lüarotterdam 1 I WÊëiW Wel topsport, maar geen voetbal Havodmm. tOpp€f°S* 9 9 BIJ Het laatste bedrijf (91 QIIIUNICATIE t tra li gestart - Vijf miljoen middelen - Op papier al geteeld itje gestalte Welke blijvende winst Vier maanden resteren om vele grote beloften in te lossen Meteen... ZATERDAG 3 JaNiUAiRK ,1970: HET jaar van Communicatie '70, de manifestatie van vijf maan den waarmee Rotterdam wil laten'zien dat de stad binnen 25 jaar na de oorlog niet alleen herbouwd is, maar ook is uitgegroeid tot een wereldstad, is aangebroken. - Het zo omstreden Communicatie '70, dat in 1965 zwak startte, in 1967 zijn eerste organisator de mist in zag gaan, in april 1968 met de grootste moeite vijf miljoen van de gemeenteraad kreeg en se- iertdien de zweep voelt van de keiharde zakenman in ruste A. J. Fibbe, mag dan nu op papier geweldige gestalte aangenomen heb- jen, te zien is er nog niets. Met andere woorden: in vier maanden zullen tientallen grote en ileine beloften ingelost moeten worden, beloften waarmee al dik twintig miljoen gulden gemoeid is en waarvan de stad 15 miljoen in tastbare projecten moet overhouden. Industriestad in..1370 vallen we bij u met de C'70-deur in huis. B .en W. van Rotterdam hebben de raad desge wenst een inventarisatie gestuurd van wat er aan. plannen voor deze manifestatie in de maak is. Wat op deze pagina staat komt ongeveer op hetzelfde neer, alleen wad meer aangekleed... Uitgaansstad Cultuurstad Bouwstad Beheersprobleem HAVODAM, de tweehonderd meter lange maquette van het Rotterdamse haven- en in dustriegebied, moet één van de toppers, van Communicatie '70 worden. Deze - gigantische ma quette, de grootste' die ooit in óns BRANDSTOF voor de Canadezen hadden opge richt". De man lag tijdens de honger winter vermoedelijk nog in de wieg; anders had hij zo'n dwaze vraag niet gesteld. Er. was bij de Bevrijding geen lat meer'over voor erepoorten! En verder: In de NRC verschenen voor heteerst advertenties waarin om inlichtingen omtrent het lot van weggevoerde Rotterdammers wordt gevraagd. Wegens voedselgebrek bood iemand per advertentie zijn waakse bouvier ter overname aan. De Centrale Keuken maakte bekend dat zij slechts één maal in de twee weken nieuwe deelnemers kan in schrijven. Rijnmond-revue land is gebouwd, zal een zo. na tuurgetrouw mogelijk beeld ge- ven van alles wat tussen Maas vlakte en Van Brienenoordbrug maar enigszins de moeite waaxd is. Het Rotterdamse 'bedrijfsleven en. de stichting Communicatie'70 willen mét deze -mammoet-maquette (kosten anderhalf miljoen gulden) ondubbel zinnig- tot .uitdrukking brengen, dat het havenbedrijf is uitgegroeid tot één, van. de meest, vitale slagaders" van ons land. Dit pronkstuk van, 'Cto krijgt' een', plaats bij de parkeergara-j gé aanhet Weena en wel in één. overdekte galerij. Havodam zal, op een schaal -van - 1 200, informatie verstrekken over vrijwel alles wat zich in wereldhaven nummer één afspeelt. Informatie dus. over. schepen, tankers, bedrijven, en., industrieën, "compleet mét hun econo mische betekenis voor ons- land.. De* ■bezoeker krijgt als, onmisbare gids -in dit bruisende wereldje een cassette recorder mee, In het Nederlands,, Frans, Engels en Duits geeft, deze be knopt'de nodige toelichtingen. Op de achthonderd' tableaus met een totale oppervlakte van vijfdui- MAQUETTE VAN BEDRIJF IN WERELDHAVEN Waar voor geld Ook 's avonds DE ROTTERDAMMER STAAT NU VOOR DE DEUR! Het officiële uitgangspunt van 'ommunicatie- '70 is de „feestelijke ontmoeting van mens en stad", of om iet nog' mooier te zeggen: '„Rotter-' iam wil als het ware praten met zijn lewoners en gasten in een sfeer van gezelligheid en vertier". Organisator Ibbe hanteert voor zichzelf echter veel ambitieuzer principe. Voor hem is het evenement niet geslaagd wanneer bij de sluiting in september Rotterdam zich niet in het iezit weet van een reeks van oestanden, waaraan de Rotterdam mers op de een of andere manier Diezier beleven. Dit streven brengt de eer Fibbe nu jn tijdnood. De lijst an wat er allemaal komen moet, erwijl met de uitvoering in de stad auwelijks nog een begin gemaakt is, preekt voor zich zelf. Op de Cooisingel moet een zogenaam de energielijn van 200 meter komen aan jje hand waarvan men wil laten zien ltoe nergie wordt opgewekt, getransporteerd, brdecld en gebruikt. Aan dit project ierken alle elektronische industrieën in et land mee. Op dezelfde schaal zullen scheepsbouw en machinebouw laten Sen wat de metaalindustrie op dit mo- ent in haar mars beeft. Op het Weena komen de olreraffinader- en en chemische industrieën een en er neerzetten om van diclit bij een |jkjete gunnen op' wat zich nu ver fhter gesloten bekken in Botlek en Eu- bpoort afspeelt. De spoorwegen zetten tiach als het zich het aanzien. Bij bewe gingen van het publiek geven de pontons tc veel mee. Onder grote spanning wordt geprobeerd daar iets op te vinden. Ook het automatisch 6peelcentrum op het Schouwburgplein, dat onder verant woordelijkheid van Do rus verrijzen knoet, staat er nog niet. Doras liceft het namelijk moeilijker dan men op het eerste gezicht vermoeden zou en dan is een «peelcentrum een ongelooflijk zware last! Ook bestaat het aantrekkelijke plan veertig tót zestig paviljoens op strate- giache punten in de stad neer te zetten en bovendien nog eens twaalf kleine, buitenlandse kroegjes. Het is echter nog niet meer dan een plan, waarvoor zowel aannemers als exploitanten nog gevonden moeien worden. Tegenover dit alles staat dat organisa tor Fibbe zich geen zorgen hoeft tc ma ken over de -verhoging van de Euromast. Het begin van 'dit werk is te zien. ^EN feestelijke affiche met een nog J onverlengde Euromast maakt Óveral propaganda voor C "10. een paviljoen op met een eigen overziclrt van wat men „randstadvervoer" kan noe men. Deze projecten zuilen niet veel moeilijkheden op leveren, de voorberei ding gebeurt binnenshuis. Koortsachtig wordt in het atelier van Madurodam gewerkt aan de havenma- quette, waarover men elders op deze pa gina meer kan lezen. Naast dit unieke overzicht brengen de Scheepvaart Vereni ging Zuid, de cargadoors, de stuwadoors, de e,xpediteurs en.de Havenvakschool een grote hoeveelheid materiaal in het cen trum in stelling om Rotterdammers en bezoekers enigszins duidelijk te maken wat er nu gebeurt bij dat zo vaak ge- noemdfe „overslaan" in de haven. Dit al les betreft eveneens tentoonstelltngswerk en ook op dit terrein zijn geen ernstige moeilijkheden te verwachten. In de opzet van de uitgaansstad, die j uileindelijk de meeste blijvende zaken zai moeten opleveren,, liggen de zaken minder eenvoudig. De overkapte wandel route, die zicii over drie kilometer door bet centrum slingert lukt zeker, de plastic koepels daarvoor zijn al een-tijd geleden bestelt. Problemen zonder meer geven de paviljoens in liet Weenabos naar het ontwerp van de architect prof. W. C. Quist, die absoluut minstens een maand later gereed komen dan de .ope ningsdatum. het GETEKENDE impressie van Dolfinarium in de Leuvehavetv. L. J. Fibbe: de man, die C'70 waar moet maken.... De pronkstukken ih het C'70-plan; de pleinen die op de participatie van de' bevolking zijn gericht, kampen met de zelfde moeilijkheden. Het Pijnackerplein zal zelfs in 1970 zijn definitieve gestalte niet krijgen maar het met enkele impro visaties moeien doen, het Afrikaander- plein komt slechts ten dele gereed, voor het Beursplein zal het er om spannen. Ook het Dolfinarium „Dolfirodam" aan de Leuvehaven is een project, dat meer moeilijkheden te zien geeft dan aanvan kelijk verwacht. De oplossing .van halve tankers als pontons te gebruiken voor een theater in het water is niet zo prak- t iSS/OETBALMlNNEND ROTTERDAM komt tqdens de manifestatie C'70 nou niet •jf: bepaald aan z'n trekken. Men moet genoegen nemen met het jaarlijkse inter* jpjnaLionale jeugdtoernooi van Feijenoord nu de hoop, dat de finale voor de Europa ÉCup voor landskampioenen in Iret stadion zou wórden gespeeld, de bodem is in- pgeslagcn. Dezo ook voor de organisatoren van C'70 geduchte tegenvaller betekent echter giïet, dat men nu-helemaal van topsport verstoken zal blijven. Integendeel zelfs. Zo. organiseert de Nederlandse Culturele Sportbond gedurende de Pinksterdagen een ^internationaal sportfestijn niet deelnemers uit Israël, Italië, Engeland, Frankrijk en vele andere landen. Yan de ruim duizend buitenlandse atleten hóeft een aantal deel genomen aan de Olympische Spelen in Mexico. jHet programma in het kader van C'70 vermeldt voorts internationale ontmoe- ptingen in vele takken van sport. Hiertoe behoort êen volledige interland tussen Ne* pdcrland en Engeland op het gebied van zwemmen, torensprmgen, sehoonspringen en pwatcrpolo. Yoor medio juli staan de eerste Europese kampioenschappen voor ipeugdwaterpoloteams óp het programma. P He Nederlandse Basketballbond organiseert in september de Europese kampioen- ffiéehappen voor damesteams, waarvoor de ploegen van Rusland, Polen, Joegoslavië, J> Roemenië en België reeds hebben ingeschreven. Even eens in september houdt de feïNedcrlandse Volleybalbond een toernooi voor landskampioenen, waarvoor de titel- houders van Polen, Joegoslavië, Frankrijk, België en Nederland zijn uitgenodigd. Jf Voorts zijn er belangrijke evenementen op bet gebied van turnen (een turngala pp 30 mei), honkbal (een internationaal toernooi van 15 tot 18 mei), bandbal (een Jpierlandcn-toernooi tussen West-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Nederland §ran 12 tot en roet 144 juni), atletiek (een internationaal toernooi in augustus o( September) en wielrennen. De organisatoren verwachten vele gerenommeerde renners aan de start bij vier ivondwedstrijden, die mogelijk op het parcours Coolsingel-Kruiskade-Karel Door- tnanstraat-Binnênweg worden gehouden. A ANGEKI/EDE Cooisingel voor stad- 4i- huls cn postkantoor: met de huls cn „Energielijn". Voor de cultuur wordt veel overhoop gelopen. Naast grote aankopen van monu mentale kunst van Picasso en Volïen, die zeker in Rotterdam blijven, komt er een expositie onder de naam „Voorstel" waar op "jonge kunstenaars uit Nederland en België kunnen latesn zien hoe de stad leefbaarder te maken is. Een ander pro ject is het Jklank en lichtspel" van drs. W. Hofman en Gabri dé Wagt op de Laurenaplqats, dat de geschiedenis van Rotterdam en de Laurenskerk in een drie kwartier durende voorstelling toont. Het spreekt, vanzelf, dat gedurende C'70 er in de Schouwburg, het paa in gebruik genomen Hofplein Theater, De Doelen en voort» het Beursplein, dat als open luchttheatér moet dienen een groot gevarieerd programma geboden wordt. Voor waar het de beroepsbljdragen. be treft ..levert dat geen moeilijkheden op. voor "zover er Rotterdammers in hun. vrije tijd uit de verschillende stadswijken bij betrokkeu zijn, is minder optimisme geboden.. - Nog steeds zijn dè wijkprogramma'a niet volledig bekend, terwijl uit de ver gaderingen van dé wijkorganen wel ge bleken is, dat. men' met zowel organisato rische als financiële moeilijkheden kampt. C'70 heeft steun toegezegd aan ieder, die maar iets goeds te bieden 'heeft, dat het voor vertoning op het Beursplein të gebruiken is. De wijken blijken (uitzonderingen daargelaten, de ze uitwijkmogelijkheid slecht te kunnen, benutten. In de sector Bouwnijverheid neemt het Bouwcentrum, dattoch Ai opening van zijn uitbreiding moet. vieren, een groot aandeel. Er komt een tentoonstelling, die 25 jaar bouw in beeld brengt en waaraan iedereen, die maar iets met bouwen te maken beeft (tot het ministerie van mi nister. Schuttoe) meewerkt. Er komen ook twee theatertjes in liet bouwcentrum waar voortdurend in totaal acht film- verslagen vertoond worden die Milo An-tad over na de oorlog herbouwde steden gemaakt heeft. Verder zal men laten zien wat er allemaal voor, tijdens TAF, OPENING van de manifestatie Communicatie '70, waarmee Rotterdam het zilveren jubileum van de bevrijding en bet volledig herstel van de verwoeste bin nenstad viert, omvat niet minder dan negen programma-punten, waarvan een open lucht-lunch op de Cooisingel tussen een uur en half drie het meest de nadruk van openingsceremonie zal krijgen. Koningin Juliana em leden van de koninklijke fami lie zullen enkele hoogtepunten bijwonen. De Koningin en prins Bemhard zullen zeker aanwezig zijn bij de herdenkingssa- menkemst in de Lauren&keric *s morgens om elf uur. Voorts wonen zij de receptie bij op het stadhuis van twaalf tot een en de lunch in de openlucht, waarvoor 2.000 VAN dichtbij een camera-Indruk van „Havodam": Loodsen, kranen, vervoermiddelen en goederen en ook na de bouw "van woningen moet gebeuren. Optellend en aftrekkend kan gezegd worden, dat Rotterdam in ieder geval aan C'70 overhoudt een verhoogde Euro- mast, een Dolfinarium, een havenmaquet- Ie Havodam, een reeks paviljoens in het Ween alios (ten minste yoor tien. jaar), een reeks paviljoentjes in'de stad voor zover wenselijk is dat zij inderdaad ver der geëxploiteerd worden -een sloel- tjeslift (kabelbaan) door het stadscen trum, twee' monumentale kunstwerken van Vollen en Picasso, een 'klank- en lichtspel op de Laurensplaats, twee wijk- pieinen met voorzieningen, een opge knapt Beursplein en twaalf kleine kroeg jes. A;'.j' Alles hijeen voor 15 'miljoen gulden dus .hetgeen dc winst van .A. J. Fibbe ge noemd mag worden. De vraag rijst echter wie zal die projecten na C'70 uiteindelijk beheren, waar het bedrijfsleveirvéélY'-geld in' gestoken beeft 'en die volledig onder verantwoordelijkheid .van "(770 zijn opge- zet. Want hetis niet zo, dit-het"Rotter damse en Nederiansé bedrijfsleven, die hele vijftien miljoen a -fonds- perdu op tafel .hebben gelegd. Voor apartenaamloze vennootschap-, pen als - NV- Dolfirodam, de Euromast en "X/TAQUETTE van de pavil joens, die I'd- het „uitgaanscentrum" in het' Weenabos zal krijger. 'j *j? 1 zelfs de Weena-paviljoen?, die in huur worden, uitgegevenzal dat met.; zo'n pro bleem geVen, maitr wd voor een project van anderhalf miljoen-.als Havodam, de stadèpayüjoehs, de kleine kroegje», de stoeltjeslift en het Klank- eu Lichtspel. Misschien wordt C'70 voor de, beer Fib be een echt levenswerk. Rotterdammers uit-allegeledingen van de bevolking uitgenodigd zullen worden. Na de lunch volgt een „haven- en vervoersde- filé" en de start van een luchtballonnen-ra ce, die respectievelijk om kwart voor drie en vier uur zullen beginnen. Het avondprogramma ziet er als volgt Uit: Om half acht wo-rdt in de Lau- renskerk begonnen met een zanguur, dat tot Italf negen duurt. In De Doelen orga niseren het Voormalig Verzet en'de Stich ting 1940-1945 een avondvullend program ma met bal na. Om negen uur start bij de Laurenskerk het klank- en lichtspel dat Gabri de Wagt en Wi lly Holman samenstel len en produceren. Hoewel er nóg geen definitieve programma's aan de Koningin zijn voorgelegd ligt het in de bedoeling, dat zij en haar gevolg zowel de feestavond in Dc Doelen als het klank- en lichtspel voor de Laurenskerk bezoeken. De avond wordt om half elf besloten met een vuurwerk, vanaf liet Noordereiland. JTJAT was een geheel andere lijd, 25 jaar geleden. Een fel contrast tot 1970, waarin we ons druk- maken om een manifestatie, die moet worden opgebouwd. In januari 1945 maakten de nog overgebleven Rotterdammers zich voornamelijk druk om het in de wacht slepen van brandstof. Zelfs de brugleuningen moesten er voor zover zij van hout waren aan geloven! Het mankeerde nog .maar dal men ook het plankier liet verdwijnen. De foto werd gemaakt op de' Heemraadssingel. Op de voor grond zoeken nog twee meisjes in de tevoren door vele anderen omge ploegde grond naar sintels. Men kon nooit weten, en een noodkacheltje was gauw gevuld "VIERENTWINTIG jaar later zocht een televisie-regisseur in Rotter dam foto's van de Erepoorten die de Rotterdammers bij de Bevrijding ZEVENDE JAARGANG nr. 1 Tek- sten van Frans J. v. d. Heijden, J. v. Khijn, Kees Cornelisse Illustraties van Ary Groeneveld, Henk Hartog, J. v. Rhiju Onder redaktie van Kees Corpelisse. - zend vierkante nieter,- waaruit de maquette is' opgebouwd,' zijn allé élé menten samengebracht, die ook. in hét haven- eri industriegebied te zién. zijn) Als werktekening voor dit. „tref fend symbool van 's werelds grootste haven", zoals de stichting- Communi catie '70. dat uitdrukt,is gebruik gé- maakt van een luchtfoto. Met Havodam krijgt G'70ovèrigens wel waar voor z'n (dure) geld. Een kleine opsomming: Een kademuur van 300 meteren een steenglooiing van ruim 350 meter met daarbij tien- tallen steigers; boeien, héllingen, pie ren, loodsen, pakhuizen, fabrieken, garages en woningen. Om dan nog maar niet te spreken van honderden hijskranen - en vorkheftrucks, tiental len elevatoren/ kranen, hokken en dokken, Havodam biedt nog veel meer: Schepen in allerlei tonnages, 'tankers, aken, passagiersschepen, parlevin kers, sleepboten, torandblusboten alsmede vrachtwagens en personen auto's. En dan zijn er nog tienduizen den stukgoederen voor plaatsing op treinen, schepen,, containers en ka den. En ten slotte zijn in Havodam straten, wegén, kaden, stranden, dij ken, wallen, struwelen en groenstro ken met een totale oppervlakte van drieduizend vierkante meter aangé- legd. De bezoekers behoeven bij dit aUes niet passief toe te zien. Zij kunnen schepen te water laten, mammo>ettan- kers binnenloodsen, brandblusboten in actie laten komen en schepen la den en lossen. Ook mogen zij de „eeuwige vlammen" van de olieraffi naderijen ontsteken. Met deze .ludie ke" mogelijkheden wil C'70 de bezoe kers regelrecht betrekken bij het dy namische gebeuren in het Rotter damse haven- en industriegebied. Honderden motoren, die er voor zorgen dat schepen varen, treinen en auto's rijden, kranen werken en. bruggen open en dicht gaan, moeten, deze dynamiek tot uitdrukking bren gen. Havodam zal ook 's avonds, dank zij meer dan twintigduizend lampen, een ongemeen boeiend schouwspel opleveren. De maquette, die ook nog een beeld geeft van de toekomstige ontwikke ling van de Maasvlakte, zaL na de manifestatie C'70 elders in Rotterdam een (vooraanstaande) plaats krijgen. I PAGINA 3

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1