Arbeidsmarkt R'dam: spanning toegenomen Kan 't zijn dat u nog iets van Richard Brummer te goed hebt? KEUS UIT EEN GROTE COLLECTIE Geen show maar echt evenement Nu niet meer afhankelijk van het weer Vergeelde foto van Wilton kivam terug... Verdere seizoenopleving Twaalf miljoen: scholen Hoogvliet „gelegaliseerd" Acht van de elf leerkrachten Donderdags Medt oude stad meer HANDLEIDING VOOR UITSTAPJES LOODSDIENSTEN GESTAAKT Richard Brummer IJ n Duitse matroos in tank gestikt DÊ rotterdammer Meent 129 Rotterdam tel. 136105 Lijsten ANTIEK dtroopwafelbakker IMPULSEN Vakantiewerk OOK KOPEN Letter spel Mogelijk hebt u in Richard Brummer's nieuwe zaak op de Lijnbaan (no 79) een overhemd, regenjas of pantalon gekocht, waar niets aan veranderd moest worden, zodat uw naam en adres niet genoteerd zijn. In dat geval heeft u nog iets van Richard Brummer te goed. Hij zond namelijk aan alle klanten die wèl bekend zijn een kleine verrassing ter gelegenheid van de vooropruiming. Als u daar ook van wilt profiteren, komt u even naar de winkel. U kunt het "envelopje met inhoud" <j dan direct in ontvangst nemen. Lijnbaan 79, Rotterdam,telefoon 11 94 20 £j j| PAGINA 3 MAANDAG 7 JUU 1969 SCHIEDAM De kinderen uit het gezin van de DiMtse familie Mahncke uit Hamburg vonden tussen de oude spullen van opa een vergeelde foto van een Rot terdamse werf met het on derschrift Wilton's Engineering Slipway Co. Ltd. Ook was er een oude munt bij met het opschrift „Wer iaagt gewinnl". Dit werd aanleiding voor het gezin om foto en muntje op te sturen naar genoemde firma, met als verdere adressering de plaatsnaam Rotterdam. „Maar" zo schreef moeder Mahncke, „de brief kwam on bestelbaar terug. Toen hoorden we van een vrachtwagenchauf feur dat er in Schiedam een Dok en Werf Maatschappij Wilton Fijenoord bestaat. „En daarom", aldus de familie Mahncke, „stuurden u>e de brief naar Schiedam". Zij vroegen in de brief, die is afgedrukt in het personeelsblad van W.F., of het Schiedamse bedrijf een opvolger is van Wilton's Engineering Slipway Co. Ltd. Op de vraag werd uiteraard een bevestigend antwoord gege ven. De foto is een oude opname van de vroegere Rotterdamse uierf. Over het muntje tast ieder in het duister. Ook het laborato rium kon geen uitkomst bieden. Er werd slechts geconstateerd dat het goud noch verguld is. Of er banden tussen het stukje me taal en W.F. bestaan valt ook al niet te zeggen. Aanwijzingen in die richting ontbreken in ieder geval, W.F. stelt de moeite die de fa milie Mahncke zich heeft ge troost op prijs. Als dank kregen zij een grote kleurenfoto van de Schiedamse werf in de huidige samenstelling. IWimrtsi» PoTtftrrUtrry Utr+Cri? fcffWm Onze GRUNDiG speciaalzaken hebben een eigen technische dienst J~lE bejaarde pijpmaker De Jong toont hoe Goudse pij pen nu eigenlijk worden ge- gemaakt. rondleiding), het pijpenmuseum ,,De Moriaan" (het enige in Europa), de Jeruzalemképei (het domein van de Goudse kunstenaars) en de Sint Janskerk (met de Goudse Glazen). ROTTERDAM De spanning op de Rotterdamse arbeidsmarkt is, vooral in de bouwnijverheid en de metaalsector, opnieuw toegenomen. De geregistreerde arbeidsreserve daalde beneden de „magische grens" van 2.000 en wel tot 1883, terwijp de geregistreerde vraag toenam van 8.603 to 10.043. Een verdere seizoeno pleving is de voornaamste oorzaak van deze forse stijging. In de bouwnijverheid, waar reeds zo'n 25.000 man werkzaam zijn, is de vraag opgelopen van 1310 tot 1555. Daar staat een aanbod van slechts 37 man tegenover. Het tekort aan ar beidskrachten heeft ertoe geleid, dat op steeds meer bouwprojecten ook op zaterdag wordt gewerkt. In de metaalsector met een totale bezetting van circa 49.000 man steeg de vraag van 4304 tot 5092. Het aan bod liep terug van 275 tot 241. Veroi- me heeft een aanvrage ingediend voor 400 man buitenlands personeel en wel 200 Spanjaarden en 200 Tur ken. Het aantal inschrijvingen van bui- I terüandse gastarbeiders bij het ge- j westelijk arbeidsbureau in Rotter- j dam is boven de duizend gekomen, i Van een enorme toeloop is na de vorig jaar juli van kracht geworden verscherpte bepalingen geen sprake meer. Bij het bedrijfsleven bestaat overigens weer wat grotere be langstelling voor buitenlandse ar beidskrachten. Momenteel loopt een ^aanvrage voor 546 gastarbeiders. wordt nadelig beinvloed door ruim 400 geregistreerde schepelingen, die op de andere lijsten niet voorkomen. Het vakantiewerk blijkt dit jaar bijzonder in trek te zijn. Het GAB beeft tot nu toe zo'n 1100 scholieren kunnen plaatsen. In juli is deze tijde lijke arbeidsmarkt vrijwel verzadigd. In augustus zijn er weer wat meer mogelijkheden. Grote belangstelling besraat er ook voor de zittingen, die het arbeidsbu reau elke donderdagmorgen in het gebouw van de GG en GD aan de Middenbaan houdt. De kans is niet denkbeeldig, dat dit spreekuur wordt uitgebreid. Ten slotte de horecasector, waarin vraag (162) en aanbod (137) elkaar niet veel ontlopen. De algemene in druk is, dat de horecabedrijven nog. lang niet op volle toeren draaien. Met name de buitenlandse toeristen laten het nog een beetje afweten. Ongeveer duizend grote werkge vers in de geheel provincie Zuid-Hol land kregen de afgelopen maand van het directoraat-generaal voor de ar beidsvoorziening een lijst met de ge gevens van 'een aantal gekwalificeerd de werknemers. Voor deze wijze van bemiddeling, met een variatie van bijvoorbeeld timmerman tot kapitèin ter koopvaardij, bleek veel be langstelling. De reacties van deze groep werkge vers waren bijzonder positief. Nu is daarom besloten binnen afzienbare tijd lijsten samen te stellen voor ad ministratief en horecaperSoneel. Bin nen een week kan een gegadigde op een dergelijke lijst komen. Dit me dium geldt ook voor mensen die van baan willen veranderen. In tegenstelling tot de grote span ning op de arbeidsmarkt in het Rot terdamse gebied staat inmiddels het feit dat in het noorden van de pro vincie het aanbod nog steeds groter is dan de vraag. Dan is er nog de Gouwe met z'n vismarkt en korenbeurs, waar nu een plateelschilder z'n domicilie heeft ge kozen. Langs de Gouwe vindt men ook vele antiekzaakjes, de galerij van kunstschilder Gerard "t Hart en kera- NEW-YORK Het aantal doden bij miste Jacky Bouw alsmede het ate- verkeersongelukken in de VS heeft in lier van edelsmid Alfred Tempelman, het afgelopen weekeinde van vrijdag (Onafhankelijkheisdag) tot en met zon- •En denk ten slotte aan de typisch da* met 578 een nieuw record bereikt- Goudse produkten: Stroopwafels (in vele kwaliteiten en prijzen), snippers, kaas. kaarsen, pijpen en aardewerk. Een dagje Gouda is de mceite zeer zeker waard. Maar dan wei op don derdag J ijzers en strooppot. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Door de gemeen te Rotterdam toe te staan twaalf mil joen gulden te lenen voor scholen bouw In hoogvliet heeft het ministe rie van binnenlandse zaken het fi nanciële" geweten van Rotterdam ^niverd". Deze twaalf miljoen waren opgeno men op de investeringsstaat voor 1869 en het rijk had Rotterdam deze lening nog steeds niet toegestaan. In de gemeenteraad heeft de wet houder van financiën, drs. J. Reeh orst, echter enkele weken geleden ge zegd toch „ilelgaal" met de bouw van de beide betrokken scholen in Hoog vliet te zijn begonnen: men zou het zich niet kunnen veroorleven 540 leerlingen, die zich daar voor septem ber hadden aangemeld, naar huis te sturen bij gebrek aan onderwijsmo- gelijkheidü Met-de toestemming van de mi nister is de scholenbouw in Hoogvliet thans gelegaliseerd. 'TWEE kaashandelaren keuren een partij kaas, terwijl de boer (links) belangstellend op hei eerste bod wacht. Door allerlei oorzaken opheffing van boerenbedrijven, overschakeling van kaas- op rr.elkproduktie etc. was <3e Goudse kaasmarkt de laatste jaren teruggelopen. Ook als toe ristische attractie ging er daarcfoor veel verloren. Vooral dank zij de ini tiatieven van VW-directeur Constant van der Wal heeft de kaasmarkt nu nieuwe impulsen ge kregen, waardoor ook de aanvoer plotsklaps weer is gestegen. Rondom dc kaasmarkt staan nu kraampjes en stands, waar vaklieden oude ambachten demonstreren, kaasmeisjes smakelijke hapjes serve ren cn antiquairs in de burgerhal van het stadhuis hun waren aan prijzen. 't Is alleen jammer, dat het hier niet allemaal antiek is wat er 'blinkt'. Glanzende koperen ketels, of zc nu naar oud model zijn gemaakt of niet. passen echt niet in dit stra mien. Dan geven de demonstraties van oude ambachten heel wat meer te genieten. Naast klompenmaker Boom en pijpmaker De Jong (78) vindt men er onder meer edelsmid Alfred Tem pelman, keramiste Jacky Bouw, een siroopwafeienbakker. een pottery (aardewerk naar oud-Gouds model) en een touwslager. Ook kan men er zien hoe kaarsen voor kerstboom en kandelaar worden gegoten. Het werkloosheidspercentage in Rotterdam bedraagt momenteel 0,9 tegen 0,8 in Zuid-Holiand en 1,4 in geheel Nederland. Wat de vraag be treft zijn de percentages 5,0 in Rot terdam, 3,4 in de provincie en 3,0 in het gehele land. Het wer kloosheidspercentage in Rotterdam De toeristen kunnen de produkten, die de ambachtslieden öf in voorraad hebben óf tijdens de demonstraties ROTTERDAM Aan i iet eind van de morgen zijn bij Hoek van Holland de Ioodsdiensten gestaakt in verband met het slechte weer. Rond het middaguur noteerde men in De Hoek windkracht negen. De vooruit zichten zijn nog slechter. Men hield rekening met de mogelijkheid dat de wind nog zal oplopen tot tien of zelfs elf. Eerder op de morgen'moest bij Vlissingen de loodsdienst worden gestaakt. Een dergelijke maatregel was op het middaguur in IJmuiden nog niet van kracht. voor het eerst in Jeugdland is, stapte wethouder Langerak in een van de autootjes en legde de verkeersproef af. Van de agenten kreeg hij te ho ren, dat hij het examen met lof had gehaald! In elke stand werd drukgewerkt en-de kinderen kwamen tijd te kort Jongens liepen trots als een pauw rond met de door hen zelf gemaakte vliegtuigjes. Meisjes waren al even trots als ze er in geslaagd waren zelf ■koekjes te bakken. Als men dit alles zeit, mag men verwachten dat Jeugdland ook dit j aar weer een succes zal worden. De toegangsprijs voor Jeugdland is een gulden, terwijl er voor dezelfde prijs consumptiekaarten zijn te krij- nomen; men bleek voor elke letter verschillende betekenissen te hebben. Tijdens de rondwandeling door het igebouw kon men de kinderen actief bezig zien. Hoewel nog niet 'alle stands waren geopend en het aantal kinderen relatief gezien erg klein was, heerste er nu al een gezellige sfeer in het hele gebouw. In de doktersstand zaten een aantal kinderen, met zieke poppen in de wachtkamer nadat zij door,de zuster waren ingeschreven. Om de beurt mochten zij bij de dokter naar bin nen, die hen wel zou zeggen wat het beste voor „hun kind" was. In een, andere stand zaten kinderen ijverig te typen. De meesten typten brieven naar huis of een sprookje. In de verkeeistuin, die dit jaar (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Enkele honder den Rotterdamse -kinderen hebben zaterdag vast een voorproefje kunnen nemen van Jeugdland, «lat vanaf vanldaag tot en met vrijdag 1 au gustus is geopend. De officiële ope ning verrichtte zaterdag de heer R. Langerak, wethouder van sport en re creatie. De wethouder dankte de particulie re instanties en de commssie voor Lichamelijke povoeding voor al het geen zij hebben gedaan om de Rot terdamse jeugd een beschermende omgeving te bieden, waar de kinde ren vrij kunnen spélen. „Zonder fi nanciële steun vande gemeente en het bedrijfsleven zouden zij niet tot zulke resultaten hébben kunnen ko men", aldus de wethouder. Het verplaatsen van Jeugdland van de Energiehal naar de Ahoy'-hal heeft niet alleen een enorme ruimte- winst opgeleverd, maar heeft het te vens mogelijk gemaakt, dat alle acti viteiten binnen kunnen worden ge houden, zodat men niet meer afhan kelijk is van het weer. Naast de uitbreiding van de bestaande activiteiten en het toevoe gen van enkele nieuwe, is dit jaar de drukkerij vervallen. Ook de rolschaatsbaan is er niet meer. De wethouder dankte aannemer K. J. de Winter, die in een 'tijd van veertien dagen Jeugdland heeft we ten op te bouwen en de kunstenaar Louis Looyschelder, die met ieerlin- egn van de Kunstacademie voor de decors heeft gezorgd. Tevens sprak de wethouder de hoop uit dat Rotterdam druk bezocht zal worden, ook door kinderen- uit de randgebieden van Rotterdam. Het poppentheater van Guido van Deth vertolkte op een. originele ma nier voor de genodigden de betekenis van het woord Jeugdland. Elke letter werd afzonderlijk onder de loupe ge- gen. Op vertoon van deze kaarten krijgen de kinderen krentebollen, melk, snoep en een banaan. De „vijf-rittenkaarten", voor vïj fdagen Jeugdland, geven een reductie van twintig cent op de toegangsprijs per dag. (V»n een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Door langdurige ziekte van het hoofd, de heer C. van Sabben, en ook doordat dit jaar juist deze school in het bijzonder werd deze school in het bijzonder werd getroffen door de jaarlijkse „volksverhuizing van onderwijzers", is de openbare Piet-Heinschool in Deifshaven in moeilijkheden geraakt. De gemeentelijke onderwijsinspectie hoopt voor het begin van het nieuwe schooljaar de zaak weer te hebben geklaard. Zoals men weet is de Piet-Heinschool nogal eens in het nieuws geweest, voordat op initiatief van de heer Van Sabben de school, met medewerking der ouders, erin slaagde een eigenzw mbad te bou wen. In de gehele Nederlandse onder wijswereld is het de gewoonte, dat onderwijzers die van school willen wisselen, hun sollicitatieste gen de tijd van de zomervakanties indienen, zodat zij bij het begin van een schooljaar op een nieuwe school kun nen beginnen. Dit geschiedt elk jaar op grote schaal, maar voor wat betreft de Piet-Heinschool betreffen deze wisse lingen nu niet minder dan acht van de elf leerkrachten zodat slechts een hoofd en twee tijdelijke lerikrachten zouden overbliijven. Degeme entelijke onderwijsinspec- ti rekent op vervulling van de vaca tures uit abituriënten van de kweekscholen. De oorzaak van deze moeilijkheden zou volgens de onderwijsinspectie nietsp ccifiek bij de Piet-Heinschool zijn gelegen. Rotterdam in het alge meen is bij onderwijskrachten niet erg in trek. ROTTERDAM De 19-jarfge Duit se matroos T. Brendel uit Kestert is zondag door kooldioxidevergiftiging om het leven gekomen. De matroos was samen met de 25-jarige Duitse stuurman afgedaald in een tank van het binnenschip Ludwigshafen om er werkzaamheden te doen. De matroos en de stuurman raak ten beiden onwel door het nog in de tank aanwezige gas. De stuurman slaagde er nog in via een touwladder uit de tank te kruipen. Hij heeft daarna nog geprobeerd de matroos te redden, maar dit is mislukt. Toen de matroos uit de tank werd gehaald bleek hij al te zijn overle den. De stuurman werd later met kooldioxidevergiftiging in een zieken huis opgenomen.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1