Zware oppositie in raad van Maasstad Wethouder zegt nader onderzoek toe Nota luchthaven niet gunstig ontvangen ecjman jr Als containerhaven nog cle grootste Bremerhaven: dicht bij zee en veel ruimte Toekomst is onzeker RIVALEN Commentaar AFWEGEN Is Schiphol voldoende voor Rotterdam /ÏAoetJêhoferv ifflEMMB Containers Thomoj orgd/ Zilver fazant gestolen ROTTERDAM Er zal een nader onderzoek komen naar vier aspecten van een mogelijke uitbreiding van de Luchthaven Rot terdam. Dat heeft wethouder mr. H. C. G. L. Polak maandagmiddag aan het slot van de behandeling van zijn beleidsnota over de lucht haven toegezegd. Ook het rapport Brouwer kwam in discussie evenals het tegenrapport dat het Centraal Comité Anti-Bulderbaan heeft samengesteld. BERGWEG 76 R'DAM TELEFOON 246507-188436 Toekomst Stukgoed (door Bram Oosterwijk) Kritisch bekeken BREMERHAVEN Een lig ging dichtbij zee en een over vloed aan ruimte voor uitbrei ding. Dat is de kracht waar mee' Bremerhaven zich in de container-concurrentie zeker zal kunnen handhaven. Niette min moet het hard blijven vechten tegen de Westeuro pese nabuurhavens, waarvan het globaal op acht uur varen liggende Hamburg de felste opposant is. Bremen Ongebruikelijk Eén richting Luister bij ons naar de unieke klankkleur, de vaste toonfcwaliteit van. jPIjgf 'n Thomas orgel. Dat is pas muziek! HllSt Maar ook dat is techniek. Kies tut veertien verschillende orgels van het merk dat favoriet is in dé V.S. Thomas. '4 Vanaf f 1.065,-t, f 1.575,-, f 2.195,- en f2.595,—. Vraag Coior-G!o demonstratie "Uniek systeem, voor beginners met aan wijzingen via verlichte toetsen. leMnztstteek n er haven De extra (drie uur gerust DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 DINSDAG 25 NOVEMBER 1969 WEDGWOOD ROTTERDAM Uit,een hok op de binnenplaats van een woning aan de Heinlantstraat is gisteren een zil verfazant van het 15-jarige meisje M.B. gestolen. (Van een onzer verslaggevers) EHteiirJdesifirt-eotKottenlanieKnnJsoskig De overslag van containers in de grote continentale havens neemt van maand tot maand in betekenis toe. Op de Noordatlan- llsche Oceaan is reeds een sterk containerverkeer aan de gang cn binnen enige tijd zullen ook reusachtige containerschepen naar Australië cn het Verre Oosten gaan varen. Nu het Rotterdamse container- centrum Europe Container Ter minus aan de Prinses Margriet haven onlangs een enorm uii- breidingsprojekt heeft aangekon digd (nieuwe kaden, meerdere kranen en een vergroting van dc opstelruimte voor containers), is liet interessant te weten wat de andere „grote" containerhavens Bremerhaven, Hamburg en Ant- tverpén dóen en in de toekomst ziillen doen.. Onze scheepvaartredakteur be zocht die havens. Vandaag schrijft hij over Bremerhaven. nerschepen (nog) naar Bremen ko men zijn Sealand Service (die als eerste ter wereld begon), Container Marine Lines en enkele andere, kleine maatschappijen in de korte vaart. Bremerhaven is Bremen reeds vrij snel voorbij gegroeid. En de container-terminal is nog maar in de beginfase, (zie foto's). In de ach ter een siuis gelegen Nordhafen „draaien" momenteel twee contai nerkranen. Twee komen er daar nog bij, vier zuilen er .gebouwd worden op de in aanleg zijnde ter minal direkt aan de Weser-oever. De containeraktiviteit is op dit ogenblik geconcentreerd in de Nordhafen. Tweehonderdduizend m2 voor opslag, twee kranen en faciliteiten voor het Iaden en los sen van voertuigen (roll- on/roll- off) zijn voldoende om de schepen van de Atlantic Container Line, Ha- pag/Lloyd Container Linien, Moore McCormack, Seatrain en een contai ner- roll- on/roll- off- schip van dc Amerikaanse marine snel te kunnen behandelen. Eind dit jaar komt daar de Zweedse rederij Cartainer nog bij, een door Wallenius gestichte maat schappij die het auto- vervoer met schepen van de 'Atlantic' Container Line enigszins zal moeten ontlas ten. Cartainer gaat op de Golf van Mexico varen. In aanbouw in de Nordhafen is dus een derde kraan, op papier staat een vierde. Daarmee is dit havenbekken dan vol. Direkt daar op aansluitend is de rivierternu- nal in aanleg, die na gereedkoming het totale areaal voor containers op bijna een half miljoen m2 zal hebben gebracht. Aan deze „terminal voor de toe komst" zullen twee zeer grote con tainerschepen gelijktijdig kunnen worden behandeld. Met vier kra nen. twee 'per ligplaats. De eerste moet midden volgend jaar in be drijf komen, de tweede eind 1971. Bremerhaven noemt dit projekt het grootste dat momenteei aan de gehele Noordzee wordt verwezen lijkt. Een mooie kreet natuurlijk, maar onwaar. In grootte valt het weg tegen onze Maasvlakte... Toch is het een reusachtig pro jekt, groeiend op een vroeger stuk wad aan de Weser. Voor de contai nervaart bovendien zeer gunstig ge legen: op anderhalf uren varen van zee. Voor Bremerhaven hoeft de We- serterminal niet het eind te bete kenen. Als de ontwikkeling - van het containervervoer het noodzake lijk maakt, kan vrij gemakkelijk nog eens een oppervlakte van twee miljoen m2 voor dat doel worden bestemd: Zuidwaarts- richting Columbuskai (waar passagierssche pen, afmeren) en vooral noord waarts (vrijwel onbelemmerd rich ting zee). De terminal in Bremerhaven (en ook die van Bremen) 'heeft goede aansluitingen op het spoorweg- en autowegennet. De. dagelijkse contai- nertrein Delphin geeft verbindin gen met meer dan 30 landterminals in West-Duitsland en de omrin gende landen. Ongeveer driékwart van de voor doorvoer bestemde containers wordt per spoor afgewikkeld, de rest per vrachtauto. Container- lading maakt acht procent uit van alle stukgoed dat -in Bremen/ Btemerhaven wordt overgeslagen. Een percentage dat ongeveer gelijk is aan dat van de andere Westeuropese havens. Niet zo veel dus nog en daarom blijft met name de traditionele stukgoedhaven Bremen ook ruime aandacht schenken aan de conven tionele overslag. In z'n totaliteit werd het eerste halfjaar van '69 reeds tien procent meer dan vorig jaar geboekt. Op de allernieuwste ontwikke ling in de scheepvaart is ook Bre merhaven attent. In de Nordhafen is rekening gehouden met een los plaats voor Lashsohepen (lichters aan boord van een zeeschip) en men'heeft hoopt dat zulke schepen er over enige jaren inderdaad zul len liggen: de Bremer Lagerhaüs- Gesellschaft onderhandelt daaro ver met Lykes Lines en de Hol land- Amerika Lijn. Bremen /Bremerhaven ziet voor uit, richt zich vooruit, richt zich vooral op de groeiende container vaart. Dé haven heeft met een scherpe concurrentie te maken. Bremerhavens woordvoerder Hü- benthal vindt: „Gezonde concur rentie moet er blijven. Naast Ham burg is ook Rotterdam voor ons een grote. Wij bewonderen wat er in Rotterdam gebeurt, maar we hebben er geen angst voor. Dc ha ven ligt dichtbij zee en men werkt er «nel. Dat doen wij ook. Iedereen trouwens die wat wil bereiken, moet de zaken groot aanpakken". "PMOTIONELE factoren dragen er snel "JLi toe bij dat de nuchterheid uit het oog wordt verloren. Deze conclusie lijkt ons gewettigd 11a de behandeling der be leidsnota over de luchthaven in de open bare raads commissievergadering van maandag. Dc kwaliteit 'heeft in zo'n ge val geducht te lijden. Wie zonder meer stelt dat liet vliegveld wel kan verdwijnen is toch wel gespeend van elke realiteit. Dun beeft het er alle schijn van dat de hevige, voortdurend ge uite bezwaren tegen te verwachten ge luidshinder, de balans geheel naar de andere kan laten doorslaan. In de politiek moet men afwegen en gewichten in de schaal leggen, die op de juiste wijze zijn bepaald en niet alleen bestaan uit geladen, maar niet gefundeer de protesten. Ook in het lucht haven vraag stuk dienen nuances te worden aange bracht^ zoals in het totale complex van Rotterdams ontwikkeling in dit kritieke stadium. Die luchtha ven namelijk is een onlosmake lijk onderdeel van liet gehele dienstenpakket, dat Rotterdam ile wereld heeft aan le bieden. Feit is helaas, «lat het beleid op dit gebied vele jaren zwak-is geweest. Juist de laatste tijd be gint zich een betere koers af te tekenen. Maar de rekening voor een eerder falen lijkt op wrange wijze te worden gepre senteerd. Altijd beeft Rotterdam voor zijn lucht*", haven ihogtêiu vetihteiv - liebbciv^ het v voor en na betoogd. Steeds zijn de ge vechten gewonnen, nog zijn er kansen. Het zou echter wel zeer bedroevend: zijn als door oppositie in eigen gelederen de vlug moest worden gestreken. Dat zou ook niet verstandig fcijn, want er staat /veel op het spel. Dc kans bestaat dat dit vliegveld kan gaan funktioneren in een fase, waarin nog geen tweede nationale luchthaven wordt aangelegd. Daarmee zou de nationale eco nomie veel kunnen besparen. Ook is het mogelijk dat beslissingen van hogerhand er toe leiden dat die twëeile nationale luchthaven elders, maar in de buurt van de Maasstad, wordt gebouwd. Tu bet laatste geval blijft Rotterdam zijn papieren ook behouden en mag bet aanspraak maken op een zekere inbreng en/of compensatie. Wie zal immers te genspreken dat deze luchthaven ook nu al nariomile belangen client? Zou Rotter dam die zo maar van de hand doen?- JAMMER dat een deel van de raad ken nelijk de werkelijke situatie niet geheel riet. De stelling „Schiphol" ts wel voldoende" is negatief. Vergelijken derwijs gesproken: Het is ook niet ver toond dot Amsterdam zegt: „Laat de Ita- veuotifwikkeUtigen maar aan Rotterdam over." Van zo'n geluid zou men in de Maasstad verstomd staan Zoals Amsterdam waarschijnlijk ver baasd hoort van deze kritiek op een nota, die slechts een verkenning is, waar van de betekenis oog steeds wordt over trokken. Het lijkt ons dat de nu geopen baarde appositie „Schiphol" (lees ook: Amsterdam eo KLM) gehee! in de kaart speelt. Zojuist immers beeft de Scltip- iioldirectie een plan voor een vijfde haan hekend gemaakt. Duidelijk is dat zij daarmee de verdere groei van het verkeer wil opvangen, zo dat er nog steeds geen tweede nationale luchthaven nodig is, maar ook geen gro ter Rotterdams vliegveld. Begrijpelijk dat men daar alles doet om steeds groter ie worden en de eerste viool te blijven spe len. Nu streeft de Maasstad geenszins naar dut laatste, maar Schiphol dreigt Rotter dam geheel de pas af te snijden. Is liet zo vreemd als wij hier opnieuw de rivaliteit van twee grote steden zien? Men deitke ook even aan de kwestie* Wereldhandelscentra: Ook hier kan men constateren dut Amsterdam verbeten voor zijn toekomst vecht en dat de KLM pal achter dit streven staat. Een dergelijke krachtige aanpak wordt in Rotterdam node gemist. Als de raad er niet achter gaal slaan zal liet voor i>. 111 \V. ook moeilijk zijn de ijzers in liet vuur te houden. Dc IvLM heelt Rotterdam overigens nooit gesteund. Van de zijde van deze nogal monopolistisch ingestelde maat schappij is dit Ie begrijpen. Decentralisa tie is ook niet alles. De. maatschappij kwam pus op Rotterdam vliegen toen bleek dat er wat te verdienen viel. De Maasstad heeft niet op de KLM gewacht. Zij greep iedere kans aan, die zieli voor deed. (Jok in de luchtvaart breekt een tijd aan, die een ontwikkeling te zien zal ge ven, zoais in de haven reeds lang beslaat. Die van een iiorinule concurrentie in wel ke sirijil Rotterdam door zijn voordelen en zijn reële aanpak groot is geworden. Als liet zover is zul de Maasstad gereed moeten zijn liaar rol te spelen. Voordat door eigen verdeeldheid de kans ver dwijnt. lloe die rol moet worden gespeeld is een volgende fase. Misschien is de nitein- Eén ding is duidelijk: Brenterha- ven is (met inbegrip vat? Bremen) itog altijd Westduitslands grootste containerhaven. Vorig jaar arriveer den cr meer dan 50.000 containers, dit jaar worden er 70.000 verwacht. - Hamburg zit daar enkele tiendui zenden onder. Bremen zelf verliest als contai- langzaam aan betekenis, afstand tot Bremenhaven uur varen) en een moeilijk aan maximum diep gang gebonden Weser, zijn daarvan de oorzaken. In de Neustadter Ha- fen ligt de container-terminal, uit- met drie kranen en 120.000 m2 opslagruimte voor 6000 contai ners. Rederijen die met vol-contai- Of die groei er echter blijft inzit ten, weet ook Bremerhaven niet. De heer Walter Hübenthal van de Kajeanstalt Bremerhaf en der Bre mer Lagerhaus-Gesallsohaft is nog wel optimistisch, maar toch hij er niet onder uit dat de contalnervaart op de Noordatlanti- sche Oceaan zich heeft gestabili seerd, dat het helemaal nog niet zeker is dat Bremerhaven in de containervaart op Australië en het Verre Oosten gaat meespelen en dat ook de aanvoer van Amerikaan se legerlading terugloopt. En legerlading uit dé Verenigde (bestemd voor de in West- Duitsland gelegerde militairen) is reeds jaren een uiterst belangrijke zaak. In de jaren vijftig bestond de helft van de totale goederenove-r- siag daaruit; nu is het nog maar 16 procent (waarvan de helft in contai ners) en er zit nog steeds een da- in. Helemaal zeker van de toe- komst kan Bremerhaven, dus niet zijn. Niettemin worden de containerfa ciliteiten zeer sterk uitgebreid. Men heeft in Bremen (dat met Bre- merhaven ccn twee- eenheid vormt) ervaring genoeg, want Bre men was de eerste Westduitse ha ven die in 1966 containers te behan delen kreeg. In Bremen en Bremer haven zegt men dan oök trots dat daar de Westduitse „know-how" op containergebied zit. De raadsleden hebben het 'de wet houder in deze commissievergade ring niet gemakkelijk gemaakt. In eerste instantie had geen van de spre kers een goed woord over voor de luchthaven en een mogelijke Uitbrei ding. In tweede iastantie, na een ant woord van de wethouder dat niet helemaal vrij was van emoties, ble ken meer leden bereid een stapje te rug te doen. Dat resulteerde in het ge noemde verdergaande onderzoek. Daarbij zal aandacht worden ge geven aan de kosten. —De wethouder gaat er van uit dat het rijk zal betalen. De luchthaven is zowel van. belang voor het rijk als voor Rotterdam. Rotterdam brengt de grond in en het rijk -zal de rest moeien betalen. Op een verzoek om subsidie is echter nog steeds niet geantwoord. Binnenkort krijgt de raad een voorstel om het bureau NV Naco opdracht te geven tot het maken van eên rapport over de geluidshinder. Ook de uitkomsten van de commis- 'sie Kosten wat betreft geluidshinder zullen echter worden bekeken. Het derde punt dat onderzocht zal wor den is de mate waarin luchthaven-en zeehaven van elkaar afhankelijk zijn. Hierom had speciasd drs. A.' J. Lems (soc.) gevraagd. De wethouder stelde dat Rotterdam de luchthaven nodig heeft. Het is een deel van het wel zijn. En welzijn is volgens hem ook een kwestie van verplaatsen. Ten slotte zal ook de planologische kant van de zaak moeten worden nagegaan. Op verzoek van ror. L. Struik (kath,vp.) en met instemming van dé andere commissieleden zullen deze vier punten komen te staan in het rapport-Brouwer in de plaats van diens conclusies. Na enige aarze ling kon wethouder Polak zich hier mee verenigen. De heer Denos was nogal negatief be gonnen. Hij zei dat volgens hem een onderzoek naar de geluidshinder zelfs niet meer nodig was. Die lucht haven ligt aan de verkeerde kant van de stad, zei hij. Rotterdam heeft het financieel te moeilijk om de rege-' ring te gaan helpen in afwachting van een tweede nationale luchtha ven. Hij vond Schiphol voldoende dichtbij. De heer Struik viel over de alinea in de beleidsnota waarin de wethou der stelde dat twee raadscommissies zich met verschillende stellingen in het rapport Brouwer hadden kunnen verenigen. Hij vond dat niet juist uitgedrukt. Pas aart het einde van de vergadering gaf de wethouder toe dat het niet helemaal goed was over komen. Ook dook de heer Struik in de planologische kant van een eventuele luchthavenuitbreiding. Hij ging zelfs zover door te veronderstellen dat al zou de geluidshinder meevallen de ruimtelijke ordening en de planolo gie wel eens roet in het eten zouden kunnen gooien. Mr. C. J. N. van Dongen (soc.) stelde zelfs dat als er iemand is die de stroppenpost, zoals hij de luchtha ven noemde, wilde overnemen hij er graag afstand van zou willen doen. Hij vond het twijfelachtig om op de huidige weg voort te gaan. Een even tuele groei zou alleen maar mogelijk zijn na een zeer kostbare uitbreiding. De heer C. N. van Dis (sg) waarschuwde er voor de economische factoren niet te zwaar te laten gel den. Ook hij was van mening dat in de genoemde raadscommissies de te- I neur aanmerkelijk negatiever was I dan de wethouder had weergegeven. De heer Polak begon zijn antwoord j met de opmerking dat het hoogst on gebruikelijk is dat de gemeenteraad in een dergelijke mineurstemming is, I zelfs geen onderzoek meer wil toela- ten en alles aan Schiphol te willen j overlaten. Hij zei: „Dit project is be- langrijk voor de toekomst, maar men j ziet het niet. Als de geluidshinder er niet was geweest dan zou, aidus de heer Polak fot de raad, u niet zoveel bezwaren hebben gehad". Hij wees op de explosie in de luchtvaart die in feite al is begonnen. De steeds grotere vliegtuigen gaan steeds goedkoper vliegen. Van luxe vervoer is vliegen normaal vervoer geworden. „En dan kan, aldus de wethouder, Rotterdam niet rusteloos toezien en zeggen, Schiphol is wel voldoende". Hij wees er op dat het grondver- voer naar verhouding te lang zal blijven duren al zou er een trein komen. Hij zei ook dat het kortzich tig is om vol te houden dat voor de vlicgbèhoefte en de behoefte aan communicatie Rotterdam zich op Schiphol moet richten. Op verzoek van de heer Lems ging de wethouder vervolgens in op het zogenaamde anti-rapport dat hij overigens uitstekend noemde. Hij bestreed dat de zogenaamde pieken op een luchthaven het gevolg zijn van de goede aansluitingen. Slechts vijftien procent van alle passagiers stapt maar over op een toestel. Ook meende hij dat enkele citaten uit hun verband waren gehaald. Dat een goede luchthaven banen in alle windrichtingen zou nodig heb ben, is volgeris ciè" wethouder en vol gens burgemeester W, Thomassen niet juist. Zowelh'et~'vliegveld van Frankfurt als dat van Tokio heeft alle banen in een richting zonder stagnaties door dwarswind. Ook bestreed de wethouder de op vatting dat de KLMen andere maatschappijen de huidige protectio nistische luchtvaartpolitiek zouden blijven volgen. Men is er op uit om in Europa de vrijheid in de lucht te krijgen. Dan zou het 'gemakkelijker zijn Rotterdam op te nemen in door gaande routes. De kosten van schadevergoeding zouden pas berekend kunnen worden padat het rapport over de geluidshin der gereed is. De burgemeester waarschuwde er tijdens het debat de raadsleden herhaaldelijk voor zich niet bijvoorbaat vast te leggen in uitspraken terwijl er geen voorstel is en evenmin alle juiste getallen be kend zijn. Hij zag in het rapport van de heer Brouwer een eerste verken ning. Wethouder Polak verzuchtte: „De raad denkt nu al dat het alle maal heilloos zal worden". De wethouder en enkele raadsleden waren het er ook niet eens over dat de houding van de provinciale planolo gische dienst nu eigenlijk wel was. Volgens de wethouder zou de PPD alleen bezwaar hebben gemaakt te gen de geluidshinder, volgens enkele raadsleden op vele andere punten ook. Een consolidatie van het huidige veld zou, volgens de wethouder, een missen van de nieuwe ontwikkélin- TJ EG ELM ATI G komen belang rijke mensen en groepen van mensen via de luchthaven Rotter dam ons land binnen, of zij ver trekken ervan. In de laatste tijd waren dat prins Philip (op deze foto samen met havenmeester A. W. F. v. d. Hoek), maandag het voetbalteam van Milaan cn vandaag de Duitse bondspresi dent dr. Hcïncmann. gen worden. Hij vond het ook jam mer dat er al conclusies waren ge trokken voordat de studies waren af gerond. Toen de heer Van Dongen, begon te spreken over een ;,bulder- baan" protesteerde zowel de wet houder als de burgemeester. De heer Polak noemde het een subjectief woord. Over de opmerking van de heer Thomassen dat hij bezwaar had 'te gen een uitputtende behandeling van het rapport zei de heer Van Dongen dat als de raad nu niet een vinger opheft hij tekort zou schieten. Hij 1 stelde dat deze discussie er toe zou kunnen leiden dat er helemaal geen voorstel komt. Wethouder. Polak zei ten slotte dat er geen enkele luchthaven is die ren dabel is. Hij vond het niet erg. „Dit vliegveld is van wezenlijk belang voor deze grote, stad, zowel voor de handel als voor de menselijke ver houdingen," zei hij. ROTTERDAM De Nedêf- landse orkestmusici zullen de. werken van componisten, die be horen tot de actiegroep Noten kraker niet meer uitvoeren, wanneer deze groep voortgaat op dezelfde wijze te ageren. Bjj Notenkraker zijn onder meer betrokken de componisten Louis An- driessen, Reinbert de Leeuw, Mischa Mengelberg, Peter Schat en Jan van Vlijmen. Dit hebben de hoofdbestu ren van de Algemene Bond van Kun stenaars, de Bond van Christelijke Kunstenaars, de Beroepsvereniging, voor Muziekdramatische kunst, de Ne derlandse Katholieke Bond van Musi ci en Artiesten en het Orkestenver- bond meegedeeld. Op 17 november verstoorden 40 leden van Notenkraker een concert van het Concertgebouworkest door met een megafoon hun wensen voor een openbare discussie kenbaar te ma ken. De discussie zou moeten gaan over het openbreken van de structuur van de leiding van het Concertge bouworkest, waardoor een „open pro grammabeleid" mogelij zou worden. Een dergelijke actie ondernamen de Notenkrakers ook tijdens een concert van het Brabants Orkest. De bonden vinden deze handelwijze een gebrek aan collegialiteit en ver antwoordelijkheidsgevoel. Ze wiUen alsnog een gesprek met de actiegroep voeren, al heeft de laatste nooit offi cieel om een openbare discussie ver zocht. GQUDSE6lNSa221-nOTTEROAM,T0L.1!e573.123O32 delijke afloop van de discussie gezien de situatie ven het ogenblik dao nog redelijk. Wie inderdaad de nota-Brouwer als een eerste verkenning ziet kan er dun j vrede mee hebben dat er rut verder en i breder wordt verkend. i Er zijn trouwens allerlei commissies op dit terrein aan het werk. Rotterdamse I initiatieven knnneti er toe bijdragen dal een compleet beeld ontstaat dat bepalend j moet zijn voor een werkelijk nationaal hiclitliuvënbeleïd. Dan zou wel eens kun- neti blijken dat de dienstverlenende func tie, die Nederland in toenemende mate bekleedt, gebaat is met meer dan Schip- j holI daar zit techniek in

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1