Gevecht om koopavond Maassluis Al samenwerking op veel terreinen Schiedamse praten Overlegorgaan kritiseert woningbouw kerken gaan met vakbonden A. Kalden 40 jaar bij christelijk onderwijs Burgerlijke stand Elementumbuurt in opbouw Holy-noortl ontvangt eerste flatbewoners ;ers openen het nieuwe seizoen AGENDA is het op deze krant? Blijvend mode kwaliteit! MODEHUIS F0RTEX EEN KLASSE beter..*! Boekhoudkundige Medewerkers (mul. of vrl.) Typisfe/Telexiste FORTEX OCEM neemt Damm (Apeldoorn) over, wijziging 't Hart Exposities in Visbank de Rn Verf op auto's VDV Meld vlotte jaarvergadering BENT U GEEN ABONNEE Onwel en overleden Kritisch bekeken SCHIEDAM KOSTUUMS vanaf 139.- REGENJASSEN vanaf 55.- Voorstanders wonnen Natuurlijk PLATENBONNEN halen bij G. P. VAN DAALEN Jr. SCHIEDAM Op verzoek van de Hervormde gemeente de Gereformeerde kerk, de evange- lisch-lutherse gemeente en de rooms katholieke parochies van Schiedam zal binnenkort een ge sprek worden gehouden tussen het Overlegorgaan van de drie vakcentrales en een vertegen woordiging van de kerken. Doel is meer begrip voor eikaars stand punt te krijgen. WOUDHOEK-ZUÏD Huren Voorrang A. DE JONG N.V., en dagelijks I door deze bon kunt u het worden 2 s en gedessineerd KORTE HOOGSTRAAT 11a (hoek Hoogstraat) VLAARDINGEN Telefoon 346151 kleedt u altijd DE ROTTERDAMMER PAGïNA 4 WOENSDAG 3 SEPTEMBER loxa <Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS In de gemeente raad van Maassluis is dinsdagavond een fel gevecht geleverd om het be houd van de vrijdagse koopavond. De voorstanders wonnen royal met ne gen tegen twee, maar vier van de zès tegenstanders onttrokken zich aan de stemming door, onder luid applais van een stampvolle tribune, hun ze tels te verlagen. De twee leden van de c.h.u.-fractie waren de leidsmannen van deze de monstratie. De Pvd A-fractievoor zitter, die daarvoor twee van zijn mede-fractieleden in de steek liet, volgde met de ene liberaal het chrisüijk-historische voorbeeld. Chu-fractieleider D. Pons koos deze oplossing toen loco-burgemeester P. van der Snoek, die tot dezelfde frac tie behoort, een tussenvoorstel van de heer Pons om de mogelijkheden van een branche-gewijze vrijdaga- vondsluiting in studie te nemen, pas over het pre-advies van B en W zou in stemming wilde geven als eerst zijn gestemd. De heer Van der Snoek was met zijn overige college-leden van me ning dat dit pre-advies, inhoudende algehele voorzetting van de koop avond, het meest verstrelj*elid was. De heer Pons stond echter op het standpunt dat zijn voorstel nog verstrekkender was. Toen het voorstel van B en W was aanvaard, sprak niemand meer over het voorstei-Pons en verlieten de teiddenstanders (winkeliers in dage lijkse verbrulksartilene) mokkend de ■p®gadermg. Het advies van B en W wat onder meer gegrond op het feit 'dal d» meerderheid van de hanéRwving van de koopavond heeft uitgesprofc». (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 63jarige me vrouw E. J. Oreleo-ten Back uit de Elakkeesestraat is dinsdag in het be- Jgstinggebouwaan de Puntegaalstraat jsrwel geworden en overleden. Van een onzer verslaggevers De gereformeerde predikant ds, C. van Zuylen, de hervormde drs. E. Verwaal, de lutherse ds. A. Steinhart en de kapelaans Van Kempen en De Vette zullen eraan deelnemen. Verder zal ook een vertegenwoordiger van het Humanistisch Verbond meedoen. Deelnemers van de vakcentrales zijn de berer. R. Hcümann, R. Brou wer en L. van Pelt, respectievelijk voorzitter van de bestuurdersbonden van NKV, NW en CNV. Het gesprek zal het eerste tastbare resultaat zijn van het Overlegorgaan Vakcentrales Schiedam, dat na een moeizame beginperiode nu duidelijk uit de startblokken komt. Voorzitter Van Pelt van de CNV-besturenbond stelt het zo: „Het is duidelijk dat de vakorganisaties in de huidige sa menstelling geen politiek orgaan wensen te zijn. Een standpunt dat door de drie landelijke hoofdbesturen wordt onderschreven." Het overlegorgaan wil zich ook gaan bemoeien met de woningbouw in Schiedam, die volgens dit orgaan voor verbetering vatbaar is. Men doelt hierbij op het toekomstige uit breidingsplan Woudhoek zuid, waar fiats van twaalf en twintig verdie pingen worden gebouwd. „Men spreekt", aldus de heer Van Pelt van het CNV, „van Groenoord, maar Steenoord zou een betere bena ming zijn geweest," Hij neemt hierbij duidelijk stelling tegen het beleid van de katholieke wethouder voor de woningdienst, mr. J. M. van Kinde ren, die ook uit de gemeenteraad ad de nodige kritiek op zijn beleid te verwerken heeft gekregen. Het Overlegorgaan van de drie vakcentrales werkt eendrachtig sa men. Zo wordt gezamenlijk een standpunt bepaald in diverse com missies, waarvan de gemeentelijke werkeloosheidscommissie, de huurad viescommissie, de SSW, de commissie voor minder-validen, de adviescom missie voor detailhandel en consu mentenbelangen, de commissie voor opleiding en opvang van buitenlandse arbeiders, de adviescommissie voor B en W en de ontslagcommissie voor het gewestelijk arbeidsbureau in Vlaardingen de belangrijkste zijn. Ook heeft het Overlegorgaan plan nen voor de toekomst. Zo wil men gezamenlijk gaan optreden bij de 25-jarige herdenking van de bevrij ding in 1970. Het eerste optreden naar buiten zal een bijeenkomst zijn op woensdag 24 september. Dan spreekt 's avonds om acht uur de directeur van de ge meentelijke sociale dienst, drs. G. A. A. Smits in het Gebouw voor Christelijke Sociale Belangen over de Algemene Bijstandswet Men hoopt daar op een grote opkomst, mede om dat een groot deel van de avond zal worden besteed aan discussie. SCHIEDAM Geboren: Jacqueline M J d. v. J J. Schafthuizen en J. A. Klok; conchlta d. v. B. L. E. F. j. c. K. Cr. p, sehoonbrood en A. Selvl Martin; John z,v. J. de Waard .en H. A. van der. Plutjm; Maria S d.v. E. Martinez Abascal en M C Jimenez Fernandez; Diana M ci, v. J. D. van Dorst en M. J. T. van de Water; Walter T z.v. T. Bamen en A. W. van der Mark Overleden: W. Heezen, «6 echtg: J. J. van Leeuwen. - SCHIEDAM Geboren: Miranda C d. d. J. C. Osterholt en C. Bras; Jan W P z.v. W. C. de Keus en E. A. van Aalst; Erwin z.v. A. P. Gotnnwl en T. T, M, Osterholt; Jlmkje d.v; J. van pijlen en G. Folder- ■dljk; Marcellus A z.v. A. M. van Eek en E. J. M. Poiesz; Jolattde M d.v. C. P. A. Vogel en M. B. Granneman; Jürzen W C z. v. C. van Houwelingen en It, T. Kok;. Johanna H w d.v. J. van der Lugt en M. C. van Slobbe; Jacobus L a z.v, J, D. A. de Buiter en A. van Vuzt; Alexander X,' z.v. iD. W. H. rteijenesèh en E. Groene wee Roberto G z.'v. G. Groen en :E. B, BeHi; Ronald z.v. j. e. van der Munnlk en R. HooBerboord; Marieke E d.v. P. C. van den Hout en H, M. de Heer; Roger P z.v. P. van- Glessen en T, Goedendorp. ROTTERDAM Het bestuur van de Overzeese Gas en Eleetriciteits- maatschappij (OGEM) heeft meege deeld dat overeenstemming werd be reikt met directie en aandeelhouders van Damm en Zoon te Apeldoorn, over de toetreding van deze toesloten vennootschap tot het concern. Het grootste deel van de proöuk- tiecapaciteit is bezet met de fabrica ge van onderdelen voor de chemische industrie. In het bedrijf zijn ruim 200 personen werkzaam. Het ligt in de bedoeling om het produktiebedrijf van W. C. 't Hart en Zoon instrumenten- en apparatenfa- briek Rotterdam, welke n.v. in 1967 in het concern werd opgenomen, en de n.v. Damm in hoge mate te doen samenwerken. In verband daarmee zal een nieuwe fabriek van 10.000 m2 worden gebouwd in Apeldoorn, wel ke, mits de vereiste vergunningen op tijd worden verkregen, in de loop van 1970 gereed zal zijn. Aan -de meeste werknemers van 't Hart zal te zijner tijd een functie in' ■het bedrijf te Apeldoorn worden ge boden. Bovendien zal bij andere tot het concern behorende ondernemin gen nog vele vakatures te vervullen zijn. Directie van OGEM zegt de be langen van de medewerkers met gro- zorgvuldigheid te zullen behartigen. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Holy-noord krijgt z'n eerste bewoners. Nog deze maand zullen 26 gezinnen hun intrek nemen in een van de beide hoogbouwblokken van tien en veertien woonlagen aan de Madridlaan, De flats zijn volgens het systeem Elementum in op dracht van de gemeente ge bouwd. De flats vormen de eerste aanzet tot een woonbuurt, die uit totaal 1103 Elementumflats zal bestaan. De flats worden gebouwd in dertien blokken van diverse hoogten. Het is de bedoe ling, dat de Elementumbuurt om de veertien dagen door een nieuwe „ver dieping" bewoners wordt bevolkt. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de eerste bewoners dinsdag 9 septem ber de sleutel krijgen, waarna zij een week later in het hoogbouwblok hun intrek kunnen nemen. Het wachten is nog op de vaststelling van de juiste huurprijs door B. en W., aanvanke lijk berekend op minimaal 179 en maximaal 194 per maand. Is het juiste huurbedrag bepaald, dan kan tot bewoning van de flats worden overgegaan. De huurprijs zal vermoedelijk dichter bij de 200 lig gen dan bij de 175. In de gemeenteraadsvergadering van vanavond wordt namelijk "een krediet gevraagd voor de bouw van 378 Elementumwoningen, waarvan de huurprijs per maand is berekend op gemiddeld ƒ190. Deze huur zal nog moeten worden verhoogd met 45 per maand, zijnde een vergoeding voor stook-, schoonmaak- en service kosten. Deze woningen komen er ongeveer precies zo uit te zien' als de flats die nog dezè maand worden betrokken. De 378 Elementumwoningen, waar voor vanavond de gemeenteraad een krediet wordt gevraagd, vormen een onderdeel van de gehele Elementum buurt met zo'n 1 103 flats. De 378 flats zullen verrijzen in vier blokken van zeven woonlagen op een onderbouw. Omdat deze serie wonin gen met de 725 reeds in aanbouw zijnde Elementumflats één geheel vor men, zal ook deze serie in opdracht van de gemeente worden gebouwd. B. en W, geven deze toelichting, omdat de woningwet voorrang ver leent aan de bouw van woningen door woningwetverenigingen boven die van gemeentewege. De minister heeft begin dit jaar in een circulaire uiteengezet deze ontwikkeling te zul len'stimuleren. De gemeente moet daarom in het vervolg vermelden waarom niet door een woningbouwvereniging wordt ge bouwd. B. en W, geven nu als reden op, dat de onderhandelingen met het openbaar lichaam Rijnmond over een bouwstroom van 1103 Elementumflats reeds van voorjaar 1968 dateren. Dit aantal woningen moest, gezien het jaarlijks beschikbare contingent, over enkele jaren worden verdeeld. B. en W. menen dat de circulaire van de minister niet tot gevolg, moet hebben, dat het beleid wat betreft de bouw van Elementumwoningen in Holy-noordwordt gewijzigd. Hier door zou naar hun mening een ono verzichtelijke toestand ontstaan. Het college, rekent dan ook op de finan ciële steun van het rijk voor de bouw van de 378 flats. Het bouwplan omvat 322 vierka- merwoningen, 28 driekamerwoningen en 28 woningen met twee kamers. De berging in de onderbouw is zo ruim dat niet, zoals bij de 725 woningen, een deel van de slaapkamer hiervoor moet worden afgescheiden. Het bal kon is over een breedte van 4,85 me ter verdiept van 1,56 meter tot 2,06 meter. VANAF HET prilste stadium van i Rotterdamse Rotterdamse voorbereidingen een koopavond zijn wij van dat insti,1** voorstander geweest, alle stemmen T zich daartegen verhieven ten en», 7 vele commentaren reeds hebben S, a Standpunt ingenomen en het succes de koopavond heeft ons in deze iM)g versterkt. eDlri& Dat in Maassluis van zo'n succes sprake schijnt te zijn verandert aan rib standpunt niets. Het bewijst alleen uitzonderingspositie van Maassin' waaraan dat dan ook ligt. Daarom 2 wij gelukkig inet dc uitspraak van ,1 Maasslui.se raad van gisteravond, a| v I de wijze waarop die moest w0'nkn daan hogelijk te betreuren. fl' .Vanzelfsprekend is liet ieders j recht over de zaak als znd„,is van nie. ieders als zodanig ons ,,inS te >cr. schillen, maat 1,1 een openba. re vergaderin. van een „ver heul,inslaap a's. eet, meenteraod fe. hoort j waardig te gedragen. En dan'raT."^ kerde het gisteravond hij de lezen-.! dep, die zich op laakbaar, emoS 1 wijze aan de stemming onttrokken tn, e^OWSM.O.%.1 I J a I lib stemmend plezier van de tientallen wi„ kekers np dc tribune die behoorden de categorie middenstanders die af. echaffing van de koopavond wenst E» circus-achtig opticien voor een dankbaar applaudisserend en afkeurend WrJ pende menigte. Wij hebben waardering voor de teien standers die aan dit stuntwerk niet Wen sten mee te werken en op behoorlijk! wijze hun lieten boren. De voorstanders van d« koopavond ven blijk van een gezond» visie. Opnieuw is gisteravond e«n stuk krui.i denierspolitiek gedemonstreerd v»» een stad wordende gemeenschap sW t,„ blijven. Maar de bekwame raadkroorzii. ter Van der Snoek (burgeroecater Vat; Dijck is met vakantie) hanteerde de teu gels meesterlijk grootsteeds. Dat geeft hoop voor de toekomst van Maassluis. En daar gaat het maar om! ui Scheepswerf- en Machinefabriek, Westfrankelandsedijk 9, Schiedam, telefoon (010) 26.45.80 ROTTERDAM Op de Waalhaven Zuidzide zijn disndag enkele vaten met gedroogde verf en chemicaliën die geladen waren op een trekker met oplegger opengespringen. De ino- houd stroomde over de rijbaan en kwam op enkele geparkeerde auto's terecht. De brandweer heeft de rij baan en de auto's schoongespoten VLAARDINGEN De heer A. Kalden (58), hoofd van de J. P. van der Schaarschool in de Wilhelmi- nastraat 19, heeft veertig jaar het christelijk onderwijs gediend. Dit ju bileum is dinsdagmiddag gevierd met een 'receptie i mrestaurant De Serre, aangeboden door het bestuur van de Vereniging voor Christelijk School onderwijs Vlaardignen. De heer Kalden toonde zich uiter mate verrast over het grote aantal mensen, dat hem. zijn vrouw en kin deren kwam feliciteren. Aanvanke lijk had hij het jubileum uitsluitend in familiekring willen vieren, maar bezweken voor de aandrang van het schoolbestuur had hij besloten tot een receptie vooor familie en onder wijskrachten. Op 1 september 1929 begon de heer Kalden zijn loopbaan in het buurtschap De Valk bij Lunteren. Twee jaar later iging hij naar Gorin- chem, waar hij zes jaar bleef om vervolgens in Goudriaan les le gaan geven. Op 1 maart 1947 werd hij aan gesteld als hoofd van de J. P. v. d. Schaarschool in Vlaardingen, toen nog geëxploiteerd door de Vereniging voor Bijzonder, Christelijk Schoolon derwijs Vlaardingen, Maandag boden de ruim tweehon derd leerlingen van zijn school hem een groot feest aan. De heer Kalden kreeg een schilderij aangeboden en daarna werd het nog eens dunnetjes overgedaan in de Prinses ignet-kleuterschool, die in de Van der Schaarschool «n mocht hij een geschenk in ontvangst nemen. ROTTERDAM Tijdens laswerk- zaamheden aan de achterbumper van een bestelauto die in de wasserij var. Willems aan de Compagniestraat stond, is de wagen in brand geraakt. De lading wasgoed ging verloren. De auto werd zwaar beschadigd. De Bijkantoor „De Rotterdammer": Lange icfriortraat 82. tel. 268381, Klachten „•»«>(- trina* Joh. GroeneveSd, Singel tel. fra-Sè: ma. tem. vrijdag 18.30 18-30 en Zaterdag 18 !9 uur. Redactie schfedam: Ft van Houwelingen. Julianalaan 84c, cJhlednm, tel. 265204. b.g. 115588 tst. 1=>6. Alarmnummer voor melding Siictitvcront- rehUfdng: 2S.z«J« Alarmnummer politie: ^Ai&eek: Nleuwiand, Br. Wlbautplein iqjtel. 26.75.32. Namens-het schoolbestuur sprak voorzitter ir. H. .J H. Smeenk een kort woord. Hij typeerde de jubilaris als een. nauwgezet en hardwerkend man, die aan het hoofd staat van een school me teen zeer goede naam. Hij bood een kachel aan: „Als symbool van onze warme genegenheid". De heer Kalden zei: „Wie ben ik, dat ik dit -allemaal meemaken, mag". Hij sprak over de goede verstand houding met het bestuur en over de voorbeeldige samenwerking, die er tussen de leerkrachten van de di verse scholen bestaat. Na zijn dankwoord mocht hij weer doorgaan met het in ontvangst ne men van veie felicitaties en geschen ken. VLAARDINGEN De dinsdag in gebouw Excelsior gehouden 53ste jaarvergadering van de Vlaardingse Damvereniging VDV heeft een vlot verloop gehad. Na ongeveer ander half uur vergaderen was de agenda behandeld en tot het middernachte lijk uur werden sneldamwedstrijden gehouden. Uit het jaaroverzicht van secretaris W. H. Niestad bleek, dat het ledental is verminderd van 43 tot 37. Er werd stilte in acht genomen voor twee le den, die de vereniging kortgeleden ontvielen, de heren G. Vos en K. de Ligt. In plaats van de heer Suyker werd als algemeen adjunct benoemd de heer A. Molenaar. Het verslag van penningmeester C. W. van Veelen (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De eerste ten toonstelling van het nieuwe seizoen, die de Commissie voor Beeldende Kunsten in de expositiezaal van de Visbank houdt, zal tekeningen .schil derijen, aquarellen en gouaches om vatten van J. Baars, L. Dijkshoorn, K .Lodder, R. Rijke en -ï Weiland. Alle vijf exposanten zijn Vlaardin- gers. De expositie zal op vrijdag 12 september, 's avonds om kwart óver acht, worden geopend door wet houder G. Walstra (vas culturele za ken). De tentoonstelling duurt tot en met zondag 28 september. Het programma van de commissie voor de rest van het seizoen is bijna „rond". Twee tentoonstellingen staan al vast: van 9 tot en met 25 januari „Tekeningen' door tijdgenoten" en van 13 februari tot en met 1 maart „Kleurlitho's van Karei Appel". Contacten zijn gelegd voor twee andere exposities, waarvan de een keramiek en de ander wandkleden- zal omvatten.. Exposanten voor een MAASLAND De- Sv Maasland hield .onderlinge schietwedstrijden. De vijf hoogste schutters waren: A. van Buuren 47, J. van Zwienen 47, M, P. Hanemayer 47, J. Kleiwegt 47 en j. W. Groenewegen 47 punten. De vijf noogsten van de vrij- e-baanwedstrljd: a. Korpel SO, M. P. Ha- nemaaljer 30, Fr. van Staalduinen Wzn. 30, J. HanemaaSjer 29 en A. Poot 29. punten. vormde aanleiding tot een applaus was er was een redelijk batig saldo. Nadat voorzitter D. Mast dé vergade ring had gesloten werden in drie groepen sneldamwedstrijden gehou den in een tempo van één zet per vijf seconden. Eerste prijzen werden gewonnen door MAST, Molenaar en Niestadt. Tweede prijzen werden toegekend aan Gerritsen, Biel en Smits. De overige prijezn kwamen in het bezit van Boudewijns, Mechielsen, Van Oudheusden, Torn, Korver en Van den Kerkhoff. Dinsdag a.s, speelt VDV een massa kamp tegen Rijsoord. grafiek- en kleinplastiektentoon- stelling en voor en expositie van schilderijen zljnuitgenodigd. Het seizoen zal worden besloten biet een tweede tentoons ellimg met werk van een aantal nog te vragen Vlaardingse kunstenaars. Op grond van het succes in het vorige szoen zullen de tentoonstellingstijden niet veranderen. De Visbank zal dus dagelijks van 12 tot 17 uur, op woensdagen boven dien van 19 tot 21 uur en op zonda gen van 14 tot 17 uur, voor het pu bliek geopend zijn. De heer L. VAN Zanten is opnieuw bereid gevonden •de tentoonstellingen te begeleiden. I'heeft op de afdelingen debiteuren- en teurenadministratie plaats voor enkele Jongelui met Ulo-opleiding bieden wij de mogelijkheid ervaring op te doen met moderne administratie-methoden. Het bezit van het praktijkdiploma boekhouden of gevorderde studie hiervoor is gewenst. Verder hebben wij op onze afdeling corres pondentie plaats voor een Sollicitaties schriftelijk of mondeling na tele fonische afspraak (toestel 124) aan boven staand adres. Benoeming lid van de gemeenteraad De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing Van de leden van de gemeenteraad van Schiedam maakt bekend, dat ter secretarie (Afd. Al gemene Zaken, Kabinet en Voorlichting - Oude Kerkhof 19) voor een ieder ter inzage is gelegd zijn besluit ter benoeming van de heer P. C. van der Lub be tot lid van de gemeente raad in de opengevallen plaats van de heer J. Dijkstra. Schiedam, 1969. 2 september Kladderaars actief in centrum ■■■il - r.. -M SSffiKB VLAARDINGEN Op diverse plaatsen in het stadscentrum zijn vannacht met helrode verf leuzen geschilderd als „Liesveldjeugd wil ruimte", „jeugd wil een huis", „jeugd zoekt een zaal" en „geen zaal dan rotzooj". De kreten zijn ondertekend met een hakenkruis. De politie was bijzonder actief om de kladderaars te pakken te krijgen, die verscheidene witgepleisterde mu ren en winkelramen met hun verf bewerkten. Het schilderwerk, van wie dan ook afkomstig, is een slechte reclame voor de actie van -de Liesveldjeugd voor een eigen sociëteit. Binnenkort zal een delegatie van de Liesveld jeugd in het stadhuis door B. en W. worden ontvangen voor een gesprek over de realisering van hun wensen. De jongens en meisjes hebben overigens eisen gesteld in een briefje aan het college .waarin zij schrijven dat het gesprek moet worden gehou den in het Volksgebouw aan de Schiedamseweg, omdat het stadhuis voor hen een onwerkelijke omgeving is. Zij vinden een gesprek bovendien alleen maar zinvol, indien wordt gesproken over een eigen ruimte, een vaste subsidie en over een door hen aan te stellen en door de gemeente te betalen beheerder. Zij zeggen verder nog, dat het gesprek alleen maar zin zal hebben, indien de drie genoemde punten snel worden geraliseerd- Op de foto een kreet, geschilderd op de pas gewitte muur aan de Blokmakersplaats.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2