Hoe vaak hoor je niet: Royal Club Tonic zal wel veel duurder zijn dan gewone tonic Motie tegen startbaan aangenomen met 45-8 FERLOREN ONNODIG? Geheim rapport over Maasvlakte openbaar? flEHDH Royal Club Indian Tonic i i Quinine Masterplan recreatie Rijnmond op komst Veemarkt tot februari nog in Rotterdam 5©» Tuin op twaalf de etage Minister Bakker opent „Eurogeul" Spoedig besluit over plannen Gekro in Botlek Wethouder Worst tijdens overleg: VOORKEUR VLIEGVELD HOEKSCHE WAARD? BERNISSE99 NU VAN STAPEL? pÊ rotterdammer (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De reeds fel omstreden (eventuele) uitbreiding van de luchthaven Rotterdam met een startbaan voor het zware verkeer benoorden de Doenkade lijkt op wel zeer losse schroeven te staan. Dat is dan te danken zo men wil te wijten aan de Rijn- jiondraad, die woensdag met overgrote meerderheid een motie aanvaardde. PvdA-fractievoorzitter J. de Jong diende dit voorstel in tijdens de begrotingsbehandeling. Zes leden uit andere fracties hadden mede-ondertekend. Kritisch bekeken UNIEK KRITIEK Woonmilieu: veel te wensen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de be grotingsbehandeling werden woensdag in de Rijnmondraad vragen gesteld met betrekking tot de uitbreiding vair de Maas vlakte. Gecommitteerde P. -Th. Biersma moest verwijzen naar het (geheime) rapport dat de rijkswaterstaat aan de minister heeft uitgebracht. Voor iemand die thuis een kleine werkkamer had, hebben wij rondom een pilaar een bu reau bedacht en gemaakt. Voor iemand die was verhuisd van een groot huis met een fijne tuin naar de 12e etage van een flat ont wierpen wij een unieke plantentuin. Archï-interieurisgeengewonemeubelwinkel. Natuurlijk kunt u ertafels en stoelen kiezen, banken, fauteuils, vloerbedekking, lampen en gordijnen - maar we verkopen u niet zon der meer allerlei dingen, We luisteren eerst goed naar wat u wilt. U praat met een binnenhuisarchitect, die eventueel voor u aan zijn tekentafel gaat zit ten. U bent welkom. Begrijpelijk. Royai Club Tonic is ook zo goed. En toch is de prijs maar 75 cent voor een grote fles. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een beslis sing over de vraag waar de Rot terdamse veemarkt naar toe moet is donderdag niet genomen, tijdens het in Den Haag gehou den gesprek dat ruim twee-en- een-'half-uur duurde. De Rotter damse wethouder J. Worst heeft echter wei onomwonden laten weten dat Rotterdam de vee markt niet handhaaft. Tenslotte werd een compromis bereikt. Rotterdam zal niet op staande voet de veemarkt slui ten, maar de zaak pas in febru ari in de raad brengen. PAGINA 3 2 A DONDERDAG 4 DECEMBER 1969 In dc motie wordt gezegd dat de uitbreiding van het Rotterdamse vliegveld op overwegende bezwaren stuit en wordt geconstateerd dat eventuele plannen nu reeds hebben geleid tot onlustgevoelens bij een groot deel der bevolking van het Rijnmondgebied. Dan noemt de motie de eventuele aanleg van een nieuwe startbaan onaanvaardbaar. De motie was ondertekend door de heren J. de Jong (soc), R. Suuren- donk(pac.soc.), B. E. Coilé (comm), A. Snoek (BP), W. Adriaansens (lib), H. W. Netaal (kath) en J. de Meer HEEFT Rotterdam hel „luchtliavenspe.l" a! verloren nu de Rijnmondraad het „onaanvaardbaar" heeft Uitgesproken «ver rrn eventuele uitbreiding? Men is geneigd drac vraag bevestigend te beantwoorden. Feitelijk betekent deze uitspraak na melijk dat Rijnmond gezien zijn pla nologische bevoegdheden wijzigingen in liet plan voor het betreffende gebied- niet zal goedkeuren. En zonder zn'ri wij- tiging zou Rotterdam niet aan het aan leggen van een startbaan kunnen denken. Daar komt trouwens nog bij dat liet be nodigde gebied (Schieveense polder) voor «n groot deel buiten Rotterdam en ook buiten Rijnmond ligt. Planologisch ressor- leert dit stuk (van o.a. Berkei) onder dc provincie en het mag bekend 'heten dat men in die kring niet enthousiast is voor bet eventuele nieuwe hnnnproject. Rotterdam tan natuurlijk proberen zijn plannen toch door te zetten door bij hoger bestuur in be roep te gaan of een z.g. aanwij zing te vragen. Dan zou zich een geval voordoen als in de kwestie-Rijnpoorthaven. Zover is het echter nog niet, niemand weet nog zéker of Rotterdam zal willen uitbreiden. Vorige week gaf de betreffende raads commissie na veel tegenkanting - haar goedkeuring aan B. en \V. om nadere stuflies (geluidshinder en kosten o.a.) te maken. (Bij dio gelegenheid bespraken wij de situatie-uitvoering en wezen wij op de rivaiiteitskwestie Amsterdam-Rotter dam, die zeker ook een rol speelt.) Er is dus niets beslist over een uitbrei ding. Maar dies lijkt of dit wel iret geval is. Bovendien spelen emotionele factoren ook nu weer een grote rol. Bijna zonder enige overweging stelt de Rijnmondraad vast dat er „overwegende bezwaren" te gen Re uitbreiding zijn. Wij zijn het eens niet de Rijnmond- raadsleden, die dit besluit niet rationeel vinden in dit stadium. Men legt hiermee een slagboom voor een weg, waarvan men niet eens weet of er wel verkeer over zal willen 7AG de meerderheid van de Rijnmond raad een kans zich ook eens te doen gelden? Omdat Rijnmond zich op een van de belangrijkste gebieden (de planologie) nog zo weinig heeft doen horen? Dan begrijpt trien niet dat op dit stuk pas een vuist kan worden gemaakt als er een band is. Aan die hand wordt druk gewerkt in de vorm van het structuurplan. Misschien kunnen gecommitteerde Biersma en zijn 51 af in die schets ook eens aangeven waar t'j dan wei een luchthaven willen? Ver moedens gaan in de richting van de Hoeksche Waard, waar ruimte is en ge luidshinder voor niemand een last lijkt. Als dit idee een plan wordt zal de druk 0|> de Hoeksche Waard alleen maar gro ter worden. Deze situatie speelt dan weer in de kaart van Rotterdam, dat industria lisatie van dit gebied onontkoombaar aclit en terecht naar liet ons toeschijnt. En ajs de regering liet met dit plan eens zou tijn mag er niet te lang worden gewacht. Rotterdaan en de Delta 'heeft een flink vliegveld broodnodig. En de Hoek sche Waard is niet ver weg. Men kan daarbij het huidige vliegveld blijven ge bruiken voor bijvoorbeeld de kleine lucht vaart, Als maar wordt bedacht dat de bttidige klachten over geluidshinder juist bun oorzaak in die kleine iuohtvaart vin den. "v oar wie het geheel zo beziet is liet Juohthavenspel" voor Rotterdam nog niet verloren. Het is niet onmogelijk dat de Dijnmondraad zich onnodig heeft vastge legd. Maar behalve de emotionele factoren sPelea waarschijnlijk zaken als het zwak ke luchthavenbeleid in een voorbije pe riode voor de Maasstad de rol van een tekening, die zo af en toe wordt gepre senteerd (PCG). De heer Dc Jong wilde, ge heel los van het door Rotterdam in het vooruitzicht gestelde nadere on derzoek, nu reeds een duidelijke uitspraak over de uitbreiding van de luchthaven. Hij wilde één en ander ook verankerd zien in. de indicatieve planologische structuurschets, die vóór 1 mei 1970 dien te verschijnen. Gecommitteerde P. Th. Biersma stelde, dat het Rijnmondbestuur uit het oogpunt,....van geluidshinder be zwaren heeft'."tegen de aanleg van de tweede startbaan op de Luchthaven Rotterdam. Het bestuur heeft dit standpunt enige maanden geleden al kenbaar gemaakt en wel in antwoord op desbetreffende schriftelijke vra gen van de PCG'er De Meer. De heer Biersma had tegen de motie dan ook geen enkel bezwaar. In dé bestuurskringen van Rijn mond schijnt de voorkeur uit te gaan naar dc aanleg van een vliegveld in het zuidwestelijk deel van de Hoeksche Waard. Het Haringvliet zou dan als een ideale invliegtrog kunnen dienen. Ideaal, omdat daar niemand woont en er dus geen sprake van geluidshinder kan zijn. Het besluit van de Rijnmond im pliceert, dat er ;in het bestaande bestemmingsplan geen wijzigingen worden aangebracht. Voor Botterdam staat er nu nog maar één weg open: De, minister van verkeer en wa terstaat om een zogenaamde aanwij zing verzoeken. De bewindsman zou dan -r- het besluit van de Rijnmond raad negerend opdracht moeten geven het bestemmingsplan zodanig te wijzigen, dat de aanleg van de. nieuwe startbaan mogeliik wordt. Die kans is echter niet bijster groot... Bij de afronding van deze zaak stelde voorzitter W. A: Fibbe.vast dat hier van een uniek verschijnsel katv worden gesproken: Een motie, naar aanleiding waarvan niemand discus sie voert. Kennelijk begrijpend, dat er tongen'zouden kunnen loskomen, verklaarde hij toen dat alleen stern- motiveringen zouden worden geac cepteerd. P. Th. BIERSMA ..vliegveld in Hoeksche Waard.... Die volgden ook: Om grote trekken kwamen de argumenten der te genstanders hierop neer dat zij het niet rationeel vonden nu deze beslis sing te nemen en eerst de onderzoe kingen van Rotterdam wilden af wachten. De oppositie bestond uit: de WD-ers ir. J. A. Beukers en dr. M. C. Geerling; de FCG-ers mr. A. J. Jansen en mr. M. A. B. A. v. Meete- len; de SGP-er H. G. Barendregt en de KVP-ers J. P. v. Bergen en A. J. v. d. Berghe. De stemverhouding, was 45 voor en acht tegen. De problematiek rondom de even tuele uitbreiding van het vliegveld vormde het klapstuk van de overi gens matte tweede dag der begro tingsbehandeling van Rijnmond. Het dagelijks bestuur met name gecommitteerde Biersma kreeg overigens kritiek te verduren in ver band met het lange uitblijven van de indicatieve planologische struc tuurschets, die ais uitgangspunt kan dienen voor een formeel streekplan voor het Rijnmondgebied. Mr. A. W. Kamp (lib) merkte onder meer op, dat Rijnmond op het stuk van de ruimtelijke ordening nog maar weinig heeft gepresteerd. En dat terwijl dit krachtens.de wet op het openbaar lichaam Rijnmond één van z'n belangrijkste taken is. De heer A. van der Veer (pac-soc) meende, dat de industrie bij de ruim telijke ordening verreweg het best aan haar trekken is gekomen. Daar entegen loopt de woningbouw ver achter én is er op bet gebied van recreatie alleen- nog maar sprake van plannen. De heer A. J. van den Berghe (KVP), die ook namens de PCG het woord voerde, achtte de tijd nog niet Over dit rapport kon de heer 'Biersma geen -mededelingen doen. Hij verklaarde zich wel bereid con tact op te nemen met de betrokken minister om te komen tot spoedige publicatie van dit, met spanning te gemoet geziene, rapport. Het woonmilieu in het Rijnmondge- foied bracht ook nogal wat tongen in beweging. De heer B. Duyster (soc) meende, dat het stedebouwkundig kli maat zeer veel te wensen overlaat. In de stadswijken ontbreken de meest elementaire voorzieningen, zoals wijk- gebouwen, leeszalen, sportaccommo daties en (speel)ruimten voor de jeugd. Hij pleitte voor meer coördinatie tussen de gemeenten bij het opstellen van bestemmingsplannen, een gro tere variëteit in de woningbouw en op de toekomst gerichte verkeersvoor- zieningen, vooral met betrekking tot het openbaar vervoer. De heer Duyster vroeg zich af of het Rijnmondgebied met z'n 23 ge meenten eigenlijk niet te klein is. Het zou wellicht gewenst zijn Rijn mond uit te breiden met die gebie den, welke op de één of andere wijze nauw bij dé ontwikkeling van het Rijnmondgebied betrokken zijn. Gecommitteerde Biersma gaf toe, dat er sterke relaties tussen Rijn mond en diverse gewesten (de Drechtsteden, Gouda en omstreken, de Hoeksche Waard) bestaan. Uit breiding van het Rijnmondgebied is echter "een zaak, die enkel en alleen de minister van binnenlandse zaken regardeert. Mr. A. W. Kamp (lib.) was van oordeel, dat de 3000 hectare voor de uitbreiding van de Maasvlakte ge makkelijk te vinden zijn. Dat dit con sequenties voor de kustlijn van Voor- ne tot gevolg zal hebben, achtte hij niet zo'n groot bezwaar. Het duingebied van Voorne kan dan voor de recreatie worden be stemd, zodat er heel wat meer men sen van kunnen profiteren dan thans het geval is. Als alternatief noemde de liberaal de Hoeksche Waard, die dan wel bij het Rijnmondgebied zou moeten worden getrokken. Gecommitteerde Biersma merkte in zijn antwoord onder andere op, dat het streven van Rijnmond daad werkelijk gericht is op een beter woonmilieu. Rijnmond is -door uitbrei ding van de staf nu in staat de ge meenten bij het opstellen van bestem mingsplannen adviezen te geven. GOUDSESINGEL 221 - ROTTERDAM - TEL116e73.123082 rijp om nu al over de structuurschets te discussiëren. Wel was hij van me ning, dat het beleid van Rijnmond ten aanzien van het woonmilieu een veel breder terrein dient te bestrij ken. Gecommitteerde Biersma kon de raad ten dele gerust stellen: De structuurschets zal in de tweede helft van april 1970 gereed komen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Minister Bakker van verkeer-en waterstaat zal vrijdag 19 december officieel de „Eurogeul" voor Hoek van Holland openen. Per helicopter zal de minister Samen met burgemeester W. Thomassen 's middags aan, boord van de Engelse Shell-tahker Mèlo (209.000 ton en ko mend met ruwe olie uit de Perzische Golf) worden gezet, die dan inde vaargeul zit. De Melo is het eerste „officiële" schip dat met de maximale diepgang van 62 voet via de geul Europoort zal binnenlopen. Er is echter reeds eerder een klein aantal schepen met die diepgang binnengelopen, o.m.-onlangs de Sheil-tanker Metula. ■•y§ £v.. 44 - "K Op het terrein van Van Gend en Loos aan de Wilhelminakade is de 32- jarige chauffeur J. J. J. Duivenoorden uit Ter Heide woensdag bekneld ge raakt tussen een aanhangwagen en een vrachtwagen. Met borst- en buikklach ten is hij naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Op de Botlekweg is woensdag een trekker met oplegger ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting van de weg geraakt en in de sloot terecht gekomen. Het verkeer werd geruime tijd gestremd. Niemand werd gewond. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een z.g. master plan voor. de recreatie-inventaris van bestaande en nodige recreatiemoge lijkheden omvattend, past in de struc tuurschets, waaraan Rijnmond druk bezig is. "We", proberen nu zo snel mogelijk, te inventariseren en priori teiten vas t te stellen, s Daarna komen wij met', het plan de Rijnmond raad. Dit zei gecommitteerde mr. H. B. Engelsman in dé begrotingsbehande ling van woensdag, in antwoord op vele vragen, vervat in betogen van diverse fracties. Hij vermeldde dat Rotterdam zijn volle medewerking geeft 'bij de inventarisatie. De ontwikkeling van het recreatie schap West-Voorne gaat .goéd, consta- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De commissaris sen der NV Afvalverwerking Rijn mond zullen spoedig een beslissing nemen over de vraag van het destruc tiebedrijf Gekro of de afvalgassen van dit bedrijf in de ovens van de vuil verwerkingsinstallatie Botlek kunnen worden verbrand. Dit 'besluit is uiteraard van belang, (gezien de reeds lang bestaande plan nen om het destructiebedrijf naar de Botlek over te plaatsen. Het wordt dan gebouwd bij de nu pas in aan bouw genomen afvalverwerking van Rijnmond, een instantie, waarin ge meenten en het openbaar lichaam deelnemen. Tijdens de begrotingsbehandeling deed gecommitteerde mr. H. B. En gelsman in de Rijnmondraad van een en ander mededeling. Hij zei verder dat de onderhandelingen over de kos ten, die zijn verbonden aan de over plaatsing van de Gekro naar de Bot lek, met het rijk voortgaan. teerde mr. Engelsman. Maar de opzet is te bescheiden. Het sohap heeft nu in overweging met Rotterdam in con tact te treden. Ais de Maasstad zich aansluit kan o.a. de subsidiëring van rijkszijde waarschijnlijkgemakkelij ker tot stand komen, veronderstelde de gecommiteerde. Dit laatste geldt ook met het oog op dè aanleg van het z.g. derde slag in het duingebied van' Rockanje een' overgang, die met het oog op het steeds stijgende bezoek aan. de stran den, zeer gewenst is. Helaas, zo moest mr. Engelsman hieraan toevoegen, ziet het er nu met de plannen voor dat derde slag nog niet best uit. Het bestemmingsplan voor Rockanje's duingebied is na melijk niet geheel goedgekeurd. In het afgekeurde deel ligt precies de strook grond, waar het slag zou moe ten komen. Eerst moet nu een nieuw plan worden gemaakt. Voor het- uitvoeren en. beheren van het grote recreatieproject „Bemissè" op Voome-Putten lijkt het nu zeker dat Rijnmond aangewezen zal wor den. De betrokken gemeenten zijn er in grote lijnen hierover eens. Deze oplossing zal niet meer kosten dan wanneer voor dit gebied (500 ha) een schap wordt gevormd. Tal van vragen werden gesteld op het 'gebied van de volksgezondheid. In antwoord daarop zei de gecommit teerde o.a.: De Rijnmondraad ver beeldt zich op dit gebied alles te zeggen te hebben, maar als je de Rijnmondwet er op na kijkt is er niets te vinden". Aan onderzoek van mogelijkheden op het gebied der geestelijke volksge zondheid was de heer Engelsman nog niet toe. Het enige concrete volks- gezondheidspunt is de opdracht, die Rijnmond van Ged. Staten heeft ge kregen als „district 6" te fungeren in het kader van de nie.uwe opzet voor ambulance-vervoer. Rijnmond- gaat hier inventariseren en een opzet maken; waarover het voor 1 april 1970 aan de provincie moet rapporteren. Bij het Rijnmondge bied zijn voor deze gelegenheid ge voegd de gemeenten van de B-drie- hoek: Berkei, Bergschenhoek en Bleiswijk. Mogelijk komt ook Maas land er nog bij. Het bedrijfsleven zal voor 4 fe bruari zijn standpunten ter kennis moeten brengen van de heer J. Meyer, die namens de minister de discussies leidde. Op 4 februari komt men dan nogmaals bijeen voor het nemen van de definitieve beslissing. Op de bijeenkomst waren ook de belanghebbende gemeenten,' te weten: Den Bosch, Utrech en. Leiden, verte genwoordigd aSyE^^ëtrokken wet houders en hün* "adviseurs. De. ge meentebesturen. van' deze drié ge meenten zijn bereid aan het oyerleg met hetb edrijfsleven deel te nemen, zo verklaarden zijn. Voor het bedrijfsleven, vertegen woordigt door boerenorganlsaties en vee- en vleeshandel, betekent het standpunt van wethouder Worst een kennelijk niet door allen verwachte tegenslag. Het van de kant van het bedrijfsleven naar voren gebrachte „de markt moet in Rotterdam blijven" werd hierdoor immers een slag in de lucht. De discussies droegen zodoende soms een hard karakter. Met het be reikte compromis om op 4 februari nogmaals bijeen te komen en voor die tijd de standpunten van het bedrijfs leven aan de voorzitter bekend te maken, waren de meeste aanwezigen ten slotte wel tevreden. Speciaal de gemeentebesturen kunnen zich nu be zinnen op de eventuele toekomstige situatie. Aangezien tachtig proeent van de Rotterdamse aanvoer uit de randstad afkomstig is, zal het met name tussen Leiden en Utrecht gaan, wat het over nemen van de Rotterdamse markt be treft. Utrecht neemt binnenkort een „paleis van een veemarkt" in bedrijf. Maar ook Leiden mag er zijn met zijn gloednieuwe Groenoordhal. Ook de handel heeft nu nog wat tijd voor het bepalen van het standpunt waar aan uiteraard niet genoeg overleg vooraf kan gaan. Belangrijk wordt de herziening van de marktkalender voor de randstad. Zou Leiden de Rotterdamse veemarkt kunnen overnemen dan heeft dit in grijpende consequenties voor het ge bruik van de Groenoordhal, die im mers ook een sport- en evenementen- funktie heeft. Het Leidse gemeentebestuur beraadt zich nu in afwachting van de beslis singen van het bedrijfsleven, en na tuurlijk ook in óverleg met dit bo- drijfsleven, op een regeling waarbij ook de nevenfunkties van de Groen oordhal niet al te zeer in de knel ko- G1 EZELLIGr is het gedurende de maand december; altijd -in de stad. Winkels, zijh feestelijk, verdicht, etalages lijken zo vlak voor Sinter klaas cadeaus te spuwent kennisge luiden vullen de anders zo stille Coolsangel en dan zijn er mensen, veel mensen die ondanks regen en kou achter hun warme kachel van daan komen om hun inkopen te doen. Mensen uit Rotterdam, maar ook. mensen van buiten de stad, die met bus en trein de mist trotseren om 's avonds de winkels zijn nu im mers tot negen uur open nog even wat winkels te bekijken. En 't is gek, maar juist in deze tijd kom je allerlei mensen tegén die je in geen tijden hebt gezien; ïn de Bijenkorf, De Lijnbaan, bij het station en zelfs in de tram. Je ziet nog eens iemand, je hoort nog eens iets. i - Zo ontmoette ik van de week ook mijn vriend de stadsCaneur weer eens. Niet dat het nu zo lang was geleden, dat ik hem sprak, maar toch... Enfin, hij was er weer en bovéndien in goed gezelschap. Hij had net een paar kennissen van de trein gehaald en wildé nu via de Lijnbaan naar het kermisgewoël. „Kijk", zei hij op een gegeven ogenblik, ,,'k was een hele tijd niet bij het station geweest, 't Ziet er leuk uit, moet ik eerlijk toegeven. Als je het station uitkomt, zie je meteen het verlichte Groothandels gebouw, de nieuwbouw van het Bouwcentrum, de kleurige centraal- post van de RET, de verlichte Me troingangen. Echt sfeerrijk. Een koude douche krijg je pas als je op de tram moet wachten. In regen en wind denk je dan gauw even te kunnen overwip pen naar de wachthuisjes van de RET. Het kan, natuurlijk, maar schuilen tegen de nattigheid is er echt niet bij. Zeker niet als het flink regent. TAIE wachthuisjes hebben na- u melijk de onhebbelijke eigen schap precies naast, op en bij ka potte en verzakte tegels te staan. Je kunt er je klomp onder verwedden, dat er plassen staan. Grote plassen als het regent, kleine plassen als het droog is. Nat is het er echter vrij wel altijd en alleen „klompendra gers" kunnen hier zonder natte voe ten te krijgen, schuilen." Tja, zo zie je, je hoort nog eens iets. Ik ben eens gaan kijken en inderdaad mijn vriend had gelijk, 't Is daar nat, en niet bij één wacht huisje, maar bij meerdere. Met een vies gezicht kijken de mensen paar deze modderige nattigheid en gela ten blijven zij met zware tassen of koffers in regen en wind staan. Jammer van het Stationsplein, dat met op dc achtergrond het Schouwburgplein en heel in de ver te de lichten van de fontein en de Coolsingei, toch echt wel een visite kaartje voor Rotterdam kan worden genoemd. Of er iets aan die gebroken en verzakte tegels kan worden gedaan? Ik weet het niet.. Misschien kunnen we aan Sinterklaas vragen of hij nog wat nieuwe tegels en wat zand voor de gemeente heeftu

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 1