Felle brand op jeugdzolder in westen Geruchten over oorzaak Nieuwe ziaal en gevel voorMuxor^lieater wm* werd fors uitgebreid Regionale installatie zuivering afvalwater golf uit reagee 0 I Kapper Hans Diks introduceert Diksy-set BSJ Capaciteit meer dan verdubbeld Biesböscli-water voor Rotterdam r mmm Sflli mm BM— mogelijkheden (fin goedkoper Esso Nederland 50 wordt overgedragen r'Ss GEBRUIKERS SPANNINGEN KI «Süü - - nu... beduidend! maat 22t/m27 maat 28t/m 34 f f§ SI-CENTRUM Fr (Van een onzer verslaggevers) U f BOTTERDAM Een hoog oplaaiende jJbrand, 'die aanleiding was tot groot alarm (wat in Rotterdam zeer zeldzaam is), heeft vannacht de zolder van een groot oud schoolgebouw aan de Gaffeldwarsstraat In liet westelijk deel van de oude Rotterdamse binnenstad grondig verwoest. Aan het gebouw, eigendom van de gemeente Rotterdam en in beheer bij de afdeling rentegevende eigendommen van de Dienst van stadsontwikkeling, is voor 75.000 schade toegebracht VLAMMEN r\E geheel tussen de aangren- zende woonhuizen ingebouio- de zijvleugel van het brandende jongerencentrum bood een boei end schouwspel. Brandweer en politie hadden weinig oog voor dit fraaie vuurwerk en dachten meer aan het gevaar voor de be woners van deze huizen. IJlings heeft de politie ze dan ook ont ruimd. Zij konden alle gespaard blijven. ROTTERDAM Als 3e zaken zo verlopen als directeur drs. W. Hol man van de dienst der gemeentelijke Op deze zolder was onder meer .het centrum gevestigd van de Socialis tische Jeugd die indertijd de plannen ontwierp voor het verstoren van de Taptoe-Delft. Een bewoonster van de Gouverne straat, waarop de Gaffeldwarsstraat uitkomt, was degene die hef eerst de vuurgloed zag en omstreeks kwart over één de brandweer alarmeerde. Eie kwam te staan voor een hoogop- taaiend vuur, dat tot ver in de om trek was te zien. Met uitgebreid mat erieel cn met zeven stralen lage druk at een nevelstraal werd de zaak aan gepakt, met gevolg dat men om tien minuten voor half drie het vuur had bedwongen. Daarna kwam de moeizame taak van de nablussing, die tot vanoch tend laat duurde, Over de oorzaak konden noch brandweer noch politie vanmorgen iets zeggen. De politie beschikte niet over aanwijzingen, dat er van brand stichting sprake zou zijn, maar de recherche stelt een grondig onder zoek in. Volgens geruchten die in de buurt ie ronde doen, zou er verband kun- nen bestaan tussen de brand en een vechtpartij eerder op de avond tegen homofielen uit de in iiet pand geves tigde sociëteit „Apolio". Die onenig heid liep met een sisser af, mas^ vden in de buurt denken aan een wraakoefening. Een andere lezing is, dat er rek- neiog moet worden gehouden met telfontbranding van lichte explosie ven, die behoren tot de „bagage" van de Socialistische Jeugd. Een feit is, dat de brand is ontstaan in de hoek waar het 'centrum van de Socialistische Jeugd en daaronder de homoficlensoeiëteit «jn,gevestigd.r L. Óp het terrein van de brand arri veerde spoedig na het alarm wethou der J. Worst als vertegenwoordiger van burgemeester Thomassen. Ook hoofdcommissaris van politie A. Wol- ters was aanwezig. De gemeente Rotterdam had het pand grotendeels ter beschikking ges teld van het jeugd- en jongerenwerk. Behalve een kantoor van de gemeen telijke sociale dienst en een rk debie- lenschool waren het Jeugd- en Jonge rencentrum „Ruimte", voortgeko men uit de vroegere Arbeiders - Jeugdcentraie en het „Anker" - clubhuiswerk huurders. Deze organisaties hebben echter ook anderen tot hun gebied toegela ten, zodat er nu in waren gevestigd het Ruimte Situatiecentrum met Kietsj - Theater, een sociëit voor ho mofielen, het centrum van de Socia listische Jeugd en het clubhuis 't Gaf- feltje. René Sonneveld en Sachs hebben voor hun revues in het gebouw gere peteerd, het Mime-Theater Beek maan en het Poppentheater „Paljas" vonden er een onderkomen. Verder hadden de pottenbakkers Tony en Klaas Henk Blonk er een ruimte in gebruik en ook de schil ders Leen Stokman en Wim Hanraat. De laatste trad tevens op als con ciërge voor het gebouw. Wim Han raat beeft veel schade geleden: zijn atelier maakte deel uit van 'het uitge brande deel van de zolder. Het gebouw heeft de vorm van een U. Van deze U zijn de zolder van het dmn tussen de behouvring dringende oostelijke „been" en een deel van de zolder van het verbindingsgebouw verloren gegaan. Dit gesprekken die wij met vers chillende omwonenden hadden, bleek ons dat de verhouding tussen de buurtbewoners en de verschillende jongeren en artiesten die van liet vroegere schoolgebouw gebruikmaak ten, aan ernstige spanningen onderhe Vig is. Onomwonden zeiden enige buurtbe woners biij tc zijn, dat het vuur de gebruikers van deze oude school uit hun straat zou verdrijven. Hun klachten betroffen over hot- algemeen lawaai en wangedrag, dat telkens tot diep in de nacht zou heb ben geduurd. Ook klaagden sommi gen erover, dat de elektrisché potten bakkersoven van het echtpaar Blonk de televisie - ontvangst verstoorde. Maandagavond, voor de brand uit brak, was het er echter stil. Ver voor middernacht was het pand geheel verlaten. Wellicht is hier de verkla ring dat de brand, toendieeenmaal was ontdekt, een zo grote omvang had aangenomen. Waarschijnlijk is het vuur eerst lang blijven smeulen. i Vorige week is in hetzelfde pand ook een brandje geweest. Dat bleef toen echter bij een begin: de gebruik- W/ETHOUDEB. J. Worst ge heel rechts op het terrein van de brand. Hij was als verte genwoordiger van burgemeester. Thomassen direct gewaarschuwd. ers hadden het zelf spoedig inde kiem gesmoord. De schade is niet beperkt gebleven tot de bovenverdieping waarvan dak, inventaris en een deel van de vlncr werden vernield. Aan de lager gele- ■Kil Dg gen etages werd grote waterschade toegebracht. De brandweerlieden,-die-eerst on der leiding van aspirant - officier J., Timmer' en Later onder bevel van hoofdbrandmeester A. Kbormvincler de strijd in gingen, moesten door de sterke rookontwikkeling van pers luchtmaskers gebruikmaken., •E« extra moeilijkheid was, dat ir, de nauwe straten rond.-het „bran dende gebouw slechts waterleiding buizen van geringe capaciteit-liggen. Men moest water tappen van de pp vrij grote afstand gelegen Nieuwe Binnenweg, waar een forse hoofdlei ding ligt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De uitbreiding van de Chevronraffinaderij in Pernis is bijna voltooid. Het project za! in september vrijwel gereed zijn, de nieuwe opslagtanks inbegrepen. In l plaats van de huidige 100.000 barrels 1 worden fan .250.000 barrels per dag j verwerkt, oftewel van vijf naar twaalfenhalf miljoen ton per jaar. Geheel gereed is nu reeds de nieu- wc ruwe aardoliedcstillatieinrichting. t Pas Volgend jaar echter komt .de i gas-olic ontzwavelingsinstallatie klaar, maar die staat los van het üitbreidingsproject.' Deze installatie Ipijgt een Capaciteit van 23.000 bar rels per dag ën verder komt er een zwavelafdeling "met een produktie van 35 ton per dag. Het tankpark op de raffinaderij werd uitgebreid met een capaciteit van twee miljoens barrels door de bouw van 16 nieuwe tanks en verho ging van tien andere tanks van 32 tot 48 voet. Twee nieuwe LPG-bollen werden gebouwd van 6.000 barrels. Een van de drie aanlegsteigers werd gemoderniseerd op tabkers met een tonnage van 40 tot 40.000 ton te kun nen ontvangen. Die schepen worden beladen met een seiheid van 20.000 De werkzaamheden omvatten het barrels Per uur- aanleggen van spaarbekkens en bij komende werken. Via leidingen zal het Biesbosch-water verder warden getransporteerd. Deze concessies zijn verleend op voordracht van de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. R. Jv'H. Kruisinga. BREDA 'Het watcrwinnïngbe- drijf „De Brabantse Biesbosch" gaat voor het waterleidingbedrijf van Rot terdam werken uitvoeren en onder houden, die nodig zijn voor het win nen van water,-het opslaan en het leveren. Ook aan de waterleidingbe drijven in Noord-Brabant zal worden geleverd:-" Geef Uw kinderen geen standje als ze met hun goeie schoenen Haan klauteren of voetbal lengeef ze een paar van deze speelsandalen! Plastic kindersandalen, dè va kantie- en speelschoen, ideaai voor kiezel- en schel pst randen, nu voor een ondenkbaar lage prijs op onze schoenenafdeling. m B Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze plastic kindersandalen, ideaal voor op vakantie, in diverse kleuren en de maten 22 t/m 34. Ook mssndssmor^m opto CUa ut of schrift test ROTTERDAM Over zes jaar moet ergens tussen de Vlaardingerdijk en de Nieuwe Waterweg, ten westen van Vlaardingen, een grote installa tie staan die het rioolwater van Rotterdam, Schiedam, Vlaardin- gen en Maassluis zuivert. De stichtingskosten zijn geraamd op 155 miljoen gulden. De Rotterdamse dienst van gemeen tewerken heeft het plan ontworpen. Het rioolwater van de verschillende gemeenten wordt met lange perslei dingen van de rioleringsstelsels naar de installatie gepompt. Het rioolslijk dat daar na de zuivering overblijft wordt dan ontwaterd. Er ontstaat dan een s'lijkkoek die wordt verbrand. De warmte die daar bij vrijkomt kan worden gebruikt voor de opwekking van elektriciteit, waarmee het gehele bedrijf van energie kan worden voorzien. Een dergelijk proces is in ons land nog niet eerder toegepast. Reeds jaren hebben de gemeenten langs de Waterweg zich over het 'vraagstuk van de zuivering van het afvalwater het hoofd gebroken. Na dat diverse andere plannen waren bestudeerd is nu overeenstemming bereikt over een gezamenlijke instal latie. B. en W. van Maassluis- zijn de eersten die het voorstel hun gemeen teraad (die daarover, vanavond, dinsdag, moet beslissen) hebben voor gelegd. Van rijk en provincie worden bij dragen tot ten hoogste eeh kwart van de investeringskosten verwacht. De samenwerking tussen de gemeen ten moet tot stand komen in een zogenaamde gemeenschappelijke rege ling tot instelling van een rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam. Dit orgaan krijgt de naam „Rioolwater zuiveringsschap Nieuwe Maas". Aan het hoofd van liet schap komt een kringraad, waarvan.de gemeente raden de leden benoemen: Rotterdam vier. Schiedam en Vlaardingen elk twee vn Maassluis één. De dagelijkse leiding van het bedrijf wordt opge- drivc.r run te rimnst van Gemeente werker. Ronr-rdam. In het ontwerp is opgenomenhoe de kosten, voorzover die niet door anderen worden gedragen, over de deelnemende gemeenten worden ver deeld. Naast de jaarlijkse kapitaallas- ten zijn dit de kosten van aanpassing van de gemeentelijke rioleringsstel sels. De omslag geschiedt naar rato van het vooraf overeengekomen aan tal inwoner-equivalenten per ge meente. Het plan gaat uit van een capaci teit van ruim een miljoen inwoner- cquivalcntcn voor liet hele gebied. liet aandeel van Rotterdam is becij ferd op600.000, van Schiedam en Vlaardingen op elk 200.000 en van Maassluis (inclusief aansluiting op Maasland) op 70.000 inwoner-equiva lenten. De exploitatiekosten worden over de gemeenten verdeeld op basis van de werkelijk aangevoerde hoeveel heid afvalwater en de vervuilings graad, die bij de verdeeltoren van de installatie per gemeente zullen wor den gemeten. piANS DIKS (27) in. actie bij een Diksy-set-behandeling Mij liriljkrth™ 70 ZIET de nieuwe ruwe aard- olie-destillatie-inrichting van Chevron-Pernis eruit. De uitbreiding omvatte ook een De uitbreiding omvatte ook een nieuwe transformatorstation, verho ging van de capaciteit van het in- en uitgaande koelwater, drastische wij ziging der behandeling van het afval water. Voor bitumenopsiag werden vier tanks van 50.000 barrels en acht tanks van 3 a 4.0GO barrels gebouwd. De ruwe aardolie, komt ook voor Chevron-Pernis aan in Europoort. Via een 22 km lange pijpleiding wordt zij naar de raffinaderij ge pompt. Van Europoort wordt ook ru we olie gepompt naar de Caltexraffi- naderij bij Frankfort. De totale opslag capaciteit van het tankpark in Europoort is inmiddels verhoogd van 3,7 tot 7,6 miljoen bar rels. Begin 1970 zullen volbeladen tankers van 240.000 er kunnen lossen. Nu zijn de grote schepen, die binnen lopen. nog onderbcladen, vanwege dc nog niet geheel op liet gewenste peil gebracht diepgang van de „oliegeul". Het graven van deze geul was ook voor Chevron een voorwaarde voor het uitbreiden van haar raffinaderij tot deze aanzienlijk grotere schaal. ROTTERDAM Vandaag, dinsdag, is de Esso Nederland 50 op proefvaart gegaan. In de loop van deze week wordt het schip overge dragen. De Esso Nederland 50, een bunkerschip, is gebouwd bij de werf De Hoop in Schiedam. Het meet 150 ton en is speciaal voor het afleveren van smeeroliën. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Nadat Hans Diks zijn vinding enkele maanden lang heeft uitgeprobeerd op de geduldige haardossen van zijn klanten, durfde hij maandag officieel zijn zogenaam de Diksy-set te mtraduccren. Hij deed dit in zijn kapsalon aan de Vierambachtstraat en twee van zijn klanten stonden model. Terwijl de twee dames ijverig in de speciale Diksy-rollers werden gedraaid, ver telde Hans Diks eens precies wat nu de Diksy-set inhield. Kort gezegd is de Diksy-set een niet uitwasbare golfbehandeling met een houdbaarheid van twee maanden voor vrouwen, die niet van perma nent houden. Eigenlijk houdt het dus het midden tussen een permanent en een watergolf met. als aardige bij komstigheid datde behandeling, als zodanig veel karter duurt dan de tij drovende permanent. Een permanentbehandeling duurt nog altijd twee en half uur, met de Diksy-set kan het eer. uur koter. De (krullende) kracht van de Diksy-set zit in een vloeistof, die op recept van Hans Diks persoonlijk is uitgewerkt door een cosmetische fabriek, ergens in Nederland. Om een paar scheikun dige termen te gebruiken, het eerste gedeelte van.de behandeling met de Diksy-set gebeurtmet. een. ;base, het tweede gedeelte met een zuur. De toverformule zelf laat 'Hans Diks natuurlijk niet los. Want bet Nederlandse octrooi op zijn Diksy-set moet nog binnenkomen en dat kan wel enige tijd duren. Een ander detail waardoor de Diksy-set zich onderscheidt van een permanentie of een. watergolf is het gebruik van speciale wikkels. Ook de prijs ligt wat lager dan de gemiddel de permanent, namelijk 7,50 ex clusief watergolf en. knippen. Maar wat is nu het grote voordeel van de set? Het haar gaat beslist niet kroezen, wanneer het nat is gemaakt. Het is zelfs zo dat wanneer de met de Diksy-set behandelde vrouw over vallen wordtdoor een regenbui, zij thuisgekamen alleen het haar even moet laten drogen en met haar han den weer ir, mode! kan duwen. Het wordt dan wel niet direct een gala-kapsel, maar voor het leven van alledag kan het er best mee door. Ëen beetje handige vrouw zet er nog zelf een paar rollers in en het verschil met een kappersbehandeling zou niet meer te zien zijn. De golf in het haar zelf is en blijft natuurlijk, aldus Hans Diks. Hans Diks heeft grote plannen met zijn Diksy-set. Hij denki over enkele maanden een speciale Diksy-set-salon te openen in de Schansstraat. Maar ook andere kapsalons kunnen de Diksy-set in gebruik gaan nemen, mits ze de prijs van 7,50 handha ven. Tenslotte moet de behandeling betaalbaar blijven voor het grote pu bliek. vindt Hans Diks. kunstgebouwen en architect C. L 4V. W'irtz het zich voorstellen heeft Rot terdam in de loop van 1971 een ver nieuwd Luxor-theater. Dat is een jaar later dan de „gehei me" wens van de heer Hofman, maar bespoediging van dit,werk is nu een maal niet mogelijk. „Er 'bestaat van het gehele gebouw igeen enkele tekening", vertelde drs. Hofman ons. „De architect heeft dus opdracht gekregen de hele zaak in L 'tekening te brengen. Pas als dat ge- reed is, kan hij met ontwerpen van wat nieuws gaan beginnen. Dat zal in. de loop van 1970 zijn.". Dat in tekening brengen is een hoogst gecompliceerd puzzelwerk. De architect kan niet helemaal doen en laten wat hij wil: de beper king is er dat hij binnen het miljoen onkosten moet biij ven. Voor dat miljoen moet het Liixor- theater een nieuwe zaal en een nieu- we gevel krijgen en dat is allemaal hoogst noodzakelijk. Het uit 1927 da terende gebouw is, ondanks de vele verbouwingen, in hoge mate verou derd. Aan een nieuwe toneelinrichting is jammer genoeg niet te denken. Een van de wensen van de directie is grotere zijtonelen. Die wens moet" een illusie blijven. Het .gebouw is zo- danig ingeklemd, dat daarvoor nooit; ruimte zal kunnen zijn. r De laatste grote verbouwing heeft het Luxor-theater in 1950 ondergaan. Daarna werden een jaar of vier gele den de nieuwe foyers cn garderobes bijgebouwd. JJET ZOMERT in stad en land. Jan Krant krijgt zin in zijn1 va kantie. Maar hij moet nog even wachten. Ondertussen wil hij'-hét graag allemaal luchtig opvatten? U niet al te veel met problemen lastig vallen. Laten we de zomerse' dagen plukken en zoveel mogelijk over prettige zaken schrijven, dacht. Ik zo. Zoiets prettigs, ten minste -dat vind ik. staat er op het Schouw burgplein. Ik bedoel het Erasnïus- stadje (Erasmusdorp, .mag-je natuur lijk ook zeggen), dat vrijdag is ge opend. Tot 15 september kunt u er vee! gaan leren over teven em wer ken van deze grote Rotterdammer, die zo'n 500 jaar geleden werd/gébo- ren. ;y: U hebt er al meer over gelezen, Er is een kopie van „het Erasmüshuis" te zien, langs de wanden staat -veel geschreven en afgebeeld over da.le- vensloop van Desiderius Erasmus, er is een poffertjeskraam en een i,ta veerne, die „Olivier van Noort" heet. Voor jong eh oud van alles te zien en te proeyen dus... Niet te vergeten, er is een „boeek- huys", zoals men het in die tijd waarschijnlijk zou hebben betiteld En over dat gebouwtje van de geza menlijke boekverkopers wilde ik' het nu even hebben. Want deze ijverige „drukwerkslfjters" willen het eeiyen- "ander doen om de mensen naar" de Erasmusstad te trekken. In ieder, ge val op elke vrijdagavond, tussen 20 en 22 uur. Om te beginnen vrijdag 4 juli Dan komt Jef Last, die als je zo de betiteling leest wel wat over eenkomst heeft met de omschrijving van Erasmus. Want van Last zegt men: journalist, schrijver, sinoloog, wereldreiziger, Spanjestrijder. Dat wijkt niet zoveel af, behalve dan Spanjestrijder en sinoloog. Want in Erasmus' tijd streed men niet voor Spanje,' eerdér tegen, hoewel -Bat wat de Nederlanden betreft, pas.een beetje later kwam en men was toen ook nog niet zo bekend met China (nou ja, nu ook; niet erg intensief.:.). MAAR GOED, ik ga niet filóso- x feren. Jef Last speekt ove£", de „Lof der Zotheid". Zowel om 20 uur als om 21 uur geeft hij zijn?, op Erasmus geïnspireerde visie op de huidige maatschappij. Iedereen-kan komen en commentaar leveren" op het .gesprokene. Het kost niks erihet lijkt de moeite waard. Misschien ook iets voor de heer Van Oosten, die zo graag een echte, sprekershoek wil hebben. Ondertussen heb ik,nog niets van hem gehoord- Wie ook komt vrijdag is Luc 'van Dam. Misschien niet meer voor ie der zo bekend. Hij was indertijd een bekend bokser, een nationale sport- figuur uit de Maasstad, vergelijk baar (ik zeg het voorzichtig) met één man als Bep van Klaveren: Van Dam zal handtekeningen uitdelen en herinneringen ophalen. De avond staat in het teken van „Lof der Zot heid". Presentatrice is, Harmke Pij pers, van wie ik alleen maar de naam ken en geen verdere antece denten. De boekverkopers zeggen: „Dich ters, schrijvers (Wier enig genot in het strelen van de oren der dwazen en- dan nog wel door louter nietighe den en belachelijke verhaaltjes bestaat, zoals Erasmus schreef), po litici, geleerden, sportlieden en bur gemeesters zijn en worden aange zocht hun kijk te geven op de dage lijkse hoeveelheid zotternij in een maatschappij 500 jaar na de geboor te van Erasmus." Nou, dat weet u dan. Jan Krant voelt ergens wel wat overeenkomst met zijn bloedeigen rubriek... Op naar hel Schouwburg(Erasmus)plein dus! jM

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1