KRITIEK OP HOUDING POLITIE „Bromfietspiraten" maken 't Liesveld onveilig JOE OLIPHANT" GAAT WAARSCHIJNLIJK NAAR HOOGVLIET 1 Tot het Bewoner Channel Airways gaat vliegen met Comets Sierlijke bloempot uiterste is bang voor wraak Meneer De Uil in Vlaardingen w 592ste Staatsloterij mm Dienstregeling uitgebreid Johann Lerucken gaf orgelrecital Amstel Inn in vroegere ruimte Eurocentrum VLAARDINGEN Ongeveer vijftig bewoners van bet Liesveld en een groot aantal winkeliers hebben in een brief aan de gemeente raad geprotesteerd tegen een veel te soepel optreden van de politie ten opzichte van jongelui, die het winkelcentrum met hun brom mers onveilig maken. De omwonenden hebben vooral last van het lawaai, dat deze brommers produceren. De briefschrijvers eisen een hardhandig optreden, zodat aan de ordeverstorende aktiviteiten van „zwermen bromfietspiraten" een einde komt. Bravour mmmfc Maatregelen Oefenprogram voetbal Hengel wedstrijd in ïloek van Holland Scliiedamse kadetten wonnen wisselbeker Eis ROTTERDAM - De kans is zeer groot dat het kasteeltje „De Oliphant" in de vroegere buurt schap Nieuwesluis voorzichtig steen voor steen wordt afgebro ken om op een andere plaats (vermoedelijk Hoogvliet), waar het beter tot zijn echt komt, weer te worden opgebouwd. VLAARDINGEN De heer A. L., ee» van de bewoners van het Liesveld, wil wel praten maar zijn naam mag niet in de krant. Hij is de intiatiefnemer van de protesta"ktie tegen de herrieschoppende jeugd en is bang voor represaillemaatrege len. „Je weet het nooit met die jongens." VERBODEN Drietal dames op bromfietsen gewond MBuma-Zendmg 29 juli 1969 eerste klasse f (Van een onzer verslaggevers) In de brief wordt gesuggereerd dat de politie bang is en oogluikend toe laat, „dat een bepaald type jeugd liet Liesveld tiranniseert". De ernstige kritiek van de Licsveldbevvoners is rechtstreeks gericht tegen burgemees ter mr. J. Heusdens als hoofd van de politie. De brief zal vermoedelijk op volgende week woensdag ter sprake komen. De bewoners van het winkelcen trum hebben met 'groeier.de ergernis toegezien, hoe het fraaie tegelplein het verzamelpunt werd van „samen scholende. 'krijsende en het voetgan gersgebied bevuilende jougelui". Zij vinden het rondweg een aanfluiting dat door poiitie en gemeentebestuur niets wordt gedaan om hel Liesveld gezellig te maken en te houden. Hoewel het winkelcentrum voor brommers is verboden halen de jon gelui 's avonds allerlei 'bravourstuk- jes uit met hun 'brommers. Zij gebrui ken de etalagekasten op het plein voor het houden van behendi-gheids- wedstrijden en zien viaduct, voetgan- BMra-'Wm gerstunneis en plein als een soort j racebaan, aldus de brief. De Liesveldbewoners vinden het een blamage dat de gemeente niet in staat is geweest een vijver met fon tein in et winkelcentrum te handha ven. De gemeente heeft onlangs van deze vijver een bloembak laten ma ken, omdat het water telkens werd verontreinigd door allerlei rommel waardoor de fontein verstopt raakte. Ze vinden het een schande dat re- gelmatig fietsklemmen worden los- gewrikt, papierbakken in brand ges- j token en lantaarnpalen en verk,eers- borden vernield. Het moet naar hun mening een eenvoudige zaak zijn althans aan het fietsen en rijden met brommers op het winkeiplein een einde te maken. Brieven aan het gemeentebestuur en bezoeken aan een wethouder, aan de burgemeester, een raadslid en de commissaris van politie haalden niets uit. Wel wordt gezegd dat na het be zoek aan de commissaris de surveil lance gedurende enige tijd is ver scherpt, waardoor het brommerge- weld direct minder werd. „Blijkbaar heeft de politie daaruit de conclusie getrokken, dat hun aanwezigheid in het stadscentrum niet meer nodig is." De Liesveldbewoncrs hebben in hun brief maatregelen genoemd, die aan de overlast een einde zouden kunnen maken. Ze stellen voor een verbod in te stellen voor brommers en motorrijwielen om de Kuiper straat verder in te rijden dan ter haogte van de Fransenstraat, een strenge controle op dit verbod gedu rende de gehele dag en een strenge controle op het verbod te fietsen ol te brommen op het Liesveld en in de voetgangerstunnels. „De jongelui moeten goed beseffen dat ze bij overtreding direct op de bon gaan en dat bij herhaling hun j ■brommer of fiets in beslag wordt ge- nomen. De praktijk in andere stéden j van ons land heeft geleerd, dat op deze manier het brommergeweld kan worden beteugeld. Helaas hebben sommigen van ons de indruk en ervaring, dat er politica genten zijn die herrieschoppers cn overtreders liever niet aanspreken. Daarom moet naar onze gemeente op het Liesveld dagelijks controle wor den gehouden door twee wat oudere agenten." SCHIEDAM Voor het komende seizoen hebben IHBSS en PPSC reëds diverse oefenwedstrijden op het pro gramma geplaatst. HBSS gaat zater dag 9 augustus naar SHO. Op zater dag 16 augustus organiseert HBSS zelf het Arie Plaisiertornooi, dat, dat vorig jaar wegens slechte weersom standigheden voortijdig moest wor den gestopt. Zaterdag 23 augustus komt Sprang Capelle naar Schiedam om tegen HBSS te spelen. Een week later neemt, de competitie een aan vang. PPSC speelt woensdag 30 juli bij SW tegen SVV-b. op 13 aug. gaat PPSC naar 's-Gravenzandse SV. op 16 augustus naar Barendrecht, op 19 augustus naar het Pemisse Excelsior P en ten slotte op 23 augustus naar TSB. Ook voor PPSC begint het voet balseizoen op 30 augustus. HOEK VAN HOLLAND Hengel- liefhebbers kunnen zaterdag hun hart ophalen in de hengel wedstrijd die de VVV organiseert in de singel rond de camping aan de Tasmanweg. 1 Misschien is het woord hengeiwed- strijd wel wat groots uitgedrukt, want het gaat er eigenlijk alleen om dat jong en oud kunnen genieten van I een paar uur gezonde ontspanning j Het is dan ook zeker geen officieel concours, alleen maar een gezellig onderonsje met eigen regels en een eigen puntentelling. Vorig jaar was het concours er al- 1 leen voor de kleintjes, maar dit jaar wil men ook de ouderen in de vreugde laten delen. Daarom zal er i van hal felf tot half een worden ge- vist door jongens en meisjes ,tot en met dertien jaar en 's middags van j twee tot vier uur voor oudere dames en heren. Wijkraad en WV stellen prijzen beschikbaar, maar niettemin zal er i inschrijfgeld worden gevraagd. De op-' brengst daarvan is bested voor de EHBO vereniging. De kinderen betalen vijftig cent en de groten een gulden. De inschrijving staat vrijdag open van zeven tot negen uu4 's avonds in het kantoor van de VVV aan de Riet- dijkstraat. Voor de jeugd heeft men ongeveer honderd prijzen beschik baar; de groten zuilen het moeten stellen met een tiental prijzen. ROTTERDAM Begin vol gend jaar zal de Engelse lucht vaartmaatschappij Channel Air ways geen onbekende op de Rotterdamse luchthaven de vloot uitbreiden met vijf Comet 4 B-toestellen, die elk aan 119 passagiers ruimte bieden. Deze vliegtuigen worden overgeno men van British European Air ways. Overigens is het de derde maal dat Channel Airways vliegtuigen over neemt van BEA. De Comets zullen waarschijnlijk niet op de geregelde lijnen naar en van Rotterdam gaan vliegen, wel tussen Engeland en Spanje en Italië. De Comets krijgen een nieuw inte rieur. Als zij in 'tyedrijf komen, heeft Channel Airways 25 machines, waar van acht met straal- en de rest met turbo-prop-aandrij ving. Het aantal vluchten van Channel Airways op Rotterdam en Beek neemt steeds toe nu ook een groot deel van de passagiers van Friendship Tours met machines van Channel Airways wordt vervoerd. Overigens zijn de mogelijkheden' voor. .vluchten naar Engeland uitge breid nadat Channel Airwavs m in geland een bus-stoplijn in het u heeft geroepen, die aansluit V aankomsttijd van de machin d< Rotterdam. Deze bus-stopS5 Juil de volgende piaatsen aan- Sm.H. Stansted, Luton, East Leeds/Bradford, Tees Side wf?'? ie. Edinburgh en Aberdeen Cas" Er blijkt grote belangstelling te bestaan, ook vanuh &,!00' Channel Airways denkt er aanf luchtnet uit te breiden SCHIEDAM Het Schiedamse zee- kadettenkorps „Jacob van Heems kerk" heeft op het jaarlijkse zomer kamp van het Nederlandse zeekadet- tenkorps de sportwisselbeker gewon nen. Aan dit kamp, dat werd gehou den in het Marine Opleidings Centrum in iHilversum, namen 228 zeekadetten van negen korpsen deel. Schiedam was vertegenwoordigd met. 29 kadetten. Zij stonden onder Ieiding'van de heer F. J. Bergvelt. De Liesveldbewoners hopen met hun brief aan de gemeenteraad meer succes te boeken dan met de brieven en bezoeken aan B. en W. en politie commissaris. Ze nemen geen 'genoe gen meer rr.et het geijkte antwoord dat het probleem de aandacht ver dient, maar eisen krachtige maatrege len. Worden deze maatregelen niet ge- omen, dan zal alleen het verhuizen naar elders de oplossing zijn om van het lawaai af te komen. „Heet wat Liesveld-bewoners lopen met verhui splannen rond", staat in de brief aan de gemeenteraad. Ook zijn gevallen bekend van niet- Vlaardingers, die na een eerste kennismaking met het Liesveld door hinderlijk optreden van jongelui de' voorkeur hebben ge geven aan een ander winkelcentrum. „Het is absurd dat 'n stelletje vle gels het wonen en winkelen in zo'n kostbaar en modern stadscentrum voor grote groepen mensen tot een i zeer twijfelachtig genoegen maakt", aldus de protestbrief Ed wat zeggen de „bromfielspira- j ten" er zelf van? „Wat moeten we anders doen dan ons hier een beetje te amuseren. Wc hebben geen moge lijkheden tot recreatie. Voor ons valt er in Vlaardingen niets te beleven." voor°dTaeEhtDif L"«ÏÏ renskerk heeft Johann Th. Lemden maandagavond zijn auditorium 7. zeerste aan zich verplicht. Niet werd zijn spel gekenmerkt opvallende technische accurate*? maar eveneens door stijlvolle ben? denngen van alle door hem verS' stukken, en dit zegt voldoende wan neer men bedenkt, dat zij„ pr "a"' ma grote tegenstellingen juist T gebied van stijl bevatte. p Geopend werd met een klant-in,. interpretatie van het Offertoire les grands jeux van Francois Cour? nn ie Grand (uit de Messe des ftT roisses) met name goed gescandeerd in het derde, gigue-achtige, gedeelte Iets verder terug in het verleden ging Lemckert vervolgens met een viertal echt „dansant" gespeelde Ccr rente's van Frescobaldi 'waarin Wi ampel zijn fraaie registerkeuze de monstreerde. treffend door schake ring en contrastwerking. Na een zelden gehoord fragment uit het Ruxheimer Orgdbuch eer, juweel van klank, volgde een buiten gewoon hoogtepunt van de avond met een in alle opzichten geslaagde herschepping van Baoh's bekende Toccata, Adagio en Fuga in C (BWV 564, derde Petersband no. 8). Schitte rend pedaalspel en opvallende zin voor kleur waren wel de voor naamste eigenschappen van deze ook technisch tot in kleinste finesses be vredigende verklanking. Niet minder fraa> was het hierna gespeelde tweede Ch .ral in b van César Franck: te meer bijzondei', om dat het transeptorgel van de Laurens zich eigenlijk niet zo goed leent voor het vertolken van de muziek van de ze meester. Na een in 1.952 gecomponeerd, in wezen nog zeer romantisch getint Preludium en luga (no. 2) van Ba- dings, een stuk, dat over het geheel genomen de aandacht goed weel te boeien, besloot concertgever de'avond in grootse stijl met het Chorai- vorspiel niet te verwarren met de grote Fantasie op. 52 no. 2 „Wachel auf, ruft uns die Stimme" (uit op. 5?) I van Max Reger. De eerstvolgende bespeling in Je l.aurenskerk. maandag 11 augustus i a.s.. zal worden verzorgd door Ramon G. de Amezua. organist van het ko- i ninklijk Paleis te Madrid. P.V. (Van een onzer verslaggevers) Vertegenwoordigers van de dienst van stadsontwikkeling hebben na mens het Rotterdamse gemeente bestuur dc besprekingen omfrent de mogelijkheid van een dergelijke ver plaatsing weer opgeval. Werd vroe ger Heenvliet als mogelijke plaats van wederopbouw genoemd, thans denkt man aan Hoogvliet o feldcrs in Rotterdam. LLDe Oliphant" wordt bewoond door mr. H. C. van Everdingen en zijn echtgenote. Ongeveer acht jaar geleden kreeg het gebied van Nieu wesluis de bestemming industriege bied. De waarde van „De OUphant" als historisch en architectonisch mo nument werd onderwerp van een procedure, waarin de Kroon tenslotte •uitspraak deed: „De Oliphant" moest als monument blijven staan. Maar de oprukkende industrie sloot het kasteeltje geheel in en van het landschap waarin dit monument past bleef niets over. Er bleef slechts een Jaatste mogelijkheid: „De Oliphant" steen voor steen afbreken en elders opbouwen. Een strijdpunt was de toekomstige bestemming. Tegen afbraak en we deropbouw elders heeft de eigenaar geen bezwaar. Het ging om de uiteindelijke bestemming: de heer Van Everdingen wenste beslist niet dat „De Oliphant" tot kantoorgebouw of representatief zakelijk objekt zou worden. Hij zag dit niet als in overeenstemming met de uitspraak van de Kroon. Een procedure, die wederom tot in hoogste instantie moest worden door gezet, stelde hem in het gelijk: „De Oliphant" mocht slechts worden ge bruikt voor culturele doeleinden. Mr. Van Everdingen was zeer ge porteerd voor opbouw in de kom van de gemeente Heenvliet, waar meer historische huizen staan. Van de zijde van Rotterdam daarentegen is thans aangevoerd dat Heenvliet reeds zo- vee! mooie oude gebouwen heeft, ter wijl Rotterdam zelf op het gebied van historische bouwwerken zeer is misdeeld. Dc idee is nu de buitenplaats over te brengen naar Hoogvliet of naar een andere plaats binnen het Rotter damse gemeentelijk gebied, waar de Rotterdamse bevolking meer aan „De Oliphant" zal hebben. Het bij deze verplaatsing vrijkomende terrein zal uiteraard worden bestemd voor de industrie. Er zal een stichting worden ge vormd die de sociaal-culturele finktte van „De Oliphant" op zijn nieuwe plaats zal garanderen en die ook het kasteeltje zal beheren. Een grote moeilijkheid vormen uit eraard de financiële consequenties. Een bed ra a van ruim één miljoen gul den is reeds genoemd, maar deskun digen steiien dat dit bedrag ten minste dient te worden verdubbeld. Hel gaat er nu om van welke instanties de gemeente Rotterdam een tegemoetkoming in de kosten zal kuunen krijgen. Hoewel hij erkent dat „die jon gens" nog nooit een voorbijganger persoonlijk letsel hebben toegebracht, blijt hij bij z'n besluit. Een beetje vreemd, omdat zijn naam als eerste ondertekenaar van de protestbrief bij de behandeling in de gemeenteraad toch bekend zal Worden. „Maar dan is er niets aan te doen". Volgens hem laat de politie de jon gens en meisjes op het Liesveld rustig hun gang gaan. „Ik heb nog geen agent gezien die zich verdekt heeft opgesteld, maar de klachten bij de wachtcommandant liggen huizen hoog. Ze willen.het gewoon niet zien. Volgens mij durven ze het niet aan". De Liesveldbewoner is van mening, dat het winkelcentrum voor elke fiets en brommer tot verboden gebied moet worden verklaard. „Ik heb dat voorgesteld aan de burgemeester, maar die vond het bezwaarlijk omdat dan al die fiestklemmen op het Liesveld zouden moeten verdwijnen". „Aan de lopende band verhuizen de mensen hier. Een heleboel bewo ners willen wel weg, maar zijn niet in de gelegenheid. Die vijftig handte keningen had ik zo bij elkaar en wanneer het geen vakantietijd was geweest, had ik het dubbele aantal gehaald. De moeilijkheid bij het nemen van een beslissing is, dat het probleem niet wordt opgelost maar zich ver- laatst. Wordt het Liesveld verboden voor brommers en fietsen, dan trekt de jeugd naar een ander middel punt. De initiatiefnemer tot de protestak- tie vindt dat geen bezwaar: „Laat anderen ook maar eens een paar jaar last van die jongens en meisjes 'heb ben. Het is de taak van de politie orde en rust te handhaven". Hij is ervan overtuigd dat de jongens uit verveling het Liesveld onveilig ma ken, „want toen hier kermis was zag je niemand". Wanneer de protestaktie ook dit keer geen succes heeft, gaat de initia tiefnemer klagen bij Gedeputeerde Staten. „Ik ga tot het uiterste. Het zit Binnenweg, j me tot hier. Die brommers maken j zo'n lawaai, dat een gesprek hier j vaak niet mogelijk is. j Ik heb vorige week nog de centrale meld- en regelkamer van Rijnmond 1 gebeld.. Die meneer zei dat-ie het zou opnemen met de politie. Hij kon er ROTTERDAM In '.iet vroegere restaurant Eurocentrum (Europoort- gebied-Beneluxhaven) wordt eind au gustus de Amstel] Inn geopend. Fn- kele maanden geledten werd de direk te ur van Eurocentrum failliet ver klaard. Eigenaar van de Amstel Inn wordt de heer H. J. Lischka, die zim nieu we bedrijf opzet samen met cc Amstelbrouwerij. Het zal bestaan uit een exclusief restaurant (o.m. voor direkties en hun relaties uit de omge ving), een plate-service -estaurant en een Engelse pub. De heer Lischka (Westduitser) had tot voor kort een bar aan de Nieuwe SCHIEDAM Deze sierlijke gemeentelijke bloempot ïs sinds kort te vinden op de Singel, vlak bij de grote parkeerplaats van de Broersvest. Lange tijd heeft zij bescheiden diensten gedaan, tot dat men op het idee kwam het antieke geval wat meer kleur te geven. De fraaie smeedijzeren vaas is gemaakt tijdens de eerste ja ren van het bewind van wijle koningin Wilhelmina, was een geschenk van enige welvarende burgers van de Singel. SCHIEDAM Met eer, gebroken rechter arm en een pijnlijke heup moest gistermorgen de 44-jraige me vrouw C. v. d. V.-.W naar het ge meenteziekenhuis. Zij viel met haar bromfiets op het Koemarktplein ter hoogte van café-restaurant De Amstelbron, toen. zij schrok van een passerende bestelauto. Mevrouw v. d. V. is in het Ge meenteziekenhuis opgenomen. ■- Met schaafwonden en snijwonden aan de voet moest Yvonne van O. uit Rotterdam naar het Dijkzigtzieken- huis. Zji slipte in het Prinse Beatrix- park met haar bromfiets. Haar duo- nassagiere Marianne van U (15) uit Loosduinen liep een pijnlijke linker arm op en werd ook naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht. Na daar behandeld te zijn konden c!e meisjes weer naar huis. SCHIEDAM In de schilaerswek- plaats van de schilderswekplaats van de firma S. aan de Tuinlaan is inge broken. Via de achterzijde is men binnengekomen. Er wordt niets ver mist. SCHIEDAM Donderdagavond half 2cbt spreekt ds. van Prooijen, weinig aan doen, omdat het gluid van de oud-gereformeerde gemeente moet worden opgemeten, maar ze te Stavenisse, voor de MBuma-Zen- beschikken nog niet over de vereiste j ding in het Gereformeerd Jeugdhuis, apparatuur". Lange Haven a VLAARDINGEN Donderdag trekt de hele stoet van dieren uit het dierenbos Vlaardingen binnen. Ze zjjn er allemaal: Meneer dc Uil, Lowieke de Vos. juffrouw Ooievaar, gebroeders Bever, de Raaf, Bor dc Wolf cn juf- fro uw Mier. En wat meer betekent: ze z#n er levensgroot en in levende lu've, zo goed heb je ze op de televisie nog niet kunnen zien! De Fabeltjeskrant heeft een speciale editie aan Vlaardingen gewijd, die op verzoek van het Jeugdvakantie-comité in de Stadsgehoorzaal twee voor stellingen gaat geven. De eerste begint om 2 uur en de tweede om 4 uur. Je moet er wel snel bjj zijn anders zijn alle kaarten uitverkocht. Dagelijks kun je van 10 tot 1 uur aan de. kassa terecht. 4fe Prijzen van f 10— f f f f f f 50.- 50.- 100.- 100.- 200.- 400.- 1.000.- gevallen gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn zijn op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op: eindigende op: eindigende op; eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: Een prijs van f 2.000— f 2.000— f 2.000— f 2.000— f 2.000— is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer; is gevallen op het nummer: De prlj3 van f 5.000— f 25.000— De extra prijs van f 50.000— Is gevallen in de serie M op het nummer en de troosprijs van f 1.000— op nummer van elk van de andere series. Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 9 02 33 440 630 613 059* 7126 027767 078254 083013 074237 002658 033141 091099* 009245 009245

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2