Geldgebrek - jDrs. E. Nypels:„Onverkwikkelijke procedure dan stelen Verzet om Shellvestiging neemt tóe EISEN VAN JEUGD ZIJN GEGROND Lentiadeverlengd met één week Akoestische problemen in de Laurenskerk De toerist kan steeds beter uit de voeten Inbraak in N. Zuiderkerk: koperen luchter gestolen w Barre het winter m noorden decoratieve onderzettegel vow u als u een nieuwe abonnee opgeeft J bij RDM Hoekse chauffeur in! België aangehouden j Dione in dok Prinses Anne kan niet komen Shell koos een ondernemingsraad ANWB-programma uitgebreid Jongen randt kind aan Ook wandarmen verdwenen Voorlopig geen koopvaardij nota Ds. Meuwenhuyze sprak voor chr. geref. jeugd Schending Verwijten Dodelijk ongeluk Andere stijl voor NCReisV? 99 (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE „We moeten ons gaan bezinnen op de gehele stijl van onze vereniging. Er is veel wijsheid en tact nodig om be grip op te brengen voor de wen sen van de jongere generatie. Moeten wij misschien een an dere houding aannemen tegen over de gangbare levensstijl op onze reizen met dagsluitingen, zondagsviering en -heiliging, zonder het essentiële van ons christen-zijn aan te tasten?" voordeliger l Door elkaar uit ons tuincentrum Forsythia ÏM Ongelukken Ik geef opals nieuwe abonnee: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft; De Rotterdammer, Antwoordnummer 364, Rotterdam, Schepen 0£ ROTTERDAMMER Pagina 4 2A MAANDAG 17 MAART'ihjjoj! 5? ARNHEM Willem H., een 27- jaxige inwoner van Spijker.isse kon een Jlatje krijgen voor zich zelf. Alleen de benodigde gelden voor de inrichting ontbraken. Dan ga ik stelen, besloot 'hij. Willem wist in. Velp een algelegen voetbalveld, waar de Velpse Boys htm club buis exploiteerden, Orp een nacht, vorig jaar in augustus» ging hij er been. Maar h« bad buiten de waard, in dit ge val de politie, gerekend. Het viel agenten, van een patrouillewagen op dat. er buiten het gebouwtje een grote stapel dozen stond, namen een kijkje en troffen Willem, druk doende de voorraad drop, choco lade, pepeimui t en zuurtjes en- gros buiten te zetten. „Dat is non toch wel erg t vreemd", zei de officier van jus titie, irrr, J. Corsten ter zitting van de politierechter in Arnhem. „Het - is mij onduidelijk hoe je je flat wil inrichten met grote hoeveel heden kauwgom!" Dat vond H. eigenlijk ook wel. Omdat het de eerste keer was kwam hy er dit maal,- conform de eis, met twee honderd gulden boete af. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Belijdenis en Avondmaal" was het onderwerp waarover zaterdag in de Rehoboth- kerk aan. de Noordsingel, ds. M. W. Nieuwenhuyze uit Delft sprak. Hij deed dat voor de Chr. Ger. Jongeren vereniging Bondsdistrict Rotterdam en Omstreken. „Recht uitspreken is altijd wat je van de Heere gelooft" betoogde de predikant. ,3ij Geloofsbelijdenis spreken we niet van ons zelve uit, Calvijn heeft dat begrepen. Hij legde de nadruk op het objectieve. Wij ge loven met 'het hart en we 'belijden met de mond. Niet ieder kent het mishagen van de zonde." Ds. Nieuwenhuyze ging verder: „Belijdenis betekent niet op een na tuurlijke wijze het avondmaal vieren. Het is geen natuurlijke zaak. Het is een beleven van Gods Genade. Het is een belevenis des Geloofs. Zelfbe proeving dient daartoe alleen toe vlucht nemen tot de Genade van God. "We moeten daarop steunen. Daarmee Christus dood dood te ver kondigen als eeuwig rustend voor ons hart. Biddend zien klaar to komen. Wacht je voor een oppervlakkig belijdenis doen," hield de predikant zijn gehoor Voor. „Dan volgt soms de verwaarlozing van het avondmaal. "We moeten ons schikken in de weg die God ons wijst. Dat wil zeggen een Godsvruchtig avondmaalganger worden." Na de inleiding werd het onder werp groepsgewijs besproken waarna er een leerzame discussie volgde. DELFT „Het besluit om de Shell toestemming te verlenen, zich te vestigen in het Moerdijk- gebied is door de regering volko men ten onrechte genomen. De procedure die aan de besluitvor ming vooraf is gegaan is ten ene malen demokratisch onverant woord!" Drs. E. Nypels, Tivcedc-Kamcrlid voor D'66, liet zijn toehoorders in de aula van de technische hogeschool te Delft zaterdagmorgen niet in het on zekere om ziin mening over de hele gang van zaken rondom de Shell vestiging aan de Moerdijk- ..Het be sluit tot goedkeuring van de Shell- planncn was in feite al genomen vóór de Tweede Kamer van de plannen op de hoogte werd gesteld". „Een parlementaire discussie is door te lange geheimhouding onmogelijk gemaakt. Over alternatieve vestigings plaatsen kon niet meer gesproken wor den." Drs. Nypels meende dat een der gelijke onverkwikkelijke procedure in de toekomst niet herhaald mag wor den. Als reaktie op de gang van zaken rondom de Shell-vestiging In Moerdijk heeft een aantal studenten van de af deling bouwkunde van de T.H. een „projektgroep Moerdijk" opgericht, die naarmate zij meer informaties inwon over de achtergronden van de Shell vestiging. tot de conclusie kwam dat in brede lagen van de bevolking onge rustheid bestaat over de gang van zaken rondom de „affaire Moerdijk". Men besloot daarop zaterdag een dis cussiedag te organiseren onder het motto „"Welvaart welzijn?". De dag was geheel gewijd aan de Shell-kwestie en alle problemen die daaromheen speel den en nog spelen. Nadrukkelijk werd gesteld, dat het een dag voor de ver ontrusten was. Dit kwam dan ook dui delijk naar voren uit de inleidingen die door zes gastsprekers werden gehou den. De planoloog drs. H. van der Weyde achtte het regeringsbesluit om Shell toestemming te verlenen zich ir. het Moerdijkgebied te vestigen een schen ding van het nationale ruimtelijke be leid zoals dat nauwelijks twee jaar ge leden werd vastgelegd in de Tweede Nota voor de Ruimtelijke Ordening. De planoloog sprak de vrees uit, dat de regering zich bij haar overhaaste besluitvorming te veel door economi sche motieven heeft laten leiden, zon der rekening te houden met de sociale konsekwenties 'die haar besluit zou kunnen hebben. Hij deelde deze vrees volledig met de econoom drs. J. Bourdrez, die de rege ring verweet nauwelijks een vergelij kende kosten- en rentabillteilsbereke- nlng te hebben opgesteld voor de beide in aanmerking komende vestigings plaatsen: Sloehavengebied en Moerdyk- gebied. De heer Bcurqrez zei zich af te vra gen of inderdaad het Sloehavengebied geen aantrekkelijker vestigingsplaats zou zijn geweest. Hij wees daarbij op de jarenlange onderhandelingen dié vooraf zijn gegaan aan de vestiging van Péchiney in dit gebied, een vestiging die nu tot gevolg heeft, dat ook wordt overwogen in dit gebied een kernener giecentrale te bouwen. Ook diverse oliemaatschappijen hebben belangstel ling 'getoond voor een eventuele vesti ging in het Sloehavengebied. „Uit de verschillende publikaties in zake de Shell-vestiging in het Moerdyk- gebied wordt sterk de indruk verkre gen, dat in hoofdzaak bedrijfsecono mische overwegingen hebben geleid tot toestemming voor de vestiging. Natio- naal-economiscre overwegingen voor West-Nederland hebben blijkbaar nau welijks of geen rol gespeeld. Kortzichtigheid en overhaaste besluit vorming zonder weloverwogen de kon sekwenties daarvan te overzien; dat waren de verwijten, die de regering tijdens deze discussiedag te horen kreeg. „Bij overwegingen inzake het ruimte lijke beleid voor de toekomst dienen ook alle andere dan puur economische facetten van ons mens-zijn in over weging genomen te worden. Het is niet juist de langs demokratische weg ge maakte afspraken over - de verdeling van de ruimte de Tweede Nota voor de Ruimtelijke Ordening omwille van één belang te doorbreken, zonder de noodzaak hiervan getoetst te hebben aan de konsekwenties hiervan voor al die andere facetten", aldus fie bioloog dr. H. Adrian!. Deze doelde hierbij, naast de Moer dijk, ook op de Maasvlakte, de Rjju- poorthaven en het Rotterdamse Plan 2900+. Dit laatste plan kon In de wijze waarop het gepresenteerd werd overi gens genade vinden in de ogen van drs, E. Nypels, die vond dat men biy mag z(jn dat Rotterdam tenminste nog zo eerlUk is om met zijn plannen op tafel te komen alvorens ze te gaan uitvoeren. „Dat Is meer dan we van onze huidige regering kunnen zeggen", aldns drs. Nypels. t BERGEN De 32-jarige vracht wagenchauffeur A. de M. uit Hoek van Holland Is aangehouden, ver dacht van doodslag door onvoorzich tigheid. De Nederlander reed vrijdagavond in Casteau, bjj de Belgische stad Ber gen,- frontaal op een personenauto. De vier inzittenden van de personen auto onder wie een meisje van drie jaar en een jongen va nanderhalve maand, kwamen om het leven. De M. heeft verklaard, dat hij werd gehinderd door een auto die hem had ingehaald en een andere wagen, die midden op de weg stilstond. Een ge tuige van het ongeluk stelde echter, dat De.M. door een te hoge snelheid de macht over het stuur had verloren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De bloemtentoon- stelling „Lentiade" in de Rlviêrahal is een week verlengd en dus tot en met zondag 23 maart geopend. De or- vanwege het niet te beste weer van de afgelopen week het bezoek wat is tegengevallen. rotterdammer 7 13 mach 20 pvea De eerste dagen leek het daar ech ter helemaal niet op. Zondag 9 maart byv. was een record-dag met 16.000 bezoekers. De verleaginng bleek wenselyk om dat de organisatie hei-haalde verzoe ken om inlichtingen over cte duur van de expositie kreeg. Daarom werd dit weekeinde besloten een vrywel nieuwe tentoonstelling te bouwen. In de nach. ■van zondag op maandag is het meren deel van de bloemen vernieuwd en ver verst. Het entree-arrangement is to taal veranderd. In vele nieuwe ont werpen zijn andere bloemen aange bracht. Zaterdag is de finale van de bioem- schikwedstrijd gehouden. Winnares uit 17 deelneemsters wend mevrouw Drjj- ger uit de Beatrijsstraat in Rotterdam. Ze kreeg de „Lentiade-beker". Totaal 170 dames hebben, de afgelopen tien dagen om deze prijs gestreden. Zondag kreeg de beurs bezoek van de burgemeester van Huil (Engelang), die met zijn echtgenote en. een aantal delegatieleden een bezoek aan Rot terdam brengt. Mevrouw Thomassen vergezelde hen. Lentiade is dagelijks geopend van 10 tot 22 uur. ROTTERDAM Vijf Euro poort-sleepboten hebben zondagnacht de Nederlandse tanker Dione (70.000 ton) de Nieuwe Waerweg binnen gesleept. Dit schip werd vrijdag op de Noordzee door brand getroffen, toen het vanuit Rotterdam enkele uren op weg was naar dePErzische Golf. De Dione ligt in dok bij de RDM voor reparatie aan de ketel voor uit laatgassen, waar de brand is ontstaan. Het schip krijgt meteen zijn jaarlijkse onderhoudsbeurt. ROTTERDAM Wegens ziekte kan prinses Anne van Denemarken dinsdagmiddag niet de eerste steen leggen voor de Deense zeemanskerk, die aan de Coolhaven wordt ge bouwd. Haar echtgenoot, prins Georg van Denemarken, zal in haar plaats de steen leggen. Deze opmerkingen maakte zaterdag prof. dr. B. Meulenbeld op de jaar vergadering van de Nederlandse christelijke reisvereniging in Zwolle. Prof. Meulenbeld riep de NCRV-le- den op tot werkelijke bezinning op de vraag of de „eisen" van de jeugd gegrond zijn. Hij herinnerde eraan dat Jezus tij dens zijn verblijf op aarde óok waarschuwde tegen de dwang van „regel op regel" en „Gij zult niet". Hij was zich ervan bewust dat het handhaven van tradities geen „af god" behoeft te zijn, maar meende wel dat het conservatief vasthouden ten koste van alles aan een levenspa troon, dat in vroeger jaren gewenst en geboden was, een belemmering kan zijn voor een gezond functione ren van' een christelijke vereniging als de NCReisV. De huidige tijd stelt heel andere eisen dan vroeger. We worden gecon fronteerd met een jongere generatie, die heus nog wel vraagt naar God en Zijn gebod, maar dan in een bele vingsschema, dat hen aanspreekt. Het is zaak op de relsen, afdelingsverga deringen en jeugdconferenties de juiste sfeer te vinden, tot eer van God, misschien met loslating van veel tradities, maar met handhaving van Zijn geboden. In mei zal het tweede NCRV-huis in- Zwitserland worden geopend te Saas-Almagell in Wallis. Voïgenj r>; voorzifter bestaat er grote behoeft! aan dergelijke „homes". Het ee»!!'! tehuis van de NCRV staat in Adtibo! 1 den. Voor de leden die een vakant:-* willen doorbrengen in eigen land li een derde huis aangetrokken in tJ Utrechtse Huis ter Heide. Voor het eerst in haar bestaan zul- V len ook reizen worden georganisejJ 1 naar Indonesië. Het wordt een groepsreis van drie weken. Voor v*. len zal de prijs (ƒ4000) nog we! «w struikelblok zijn. Bij de bestuursverkiezingen TOr. den de aftredende bestuursleden her- kozen. De contributie werd verhoogd met twee gulden en komt daarmee voor gewone leden op vijf gulden per jaar en voor jeugdleden op g® rijksdaalder. Uit het jaarverslag bleek dat er is 1S68 536 reizen uitgeschreven werden, V waarvan er 461 doorgang vonden en waaraan 16.112 leden rJeelnamen. SCHIETBAANSTRAAT 7 telef. 25.12.34 ROTTERDAM; Doordat de Lau- rens-cantorij voor de Cantatedienst zondagavond was opgesteld in één van de noordelijke n lassen van de hoofdbeuk van de Laurenskerk, had de leider van de liienst, ds, M. J. C. Visser, al zijn toehoorders vóór zich, wat voor hem wel prettig zal zijn geweest. Maar toch was zijn zeer le vendige preek over Psalm 143:2: „Ga niet in het gericht met Uw knecht, want niemand die leeft is voor U rechtvaardig," voor hen die in de buurt van de hoofdingang zaten, vrij- wel onverstaanbaar. Konden de daar aangebrachte luidsprekers niet wor den benut? Dit niet kunnen, verstaan van het gesproken -woord was één van de pro blemen, die de akoestiek in deze ruimte tot een moilijke zaak maken. Zoals reeds is gezegd stond de canto- rij in een nis aan de zij-kant, zodat :ie tenoren en bassen een muur als klankbord achter zich hadden, waar door zij goed waren te horen. Ook de stemgroepen onderling hadden een. goed contact met elkaar, terwijl men elkaar op de vorige plaats in de koorruimte niet hoort. Maar voor wie niet vlak bij de geluidsbron zat deze zondagavond, liepen de klanken van het koor zowel als van het orkest meestal erg door elkaar. Daarom zullen wel weinig toehoorders hebben gemerkt, dat het Rotterdams B'ach-orkest het recitatief van de bas Wohl aber dem te snel nam. Gelukkig was de solist Rob Koll zo intelligent, de rust aan het einde van de eerste zin te bekorten en zo kwamen zanger en begeleiding weer gelijk- Prachtig klonk zijn stem, maar voor het grootste gedeelte wa ren de woorden onverstaanbaar. Onder dit verschijnsel leed ook de zang van de alt Els Kloos en van de tenor Jan Waayer ook heel mooie stemmen. De heldere sopraanstem van Ank Reinders had er weinig van te lijden. Bijzonder fraai klonk de obligaat-hobo bij haar aria „Wie zit- tem und wanken." Tim van Eijk was weer een betrouwbare clavecinist en de pas 'benoemde tweede organist Jo- han Lemckert omlijstte het geheel met fijn spel in Bachs „O Mensch, bewein' dein' Sünde gross" en „Ich ruf zu dir, Hèrr Jesu Christ". De taak van cantor Barend Schuurman wsa wel zeer moeilijk. Zou er niet eqns een proef te nemen zijn met schotten achter het 'koor. In de zin van de Doelen die deze heeft om de grote zaal kleiner te maken? G. .M Dersjant (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De verkiezingen voor een nieuwe ondernemingsraad bij Shell-Pemis hehben de vertegen woordigers van de vakbonden twee nieuwe zetels, ten kóste van de on georganiseerden, opgeleverd. Bij de uitslag Was verder opmerkelijk dat de heer T. W. J. van den Berg, chef TP, voor wiens verkiezing men zelfs een reclamevliegtuig boven de raffi naderij had laten vliegen, slechts een gering aantal stemmen verwierf. Hij behaalde dan ook geen zetel. Van de 83 kandidaten werden er 23 gekozen. Het zijn: C, K. Vogelaar (Chr. Bedrijfsgroepen Centrale), C. J. de Bruin (ongeorganiseerd), mejuf frouw A. C. M. Gerardsz (ong.), J. van Arkei (Algemene Bedrijfsgroe pen Centrale), A. A. Baas (CBQ, H. J. Besslink (ABC), F. Gerlofsma (ABC), M. G. M. Leemans (ABC), P. C. van der Lubbe (ABC), J. F. J. Stienen (St. Willebrordus), A. P. Strijdhorst (ABC), ir. J, J. Konsten (ong.), P. van Prooyen (ong.), P. Spinier (ong.), A. A. Boer (CBC), A. Boer (ABC), J. Noordzij (CBQ, A. Nooteboom (ABC), B. J, Wering (St, Will.), F. van Wijk (CBC), N. van der Lely (ong.), P, van Toor (ong.), B. Vermeulen (ong.). Wie kent niet de uitbundig bloeiende struik in *t prille voorjaar, de Forsythia of Chi nees klokje, die zich met goud gele bloemen tooit..... en U de winterdoet vergeten! Een prachtige winterharde heester, die jaar na jaar groter en voller wordt, een struik, die elke grond voor lief neemt», morgen als speciale aanbieding, voor nog géén gulden. ROTTERDAM Vier Rotterdam se bedrijven in de scheepvaartsektor werken sinds enige tijd' samen in As sociated Offshore Supply and Trans port Services (AOSTS). Het zijn Comar Shipping and Tra ding Co. Ltd., Niehuis en Van den Berg's Scheepsreparatiebedrijf NV, Seam (Scheepvaart en Agentuur Mij.) NV en NV Corns. Swarttouw's Steve doring Co. De nieuwe maatschappij beoogt het bieden van verzorgings- en tran sportservice aan alle ondememnigen die betrokken zijn bij werkzaamhe den verband houdende met het boren naar en exploiteren van gas en olie op zee. ROTTERDAM Een jongen van een jam: of zeventien heeft zondag avond tegen zes uur op het sportter rein Laag zestienhoven aan de Klei weg in het noorden van Rotterdam een meisje van negen jaar aange- De jongen, die een fiets bij zich had, is verdwenen. Hij heeft vermoe delijk rossig haar en is ongeveer 1.75 meter lang. T>e lichamelijke toestand van het meisjais niet verontrustend. DEN HAAG De minister van. verkeer en waterstaat en staatssecre taris Keyzer zijn bereid de Tweede- de-Kamercoramissie voor verkeer en waterstaat in te lichten over hun oordeel over het rapport „De Neder landse Koopvaardij", aldus hebben minister Schut als minister van ver keer en waterstaat a.i. en de staatsse cretaris in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid M. W. Schakel (ar) meegedeeld. De Koninklijke Nederlandsche Reedersvereniging beraadt zfch thans over de conclusies van de com missie die het rapport heeft op gesteld. De bewindslieden verwach ten dat de KNRV zich vervolgens tot de overheid zal wenden. De vraagstukken die de vereniging ter tafel zal brengen zulen met andere ministers worden besproken, en wan neer dan een standpunt is bepaald zal de kamercommissie worden inge licht De heer Schakel had gevraagd om een nota waarin de bewindslieden hun inzichten en voornemens met be trekking tot de Nederlandse koop vaardijvloot uiteenzetten ten einde een gedachtenwisseling met de Ka mér te vergemakkelijken. (Herplaatsing wegeens misstelling) j Per 15 maart is tot mede-hoofd- redacteur van het Algemeen Han- delsblad benoemd drs. A. S. Spoor, j De heer H. J. A. Hofland was tot nu j toe alleen hoofdredacteur. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De ANWB breidt bet toch reeds omvang rijke toeristische programma dit jaar nog aanzienlijk uit Vooral op het gebied van vliegreizen zal de toerist in ruime mate aan zijn trekken komen. Geheel verzorg de vliegreizen naar het buiten land, waarvoor een grote belang stelling blijkt te bestaan, nemen in aantal toe. Geheel nieuw zijn de ANWB-vliegtochten boven Nederland, in nauwe samenwer king met de Nederlandse Kas telenstichting. De „kastelenvluehten", die met een Fokker Friendship worden uitge voerd, worden zowel uit Amsterdam (Schiphol), Rotterdam (Zestienhoven), Groningen (Eelde) als uit Maastricht (Beek) gehouden. Een groot deel van de routes wordt op een hoogte van tweehonderd tot vijfhonderd meter gevlogen. Vooralsnog zijn de vlieg tochten alleen tijdens de weekeinden mogelijk. In studie zijn tochten op de overige dagen van de week. Een van de excursies van Amster dam uit biedt een vlucht (tijdsduur ongeveer anderhalf uur) boven di verse kastelen Muiderslot, De Haar, Loevestein en Brederode o.a. en boven Europoort, een deel van de Deltawerken en de Biesbosch met een tussenlanding op het vliegveld Zestienhoven, waar een consumptie wordt aangeboden. Prijs van 3e vlucht f 75. Voor de tochten werden reeds bij na 500 boekingen genoteerd. Het bleek al noodzakelijk, een extra vlucht in het programma op te ne men. Combinaties van twee vluchten zijn eveneens mogelijk. De 'ANWB overweegt de mogelijkheid, de deel nemers aan de vliegreisjes het inschrijfgeld geheel of gedeeltelijk te restitueren, indien de weersomstan digheden een tocht tot een minder geslaagde zouden maken. Wat het buitenlandse toerisme be treft, werden autotours naar Noorwe gen, Zweden, Finland, Ierland, Italië, Joegoslavië, Roemenië en Denemar ken (Jutland) gerealiseerd. Nieuw is verder o.a. de kampeerreis naar Wo- bum Abbey in Engeland, in het ka der van de FICC-ralIy. In het algemeen is een sterk stij gende belangstelling voor reizen naar het buitenland waar te nemen. Rela tief toegenomen is de interesse in geheel verzorgde vliegreizen, waarbij Spanje veruit op kop gaat, gevolgd door Tunesië en ook het eiland Rho- dos.. Voor het eerst in het binnenlandse toeristische programma zijn „ste- deschoontochten" opgenomen. In eerste opzet in acht steden: A- mersfoort, Amsterdam, Bergen op Zoom, Breda, Den Haag, Leeuwar den, Tilburg en Zeist. WV-hostesses begeleiden de stadswandeling van ongeveer anderhalf uur roet folders en een surprise. Ook het ruitertoerisme staat in het centrum van de belangstelling. Rond Kootwijk en in Noord-Holland zijn inmiddels acht ruiter routes beschre ven. In samenwerking met de Neder landse Ruitersportvereniging zal op 21 september in het Gooi eon rulter- dag worden georganiseerd. Rfargenvrceg om 9 uur begint in ons Tuincentrum op de tweede etage, de verkoop ton de» Forsythia's, kerngezond* planten, vartaf twee takken voor Forsere maat OokjrmanfSfaiTJorsmopm Gtén t»L cf tduift bmt (Vervolg van pag. Ij) In Friesland werden zaterdagavond al verscheidene busdiensten gestaakt vanwege de gladheid. Ook eldersx in het land was het glad. De ijzel en de harde wind berokkenden het elektri citeitsbedrijf van Groningen en Dren te moeilykheden. Herhaaldelijk ge beurde het dat rer kortsluiting ont stond, doordat de beijzelde hoogspan ningskabels tegen elkaar waaiden. Regelmatig moest met handkracht spanning op de lijnen worden ge bracht. In het noordelijk deel van Gronin gen hadden de bomen erg te lijden. Takken braken af en zelfs hele bo men werden geveld. Op de gladde wegen ontstonden tal van verkeersongelukken. De achttienjarige Michel Peeze uit Bor- nebroek kwam om het leven toen de personenauto waarin hij samen met zijn broer en zuster zat, met grote snelheid tegen een boom reed.- Zijn broer en zuster werden zwaar ge- ROTTERDAM Bij een inbraak in de Nieuwe Zuiderkerk aan de Westzeedijk is o.a. een handgesmede koperen luchter ontvreemd. Ook zijn van de galerijen enkele z.g. wandar men verdwenen. Zoals bekend, Is de kerk aan de gemeente Rotterdam ver kocht. Men is er bezig met het de monteren van het orgel. De inbraak is waarschijnlijk in de nacht van vrijdag op zaterdag ge pleegd, in ieder geval althans na vrij dag 15 uur, het tijdstip waarop de laatste werkers uit de kerk zijn weg gegaan/Zaterdag bleken er kinderen in en rond het gebouw te spelen en werd de politie opmerkzaam ge maakt op het openstaan van een deur. Het schijnt de inbreker(s) niet te doen te zijn geweest om delen van het orgel, dat praktisch geheel is ge- demonteerd en waarvan het pijp werk reeds bijna geheel naar Does burg gevoerd, waar het orgel in de hervormde kerk wordt opgebouwd. Maar ir. A. de Boom, die transport en opbouw regelt, weet nog niet ze ker of er iets is vermist Wel voelt hij zich gedupeerd van wege het verdwijnen van de luchter van het podiumhek. Want dit hek zou met het orgel meegaan naar de nieuwe bestemming. Ontbreken van de luchter doet uiteraard afbreuk aan het geheel. Het ajour bewerkte sieraad heeft een waarde van zes a zeven mille en is niet na te maken, aldus de heer De Boom. De materiaal- waarde op zichzelf is" niet zo groot. De diefstal vap enkele wandarmen is ook onaangenaam, aangezien de gehele verlichtingsinstaliatie ook al was verkocht aan een derde. Over het juiste doel van de inbraak tast men nog in het duister. De orgeika- mer was ook overhoop gehaald. Mo gelijk zijn experts aan het werk ge weest, want zowel de luchter al de wandarmen zijn vakkundig van hun plaats gehaald. Geconstateerd is verder dat een g!as-in-loodraam bij de begane grond is vernield. Tegen de gevel stond ter plaatse een spiraalmatras. Misschien heeft men zich op deze manier toegang verschaft of heeft men plotseling de vlucht genomen. De politie is er al toe overgegaan het toezicht op dit gebouw te ver scherpen. naam: Straat: plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit ont vang ik een onderJ zettegel.De nieu-| we abonnee krijgt onze krant veertien! dagen gratis. betaalt: O por kwartaal O per maand Mijn naam: slraat: plaats: wond, de auto werd totaal vernield Tussen Sneek en Leeuwarden reed zaterdagavond een bus tegen een boom. Vier passagiers moesten in een ziekenhuis.worden behandeld. Niet minder dan drie schepen zitten al dagenlang vast in een geheel droog gevallen vaargeul in de Waddenzee. Het zijn de veerboot Prinses Maria Louise, de Javanca, een boot voor person eelsvervoer van Rijkswater staat, en de UO 5, een vissersboot uit Usquert. Ze zitten ongeveer vijf kilometer uit de kust. Vanuit Emmapolder in de provin cie Groningen zijn zaterdagavond en ook gisteren enkele mannen als wad lopers door de ijzige wind naar de schepen gelopen om de bemanningen in totaal zeven man voedsel te brengen. De schepen kunnen niet eerder vertrekken dan wanneer de wind gaat liggen. Dat kan nog wel een paar dagen duren. De mobilofoon van de veerboot schijnt bovendien defect te zijn, zodat het contact met de buitenwereld verbroken is. Ook op de Noordzee raakten ver scheidene schepen door het zware weer in moeilijkheden. Het Griekse schip Kadiani van bijna tweeduizend ton zonk ten noorden van de Dog- gersbank. Kort tevoren had een heli kopter alle veertien opvarenden vao boord weten te halen. Het schip was op weg naar Rotterdam. Bij Mundesley aan de Britse oost kust liep zaterdag de 200 ton metende Nederlandse kustvaarder Jonet In dichte mist aan de grond. Tot nu toe zijn pogingen om het schip vlot te trekken mislukt. Ook bij onze oosterburen was het nog geen lente. Stormen en sneeuw- verstuivingen belemmerden het ver keer in het noorden en oosten van de Bondsrepubliek. Tal van plaatsen in Sleeswijk-Hoistein en Nedersaksen werden zelfs van de buitenwereld afgesneden. 9 Langdurige regenval teistert ai dagenlang de Braziliaanse staat Aia- goas. Meer dan tweehonderd mensen zijn am het leven gekomen. Het aan tal slachtoffers zal echter nog veel hoger worden, omdat tientallen men sen worden vermist. Aan de oevers van de Canhoto en de Mundau komen steeds meer dor pen blank te staan. Bijna duizend woningen zyn verloren gegaan.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2