Louter hoogtepunten met Fons Jansen ieuwe tunnels N \7i orden zij aan lot overgelaten Gastarbeiders zijn veelal verkeerd beoordeeld ere dhandelscentrum nu naar gemeenteraad Slavenbur s Bank in voortgaande stijging Advies mammoetdok nog niet gereed erniist meisje iptf ■w !Meer aandacht voor sociaal- economische hegeleiding Ondanks Hoeken en Kabeljauwen Verkeersrapport geeft gegevens saneringsplan Tien en twee procent dividend acton neemt Rolande over Apart *mm® Dividend V.au Nelle Genieten Zij is nietgauwuitgekookt. Zij is nu eenmaal dol op culi naire experimenten. En aardgas legt haardaar- bijgeen enkele beperkingop. Zij kan elke pan en elke schaal gebruiken diezij maar wil. En zij kan, behalve koken. ook bakken, grilleren, stoven, sudderen en braden. Toegegeven, laatst brand- dede andijvie lelijkaan. Maar dat was meer de schuld van een opbellende vriendin dan van aardgas. En dankzij aardgas kan zij zich zulke kleine "bedrijfson gevallen" eigenlijk wel ver oorloven. Want omdat zij ook nog metaardgas stookt {haar hele huis is altijd lekker warm), betaalt zij het laagste tarief. Waardoor het koken voor haar een zeer voordelige zaak is. In dat opzicht is zij heus wel uitgekookt. VERWARRING HUISVESTING GELD VERDIENEN CULTUUR De Rotterdammer 50 jaar geleden DE ROTTERDAMMER Pagina 4 2.A WOENSDAG 26 MA abt BOTTERDAM „Ut wil geen jlown zijn, maar een nar", zegt Fons •Jansen, En inderdaad, hij is een nar bij uitstek: satirisch, koideresk, ge voelig, diepzinnig en altijd geestig. Dat kwam sterk naar voren bij zijn derde programma „Driemaal ander maal" dat dinsdagavond in „Palace" «reor een terecht enthousiast publiek in première ging. K&C0S. Ktti&au- DEN HAAG De drie adviseurs die op veroek van de Rijn- Schelde- groep en het Verolmeconcem bin dend advies zullen uitbrenger over het medegebruik, dat Rijn-Schelde zou maken van het mammoetdok dat Verolme in de Botlek bouwt, zijn nog niet gereed. Dit heeft minister De Block meege deeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid drs. G. M. Neöer- horst (soc.). Het dok komt niet voor het eind van dit jaar klaar. ROTTERDAM Dit is ate ver miste Maria Majgorzata Broos (14) uit de Van Lennepstraat 49, die zoals gemeld reeds sedert 15 november 1968 spoorloos is. Die dag ging Gosja (haar .roepnaam) naar Amsterdam met een vriendin, die inmiddels wel terecht is. Gosja Broos is 1,65 m lang en heeft kort donkerblond of zwart haar. De politie vraagt ieder, die inlichtingen kan geven 010 - 143144 te bellen of zich in verbinding te stellen met de politie in zijn of haar woonplaats. (Vervolg van pag. 1) De Nederlandse Spoorwegen, dit in de nabije toekomst een belangrijke frequentieverhoging van de treinen loop op de lijn Rotterdam - Dor drecht verwachten, vinden het thans dringend gewenst dat een spoorweg tunnel onder de Nieuwe Maas door er zo spoedig mogelijk komt. Zij achten thans het oorspronke lijke plan, de gecombineerde bouw van een spoorwegtunnel met een kor te verkeerstunnel, het meest juiste. De Nederlandse Spoorwegen heb ben echter meegedeeld dat oor wat betreft het spoorweggedeelt» dezer tunnelverbmding de aanvankelijk op zes jaar geraamde bouwtijd in ver band met allerlei complicaties tot ne gen jaar moet worden verlengd. otterdam kan met zijn eigen weg verbinding zolang niet wachten en deze nieuwe factor leidde tot een ge heel nieuw ambtelijk overleg. Het 'losmaken van de spoorwegtunael uit hei project van de Willemstunnel heeft de volledige instemming van rijkswaterstaat, waarbij rijkswa terstaat ervan uitging dat het verder westwaarts gelegen tracee ook voor de spoorwegen aanvaardbaar zal zijn. Bovendien zal gescheiden bouw van deze kostbare werken de finan ciële spreidingsmogelijkheden groter maken. Anders dan de twee vorige pro gramma's „De Lachende Kerk" en „Hoe meer zielen" is „Driemaal an dermaal" wijder van opzet en. draagt een algemener karakter. Het geloof komt nauwelijks meer aan bod. Dit maal worden thema's liefde en het kind onder de loep genomen. En dat, nogmaals, op Fons Jansen's onnavolg bare manier. Hier bleek overduidelijk dat Fons Jansen de grote gave van het „kin derlijk denken" bezit. Meer dan kos telijk was het gedeelte Kinderen al ler landen", waarin hij als een reus sachtige baby in een even kolossale kinderstoel zit en zijn gedachten over de mensheid uit: „Hoe weten volwassenen wat slecht is? Wel, ze hebben vroeger allerlei streken uitge haald om ze jou nu te kunnen verbie den." Als scholier: „Waarom moeten we lessen uit het hoofd leren, als we toch boeken kunnen kopen: Sinds de uitvinding van de boekdrukkunst zijn we almaar bezig uit het hoofd te leren" en „waar zijn hoofdonderwij zers anders voor dan om in te val len? Een keer was de dominee ziek en 't hoofd moest invallen. Hij bracht er helemaal niks van terecht. Schreef hij,toen de dommee beter was op het schoolbord: „God is goed. De dominee is beter." Maar ook waren er meer ernstige gedeelten: een pantomime van een jongetje dat een lieveheersbeestje vindt Teder en met een diep inle vingsvermogen of beter een. goed geheugen gebracht Een liedje over de jeugd, „die er maar /an moet genieten" En hoeveel blijft er van al dat genieten over? Lange stu die, dan een baantje, dan de oproep voor dienst en het baantje is verke ken en tenslotte; het huwelijk dat bijna onmogelijk wordt gemaakt door de woningnood. Het ontroerendst vonden wij wel de roep tot God: „Je wordt geboren to een huis vol zekerheden en je verlaat het met een hand vol vragen. En wat dan, God? Ben je er wel, ben je zoals wij denken, dat je bent, of hebben wij je in deze gedaante ge- Toch, ondanks deze ernst, waren de andere hoogtepunten gewijd aan de (schater)lach. De huisarts: „Ik moet zo vreselijk hard werken om iets te verdienen. Ik haast me regel recht naar mijn patiënten Van velen heb ik namelijk gedacht: Kerel, als ik een half uur later was gekomen, was je al beter geweest." „Driemaal andermaal" is een uitste kend programma, waarvan de intensi teit nooit verflauwt. Op het oog lijkt het iets zwakker dan de vorige twee. Deze behandelden tenslotte slechts één onderwerp„de kerk," en hel laatste lijkt meer verbrokkeld door de veelhéb van onderwerpen. Maar ook hier blijkt Fons Jansen een har de werker en een goed vakman, die elk nummer feilloos brengt en wiens programma's grotendeels uit hoogte punten bestaan. Uitgekookt rC ii .5 ifeipli'L. GASUNIE ROTTERDAM De bewoners van het Middellandkwartier kijken met nogal gemengde ge voelens aan tegen de vele hon derden buitenlandse gastarbei ders, die in tientallen pensions aan de 's-Gravendijkwal, Claes de Vrieselaan, Mathenesserlaan en sommige zijstraten van deze drie hoofdwegen wonen. Op zijn zachtst gezegd verbazen zij zich over de omstandigheden, waarin deze mensen vaak moeten leven. Waar het gaat om gedrag en ge woonten dan is de kritiek vaak groot. Wanneer men met; de wijkbewo ners over het probleem van de gastarbeiders praat dan kom na at vele aanmerkingen toch altijd de vraag aan hod of deze vreemdelingen ;s ROTTERDAM Zo komen in het ■uiteindelijk uit te voeren project de "Willemstunnel en de spoorwegtunnel onder de Nieuwe Maas door eruit ie Óen: een Willemstunnel ten oosten ■var dé Maasbruggen en een spoor- ■wegtunnel ten'westen daarvan. Willemsbrug -slopen, geen dam tn de Koningshaven, maar hand,uioen van dé Koninginnebrug die voortaan de verbinding zal worden tussen Noordereiland en Feijenoord. Een lange verkeerstunnel, die ver in de Oranjeboomstraat boven de grond komt. Dempen van de Entrepothaven ten behoeve van de nieuwe spoorbaan. Slopen van een niet onaanzienlijk deel an de bebouwing van sxet westelijke .deel van het Ifoorder- eilanê ten behoeve van de nieuwe spoorbaan. eigenlijk niet ie veel aas hun lot worden overgelaten. Een beetje toe gespitst kan saen zich zelfs afvragen in hoeverre de gastarbeiders deel uit maken van de woonwijk en wat dat voor buitenlanders en Nederlanders dan in de praktijk betekent. Voordat men hij de stichting „Hulp aan Buitenlandse Werknemers", die vier centra voor gastarbeiders heeft in de Middelland, aan deze vraag toe is wil men eerst een paar andere dingen zuiver stellen. Veel van de kritiek op de buitenlan ders ontstaat doordat men over en weer geen begrip heeft van wat nor maal is, terwijl voorts een belangrijk deel van de kritiek is terug te bren gen op basisfouten die van Neder landse zijde zijn gemaakt. Het gedrag bijvoorbeeld van de Turk» en Marokkanen, die in de Middelland de voornaamste groep vormen, tegenover de Nederlandse vrouw is moeilijk te begrijpen wan neer men de achtergrond van deze mensen niet kent. De sociale, maar vooral fle huwelijksverhoudingen in de Mohammedaanse landen zijn v -schillend van die In Nederland. Zo is het in Turkije niet zo gek om een tweede vrouw te hebben. Wan neer een Turk hier een verhouding met een vtouw begint dan is dat zo wel voor hem als voor zijn thuisfront eer; normale zaak. In Nederland ontstaan echter snel moeilijkheden. De ingetogenheid van de Moslim vrouw is hier wel algemeen bekend. Hoe de aangeboren, vriendelijke on bevangenheid var» de Nederlandse /rouw bij de Moslims overkomt is iets waarover aiemand heeft nage dacht. Zij worden daardoor in ver warring gebracht en denken, dat de Nederlands» vrouwen ook op sexueel gebied bereid is heel ver te gaar». Wanneer bovendien nog bepaalde meisjes dan met die en dan weer met een ander uitgaan, wat een Turk he lemaal niet kan begrijpen, dan moet dat tot vechtpartijen aanleiding ge ven. Zodra er getrouwd gaat worden gToeien de problemen nog De meisjes zijn daartoe vaak te snel be reid en wanneer het dan, misgaat is dat ook heel vaak de schuld van deze meisjes. Bij al deze zaken is er maar een oplossing en dat is goede voor lichting over en weer, keer op keer. Een andere kwestie is de huisvesting. Tot nu toe is het onder dakprobleem verkeerd aangepakt. In plaats van de buitenlanders onder verantwoordelijkheid van de bedrij ven waarbij zij werken onder te brengen in bedrijfspensions of parti culiere pensions, waarvan er dan weer ontaard zijn in bedverhuurbe- drijven voor 24 uur per dag, had men hen moeten, huisvesten in een soort tehuizen, die wat exploitatie en lei ding betreft nog het best te vergelij ken zijn met de huidige grote bejaar dentehuizen. Deze tehuizen, die met overheidsgeld door het particuliere initiatief gerund worden blijken zelfs exploitabel te zijn. Voor buitenlanders is in dit geval snel een aantal extra eisen te formu leren: zo'n flatgebouw moet te beta len zijn, moet attractief zijn om ook vrije tijd in door te brengen, moet geschikte voeding leveren en bovenal moet het de sfeer van de Turken ademen als er Turken in wonen, moet het een Spaanse sfeer hebben als er Spanjaarden in moeten wonen en ga zo maar door. Wanneer men na deze algemene opmerkingen opnieuw terugkomt op het probleem hebben de buitenlan ders nu een eigen plaats in de wijk ja of nee dan zijn de woordvoerders van de stichting toch aarzelend in hun antwoorden, Wanneer bijvoorbeeld de winkels in de buurt zich met hun assortiment op de buitenlanders instellen dan gaan ze er inderdaad bijhoren. Maar aan de andere kant blijven zij een geïsoleerde plaats innemen. Dit is toch weer niet zo verwonder lijk wanneer men weet, dat 75 pro cent van deze buitenlanders uiteinde lijk hier alleen maar komt om geld te verdienen en dan zo snel mogelijk weer naar huis terug keren. Het grote probleem is dan ook niet of deze mensen hier deel kunnen uit maken van de wijkgemeenschap, maar veel eerder of zij thuis bij hun terugkeer nog in de gemeenschap zullen passen. Binnen de stichting Hulp aan Bui tenlandse Werknemers heeft me» op dit moment meer dan ooit aandacht voor de sociaal-economische begelei ding van de gastarbeiders juist met het oog op terugkeer In een maatschappij, die zo totaal van de onze afwijkt, Hoe op dit moeilijke punt de wijkbewoners de buitenlan ders te hulp komen Is niet zomaar te zeggen. In hoeverre de buitenlanders wat voor de wijk kunnen betekenei; Is een even interessante als moeilijke vraag. De stichting is er niet voor in het wilde weg te experimenteren met ontmoetingen tussen Nederlanders eh buitenlanders, waar men zo verschrikkelijk weinig van elkaar weet. Als zich toevallig kansen voor doen dan graag. In het Turkse centrum in de Vlie gerstraat is bijvoorbeeld een groep die zich toelegt op volksdansen uit Turkije. Zo'n groep moet te betrek ken zijn in een wijkfeest in het ka der van Communicatie '70, waarmee de bevrijding volgend jaar gevierd wordt. Dit speelt in op de gedachte dat deze buitenlanders alleen belangstel ling zullen krijgen voor onze cultuur wanneer wij belangstelling tonen in hun cultuur. Een ander idee is wat plaatsen voor mensen uit de wijk beschikbaar te stellen, wanneer de Moslims onder de buitenlanders begin december dit jaar hun grote godsdienstoefening houden en daaraan dan een groot feest vastknopen. Voor de Italianen en Spanjaarden, die de grootste groep buitenlanders zijn, liggen de zaken intussen al gunstiger. Er is zo'n vijftig procent van deze mensen, die zich werkelijk in dit land gevestigd heeft, Inderdaad in deze wijk woont en er ook heel duidelijk bij vil horen. En dat lukt wonderwel zij het niet zo verschrik kelijk vlug. ROTTERDAM „Ondanks de Hoekse en Kabeljauwse twisten tus sen Amsterdam en onze goede stad is zeer binnenkort een voorstel van B. en W, aan de Rotterdamse gemeente raad te wachten tot wijziging van het basisplan met het oog op reservering van grond ten behoeve van het we- reldhai "telscentriun", aldus mr, H. C. G, I* Polak, wethouder van stadsont wikkeling en verkeer, dinsdagmiddag aan de maandelijkse koffiemaaltijd van het departement Botterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid'en Handel. De heer Polak beloofde zijn gehoor nog meermog dit jaar zal het rap port verschijnen van een aantal Amerikaanse en Britse onderzoekers over het verkeer en de daarmee sa menhangende planologie. De gegevens uit dit rapport .worden beatut voor een structuurplan voor de gehele stad, dat de komende sanering nog jarenlang zal moeten begeleiden. ROTTERDAM Het bestuur van NV Slavenburgs-Bank stelt tien pro cent dividend voor Ir contanten. Voorts zal twee procent in aandelen uit de agio- reserve worden uitge keerd (v.j. negen procent in contan ten en twee proeent uit de agio- re serve). Het bestuur vertrouwt, aldus het jaarverslag over 1968, dat de op gaande lijn in de resultaten zich ook in 196S zal voortzetten. De bank is erin geslaagd groei en rentabiliteit in evenwicht te houden. De bruto winst steeg met ruim 22 procent, de post debiteuren nam toe met 35 proeent. Het bestuur acht het noodzakelijk dat het eigen vei mogen van d* tank met deze groei gelijke: tred boordt. Voorts mag de groei niet gaan tea koste van de renta biliteit. De bank streelt aaar optimale automat isering, hoewel tilt aanrienldjke Investerin gen ten jerolge Heelt. Sterker dar. vroeger worden prijsstijgin gen door regering, vakbonden en bedrijf sleven als axioma aanvaard aldus het jaarverslag. Voor bijna alle -westerse lan den was bet afgelopen jaar een jaar van •welvaart, zolang Internationaal ;cuzelfde Inflatoire tender» heerst, behoeft de alge mene economische onftsdkkeltog in ons land zeker niet af te zwakken. De vanzelfsprekendheid van Inflatie maakt het aan steeds grotere groepen dui delijk dat het onverstandig te. voor lange ,UJd besparingen over te dragen tegen een vaste rentevergoeding. Het wordt in het /erslag opmerkelijk genoemd hoe zelfs het steatserediet ln dtscredlet begint te geraken. Ondanks oplopend*: rentecondliJe: zijn ln het afgelopen jaar enkele staatslenin gen min of meer mislukt. Een vardete stijging van de ente wordt ir het jaarverslag van Slavenburgs Bank welhaast onontkoombaar geacht, hetgeen als kostenfactor weer een verdere inflatoi re stimulans zal betekenen. In het Interna tionale vlak wijzen tekenen in dezelfde richting. Ondanks de vrij regelmatige hausse op de aandelenmarkt voeten weinig onderne mingen ta, Nederland zich geroepen tot aandelenemissie over te gaan, D« directie van Slavenburg heeft de indruk dat 197» wat dit betreft een kentering kan bren gen. Aan de voorbereiding van dat structuurplan wordt hard gewerkt IHet zal moeten inhouden hoeveel be graafplaatsen en crematoria Botter dam nodig zal hebben, hoeveel riieg- vedden, hoeveel scholen, hoeveel as wat voor nijverheid, en men weet, zo deelde mr. Polak mee, reeds Si; de aanvang dat dat alles uiteindelijk toch anders wordt dan men denkt Maar toch is een dergelijke inventa risatie noodzaak. Op dit structuurplan steunen de basisplannen waarop het Invullen var de door sanering opengevailai stadsgedeelten moet geschieden. Rotterdam moet daar wijken bou wen die aansluiten op hei centrum maar ook een eigen variatie bieden en daarbij is begeleiding van de be langstelling der inwoners van bijzon der groot belang. De heer Polair gebruikte in dit ver band de termen „Crooswijkboule- vard" en „Rubroekpark", zaken die nog niemand heeft gezien. Maar die als groenelementen van vitaal belang Worden in de nieuwe, uit de sanering groeiende stad. ROTTERDAM In de vergadering van de raad van commissarissen var?, de Erven de Wed. J. van Nelle NV Is besloten over l*a een dividend voer te stéllen van veertien >roc«ivt ;v.J. twaalf sroeent) tro te keren over het vergrote kapitaal Voorts werd besloten wederons vijx ;>ro- ceni over het geplaatste aandelenkapitaal uit de agio reserve belastingvrij to sanat ion uit te reiken. NIEUWERKERK Van der PlosgaFa brieken Pacton NV heeft «Be «go?™ verworven van Rolande Industrl&le Onoer neming NV te Utrecht, producenten van tanks voor poeder-, vloeistof- eragasver- voer. Voor de verdere udtbouw van Utrechtse taaikwagenproducüebednji heeft Pacton een omvangrijk investerings programma. Pacton zal de directie van Rolande voeren. In de toekomst zuu^ beide bedrijven volledig integreren. Onze rantsoenen. Van 24 maart tot 22 April wordt één rantsoen haverntou van 1 ons per hoofd beschikbaar f4* steid. Bovendien is de ieeftij kinderen voor welke kindermeel, ®al| zena of tapioca wordt beschikbaar 8e' steld, verhoogd tot 2 jaar. Het vermicelli en macaroni is verdubben1-

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2