God vraagt en structuurver Middenstand schenkt Grote Kerk kroon Geslaagden Vredesavond Maassluis jaargarantieop l' i overs! uizen DE m OTEERD0I IS OP 0 GESTELD ProfVerkuyl over verhouding arme en rijke landen: Hoogtepunt van plaatselijke Vredesweek Bij gouden jubileum Overstekende jongen door auto gegrepen Ds. Haitsma doet zondag intree fin Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant» blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. Verhuur winkels onder viaduel inke's oordeel erkoop Het Westen straks kampioen hengelen? Tafeltennistornooi voor scholieren Garagebedrijf aan Kwikstaartweg Kampioenskans voor YDV is verkeken Sierbestrating op deel Hoogstraat 'n Rijk lederen hoekbankstel, ®«sa vindt het bij Goede gewoonte Voorbeeld ■r tw Natuurlijk piatenbonnen halen bij G. P. VAN DAALEN Jr. I Receptie interieurverzorging n.v.- vlaardingen Ir» onze meubelafdeltng Dr. Wiardi Beekman- singel 3-5;- Tel. 348086. Laaf hem das wetea 'dat a daze krant feest ELASTIEKEN KOUSEN BOONEN DË ROTTERDAMMER- PAGINA 4 WOENSDAG 24 SEPTEMBER 19w (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM. De Interker kelijke Vredesgroep Kethel/ Groenoord heeft gisteravond in de roos geschoten door prof. dr. J. Verkuyl uit te nodigen om Voor het Schiedamse hoogtepunt te zorgen van de landelijke Vre desweek. Dat dit initiatief door velen werd goedgekeurd bleek wel uit de opkomst. Zelden zal het in de grote zaal van het ge bouw De Rank zo druk zijn ge- weest. r Sportieve "Acril"-trui mét kol en raglanmouw. InzesJijne kleuren. Maten 116-176. Nfiesn geweldig VW- vooftteehje: tem NS, ah zeer bijzondere VW-aanbieding Kittig "Vistram"-rokj'e mot prachtig leder-effect. In rood. bruin, groen én zwart. Maten 140-167. ROTTERDAM Meent iicok Coolsinjgel Iedere vrijdag koopavond tot 21.00 uur SCHIEDAM -4- Langzaam maar ze ker komt er licht in de aanhouding van de 'drie Westduitsers uit Wiesba den, die in de nacht van zondag op maandag een politieagent bedreigden. Bekend is inmiddels dat zij een kluis hebben opengebroken, terwijl zij nu ook een inbraak in het Lim burgse Linnen hebben bekend. Daar braken zij in bij een textielhande laar. Het laat zich echter aanzien da. de inbrekers pas in het land zijn, zodat zij niets te maken kunnen hebben met de roofmoord op de pompbedien de in Dubbeldam. Het onderzoek in deze zaak wordt overigens voortgezet. Próf. Verkuyl sprak licht van het Evangelie. Stijn mening was krachtig: „Er wordt zoveel gepraat over ont wikkelingshulp, iedereen schijnt van de noodzaak overtuigd te zijn, maar -wij doen tooh alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Een derde deel van de wereld is rijk of welgesteld, maar twee derde van dezelfde wereld is straatarm, hier moet toch-iets aan gedaan wor den," riep prof. Verkuyl uit. Het thema ontwikkelingshulp, dat in deze Vredesweek 1969 centraal staat, sprak'ook prof. Verkuyl^ aan. Zijn lange ervaring in de ontwikke lingslanden, waar hij meer dan 25 jaar verbleef, gaf hem daartoe het recht. „Er is een ontwikkelingsooriog be zig, want momenteel is het toch zo dat alle ontwikkelingslanden steeds armer en alle andere landen van de wereld steeds rijker worden.,, De be wijzen hiérvoor waren overstelpend. De Franse meirevolutie van 1968 bracht dit land financieel aan de af grond. Het eerste wat geschrapt werd, was de hulp aan de onderont wikkelde landen. Met Engeland gaat het al niet be ter. De economische toestand van dat Land geeft de regering kennelijk het "recht te zeggen dat er maar op het ojderdeel ontwikkelingshulp besnoeid moet worden. In de Verenigde Staten wordt in de begroting 1970 een enorm bedrag uitgetrokken voor defensie,, een astro nomisch bedrag wordt gereserveerd voor ruimteonderzoek en reizen naar de maan en Mars, maar in dezelfde begroting wordt de hulp aan de on derontwikkelde landen met 50 pro cent besnoeid. „Deze feiten bewijzen", aldus prof. Verkuyl, „dat deze hele materie an ders moet „worden aangepakt. Het is immers helemaal een kwestie van rassenverhouding." Prof. Véxkuyl "haalde verder de we duwe van de vermoorde ds. Martin Luther King, Coretta King aan. Deze sprak in maart 1969 in St. Pauls Ca thedral de' volgende woorden. „Er is voor de rijkdom, een klein percenta ge van de blanken beheerst de rijk dom, maar ook .de bruine en zwarte mensheid heeft inmiddels gehoord dat zij Gods kinderen zijn. Als wij niet opassen zal de mensheid zich spijten tussen blank en bruin, tussen de rijke en de arme landen." Prof. Verkuyl haalde in het ver band ontwikkelingshulp ook de Bij bel aan. „Veel mensen gebruiken dit Boek als een stichtelijke scheurka lender, maar indien mende Bijgel goed leest, staat steeds het Exosdus- verhaal centraal. Dit Exodusmotief is ook van toepassing op de arme lan den. „Dit verhaal, van Mozes die zijn volk Israël uit de woestijn naar bet beloofde landleidt,"is aldus prof. Verkuyl ook van toepassing op de arme landen, want er-zijn zoveel pro blemen die moetêfT&órden overwon nen. '/.y: Prof. Verkuyl 'noemde er enkele: „de stammen -die één volksgemeen schap moeten „vormen, maar die meestal op voet van een halve of een hele oorlog leven:'Dan de verhouding gezag - vrijheid, waarover men di verse malen struikeltmaar ook in Europa is deze verhouding," met val len en opstaan tot stand gekomen. Verder nog een weg te moeten vin den iri de wereldgemeenschap en de economische opbouw, die dan weer moet worden ingepast in de wereld economie.". „Ook zijn er nog de lasten van de leningen die moeten worden afbe taald. „Wij als rijke landen moeten het •dienstmotief meer centraal stellen; riep prof. Verkuyl uit. Wij moeten een onecht des Heren zijn, die gestal te kreeg In Jezus VhriStus. God vraagt een mentaliteits- en structuur verandering, maar wij worden gecon fronteerd met een enorme onverschil ligheid in de rijke landen. Hoe het dienstmotief in de praktijk moet worden gebracht? Prof. Ver kuyl had ook hierop een antwoord. „Wij moeten solidair leven met de arme landen. Of experimenteel ni veau zou eens gesteld moeten wor den dat de mensheid een eenheid is, maar daarvan zijn helaas de meesten nog niet overtuigd." Om de ontwikkelingshulp op gang te brengen stelde prof. Verkuyl voor een plafond, in te stellen voor onze nationale welvaart. Nederland stelt volgend jaar 0,91 procent van het nationale inkomen beschikbaar voor ontwikkelingshulp en dit bedrag steekt nog gunstig ai bij andere lan- den. In de laatste zeven jaar is de -hulp aan arme landen, berekend over .alle rijke, landen gedaald met maar liefst 30 procent „Het kan wel eens zijn, riep prof, Verkuyl uit dat onze bruine en zwarte broeders ons tot een ander leven brengen," Na gepleit te nebben voor een wèreldbelastingstelsel, haal de prof. Verkuyl woorden aan van de befaamde schrijver James Baldwin, gesproken op de confe rentie van Uppsa;a. „Jullie Europea nen zijn lui. en bijzonder gesteld op een behaaglijk leven." Tot slot van zijn toespraak zei de hoogleraar dat sommigen van de jon geren zich moeten inzetten voor de ontwikkelingslanden. „Wij moeten er iets aan doen, in -Vredesnaam, in Gods naam", riep Ij uit." PROF. DR. J. VERKUYL dienstmotief centraal stellen (Van een onzer verslaggevers) VLAARD1NGEN Voorzitter J. Ligthart van de jubilerende Vlaar- dingse Christelijke Middenstands Vereniging heeft dinsdagmiddag in gebouw Triangel de heer 3. Thurmer, president-kerkvoogd van de hervorm de gemeente, symbolisch een licht bron aangeboden voor de Grote Kerk. Dit gebeurde tijdens de recep tie van de middenstandsvereniging, die dit jaar het halve eeuwfeest viert. Het bestuur van de vereniging had gevraagd geen bloemen te sturen, maar geld te geven voor de aankoop van een lichtkroon. Het gevolg was, dat weinig of geen bloemstukken de receptie-ruimte sierden. Wel was er een oude kerkstoof, waarin de be zoekers hun financiële bijdrage kon den deponeren. Burgemeester mr. J. Heusdens was een van de eersten, die met een en veloppe kwam aandragen. Hij zei zeer sympathiek tegenover de jubi- leumaktie „De kroon op het werk" te staan. Het repliek van de heer Ligt hart was: „De bloemisten zullen het niet zo fijn vinden". Bij het aanbieden van de symbo lische lichtkroon, een ornament ge maakt door leerlingen van de chris telijke detailhandelsschool, legde1 de heer Ligthart het hoe en waarom van de jubileumaktie uit. „Het was vroeger een goede gewoonte dat de gilden, de voorgangers van onze bedrijfsverenigingen, op hoogtijdagen de kerk een blijvend geschenk aan boden". Het kerkgebouw was vroeger veel meer een gemeenschapshuis, waar zelfs de gilden een vergaderlokaal SCHIEDAM Met een hersenschudding moest gistermiddag de negenjarige Nico Scheepen van de Parallelweg worden opgenomen in het Gemeenteziekenhuis. Hij liep zonder op te letten de Singel op en werd aangereden' door een personen auto, bestuurd door de 23-jarige elec- tromonteur H. J. C. De achttienjari ge bromfietser J. J- Verwiel uit de Morsestraat nam de bocht van de Morsestraat naar de Fultonstraat te ruim, waardoor zijn remkabel brak. Hij kwam tegen een stenen pui tot 'stilstand en smakte tegen de grond. Hij moest met een hersenschudding in de Dr. Noletstichting worden op genomen. hadden. Aan de binding tussen kerk en maatschappij herinneren in de Grote Kerk nog de volgende geschen ken: de koperen lessenaar op de preekstoel van het St. Lucasgilde (de gezamenlijke schilders) en de lesse naar (voor de voorlezer) van het metselaarsgilde. Beide voorwerpen dateren uit de achttiende eeuw. Uit de zeventiende eeuw dateren gildeborden van het timmermans- en kuipersgilde. De heer Thurmer nam het geschenk van de nüddenstandsvereniging dankbaar in ontvangst. „Goed voor beeld doet goed volgen", zei hij. Hij hoopte dat nog vele Vlaardingse in stellingen en verenigingen over de brug zullen komen. Er zjjn in totaal negen lichtkronen nodig: drie grote in het middenschip en drie kléinere in de beide zijbeu ken. Het is de wens van de restau ratiecommissie, dat deze lichtdragers door de bevolking worden geschon ken. Verder spraken nog de heer P. van der Snoek, namens de Vlaar dingse Middenstandscentrale en het Middenstands Aktiefonda, en de heer A. C. van der Meer namens de r.k. .middenstahdsvereniging. Beiden roemden de goede samenwerking. .p, MAASSLUIS. Zondag wordt bij de hervormde gemeente opnieuw een predikantsvakature vervuld. Ds. Tj. H Haitsma uit Putten zal zich dan aan de gemeente verbinden. Hij preekt om drie uur intree. Ds. Haitsma wordt de predikant van wijkgemeente I, die door het vertrek van de. H. G. Meijer vakant gekomen is. Voor wijkgemeente III (vakature ds. Kalkman) is reeds drie maal een beroep uitgebracht, maar tot nu toe tevergeefs. oi markt Groenoord SCHIEDAM De interkerkelijke Vredesgroep Kethel- Groen oord, die Gisteravond met de organisatie van -en zeer druk bezochte bijeenkomst met Prof. dr. J. Verkuyl in gebouw De Kant, het hoogtepunt van haar activiteitenprogramma van deze Vre desweek 1969 beleefde, was eerder op de dag met een Vredeskraam op de weekmarkt 'op het Joh'ann Strauss- plein aanwezig. Alle marktende huis moeders kregen folders aangeboden. Ook de hervormde predikant voor Kethel-Groenoord drs. E. Verwaal Was er Sn actie. VLAARDINGEN Op zaterdag 4 oktober zal bekend worden wie kampioen is geworden van de Vlaar dingse Hengelaars Bond. Dan- zal het vijfde, tevens laatste concours worden gehouden. De loting is vast gesteld op donderdag 2 oktober in café Emaus waar ook de prijzen zul len worden uitgereikt. Er bestaat een zeer grote kans, dat Het Westen korpswinnaar zal worden, want na vier concoursen heeft deze vereniging de leiding met 12836 gram. Daarna volgt Chevron met 7279 gram; 3. De Zwervende Visser (5774); 4. De Vriendschap (5722); 5. V.D.L. (5652); 6. Zetha- meta (2683); 7. 'Maassluis-West (2282); 8. De Ruisvoorn (1160) en 9. Elve met 940 gram. Bij de individuelen heeft M. Wijn horst van Het Westen de leiding met 4630 gram; 2. W. Tempelaar, Het Westen (4200); 3. Jan Verheij (3480); 4. J. v. d. Kamp (2290); 5. W. Tijl (2212); 6. G. v, d. Velden (2140); 7. E. Verheij (2100); 8. D. Berveling (1920); 9. M. de Goede (1918); 10. J. Prinsen (1867); 11. C. Vink sr. (1788); 12. D. Rifter (1785); 13. P. Groen (1697); 14, S. v. d. Arend (1655); 15. T. Waas (1645); 16. M. de Ligt (1567); 17. Jaap Verheij (1496); 18. N. C. Buitendijk (1445); 19. J. Vink (1377): 20. O. Kampers (1307). De stand bij de kontroleurs luidt; 1. Ria Groen (12961); 2. mevrouw Koster (12698); 3. Ria van Dam (10671); 4. H. van Dam (10271); 5. D. Ruiter (8817); 6. M. J. v. Boeie (6992); 7. N. v. Be ver en (6991); 8. W. Tempelaar met 6437 gram. SCHIEDAM Aan cFe Koningin Wilhelminaschool Kweekschool in Rotterdam slaagden uit Schiedam voor het examen volledigd bevoegd onderwijzer de dames M. C. Brou wer, A. Munnik, M. J. C. Ouwerkerk, J. A. de Wit en de heren H. de Mos, P. van. Tongeren en F. Vogelezang. Uit Vlaardingen slaagden mejuf frouw M. W. Langstraat en de heer G. J. H. Jörgensen. VLAARDINGEN De Vlaardingse tafeltenniscommissie treft voorberei dingen vo:or het' jaarlijkse tornooi voor scholieren, dat zal worden ge houden op zaterdag 25 oktober in de nieuwe sporthal of in de gemeente lijke turnzaal aan de Rode Kruis- laan. De winnaars van de verschil lende groepen mogen deelnemen aan de Nationale Scholierenkampioen- schappen tafeltennis, te houden in de Paasvakantie 1970. Deelname is alleen toegestaan voor leerlingen van de Vlaardingse scho len. De eerste ronde wordt normaal in een poule gespeeld, daarna volgens afvalsystèem. Eindigt men in een poule gelijk dan is de game-telling van toepassing, terwijl in het laatste geval het lot zal moeten beslissen. Alle wedstrijden worden gespeeld in „best of three".- 'Per groep zijn twee prijzen be schikbaar. Bavendien de schoolprijs, die momenteel in het bezit is van de Groen van Prinster er-mavo. Alle scholen zullen deze dagen in schrijfformulieren ontvangen. De inschrijving sluit op vrijdag 10 okto ber. Inlichtingen verstrekt de heer G. Wapenaar, Diepenbrockstraat 3, tel. 353065. Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant. Logisch want die kunt u niet missen, geen dag. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Benzine en Petroleumhandel N.V, te Rotter dam heeft de gemeente een terrein aan de Kwikstaartweg in erfpacht gevraagd. Het is de bedoeling er een garagebedrijf met benzinepompen, te vestigen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het verzoek in te willigen. De aangevraagde grond heeft een op pervlakte van ongeveer 4950 vier kante meter. Voor de grond moet jaarlijks een erfpacht worden be taald van negen gulden per vier kante meter vloeroppervlakte met een minimum van 24.000,ver hoogd met ƒ500 per benzinepomp. Voor de mengsmeeirpompen is ƒ250 per aftappunt berekend, VLAARDINGEN. Het eerste tiental van de Vlaardingse Dam vereniging heeft dinsdagavond teleur gesteld in zijn competitiewedstrijd tegen Constant 2 uit Rotterdam. Met 119 ging de spannende ontmoeting voor V.D. V. verloren en dat bete kende een streep door de rekening. Immers lag het in de lijn der ver wachting, dat men zouwinnen en dat een goede kans zou worden ge maakt op het kampioenschap in de hoofdklasse van de R.D.B. Het is echter pas de tweede wedstrijd, maar omdat de tientallen elkaar slechts één keer ontmoeten, is geen revanche mogelijk. De VDV'ers Vermeulen en Van Oudheusden wonnen, terwijl remises werden behaald door Van den Kerk- hoff, Biel, Niestadt, Buyse en Ver burg. Een nul op rekest kregen Van Splunter, Van Veelen en Leen Torn. VLAAR0TNGEN Met ingang van 1 januari 1970 heeft de burgemeester benoemd tot adsplrant van gemeentepolitie de heer E, E. van Oosterom te SUedrecht. De heer Van Oosterom zal worden geplaatst op de politieschool te Deusden. hand.n drukken, to»H**x«n, e «orden tot een f«»t les de jutai, ooo^' I en met goede tenric*. fafoj-gUWjl «oom en selei* staan tal Uw beeSiE!?' j Motel kv epdowjtovJïuj" (Van een onzer verslaggevers) - VLAARDINGEN B, en W sW len de gemeenteraad Voor drié' w:„ kels onder het laatste gedeelte vt het Liesveldviaduct te verhul Er wordt naar gestreefd de wiriw januari volgend jaar gereed hebben, zodat de winkeliers J! maand later hun zaak kimnS openen. Modehuis Verkade wil rich v» tigen in de eerste winkel, die oppervlakte heeft van 120 vierksm meter. De heren A. C. van der M*! (opticien) en J. Bruinekool (la» huishoudelijke- en kunstartikeW willen de tweede en derdeWtó huren, die..beide een oppervlak, hebben van ongeveer zestig vb/ kante meter. De huurprijzen zijn per vierkante meter per jaar berekend ooju, voor de eerste .winkel en ón flfls voor de twee;, anderewinkels. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN B. en W stellen de gemeenteraad voor het gedeelte van de Hoogstraat, gelezen tussen de Brede Havenstraat en de Korte Hoogstraat-Blokmakersplaats definitief in het voetgangersgebied op te nemen. De winkeliersvereni ging steunt dit plan. Voor het aanleggen van een een voudige sierbestrating is ntim 75.000 nodig. B. en W. vragen de gemeenteraad dit bedrag beschik- baar te stellen. MAASSLUIS. Het plaatselijk Vredesberaad houdt vrijdagavond acht uur in de kerk aan de P. C. Hooftlaan een korte gebedssamen komst, die in het teken van de Vredesweek staat. Naast een bezin- ningstoespraak zal er gelegenheid zijn voor persoonlijk en gezamenlijk gebed. Na afloop is er in het Gemeen schapshuis (naast de kerk) gelegen heid om na te praten Tevens wordt dan een film vertoond van het Angola-comitê. Hierna zal pater Boessens, die zeven jaar in Angola gewerkt heeft, de toestanden in dat land toelichten en eventuele vrhgen beantwoorden. Pater Roessens werd in IWs Angola uitgezet door de Portugss regering wegens „ondermijnende aktiviteiten". Het doel van het Angola-comité is informatie te geven over steun aan de bevrijdingsbewe gingen in Angola, Mozambique ea Guinee. Het tweede deel van deze avond is georganiseerd in samenwerking met de Socialistische Jeugd Maassluis.1 Aan belangstellenden wordt de Vredeskrant 1969 uitgereikt. mrnmp, Dat ïs de pijier waar uw kwaliteitszckerheid op ruat Garantie, dat is mooi, maarzwait-op-wit garantie, daar gaat niets boven. Bij da verkoop van IntertestTaplit wordt u een certificaat ter band gesteld ïï,SLvlii.Jaar sarantfe. vijf jaar rustig tapytgenoegeu, Bekgk.dle collectie eenri tt VM MEUBELGROEP VOXMKE U4 Fioris de Vijfdelaan 136 - Tel. 342382 Von Hogendorploan 31 - Tel, 345182 bestaande uit; 2-zits en een 3-zitsbank en fauteuil voor slechts 1945,- De speciaalzaak voor Alle maten en soorten in voor raad. Ook naar maat Callenburgstraat 38 342396 Vlaardingen lei

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2