ETI-rapport door feiten achterhaald Schiedams centrum zal onder het mes moeten B. en W.: kruispunt Vlaardingen-Oost drastisch wijzigen Raad verheugd over plan dr. Kuyperkade Veel publiek bij raad voor bouw o.l. 'ct Adviescommissie voor beleid burgemeester 90 AGENDA Burgerlijke stand Toch enkele bezwaren Albert Heijn in nieuwe superman NEGEN RAADSLEDEN Sint bezoekt Holy-scholen Schoolse actie 55speelterrein95 VOLKSKERSTZANG Geert delegatie voor B en W Maasland V laar dinger klopte 15.000 kandidaten op punten... m sinterklaas (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De stad Schiedam hoeft geen stadswijk te worden van Rotterdam. Er wordt toegegeven dat Schiedammers veel win kelen in Rotterdam, maar deskundigen vinden de trek naar Rotter dam normaal en niet verontrustend, als men zich een beeld vormt van despreiding van het winkelapparaat in de Waterwegagglo meratie. -Vanavond tot 9 uur open. BEPERKTE WAARDE Ongeschikt sinterklaas Woensdagavond om 6 «mr be gint op de partsne da verkoop -van deze glazen vapo's voor ragfijne verstuiving van parfum, eau de toilette en eau de cologne. Vanavond tot S uur open. Streek-VVV iisiis Nrife* verloor van Overschie afspeelbaar GRATIS .t'n dftjiplijks de ROTTERDAMMER PAGINA 4 2 WQ5M3DAG 3 DECEMBER 1969 Komt ook voor U- Nu hsbbenwij een speciale aan bieding Ennalux kieirtbeoid dia- projafctoren, met haifautoma- tlsch diatransport met univer seel magazijn, hoogte Instelling en afneembare dia-schacht. Een lïchtrterka Halogeenlamp, raai licht, weinig warmte}, 12 Volt, 50 Watt (wat ongeveer gelijk staat aan een iichthoe- veelheid van 250 Watt bij 220 Volt}, geeft een prachtig helder beeld, mede door 't 85 mm öb- jektïef, waarmee U haarscherp kunt instellen. Ennalux, uit de vergelijkbare series van f 110,- een pr'ojek- tor van Westduits fabrikaat in luxe en solide uitvoering, koopt U nu voor nog géén negentig gulden. Woensdagavond pm 6 uur be gint in onze vergrote Foto grafie-afdeling, souterrain, de verkoop van deze Ennalux half- automatische diaprojectoren, kompleet met universeel maga zijn'en halogeenlamp voor sa Ook tmmthgmrgm opt" GMn til of Khrfft. bnt 0 MAASSlüIS Woensdag io december wordt in het Luxortheater «en toneel avond .gegeven voor bejaarden. Het ge zelschap Ittlvoorde tilt nijs-wijsc zal een stuk opvoeren en vertegenwoordigers van de Stichting Bejaardencentrum geven voorlichting over de mogelijkheden van het onlangs geopende dienstencentrum aan de Zuid vliet- De avond begint om zeven uur en 2al om ongeveer halt tien zijn afgelopen. 7 Dit is een van de conclusies van het rapport van het Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland (ETI), waarop wij gisteren ai de aandacht vestigden. Wel meent het ETI dat de bin nenstad onder het mes moet. Het centrum moet in 1980 sterk veran derd zijn, maar Schiedam heeft recht op een eigen city. Al dikwijls is gesteld dat het Schiedamse stadscentrum niet le vensvatbaar zou zijn, gezien de lig ging tussen Rotterdam en "VTaardin- gen die beide de be chikJcin-g heb ben over een ultra modem winkel centrum. Men zou in Schiedam dan moeten volstaan met een aantal voorzieningen op wijkniveau. Overigens moet men aan het ETI-rapport ook weer niet te grote waarde toekennen. Het is namelijk opgesteld in de jaren 1965/1966 en op tal van punten al lang door de feiten achterhaald. Een voorbeeld: het rapport spreekt over winkelvoorzieningen met het oog op Rotterdam. Op steenworpafstand van Schiedam ligt Vlaardingen met een ultra modem winkelcentrum en twee grote warenhuizen. Hierover schrijft het rapport niets. Dit is echter niet zo verwonderlijk als men begrijpt dat beide warenhui- gen die beide de beschikking heb- een groot gedeelte werd opgesteld, nog niet waren gebouwd. Het rapport stelt ook dat het stadscentrum een citywinkelcentrum moet zijn. Deze centra leggen door omvang en samenstelling sterk het accent op schoeisel en kleding. In Schiedam met 100.000 zal zo'n cen trum -het, aldus deETa, het beste doen. De EOT -destcu rtd i-gen zijn ervan overtuigd dat het oude Schie dam in zijn huidige vorm niet meer voldoet. De economische ert sociale ontwikkelingen sinds de Tweede We reldoorlog zijn van dien aard dat voor een reconstructieplan op langere termijn een herziening van het plan en zijn grondslagen noodzakelijk zijn gebleken. Reeds in 1944 werd een eerste reconstructieplan opgesteld, dat uiteraard nu volkomen achter haald is. In vergelijking met dit plan heb ben de ETI-deskundigen nu het ter rein van onderzoek uitgebreid. Thans is het plan van toepassing op het gebied tussen de Havendijk en Nieu we Maas, het bedrijfsterrein van de werf Gusto, de driehoek Rotter- damsedijk Nieuwe Mathenes- serstraat Van Deventerstraat, de noordelijke rand van het zg. Singel kwartier tot aan de spoorlijn en het noordelijke deel van de Broersvest en omgeving en het Doeleplein met omgéving. Uiteraard zullen in dit plan ele menten met historische waarden zo veel mogelijk worden ontzien, maar het ontweip grijpt wel in eenreeds jaren bestaande situatie in. De uitvoering van het plan heeft echter zo'n grote financiële conse quentie dat ook daarmee rekening moet worden gehouden. Gezien de precaire toestand op dit viak Is het de vraag of van dit plan ooit een letter za! worden uitgevoerd. SCHIEDAM Geboren: William F z.v. W. F. de Jong- en C. Krul: JoLanda d.v. W. J. Oïoudt en A. Gelens; Miehei z.v. W. J. Soomers en A. C. M. Nieuwen- huijsen; Erwln A J z.v. G. J. van Kasteren en M. J. M. Vaarting; Eric J J z.v. N. Zagwijn en M. Struijs: Maria H d.v. J. Beumer en H. H. Sonneveld; Mirjam d.v. C. P. Mechielsen en H, L. Drop: Johan L z.v. J. L. van Dijk on T. M. Twlgt; Henne- Jce K. d.v. E. .J Buntjer en H. Duistersnaat; Esther C M d.v. I.. G. J. van Osselen en A. Riem. Overleden: P. Maarland, 73. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het inge wikkelde kruispunt Vlaardingen- Oost moet ingrijpend worden gewijzigd. Dat is de conclusie, die B. en W. hebben getrokken uit onlangs gehouden verkeers tellingen rond dit plein. Vooral tijdens de spitsuren kan het kruispunt het verkeersaanbod niet vlot verwerken. De plannen tot verbetering van het verkeersplein dateren al van zo'n paar jaar geleden. Deze plan nen zjjn nooit uitgevoerd, omdat de opening van rijksweg 20 grote verandering bracht in het Vlaar- dingse verkeersbeeld en het was de vraag, óf het kruispunt Vlaar dingen-Oost werkelijk zo dras tisch moest worden gewijzigd. Daarom zijn opnieuw verkeerstel lingen gehouden met als gevolg, dat de plannen aan de nieuwe situatie zijn aangepast. Uit tellingen op de Mr. L. A. Kesperweg is gebleken, dat de hoeveelheid verkeer duide lijk is afgenomen. Gedurende de spitsuren kan het kruispunt de hoeveelheid verkeer niet aan, want hoewel rijksweg 20 het verkeersplein Vlaardingen-Oost belangrijk heeft ontlast, is door de snelle toename van het verkeer nog steeds sprake van een situatie, die B. en W. „ongeschikt" noemen. Zij stellen de gemeenteraad dan ook voor het aantal opstelstroken voor het afslaande verkeer af te stemmen op de gegevens, die de verkeerstellingen hebben opgeleverd. Verder zijn verkeerslichten nood zakelijk en wil men het gehele kruis punt asfalteren. Het vlakbij het verkeersplein ge legen Shell-benzinestation zal moe ten worden verplaatst. Hoewel het huurcontract pas iii 1975 afloopt, is de eigenaresse bereid te praten over een verplaatsing op vroeger datum. De kosten, verbonden aan de ver betering van het plein, zijn de ge meenteraadsleden vertrouwelijk mee gedeeld. Wel is een rijkssubsidie te verwachten voor de helft van de kosten. Het is de bedoeling het werk eind maart 1970 aan te besteden. Twee jaar geleden heeft de raad al een krediet verleend. MAASSLUIS Dezer dagen is een bespreking gehouden met de mensen die In de komende maanden de gesprekskrln- gen gaan leiden ovër de algemene her vormde kerkvergacteringnvan volgend jaar. De onderwerpen voor de gesprekken zijn •gerubriceerd in zes rubrieken. Alle belij dende-, doop- en geboorteleden ktinnen z!ch voor deelname opgeven. Natuurlijk PLATENBONNEN HALEN G, P. VAN DAAJLEN JR. (Van een onzer verslaggevers) ROZENBURG Albert Heijn heeft vanmorgen haar achttiende supermart van dit jaar geopend aan de gereconstrueerde Molenweg. Hét winkelpand aan het Raadhuisplein waarin het bedrijf drie jaar een zelf- bedieningszaak heeft gehad, staat nu te koop. Gisteravond was er in de nieuwe zaak een druk bezóchte instuif, tijdens welke het toegestroomde publiek zich de kaas, de worst en wat dies meer zij goed liet smaken. Eerder op de dag verrichtte de heer J. van Meer lid van de raad van beheer de offi ciële opening, nadat burgemeester H SlootS een korte toespraak had ge houden. De nieuwe supermart heeft een oppervlakte van 880 m2, waarvan 575 m2 voor de verkoop is bestemd De bouw werd uitgevoerd door het Rotterdamse aannemingsbedrijf A.C.B. naar een ontwerp - van architect X Hoogstad, eveneens uit Rotterdam. Bedrijfsleider is de heer J. H. van Roon. Hij zwaait de Echepter over dertig personeelsleden in fulltime- en twintig in parttime-dienst. HOEK VAN HOLLAND Maan dag 22 december om half acht zal in de gereformeerde kerk aan de Ma- hustraaf de jaarlijkse volkskerstzang worden gehouden, dit jaar met mede werking van enkele zangkoren. Hoofdzaak blijft echter het zingen van de bezoekers' zelf. Juist omdat men als regel veel mensen trekt die niet 'regelmatig kerkdiensten bezoe ken, wil men de zang'volledig behou den. De medewerking van de koren is dan ook .uitsluitend bedoeld als ondersteuning van de volkszang. De harmonievereniging „Rotterdam aan Zee" zal 1 u lewerking verlenen ÜglÜ V'"j (Van onze correspondent) MAASLAND In tegenstelling tot andere raadsvergaderingen, was er gisteravond tamelijk veel publiek op de tribune. Hoofdzakelijk ging de be langstelling uit naar het voorstel tot het stichten van eeïi openbare lagere school. De heer B. Stolk (lib) prees de voortvarendheid van het actiecomité maar ook had hij een woord van lof voor de aktiviteit van B en W, die reeds kort na het indienen van het ILik/ Komt ook voor Parfum, eau de toilette en eau de cologne moet (en dat weet elke vrouw) fijn verstoven wor den, wilt U er het meeste effekt van hebben. En voor zo'n fijne (en zuinige) verstuiving 2orgt deze glazen vapo. Fraaie verstuiver van bewerkt kristalhelder glas in een bij zonder elegant modeL Voor deze solide vapo, die op Uw toilettafel zeker niet mag ont breken, betaalt U nu nog géén gulden. I voer 98: Ookmnnctogoxtsenopwi G0a tat. of nchtift. beft verzoek met een voorste! ter tafel zijn gekomen. De heer W. van Geest (ch) merkte op dat 'bij het verzoek handtekenin gen waren overgelegd die per order getekend waren. Hij vond dit niet juist en ook niet wettelijk. Ook vroeg hij zich af of drie leerkrachten nodig zijn voor de 66 leerlingen die de school met augustus volgend jaar zullen bezoeken. Burgemeester F. J. Groot Enzerink zei echter datalles aan wettelijke bepalingen onderhevig is. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangenomen. Hei voorstel tot het delegeren aan B es- SV van het benoemen van on derwijzers, werd een punt van uit voerige bespreking. Verscheidene raadsleden waren van oordeel dat de raad hierin ook wat te vertellen moet hebben. De burgemeester vond daarente gen, dat bij een benoeming van on derwijzers, die zeer schaars zijn, de man direct benoemd moet kunnen worden. Hij zegde toe dat de benoe ming zal geschieden in overleg met een nog te benoemen oudercommis sie. Hel voorstel werd met vijf tegen vier stemmen verworpen zodat de raad mee tc beslissen krijgt in het benoemen van onderwijzers. Voor het oprichten van een streek-VVV werd een krediet van 755,85 zonder hoofdelijke stemming beschikbaar gesteld. Dit komt neer op 0.15 per inwoner. De heer A. van der Hoeven was van mening dat het weinig zin heeft, omdat er niet zoveel te beleven valt in Maasland. De heer W. van Geest, (ch), wethouder A. Buitelaar en de heer L, Witkamp (ar) waren echter een andere mening toegedaan en ga ven bloemlezingen over al het schoons dat in Maasland te zien is. Besloten werd ook een krediet van ƒ11.450 beschikbaar te stellen voor het opstelien van een ontwerp voor een sport en recreatiepark en een krediet van ƒ75.00 voor het instellen van een onderzoek naar de woning behoefte. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De gemeenteraad heeft dinsdagavond met veel in stemming het besluit genomen de beschoeiingen van de Dr. Kuyper- kade en een gedeelte van de Zuid- vliet te vernieuwen. Bovendien zal de Dr. Kuyperkade tot voetgangers gebied worden verklaard. De aan te leggen tegelbestrating zal wor den opgefleurd met bloembakken. De raadsladen toonden zich bij zonder verheugd over de snelle wijze, waarop B. en W. met dit voorstel zijn gekomen. "Wel bestond pessimisme over de datum, waarop de plannen zullen worden uitge voerd. „We zijn nu eenmaal afhan kelijk van de financieringsmiddelen van het rijk", aldus wethouder J. van Gelderen. Hij gaf de toezegging, dat onmid dellijk met het werk zal worden begonnen wanneer het rijk de be nodigde 280.000 financiert. Over de plaats van de beide bruggen, bestemd voor dè voetgangers en voor de bevoorrading van de win kels aan de Dr. Kuyperkade, be stond enige onenigheid. Diverse raadsleden vonden de plaats van de bruggen te ver ver wijderd liggen van deze winkel straat. Zij drongen er bij B, en W. op aan te bestuderen of niet een andere'plaats de voorkeur verdient. Wethouder Van Gelderen deelde mee dit met de betrokken bewoners en winkeliers te zullen opnemen. komt ook voor U Sterrenparade is de 'nieuwste Sunderland l.p. een unieke ne- derlandse l.p.' met onze be roemdste sterren een eigen ter meuien produktïe, vandaar de bespottelijke prijs. Sterrenparade een geweldig ge zelliga l.p, met 14 gouden hits door de volgende nederlandse topartiesten: Zangeres zonder naam. Heikrekels, Zwarte Lola (Annie Heuts), Dikke Leo, da Boertjes van Buuten en Jan Gorissen. Een plaat met beroemde num mers, waaronder Moeder hoe kan ik je danken. Waarom heb jij mij laten staan. Zwarte Lola, Er is geen bier op Hawaii, Bia mien op de Bosrderieë en de Kiokkenwals. Deze speciale produktïe (welk ander merk'brengt zoveal top pers op één plaat), nu voor nog géén zes gulden. Ook wat betreft het uiterlijk van beide bruggen zal nog overleg wor den gepleegd en wel met de com missie voor openbare werken. De bruggen dienden naar de mening van een paar raadsleden te worden aangepast aan het oude stadsdeel en niet te strak en modern te wor den uitgevoerd. De bevoorrading van de winke liers en bedrijven 'aan de Dr. Kuy perkade zal, na realisering van het plan, met steekvvagens moeten ge beuren. Burgemeester W. J. D. van Dijck wilde overwegen of, zoals in andere steden ook gebeurt, de win kelstraat gedurende een paar uur 's morgens kan worden opengesteld voor de transportbedrijven. De andere punten opde agenda passeerden zonder veel moeite .de hamer. Ook het voorstel tot het verkopen van grond aan de Hout snipstraat:Koolmeesstraat voor de bouw van een apostolische kerk werd zonder de discussie aange nomen. Alleen de heer G. Boer (pac. soc.) 'stemde tegen, omdat hij aan erfpacht van grond de voorkeur geeft boven verkoop. (Van een onzer verslaggevers.)' VLAARDINGEN Dc Vlaardinger L TIi n G.J.A.A. van Vliet slaagde in juli jbchaakclub HVU van dit jaar voor het middenstands diploma Algemene Handelskennis met 57 .punten uit zes examenvakken. Gebleken is, dat hij van de 15.000 examenkandidaten het hoogste aantal punten heeft behaald. nthtrwi» BSR Voor deze prestatie is de heer Van Vliet dinsdag,uitgebreid in de bloe metjes gezet. De directeur-generaal van het ministerie van economische zaken, de heer H. Reimer, overhan digde hem in Den Haag een bronzen legpenning met inscriptie. Ook ont- j ving hij het boek „De Wereld van Rembrandt" van Robert Wallace. Behalve een paar functionarissen van het ministerie, was bij deze hul diging een aantal vertegenwoordigers van het handelsonderwijs aanwezig. De heer Van Vliet kreeg zijn oplei ding aan de officieel erkende mid denstandsavondschool van de heer A. de Weger in Vlaardingen. Deze avondschool is aangesloten bij de centrale voor christelijk handelsonder wijs, waarvan de heer Van Vliet het boek „Waar vindt men nog zo'n land" van ir. C. H. J. Maliepaard ontving. VLAARDINGEN Het eerste tiental van de ^schaakvereniging HVO 'S er niet in, geslaagd Overschie 1 in bedwang te houden. Na de speeltijd stond HVO achter met 6V22'/s en omdat ook de afgebroken partij van Visscher tegen Van Veen verloren staat, ziet het er naar uit, dat de eindstand 7Vi2'/s voor Overschie zal worden. Persoonlijke uitslagen: HVO Overschie: Korpershoek Nathans 0X, De Jong De Vrij 01, Vis scher Van Veen afg., Akkermans Wilschut Van Driel Voorberg 01, Van der Vaart Hammer 01, Smeekes Liefhebber 10, V.d. Kloet Engelfriet 01, Korpel Blonet 'liVa, Uithol Degeling VaVa. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN. Sint Nico- laas zal ook dit jaar op 5 december alle zestien scholen in de wijk Holy bezoeken. De tocht begint 's morgens om half negen vanaf het viaduct Lepelaarsingel.: De Sint zal, behalve door veertien zwarte pieten, worden vergezeld door ruiters van manege De Hoefslag uit de Zuidbuurt. Na de rondgang langs de scholen zal de Sint een bezoek brengen aan langdurig zieke kinderen en aan de Midhal. Woensdagavond.om 6 uur be gint in onze vergrote discohoek souterrain, de verkoop van de ze unieke Sterrenparade pleat, een 30 cm Lp. met nederlandse toppers, stereo, ook mono afspeelbaar 5; Vanavond tot S uur open. Ookmnrnhsmorgm 0rut» etén ttf. of Khrift bttr. Ate0" 2 snelheden; volledig getransistoriseert; speelt op liehtnet en batterijen; 7 maximum speelduur 3 uur; automatisch telwerk; sec, dynamische microfoon, diode kabel, haspel en lane- speelband. Adviesprijs ƒ398,- speciaie OOGAARD-prijs VLAARDINGEN Burge meester mr. J. Heusdens heeft besloten een commissie voor be stuursaangelegenheden in te stellen, die hem kan adviseren en inlichten b(j beleidskwesties. De commissie bestaat uit negen raadsleden. Bij de begrotingsbehandeling van vorig jaar is de de wenselijkheid van deze commissie uitgesproken. De burgemeester zegde toe hierover de commissaris van de Koningin en enkele colleges te polsen. In een toelichting op zijn besluit zegt de burgemeester, dat deze nieuwe commissie een ruimer karak ter heeft dan de adviescommissies, zoals die in bijvoorbeeld Amster dam, Rotterdam, Dordrecht en Vlis- singen zijn ingesteld. Deze behande len alleen zaken betreffende de openbare orde. De Vlaardingse commissie zal de burgemeester echter adviseren over zaken, die zijn beleid aangaan; overigens alleen wanneer de burge- meester overleg met de commissie wenselijk acht. Ook is het overleg in de conpiissie vertrouwelijk als de burgemeester- dat nodig vindt.. Bovendien zal de burgemeester de leden zelf benoe men. De commissie kan op haar. beurt de burgemeester uitnodigen zaken betreffende zijn' beleid ter sprake te brengen, als minstens drie leden dit verzoek ondersteunen- Zij mag alleen advies uitbrengen, indien minstens vier leden aan het overleg deelnemen. De eerste „commissie bestuurs aangelegenheden burgemeester" is als volgt samengesteld; de, dames mr. M. BellingwoutRoodenburg, L. van Duijn—-Spruijt, J. J. van GentDe Ridder, mr. M. Li. Hoogen- dijkVan Holst PeLlekaan en de heren A. G. Kloots, R. P. Remmers waal ,A. J. M. Tetteroo en A. van der Veer. Als Sint Nicolaas-attractie krijgt- U bij contante betaling Een handige opberg-cassette met een dubbel-langspeelband. Korte Hoogstraat Telefoon 343714 Bijkantoor „De Rotterdammer". Lange Kerkstraat 82, tel. 2S.73.S2. Klachten bezor ging: Joh.. Groneleld, Sin-gel 93, tel. 26,35.38, ma. t/m vrijdag 18.38-19.30 en zaterdag I8-19 -uur. Redactie Schiedam: JR. M. van Houweltngen, Julianalaan 84c. tel. 2S.57.S4, b.g.g. 11.55.88 toestel 156. Alarmnummer politie: 26.46.66. Alarmnummer luchtvervui ling en melding geluidshinder: tel. 26.26.26. Apotheek: Jansen, Van Swindensinge! 42. tel. 26.49.17. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „De in spraak mag niet tot de vol wassenen beperkt blijven", zo dachten een paar leerlingen ban de vijfde klas vin de Pax Christischool aan de Reiger laan in Holy. Ze pakten pen en popier en schreven B. en W. een brief. Daarin vroegen ze het ge meentebestuur een terrein te bestemmen voor vrij spel. Ze hebben wel 'een speelterrein vlak in de buurt, maar dat is voorzien van klimrekken en niet zo geschikt voor bijvoor beeld voetballen en het bou wen van hutten. De schrijvers van de brief zijn Marcel Coenen, Han Ad miraal en Ernstjan van Alphen. Ze gingen met hun epistel de buurt af en verzamelden maat liefst een paar honderd hand tekeningen van leerlingen en ouders- De drie jongens hebben nu burgemeester mr. J. Heus dens gevraagd hem officieel een petitie te mogen aanbie den. Het antwoord zal vermoe delijk positief zijn, maar voor lopig staat de brief op de lijst van ingekomen stukken vpor de gemeenteraadsvergadering, die volgende week donderdag of vrijdag wordt gehouden Dat hangt af van het aantal vergaderingen, dat de behan deling van de begroting in be slag neemt.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2