Congresgebouw geopend iedereen^ irds erbij Aïgelast voetbal SALON MAASSTEDEN GAF VIJF PRIJZEN Gewonde bij J Kleinzoon vermoordt bejaarde weduwe SSRR waarschuwt tegen Nieuw gebouw Oranje-Groene Kruis open brand in jshell-tanker Deense zeemanskerk in februari gereed Schaker Pachman aan banden MSI CULTUREEL TEHUIS VOOR DEN HAAG Containerschip Geestduin liep van stapel r i Aantal juryleden was te groot Ih trein aangehouden Docentenbeoordeling Gesprek eerst vertrouwelijk Enquête onder sociologen Nieuwe decaan De Arnzenius lector MF „Helft Nederlandse planten bedreigd" Centrum voor activiteiten Ondenvijzers en ouders contra schoolhoofd Vietnamezen inogeit Nederland niet in iilPSlPi 11ËP fflSm In Tsjechoslowakije Beeldhouwer op persconferentie gearresteerd DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2A ZATERDAG 15 MAART Ut* DEN HAAG.In aanwezigheid van prins Bernhard is gister avond kleurrijk' en feestelijk het Nederlands Congresgebouw ge opend. „Toute La Haye en grand gala" heeft Paul van Vliet in zijn voortreffelijke conference gezongen en zo was het. „Iedereen" was aanwezig, gestoken in fraaie, soms bizarre avond toiletten. De zaterdagmorgen liét niet lang meer op zich wachten toen de laatste bezoeker het gebouw, waarover de .meningen zo sterk; verdeeld zijn, verliet. HULDE Concert Toneel Ballet Cabaret Musical V y' FANFARE OOIEVAAR Wl Imm Na het Wilhelmus, gespeeld door het Residentie Orkest, sprak de oud-burgemeester van Den Haag. mr. H. A. M. T. Kolfschoten, ais voorzit ter var. de Raad van Commissarissen. ,.Ik za! U niet spreken over de lengte, de breedte, de hoogte en... de prijzen, aldus mr. Kolfschoten, doch over al die mensen die het gebouw bedach ten, ontwierpen en maakten. Een is de schepper en die heeft deze gioriedag niet mogen beleven. de grote bouwmeester dr. X J. P. Oud. Zijn zoon heeft de moed gehad het onderbroken levenswerk van zijn vader te voltooien". Hoezeer deze zaai in de eerste plaats een congreszaal is bleek uit de woorden van mr. Kolfschoten. Zijn openingsrede benadrukte deze taak van het gebouw, over muziek en het „huis" van het Residentie Orkest werd zelfs niet gesproken. Het moet voor het Residentie Orkest, dat op het podium gereed zat om te concer teren, een teleurstelling geweest zijn, HEDENAVOND: Doelen, kl.z.: John Brow ning (piano). Werken van Haydn, Schu bert Ravel, Rachmaninoff en Scriabln. 20.15 uur. Doelen, gr.z.: Concert Nina Simone. 0.15 uur. Breepieinkerk: Koor- en Orgelavond door het Rott. Vrouwenkoor o.l.v. Matty Amesz-de Wit en de organist Ab. Ou- wens. Werken van Grumpelzhalmer, de Lasso, Praetorlus, Distier. Peppung e.a. Orgel: werken van Pachelbel, Telemann, Bach, Cor Kee en H. Andriessen. 20 uur. Schiedam, Sted. Museum: Orgelconcert Koos Bons. 15-16 uur. Alblasserdam: Elthetokerk: Houston Bap tist Cholr. 2o uur. ZONDAG. Laurenskerk: Cantate B.W.V. 105 van Bach: „Herr. gehe nicht ins Gericht". Liturg.: ds. M. J. C. Visser, cantor: Barend Schuurman. M.m.v. Ank Relnders, Eis Kloos, Rob Holl en Tljn van Eijk, het Rotterdams Bachorkest en de Cantorij van de St Laurenskerk. 19.00 uur. DiNSDAG. Doelen.gr.z.: R'dams Philh. Kooren het Philh. koor Toonkunst o.l.v. Kees Stolwijk 'voeren de MatthSus Passion van J. S. Bach uit. Dirigent: Jean Foumet. Vocale solisten: Naan Pöld, Ernst Sandleben, Elly Ameling, Helen Watts. Nico Boer en Max van Egmond. Instrumentale solisten: o.m. Marinus Fiipse. Arie J. Keijzer e.v.a. Voorts het jongenskoor St. Willibrord/St Dominicus o.l.v. D. P. de Keijzer. 19.30 uur. Ook wo. 19 mrt. Krimpen a.d. IJssel, „De Rank": Chr. Gem. Zangver. „L'Espéreance" geeft ju bileumconcert. Medewerkenden: Hen- riëtte Dleleman, Gabrlëlle Mulder, Mees van Huis, en het Wast. Ned. Symphonic Orkest. Leiding: Wim Koen. 20 uur. WOENSDAG. Doelen kl. z.: Lunchconcert door Frans Bruggen (blokfluit) 12.45 - 13.15. VRIJDAG. Hoogvliet. Ned. Herv. kerk „De Bron": Het Philharmonisch Koor „Europoort" voert de Lucas Passion van j. S. Bach uit. Solisten: Riek Waas-Reen. Elizabeth Alphenaar, 'Caroline Kaart, Wiebe Draaijer, Ruud v. d. Meer. Philip Lamaier, Anton Wanders, Hannie de Goey (clavedmbel), Arle de Vlaming (or gel). Bege!.: het Symphonle Orkest o.l.v. Sam Swaap. Algeh. leiding: Marinus 1. G van Schoonhoven. 20 uur. ZATERDAG. Doelen, gr.z.: Kon. Chr. Oratoriumver. „Halleluja" voert de Jo hannes Passion van Bach uit o.l.v. Jan Eeikema. Solisten: Nelly v. d. Spek. Aaf- je Heynls, Max v. Egmond. Paul Schotsmans, Marco Bakker, Chris v. Woerkom en Koos Bons. Begel: R.Ph.O. 20 uur. HEDENAVOND. Rott. Schouwburg NRT met „Nu" van John Osborne. Reprise. Regie: John v. d. Rest 20.15. MAANDAG. Rott. Schouwburg: Haagsche Comedle met de première van „Veel leven om niets van Shakespeare". Regie: Joris Diels. Componist: Jurrisan Andriessen. Rolbezetting: Guido de Moor, Anne Wil Blankers. Wim van Tooy, Kees Coolen, Marijke Merckens, Eric van Ingen, Carl v. d. Plas, Nanni Vermeer e.v.a. 20.15 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vrijdag werd bij de werf De Groot en Van Vliet in Slik kerveer het 1000 ton dw metende Geest duin te water gelaten. Het schip werd vebouwd in oopdracht van Waling van Geest en Zonen NV te 's-Gravenzande. Mewouw G G. v. Geest-De Hoog ver richtte de doop. Oe Geestduin is een enkelschroef mo torschip van het open-shelterdektype met een bruto tonnage onder de 500 reeisterton. geschikt voor het vervoer van containers. Lengte over alles 70,65 meter, breedte 10.25 meter, holte tot hoofddek 3,55 meter en tot shelterdek 5 50 jneter. De voortstuwing geschiedt door een Bolnes dieselmotor van 1050 Ptbe stapelloop verliep voorspoedig. Na de doop verliet het schip direct .fi ling De snelheid was zo groot dat het sf-hlb met zijn achterzijde bijna een der te hulp schietende sleepbootjes over voer. academische examens rwr.FT TH doet. civiel Ing.: H. C. a aerz Zwilndrecht: w. N. T. Jansen, Rotterdam: p. J. Wemerstelder, Hotter- "SlDEN RU doet. klassieke taal- en letteren: M. C. J- M. Jonkers. Bergen op Zoom. DINSDAG. Rott. Schouwburg: Toneel groep „Theater" met première van „Don Juan" van Molière. Regie: Max Croiset In de hoofdrollen: Sigrid Koetse, Senne Rouffaer en Hans Croiset. 20.15 uur. WOENSDAG. Rott. Schouwburg: NRT niet reprise van „De Prijs" van Arthur Miller. Regie: Karl Guttmann. 20.15. Ook do. 20 mrt. en za. 22 mrt. VRIJDAG. Rott. Schouwb. NRT m. „De onbekende soldaat en zijn vrouw" van Peter Ustinov. Regie: Jules Royaards. 20.15 uur. HEDENAVOND: Groote Schouwburg: Jeugdfestival '69. Ned. Danstheater met „Metaforen", „Variomatic", „Essay in de stilte", Solo for Voice I" en „Three Pie ces". 20.15. VRIJDAG. Doelen, k'.z..Tingel-Tangel Ca baret met „Ik heb u lief. mijn Nederland" m.m.v.' Sleto èn Marijke Hoving, Tineke van Leer en Else Kleijnenberg, t.m. wo. 26 mrt. en van vr. 28 mrt' t/m zo 30 mrt. 20.15. HEDENAVOND en volgende avonden. Luxor Theater: Musical Sweet Charity". In de: Hoofdrol: Jasperina de Jóng m.m.v. Wim Hodden, Milly Scott, Jacco-v. Re- nesse, Ronnie Bierman 'e.v.a. Regie: Fred Herbert. Dir.: Cor v, d. Helde Wijma. Teksten: Seth Gaaikema, 20 uur. ROTTERDAM Nadat gisteravond de afdeling Zeeland van de KNVB reeds tot totale afgelasting- van het voetbalprogramma besloot, hebben van morgen ook de afdelingen .Rotterdam en Gouda alle voor vandaag vastge stelde wedstrijden van het programma geschrapt. De afdelingen Dordrecht en Brabant besloten ondanks de over vloedige regenval van de laatste dagen niet bet totale programma af te ge lasten. Vanmorgen waren de KNVB-wed- strijöen DOTO—HBSS, PPSC—Sptfke- nisse en WGZ—Groote XJndt eveneens afgelast. dat men op deze avond niet werd welkom geheten in dit onderkomen, waaraan mén na de Kurzaal-episode zo hard toe was. Jurriaan' Andriessen componeerde •voor deze -gelegenheid eenAntifona del 'Aya, een fanfare-achtig werk dat de bedoeling heefteven monumen taal te klinken als het gebouw waar voor het geschreven is. Willem van Otterioo gaf in de'ver tolking van Daphnis et Chloë van Ravel blijk hoezeer hij reeds is in gesteld op de akoestiek van deze zaal, in de volksmond reeds „zwem bad" geheten. (Met het oog' op de congressen noemde Paul van Vliet het later op de avond „zwam-bad"). Hoewel ok nu de blazers en het slagwerk overheersten, kon men er varen op welk een sublieme wijze het orkest dit nieuwe huis in gebruik heeft genomen. Na de pauze, waarin iedereen reeds gelegenheid kreeg het complex te be wonderen of te kritiseren, bracht het Nederlands Danstheater de première van Aswingto van Benjamin Harkar- vy op muziek van Hindemith. De dansers hadden nogal wat last van nervositeit, bovendien bleek het bal let langdurig uitgevallen. Als geheel maakte dit optreden geen overweldi gende indruk. Pau! van Vliet schreef een koste lijke conference waarbij hij uitvoerig inging op de werkwijze van het pro tocol, het zogenaamde rang-geren. Hij spaarde het gebouw zijn kritiek niet en ook de ooievaar hoog op het dak moest het ontgelden. Het is een onbestendige- vogel geworden, nadat het eerst op echt Nederlandse wijze een struisvogel was. Na Paul van Vliet traden Wim Sonneveld en Ina van Faassen op, doch deze show droeg al te duidelijk de sporen van vele, vele voorstellin gen. Bovendien zocht Sonneveld de humor in grove banaliteiten. Aan het einde van de voorstelling wachtte de bezoekers een koud buf fet, terwijl men in de diverse zalen wax' JyS SCHIEDAM De prijs voor de schilderkunst van de tweejaarlijkse Salon der Maassteden gaat ditmaal naar Evert Mallanaky. In de sector grafiek en tekeningen gaat de prijs naar Evert Maliankay. In de sector vallen Wim Gijzen en Jan van Munster in de prijzen en de door het gemeentebestuur van Dordrecht ter beschikking gestelde prijs van 250 gaat naar de heer C. van Breugel. De nadere prijzen bedragen elk ƒ1250. Deze bedragen zijn gefour neerd door het gemeentebestuur van Schiedam, de Rotterdamse Erasmus- stichting en het Rotterdams Anjer fonds. De voorzitter van de jury, de heer J. Paalman, sprak er mede na mens de jury, zijn spijt over uit dat in de sector beelden een zo gering aantal kunstenaars had ingezonden, dat men het niet verantwoord achtte Het Congresgebouw moet Den Haag meer internationale allure geven en het is dan ook de ver wachting dat men nu de weg weet naar de residentie. De offi ciële opening kreeg dan ook een bijzonder cachet Prins Bern hard, gisteravond aanwezig, hier in gesprek met mr. H. A. M. T. Kolfschoten b\i een maquette van het gebouw. kon genieten van het optreden van o.a. Fiesta Gitana, Max Tailleur en Fred Kaps. ADR. HAGER (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In haar woning aan de Honthorsestraat is gister avond de 79-jarige weduwe Johanna Hendrika KabbedijkGiesehaxn dood in een stoel aangetroffen. Met een zwaar voorwerp is zij vermoe delijk op het achterhoofd geslagen door haar 29-jarige kleinzoon A-I.il. K„ die vermoedelijk om haM een in de trein, op weg naar Amsterdam, werd aangehouden. De jongeman, een metselaar, wil niet bekennen. De overleden vtouw werd om half tien gevonden door een buurman, die het merkwaardig vond dat er in. huis geen licht aan was. Hij en an dere omwonenden waarschuwden de politie, TJit de eerste verhoren werd duidelijk, dat in het huis van de weduwe ook de kleinzoon woont, die zich in een café moest ophouden. In het bewuste café hoorde de recherche, dat de jongeman per taxi naar het station HS was vertrokken. Zijn bedoeling zou zijn naar Amster dam te gaan, waar hij met een oudere man „de bloemetjes eens :buiten zou zetten". De trein bleek al weg te zijn. Po litie in. Amsterdam,, onder meer de spoorwegrecb.erche aan het Cen traal Station, werd ingelicht Toen de trein daar tegen half een aan kwam, beduidden politiemannen met eén rood licht de wagenvoer der vóór de perrons té stoppen. Aan beide zijden werd de trein door politiemannen omsingeld. In derdaad bleek de metselaar in een der coupé's te zitten met een oudere man. Beiden lieten zich zonder ver zet afresteren. In het politiebureau Warmoesstraat werden de mannen gefouilleerd. De kleinzoon bleek ruim 350 gul den te hebben, het eigendom van de vermoorde weduwe. Zij bewaarde het geld altijd in een zakje onder haar japon. De Haagse politie haal de beide mannen, die onder invloed bleken te zijn, op. De oudere man, een bloemenhandelaar, bleek met de moord niets uitstaande te hebben. Vanmorgen is sectie óp het lijk van de vrouw verricht. ROTTERDAM In een motie heeft de Societas Studiosorum Kefor- matorum zich scherp uitgesproken tegen hst voornemen van de Algeme ne Rotterdamse Studentenvereniging de resultaten van de enquête aan gaande de beoordeling van docenten van de Nederlandse Economische Ho geschool en de Medische Faculteit. De SSRR meent dat de resultaten dezer enquête in vertrouwelijk be raad tussen docenten en studentever tegenwoordigers kunnen bijdragen tot verhoging van didaktische kwali teiten der docenten. Zij meent echter dat directe publicatie de verhouding tussen docenten en studenten juist zal vertroebelen en zij doet een be roep op het ARSV-bestuur alsnog in vertrouwelijk beraad te treden met de docenten. Afschriften van deze motie zijn verzonden aan het college- van cura toren, het ARSV-bestuur, de senaat van de Nederlandse Economische Ho geschool, het bestuur van de Me dische Faculteit, de Economische Fa culteitsvereniging, de Sociologische Faculteitsvereniging, de Juridische Faculteitsvereniging, de Vereniging van de Medische Faculteit, de senaat van het Rotterdamsch Studenten corps, het bestuur van de Rotter- damsche Vrouwelijke Studentenvere niging, het bestuur van Sanctus Lau- rentius, de senaat van het Rotter dams Studenten Gezelschap en de se naat van de Rotterdam International Students' Club. Ook het Nederlands Studcntenac- coord, afdeling Rotterdam, meent dat integrale publicatie van de enquête resultaten nu minder gewenst is, ge zien de emotionele - en persoonlijke sfeer waarin het onderzoek is ge raakt. Wel dienen, aldus het Nederlands Studentenaccoord, de resultaten per faculteit en studiefase in „Oik" te worden gepubliceerd, want een der gelijk overzicht van de opinies over het doceren mag aan de student als- belanghebbende niet worden onthou den. Verder dienen, aldus het Neder lands Studentenaccoord, alle gege vens ter hand te worden gesteld aan de docenten, de studieraden en de hogeschool. In de studieraden zal een discussie over de resultaten moeten worden gehouden. Ten slotte moeten, aldus het Nederlands Studentenaccoord, de studieraden de gelegenheid hebben de voortgang van de didactische ver beteringen te volgen. ROTTERDAM Bij het NEH vol trekt zich de ene enquête: na de an dere. Nu is er weer een gehouden onder de ongeveer 400 sociológiestu- denten. En daaruit blijkt als voor naam feit dat de meerderheid er prijs op stelt dat er een vrije studie- richting naast de drie huidige zou komen. Als er zo'n richting zou komen wil 70 procent van de pre-kandidaten die volgen; 22 procent van de docto raalstudenten zou zijn keuze herzien en de nieuwe richting kiezen. De meerderheid der studenten voelt voor een richting, waarbij men zelf vak ken en onderwerpen kiest voor het afstuderen. Een en ander druist wel in tegen de grondslag van de sociologische fa culteit. De opleiding, die de studen tenmeerderheid wil moet niet afhan kelijk zijn van bestaande ma'atschap- pijverbanden. De huidige richtingen van de faculteit zijn: bedrijfskunde,, sociaal-economie en bestuurskunde. ROTTERDAM Verwacht wordt dat prof. D. C. den Haan het komend studiejaar prof. dr. A. Querido gaat opvolgen als decaan van. de Medische Faculteit. Prof. Den Haan, die nu vi- ce-voorzitter van het facul teitsbestuur ds, doceertalgemene praktijk geneeskunde. ROTTERDAM Tot gewoon lector in de cardiologie aan de Medische Faculteit te Rotterdam is benoemd dr. A. C. Arnzenius. Dr. Arnzenius is geboren in 1922 en studeerde té Leidén. Vervolgens vestigde hij' zich als hulsarts in Den Haag,-waarna in 1958 hij zijn specia- lissitie tot cardioloog begon. Hij werd toen'assisteht'van.dr. 'E.'G. Oastler te Glasgow in Schotland. In april 1960 werd hij benoemd tot Feilow-physi- cian of the Royal Faculty of Physici ans of Glasgow., Van I960 tot 1861 was hij verbon den, aan de afdeling interne ziekten van het Diaconessenhuis Bronovo in Den Haag, na 1961 was hij verbonden aan de afdeling cardiologie van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Hij promoveerde in 1S68 bij prof. dr. H. A, Snellen op "een proefschrift getiteld „A model of excitation of the human heart". (Van onze Haagse redactie) SCHEVENINGEN „Men kan zich afvragen of er thans en in de toekomst nog wel behoefte bestaat aan de kruisvereniging op confessio nele basis. Sommigen schijnen hier aan te twtjfelen. Er bestaat beslist behoefte aan een stuk particulier ini tiatief In deze sector van de gezond heidszorg." Dit zei dr. P. Siderius, direc teur-generaal van de volksgezond heid, gistermiddag in het gebouw Op Gouden Wieken bij de officiële ope ning van een nieuw gebouw van het Oranje-Groene Kruis aan de Duin weg „De wijkverpleegster is een zeer belangrijke pijler voor het kruiswerk. Door. de verdere ontwik keling van de gezondheidszorg zijn ook andere krachten nodig om het werk voidoende te kunnen uitbou wen." Dr. Siderius zag het als taak voor de kruisverenigingen een wegwijzer voor de patiënten te zijn. Ds. B. van Ginkel, voorzitter van het Oran je-Groene Kruis, gaf een overzicht van de groei van de vereniging vanaf het oprichtingsjaar 1938. In het he renhuis aan de Duinweg heeft de vereniging een ruimer onderkomen. Dit pand is geheel gemoderniseerd. Het interieur ziet er fris en degelijk uit. In het nieuwe kantoor zijn twaalf personeelsleden werkzaam. Op de druk bezochte bijeenkomst gaven velen uit de sociaal-medische sector acte de présence. Het woord voerden nog de heren R. Smit, secre taris-generaal van het Oranje Groene Kruis en mr. X W. van Gelder die namens de stichting samenwerking landelijke kruisverenigingen een che que aanbood voor verfraaiing van het nieuwe pand. De heer J. van Antwerpen offreerde namens de pro vinciale afdelingen wandversieringen. :j ROTTERDAM Tijdens een uren j lang durende strijd tegen een ernstige brand aan boord van het Nederland se tankschip Dione, 40.000 ton, is een leerling-werktuigkundige bedwelmd geraakt door rook. De man kreeg bovendien een shock maar hij is er niet ernstig aan toe. De brand brak vrijdagmiddag uil in de uitlaatgassenketel, enkele uren na het vertrek uit Europoort. Eerst vrijdagavond laat had de bemanning het vuur bedwongen. De Dione, die onderweg was naar de Perzische Golf, moet naar Euro poort terugkeren, maar door zeer dichte mist was deze terugreis nog niet mogelijk. De Dione is op vijfentwintig_mi.il ten westen van Vlissingen blijven liggen. Vanmorgen was nog niet uit gemaakt of sleepboothulp bij de terugreis al dan niet noodzakelijk zou zijn. Een aantal schepen spoedde zich om de Dione eventueel hulp te bie den. Ook de veerboot Avalon van de dienst HarwichHoek van Holland had hulp aangeboden. De Avalon kreeg daardoor vertraging. Van deze dignsten behoefde de Dione geen ge bruik te maken. Ook een sleepboot uit Hoek van Holland had vrijdagavond koers ge zet naar de tanker. DELFT TH doet. scheepsbouu-lc. ing.: c. de Groote. SpUkenlsse; K. J. C. de Werk, Rotterdam. AMSTERDAM „Meer dan de helft van onze plantensoorten kan als bedreigd worden beschouwd." Dit wordt geconcludeerd in de pas verschenen brochure „Voorne in de branding", waarin Voorne demon stratief voorbeeld wordt genoemd van wat voor heel Nederland geldt. De brochure kwam ter sprake in het jaarverslag van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten, dat vanmiddag op de jaarvergade ring in Amsterdam werd uitgebracht. De secretaris mr. H. P. Gorter, citeerde het begin van het jaarver slag: „De ongerustheid over de aan tasting van het milieu, zowel in Ne derland als in andere dichtbevolkte en sterk geïndustralieerde landen, neemt vormen aan die veT reiken buiten de nog altijd beperkte kring van de eigenlijke biologen." „Daarom moet onze vereniging, al dus het verslag, met haar nu meer dan 100 natuurmonumenten zich voortdurend voor ogen stellen dat zij de behoedster is van een nationaal bezit van enorme maatschappelijke waarde." Naar aanleiding van de Deeler- woudactie wordt opgemerkt dat nog nimmer een geldinzamelingsactie van de natuurbescherming in Neder land zo'n weerklank heeft gevonden. Tot dusver werd 1.291.300 aan gif ten ontvangen, terwijl 112.000 is toegezegd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het is de bedoe ling, dat de Deense zeemanskerk, waarvoor prinses Anne van Dene marken dinsdagmiddag de eerste steen legt, omstreeks het volgende jaar februari in gebruik kan worden genomen. Omstreeks kerstmis, zo ver wachten de bouwers, kan het kern gedeelte klaar zijn. Vandaag is hét heiwerk gereed gekomen. De bouwkosten zijn omstreeks ƒ750.000, waarbjj nog komen de kos ten van de inrichting. Het merendeel van dit bedrag is via een inzameling bijeengebracht. De architectuur is van de Deense architect Holger Jensen uit Kopen hagen en de Rotterdamse architect prof, ir. Luning Prak. Bouwers zijn het Deens-Nederlandse bouwbedrijf Krant van FORMAAT Chrisiani en Nielsen N.V. Merkwaar dig is, dat Rotterdam, dat niet alleen altijd veel bezocht is door Deense zeelieden maar dat ook het middel punt is van een uitgebreide Deense kolonie, eerst nu een Deense kerk krijgt. In dit verband is het interessant, dat dat de kerk niet, zoals men zou kun nen verwachten, is Europoort maar aan de Coolhaven in Rotterdam wordt gebouwd. De Deense kolonie, voor wie deze kerk van betekenis is, woont in het gehele zuidwesten van Nederland, vooral in Den Haag. De Deense kerkelijke organisaties denken thans aan het organiseren van autobussen tussen in Europoort aan komende Deense schepen en het Deen se zeemanscentrum, waarvan de kerk aan de Cdoihaven het middelpunt is. In het kerkelijk centrum aan de Coolhaven wordt de èigenlijke kerk een betrekkelijk kleine component. Voor het specifieke zeemanswerk en voor het werk binnen de Deense kolo nie in Nederland zijn wellicht de bij ruimten, de zalen voor onderling so ciaal verkeer, bibliotheek en derge lijke belangrijker. Vooral het pastorale werk is hier van importantie en ds. A. Blom- strand, Deens predikant te Rotter dam, zal door de bouw van deze kerk zijn arbeidsmogelijkheden ten zeerste verrijkt zien. een uitspraak te doen. In het gehwi zijn 603 werken van 215 kunstenaar* ingezonden. Slechts 164 werken van 79 kunstenaars zijn tot de Salon tnZ gelaten. Het jurylid mr. J. Huijts betreurd# het dat de selectie enigszins moei zaam is verlopen. Hij weet dit aan*, het aantal van negen juryleden wat zeker te veel mag worden genoemd Er ontstond meer meningsven^l dat in een kleinere jury het gevai zou zijn geweest. Hierdoor werd mth meermalen gedwongen te stemmen wat dan weer in sommige gevallen neerkwam op vier voor en vijf tegen De vraag rees in zo'n geval 0f men wel af kon gaan op een zo serine# meerderheid van stemmen. De heer Paalman vond het jammer dat er zoveel geruchten zijn ontstaan rond deze vierde Salon van de Mans steden. Sommige van deze geruchten waren foutief en de herinneringen aan de moeilijkheden rond de vort» Salon worden momenteel zwaar: overdreven, aldus de heer Paalman,: Hoewel de tentoonstelling uiterw aard niet representatief voor,. beeldende kunst In de. Maassteden kan worden genoemd, is er zeker «- rieus en goed werk te zien. a-A Men komt er fraaie, rustige etsen van ELshout tegen, Gijzen's verlichte' koeien, esthetische speelmachientjes van Janzée, fascinerende olieverven van Kloens, fraaie etsen van*Min.' rnngh, geestige assemblages yart»* Verschoor en van Munster's knap ge-V maakte „insemination table". De tentoonstelling is tot 14 aprii te bezichtigen dagelijks van 10 tot i; uur en vrijdagavond van 20 tot f2 uur. Het Stedelijk Museum heeft werk aangekocht van E. Maliankay, Cees Bouw, Klink, Smits en van Zonne veld. PRAAG De politie in Praag heeft het paspoort van de Tsje chische schaakgrootmeester Ludek Pachman in beslag genomen. Pach man is een fel voorstander van het progressief beleid in Tsjecho-S'.owa- kije. Hij zal worden oneïerworpen aan een intensief politie-onderzoek in verband met zijn artikelen inHet Parool waarin hij het bestaan ont hulde van een ondergrondse politieke beweging in zfin land die zich van fascistische methoden bedient Volgens Pachman is het politieon derzoek slechts een poging tot intimi datie, niet alleen tegen hem maar tegen alle Tsjechische journalisten. De maatregelen van de politie dwin- gen Pachman zich terug te trekken uit schaaktomooien in Bognor Regs (Engeland) en Israël. AMSTERDAM De 37-jarige beeldhouwer J. J. is gisteren tijdens een door hem belegde persconferentie gearresteerd, verdacht van diefstal van een schrijfmachine en van een dossier uit het Amsterdamse stad huis, dat op hem betrekking heefL De diefstal was pas op het stadhuis gemerkt^ nadat de politie navraag deed over een schrijfmachine, die verdachte bij een landelijk ochtend blad had ingeleverd. Toen kwam ook de verdwijning van het dossier aan het licht. De aanleiding voor de door de beeldhouwer belegde persconferentie lag in het feit, dat de beeldhouwer een nieuwe regering wil samenstel len. J. meent, dat Nederland zich in een impasse bevindt en wilde een aantal mensen voorstellen om Neder land uit die impasse te leiden. (Van onze Leidse redactie) LEIDEN De Vereniging tot stich ting en instandhouding van hervormde scholen te Noordwijkerhoul heelt zich in een ledenvergadering uitgesproken voor het ontslag van het hoofd van de Ireneschool. de heer F. F. Volgens voorzitter dr. L. F. W. de Klerk is het afgelopen jaar duidelijk gebleken dat de heer F. op tal van punten is afgeweken van het In ever- leg met het bestuur vastgestelde beleid. Het hoofd is van mening dat aan een leerplan niet veel waarde moet worden toegekend. Door de wijze waar op hij les geeft en leiding geeft gen vele ouders zich genoodzaakt hun kin- deren van school te nemen. Het perso neel gaf te kennen dat het zou gaan solliciteren naar andere scholen.. - V AMSTERDAM De twee'Vietna mezen, die waren uitgenodigd voor een teach-in op 17 maart van-studen ten in Groningen hebben na ernstige moeilijkheden met de Nederlandse ambassade in Parijs besloten tuet- naar Nederland te komen. Hét «P ,de heren Tran Cong Tuon, vice-prea- dent van het hooggerechtshof.-Vtn Noord-Vietnam en Ly van Sau, poliv tiek adviseur van het Zuid Vietnamese, bevrijdingsfront. t De Vietnamezen waren uitgeno digd door de Stu d en ten vereniging Asva. De verklaring, die de ambassa de hen wilde laten tekenen, was-yOW- gens de studentenvereniging onaanvaardbaar, in strijd met wyj& rechten van de mens en tasttejJwg% persoonlijke vrijheid aan. De Viem?n£ mezen hadden moeten verklareniWpj in Nederland van elke polititieka ac?. tiviteit te onthouden.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2