mm Spaanse Polder heel anders dan Noordplein Nederlands enige EEG-markt HANDEL NOORDPLEIN VERPAKT IN DROGE LAKONIEKE ZINNEN Raffinaderij Euromin naar Amsterdam? mm. m Lowell Smith beheerst(e) de beiaard Ingenieursbureau in Schiedam opgericht Binnenkort beslissing Hagel tegen spreeuwen Geen bezwaar .elektrisch" vissen WOONWAGEN UITGEBRAND Tournee Praagse toneelgroep fÈÊMBiMi DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 2A ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1969 BELANGSTELLING UIT OMTREK EXPEDITIEMOGELUK- HfEDEN AFV AL-TRADITIE GEEN COMMISSIONAIRS PRUIMEN WATERMELOENEN GEIN IV Dr. De Raadt (56) overleden ÏÜ^F?1 Groentemarkt nu volledig levensmiddelencentrum (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als wethou der J. Worst woensdagmiddag 13 augustus twee jaar nadat de eerste paal ervoor de grond inging de nieuwe groothan delsmarkt in de Spaanse Polder opent, is Rotterdam een instel ling rijker geworden die in tweeërlei opzicht een novum is. Allereerst is deze markt de enige EEG-markt" van Neder land en het ziet er. gezien het thans gevolgde subsidiebeleid van de EEG, naar uit dat zij ook in de toekomst de enige zal blij ven. Verder is er geen sprake meer van een markt voor groenten en aardappelen zoals op het Noord plein, maar van een volledige levensmiddelenmarkt. Er heeft zich een aantal bananen- rijperijen gevestigd met enorme koelruimten; er komen grossiers, die een uitgebreid pakket aan de kruide niers komen leveren; een eierengros- sier brengt zijn hele hanliel van de Crooswijksekade over naar de nieu we markt; er komen handelaren in visconscrven en diepvriesprodukten. Er zijn mogelijkheden voor specia lisatie in bijzondere produktcn, zoals gember en specerijen, champignons, primeurs. Er komt zelfs een hande laar in papier, emballagemateriaal en etalagematerialen. Ook de opzet wordt natuurlijk an ders. Van de 133 firma's die tot nu toe op het Noordplein opereren, gaan cr veertig niet naar de Spaanse Pol der. Bij die veertig behoren bedrijven van ouderen, die hun onderneming staken. Enkele andere zijn met col lega's een combinatie aangegaan. Er zijn in de Spaanse Polder 132 verkoopruimten van elk honderd vierkante meter. Binnen een week nadat de inschrijving was open gesteld, was alles ruim overtekend. Toen de contrakten moesten worden Wiekend, vielen enkelen af en nu is de situatie zo dat 105 bedrijven en hedrijven-combinaties 131 van de 132 ruimten hebben bezet en dat er over het laatste hokje besprekingen gaan de zijn in een vergevorderd stadium. Bedrijfsleider C.' H. M. Fransen van de „Groothandelsmarkt Spaanse Bolder" kan tevreden zijn. Hij zegt dat er bij die bedrijven heel grote en °°k kleintjes zijn. Sommige hebben genoegen genomen met een halve Een box van 160 vierkante me ter. De Firma Jan van der Lin den heeft er een aantal naast el kaar gehuurd. De wand links tussen twee aangrenzende boxen is doorgebroken. De box vsgdt kaal opgeleverd; de inrich ting wordt geheel aan de ge bruiker overgelaten. De firma heeft een kantoor in de hoogte gebouwd, met een trap toeganke lijk. Op deze manier wordt ruim te bespaard. ruimte, maar er zijn er ook die vijf ruimten in beslag hebben genomen. De man die een halve ruimte heeft, grenst aan een bedrijf dat anderhal ve ruimte nodig heeft. De grossiers zijn lang niet alle maal Rotterdammers. Ze komen tot ver uit de Hoekse Waard en het Westland er is bijv. een grote groep handelaren uit Barendreeht. Er zijn geen telers op de markt. Die brengen hun produkten naar de veiling en daar kopen de handelaren in om ze op de markt aan de klein handelaar te verkopen. Die grossiersschakel is noodzake lijk omdat de veilingen zich hoe lan ger hoe meer specialiseren. Zo ver handelt de bekende veiling Rotter dam-Noord aan de Boezembocht vooral sla en toma'en. De grossiers gaan dus allerlei vei lingen af en kunnen de kleinhandel dus wèl een volledig assortiment bie den. Het is niet alleen het plan dat de kleinhandel m levensmiddelen van de markt gebruik maakt, maar bij voorbeeld ook de gehele horeca-be- drijfstak. Op het Noordplein had de dienst van het marktwezen slechts een aan tal vierkante meters grond te bieden. De bouwsels daarop waren daar neergezet door de groothandelaren zelf, die bovendien in de straten in de omgeving nog pakhuizen huurden. Groenten en vruchten moesten dus bij iedere transaktie heen en weer worden gezeuld. Daaraan is nu ge lukkig een eind gekomen. In de Spaanse Polder kan alles zo uit de boelruimte aan de detaillist worden geleverd, hetgeen de kwaliteit uiter aard ten goede komt. Het gaat per slot van rekening om de voedselvoor ziening van ruim één miljoen mensen! De pnjs per ruimte van honderd vierkante meter is zevenduizend gul den per jaar. Dat is een veelvoud van de kosten die de grossier aan markt- gelden voor het Noordplein uitgaf. Maar als men daarbij rekening houdt met de kosten die deze grossier had te doen voor extra-pakhuisruimte en bovendien met het feit dat hij dan nog geen behoorlijke verkoopruimte had, is de zaak ondanks de hogere kosten aantrekkelijker geworden. Expediéring is bovendien veel doelmatiger; de grote trucks met op leggers uit Frankrijk, Italië, Duitsland en andere landen kunnen voortaan hun groenten en fruit met een bij de grossiers afleveren*en ook de klanten, de detaillisten dus, kun nen met hun wagen vlak voor de deur komen. Die detaillist zal entree moeten betalen; honderd gulden per jaar Een eind wordt gemaakt aan een nogal wonderlijke traditie, het „on vervreemdbare recht" van de klein handelaren orn als zij 's ochtends naar de markt gaan, hun afval mee te nemen en die ergens op de markt te storten! Dat gaf bij het Noordplein wel eens aanleiding tot onverkwikkelijke taferelen. Sommigen gebruikten er de zijstraten voor. Een bewoner van een van die zijstraten keek op een keer nogal vreemd op toen een Goudse groentewinkelier een hoop afval pre cies voor zijn deur op de stoep zette. En de Goudse handelaar was in hoge mate verstoord, toen de politie, die op de ruzie afkwam, hem een pro ces-verbaal verleende, omdat het nu eenmaal in Rotterdam verboden is, een hoop vuil ergens op straat te storten.De vuilafvoer van het Noordplein kost de gemeente Rotter dam tweehonderdduizend gulden per jaar. Ondanks protesten van de klein handel, die zelfs via het socialistische raadslid L. den Adel in de gemeente raad terecht kwamen, is aan dit „onvervreemdbare recht" een eind gemaakt. De kleinhandel kan z'n af val voortaan kwijt bij de vuilstort plaats van de ROTEB, die niet zo heel ver van de markt in de Spaanse Polder ligt. Voor commissionairs is de markt in de Spaanse Polder voortaan verbo den. Uiteraard kunnen de in die markt gevestigde groothandelaren zo nodig wèl commissiehandel drijven. Maar dat zal vanzelfsprekend geen regel zijn. In de omgeving van het Noordplein waren vooral de cafés het werkterrein van de commissionairs. 1 Er bevinden zich op het terrein in de Spaanse Polder één koffiekiosk en één ccfé. Dat café is tot 10 uur 's och tends alleen bereikbaar via het marktterrein. Daarna, als de handel over is, gaat het ook naar de grote weg open. Nieuw is ook een vestiging van de Middenstandsbank op het marktter rein, nodig voor een centrale beta- Bedrijsleider C. H. M. Fransen van de ..Groothandelsmarkt Spaanse Polder" is in 1966 in dienst gekomen van de gemeente Rotterdam als chef van de afde ling straat- en nvierhandel en direktiesecretaris van de dienst van het marktwezen. Daarvoor te as hij verbonden aan de afde ling passage van de Holland-A- menka Lijn. ROTTERDAM - In de loop van de jaren hebben verscheidene Amerika nen een opleiding tot beiaardier ge kregen aan de Beiaardschool te Hil versum, waarvan onze siadsbeiaard- dier, Leen 't Hart, directeur is. Elk zomerseizoen zijn er een paar van hen te vinden in de programma's van de concerten op de stadhuistoren en op de Laurenstorcn. Vrijdagavond strooide Lowell Smith uit Riverside in California de klokkeklanken over de Laurensplaats en hij liet horen, dat zijn opleiding uitstekend is ge weest. De grote levendigheid, die het „Preludio quasi una fantasia" van Jef van Hoof zo noeiend maakt, wist hij goed weer te geven en heel mooi liet hij de „Ballade" van Willem Créman klinken In de „Sonatine voor Bei aard" van Wouter Paap kwamen vooral het flonkerende eerste deel en het breed zingende Andante sostenu- to fraai tot hun recht. Ocrk in de eerste drie van de „Vier intermezzi" van Leen 't Hart bleek hij de moeilijke opgave, om met de snel verklinkende klanken toch een zangereg geheel te bereiken, goed te beheersen. In het snelle laatste van deze vier stukken, dat aan Rotterdam is opgedragen, kwamen ook rustige gedeelten voor, wat wel toepasselink was voor deze rustige plek in de drukke omgeving van de wekelijkse koopavond. Eigen bewerkingen van „Amerika" is dat wel het Amerikaanse volkslied, want het leek precies het Engelse? en ons „Wilhelmus", van Amerikaanse volksliedjes en van werkjes van Fiocco, Le Blan en Grieg completeerden dit concert, dat werd besloten met de opgewekte „Trumpet Voluntary" van Jeremiah Clarke. G. M. DERSJANT lingsregeling tussen groot- en klein handel op dezelfde wijze als reeds in het slachthuis gebeurt. Interessant is dat men nu reeds rekening houdt met uitbreiding in de naaste toekomst. Er is daarvoor grond gereserveerd. Bovendien is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de markt bedrijven aantrekt die zich in de dlrekte omgeving willen vestigen, zoals garagebedrijven en transport ondernemingen. SCHIEDAM De Verenigde Ma chinefabrieken N.V. hebben in Schie dam een nieuw onafhankelijk inge nieursbureau opgericht onder de naam Project Technologists. De aktiviteïten van dit bureau bestaan uit de engi neering van lange afstandspijpleidin gen, tank-terminals, pomp- en com pressorstations, off-plot voorzieningen en cryogene installaties. Het zwaarte punt ligt daarbij op economische voorstudies, vergaand geautomati seerde systemen, alsmede transport en opslag van „moeilijke" vloeistoffen en gassen. Project Technologists behoort tot de onlangs binnen VMF/Stork-Werk- spoor gevormde groep engineering, waarvan onder meer ook continental engineering als ingenieursbureau voor de process-industrie deel uit maakt. De staf van Project Technologists omvat voor het grootste deel de staf van Aardgas Service nv.. Dit even eens in Schiedam gevestigde ïngeni-' eursbureau was tot dusverre eigen dom van VMF en Bechtel Corporation te San Francisco, maar het ontwik kelde zich zodanig snel dat hierdoor belangentegenstellingen zouden kun nen gaan optreden. De beide moeder maatschappijen hebben nu besloten de aktiviteïten van Aardgas Service te beperken tot het afwerken van enkele grote opdrachten zoals ont werp en bouw van 3 compressor sta tions voor de Gasunie en uitbreiding van een raffinaderij in het Europoort- gebied. He twerkterrem van Project Tech nologists is, in tegenstelling tot dat van Aardgas Service niet tot de Bene lux beperkt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Hoe is het met de Laxton?" De han del op het Noordplein is in droge lakonieke zinnen ver pakt. Het gaat heel snel, heel achteloos ook naar het schijnt, maar het is inspannender dan poker spelen. De spelers ken nen elkaar van haver tot gort. De honderddertig grossiers en de kleine duizend detaillisten hebben niet veel meer te doen dan elke morgen opnieuw de kaarten te schudden en dan te kijken waar de troeven zullen vallen. De Laxton blijken één zestig te doen, veel geld voor een kilo prui men, want het gaat bij de koper snel over. „Perziken?" „Franse zeker, ik wil Griekse". „Sperciebomm?" „Voor bonen ben ik vandaag niet in de markt". Het hele eieren eten bij dit dage lijkse gokspelletje is een ongeloof lijk geheugen voor prijzen te heb ben en op het goede moment zowel weten te geven als te nemen. „Bloemkool, negen stuiver." „Wat een geld, vier dubbeltjes." Het blijkt niet te kunnen. Argu menten worden daar soms wel en soms niet voor aangevoerd. Het -wordt 42,5 cent „Zet ik voor de peen wel eert gulden meer op." Pruimen zijn vandaag een pro bleem. „Ze hebben ze voor een knaak het kilo van de bomen geschud zeg het dan anders, Reine Claudes noemen ze dat gewone boerenpruimen smaken be ter, aan wie moet ik die kwijt." Ontboezemingen waar niet naar ge luisterd wordt althans de prijs zakt niet. Sla is ook moeilijk. Vier gulden een kist. Half guldentje minder voor tien zit er niet in. „Als jij weet dat in Barendreeht tweeëntwintighalve cent is gegeven voor velletjes die zo wegwaaien, dan kan ik nu niet minder dan vier gulden vragen." Opmerkelijk is dat er soms om een paar cent geknokt wordt, om even later zonder meer een prijs te accepteren „Heel mooi bij de aardbeien. „Drie kwartjes, de hele partij." „Kom, kijk in mijn boek voor 95 cent weg gedaan." „Verkoop ik toch géén aardbeien vandaag." Het spel kan ook harder gespeeld worden, waarbij de tegenstanders om elkaar heen lopen, op het oog beiden druk bezig met heel andere dingen. „Watermeloenen, niks voor jou Frans, tientje". „Tien bakken voor 85 gulden." „Weet je wat die dingen op de veiling doen?" „Kan mij dat schelen, ais jij zo gek ben om met de veiling mee te gaan, moet je het zelf maar weten." „Negen gulden - negen bak" - een kist is door een kleine liefheb ber in de wacht gesleept „Heb je soms van mij die vieren halve gulden nodig." „Ja". „Goed, maar fk zal het iedereen vertellen, dat garandeer ik je." Mey'boom eert van de grootste grossierders op het Noordplein ver blikt of arbioost niet en roept: „Japie, roep er eens een paar, Frans heeft wat te zeggen." Uiteraard heeft de markt zijn rangen en standen - ook al wordt iedereen bij zijn voornaam aan gesproken of in het gunstigste ge val mat de voorvoeging „ome". De zeer groten, die vaak de prijs kun nen beheersen zoals Heinriks Hejjkoop Van Ooyen en Mcyboom, doen zelfs grote zaken buiten de markt om, maar toch kunnen zij het niet laten om over drie bakken perziken in de clinch te gaan. Het spel en ook de knikkers zul len bij de verhuizing van het Ncordplein naar de Spaanse Polder niet veranderen. Maar het markt- beeld wèl. Niet alleen zal de gezel ligheid van de door bomen overschaduwde kleine hokken en de nauwe paden verdwijnen, maar ook zal de oude garde voor zo ver die al niet de laatste tien jaar het veld geruimd heeft zeker niet in het koele beton van de Spaanse Polder opnieuw in de slag gaan. In de afgelopen tien jaar zijn er zeventig grossiers van het Noordplein verdwenen, bij de ver huizing sneuvelen er nog eens. veertig. Met de ouderen zal ook de gein het veld moeten ruimen voor harde zakelijkheid. Voor een vast» nummer als „Geen Abrikozen van daag, Duitsland was beter en dan te bedenken, dat ze de oorlog ver loren hebben", hebben de jongeren vaak de derde generatie in de firma geen tijd. De overplaatsing van de groente en fruitmarkt kost Rotterdam een stukje vooroorlogse romantiek, waarnaar dan misschien niet de toeristen bij duizenden op afstorm-1 den, zoals zij dat bealïst wel in" Parijs voor de Hallen gedaan heb-L ben, maar dat vele Rotterdammers- toch zullen missen. Niet in bet' minst zij die op het Nootripiein zijrr begonnen en zeer groot zijn gewor- den in het Rotterdamse zakenleven.* m, fr* ROTTERDAM De raffinaderij die de NV Euromin in het westen van ons land wil bouwen, komt waarschijnlijk in Amsterdam. De on derhandelingen zjjn afgesloten en het besluit zal genomen worden tijdens de aandeelhoudersvergadering op 5 september. Maar 'behalve met Amsterdam, wordt ook nog steeds rekening ge houden met Rotterdam of Vlissingen, zelfs met vestiging in België. Euromin zou een raffinaderij in Amsterdam kunnen gaan bevoorra den via de pijpleiding die Mobil Oil tussen de hoofdstad en Europoort (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De gemeente gaat de spreeuwenplaag bestrijden met hagel. Men wil proberen door af en toe een schot hagel af tc vuren de vogels schrik aan te jagen, waardoor zij hun verblijfplaatsen in de stad zullen verlaten. Men heeft tot nu toe allerlei metho den geprobeerd, maar die hebben alle gefaald. Geluidsbanden en kleppers bleken onvoldoende en een water kanon was te duur. De spreeuwen zitten vooral in de bomen aan het begin van de Oostzeedjjk, Admirali teitskade. Nieuwe Markt. Blaak en Goudsesingel. Straten worden ver vuild en auto's beschadigd door de uitwerpselen. Het is niet de bedoeling dat de spreeuwen worden doodgeschoten, hoewel bekend is dat ze op de vlucht slaan als zij eend ode soortgenoot zien. heeft liggen. Deze heeft een capaci teit var, 20 miljoen ton, terwijl Mobil Oil er slechts 4 miljoen ton per jaar doorpompt. De Euromin-raffinaderij zou een betrekkelijk kieine worden: jaarca paciteit één miljoen ton. Er zou een investering mee gemoeid zijn van 80 tot 100 miljoen gulden. De raffinade rij zou aan 120 mensen werk bieden. Zoals bekend wil ook Total Neder land een raffinaderij in het westen vestigen (capaciteit 3</i miljoen ton). De voorkeur van dit bedrijf gaat sterk uit naar vestiging In Rotterdam (Maasvlakte). ROTTERDAM Vissen met elek trische apparaten vormt geen bedrei ging van de visstand in de Rotte, wel het werken met fuiken gn netten waardoor vissen verwondingen krij gen en sterven. Dit antwoorden B. en W. aan de heer C. Oostenvijk (pac. soc.). Deze had naar aanleiding van het vissen op paling door een beroepsvisser met be hulp van kleine stroomstoten vragen gesteld. B. en W. voegen aan de beantwoor ding toe dat de secretaris van Henge laarsclub Groot Rotterdam, die het viswater in Rotte en Rottemeren heeft gepacht, juist zijn tevredenheid over de visstand heeft geuit. SPIJKENISSE Aan de ir. Her man de Grootweg is gisteravond om zes uur de woonwagen van de familie B. totaal uitgebrand. In de wagen was op het moment van de brand niemand aanwezig. Het vuur werd bemerkt door de eigenaar, die bij de buren, ook woon wagenbewoners, op bezoek was. De .gealarmeerde brandweer kon niet veel meer uitrichten. Hoede brand is ontstaan is niet be kend. De technische recherche stelt een onderzoek in. ROTTERDAM Het Divadlo Za Branou (Theater achter de poort) uit Praag, een van de belangrijkste to neelgezelschappen van het moment, geeft van 4 tot 11 september zijn eerste voorstellingen in Nederland. Op 7 september voert het in de Rotter damse Schouwburg Tsjechof's „Drie Gezusters" op. Er worden voorzienin gen getroffen voor simultane Neder landse vertalingen van de Tsje chische tekst. De tournée wordt georganiseerd door het Nederlands Centrum van het Internationaal Theater Instituut dat hiermee zijn 20-jarig bestaan op luistert. ROTTERDAM Op 56-jarige leef tijd is woensdag overleden dr. F. M. de Raadt, specialist voor maag- en darmziekten in Rotterdam. Dr. De Raadt was meer dan 20 jaar verbon den aan de polikliniek van het Sint Franciscus Gasthuis. Ongeveer een maand geleden raak te dr. De Raadt zwaargewond toen hij op terugreis van een vakantie in Italië een auto-ongeluk kreeg. Hij werd door de lucht naar ons land gebracht en sindsdienin het Dijkzigt- ziekenbuis verpleegd. De crematie was vanochtend op Ockenburg in Den Haag.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1