Zó ket oude ^Q WCló Sch eidttitde /ïort*va-wieruttsi dan Cleypaoï yeeit v is in Eopzet van Cooisinyel ernstige tauten" HERSTEL PAGINA 3 T .V'."V B. KLEYWEGT; ROTTERDAM IN GEBREKE bekijken, maar bij de bespreking van het jaarverslag kwam van het een het ander", zegt hij. Rijnmond-revue ONDERGANG VAN MGIZENPOLDER Nieuwe drempel „GAZHOUDERS" flOTTBR'DAMMER j NOVEMBER 1969 waren er in Europoort ook. Maar Botterdam legde geld op tafel voor verplaatsing en vervanging van in stallaties en Defensie werkte mee. De „kringenwet" is jarenlang als ar- geument ghanteerd totdat iemand in de Kamer binnen een jaar kans zag die wet te laten verdwijnen. En Bot terdam zweeg." Delfland- De heer Kleywegt zegt dat ook het. hoogheemraadschap Delfland altijd een sterk Rotterdams argument is ge weest. Naar zijn mening ten on rechte. Als Delfland op de juiste wij ze wordt benaderd is er hier zeker wel te praten. Wanneer Botterdam bereid is om bijvoorbeeld de dui nenrij tot de noodzakelijke hoogte te. brengen, dan zal Delfland als tegen prestatie ongetwijfeld belangrijke ter reinen willen vrij geven. Dat zal misschien wel honderden miljoenen kosten maar die komen, er volgens de heer Kleywegt - royaal uit. Een kunstboulevard betaalt zichzelf en met royale rente, meent "hij. „Men zal," zo zegt de .oud-wijk raadsvoorzitter, „in de eerste plaats mensen moeten aantrekken die bo ven de problemen staan. Die zich van niemand iets aantrekken. De kuststrook moet ontwikkeld wor den. Het plan Sijnpoort en de verlen ging van de pier met hun konsekwen- ties zuilen in dat plan betrokken die nen te worden. Botterdam doet het niet, dus zullen anderen het moeten doen. Het is zelfs nuttig en nodig dat particulie ren die zaak ter hand nemen. Geiden de nu al talrijke „Zere tenen" is het waarschijnlijk, zelfs niet wenselijk dat Rotterdam zelf een dergelijk plan gaat maken. Ir. feite is het-niet. belangrijk wie bet doet als het maar een keer komt" Dat een dergelijk plan veel: geld gaat kosten, daarvan is de heer Kleywegt overtuigd. Maan dat is .vol gens hem niet erg. Twee ton? Hefrzsl met grote rente terugkomen. Provin cie en gemeente zullen moeten mee betalen. Dit gebied is voorbestemd voor recreatie en wellicht ook als forensenplaats voor de werkers aan de andere kant van de Waterweg, j Voorvervolgziepag.il ENORME duinterreinen zijn afgesloten met prikkeldraad én hek ken. Volgens de vroegere wijkraadsvoorzitter is het mogelijk ze voor de recreatie te benutten. Oud-wijkraadsvoorzitter B. Kleywegt heeft zich vorige week op de vergadering van de WV in Hoek van Holland een beetje opgewonden. Achteraf heeft hij daar misschien een beetje spijt van. „Wanneer je je wat kwaad maakt, dan komen de dingen die je zegt soms verkeerd over. Ik was eigenlijk helemaal niet van plan deze zaken ter sprake te brengen. Ik kwam alleen om de film van Hoek yan Holland te als badplaats niet van de gcond is gekomen. En die oorzaak is dat Rot terdam nog nooit, maar dan ook nooit, werkelijk een plan heeft ge maakt. Ik bedoel, dus geen prutsplan netjes. als het Zuidelijk Strandcen- trum en andere kleine zaken. Die zijn tot stand gekomen onder druk van de wijkraad en anderen. Maar dat zijn detailplannen. De vraag is: wil Botterdam een badplaats of wil het dié niet. Zo ja, dan zal er een groot plan moeten komen, een totaalplan, waarin de ge hele ontwikkeling wordt opgenomen. Men kan zich dan zelfs niet beper- W. CLEYPOOL: afscheid na 46 jaren in de horecabranche ÏT70LKEN vliegen langs de he mel, spelen tikkertje met elkaar en proberen elkaar de loef af te steken bij het vormen van de won derlijkste figuren. Regen ert wind wisselen met korte tussenpozen tijdens de herfstdagen. Zo nu en dan breekt ook de zon nog even door en dan kan men in de Rotterdamse havens dit beeld zteii. Een schip uit verre oorden ligt afgemeerd langs de kade;: waar kwam 'het vandaan, waar gaat. het heen7 Bij zonsondergang wordt de vlag ingehaald, dan kan alleen de naam van het schip nog een tipje van de sluier oplichten. KLEYWEGT; Rotterdam heeft geen visie ten aanzien van Hoek van Holland. ken tot Hoek van Holland alleen, maar men zal een plan moeten ma ken dat minstens loopt vanaf de noor- derpier tot aan Scheveningen. Of dat wel mogelijk is, vragen wij. Kleywegt; „Natuurlijk is dat mo gelijk. Neem nu Rijnpoort, neem het plan 2000-fRotterdam heeft daarbij bepaald geen rekening gehouden met eventuele moeilijkheden. Men heeft een plan gemaakt met voorbijzien van alles. Moeilijkheden met Defensie? Dié Het huis van de heer Kleywegt biedt een riant uitzicht op de scheep vaart van de Nieuwe Waterweg en wie bij hem op bezoek is kan zich afvragen waarom hij zich druk maakt over de toekomst van Hoek var. Holland, Voor hemzelf hoeft het waarschijnlijk niet. „Ik leef ondanks alles toch nog met de problemen mee. Toen ik zes jaar geleden het wijkraadswerk eraan gaf, was ik beslist van plan om alles van me af te zetten en dat plan heb ik eigenlijk nog. Maar het blijft bij plannen. Wannéér je ziet hoe Hock van Holland nu al 25 jaar en eigenlijk al veel langer in de puree zit, dan gaat je hard bloeden." „Het begen op die WV- vergade ring eigenlijk, toen de voorzitter het zakenleven verweet niet genoeg ac tief te zijn. Ik vind dat niet juist. Het zakenleven wil echt wel, maar er moet een bepaald klimaat worden ge schapen. De gemeente moet in de eerste plaats de mogelijkheden schep pen... de richting aangeven. Maar Rotterdam doet dat niet. Jarenlang heeft men Hoek van Hol land aan het lijntje gehouden met argumenten als zouden Delfiand, Rijkswaterstaat en Defensie de ont wikkeling remmen". Al in 1959, bij een bezoek van burgemeester Van Walsum. heeft de heer Kleywegt die argumenten ter zijde geschoven. „Er is", zo zegt hij, „maar een oor zaak aan te geven waarom de Hoek ZESDE JAARGANG nr. 37 Teksten van Frans v.d. Heijden, J. v, Rhijn, L. v. Ooijen Illustraties van Ary Groeneveld, J. v. Rhijn, L. v. Ooijen. Onder redaktie van Kees Cornelisse. 'pV/EE weken geledén kwam deze rubriek met een plaatje en een tekst onder de kop „Tank..andersom". Het ging over Shell Perriis, waar men bezig is tanks van boven naar onder te bouwen. Het Shellblad t,Onder de Vlam" presenteerde dit ®is een nieuwigheid. Een lezer, de heer J. v. Lindonk uit gaardingen, wijst ons er echter op dat op deze wijze reeds in de jaren 1928 iOSS tanks werden gebouwd bij de Nieuwe Matex in Vlaardingen. Waar van dan hierbij gaarne akte! fR zullen niet veel lezers meer zijn, die kunnenzeggen dat ze zich de „Muizenpolder" nog in zijn oorspronkelijke staat herinneren. Het is immers zo, dat dit lommerrijke villapark met zijn grote villa's en zijn overvloed aan bloemen en plan ten na 1890 opgeofferd werd voor de bouw van een stadswijk. De Muizenpolderdie ook wel het Muizenverdrietwerd genoemd, vanwege de muizenplaag, bevond zich tussen Westzeedijk, Scheepstim- mermanslaan, Westplein, Parklaan en Kievitslaan. De in het begin van de achttiende eeuw aangebrachte bedij king had van de hier sinds onheug lijke tijden aanwezige tuinen een voortreffelijk woongebied gemaakt. De namen van de buitenplaatsen en de villa's getuigden daarvan; SchoonoordWelgelegen" Rozen- lust". „Maaslust", „Rustplaets", „Lust er. Rust".... In de tuinen vond men koepeltjes prieeltjes, orangerieën, koetshuizen, vijvers, kleine menage rieën en volières.,... Aan de kant van de rivier had men een prachtig uit- zic/it. In dè, riante huizen woonden oude, welgestelde Rotterdamse families met bekende namen. „Schoonoord" was van. de familie Van Vollenhoven, „Welgelegen" van de Van. Omme- rens.... JN dit lustoord ruisten de bomen "V totdat.... de grote afbraak begon. De groeiende stad had gronden nodig voor zijn uitbreidingen. Met de bouw van de gasfabriek 'aan de Scheepstimmermanslaan in de 2e helft van de vorige eeuw begonnen de veranderingen. Met lede ogen za gen de villabewoners hun tuinstad afbrokkelen. Enkele grondeigenaars dachten dat zij aan het naderend ge vaar konden ontkomen door hun bui tenplaatsen, die in het zuidelijk deel van de Muizenpolder stonden, te la ten afbreken en ze op de Westzeedijk weer te laten opbouwen. Omstreeks 1890 werd het rode pol- lood in het stadhuis zo driftig gehan- tserd, dat zelfs de gasfabriek er aan moest geloveti. De Scheepstimmer manslaan kreeg een nieuw aanzien, de Van Vollenhovenstraat en het Ko ningin Emmaplein werden bebouwd: het plein kreeg terstond in de volksmond de bijnaam „het Rijke- luishofje". Aan de noordelijke kant van de Parklaan kan men thans nog een in druk krijgen van de „sfeer" van vroeger. Wat van de prachtige tuinen overbleef, is achter de huizen ver dwenen. A/A 1900 bleven er in de Muizen polder voor de wandelaars geen aardige weggetjes meer over. Zij wa ren nu geheel aangewezen op Het Park, dat in 1897 verrijkt was met de „Bult" (ontstaan doordat men er het zand en de bagger uit de aan de overzijde gegraven havenbekkens ge deponeerd had.') Voorlopig bleef nog een jaar of tien op het Westplein het Hotel L e y- graaff bestaan, de oude stadsher berg, die men met zijn grote feest zaal, zijn gerenommeerde restaurant en zijn gezellige cafè-met-strijkje al tijd de gezelligheid van de Muizen- polder vergroot had. En voorlopig bleef ook nog een aantal jaren aan da Westzeedijk de gemoedelijke, van ouds bekende boerderij-theetuin ,.De Melkkop" in functie, als was voor veel Rotterdam mers dc aantrekkelijkheid er af na dat de kermis, die hier zo vrolijk gevierd kon worden, afgeschaft was. (HONDENBELASTING In de afgelopen week kregen wij toevallig het tarief voor dc hondenbelasting voor het jaar 1939 in handen. Er bleek uit, dal men toen voor een ge hele hondenkennel evenveel guldens aan belasting moest betalen als nu voor één hond! De heer J. W. Cleypool, dié 1 de cember'met pensioen gaat,en dan 48 jaar, in het Rotterdamse horeca-be- arijf kan overzien, meent dat bij de nieuwe opzet van de Coolsingel ernstige fouten zijn gemaakt fou ten die zich steeds meer wreken. „Dc- Coolsingel had men in overleg met het bedrijfsleven moeten reconstrue ren. Men had rekening moeten houden met groot èn klein. Dan is er het probleem van de hoge huren. Grote raken, die niet te exploiteren zijn, in plaats van kleine, intieme cafeetjes, broodjeszaken, kortom eenvoudige '.oopzaken, zijn er uit gerold. Op dit moment 'zijn: de kosten van die. grote bodrijveh bijna'niet meer op te bren gen".- v Op. de vraag waarom de grote, complexe zaken niet best gaan is' het antwoord snel gegeven. „Het publiek zoekt intimiteit", zegt de heer Cley pool, „en dat kunnen die grote be drijven niet. geven. Daarom hoeven die grote zaken echter niet afgeschre ven te worden. Zij kunnen'zeker een functie hebben. Neem Engels nubij het Centraal Station. Die zaakzit daar precies goed, veel ruimte voor mensen die om alle mogelijke rede nen binnen komen lopen. Neem deze- zaak, de aanloop van het stadhuis opvangen, dat is toch een heel belangrijke taak. Hoeveel net getrouwde stelletjes, die geen grote receptie (nog) geven, komen hier niet met hun familie eh vrien den een kop je- koffie drinken. Daar moet je gewoon ruimte voor hebben. Ander voorbeeld. Dagtoeristen Amerikanen, die vanuit Amsterdam Rotterdam komen doen en met bus sen tegelijk voorrijden, the moeten toch ontvangen kunnen worden. Zo kim je wel meer opnoemen, denk aan vergaderingen en andere avondbij- eènkomsten". Niet te vermijden is natuurlijk het probleem van de hoge prijzen in het horeca-bedrijf, die voor het publiek een, nieuwe drempel, zijn nadat het met een aantal grote campagnes in de afgelopen tien- jaar. duidelijk is gemaakt, dat „uit goed voor U" is en het restaurant en café absoluut geen plaatsen zijn, waar maar een-kleine bevoorrechte groep mag komen. De heer Cleypool is de eerste om toe te geven, dat. de opeenstapeling van het inclusief verklaren van de service (15 procent) en de berekening van de B.T.W. (12 procent) met voorts nog eens algemene kosten die hoger zijn komen te liggen..de zaak er niet beter van geworden is. De fout schuilt volgens hem dan ook in de opeenstapeling van verhogingen, nadat er jaren eigenlijk niets in deze sector gebeurd was. Bekend is dat de heer Cleypool in de crisisjaren al een snelbuffet open de, waar aanvankelijk voor 7,5 cent een kop koffie en voor nog eens 7,5 cent een amandelbroodje te krij gen was. Een geweldig succes voor die tijd. Het hele geheim was tegen heelbillijke prijzen een zeer grote omzet maken. - Nu zegt de heer Cleypooi; „Voor zo'n zaak is nog altijd plaats in Rot terdam. Grote omzet maken door heel veel mensen te trekken. De ■voorbeelden van dergelijke zaken zijn in het buitenland in overvloed te vinden. Pas nog in Amerika geweest. Neem daar de „counterservice", zon der meer een succes". Overigens wil de heer Cleypool niet zeggen, dat er ook in Rotterdam geen" succesvolle formules toegepast worden, in tegendeel zelfs. Hij voegt er tegelijk min of meer in de verdediging aan toe, dat natuur lijk wei verschil maakt of men hele maal opnieuw/ iets kan beginnen of dat men eerst een bestaande zaak overneemt, zoals hij .dat in 1960 ge daan heeft nadat hij zijn eigen suc cesvolle café-restaurant Westerpavil- joen aan de Binnenweg 'had overge daan aan Unilever. „Eigenlijk had ik in 1960 ook liever iets kleins, intiems begonnen. Maar Heïneken vroeg mij of ik niet 'voor; deze firma het gehele Holbein-com plex zou willen exploiteren. En dan zeg je ja. In 19C4 hebben we de ex ploitatierechten van Heineken ge kocht en vervolgens weer doorver kocht aan de EMS van Zwolsman waarbij ik overigens wel gewoon de directie over de zaak heb behouden". Een vraag, die in de lijn der ver- ThE afbraak vair de „Muizenpolder" begun met de bouw van de gasfa briek in de Scheepslimniemianslaiin. Op dit kaartje van 1865, dus van ongeveer een eeuw geleden, ziet men (onderaan) „gashouders".

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1