari heeft de kerkeraad B. en W. gevraagd een stuk grond ter beschikking te stellen ten zuiden van het Bachpiein voor het bouwen van een kerk. Door de algemene tendens van de laatste ïaren komt daar nu een - kerkelijk centrum, waar de gerefor meerden op zondag hun diensten kunnen houden, maar waar de rest van de week de hele bevolking van de wi,k terecht kan als een centrale voorziening voor de wijk. Muzikale flatbewoner 'of concertpia nist Wij streven naar maatwerk in onze adviezen. Daarom nemen wij de tijd ons In Uw problemen te ver diepen. En daarom hanteren wij naast de stemvork ook de duimstok. Uw woonruimte, budget of extreme eisen prikkelen ons tot het vinden van een passende oplossing. Neem bij Bender de tijd om dit zelf te ervaren. Rotterdam, W. de W'thstrast 32 - tel. 13SUS Amiierdem - Arnhem - Breda - Leiden (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Vanavond (donderdag) wordt In de detailhan- delsschooi aan de Westhavenkade 95 een vergadering gehouden van de Vlaardingse Christelijke Mid denstands Vereniging. Behandeld zal worden het rapport „Zakenwijk Ho ly", dat het gemeentebestuur onlangs in de openbaarheid heeft gebracht. De uitvoering van het in h ran port uiteengezette plan zal ve kende gevolgen ebben voor ondernemers. Dat geldt nie< voor de ondernemers die rich willen vestigen, jnaar ook /ou die nu al in Holy een afzetgebied hebben. Het i«pport zal zowel voor winkeliers als voor de ambachtelijke bedrijven van groot belang zijn. Aan verscheidene organisaties, ook tf aan de VCMV, is gevraagd commen taar op het rapport te leveren. Het bestuur van de christelijke mid denstandsvereniging acht de in het plan geschetste toekomstige ontwik keling van Holy van zo'n groot be lang, dat men heeft besloten hieraan een speciale vergadering te wijden. De heer J. van der Snoek, secreta ris van de Stichting Winkelcentrum Holy, die nauw bij het tot stand ko men van het rapport is betrgkken 'eweest, zal het rapport inleiden aan hand van kaarten en tekeningen, de inleiding bestaat er gelegen- tot het stellen van vragen. De jadering begint om acht uur. (Van een verslaggeefster) VLAARDINGEN Henk Cramer heeft woensdagavond in kapsalon „Vendome" van Vroom en Dreesmann, waar hij de maltre de coiffure is, de nieuwe haarmodelijn voor het voorjaar 1969 geïntrodu ceerd. Hij heeft zijn inspiratie in Pa rijs opgedaan, waar hij onder meer een bezoek bracht aan een van de meest beroemde salons. Verder heeft hij meegedaan met nog enige Nederlandse kappers aan een demonstratie om de mogelijkhe den van de nieuwe haarlijn te tonen. Het resultaat werd beoordeeld door de leden van het „Syndicat de la hau te coiffure fransaise" en Henk Cramer kreeg ais enige deelnemer de eervolle vermelding „uitmuntend". Gisteravond bracht hij zijn ideeën over op zijn zes medewerksters, die onder zijn leiding volgens de nieuwe mode knipten en watergolfden. Het opmaken van het haar nam hij ge heel voor eigen rekening, daarmee de dames tonend hoe tot de nieuwe cre aties te komen. Volgens de nieuwe haarmode kan het voorhoofd geheel bedekt worden. Verder zagen we rondom de kruin grove vastgestoken krullen en langs het gezicht fijne pijpekrulien. Bij kort haar komt het haar niet bene den het oor en wordt bot afgeknipt. Rondom de krum wordt het haar vier tot acht centimeter kort geknipt en het was zes tot tien centimeter. Hoewel het touperen van het haar nog steeds overal wordt toegepast en bijna met meer is weg te denken, maakt de heer Cramer er geen ge bruik van. „Het is geen mode meer", aldus deze maïtre de coiffure. Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De hervormde vrouwengroepen CJVF van de provin cie Zuid-Holland komen dinsdag 4 maart bijeen voor de toogdag in de Stadsgehoorzaal. Ir. P. J. L. Petri uit Wageningen zal spreken over „Hoe behouden we onze levensruimte in de sterke uitbreiding van zowel steden als dorpen." De toogdag begint 's morgens om half tien met het drinken van een kopje koffie en bet bekijken van de boekentafel. De morgenvergadering begint om half elf met de openingsli turgie, geleid door mevrouw M. Koop- man-Haeck, penningmeesteresse van de provinciale commissie Zuid-Hol land. Na het zingen van vele liederen en het lezen van bijbelgedeelten zal de presidente van de provinciale commis sie, mevrouw J. G. van den Brink- Knaap, een welkomstwoord uitspreken. Vervolgens zal het woord worden .ge geven aan ir. Petri. Tijdens de middagvergadering, die om half twee begint, zal nieuws uit de provincie worden meegedeeld. Ver der zal optreden het Klark Trio met een programma van kleinkunst. VLAARDINGEN De bewoners van de Holywijk, die lid zijn van de NCVB hebben woensdagavond in de Holykapel gelegenheid gehad hun wensen kenbaar te maken over het „Leven en wonen in Vlaardingen". Over dit onderwerp hield het ge meenteraadslid, M. Mooij een cause rie waarin hij nader inging op de groei van Vlaardingen vanaf 1947. Diverse facetten van de woningbouw bracht hij naar voren en de dames konden ook hun meningen zeggen. Daarbij bleek dat lang niet ieder een tevreden is over het wonen in Vlaardingen, met name in Holy. Er werd opgemerkt, dat er veel te wei nig speeigelegenheid is voor de jeugd. Ook vond men dat er te wei nig groen is en verder was er behoef te aan een zwembad, een leesbiblio theek en werd vooral aangevoerd, dat de busverbindingen naar Vlaar- dingen-centrum en naar Rotterdam onvoldoende zijn. Wat de woningen zelf betreft werd er bezwaar aangevoerd tegen het bouwen van flats, al te dicht in de omgeving van vrije woningen. Wat meer afstand zou het wonen prettiger maken. Centrale verwarming is wel goed, maar het werd als een tekort aange voeld, dat in de huizen van Patrimo niums Woningen, de badruimten niet centraal verwarmd zijn. Ook zou men het op prijs stellen als alle (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Volgende week dinsdag vertoont de Stichting Cine club Vlaardingen de film „La Hora de los homos" (het uur van de opstand) in de sociëteitszaal van Club Salut Les Diables aan de Zomerstraat 31. Na afloop bestaat er gelegenheid tot discussie. De film laat de vreselijke wan toestanden zien, die tegenwoordig nog bestaan in Latijns-Amerika en speciaal in Argentinië. „Een aan klacht tegen de liefdadigheid, de ont wikkelingshulp, het peace-korps, de zendelingen en de missionarissen, die het neo-kolonialisme in de kaart spe len", aldus het cineclubbestuur. Cineclubkaarten en toegangsbewij zen zijn voor twee gulden per stuk verkrijgbaar bij A. P. Boekhandel, Dayer 2, Boekhuis Den Draak, Veer- plein J7, en sigarenmagazijn Jan Verhoeff, Hoogstraat 145. In verband met de groei van het ledental, dat inmiddels is gestegen tot 230, houdt het bestuur een kleine enquête onder de leden. Onder meer wordt gevraagd welke films men graag op het programma wil zien, welke de meest geschikte avond voor vertoning is, of er meer gelegenheid tot discussie moet worden gegeven en of men de lidmaatschapskaart voor het volgende seizoen zou willen ver lengen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Op uitnodiging van het Vlaardings Kunstcentrum zal het gezelschap van Ton van Duinho ven in de Stadsgehoorzaal het blijspel „Er zit een Haar in m'n soep" opvoe ren en wel op zaterdag I maart. Deze voorstelling begint om kwart over acht. De oorspronkelijke titel van het blijspel luidt:'„There's a girl in my soup". Het is geschreven door Te rence Frisby. De vertaling is van Al fred Pleiter. Ruim twee jaar geleden ging het in I onden in première en het wordt nog steeds acht maal per week opgevoerd. Totaal zijn reeds meer dan 1200 voorstellingen gehouden. Het stuk speelt momenteel ook in New York, waar de resultaten eveneens overwel digend zijn. De rolbezetting bestaat uit Ton van Duinhoven, Trudy Labij, Louis Borel, Ine Veen, Wiebe van der Velde, Piet van der Meulen en Petra Dumas. De regie is in hanaen van Jan Retèl. Leden van het VKC en de Schie- damse Kunstkring Cultura kunnen (behalve schriftelijk) plaatsen reserve ren op vrijdag 28 februari aan de zaal van 20 tot 21 uur. Deze gelegenheid bestaat ook voor niet-leden op de dag van de voorstelling van 10 tot 13 uur en 's avonds van zeven uur af. Telefo- nisch kan men op deze dag van 11 tot 13 uur kaartjes bestellen onder num mer 340500, De prijzen voor de leden zijn 6,25, 5,25 en 4,25 op de diverse rangen. Niet-leden betalen 1,25 meer en per sonen tot en met zeventien jaar beta len een gulden of ƒ1,50, exclusief plaatsbespreken. Op donderdag 13 maart cal het Nieuw Rotterdams Toneel optreden met een voorstelling, die donderdag 6 februari om technische redenen moest worden afgelast. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De jeugdge meenteraad vergadert woensdag avond 26 februari om acht uur in de burgerzaal van het stadhuis. Op de agenda staan een voorstel tot het vast stellen van een bestemmingsplan voor de Markt en een voorstel tot het vaststellen van de bestemming van het gebouw van het Visserijmuseum. Verdediger is de heer G. A. Neyssel (lib.). Hij neemt ook het discussiepunt „Herziening van het ondernemings recht" voor zijn rekening. woningen op de slaapkamers kleine klapraampjes zouden bevatten voor het luchten enz. Alle dames konden hun wensen kenbaar maken op en quêteformulieren die onderzocht zul len worden. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden was uitgebreid van 62 tot 69. Tot nieuwe presidente werd gekozen mevrouw Mooij. Verder kwamen de dames Rhijnsburg, Vermaat, Voogd en Van der Wal in het bestuur. SCHIEDAM Dinsdag 4 maart is het veertig jaar geleden, dat de heer D. W, A. Fontijne achter zijn woning in de Dirk van Wassenaarstraat voor zichzelf begon. Hij stichtte toen een éénmansbedrijfje, dat nu is uitge groeid tot het bedrijf Pompfontijne NV met vestigingen aan de Noord- vest en de Overschiesestraat Het be drijf, dat pompen verhuurt bij wate roverlast en deze ook levert, heeft een grote vlucht genomen na de wa tersnoodramp van 1953. Toen kon men de produktie met zeventien man personeel niet aan. in middels is het bedrijfje uitgegroeid tot een welvarende onderneming waar de oude heer D. "W. A. Fontijne (74) de touwtjes nog steeds strak in handen heeft. Zoon J. J. Fontijne is in de directie opgenomen, terwijl de heer H. Schrijver tevens als directie lid optreed. In 1948 kwam de eerste monteur in dienst, met de huidige personeelbe- zetting, nog steeds 17 man, komt men nu handen en voeten tekort om de. wateroverlast in het lage Neder landse land en bij bouwputten ts bestrijden. Het bedrijf heeft in 1946 de beken de Schiedamse molen „De Palm boom" aan de Noordvest aangekocht. Toen een brand het interieur danig had aangetast heeft men er eenber- ruimte van gemaakt. Het feest wordt voor het personeel gevierd op vrijdag 7 maart in Maison Westhuis; de receptie is dinsdag 4 maart van 5.30 tot 18.30 uur in het restaurent Europoort op de Maasbou levard. Overigens wil de directie op deze receptie liever geen bloemstukken. Mocht men voor dergelijke doelein den geld hebben uitgetrokken dan verzoekt zij dit over te maken op giro 1259072 t.n.v, de vakantiestich ting ORA, het vakantiecentrum voor gehandicapten, in Hoensbroek. SCHIEDAM Geboren: Johanna d.v. Teeuw en J van der Zwan; Marianne F d.v. H P W Höiseiser en A M L Speelmei- jerf Nicolle JC d.v. CJE Huiskens en H H M Schoof; Ganëlie C d.v. A C J Kok en J M Bijl: Steffen z.v. JF A van Beers en A M F van der Hoeven: Monique d.v. 1 H M van Dijk en M van der Hulst: Cemal z.v. A Lafci en F Aydemlr; Nathalie A d.v. H Smous en I K Uimatainen. Overleden: N Plooij, 74; M Hamerslag, 75; C van Oosten 73; J A Piepers 78: J B Teeuwsen 75. SCHIEDAM Aan de gemeente raad is voorgesteld voor raad 31.000 en ƒ20.000 ter beschikking* te stellen voor de aanleg van parkeerterreinen op het sportpark „Harga" en het in dustrieterrein aan de Nieuwpoort- weg. Waar momenteel de wielerbaan wordt aangeiegd, was vroeger een parkeerterrein dat werd gebruikt door leden van de voetbalvereniging HBSS, SVDPW, Martini, Schiedamse Boys en WF. Deze verenigingen heb ben thans een nieuw parkeerterrein nodig. Daarvoor zou het gazon in de groenstrook ten noorden van de sportvelden van SVDPW bestemd ziin. De kosten van deze voorziening, die wordt uitgevoerd met graskeien, worden begroot op ƒ31.000. Er is plaats voor 70 auto's. Aan de Nieuwpoortweg in de Spaanse Polder komt ook meer par keerruimte. Bij enkele bedrijven ko men parkeerstroken. Deze bedrijven zouden parkeerruimte krijgen voor resp. 40, 35 en 25 auto's. De kosten iworden geraamd op ƒ55.000. De be trokken bedrijven, de Glasindustrie Pieterman, de NV Eerste Nederlandse Fabriek van Manometers en de NV Offsetdrukkerij Vita Nova, zuilen hiervoor ƒ35.000 betalen, terwijl ƒ20.000 voor rekening van de ge meente komt. HOEK van holland De biljart wedstrijden voor bejaarden worden op de vier donderdagen in maart, te beginnen op 6 maart, gehouden. AUe bejaarden van 65 jaar en ouder kunnen zleh opgeven bij de heer J. v.d, Vlies in café Harwich, waar ook de wedstrijden zijn. Er wordt gespeeld in twee poules. De laatste avond worden de prijzen uitgereikt. ATEDERLANDERS zijn er niet meer zo happig op om een jaar lang een Amerikaanse jongen of meisje in huis op te nemen. Dat heeft de American Field Service de laatste jaren moeten constateren. Vijf jaar geleden wilden nog veertig Hóllandse gezinnen de gastheer zijn van een onderdaan van de United States. Momenteel is dit aantal te ruggelopen tot vijftien. In Rotter dam zelf is nu geen enkel gastgezin. De dichtstbijzijnde zitten in Vlaar dingen en Gouda. Intussen zit de American Field Service er mee. Want het is niet alleen in Nederland zo, maar ook in alle overige (zestig) aan deze dienst deelnemende landen loopt het aantal gastgezinnen sterk terug. Daarente gen blijft het aantal Amerikaanse gastgezinnen wel op peil. Het toenemend gebrek aan gastge zinnen meet een oorzaak hebben. De publiciteitsman van de AFS voor Rotterdam, F. de Mol, wijt het er gedeeltelijk aan, dat de instelling tegenover Amerika sterk veranderd is. Het Amerikaanse beleid in zake de oorlog in Vietnam heeft het ima ge van Amerika bepaald geen goed gedaan. Men is kritischer gaan staan tegen over dit land en zijn inwoners. De ze kritiek treft indirect de American Field Service, die nu nog met moei te zo'n vijftien Amerikanen in Ne derland ondergebracht krijgt. De Nederland^ afdeling van de AFS heeft dit jaar de zaak iets an ders willen aanpakken. Zij zijn een minuutje in de „Vuist" van Willem Duys geweest en dat leverde hen 35 reacties op. Of die reacties nu posi- tief of negatief waren, is echter niet bekend. Verder maken ze propagan da via de radio, maar dat blijkt niet veel uit te halen. En dan zijn er altijd nog de kranten. Jan Krant wil er ook best wat over schrijven, zoals u trouwens ziet. p OED, de informatie „sec". De AFS heeft een winter-, een zo mer- en een schoolprogramma. Het winterprogramma houdt in dat mid delbare scholieren een jaar in een Amerikaans gezin wonen en naar de High School gaan. Het zomerpro- gramma brengt de Amerikanen hier voor een zomer. Volgens het school programma komen Amerikaanse scholieren hier voor een jaar en be zoeken ze een van onze middelbare scholen. De AFS propageert, geen algehele uitwisseling: Wie naar Amerika gaat, is met verplicht een Ameri kaan voor een jaar thuis te nodigen. Een Nederlands gastgezin moet aan de volgende voorwaarden voldoen: de ouders moeten ervaren opvoeders zijn van tieners, het gehele gezin moet gezond zijn en één gezinslid,: moet uit de voeten kunnen met de Engelse taal. Het gastgezin draagt verder de zorg voor voeding, huisvesting en diverse kleinigheden. De AFS en de bewuste Amerikaan nemen het reisgeld, kleedgeld, schoolgeld en medische onkosten voor hun reke ning. Wie er iets voor voelt om deze zomer of anders voor het komende schooljaar een Amerikaanse jongen of meisje in het gezin op te\ nernen moet in de komende weken (liefst voor 1 maart) inlichtingen vragen bij deAFS, Keizersgracht 722, Amsterdam. VLAARDINGEN In mei vorig jaar heeft de gemeenteraad de koop avond in Vlaardingen mogelijk ge maakt. Nu met deze avond praktijk ervaring is opgedaan, heeft het col lege van B. en W. ongeveer 450 cen trumwinkeliers en. winkeliers in de diverse stadswijken gevraagd of zij het op prijs stellen, dat de koop avond blijft gehandhaafd. Het college wil graag de mening van de winkeliers horen, omdat vorig jaar in de gemeenteraad is gezegd dat het experiment van de koop avond na ongeveer een jaar opnieuw moest worden bezien. lie enquête is bovendien ingesteld, omdat binnen kort tussen de gemeenten op de Rechter Maasoever overleg zal wor den gepleegd teneinde te komen tot een uniforme winkelsluiting. De mening van de 450 winkeliers is gevraagd en het gemeentebestuur verwacht spoedig de uitslag te kun nen bekend maken. oogaar

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1