Rijksgrondprijzenpolitiek blokkeert studentenbouw Wetenschappelijk bureau en SPD vormen samen schooladviesdienst eo van ïenand Vissen beten goed langs de kinderen actief 19& Os. J. Pronk nam afscheid Hervormde Gemeente C. Generatie vóór bij Amsterdammers Prof. Querido: Med. Fac. heivees standing I ECHTPAAR OMGEKOMEN Temperamentvol spel van Addle de Jong Speeltummanifestatie geslaagd Dronken chauffeur pakt mes bij aanhouding .49*0- E induitvoering muziekschool VOETBAL-TRANSFER nu.,, beduidend goedkoper Dochter en kleinzoon zwaar geivond REACTIE HOGE STANDAARD G. M. DERSJANT Zendingsfeest van broedergemeente Volledige veiligheid voor perfekt brïttant Kwalitetteuiidrukkihgen zoals "V.V.S.", „licht piqué", „wesselton „commercial white?, etc. komen In ons woordenboek niet voor. WIJ ZIJN DE ENiGE DIAMANTAIRS IN NEDERLAND die, behoudens een enkele occasion, uitsluitend perfekt briljant in voorraad hebben. Perfekt wil zeggen, wit van kieur, loupe zuiver ën 1ste slijpsel. Voor deze waarheid ontvangt U bij aankoop een loupe- zuiverheidscertificaab tiscft ff, veel voordeliger! ROTTERDAM Een dui zendtal kinderen uit heel Rot terdam heeft zaterdag de Speel tuin-manifestatie 1969 in de speeltuin Charlois aan de Car- nissesingel meegevierd. De dag, georganiseerd door de commissie Vrij Spel van de Cen trale Sport en Spel commissie, was eerder twee weken uitge steld vanwege het slechte weer; een beslissing waarvan de orga nisatoren geen spijt behoefden te hebben. ■sm Goed jubileumconcert Ridderkerks Fanfare nu beduidend goedkoper iVan een onzer verslaggevers) «OTTERDAM Wegens zijn vertrek r Rijsnord heeft (Is. J. Pronk zondag- tijdens een dienst in de St. Lau- 'r"skerk afscheid genomen van de Ilcr- ""rmie Gemeente Rotterdam-C. Voor '•"•„preek over de gelijkenis van de en de dwaze maagden en in hel bijzonder over Mattheus 5:23: „Zo tt dan, want gij weet de dag noch L uur'' sprak ds. Pronk een persoon lijk afscheidswoord. Zijn woord was er in de eerste piaats van dank. niet alleen aan God maar ook aan de gemeente, de wijkkerkeraad °°n de vele medewerkers en medewerk sters in w-ijk 1. Ds Pronk was dankbaar voor de ster ke band van vriendschap en gemeen schap die er in de afgelopen kleine tien iaar met zijn gemeenteleden is ge weest Toch wilde hij in zijn afscheids woord ook zijn zorg uitdrukken: zorg over de toekomst van de gemeente in ie moderne wereld. Er is zoveel ver- tcbil van mening, aldus de scheidende predikant, dnt de wegen uiteen dreigen le lopen. Ds. Pronk zei niet zo modern te zijn dit hij de kerk kan zien als een zaak .management". Voor hem heeft het de directe ontmoeting met van pisteraat mensen, steeds het zwaarst gewogen. Toch was ds. Pronk ervan overtuigd dat ais in de gemeente bij het Woord en de Geest zou worden geleefd, er telkens weer een nieuwe gemeenschap zou komen die weten zou wat haar te doen staat. Na de dienst zong de gemeente de scheidende predikant „U zegene God hij stel' u tot een zegen" toe, waarna ds, Pronk een kort dankwoord sprak. Na de dienst was er gelegenheid tot afscheid nemen in gebouw De Nieuw- poort. Ds. Pronk werd geboren in 1!>20, werd ia Friesland kandidaat (1946), predi kant in Giessen-Oudekrk (1949), Bos koop (1954) en hij deed op 10 januari i860 zijn intree in Rotterdam-Centrum. SCHIEDAM Vrijdag 26 septem ber geven leden van de Schiedamse Muziekschool de jaarlijkse einduit voering in de sporthal Margriet. Aan deze uitvoering werken mee de bal- ietklassen, orkestklassen en enkele ensembles met werken van Corelli, Schubert. Carfontaine, Strategies Bak en Schneider. (Van een «nzer verslaggevers) ROTTERDAM Het studen tenflatgebouw, dat aan het Jacob van C.ampenplein in aanbouw is en de nieuwe sociëteit van de katholieke studentenvereniging Sanctus Laurentius met daarbij nog 92 studentenkamers zijn voorlopig de laatste bouwactivi teiten van de Stichting Studen tenhuisvesting Rotterdam. Ver dere bouw wordt volledig ge blokkeerd door een controverse tussen de gemeente Rotterdam en het rijk over de hoogte van de grondprijzen. Dit zei prof. mr. W. J. Slagtcr, rec- tor-magnificus van dc Nederlandse Economische Hogeschool, vanmiddag in zijn rede ter opening van het aca demisch jaar. Prof. Slagtcr is voor enige jaren benoemd en draagt zijn functie dus niet over. Over de herziening van het studie programma en de grotere vrijheid van de student zei prof. Slagter dat de stuent die volledig zijn eigen stu dieprogramma wil vaststellen vaak van een gebrek aan maatschappelijk verantwoordelijkheidsbesef zal getui gen. Hij zal immers in vele gevallen aan zijn egocentrische gevoelens voorrang geven boven hetgeen de maatschappij van hem mag verlan gen en verwachten. Zoals degenen, die prof. Slagter goed kennen reeds hadden verwacht, is de rede van prof. Slagter gekruid met een aantal in hoge mate pittige opmerkingen. Enkele daarvan: Indien de normen, die tussen be roeps-voetballers bestaan, ook van toepassing zouden zijn op het interu niversitaire verkeer, zou alleen reeds de teidse universiteit wegens transfersommen voor van de Neder landse Economische Hogeschool over genomen leraren meer dan een mil joen gulden aan deze hogeschool heb ben moeten betalen, ROTTERDAM B. en W. stellen de jemeentcraad voor met ingang van 1 januari van het komende jaar een Rotterdamse schooladviesdienst op te richten en deze Instelling aan te wijzen sis tak van dienst in de zin van de gemeentewet. Tevens stellen zij de ge meenteraad de verordening voor, dte beheer, taak, organisatie en bestuur van deze dienst regelt Binnen deze schooladviesdienst zullen het wetenschappelijk bureau en de Morgen koopt U op onze da mesmode-afdeling een schattig japonnetje voor een prijs, die voor een pullover beslist nog laag zou zijn. Een syntric dolan japon in mooie gemêleerde kleuren, af gewerkt met uni boordjes en een uni ceintuur. Deze gebreide japon met. rits sluiting in de hals en 3/4 mouw, in fraai jacquard dessin koopt U nu vóór nog géén vijf tien gulden. Morgenvroeg om .9 uur begint de verkoop van deze syntric dolan gebreide japonnen in jac quard dessin met uni boordjes en ceintuur, in de gemêieèrde kleuren' roestbruin, cognac, bruin, blauw en groen, maten 38t/m48- W\ I Ook maandagmorgen open Géén tell of schrift, best Eüag schoolpedagogische dienst worden op genomen. Er komt voor de nieuwe dienst een bestuurscommissie met als voorzitter de wethouder' van onderwijs, jeugd zaken en vormingswerk en als secre taris het hoofd der afdeling onderwijs, jeugdzaken en vormingswerk van de gemeentesecretarie. Verder zal deze commissie twee leden tellen uit de kring van het prot. chr. onderwijs, twee leden uit de kring van het r.k. onderwij Si twee leden uit de kring van het- neutraal onderwijs en twee uit de kring van het openbaar onderwijs. De nieuwe adviesdienst zal werken onder gezamenlijke verantwoordelijk heid ten bate van het gehele onderwijs. Na vier jaar functioneren zal moeten worden bezien of deze dienst al dan niet in stand moet worden gehouden, eventueel in gewijzigde vorm. B. en W. hopen dat de rijksoverheid financiële steun zal verlenen. Het col lege verwacht .van deze nieuwe dienst ook duidelijke besparingen in het vlak van de onderwijsuitgaven. KRIMPEN Bij een verkeerson geluk onder de gemeente Lpik is gistemiiddag een echtpaar uit Krim pen aan den IJssel om het leven ge komen. Het zijn de zestigjarige J. van der Zijde en de 55-jarige C. G. van der Zijde-Eerland, Van Ruysdaelstraat 22. De Ford-Taunus waarin zij met hun dochter, schoonzoon en klein zoontje zaten, botste op de M. A. Reinaldaweg met grote snelheid tegen een boom. tijdens een inhaalmanoeu vre. Het echtpaar Van der Zijde was vrijwel op slag dood. De 29-jarige dochter, mevrouw J. van Vianan-van der Zijde, en haar zoontje van zeven jaar werden zwaa- ar gewond. Zij zijn in een ziekenhuis in Gouda opgenomen. Haar man, die de auto bestuurde, de eveneens 29-jarige C. van Vianen, kreeg een shock. Het echtpaar Van Vianen woont in Capelle aan den IJssel. Het gevaar van universitaire discussussies is, dat unanimiteit niet meer door overreding maar door af matting wordt bereikt. Elke wetenschap in opkomst, zoals thans de sociologie, is niet „waarde vast". De geneeskunde begon met medicijnmannen en tovemaars, de rechtswetenschap met sacrale uitspraken van priasters, de sterren kunde met sterrewichelarij Er is soms de indruk dat moeilijk heden en akties er niet komen ter wille van het probleem van de herstructuertng maar dat dit pro bleem wordt geschapen terwille van de moeilijkheden. Rotterdamse studenten, die hun zelfstandigheid van denken bewaren en niet kritiekloos en steriotyp cen traal geleide gedachten doorgeven ■geven blijk hun Amsterdamse colle ga's een generatie voor te zijn. Als studenten door hun akties het besturen van een universiteit of ho geschool moeilijker maken, kunnen zij een streven tot versterking van de bestuurskracht verwachten. Wie individuele liefhebberijen wil uitleven zonder wetenschappelijk of maatschappelijk nut kan zich beter wenden tot een volksuniversiteit dan tot een instelling van wetenschappe lijk onderwijs. De eeuwige sfcuden), of hij te ijve rig is voor de student onpolitiek dan wel te lui is voor de studie behoort niet model te staan voor een nieuwe structuur. Prof Slagter waarschuwde de soci ologen er voor, dat hun bestaan slechts een armzalige rechtvaardiging zou hebben, als hun nu slechts daarin zou bestaan dat zij konflikten die zij zelf hebben opgeroepen of dreigen op te roepen, helpne op te lossen of te voorkomen. En ook waarschuwde prof. Slagter tegen het misbruik van een inrich ting van wetenschappelijk onderwijs als vooruitgeschovne post voor een opgedrongen maatschappijhervor ming: Men krijgt dan in plaats van een ondemocratische universiteit in een democratische samenleving een democratische universiteit in een on democratische samenleving. Prof. dr. A. Querido, decaan van de Medische Faculteit Rotterdam, schetste in rede de standing, waarvan deze faculteit in de korte tijd van haar bestaan reeds had' blijk gege ven. Hij droeg zijn decanaat over aan prof. D. C. den Haan. Dit jaar zijn de eerste candidaat- exameus gehouden met als resultaat dat er UT Rotterdamse medische candidaten aan hun doctoraalstudie gaan beginnen. Er zijn drie promoties geweest, waarvan één cum laude. Twee van de drie dissertaties zijn geheel in eigen laboratoria bewerkt. Het aantal buitenlandse uitnodigin gen aan de docenten toont, aldus prof. Querido, dat de Rotterdamse medische faculteit ook reeds interna tionaal meetelt. Er is een aantal wetenschappelijke projekten aangevat, dat wijst op gro te vitaliteit en dat bewondering heeft gewekt. tl ET nieuwe gebouwencomplex van de Nederlandse Econo mische Hogeschool nadert zijn voltooiing. Het is de bedoeling dat het in de komende kerstva kantie in gebruik zal worden ge nomen. Links het carillon van bijna vijftig klokkenaangeboden in 1963 door de gemeente Rot terdam bij het gouden jubileum van de hogeschool. Rechts de hoogbouw, waarin de z.g. insii- tusen onderdak genieten. ROTTERDAM Addis de Jong, cantor-organist van de Goede Herder kerk in Schiebroek, bespeelde zaterdag avond het orgel In de Breeplelnkerk, dat hij boeiend tot klinken wist te brengen. In het stevig doorstappende „Concerto IV in C" van -Johann S. Bach wist hij het aanzwellen en afnemen van de toonsterkte tot een belangrijk deel van zijn vertolking te maken, en in de „Triosonato IV in e" van dezelfde com ponist hield vooral het Andante de aandacht volledig gevangen door ge voelig muzikaal spel. De prachtige, Italiaans getinte melo die van de „Pastorella" van Johann G. Walther kwam in het fluitregister uit stekend uit, en vol temperament werd de telkens aanzwellende en afnemende klankenpracht. afgewisseld door fijne melodieën, van César Francks „Derde koraal in a", ten gehore gebracht. Jean Langlais heelt in zijn koraal „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" de aloude manier toegepast van een afwis seling van koraalrcgels met tussenspe len, wat dit deel van zijn „Livre oecu- ménique" - een verzameling van rooms- katholieke en protestantse kerkmuziek - bijzonder boeiend maakt. Dezelfde 'werkwijze pa-st hij ook toe in het begin van z.ijn „Te Deum", waar lulde tussenspelen klinken na elke zacht gespeelde regel van deze Gregoriaanse melodie. Het zeer temperamentvolle spel van Addie de Jong maakte het luisteren naar dit werk tot een Intense belevenis, wat ook het geval was met zijn improvisatie over ,.'k Wil D, o God, mijn dank betalen", schitterend door grote levendigheid en met een intens doorwrocht, groots slot. ZEIST Zaterdag 20 september houdt het Zendingsgenootschap van de Evangelische Broedergemeente (de Surinamezending) zijn jaarlijkse zendingsfeest. In tegenstelling tot an dere jaren zal er een morgen- en een middagsamenkomst zijn, beide in de kerk aan bet Zusterplein. Voor de morgensamenkomst die om elf uur begint, zijn in het bijzon der de collectanten uitgenodigd. Na een inleiding door drs. W. Erath. zul len voor een forum actuele vragen in discussie komen. In de middagsamenkomst, die om twee uur begint, 'spreekt ds. R. J. van der Veen, de algemeen: secretaris van de Nederlandse zendingsraad, en vertellen énkele verlofgangers van hun werk. w LIJNBAAN 50 - ROTTERDAM DIAMANTAIRS SEDERT TWEE GENERATIES bluzlek De StichUng centrale Disco theek, De Doelen Kruisplein 42, heeft de volgende nieuwe aanwinsten in de disco theek: Tehatkowsky: Menfred Symfonie op. SS, NBC Symphonie Orchestra o,i.v. Arturo Toscamni; Schubert: rondo in d op. 138. fantasie in f op. 103, grand rondo tn a op. 1(W: Mozart: andante met variaties (K 501), Paul Badura-Skoda en Jörg Demus piano: The Nat King Cole Story; The Pent angleSweet childQuicksilver Mes senger Service: Happy traile: sonny Sim- mone: Staying on the watch;. Mahalia Jackson; o.a. Nobody knows: Jimmy Reed: The legend the man; Kleuterdeuntjes deel 2, kleuterklas Jacob Hamel. ZALTBOMMEL De moeilijke si tuatie in de noordzuidverbinding bij Zaltbommel waar de Waalbrug, met een inhaalveTbod ën een maximum snelheid van 70 km, het verkeer door een flessehals dwingt is zondagavond weer duidelijk gebleken. Bij drie bot singen werden vier personen ge wond. Het waren twee inwoners van Den Burg op Texel, de heren Bakker en Van Duin, mevrouw C. van Oort— Rietveld uit Rotterdam en mevrouw Van der Krogt-van Velzen uit Lei den die, met twee ambulancewagens, werden overgebracht naar een zie kenhuis in Den Bosch. SCHIETBAANSTRAAT 7 telef. 25.12.34 ROTTERDAM Bij mooi weer beten de vissen zaterdag goed in het water langs de Schiebroekse Ringdijk. De Stichting Schiebroekse Gemeenschap organiseerde daar voor de tweede maal, met medewerking van de hengelaarsvereniging De Ruischvoorn een viswedstrijd voor ROTTERDAM Een dronken chauffeur heeft zaterdagavond geprobeerd hij zijn aanhouding een mes te gebruiken. De man had op de kruising Schouwburgplein—Mauritsweg geen voorrang gegeven aan een van rechts komende politiewagen. Een aanrijding kon op het nippertje worden voorkomen. Toen hij op de West-Kruiskade werd aangehouden en naar de politieauto werd geleid greep hij plotseling onder zijn jas waar een dolkmes was. Door zijn armen vast te grijpen werd voorkomen dat de man kon steken. Het bleek de 26-jarige koopman M. J. P. te zijn. De spelende hinderen hebben, ver deeld in vier leeftijdsgroepen, 25 op drachten uitgevoerd, waarbij het wed- strijd element tussen de verenigingen niet ontbrak. De opdrachten lagen op het vlak van behendigheid en Intelli gentie; de jongste groep (7 en 8 jaar) moest hijvoorbeeld kegels omgooien, ballen In een mand werpen, maar ook geluiden en plaatjes raden. Voor de oudere kinderen was het moeilijker: een fiefslalom, balwerpen, woorden combineren en bekende figu ren raden waren enkele van de op drachten. Voor alle groepen stond een puzzelwandeltocht door het Zuiderpark op het programma. De - vrijwillige - leiding van 120 man onder aanvoering van.de algemeen or ganisator de heer J. de Looper had de handen vol. Ook voor hen had deze dag echter een bedoeling; het leren hoe men metweinig of geen voorbereiding in eigen speeltuin spelletjes met de kin deren kan doen. In de middagpauze konden de kin deren kijken naar een speurhonden- show en een vlaggenshow, de laatste door de buurtvereniging Vrede en Wel vaart uit Kralingen. Na afloop van de spelletjes gaf de drumband van de Speeltuinvereniging Oudeland een show. De kleuters waren op deze dag niet aanwezig; voor hen zijn er op zes woensdagmiddagen allerlei activiteiten geweest, die eveneens door de Rotter damse Speeltuin Centrale zijn georga niseerd. bejaarden waaraan 20 visverschal- kers deelnamen. - Er werd goed gevangen en zij die met het meten van de op droge ge brachte waterbewoners waren be last moesten vele centimeters vis- lengte noteren. Winnaar werd Piet Romijn die met 26 vissen totaal 374 cm achter zijn naam bracht. Hij werd het meest bedreigd door J. van Gerven 315; 3. was C. Jonkman; 4. H. de Heer en 5. A. Asbach. Niet alle deelnemers vingen iets. Niettemin,beleefden ook die pechvogels veel hengelplezier en gingen met een troostprijs naar huis. De oudste visser telde 84 lentes. De jongste hengelaar was 66 jaar oud. RIDDERKERK Met een bijzonder druk bezocht jubileumconcert heeft de muziekvereniging „Ridderkerks Fan fare" zaterdagavond haar zestigjarig be staan gevierd. Zeker zo'n vijfhonderd muziekliefhebbers hebben de vijf deel nemende korpsen en een mannenkoor in de Electrozaal in Slikkerveer aan het werk gezien. Niet alleen muziekkorpsen uit de ge meente, zoals Harmonie, Harpe Davids en Excelsior uit Bolnes musiceerden, maar ook het korps Crescendo uit Krimpen aan de Lek nam deel aan het geslaagde concert De muziekvereniging Harmonie was met het werk „Finlandia" bet eerst te horen; de jubilerende .Ridderkerkse Fanfare" trad, onder leiding van diri gent J. Schippers, aan het slot op. Nu zo vlak voor het aanbreken van. da koudste maanden van het jaar zal deze aanbieding be slist welkom zijn. Een -fantastische aanbieding acryl'dekens van een eerste kwaliteit, donzig warm, licht in gewicht en prima wasbaar. Haal nu een extra deken, er is keus uit diverse unikleuren. 1-persoon» 150x200 cm 2-penoon» 180x220 cro Irts-jumeaux 220x240 an m Morgenvroeg.om 9 uur begint de vérkoop van deze acryl de kens, donzig warm en licht in gewicht, in de kleuren cognac, rose, groen en blauw, met piep kleine schoonheidsfoutjes, nü •voorextra lage prijzen. Ook maandagmorjan open Gêin tel. of schrift, best

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1