lleus van nieuw bureau van vier") Wie jïeen rotzooi wilmoet t ook niet maken Ook de zee kan niet alle afvalstoffen verwerken Techniek moet vervuiling en onveiligheid - bedwingen Winst voor Rotterdam en wijde omgeving NBHUH Brief aan gemeenteraad DE HOEK WIL GEEN HOOGOVENBEDRIJF Sl ACL-vloot in maart tien schepen compleet jfjoidyn lis Burgemeester opende De Maasstad: Boliviaanse dienst op West-Europa 2 A INGEWIKKELD Éi#§I NIEUWBOUW REGELS WEDGWOOD 1 Werkgelegenheid Woongebied Groter en sneller Geschenk V n£.' ROTTERDAMMER fAGIiNA 3 OliMSDiAsG 16 2&3MBBR 1969 ROTTERDAM „Het vermogen van de natuur om zich te her stellen van vervuiling wordt duidelijk overschat. We kunnen niet door blijven gaan met het lozen van onze industriële- en andere jfvjl. Zelfs de mogelijkheden van de zee zijn daarvoor te beperkt. Vandaar onze leus: als je geen rotzooi wilt hebben, moet je ook geen jotzooi maken. Aan het woord is ir. F. H. van Heet een man die binnenkort een I volledige dagtaak denkt te vinden in I de bestrijding van vervuiling en on- veiligheid bij de industrie. Samen laei drie mannen die op andere ge- I bieden deskundig zijn, heeft ir. Van W. DE LOOS Vooral preventie Heel een bureau opgericht dat advie zen gaat geven over industriële vei ligheid en milieuhygiëne. Ir. Van Heel: „Wij hadden alle vier het gevoel dat er grote behoefte is aan onafhankelijke deskundigen bij wie bedrijven, maar ook overheidsor ganen of andere instellingen", kun nen aankloppen wanneer zij zitten met vervuilingsproblemen of met ge vaarlijke situaties. In de drie- maan den dat wij door het hele land de meningen hebben gepeild, is dat ge voel juist gebleken. Wij voeren nu serieuze besprekingen met een paar grote bedrijven en instellingen, waaruit interessante opdrachten kun nen voortkomen. Ir. Van Heel is de technoloog van het team dat Nederlands eerste parti culiere adviesbureau voor industriële veiligheid en milieuhygiëne heeft ge vormd. In dat team zitten verder de veiligheidsexpert H. Poldervaart, de bedrijfseconoom drs. H. A. Macek en de medicus W. de Loos. Het team zal nog worden uitge breid met een werktuigbouwkundige, waarschijnlijk ook met een bioloog en misschien te zijner tijd nog met een socioloog, „dat hangt ervan af waar het met ons naar toe gaat". Dokter De Loos: „Het hele probleem van vervuiling en onveiligheid is zo ingewikkeld geworden dat het terrein door één man niet meer is te overzien. Dat moet door een club van deskun digen gebeuren. „Vandaar ook de belangstelling bij het 'bedrijfsleven voor een onafhan kelijke adviesinstelling. De 'bedrijven krijgen steeds meer met overheidsre gels te maken en naarmate de staatsinmenging groeit neemt ook de behoefte toe aan een onafhanke lijke schakel tussen overheid en be drijfsleven." Dokter De Loos ziet als de taak van zijn bureau vooral de preventie: voorkomen dat $r m de toekomst bij een bedrijf moeilijkheden ontstaan. „Onze adviezen kosten altijd geld en de maatregelen die- ..wij adviseren 'ZU. iri IR. F. H. VAN HEEL Grote moderne fabrieken geen vervuilers meer zullen ook geld kosten, maar ze kun nen later een heleboel narigheid voorkomen." „Ik verwacht wel dat men zeker in het beginonze hulp vaak pas zal inroepen als er al moeilijkheden zijn, maar toch verschuift het hele probleem van de gevaar- en vervui- lmgsbestrijding steeds meer naar het moment van de bouw van nieuwe (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Burgemeester W. Thomassen heeft vanmorgen, dinsdag, het Algemeen Boekendepot „De Maasstad" in de Graafstroomstraat in de Spaanse Pol der geopend. „Uit de kindertijd van de oudere generatie stamt een anecdote over Prins Hendrik, die bij openingen al tijd kort van stof was. Ik zou in navolging kunnen, zeggen: „Ik open het boekerihuis, moge het bloeien", want boeken spreken voor zich. Kijk ik nog even terug naar die tijd, dan is er een opvallend verschil. Vroeger was een klein boekenplankje m een gezin een uitzondering, tegen woordig is een boekenkast een nor male zaak. Ook hebben de mensen die bang waren dat dooi radio en. televisie de boekenverkoop achteruit zou gaan, ongelijk gehad. De verkoop neemt juist toe, omdat de nieuwsgierigheid van de mensen wordt gewekt", aldus de burgemeester. „In dit jaar is er veel gesproken en geschreven over Erasmus,, die als een van de eersté profiteerde van de boekdrukkunst. Als hij hier zou kun nen rondkijken, zou hij genieten én verbaasd zijn. In zijn tijd werd het b eo immers alleen in het latijn geschreven en kon alleen een dunne bovenlaag van de mensen het lezen. Het schrijven in de landstaal is een grote winst voor het 'geestelijk leven, zoals dit boekedepot een winst is voor Rotterdam en zijn omgeving". Het bestuur van „De Maasstad" bood da burgemeester vervolgens het boek „De wereld van de zee" aan uit de serie „De wonderwereld van de natuur". Een symbolisch geschenk van de gezamenlijke uitgevers voor „De Maasstad" vormde een blauw fon teintje waarin aan de voet van „de god van de zee", Neptunus, water omhoogspuit, dat via vijf schelpen naar beneden stroomt. GOUKeSlNSaS21.roTT£RDAM.TCU1S(7S.1230e2 .HOTTERDAM-Tussetu Rotteri%L ëfl "enkele andere Westeuropese havens (Hamburg, Bremen, Antwerpen, Duin-- kerken en Le Havre) heeft de Boli viaanse staatsrederij Tranmaritima Boliviana S.A. een maandelijkse wachtdienst met charterschepen geo pend. Bolivia, dat zelf geen havens aan zee heeft, heeft de rederij opgericht ter bevordering van de handel op West-Europa. De lading voor Bolivia wordt ver scheept naar een aantal havens in Ecuador, Peru en Chili en vandaar doorvervoerd per spoor, vooral naar plaatsen in het Andes-gebergte. Agent van de rederij in Rotterdam is N.V. Handels- en Transportmaat schappij „Vulcaan". bedrijven. Verontreiniging is meestal een kwestie van oude bedrijven. Technisch is er altijd een mouw aan te passen." Ir. Van Heel is het daarmee wel eens: „De grote, moderne installaties ik denk voorat aan de chemische zijn geen vervuilers meer, in ieder geval bij lange na niet zo erg als de kleine oudere fabrieken." Een sprekend voorbeeld leveren de raffinaderijen van Pemis. De stank die deze installaties verspreiden, is voor een belangrijk deel afkomstig van de olieopslagtanks. Wat de omwonenden ruiken is de „adem" van de tanks: het gas dat zich in het inwendige vormt, naar mate de tank leger wordt en dat weer wordt uitgestoten wanneer de tanks worden volgepompt. Bij de bouw vau de moderne raffinaderijen heeft men dit probleem in één keer opgelost door de tanks te voorzien van op de inhoud drijvende daken. De moderne techniek geeft niet ai- leen een oplossing voor veel vervui lingsproblemen, maar kan ook de ge varen, verbonden aan chemische fa brieken tot een minimum beperken. Ir. Van Heel: „In vergelijking met het buitenland slaat de Nederlandse industrie helemaal niet zo'n gek fi guur op het punt van veiligheid en milieuhygiëne. Over het algemeen wordt er hier wel heel veel door amateurs over de ze zaken gepraat. De affaire-Progil is bijvoorbeeld op een erg emotionele manier benaderd. Ik vind dat we de ogen niet moeten sluiten voor de mo gelijke gevaren die aan bepaalde in dustrievestigingen. zijn verbonden. We moeten die gevaren alleen zuiver wiskundig benaderen in plaats van met emoties." Dokter De Loos: „Elk risico kan tot het uiterste worden beperkt, wanneer we dat willen. Hier ligt duidelijk een taak voor de overheid; die kan met haar regels aangeven hoe groot het risico is dat zij nog aanvaardbaar vindt. Ik 'ben ervan overtuigd dat de industrie bereid en technisch in staat •is de risico's tot op elke gewenste hoogte uit te sluiten. Tenslotte zijn we zelfs in staat een atoombom zo ongevaarlijk te maken dat je 'hem rustig op de Coolsingl zou kunnen leggen, mits je maar de nodige veiligheidsmaatregelen neemt. Als het met de A-bom kan,, hoeyen lwe,-ons Aver„7.wavelfeoolsöjf;'>gèeft al te grote.zorgen te maken."- Ir. Van Heel is ervan overtuigd dat de schaalvergroting in het bedrijfsle ven een heilzame uitwerking heeft op de veiligheid en het voorkomen van vervuiling. „Je ziet nu al duidelijk dat de grote bedrijven veiliger wer ken en minder verontreiniging ver oorzaken dan de kleipe. Het ontstaan van grote bedrijfseen- heden drukt niet alleen -de kostprijs van de produkten, maar 'helpt zich- baar mee aan de bestrijding van in- dustrieoverlast. Misschien wordt ons werk door dé schaalvergroting nog wel eens helemaal overbodig. We zul len die tijd echt met vreugde begroe ten." De schelpen, vertegenwoordigen de lange weg die boeken moeten afleg gen voor het publiek ze koopt. Het water geeft de stroom, de snelhied weer, waarmee de boeken worden verkcoht. KORTE HOOGSTRAAT 14 ROTTERDAM - TEL, 13 77 60 HOEK VAN HOLLAND, Aan de vooravond van de dag (donder dag) waarop de Rotterdamse ge meenteraad zich zal moeten uit spreken over reservering van grond op de Maasvlakte voor de vestiging van een Hoogoven- en staalbedrijf, heeft de wijkraad voor Hoek van Holland zijn standpunt daarover nog eens aan B. en W. en de gemeente raad voorgelegd. In de brief van de wijkraad staat dat vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf bh de bevolking van Hoek van Holland ernstige veront rusting heeft teweeggebracht in ver band met de verontreiniging van lucht en water. Van verschillende verenigingen en instanties zijn bij de wijkraad protesten binnengeko men tegen de voorgenomen vesti-, ging. - - Het voordeel van meer werk gelegenheid en bedrijvigheid in het algemeen blijkt vooral bij de jongere generatie geen sterk argument. Al leen zij die zich de werkloosheid in de jaren 19301940 herinneren hanteren dit argument. Maar op het gedachte terrein kunnen ook „schone" bedrijven gevestigd wor den. Als ernstig nadeel ziet de wijk raad de te verwachten luchtveront reiniging. De situatie op dit punt is in Hoek van Holland thans nog houdbaar, omdat de grootste stank- verwekkende bedrijven in de om geving, zoals B.P., Gulf en Synres zuidelijk en oostelijk ten opzichte van Hoek van Holland liggen en de wind overwegend uit het zuidwes ten komt. De hoogovens zijn echter ten zuid westen van Hoek van Holland ge projecteerd, zodat gedurende een groot aantal dagen per jaar stank en stof zich over Hoek van Holland „f 1 -A r - zullen verspreiden. Bovendien is te verwachten dat de bestaande be drijven in de komende tijd inten siever zullen gaan werken, waar door toch al meer afvalstoffen in de lucht en in het water zullen worden afgestoten. Naar de mening van de wijkraad is De Hoek in toenemende mate be langrijk als woongebied, o.a. voor de werkers in de Rfjnpoorthaven en als recreatiegebied voor Rotterdam en omgeving nu „De Beer" als zo danig is weggevallen. De laatste jaren is overduidelijk aangetoond dat honderdduizenden bewoners van „Groot Rotterdam" zich hij voorkeur in Hoek van Hol land verpozen om te genieten, van zee, strand, "Nöorderpier en het uit zicht op de rivier. Geen enkele badplaats, zo stelt de Hoekse wijkraad, kan zich verheu gen op deze unieke combinatie. De mogelijkheden van openlucht-recre atie ten noorden van de Waterweg zijn zeer gering. Men zal met de sohaarse recreatiegebieden uiterst verantwoord en behoedzaam moeten omspringen. De wijkraad is zeer bevreesd dat de woonfunktie van Hoek van Hol land ernstig geschaad zal worden en de recreatieve functie te Hiet zal worden gedaan bij vestiging van een hoogovenbedrijf. Bovendien zullen ook de buurgemeenten in het West- land niet gespaard blijven. De wijkraad adviseert de gemeen teraad dan ook om niet tot de ves tiging van hoogoven- en staalbedrijf over te gaan. De wijkraad is echter bereid zijn standpunt te herzien wanneer uitdrukkelijke garanties kunnen worden verkregen dat zui verheid van lucht en water in Hoek van HoUand niet zullen worden ge schaad. Maar ten aanzien van die garan ties vertrouwt de wijkraad niet alleen op het oordeel van de Rotter damse deskundigen. Men verlangt inschakeling van een technisch-des- kundige instantie van wie een vol komen objectief oordeel verwacht mag worden. De pleidooien die tot op dit mo ment zijn gehouden over het voor komen van de verontreiniging bie den de wijkraad nog te weinig hou vast om zijn standpunt te veran deren. Mei i\Io!iiijn Ueiil U ;t! flit' flagen wat se in-'r.fl utulfr- -cheiilen. voor eseenente tnodo opvallende opvallend iangenhorst 253 - r'dam-z wtt* vrijdagsavonds tot 9 uur (Van onze scheepvaartredacteür) ROTTERDAM Volgend jaar maart zal de vloot van de Atlan tic Container Line met tien sche pen compleet zijn. President commissaris P. C. van Houten hoopt in 1970 ook voor het eerst winst te zullen gaan maken. Hij zei dit maandag aan boord van de Atlantic Crown, het nieuwe tweede containerschip van de Holland-Amerika Lijn en gelijk tijdig het zesde van de ACL. De heer Van Houten meent dat dc ACL de beste schepen voor het vervoer van containers (en tevens rollend materieel) over de Noord- allantische Oceaan heeft. „Met onze vier nationaliteiten In de combinatie hebben wjj een sterke marktpositie", zo zei hü. Met de tien schepen (die te zamen met containers e.d. een invesctering zullen vergen die ligt tussen de 550 en 700 miljoen gulden) zal de ACL drie verschillende wekelijkse dien sten kunnen onderhouden tussen West-Europa en de Amerikaanse oostkust. Er zal een dienst worden gevaren van Rotterdam, Antwerpen en South ampton naar New York, Baltimore en Portsmouth (V.S.), een van Bre merhaven, Gothenburg en Glasgow naar dezelfde havens en een van Liverpool en Le Havre naar de drie Amerikaanse havens. De Atlantic Crown behoort tot de z.g. tweede generatie schepen van de ACL, een serie van zes stuks die door Franse en Engelse werven worden gebouwd. De schepen zijn groter en sneller dan die van de eerste generatie (waartoe o.m. de Atlantic Star van de HAL behoort). Twee dagen geleden is de Atlantic Crown afgeleverd door de werf Ateliers et Chantiers de Dunkerque et Bordeaux in Duinkerken, na een vertraging van enkele maanden. Van de zomer ontstond een vertraging van een maand door een staking en in oktober was er een explosie in een der stoomketels van het schip, wat nog eens twee maanden vertraging opleverde. De containercapaciteiten van de Atlantic Crown is 750 stuks van 20 voet (tegen 525 van de eerste generatie), terwijl de capaciteit voor rollend materieel (vooral auto's) van 1150 naar 1000 stuks is terugge bracht. De zes nieuwe schepen zijn ruim 3500 bruto ton groter dan de eerste vier. Ook lopen ze 24 mijl per uur i.p.v. 21 (met een turbine-installatie van 35.000 pk). Ter gelegenheid van het eerste bezoek van de Atlantic Crown aan Rotterdam heeft mejuffrouw B. E. Keyzer gistermiddag aan boord van het aan de WUhelminakade liggende schip een tegeltableau onthuld. Zij bood dit geschenk aan namens haar moeder, die het schip in maart jl. heeft gedoopt, maar wegens verblijf in het buitenland niet aanwezig kon zijn. Vandaag zou de Atlantic Crown bQ Europa Container Terminus aan de Prinses Margriethaven Iaden en woensdag vertrekt het schip onder commando van kapitein A. A. Dam mers (46) via Southampton, Le Havre, Glasgow en Liverpool naai de Verenigde Staten. T)E HEER W. A. SCHOUTEN uit de Warmserstraat in. Rotter dam schreef mij een brief over mijn. denkbeelden betreffende de JLau- renskerk en de Laurensplaats In het Rotterdamse stadsbeeld. De heer Schouten is interieurar chitect, en met zijn inzichten, ben ik dankbaar. Uit zijn brief merk ik,- dat hij daar dezelfde vraagstukken ziet als ik en dat hij daarvoor evenmin een,, oplossing kan aangeven als ik, be- halve dan misschien op heel onder geschikte punten^ dié "in hef grote geheel van, d e stedebouwkundige ont wikkeling nauwelijks van belang zijn. Ik geloof, dat niemand die oplos sing kan geven. Wij groeien van de ene dimensie naar een grotere. Wat te doen met de zaken, uit het verleden, die deze grotere dimensie niet bezitten en die ook niet mee kunnen worden opge trokken? Je kunt je er met „een jantje van - leien" afmaken, zoals eigenlijk wethouder Polak deed, toen hij in de gemeenteraad verklaarde, dat het juist het wezen is van de middel eeuwse gothisehe kathedralen, dat die nooit zichtbaar waren in 'het stadsbeeld, maar verdekt werden opgesteld. Mr. Polak weet wel beter, maar hij moest nu eenmaal in dat ge meenteraadsdebat een mening pone ren om aan een oeverloze discussie een eind te maken. L'VEN OM een misverstand uit de wereld te helpen: ik heb niets tegen de bollantarens op de Laurensplaats omdat die modem zouden zijn tegenover een oude kerk. Ik heb er alleen maar wat tegen omdat ik Ze lelijk, lawaaierig en op vallend vind. Ik heb ook niets tegen de deuren van Manzu als zodanig. 1 Maar Manzu is een kunstenaar die wezenlijk wat heeft te 'zeggen, wiens werk in de stad een monument is. Welnu, dat is de Laurens ook. Er zijn hier twee zaken van grote pre tentie bijeen gekomen en doordat deze beide zaken die grote pretentie hebben, passen ze niet bij elkander. TAAN de PTT-toren. Voor trui is de '„Grote Kathe draal" van New York een schrik beeld. Honderden tekenaars van spot prentjes hebben die situatie op de korrel genomen: een omhoogstre- vende kathedraal met spitse torens, ingeklemd tot een nietigheid tussen hoge wolkenkrabbers. Ik weet, dat dit ook in Rotterdam niet is te omzeilen, want hoe kan men bouw van heel hoge gebouwen in de grote schaal van het nieuwe Rotterdam vermijden? Een laag, kaal stadshart houden? De Keulse Dom, die de heer Schouten noemt, is geen goed voor beeld, want die steekt nog altijd hoog boven de stedelijke huizenzee uit. Kan ieder die met de trein langs Keulen rijdt gemakkelijk zien. Maar hoe lang nog? Wantook daar gaat alles omhoog. Blijft mij alleen over een vraag, waarop ik geen antwoord weet en waarop ook u, meneer Schouten, mij geen antwoord kunt geven. Goed, (natuurlijk geef ik net als u ieder het recht bepaalde zaken al dan niet te accepteren, zonder tot verkettering over te gaan. Maar» geeft u -dan mij ook, het recht op te- komen tegen, wat ik als lelijk ervaar en mijn vragen te stel len, ook al is daarop geen antwoord mogelijk.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 3