Met ingang van 1 januari 1970 Gereformeerd en hervormd onderwijs Schiedam samen Schiedam emmerde liefst 34 milie VCO VERNIEUWT BASIS-ONDERWUS AGENDA Filmkring sluit seizoen met „murder-comedy m de knoop dief in actie 591ste Staatsloterij LEERLING- VERPLEEGSTERS VAKANTIEHULPEN HUISHOUDELIJK PERSONEEL HUISBEDIENDEN ZIEKENVERZORGSTERS GRATIS CONSUMENTEN- VOORLICHTING OVER 42 WASAUTOMATEN 5 Personeelscursus onder schooltijd Gebouw „Irene'' ondergaat modernisering Meer leden voor Bèsturenbond „Moord in trein 16.50 13 mei 1969 eerste klasse IC Bons concerteert in de Immanüëlkérk Drukke dagen voor korps ,J)e Pijpers99 Gemeenteziekenhuis Gemeenteziekenhuis ELASTIEKEN KOUSEN B00NEN Gemeenteziekenhuis Gemeenteziekenhuis FORTEX DE ROTTERDAMMER Speel-leerkiassen Vandaag en morgen r 9? GEMEENTE SCHIEDAM GEMEENTE SCHIEDAM VOOR U, MEVROUW.... GEMEENTE SCHIEDAM GEMEENTE SCHIEDAM GEMEENTE SCHIEDAM Pagina 4 DINSDAG 13 MEI 195, Vraag map mat belangrijk docu- mentaUe-materiaal over wasautomaten met vergelijkende prjjsiijst. Zo kunt u pas goed oordelen en uw keuze bepalen. U ontvangt deze documentatie map GEHEEL GRATIS «■■■■■■SMWBHUBMM m ik ontvang gaarne grati9 map documentatie wasautomaten. naam adres plaats Schrijf op uw enveloppe „MODERN" antwoordnummer: 1938 Roaerdam. Geen postzegel opplakken. SCHIEDAM 1Pas in de loop van saterdag werd het totaalbedrag be kend dat Schiedam bij elkaar heeft geëmmerd voor de Bisschop Bck- kerstiehting, de inmiddels al befaamd geworden televisie-actie voor het ge handicapte kind. Na het tellen bleek dat Schiedam maar liefst f34.000 bij een heeft gebracht. Aangezi nde organisatoren op on geveer 10.000 hadden gerekend wa ren zij vanzelfsprekend in de wolken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De besturen van de Vereniging tot Bevorde ring van Christelijk Onderwijs en van de Vereniging voor Ge reformeerd Schoolonderwijs zijn in beginsel tot overeenstemming gekomen om samen te gaan en de scholen verder gezamenlijk te beheren. Op donderdag 29 mei zal aan de leden van beide ver enigingen in een speciale verga dering om een principiële uit spraak over deze fusie worden gevraagd. In oktober wordt dn nog een ver gadering gehouden waar de statuten van '3e nieuwe Vereniging voor Christelijk Onderwijs Schiedam on derwerp van discussie zullen zijn. Met ingang van 1 januari woTdt de fusie een fiet, terwijl op I januari 1971 de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs Kethei tot de nieuwe vereniging zal toetreden. Dit is ge daan om een opeenhoping van werk zaamheden te voorkomen. De vereniging krijgt meteen een belangrijke plaats in het Schiedamse onderwijsbestel. Bij de fusie zijn 450 - 500 Mavo-leerlingen, 70 Lavo-1 een lingen, 21 a 2200 leerlingen van lage re scholen en 100 leerlingen van kleuterscholen betrokken. Deze cij fers zijn exclusief het leerlingen bestand van de Kethelse christelijke scholen. Hier bezoeken nog eens 500 leerlingen de lagere scholen en 200 leerlingen het kleuteronderwijs. De besturen var. de beide vereni gingen hebben tot een fusie besloten, omdat gezamenlijk optreden efficiënt werkt en ook de administratien in de Dr. De Visserschool aan de Westfran- kelandsestraat, gezamenlijk kan wor den uitgebreid. De fusie is echter vooral tot stand gekomen omdat het een teken des tij ds is en geheel in overeenstemming met de oecume nische gedachte. De scholen die bij de fusie zijn betrokken, zijn over de gehele stad verspreid. In de Tuinlaan is de oorspronkelijk Gereformeerde Rhe- hoboth Mavo-school, in de Lange Nieuwstraat de hervormde Prinses Ireneschool, terwijl in Nieuwland de hervormde Prins Willem Aïexan- derschool huist. Verder krijgt de nieuwe vereniging de beschikking over dertien lagere scholen (vier gereformeerd en negen hervormd) één Lavo-school en tien kleuterscholen (drie gereformeerd en zeven hervormd). De fusie heeft verschillende voor delen. Zo kan het studiepakket wor den uitgebreid en aangepast aan de VLAARDINGEN De in 1867 gestichet hervormde- en de' in 1896 gestichte gereformeerde schoolvere niging» die zijn samengevoegd tot öe Vereniging voor Christelijk Onder wijs, zullen deze maand ieder voor het laatst afzonderlijk vergaderen. Daarna» maar ook deze maand nog, zal de nieuwe vereniging voor het eerst officieel vergaderen in de nieu we vorm. Meteen zal worden begonnen met de vernieuwing van het onderwijs en wel met ingang van het nieuwe cur susjaar, met name op de scholen wat te hebben geëxperimenee: d, hebben gesprekken met de schoolhoofden en kontakten met het Chrisetlijk Paeda- gogisch Studiecentrum er toe geleid, dat het bestuur unaniem een derge lijk besluit kon nemen. Het programma bevat in eerste instantie twee punten: de eerste klas sen zullen speel-leerklassen worden en in de tweede plaats zal het perso neel een cursus gaan volgen, waar een nieuwe rekenmethodiek wordt behandeld. Men hoopt in het eerste geval te bereiken, dat de overgang van het kleuter- naar het basisonderwijs soe peler zal verlopen. De onderwijsvere- nieuwing is zeer gericht en beoogt het nieuwe systeem individualisering van het onderwijs. Zo zal op alle scholen de nieuwe rekenmethodiek worden ingevoerd. Het is voor Vlaardingen ongetwij feld uniek, dat de cursus, die het personeel gaat volgen, in Vlaardingen zal worden gegeven door leerkrach ten van het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum (C.P.S.). Alle perso- neelskrachten hebben spontaan gere ageerd op de voorstellen van het bcsutur, ook al zal dit veel extra inspanning van hen vragen. De heer M. Molenaar, rijksinspec teur heeft inmiddels zijn toestem ming verleend waardoor men in au gustus a.s. meteen van start kan gaan. Momenteel is het zo, dat landelijk elf procent van de leerlingen in de eerste klas blijft zitten en dit percen tage wordt schrikbarend hoog geacht. In Nederland zijn reeds 70 scholen overgegaan tot vemieuwingv. an het onderwijs; en niet zonder succes, want op deze schiplen ;is het percenta- ge teruggelopen tot'vijf. v De; pieuwe;.: aanpak zal het kfcd meef gaart aanspreken op eigen ni veau jen het' leren zal; meer spelen derwijs geschieden, Hett hans toege paste basisonderwijs heeft klassikaal enkele nadelen omdat over het alge meen "de grootste gemene deler wordt toegepast. Een gedéelte van de kinde ren blijft dan wat achter, terwijl een ander gedeelteniet of weinig opschiet. \- Het niéuwe systeem van gediffe rentieerd werken is het middel om het hoogste'rendement voor het kind er uit te halen, waarbij alleen het geluk voor het kind zelf van het meeste belang is. Verwacht: wordt,dat na zes Jaren het gehele onderwijs zal zijn ver nieuwd bp de yiaardingse basisscho len, het grootste aantal scholen, dat als vereniging' is aangesloten bij het C.P.S. Om het geheel te kunnen financie ren is een extra subsidie aange vraagd, terwijl het bestuur verder een bepaald bedrag in reserve heeft om de komende jaren daarin te kun nen voorzien. De cursussen voor de leerkrachten worden onder schooltijd gegeven, wat inhoudt dat aan de kinderen af en toe vrijaf zal worden gegeven. Magnaiia Delkerk: vergadering NCVB, 20. EK MORGEN... Chr. Sociale Belangen: Ledenvergadering Schietvereniging Schiedam ,20. Bijkantoor „De Botterdammer": Lange Kerkstraat 82. tel. 266362. Kedictie Schie dam: R. M. van Houweltogen, juiianaiaan 84. te!. 265764, b.S-g, 116588 toestel £16, Klachten bezorging: Joh. GriSne.'eld, Sin- ge! 93, tel. 26353, maandag t/m vrijdag 18J0 - 19.30 en zaterdag 19 - 19. Alarmnum mer voor meldingen luchtverontreiniging: 282628. Alarmnummer politie: 264666. Apo theek: Gouka, Groeneland 127, tel. 268035. Prijzen van f 10.— zijn gevallen op nummers eindigende op: 1 f 50.— zijn gevallen op nummers eindigende op: 02 f 50.— zijn gevallen op nummers eindigende op: 43 l f 100.— zijn gevallen op nummers eindigende op: 431* .100.— zijn gevallen op nummers eindigende op: 455 200.— zijn gevallen, op nummers eindigende op: 456 f 400.— zijn gevallen op nummers eindigende Op: 937 f 1.000— zijn gevallen op nummers eindigende op: 1511* Een prijs van f 2.000.— f 2.000.— f 2.000.— f 2.000.— f 2.000. is gevallen op bet nummer: la gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen; op het nummer: is gevallen op het nummer: Is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: De prijs van f 5.000.— f 25.000. De extra prijs van f 50.000.is gevallen in de serie C op het nummer: en de troostprijs van f 1.000.— op nummer: Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 000682 010026 012553 044019 081464 083071* 010358 043872 043672 SCHIEDAM In de nabije toe komst zal de grote zaal van het ge bouw „Irene" grondig worden ver bouwd. Het bestuur van de vereni ging „De Belangen", eigenaar van het gebouw, keurde dit voorstel tijdens de laatst gehouden bestuursvergade ring goed. De eerste fase van de verbouwing, de verbetering van de toneelaccom modatie zal reeds over enkele weken beginnen. Er is een bedrag van onge veer ƒ25.000 mee gemoeid. Het werk wordt uitgevoerd door de N.V. Bouw en Aannemingsmaatschappij D. Ba ron uit Schiedam. Het toneel zal aan weerszijden ruim twee meter worden verbreed, terwijl het daarachter gelegen bin nenplaatsje bij het gebouw wordt ge trokken. Door deze verbreding ontstaat achter het toneel een ruimte I die kan worden benut voor hetop bergen van decors, terwijl ook kleedkamers hier moeten komen. De tweede fase van de verbouwing, j dié ook nog dit jaar wordt uitge- I voerd, heeft betrekking op de foyer, j de toiletten en de garderobe. Ook zijn er nog plannen om de zaal een grondige opknapbeurt.te geven, Het vergrotetoneel krijgt een. lich tinstallatie met schijnwerpers, terwijl ook de; bestaande geluidsinstallatie wordt vernieuwd. -t .Door deze vernieuwing komt Schiedam wellicht eenbeetje uit de zalenimpasse. Zoals bekend houdt ex ploitant van Musis Sacrum John D'u- .puis er mee'op en het is nog niet bekend of een nieuwe beheerder zal worden gevonden. Het lijkt nu reeds waarschijnlijk dat de jaarlijkse toneelwedstrijd van S.G. met ingang van het volgend jaar in Irene zal worden gehouden. wensen van de leerlingen, terwijl in diverse besprekingen er één vertegen woordiger van het pro testants-christelijk onderwijs naar buiten kan treden. Momenteel is het zo "dat bij besprekingen er één verte genwoordiger is van het openbaar onderwijs, één vertegenwoordiger van het r.k. onderwijs, één vertegen woordiger van het gereformeerd en één vertegenwoordiger van het her vormd onderwijs aanwezig moet zijn. De dagelijkse besturen van beide verenigingen, 'bestaande uit de heren A. Hoek, N. van Roon en E. Meerman resp. voorzitter, secretaris en pen ningmeester van de Vereniging voor Gereformeerd schoolonderwijs, en tnr. A. Snoep, A. M, Vogelïj en H. IJsselsteijn resp. voorzitetr, secretaris en penningmeester van de Vereniging tot Bevordering van Christelijk On derwijs, staan dan ook voor de volle honderd procent achter de fusie. Wellicht dat door deze fusie ook de stelling in het verleden jaar versche nen ETI rappor over Schiedam dat er één christelijke school in Schiedam zou moeten verdwijnen, kan worden achterhaald. Overigens betekent de fusie niet dat er nu binnenkort een christelijke Havo- (de vroegere HBS) school in Schiedam komt. In VTaardingen is het Groen van Prinsterlyceum, waar 320 Schiedammers onderricht krijgen. Verder is er op het Henegouwerplein in Rotterdam nog de Mamixscholen- gemeenschap. MAASSLUIS De serie voor- jaars- en zomerconcerten in dé Im manuëlkerk wordt zaterdag voortge zet ,met" eèn orgelavond verzorgd door Koos Bons. Hij- zal een reeks tocca ta's ten gehore .brengen uit dé T6e! tot de 20e eeuw.' Achtereenvolgens wor den verschillende typen 'Van deze echte klaviervorm gespeeld, namelijk toccata's van Gabriëli (d-moll); Mes- siaeh (Force et Agilité) en Michelsen (Es sungeh drei Engel), Ter afwisseling worden eenvoudige koraalvoorspelên uitgevoerd, o.a. van Bach, Brahms, 'Zwart, Bons en Wal-, cha. De speeltafel komt op het po dium te staan en het programma zal worden toegelicht. De orgelbespeling begint óm 20.15 uur. VLAARDINGEN Het Tamboers- en Trompetterscorps „De Pijpers" zal binnenkort weer enkele malen in het openbaar optreden. Op hemel- vaartsdag zal het korps een show uit voeren op het terrein van Fortuna, in afwachting van de voetbalwedstrijd Fortuna Gooiland. Op zaterdag 24 mei zullen „De Pij pers" in Scheveningen een show uit voeren in het kader van Vlagge tjesdag 1969. Op Tweede Pinksterdag gaat het korps naar België, om in de omge ving van Brussel een optreden te verzorgen. SCHIEDAM De Christelijke Besturenbond heeft in Schiedam 1837 leden. Het vorig jaar waren dit er 1809. Dit deelde voorzitterL. van Pelt mee op de jaarvergadering van deze organisatie. Hij kon veel belangstel lenden welkom heten. Als speciale gasten waren aanwezig wethouder M. Eykenaar en de heer J- Groeneweg, hoofdbestuurder van „Werkende Jeugd" in Utrecht. Op deze vergadering kwamen vele vragen-los over de DEL, de Huurad viescommissie, het Drie centsfonds, de j de Stichting Zonnebloem en de Ka- I mer van Koophandel voor de Bene den Maas, instellingen1/: waar verte genwoordigers van de CBS zitting in Üfbben. Men wilde meer openheid in deze instellingen. Vervolgens werden de heren D. Goudswaard,* eerste se cretaris en J. de Vaal bij acclamatie herkozen. "(j '"i~ Tot -slot'» ykri - de? jaarvergadering hield;:de,hëertGroerieweg~eëh;plèidöoi vöorf..£iVeraéndé^ zijn 'mening, 'in Schiedam ;,tót bloei gebracht moet worden, V 5®'j SCHIEDAM Vanavond,;'dinsdag, wordt' de derde openbareVVoor- draehtsoefening van de: Schiedamse Muziekschool gehouden jn 'de': aula van 'het Stedelijk Museum. Het pro gramma omvat o.a. een optreden van een pianist. Deze uitvoering begint om half acht. SCHIEDAM De Schiedamse Film'kring besluit het bijzonder geslaagde seizoen 1968-1969 dinsdag avond 20 mei, in de kantine van de Rijksscholengemeenschap, Hu-go de Grootstraat 4, met'de Kostelijke En gelse humor-film„Moord in trein 16.50" (Murder, she said) van regis seur George Pollock, naar de roman van Agatha Christie. In Schiedam is pas het nieuwe zieken- huis in gebruik genomen. De moderne inrichting en de fijne sfeer vormen een uitnodigend klimaat voor Op september a.s. start een nieuwe opleiding tot gediplomeerd verpleeg ster. Goed dat je dit weetWant als je een ulo-diploma of gelijkwaardige op leiding hebt (zoals a.v.v. I en II of inas) ben je als leerling welkom. Meteen al verdien je 310,het tweede jaar 336,— en het 3e jaar 412,— per maand. Daar komt nog èxtra bijeen toelage voor onregelmatige dienst pliis kost, inwoning, bewassing, geneeskun dige verzorging, verpleegsterskleding en 6% vakantietoeslag. Dat is niet weinig Na het behalen van het diploma klim je op tot 727,en hoger. Je werkt 5 dagen in de week en krijgt 2 x per maand reiskosten boven 2.50 vergoed voor een bezoek aan je ouders. Heb je belangstelling? Wil je méér weten of je aanmelden? Schrijf of bel dan (010—269126) naar de adjunct-direc trice, Burg. Knappertlaan 25. In het nieuwe ziekenhuis. Burgemeester Knappertlaan 25 kunnen worden ge plaatst beloning per uur: 15 jaar 0.97 16 jaar 1,10 17 jaar 1.35 18 jaar 1,62 19 jaar 1,97 20 jaar 2.30 21 jaar 2,68. Aanmelden bij de adj. directrice tussen 2 en 3 uur (behalve op woensdag en zaterdag). De hoofdrol wordt vertolkt door Margaret. Rutherford als Miss Mar- pie. Het spannende verhaal ,gaat over een gefortuneerde oude vrijster die in een mee-oprijdende trein een vrouw ziet wurgen. Als niemand haar verhaal gelooft en er geen lijk wordt gevonden, gaat ze zelf op on derzoek uit. Het spoor leidt naar eeh. groot landhuis. Ze verhuurt zich als dienstbode bij 'de iyrannieke bewoner en komt in contact.met zijn kakelend personeel, zijn. elkaar hatende zoons en verdere familie- èn gasten. Ze vindt Set Tijk en identificeert het. Met de hulp van een-jjolitie-mspec-' teur weet ze, met gevaar voor'eigen leven, de dader in een val te lokken- en te ontmaskeren. De film is een vernuftige en water dicht geconstrueerde moord-intrige met zoveel gevoel voor het geheim zinnige en de humor opgeladen, dat met macabere element wordt gemil derd en in een amusante sfeer komt te liggen! Dit mede dank zij de ver makelijke typen, de stemmingen in beelden en scènes, de verrassende toepassingen van het geluid c.q. dc muziek.en het draxtisch effect van vele subtiele détails. Met de beste pasvorm en grootste steun. Elegant en soepel in het dra gen. Ook naar maat. Callenburgstraat 38 Vlaardingen. Tel. 342396 In het nieuwe en moderne gemeente ziekenhuis kan worden geplaatst vrou- voor hele of gedeeltelijke dagtaak. Aanmelden bij de adjunkt-directrice tussen 2 en 3 uur (behalve op woensdag en zaterdag). In het pas in gebruik genomen moderne ziekenhuis kunnen worden geplaatst in algemene dienst. Taak: transport, schoonmaakwerkzaam- heden, inval-portiersdiensten etc. Sollicitaties graag binnen 10 dagen aan de administrateur, Burgemeester Knap pertlaan 25. Het naar de eisen des tijds gebouwde nieuwe ziekenhuis vraagt Belangstellenden kunnen mondeling of schriftelijk solliciteren bij de adj. direk- trice, behalve op woensdag en zaterdag van 2—3 uur, Burgemeester Knappert laan 25. Telefonische afspraak is mogelijk (010- 259126). Niet „zomaar een knoop". Maar helemaal passend bij de maximale aandacht die aan elk detail van 'n FOR- TEX kostuum besteed wordt. In overeenstem ming mei de beste sloffen en 't sterkste binnenwerk. Vakwerk, ook qua dessin en pasvorm. Kies uit onze prachtige kollektie Korte Hoogstraat 1 la. Tel. 346151, Vlaardingen BURGEMEESTER W. Thomas sen is bekend om niet te zeg gen beroemd door het overhoop schoppen van door velen als al li heilig beschouwde huisjes. Dat hij daarmee ook wel eens ie mand pijnlijk tegen de schenen schopt, is begrijpelijk. Zo'n „schenen-schop" is nét zq iets als een mistrap van een mid- voor op een voetbalveld. Het pu bliek kijkt er die midvoor op aan, z'n medespelers vunzen hem er deerlijk om uit, z'n coach roept hem tot de orde en deelt hem mee, dat hij voortaan wat fatsoenlijker dient te spelen. Een dergelijke mistrap van burge meester Thomassen is geducht aan gekomen tegen het zere been van de heer A. Niclaes, voorzitter van de Rotterdamse Speeltuin-Centrale, no» pas kort koninklijk onderscheiden wegens zijn werk ten behoeve van de gemeenschap. Op 1 mei heeft burgemeester Tho massen in Puttershoek het politieke leven in Nederland „speeltuinwerk" genoemd. Dat bedoelde hij echt niet ais compliment. De heer Niclaes constateertdat,'' het niet de eerste keer is, dat ie mand, die meent dat van alles èn. nog wat volkomen verkeerd gaat, daarvoor de term „speeltuinwerk" gebruikt.' A's regel, zo zegt de heer Niclaes, leggen de Rotterdamse speeltuinor ganisatoren zo'n discriminerende uitlating rustig naast zich neer. Maar als de burgemeester van de eigen stad Rotterdam dergelijke dingen pleegt, moet dié rekenen op een reactie. WELNU, burgemeester, de reac tie van de heer Niclaes geven wij u hierbij. Voor de nieer dan achthonderd speeltuinverenigingen in Nederland, waarvan zestig in Rotterdam, is. zo. stelt de heer Niclaes, het speeltuin werk een serieuze zaak.'die de voile ir.zet van de medewerkers vraagt. De tientallen landelijke ka derscholingscursussen en de honder den cursussen die ieder jaar plaatse lijk worden gegeven bewijzen, zo schrijft de heer Niclaes, dat die me dewerkers er ernstig naar streven volkomen verantwoord speeltuin werk te bedrijven. Burgemeester Thomassen heeft, zo meent de heer Niclaes, met zijn op merking vele duizenden medewer kers aan het speeltuinwerk in Ne derland en in het bijzonder de Rot terdamse speeituinmensen onrecht aangedaan. Hij schrijft daarbij: „ho pelijk zonder opzet". De heer Niclaes heeft zelfs de overtuiging dat veel politieke partij en jaloers kunnen zijn op de grote groep medewerkers die bereid is zich geheel belangeloos en met en thousiasme en overgave in te zetten voor het speeltuinwerk. De onderwaardering van het speeltuinwerk wordt voor de heer Niclaes en zijn speel tuinheipers langzamerhand een bedenkelijke zaak. Waarvan acte. (PS In mijn stukje van zater dag j.l. over de Comunidad Evange- lica Espanola is helaas-een verve lende zetfout geslopen. Uitgerekend in het gironummer van de Alg. Bank Nederland, waar de Comuni dad zijn rekening heeft. (Het moet zijn 709 en het rekeningnummer is 500.321.256. Inmiddels is er al een bandrecorder aangeboden, dus met de hulpverlening gaat het goed! JK) SCHIEDAM In het Gemeenteziekenhuis is een tasjesdief bezig geweest. De 36-jarige verpleegster J. V. uit Maassluis mist haar tasje met zonnebril, sleutels, vulpen en een portemonnee uit een dienstvertrek op de zesde etage en de 39-jarige kraamverpleegster V. L uit Vlaardingen is uit hetzelfde ver trek een tasje met twee portefeuilles met geld en waardevolle papieren kwijt. Tenslotte is ook het tasje van de 20-jarige hulp in de huishouding M. B. verdwenen. Zjj had het neergezet op een kapstok van een woning in de Burgemeester Knappertlaan.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2