GBREK AAN PERSONEEL IS HANDICAP Meerweide uniek complex voor de Femina" in teken Welvaart- W( Battle of the band i Mobil Oil vergroot produktie raffinaderij Lentiade aan past zich C'70 I" Over tien jaar geen grond meer aanwezig C0UZY Katten naar Mi Verolme en Bos en Kalis kopen twee rijkskraaneilanden Attraktie: lokale radio russe gaat wandelen voor jeugd v. Uganda GRATIS CONSUMENTEN VOORLICHTING OVER 42 WASAUTOMATEN STADSONTWIKKELING R'DAM: Vermiste vrouw if B. en 0. - EEN KLASSE APART 9? 99 99 u vindt het bi] Diensten 99 99 Evenementen plaats 0É ROTTERDAMMER PAGINA 3 2 A WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 ff EN overzicht van Meerweide. D Geheel links de helft van het verzorgingstehuis. Middenin een van de vleugels van het ver pleegtehuis dat naar rechts doorloopt. Daarvoor in laagbouw hét dienstencentrum en ten slotte rechts als afsluiting het woongebouw voor het personeel. UMUIDEN De kraanhefeilan- den Kraanvogel en Lepelaar die in 1964 door het rijk werden gebouwd voor de aanleg van de nieuwe haven- dammen te IJmuiden en die elk twaalf miljoen gulden hebben gekost, zijn verkocht aan achtereenvolgens het Verolme concern en aan de Bag- germaatschappij Bos en Kalis. Beide hefeiianden werden na de uitvoering van de werkzaamheden te IJiriuiden enkele jaren geleden opge legd in de Maashaven te Botterdam, wachtend op nieuw waterstaatswerk, dat echter niet kwam. Zowel voor de havenbouw te Hoek van Holland, als voor de uitbreiding te Schevenin- gen kon het tweetal niet worden in gezet, daar de dammen voor Euro poort als lage dammen worden ge bouwd en daar de zee bij Scheve- ningen te ondiep is. De overdracht van beide hefeiian den door het Rijk aan de nieuwe eigenaars, is inmiddels geschied. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met de ope ning van het gemeentelijk bejaar dencentrum Meerweide aan de Grote Hagen in IJsselmonde, op 15 september door staatssecreta ris tnr. H. J. van de Poel, krijgt Rotterdam een uniek complex op hef gebied van de bejaardenzorg. Het geheel van Meerweide, kosten rond dertien miljoen gulden, bestaat namelijk uit een verzorgingstehuis in zes lagen met een capaciteit van 292 bedden, een verpleegtehuis in drie lagen met een capaciteit van 142 bedden, een personeelshuis voor verplegend personeel met 69 bedden en een dienstencentrum van de „Stichting Dienstencentrum Groot - IJsselmonde". Bij de opening zal het verpleeghuis nog maar voor de helft zijn bezet. Dat heeft niets te maken met het. aanbod van patiënten, maar wel van personeel. Toch hoopt men over zes tot acht maanden de volledige capa citeit te kunnen gebruiken. De bewoners van het verzorgings tehuis (in eenpersoons- of echtparen- ROTTERDAM „The battle of the Band" dinsdagavond in de Doelen j is een succes geworden. Het duurde j maar liefst vier uur, maar dat bleek j geenszins te lang voor de 1300 jazz liefhebbers die warentoegestroomd. Hier de Clarke Boland Band, die een vuurwerk van klanken over de zaal uitstortte (Voor verslag zie elders). Ter kennismaking, een echt VVV-koopje; Bonded Jersey. Een heerlijke totaal nieuwe stof met ongekend fijne eigenschappen. Vlot jurkje met polosluiting, in iakrood, twart, groen en turquoise. Maten 34-42. ROTTERDAM Meent hoek Coolsingel Iedere vrijdag koopavond tot21.ü!)uur AMSTERDAM Mobil Oil zal de capaciteit van haar raffinaderij in Amsterdam vergroten van 4 tot 6'/s miljoen ton per jaar. Die vergroting beteken voor de Rotterdamse haven een extra aanvoer van ruwe olie van 2Vi miljoen ton. Zoals bekend wordt de raffinaderij bevoorraad via een pijpleiding vanaf de terminal van Mobil Oil in Europoort. De uitbreiding houdt verband met de toenemende behoefte aan raffina- derijprodukten (bij het ontwerp en de bouw is daar rekening mee gehou den). .Met de produktie-vergroting is een investering van ongeveer 70 miljoen gulden gemoeid. De werkzaamheden zullen begin 1970 starten en ongeveer anderhalf jaar duren. Diverse instal laties zullen worden herzien en aan gevuld, terwijl er zeven nieuwe opslagtanks zullen worden bij ge bouwd. In het produktieproces zullen geen essentiële veranderingen optre den, In Europoort is Mobil Oil reeds enkele maanden bezig met de uit breiding van de tanks en de tan ker-faciliteiten. Dat gebeurt in het kader van een maatschap die ge vormd is samen met Fina en Gelsen- berg. Via de terminal zal te beginnen in 1970 jaarlijks elf miljoen ton ruwe olie worden verwerkt: via de pijpleiding naar Amsterdam, de Rot terdam-Rijn pijpleiding 'naar de Gelsenberg-rafüinaderij in West-Duitslancf en in 1971 via een pijpleiding naar Antwerpen, waar Fi na zit. Bij die elf miljoen ton komen nu nog eens de 2Vs miljoen ton van de uitbreiding. De opslagcapaciteit van de termi nal wordt van 500.000 ton gebracht op ruim een miljoen ton. De pier wordt verdubbeld, zodat gelijktijdig twee mammoettankers er kunnen af meren. heeft een jaarcapaciteit vap 20 mil joen 'ton en is cfus nog lang niet vol. Vrijwel zeker zal Euromin er gebruik van maken nu beslist is dat dit be drijf in Amsterdam een raffinaderij van één miljoen ton per jaar gaat bouwen. kamers) koken niet zelf, maar wo nen verder wel helemaal zelfstandig. Dagelijks komt het personeel aan de deur. Er is in dit verzorgingstehuis zelfs een kleine afdeling voor zoge naamd zwaar verzorgingsbehoevende bejaarden die veelal door gebreken veel verzorging nodig hebben, maar die nog niet in een verpleeghuis be hoeven te worden opgenomen. In dat verpleeghuis, dat ook qua inrichting liet tussen een ziekenhuis en een verzorgingstehuis inligt, komt men ook alleen maar met een medi sche indicatie. Het verzorgingstehuis heeft op alle verdiepingen restaurants voor de warme maaltijden, er is veel recreatieruimte en er is 2elfs een kapsalon voor dames en heren. Het verpleeghuis heeft ook oplei dingsruimten voor het personeel, verder een medisch centrum, een re activeringsruimte, een polikliniek. Tenslotte het dienstencentrum waarover we maandag reeds uitvoe rig schreven dat een directe verbin ding heeft met het beiaardencomplex maar niet alleen voor die bejaarden is bedoeld. Dit dienstencentrum (het eerste dat een gebouw heeft speciaal voor deze activiteiten neergezet) heeft een grote toneelzaal, ruimte voor een bejaardensociëteit, voor voetverzorging, een gymnastiekzaal, een wasserette, een bibliotheek, buf fet en garderobe. Er zijn in IJsselmonde ongeveer vierduizend bejaarden die service kunnen krijgen in het centrum. Van die mensen wonen er driehonderd in I het aan de andere kant van de Grote Hagen gelegen woongebouw voor be- SPIJKENISSE In het kader van de Vredesweek 1969 gaat zaterdag 27 september een grote groep school kinderen en ouderen al wandelende geld verdienen. De opbrengst is be stemd voor de actie „Neem een kind voor uw rekening", die geld inzamelt voor schoolgeld, kost. inwoning c.d. voor schoolgaande kinderen in de ontwikkelingslanden. Spijkenisse gaat wandelen voor de schooljeugd van Uganda. De deelnemers kunnen acht of vijf tien kilometer lopen. Het is de be doeling, dat voor elke kilometer een bedrag wordt gesponsord door ouders, vrienden of bekenden, Dit bedrag kan naar keuze een dubbel tje, een kwartje of een gulden zijn. De „walk" (zoals de wandeling naar Engels voorbeeld wordt ge noemd') begint 's morgens om tien uur. Langs de route zijn controle posten ingericht, waar de deelnemers voor tedere kilometer een stempel krijgen. Met deze stempels gaan ze naar hun sponsors, die tegen een kwitantie het beloofde bedrag uit betalen. In Engeland heeft men veel suc ces met deze wandelende manier van geld verdienen. Spijkenisse hoopt, dat het succes hier even groof zal zijn. Voor 650,kan een kind in Uganda al een jaar naar school. Goed onderwijs is de beste ontwikkelings hulp en een mogelijkheid voor duur zame vrede. Zeshonderdvijftig gul den is voor dat doel geen groot be drag Iedereen die nog wil meedoen kan zich opgeven op telefoonnummer 01880 - 2592 van Buurthuis De Re- pelaer. jaarden „Beverburg". Overigens is het dienstencentrum er niet alleen voor bejaarden. Men hoopt service aan de hele buurt te kunnen verlenen. Voorlopig rekent men alleen op de bejaarden die er toch wel hun contacten zul len krijgen met de rest van de be volking. Dit is tevens uitgangspunt ge weest om en Meerweide, en Bever burg en het dienstencentrum vlak bij elkaar te zetten, maar ook vlak bij het grote winkelcentrum IJssel monde, vlak bij een kerk, en dicht bij een kinderspeelplaats zodat de bejaarden zich niet geïsoleerd gaan voelen van de maatschapij, maar zich daarbij aangesloten weten. Het complex is ontwikkeld en uit gevoerd door een bouwteam onder leiding van het architecten- en in genieursbureau G. Gerritse uit Dor drecht. Dit systeem was nog niet eerder toegepast bij de houw van bejaardencentrum. Er is hijzonder veel zorg besteed aan de afwerking en de inrichting. Daarbij is van een voudige maar stijlvolle meubelen en verlichting gebruik gemaakt en van veel functionele kleuren. ROTTERDAM De bloementen toonstelling „Lentiade" zal volgend jaar waarschijnlijk worden ingepast in het kader van de festiviteiten van C'70. Dat betekent dat dé expositie niet zoals. in. voorgaande jaren ,in maart, maar in mei zal worden ge houden. „Lentiade" zal volgend jaarduren van 6 tot en met 27 mei, ongeveer tien dagen langer dan normaal. Ondanks het dit jaar zeer tegenge vallen bezoek (vooral als gevolg van het slechte weer) zal de komende „Lentiade" weer in de Rivièrahal worden gehouden. De expositie zal vanwëg C'70 aan- ROTTERDAM De van 26 september tot en met 7 okto ber in de Ahoy'-hal te houden huishoudbeurs „Femina" zal in het teken staan van „Welvaart- Welzijn". Belangrijkste attraktie van deze beurs zal het lokale radio-programma „Uw locale radio" zijn. De 22ste „Femina" heeft hiermee de landelijke pri meur van een lokaal radiosta tion. Het thema „Welvaart-Welzijn" van deze „Femina" de laatste die waarschijnlijk in de Ahoy'-hal op Heliport wordt gehouden; in 1970 hoopt de organisatie onderdak to hebben in het tentoonstellingsgebouw in Zuid haakt op een aktuele situ atie in. De moderne mens krijgt naarmate de welvaart toeneemt steeds meer vrije tijd om de tech niek, handel en wetenschap tot een plezierige bezigheid te maken. Op „Femina" worden de middelen ge toond die daartoe zijn ontdekt, uitge vonden en ontwikkeld. De lokale radio op de „Femina" zal beperkt zijn tot de Ahoy'-hal. De mi nister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft een zendvergunning voor ontvangst in geheel Rotterdam geweigerd. Het lokale radio-programma zal voor een belangrijk deel steunen op de advertenties van het bedrijfsle ven; momenteel is 78 procent van de zendtijd gereserveerd voor reclame. Onder het motto „Welvaart-Wel zijn" biedt de „Femina" o.m. de vol gende exposities en evenementen: 9 Zowel fabrikanten en importeurs als neutrale voorlichtingsinstituten (zoals het Bureau voor de Voeding en het GEB) exposeren op „Femina" in 156 stands de nieuwste vindingen en vorderingen op het gebied van duur zame huishoudelijke apparatuur en demonstreren het gebruik ervan. Nog sterker dan voorheen blijkt pp „Fe mina" hoe deze ontwikkeling erop is gericht het leven comfortabeler te maken. 9 Een groot warenhuis richt op „Fe mina" een 175 m2 groot doe-het-zelf- zienlijk worden vergroot. Zo zal o.m. ook het buitenterrein voor de Ri vièrahal worden benut voor- bloemen, planten e.d. Het Rotterdams Tentoonstel- llngsbureau -van de Stichting voor Rotterdamse Consumentenbeurzen en Tentoonstellingen, die de Lentiade" (en ook de „Femina") organiseert, is in opdracht van de organisatie van- C'70 tevens bezig de mogelijkheden te bezien wat er gedurende de festi viteiten (mei tot en met september) met -de rest van Diergaarde Blijdorp kan gebeuren. Gedacht wordt aan een algehele versiering met bloemen (bijv. door enkele honderdduizenden bloembol len meer te planten dan gewoonlijk) en heesters. centrum in; een duidelijker overzicht van de moderne mogelijkheden op het gebied van aktieve, nuttige vrije tijdsbesteding werd nog nooit op een niet-gespecialiseerde beurs ge presenteerd. Voetbal landskampioen Feijenoord ook kampioen op het gebied van zowel aktieve als passieve recreatie zoekt op „Femina" op diverse wij zen contakt met „zijn" publiek. De presentatie van de Stadionbewoners geeft een boeiend overzicht van hun geschiedenis (tot en met de ontmoe tingen met Reykjavik!). De Stichting Raad voor het Maatschappelijk Welzijn tracht op vele wijzen te bereiken dat welvaart inderdaad voor iedereen „welzijn" betekent. Op de „Femina" van vorig jaar introduceerde deze stichting de sociale raadslieden die sinds deze in troductie via wijkbureaus hun bij drage aan het totale welzijnswerk le veren. Op de komende „Femina" is de stichting vertegenwoordigd met een driemaal zo grote inzending als vorig jaar. Een bekend welvaarts- (en wel- zijns)verschijnsel: „het tweede huis". Een compleet ingerichte tweede wo ning wordt op de 22e Femina geëxposeerd. 9 In deze aktuele „Femina" zal dage lijks meermalen een schoenenshow worden gegeven. De provincie Zeeland is aanwezig om te laten zien dat door de Heinen- oordtunnel de Deltaroute een directe route tussen het zuiden en het westen is, maar ook zal deze stand (100 m2) informatie geven over tal van andere Zeeuwse zaken. Traditiegetrouw zal de opening van de „Femina" geschieden door me vrouw A. N. Thomassen-Lind, echt genote van de burgemeester van Rot terdam. De beurs is dagelijks geo pend van '10 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur (zondags van 10 tot 17 uur). Vraag map mat belangrijk docv- mentatié-materiaal over wasautomaten met vergelijkende prijslijst. Zo kunt u pas goed oordelen en uw keuze bepalen. U ontvangt daze documentatie map GEHEEL GRATIS ik ontvang gaarne gratis map X' documentatie wasautomaten. naaaJ' 2 adres jj® Schrijf op uw enveloppe n K „MODERN" S BI antwoordnummer; 1938 g| Rotterdam. Ml Geen postzegel opplakken. ■■■■■■■■■■■■■■■■■SUB TIE wasserette is een van de vele activiteiten van het dienstencentrum. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Waarschijn lijk zal er over tien jaar binnen de huidige gemeentegrenzen geen grond meer beschikbaar zijn om uit te geven. Dit staat te lezen in het verslag van de dienst Stadsontwikkeling in 1968. In totaal werd gedurende de jaren na 1940 terreinen tot een totaal van 20 vierkante kilometer uitgegeven. Hierbjj gaat het om de netto-opper vlakte. Daaraan moet, ruw geschat, worden toegevoegd aan straten, plant soenen, parken, rijkswegen, omslag- werken e.d. een oppervlakte van twee maal het cijfer van 20 vier- HET COMPLETE SORTIMENT BIJ UW STER-DEALER VOOR ROTTERDAM AERT V. NESSTRAAT 38 1e MIDDELLANDSTR. 72 TEL 118811-235327 ROTTERDAM De Nederlandse Vereniging van Kattevrienden houdt in de Rivièrahal van diergaarde Blij dorp op 25 en 26 oktober de Zesde Ditmaal zal veel aandacht worden besteed aan wat wel wordt genoemd „de gewone huiskat". Een team van dierenartsen zal de ingezonden katten uitsluitend keuren op hun algemene konditie en verzor ging. Toch krijgen zij ook dezelfde KRIMPEN Mevrouw J. C. de Grootvan Meijeren uit Krimpen aan den IJssel, die vorige week woensdagmorgen spoorloos ver dween, is weer thuis. Zondagmorgen vroeg stond haar fiets in het schuur tje bij haar huis aan de Boezem straat. De vrouw bleek in de nacht onge zien thuis te zijn gekomen. Ze heeft geen verklaring voor haar verdwij nen gegeven. De arts heeft haar een rustkuur voorgeschreven. waarderingen en prijzen als him soortgenoot „de raskat". Bovendien is er voor „de best verzorgde huiskat" een extra prijs. Wat de raskatten betreft zijn er veel inschrijvingen uit binnen- en buitenland. Een van de -bekendste kortbaarsoorten hierbij is de Sia mees. Die zullen er in veel kleuren te zien zijn: seal, blue, chocolate, lilac tabby, red en tortie. Verder zijn er de zuivere witten zwarte katten, de blauwe Russen en de silver, red en brown tabby, de Abessijn, de Burmees in enkele kleu ren, de Havanna en ook de staartloze kat (Manx) en de Tortkanees, ■kruising van Burmees en Siamees. Als sluitstuk zijn er de „langha- ren", ook in vele kleuren en mate. Er zijn witte, zwarte, blauwe, creme en rode Perzen, alsmede Colourpoints, Shell Shaded Cameo, Blue-Cream, Tortie en drie variëteiten Tabby. Niet te vergeten de Chinchilla's. Bijzon derheid; katten met gouden, groene, blauwe en oranje ogen. Tot 25 september 'kan iedere gega digde zijn of haar huiskat in laten schrijven. De prijs is ƒ5, formulieren kan men aanvragen bij mevrouw Craane, Provenierssingel 24A, tel. 280829, Rotterdam. Formulieren voor raskatten zijn te krijgen bij mejuf frouw I. Zegers, Terbregseweg 97, tel. 202336, Rotterdam. Iedere eerste raskat kost 10 ,elke volgende 6. kante kilometer, zodat na de oorlog 60 vierkante kilometer Is benut voor staduitleg. De oppervlakte der gemeente is (zonder water) ongeveer 170 vier kante kilometer. Zoals de toestand in 1940 lag was van dit getal reeds een groot deel benut. Vandaar dat nog slechts weinig mogelijkheden over blijven. Er werd in 1968 zoveel gesloopt dat de dienst rentegevende eigendommen minder huizen en bedrijfsruimten in beheer heeft dan in 1967. Alle nood- bebouwing op een enkel te behou den pand na, zal in 1969 verdwenen zijn, waarmee aan een erfenis uit de ■oorlogsjaren een eind is gekomen. Rotterdam bezit buiten zijn gren zen het privaatrechtelijk bezit van gebouwen en gronden in vele andere gemeenten. Het verslag noemt een to taalcijfer van 32.876.230 m2 per 1 ja nuari 1968, tegen een totale opper vlakte van 154.791.465 m2. In 1968 waren de resultaten van de particu liere woningbouw beter dan in 1967. Het verwerkte bouwvolume, het to taal der bedragen, die aan bouwwer ken werden besteed, was in 1968 ƒ619 miljoen. Een cijfer dat ruim 26 pet. hoger ligt dan in 1967, ten aan zien van de werkgelegenheid een be vredigend resultaat, zegt het verslag. Daarvan was ƒ68 miljoen aan be drijfsgebouwen, ƒ1,9 voor kerken en ƒ79 voor scholen. De bouwactiviteit <n de binnenstad steeg met 10 pet. In 1968 werden in Rotterdam 1922 woningen opgeleverd, alsmede 422 bedden in verzorgingstehuizen, tegen 2729 woningen en 284 bedden in 1967. De produktie echter steeg met 17 pet. Gedurende het jaar werden 3606 hui zen en vier bejaardencentra met to taal 709 verzorgingsbedden in uitvoe ring genomen. Het uitvoeringsniveau steeg van 4289 op 1 januari tegen 6042 op 31 december (hierbij werden be jaardentehuizen omgerekend tot wo ningen). De woningbouw in de vrije sektor beweegt zich nog steeds in dalende richting. In 1963 werd de bouw van 65 woningen begonnen (in 1967 310) en er werden 217 woningen voltooid. Op 1 januari waren er 890 huizen in deze sektor in aanbouw, aan het eind van het jaar 538. DE„R" in de maand is ook de R van begRoting. Gemeentebegro ting, wel te verstaan. Dat hebt u de laatste dagen kunnen merken. Met koeien' van letters als „BEGRO TINGSTEKORT NU HONDERD MILJOEN" werd u er op gewezen dat het met de financiële positie van ons aller Rotterdam niet best is. Op en tekort, zeggen we in de wande ling. Nu vind ik dat altijd gruwzame lectuur. Toch lees ik die artikelen altijd helemaal, uit nieuwsgierigheid misschien. Ook omdat ik het altijd knap vind dat al die mensen in dat stadhuis aan de Coolsingel (en in alle andere gemeentehuizen ook, neem me niet kwalijk) ondanks de slechte tijden toch maar weer een begroting maken. Ja, zegt u, ze zijn er voor. Inder daad, maar ik kan me voorstellen dat ze wel eens tegen elkaar zeggen Zullen we het ditmaal maar eens niet doen. Nee, staken mogen de ambtenaren niet, dus ze moeten toch weer. En de wethouder „zit er na mens zijn partij in", dus die mag ook niet staken. Nou, en dan maken ze met elkaar toch weer zo'n geweldig knap finan cieel stuk. Maar. ze reageren er wel hun gramschap in af. Op de rege ring, die niet genoeg voor de ge meenten doet (vind ik trouwens ook), zodat er hier te weinig en daar te weinig is. Zeer begrijpelijk, zulke tirades. Want je kunt een vergelijking maken (die als alle krom gaat, geef ik u zo toe). Dan is de regering de werkgever en de gemeente Rotter dam de werknemer. Rotterdam is echt een werkertje, u begrijpt wat ik bedoel. Hij moet de straten netjes houden, de trams en bussen laten rijden, de riolering goed laten func tioneren. Rotterdam sjouwt en sjouwt, pro beert zijn zaakjes zo goed mogelijk voor elkaar te hebben. En hij wordt almaar groter omdat er almaar meer mensen hem als „aannemer" willen hebben. Hij neemt alles aan en zorgt dat die fabrieken grond krijgen, water, elektriciteit, wegen, enz., enz. En dat honderdduizenden mensen kunnen wonen, met alles wat daarbij hoort. Dat is een plaatselijk belang in de eerste plaats, een regionaal vervol gens, een nationaal daaraanvolgend. Dat kost natuurlijk steeds meer geld. Maar Rotterdam kan het nog aan, hij krijgt nog steeds voldoende „salaris" van zijn „werkgever". Maar het wordt slechter met zijn inkomen, hij moet een portemonnee met laag water laten zijn. - Nee/lgegtfr dan die werkgever, je t krijgt-hiet meer) zie maar wat meer van je inwoners-te trekken; tarieven omhoog, trams en bussen duurder, gas en stroom. Dat doet Rotterdam dan weer," maar het helpt niet gè- noeg. En zijn spaarpot dreigt ook. leeg te raken. Maar die werkgever geeft niet .meer, ten minste niet veel meer. Dan gaat Rotterdam aan het kla gen. Hij kijkt tegen een gat aan en ziet er geen gat meer in. Van dit inkomen kan hij niet meer bestaan. Bovendien moet hij allerlei nieuwe - projecten op touw zetten, wat alleen kan met geld. van die werkgever. Geleend geld, maar alleen de werk gever kan het hem geven. Wel, lenen gaat ook niet goed, de werkgever zorgt er niet voldoende voor. De plannen stapelen zich op, de werknemer kan ze niet uitvoe ren. Hij zou graag meer doen voor de leefbaarheid van zijn bevolking, maar zijn streven wordt hem bij de handen afgebroken. Is het dan vreemd als de noeste werker boos wordt op zijn „baas"? ZO LIGT de situatie en alleen de baas uit deze vergelijking (lees: de regering in Den Haag) kan helpen. Die regering heeft alles zo geregeld dat de gemeenten volledig aan haar leiband lopen. Mede daar door gaat het in vele gemeentelijke huishoudingen zo slecht. En, zo re deneer ik dan simplistisch, nu moet de werkgever ook maar zorgen dat zijn „personeel" aan de slag kan blijven. In alle ernst, het functioneren van een gemeente komt wel in gèvaar bij een dergelijke gang van zaken. De kans is groot dat u en ik er straks de narigheid van krijgen. We moeten meer opbrengen voor tarie ven zus en zo, ons reizen wordt duurder en de gemeentelijke be lastingen gaan omhoog. Zover is het gekomen dat gemeen ten uit bedelen moeten gaan bij hun baas, als hongerige 'honden zou ik bijna zeggen. Toch te gek dat de grootste havenstad van de wereld zo in de financiële tang zit. Misschien zegt iemand: Kan de gemeente zelf niet wat men? Maar dat mag nu juist niet en obligaties (men heeft hot wel eens geprobeerd) maken geen kans meer. „Burgerzinleningen", zegt u? Ach, dat zou een ontsnappinkje kunnen zijn, maar het blijkt in de praktijk alleen te gelden voor kleine gemeen ten, die laten we zeggen bij voorbeeld een zwembad willen bou wen dat een ton kost. Dan kan er een beroep op de bevolking worden gedaan. Grote steden mogen het niet. Het zou ook niet veel zoden aan de dijk zetten. Ja, u mag Rotterdam 100 miljoen schenken, gerust. Maar niemand zai dat. doen. En daarom blijft het tob ben met de „ping ping" van de Maasstad. Al moeten we er niet van wakker liggen, het blijft een be klemmende gedachte. De welvaart is er niet voor-iedereen, dat wilde ik: maar zeggen...

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1