W ereldhandelsceiitrum voor Rotterda: nu spoed geboden Vragen naar aanleiding Amsterdams projekt Buslijn 51 van Hoogvliet naar en Eind taximoeilijkheden bij jaarwisseling? Geen rijkssubsidie voor godsdienstonderwij s Wat is de hovercraft: schip of ^nnaftiii werkelijk begonnen Gulf verpest atmosfeer MÊKM 1 Zet die fles gerust midden op tafel. Hij mag gezien worden. VERLIES VAN KLANTEN DREIGT Basis voor overleg gevonden Nu helemaal niets meer Voor 't eerst in luchtvaartdienstregeling i Einde van enkele havens? Plan voor eigen schepen Zuid-Afrika Huisvrouwen schrijven directie: olim n 4 6 VIEUX SPECIAAL 2 JANUARI GESLOTEN G. J. HEETMAN, Juwelier - j 2 A ROTTERDAM Het heeft er alle schijn van dat spoedig in de kringen van het Rotterdamse ge meentebestuur de Wereldhan- delscentrumknoop moet worden doorgehakt. Dit zou dan kunnen gebeuren tegen de achtergrond van dreigend verlies van poten tiële klanten. De wijze waarop Amsterdam zijn plannen heeft gepresenteerd en de groot scheepse werving, die de hoofd stad voert, blijkt terdege van invloed te zijn op de belangstel ling,, die in het buitenland be staat voor vestiging in een (of meer) wereldhandelscentra in Nederland. Vragen Eerste paal Geen hinder? (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het ziet er naar uit, dat de moeilijkheden in het Rotterdamse taxi-bedrijf, die kort geleden, nog geheel onop losbaar leken, binnen ni^t al te lange tijd tot een eind zullen kunnen komen. PANORAMA MAMMOET DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 DINSDAG 30 DECEMBER 1969 Tl/faquette van het Amsterdamse Wereldhandelscentrum, dat in het westen der stad moet verrijzenbij het NS'Station. Sloterdijk. Al spreken sommigen van een ;,Groothandelsgebcniw", de invloed van dit projekt op het Rotterdamse handelen lijkt onmiskenbaar te worden In Rotterdam zijn de laatste tijd vragen binnengekomen van poten tiële belangstellenden uil het buiten land. Die brieven kwamen mede naar aanleiding van de wervingscampagne uit Amsterdam. Concreet wordt van Rotterdam veriangd iets vali zich te ïatetf horen, omdat men een beslis sing wil nemen over dé plaats van vestiging- - Met name gaat het hier om be langstellende Japanse ondernemin gen. die vooral sedert het bezoek vt»n de .Rotterdamse delegatie be- paalde contacten met Rotterdam on derhouden. in Japan is men reeds ingesteld op' het .Verschijnsel van meerdere, wereldhandelscentra in één lah'd. Men vindt het dus niet zo ..'vreemd dat 'ook Nederlaihd -waarschijnlijk twee vandergelijke centra zal krijgen. Maar men wil nu wel eens weten wat Rotterdam pre cedes gaat doen. Dit laatste nu schijnt zijn we goed, ingelicht voor Rotterdam een moeilijke zaak te zijn. Schijnbaar verkeertmen thans in een impasse. K-Er is een stroming, die nu op wil schieten, en naar een eerste paal in het volgend jaar toe wik/Aan de an- dere kar, zijn er mensen, die aarzelen t«n eerst eens .precies willen omschrij- ven wat. ëeiï wereldhandelscentrum is en wat men er in kan stoppen. pegenen, die de knoop willen door hakken, krijgen de laatste tijd meer grond onder de- voeten. Zij kuïmen wijzen» op de belangstelling,, die (Van een onzer verslaggevers) wordt getoond en op de dreigende concurrentiegevaren van Amsterdam. Van gemeentebestuurlijke zijde is al enkele keren aangekondigd dat defi nitieve berichten niet lang meer op zich zullen laten wachten. Maar die berichten zijn er nog niet, een feit waarvan Amsterdam weer gebruk maakt door te stellen dat Rotterdam afziet van het plam voor een World Trade Center. De Maas stad zal een handelscentrum bouwen, waarin havenactiviteiten worden ge bundeld, zegt men in de hoofdstad. In Amsterdam heeft men inmiddels laten wefcjn dat niets meer dan rea lisering van het geplande Wereldhan delscentrum kan tegen houden. Alles wijst er op dat in april het eerste deel van 'het centrum volgeboekt zal zijn. Dit betekent dat 24.000 m2 vloe roppervlakte is verhuurd en dat de financiering van de bouw van de - eerste fase is verzekerd. In die eerste fase zal aan de noord zijde van het complex een. hoog ge bouw verrijzen plus een lage.randbe- bouwing. Zoals bekend gaan weg- en spoorverbindingen otoder déze gebou wen door. Met het bouwen van deze eerste fase is een bedrag van 53 mil joen gulden gemoeid. Ongeveer dertig bedrijven zullen zich vanaf eind 1971 tot half 1972 in it deel vestigen. Er'is dan ook ee'n parkeerruimte voor een kleine dui zend auto's. Het tijdstip waarop de eerste paal wordt geslagen hangt al leen nog af van besprekingen die met de NS en Rijkswaterstaat worden ge voerd over het wegen- en spoornet bij het centrum. De tweede fase van de bouw zal eind 1971 beginnen. Dan wordt onder andere een groot' ühotel gebouwd waarvoor zich nu al een gegadigde heeft gemeld. Bij die tweede fase be hoort ook de aanleg van een parkeer terrein voor vierduizend auto's. Deze ruimte is inmiddels verhuurd. Het uiterlijk van het World Trade Ceinter heeft enkele wijzigingen on dervonden. Aanvankelijk hadden de architecten Oyevaar, Stolle van Van Gooi een complex gemaakt met drie hoge torengebouwen. Dit drietal is inmiddels uitgegroeid tot vijf grote gebouwen met een naar binnen ge- ridhte ratadbebouwing. Door deze bebouwing worden twee pleinen gevormd. Daar is onder meer ruimte voor het hotel en voor kanto ren in de verzorgende sector. Aan- de overdekte galerijen komen bovendien diverse winkeltjes. Over de plannen die Rotterdam ontwikkelt voor de bouw van een wereldhandelscentrum schijnt men zich in Amsterdam geen zorgen meer te maken. Rotterdam zal vooraiamelijk de ha venactiviteiten bundelen, zegt m<#n, terwij! Amsterdam zich op de inter nationale handel richt en daarmee ook voldoet aan de eisen die door de World Trade Centers Association worden gesteld. Bij de werving in het buitenland, aldus Amsterdamse zegsliedefi, on dervindt men geep hinder van de Rotterdamse plannen. ROTTERDAM. Ingaande l januari 1970 wordt ingesteld buslijn 51 (gereden door de RTM) van Hoogvliet (Aveling bij de Sprong) naar Vlaardingen Centrum ("Van, Schravendijkplein Oostzijde) door de Beneluxtunnel, De route is: Hoogvliet - Aveling - Digna Johannaweg - Mosoelstraat - Oude Wal - Aveling - Vondelingen- weg - Beneluxweg - Beneluxtunnel - Schiedamsedijk - Mr. L. A. Kes- perweg - Station Vlaardingen Oost - Schiedamseweg - Verploegh Chassé- plein - Schiedamseweg - Oude Ha- venbrug - Liesveld - viaduct- Markgraaflaan - Van der .Driftstraat - Van Schravendijkplein Westzijde - Van Schravendijkplein Oostzijde - Vlaardingen centrum. (Terug wordt gereden via de Van der Driftstraat - Markgraaflaan). Halten. Richting Vlaardingen: Hoogvliet (Aveling voorbij de Sprong) - Aveling voorbij de Mid- denbaan - Oude Wal bij de Mosoel straat - Aveling vóór de Voorweg - Aveling vóór de Vondelingenweg - Vondelingenweg voorbij de Butaan- weg - Vondelingenweg voorbij de Oud Pernisseweg - Mr, L. A. Kes- perweg ter hoogte van het recreatie oord Shell - Station Vlaardingen Óóst - Schiedamseweg bij het Em- maplein - Verploegh Chassépiein - Schiedamseweg voorbij de Een- drachtsstraat - Liesveldviaduct bjj het Veerplein - Vlaardingen Cen trum (Van Schravendijkplein Oost zijde). Richting Hoogvliet: Liesveldvia- 'duct bij het Veerplein - Schiedamse weg vóór de Bendrachtsstraat - Ver ploegh Chassépiein - Schiedamseweg tegenover het Emmaplein - Station Vlaardingèn Oost - Mr. L. A. Kesper- weg ter hoogte van de Cincinnati- Nederland N.V. - Aveling bij de Vondelingenweg - Aveling voorbij de Voorweg - Mosoelstraat bij de Oude Wal - Aveling voorbij de Sara Burgerhartweg - Hoogvliet (Aveling vóór de Tijm weg). Tarief: Op lijn 51 zal een enkele reistarief van 0,65 gelden (voor kinderen t.m. 12 jaar 0,35), terwijl de overeenkomstige rittenkaarten en abonnementen (gehele net) geldig zijn. Want daags voor Kerstmis, twee dagen nadat de besprekingen tussen vertegenwoordigers van werkgevers en van de erkende vakorganisaties waren afgebroken, bleek, dat er toch nog een basis mogelijk was, waarop -• 3K DEN HAAG Wat een zeer groot aantal leden van de Rotterdamse ge meenteraad al vreesde is gebeurd: het idee van drs. J. G. van der Ploeg, wethouder van onderwijs van Rotter dam, is niet uitgekomen namelijk dat, het besluit tot het niet langer subsidiëren van het bijbelonderricht bij het openbaar voortgezet onder wijs de minister van onderwijs zou dwingen tot het spoedig verlenen van de al eerder in uitzicht gestelde rijkssubsidie voor dit onderwijs. Integendeel. Op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. H. A. Sdhuring (ch), waarbij deze aanhaalde wat in De Rotterdammer over dit onder werp heeft gestaan, heeft staatssecre taris mr. J. H. Grosheide geant woord, dat het vooralsnog niet de bedoeling is, een vergoeding uit 's rijks kas toe te kennen ten behoeve van deze vorm van 'godsdienstonder wijs, behalve bij de opleiding tot on- derwijzer en tot kleuterleidster. i Deze opleidingen hadden al voor de inwerkingtreding van de mam- moetwet deze rijkssubsidie en er was j geen aanleiding deze in te trekken, j In deze wet is de bepaling opgeno- men dat de subsidiëring van het bij- belondrricht op de openbare vhmo- i en vo-scholen voortaan een rijkszaak I zou zijn. I Deze subsidiëring zou bij algemene maatregel van bestuur worden gere geld. Maar de algemene maatregel van bestuur bleef uirt en zal, zoals uit het antwoord van de staatssecretaris is op te maken, voorlopig nog wel uitblijven. Het wachten op de amrvb verdroot het Rotterdamse gemeentebestuur, dat tot dusver de subsidiëring van dit bijbelonderricht voor zijn reke ning had genomen. Wethouder Van der Ploeg stelde een paardemiddel voor, dat in de raadsvergadering van 4 december aan de orde werd gesteld: de_ ge meente Rotterdam zou deze subsidië ring eenvoudig stopzetten. De heer Van der Ploeg zei te verwachten, dat van verschillende zijden -zoveel pressie op de regering zou komen, dat dit wel zou gaan doen wat de heer -Van der Ploeg graa'g zou zien: ijlings alsnog de algemene maatregel van bestuur in elkaar zetten waar mee het rijk deze subsidiëring op zich zou nemen. Het resultaat was een groot aantal gefronste wenkbrauwen in de ge meenteraad, vervolgens heftige dis cussies, omdat velen niet waren over tuigd dat het rijk door de knieën zou gaan. Ten slotte een stemming, waar bij de heer Van der Ploet steun kreeg van de kleinst mogelijke meer derheid van de gemeenteraad. Het resultaat is nu, dat het openba re voortgezet onderwijs in Rotter dam hert zonder bijbelondrricht zal moeten doen. beide partijen elkaar zouden kunnen vinden. Het wa£ de bedoeling, dat de beide delegaties elkaar vandaag, dinsdag, weer zullen ontmoeten, maar dit overleg zou ook één dag kunnen werden uitgesteld: de werk gevers hadden in eigen kring be raad nodig. Zoals bekend zijn de belangrijke punten het bereiken van één cen traal telefoonnummer voor het ge hele Rotterdamse taxibedrijf en een gemiddeld chauffeurloon van ƒ230 per week. De werknemersorganisaties zien het als noodzakelijk dat het gehele loohsysteem op de helling wordt ge zet Open vragen zijn nog wat te doen by ziekte of andere bijzondere omstandigheden en op hoeveel dagen de werkweek dient te worden ge steld. Wordt er overeenstemming be reikt, dan zal de nieuwe loonregeling in ieder geval met ingang van 1 januari gelden, ook als door afwer king van.ondergeschikte punten de overeenkomst eerst later tot stand komt. Voor wat betreft de centrale tele foon verwacht men, dat het nog wel een half jaarzal duren eer deze geheel is georganiseerd. Men denkt aan de stichting van een aparte naamloze vennootschap, die deze telefooncentrale zal moeten beheren. Daarvoor moet een direc teur worden aangetrokken en even tueel zal een pand moeten worden bezet om daarin de apparatuur onder te brengen. Wellicht kan gebruik worden ge maakt van een der bestaande een- trales van een grote taxi-onder neming of taxi-combinatie, die reeds jaren in gebruik zijn, als de eigenaar of beheerder van zon centrale ge negen is, deze in de te stichten ven nootschap onder te brengen. S EEN hovercraft in het Nederlands soms luchtkussenvoer tuig genoemd een schip of een vliegtuig? De overheids instanties in Engeland hebben daarover nog steeds geen definitieve uitspraak gedaan. Opvallend is dat de dienstregeling van de En gelse maatschappij Hoverlloyd, die-met hovercrafts een dienst over het Kanaal onderhoudt, nu voor het eerst is opgenomen in de maandelijks uitgegeven ABC World Airways Guide. In de december-uitgave van dit handboek een soort „bijbei" voor alle reisbureaus, ondernemin gen en bedrijven die op een of an dere manier bij het luchtverkeer zijn betrokken - vindt men de diensten van Hoveriloyd op de z.g. blauwe pagina's tussen die van Ghana Airways en de Spaanse maatschappij Iberia. Aan de Kanaal-veerdienst van Hoveriloyd tussen Ramsgate en Ca lais duur 40 minuten is een volle pagina van het handboek ge wijd. Als „vliegtuig-type" geeft men op: British Hovercraft Corpo ration Mountbatten Class SK.N4 Hovercraft. Dit „vliegtuig" komt wat capaciteit betreft bet> dichtst bij de grote Boeing-747 Jumbo Jet; het heeft 254 zitplaatsen en ecii dek voor 30 auto's waarop ook twee grote bussen een plaats kunnen vinden. De dienstregeling vermeldt zes retourdiensten in de winter, uitlopend tot 24 diensten per dag in het hoogseizoen in de zomer. De diensten worden aangegeven met „vluchtnummers", variërend van HL 298 ioi HL 351 zodat er vol doende ruimte is om nieuwe dienstnummers toe- resp. tussen te voegen. De tarieven zijn de goedkoopste internationale vervoerstarieven in de hele gids: 23 voor een enkele reis en ƒ36 voor een retour, gere kend voor een reis Londen Pa rijs. Studenten krijgen 5 reduktie. Voor auto's gelden tarieven, va riërend van ƒ90 voor een kleine (tot 3,50 meter) auto tot 189 voor een grote auto, waarbij alle inzit- tenden tot maximaal zeven vrij worden vervoerd. De hovercraft-diensten stonden al lang vermeld in de ABC World Shipping Guide, eer., soortgelijke gids voor scheepvaartdiensten en zij zijn nu de eerste diensten die in beide gidsen voorkomen. Bovendien zijn de hovercrafts ook nog am- phibies, want aan beide zijden van het Kanaal eindigt hun reis op een betonnen platform terwijl bij laag water ongeveer een derde van de tocht over de drooggevallen Good win Sands gaat. De hovercraft van het type SR.N4 weegt 177 ton en heeft een snelheid van 130 km/u. Voor de voortstuwing zorgen vier Rolls-Royce Proteus turbinemoto ren die schroeven aandrijven met een diameter van 5.15 meter. In het eerste seizoen d.w.z. vanaf april j.l. vervoerde Hoveriloyd 275.000 passagiers en 35.000 auto's. De dienstregelmaat was 97,8 pet. Pr de afgelopen 12 maanden is het containertijdperk werke lijk begonnen. Dit wordt gezegd in de editie 1969-1970 van Jane's Freight Containers. Het begin van dit tijdperk kan voor enkele be roemde havens, die reeds grote be dragen in containerprojecten heb ben geïnvesteerd, heit einde beteke nen, schrijft hoofdredacteur, Pa trick Finlay, in het boek. Andere havens kunnen meer suc ces hebben ten gevolge van betere spoorweg- en autoverbindingen of betere luchthavens. Containerisalie is het vervoer van diverse goede ren in containers van standaardma- ten. De container biedt kosten besparingen en een grotere mate van efficiency, omdat zij gemakke lijk van het schip op vrachtauto's, treinen, schepen en vliegtuigen kunnen worden geplaatst. De eerste praktische moeilijkhe den, waarmede de intermodal (dit is de containerisatie) vrachtbewe ging via verschillende transportme dia van producent tot consument wordt geconfronteerd, moeten wor den opgelost, zoals met elk nieuw stelsel het geval is. Het algemene vrachtvervoerspa- troon kan zich thans plotseling wij zigen, schrijft* Finlay. Havens, die zich door; hun lijndiensten veilig waanden, kunnen thans met kost bare ongebruikts containerfacilitei ten komen te zitten als gevolg van de zware concurrentie van buren, van slechte verbindingen met het binnenland ol een ongunstige geo grafische ligging. Met een dergelijke toestand wordt thans één Europese haven ge confronteerd. In de toekomst kun nen andere havens zowel in Europa als Noord-Amerika, eenzelfde ioi ondergaan. De Europese haven ïs Amsterdam, dat volgens Finlay ter rein verliest op Rotterdam. De 43 jaar oude Finlay is de voorlichtings-chef van de Britse Nationale Havenraad. Daarvoor was hij technisch secretaris van de International Cargo Handling Coordinating Association le Lon den. iiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii "WIER maatschappijen waarvan drie Britse, kunnen een fusie aan gaan om een Zuidafrikaanse scheepsbouwmaatschappij te stichten, die schepen van formaat kan bouwen. Dit is een gevolg van hel besluit van Barens, om geen schepen meer te bou wen. Het is nu ook voor de Zuidafri kaanse regering glashelder, dat de Ne derlandse scheepskoning, de heer Cor nells Verolrae, nooit een werf in Zuid-Afrika zal bouwen. Het is al geruime tijd, dat de rege ring happig is om een «gen scheepsbouwindustrie te scheppen. Ba rons van Durban heeft met de hulp van Sanlam een werf voor herstelwerk zaamheden in Durban langzamerhand uitgebreid. Er is aangekondigd, dal Ba rens-schepen van 30.000 ton zal bou wen. Kortgeleden beeft deze droom een knauw gekregen. Barens financiële problemen nopen hem, dat hij schepen gaat repareren. Hij laat het plan varen om zelf sche pen te gaan bouwen. Barens heeft ech ter in het vooruitzicht gesteld, dat de schcepubouwindustric later door een consortium aangepakt kan worden. In regeringskringen ,i« vernomen, dat Ba. rens besprekingen heeft gevoerd met Dorman. Long en Brown en Hamer. Daarbij is ook betrekken Yarrow van Schotland, die vooral bekend staat als de bouwer van oorlogsschepen. De vier genoemden kunnen wellicht sa men gaan om de Republiek het bedrijf te geven, dat men op het oog hecfl. In één stadium was de heer Verolme ook happig om in Zuid-Afrika een werf te bouwen. Zijn gedachten gingen uit naar Saldanbabaai. De Zuidafri kaanse regering was blijkbaar voor zichtig, omdat zij wilde zien boe het met Barens zou gaan. Nu is Verohne afgeschreven. Hij beeft enorme financiële problemen en de Nederlandse regering is bijgespron gen door bent geld te lenen waaraan voorwaarden rijn verbonden. Eén daar van is, dat hij geen nieuwe projecten elders "mag beginnen. Zuid-Afrika is speciaal genoemd, al» een land waar hij zich van een nieuwe vestiging moet weerhouden. Illllllllllllllllllllillllllllltllllllilllllllllltlllllllllllllilllllllllll TUCHTOPNAME van het in •*-' aanbouw zijnde 400.000 dwt- reparatiedok bij de Sasebo Zware Industrie in Japan, waar de - enorme tankers kunnen worden. gerepareerd. Hei dok is 370 meter lang, 10 meter breed en 15 meter diep. Het kan in. twee' eiihalf uur vollopen. Wegens inventarisatie zijn onze zaken op 2 januari GESLOTEN. LIJNBAAN 92 OOSTZEEDMC 55 ROTTERDAM Op Rijksweg" 16 is maandag een „kop-staart" aanrijding ontstaan tussen drie personenauto's. Oorzaak was het feit dat een van de bestuurders moest remmen voor een file. De 56-jarige vertegenwoordiger D. de Goede uit de Oude Raadhuislaan is met een hersen schudding naar het Bergwegzïekenhuis gebracht. HOEK VAN HOLLANDTachtig: huisvrouwen uit Hoek van Holland en het Westland hebben de directie van de Gulf geschreven dat een groot deel van de Rijnmond wordt verpest door de walm die dit bedrijf ver spreidt. Zfj deden dat naar aanlei ding van een advertentie van Gulf waarin o.a. heeft gestaan: „Gulf is olie en.- een verlangen naar frisse lucht". Initiatiefneemster mevrouw Laar kamp uit Hoek van Holland zegt dat de frisse en zuivere atmosfeer waarom Hoek van Holland vroeger bekend stond nu goeddeels is ver dwenen en dat- dit voor een deel te danken is aan de Gulf. Daarom verwenst zij dat bedrijf. Andere industrieën, bijvoorbeeld de BP, veroorzaken volgens mevrouw Laar- kamp veel minder hinder. De dames, die al verscheidene ma len hun verontrusting hebben geuit op het vragenuurtje van de Hoekse wijkraad, hebben ook B en W van Rotterdam, de Rijnmondraad en de Hoogovens brieven geschreven. In verband met de voorgenomen Hoog ovenvestiging op de Maasvlakte heb ben zij zelfs de minister van sociale zaken en volksgezondheid benaderd. Door de vaak optredende zuidwes ten- en westenwind verwachten zij veel last van koolmonoxyde en kool- aou9Mtamsn>nonDiMH«TB.iiin94MO(2 oxyde te zullen krijgen. Volgens de dames zullen ook scha delijke dampen van de nevenbedrij- ven het genoegen van het wonen in Hoek van Holland beëindigen. Zij nemen Rotterdam kwalijk dat het de belofte dat er in Europoort slechts overslagbedrijven zouden komen niet heeft gestand gedaan. Mevrouw Laarkamp vraagt zich af of de komst van de Hoogovens nu werkelijk economisch noodzakelijk is, of dat het alleeen doordrijverij van burgemeester Thomassen is. „Hoek van Holland kan een bad plaats van eerste orde zijn, maar zij dreigt onder te gaan in een verre gaande verontreiniging van lucht en water. Daartegen zullen wij blijven strijden, wie onze tegenstanders ook zullen zijn", aldus mevrouw Laar kamp.

Trouw / De Rotterdammer | 1969 | | pagina 2