Aannemingsbedrijven staan klaar Zilveren jubileum juist geweest... Vragen in gemeenteraad over fouten bij branden Rookijs en sneeuw plaagt harde werkers Discussie over plaats toneel Ex-brandmeester scherp tegen wethouder Worst BB helpt i brandweer onvoldoende Ds. Abma spreekt voor SGP Brand en sneeuw oorzaak van verkeerschaos Geen tekeningen meegenomen B randweerlieden wisten weg niet Oud-hoofdman schenkt koffie John van de Rest: Schouwburg meer speelplaats Ongetraind en Meisje meegelokt uit warenhuis Hongarije: Meer contact met Bonn Zeshonderd man onmiddellijk nodig Onwel en overleden t'Vai i heit: jk te good-: ïrland esfei n m v Was lie mdffl haai cellen stnoden lange rijen met mensen die naar huis wilden bel len. Telefoon (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Maandag middag is in de Remonstrantse kerk tijdens de sirenelunch een interessante discussie gevoerd over de plaats van het toneel in de huidige maatschappij. Inlei der was John van de Rest, artis tiek leider van het NRT. (Vervolg van pag. 1) Het was de bedoeling van de lei ding om zodra het BB-detachement was ingezet op grote schaal water m de diverse verdiepingen te spuiten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het zal in restaurant Engels zo vroeg in de morgen zelden zo druk zijn ge- weset als vandaag. Er was geen stoel onbezet. Velen van de dui- zendx. personeelsleden van het Groathandelsgebouw die niet aan het werk mochten, probeer den daar'een kop koffie te be machtigen. Ook voor de telefoon- van brandend deel gebouw (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Groot handelsgebouw heeft juist zijn zilveren jubileum achter de rug. Dat jubileum is gemarkeerd met het boek „Van luchtkasteel tot koopmansburcht" door Leo Ott. Toen het werd geopend, was het Groothandelsgebotiw het groot ste gebouw van Nederland. Eind december 1944 diende de heer F. Pot jr.,. een schets voor het gebouw in .bij de Ka mer van Koophandel. Op 4 mei 1945 zette hij zijn plan nader- uiteen voor de kamer en be-; tecten ir. W. van Tijen en H. A. Maaskant werd opdracht i voor het ontwerp gegeven"."' - ■f" Koningin Juliana opende het) Groothdndelsgeboüw óp T.rjunï 1953. r Velertduidden, dit werk laan als èen",~,reis naar. nieuwe dénk- dimensie". h-.-ïiï'j Inderdaad betekende de op zet van het Groothandelsge- bouw een intrede in nieuwe ste-i debouwkundige verhoudingen, in de schaal, die nu de Rotterdam se binnenstad kenmerkt. Men zou kunnen zeggen, dat de ontwerpers van het Groot- handelsgebouw .een ver vooruit ziende blik hebben gehad. ROTTERDAM Ds. H. S. Abma spreekt hedenavond (6 januari) om .8 -uur voor de SGP-Rotterdam-Zuid in gebouw Eben Haëzer, Grouwstraat 3(1, over „Crematorium of vurige oven". ROTTERDAM Maandagmorgen deed een 28-jarige verwarmingstech nicus uit de Heemsteestraat aangifte, jdat zijn in de Voorburgstraat gepar keerde auto volkomen was uitge brand. Vermoedelijk is in deze auto *0t)MïStNSEi.221.ROmROAU.TEL1iee7J-12J0«2 Y'eder. licht® 'irtarss «i hg e -vèf tussei staan' dal is be, sr.né- 2 wef. 2rland tand»; P het val® Sed« m 05 nach- Pola- k',vi- a SW8S4 sstoet i.iiP urdet jitdp- htge» tester,- aan* ROTTERDAM Vanmorgen was e-r in het stadscentrum van Rotter dam een volledige verkeers chaos, zo wel in als na het spitsuur. De politie had het Weena de Con- radstraa't en het Stationsplein voor alle verkeer afgezet, zodat het Cen traal Station slechts aan de achterzij de bereikbaar was. De situatie werd nog verergerd, doordat de wegen door opvriezing en een dik pak sneeuw bijzonder glad waren geworden. Ook het openbaar vervoer raakte in de klem. De RET liet geen trams meer rijden door 'het Statentunneltje. Passagiers moesten op bussen overstappen. E>> politie zat met de handen in het haar evenals de Roteb, die alle strooimaterieel heeft ingezet. Om een uur deed de politie een beroep op de weggebruikers in verband met de brand dinsdagavond tijdens het spitsuur het Weena en de omgeving van het Centraal Station en het Groothandelsgebouw te mijden en het centrum van de stad via andere wegen te verlaten. (van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM de gemeente raadsleden L. den Adel (soc) en W. Baggerman (lib.) hebben aangekon digd, dat zij donderdagmiddag bij de aanvang van de openbare vergade ring van de gemeenteraad mondeling vragen zullen stellen over de situatie bij de Rotterdamse brandweer na de door wethouder J. Worst doorgevoer de reorganisatie. Beiden zijn vannacht lange tijd aanwezig geweest bij de brand in het Groothandelsgebouw. Het onderwerp van de vragen is, naar wij vernemen, het aantal grove fouten dat van brandweerzijde zou zijn gemaakt. Zo bleek dat, toen de brandweer bij het Groothandelsgebouw' was aangekomen, niemand tekeningen van het inwendige van het gebouw bij zich zou hebben, terwijl ook nie mand de weg wist in het gebouw. Zoals bekend zijn van alle grote gebouwen in de stad bij de brand weer tekeningen aanwezig, met daar op precies aangegeven de ligging van kamers en gangen en het verloop van leidingen voor water en elektriciteit. Bovendien wisten de vrijwillige commandanten van de vroegere brandweerorganisatie, die immers zelf uit het bedrijfsleven waren gere- cruteerd, over het algemeen zelf nauwkeurig de weg in de verschil lende gebouwen in de stad. Waarschijnlijk komen in de vragen van de heren Baggerman en Den Adel ook de brand in de Joost van, Geelstraat waarbij twee kinderen zijn gestikt in de rook in een kamer waarin het vuur niet was doorge drongen en nog andere branden van de laatste tijd aan de orde. Directies van diverse bedrijven hiel den met hun staven besprekingen In zaaltjes rond het restaurant ook bui ten was er koffie. Oud-hoofdman F. Broedelet was zo vriendelijk een kof fieapparaat bulten te zetten. Ver kleumde brandweerlieden en politie mannen konden dan even op verhaal komen. De blussing was een hard kwarei. Vette rookwolken maakten de di recte omgeving van het gebouw onbe reikbaar. Vannacht was daar ook nog de ijzige kou er. de gladheid. Bluswa ter had namelijk voor een ijsbaan gezorgd rond het gebouw. De Roteb strooide dat het een lieve lust was. Ook was het personeel van de afde ling riolering druk in de weer om verstopte riolen open te maken zodat het blus water kon wegstromen. Dit lukte niet, zodat overal diépe plassen met ijs ontstonden. Vanmorgen' kwam tot overmaat van ramp een stevige sneeuwstorm de hard werkende brandweerlieden én politiemannen nog meer plagen. In een mum van tijd lag over alle brand weermateriaal een dikke laag sneeuw, die zelfsslangen bijna onzichtbaar maakten. Overigens moest de brandweeriei- ding vanmorgen extra mannen inzet ten om enige orde te scheppen in tien-; tallenover- en door 'elkaar liggende slangen, waarvan sommige waren ge klapt. Het was haast een onmogelijk kar wei. gen om gespeeld te worden, er zou den meer opdrachten moeten worden gegeven, desnoods schrijft men een stuk met de luchtverontreiniging als thema, dat is ih elk geval nog een onderwerp dat ons allen aangaat. John van de Rest zei te hopen dat er zo snel mogelijk iets aan de huidi ge toneelmalaise wordt gedaan. Bij het NRT is men al een beetje op de goede weg door middel van de kleine produkties in het Piccolo Theater In Rotterdam zijn toch wel kansen aanwezig voor een geheel nieuw soort toneel, omdat men hier openstaat voor nieuwe ideeën, aldus de heer Van de Rest. Ook deden zich af en loe ont ploffingen voor. Kennclfjk omdat een scheidingswand het begaf tussen ma gazijn en showroom, en ook in de kelder het vuur zich kennelijk lang zaam had voortgezet, laaide de brand tegen half negen weer op. In aller ijl werden nieuwe brandweerlieden opgetrommeld en een macht aan brandweermaterieel ingezet. De bran dende kit (lijm voor vloerbedekkin gen) hield dc brandweerlieden op een afstand. Ook plastics en leerdoek gingen in vlammen op. Om negen uur werden diverse wa terkanonnen opgesteld. Voor de blussing werden in totaal vier Ahrens Foxen ingesteld. Twee van deze mamoetblussers stonden bij de Provenierssingel. Via het tunneltje bij bet station waar een G-wagen als tussenstation was opgesteld, werd wa iter naar de Conradstraat gepompt, i Ook werd water gehaald uit het Vroesenpark. I Het vuur breidde zich via de be- 'gane grond waar de showrooms zijn I uit naar de entresols en vandaar via j een open trap naar de eerste ver dieping. Van veie zijden probeerde comman deur F. Th. Klouwens, die vanmor gen het bevel had overgenomen van de heer Vossenaar, het vuur te nade- ren. De brand ging echter gepaard met een immense hitte, die de vloe ren deed bollen en stalen branddeu ren deed openspringen. Het bluswater op de expeditiestraten werd stoom doordat dc betonnen straten gloeiend heet waren. Gedurende de brand zijn in totaal zeven brandweerlieden naar zieken huizen gebracht met klachten over de ademhalingswegen. GG en GD-artsen waren voortdurend op de plaats van de brand aanwezig. Vermoedelijk is een brandweerman min of meer ern stig door rookvergifting getroffen. Dc rook verspreidde zich ook over de perrons van het Centraal Station, waar de passagiers last hadden. De tr":nen -eden slechts zeer langzaam. Talrijke autoriteiten hebben het 'or-e-'n van de brand bezocht Onder ben waren burgemeester YV. Thomas sen. wr*houder J Worst, officier van justitie mr. J. v. d. Hoeven en hoofd- e-mnrssa-'s van oobtie A. Woiters. 'n "erband met het gevaar voor "•'■'v—z'<ri vier gezinnen d'o in het Groothande'sgebouw wonen ti.ide- DOLIT1E te paard zette het *- terrein rondom het Groot handelsgebouw af en hield de duizenden nieuwsgierigen die waren er vannacht al) op een afstand, zodat het de brandweer niet nog moeilijker werd ge maakt. - - j~\ERTIG BB'ers zijn vanmor- gen ter assistentie geroepen. Zij waren Uitgerust met porto foons (zie foto), twee hulpverle- ningswagens met dieselspuiten, vijf waterkanonnen en drie ver bindingswagens. Snecuui pro beerde de brand een romantisch tintje te geven. (~lOK binnen in het Groothan- delsgebouw kolkte de rook, niets dan rook, en heerste een enorme hitte. Vijanden waarte gen de brandweer verbeten vocht zonder ook maar een sprankje vuur te zien. Doordat de brand ook had gewoed in de kabelkokers van de telefoon was een deel van het Groothandelsgebouw telefonisch niet te bereiken. Slechts uitgaande gesprekken waren mogelijk. Technisch personeel van de PTT is vanmorgen onmiddellijk begonnen die verbindingen te herstellen en nood voorzieningen te treffen. Het was onmogelijk na te gaan» hoeveel brandweermateriaal In ge- Commentaar bruik was. Voortdurend klonken de brandweerhoorns in het centrum als weer nieuwe wagens werden opge roepen. Daar de wagens en pompen over een zeer groot gebied waren op gesteld, was een telling niet mogelijk. se bedrijven die met gevaarlijke che mische produkten werken. Doordat de rook uit de ramen van vrijwel alle zeven verdiepingen kolk te. kregen de duizenden omstanders de indruk dat het hele groothandels gebouw van binnen één vuurzee was. De genoemde tonnen bluswater die de brandweer in het pand pompte, kwam aan alle zijden terug. Trappen huizen waren watervallen geworden, kelders liepen vol en showrooms wa ren slechts met laarzen te betreden. Geen wonder dat men al direct spra- van miljoenen guldens schade. Het is een noodzaak voor de brand weer het vuur binnen deze sector te houden. Er zijn in het gebouw diver- Veel commentaar werd gegeven op de leiding van de 'brandweer, vooral door belangstellende oud-vrijwilligers die het gebouw van haver tot gort kennen en hun handen voelden jeu ken om toe te schieten en zelf water kanonnen te bedienen. Midden op de Conradstraat had de brandweer een mobiele persluchtin- stallatie opgesteld. De kisten met de stalen flessen ston den keurig in de rij en de brandweer lieden liepen af en aan om nieuwe volle flessen aan hun maskers te la ten binden. De heer Van de Rest begon zijn uitvoerige betoog niet de steliing dat hot toneel zoals dat de laatste jaren wordt gepresenteerd geen enkele maatschappelijke functie heeft. Het werkt volgens oude structuren en be reikt helaas maar 4 5 procent van de bevolking. Volgens hem zou de schouwburg veel meer een speelplaats moeten worden.waar daadwerkelijk met de toeschouwer wordt gecommuniceerd. Er zou dan ook geen literair symbo lisch toneel gespeeld moeten worden maar direct, alledaags toneel dat' rechtstreeks slaat op de problematiek van onze tijd. Toneel van Nederlandse auteurs prefereerde de heer Van de Rest bo ven buitenlandse auteurs omdat een stuk direct in de eigen taal geschre ven altijd meer zeggingskracht heeft; als recent voorbeeld noemde hij „VMRUHDAGêê VAN Hugo Claus. Er zouden volgens de spreker nog wel klassieke stukken kunnen wor den gespeeld, zolang bepaalde the ma's duidelijk centraal worden gesteld, de taalschoonheid van Sha kespeare interessseerde hem bijzon der weinig, het gaat er meer om dat wij aan het denken worden gezet. De kritiek stelt zich volgens Van de Rest ook altijd veel te literair op, men zou voor alles de communicatie- waarde van een stuk moeten beoor delen en niet de literaire en mystieke krachten. Hij vond het jammer dat de Neder landse schrijvers zo weinig kans krij- .Aanvankelijk dacht men dat alle zeven verdiepingen in vlammen zou den opgaan. Maar dat was schijn, omdat de rook zich via de open ge deelten, .trappenhuizen, liftkokers en straten door vrijwel het gehele ge bouw verspreidde. Daardoor was het onmogelijk zon der persluchtmaskers te blussen. Al spoedig deed zich een gebrek aan flessen lucht voor. Overal, zowel van particuliere bedrijven als van de BB, haalde de brandweer voile flessen lucht. Vanmorgen echter werd een eigen vulstation opgesteld bij het Groothandelsgebouw. Het vuur was maandagavond om half negen uitgebroken iri- dé kelder van Dehnert en Jansen, waar rollen linoleum waren opgeslagen.'Na aan vankelijk middelaiarm te"hebben gé seven maakte' commandeur B. Vosse naar er al spoedig groot alarm van. Door in de kelder een tussendeur open te breken, kon de brandweer deze vuurhaard naderen. Toch breidde hét vuur zich uit naar een aangrenzende opslagplaats van het expeditiebedrijf Van Gend en Loos. Deze brandde uit waarna de brandweer erin slaagde het vuur te verhinderen, verder het im mense Groothandelsgebouw binnen te dringen. Wel ging het vuur nog een open kabelschacht in, die was aan gelegd voor een nieuwe telefooncen trale. Ook dit vuur kon snel worden eehlust Een ploeg brandweerlieden onder leiding van hoofdbrandmeester A. Koomwinder ging een onderzoek in stellen op de zeven verdiepingen. Zij kwarcen tot de conclusie dat de twee de tof en met de zevende verdieping vrij zjjn gebleven van brand. Ook duidelijk werd dat op de eerste etage meerdere brandhaarden waren ont staan. Diverse brandweerlieden, en onder hen commandeur Vossenaar, waren bijzonder somber gesteld over de af loop. Hun meningen liepen uiteen van „geen uitzicht op het einde" tot „dat duurt wel drie dagen". Hoewel de heer Klouwens om half twaalf dacht dat het einde in zicht was, bleek om twaalf uur dat de toe stand onveranderd was. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Omstreeks kwart over elf vanmorgen heeft de leiding van de Rotterdamse brandweer zich in verbinding ge- steld met de heer L. van Marion, i hoofd van de Bescherming bevol- j king in de A-kring bescherming Zuid-Holland. De dienst Bescherming bevolking stelde onmiddellijk twee hulpverle ningswagens, een grote hoeveelheid slangenmateriaal, een aantal water- kanonen en twee verbindingswagens met elk een ploeg portofonisten be schikbaar. Het was de bedoeling dat met de heide verbindingswagens en de ver- bmdingsploégen een radio-commu- mcatienet ten behoeve van de brand bestrijding in en rond het Groothan delsgebouw werd opgezet. Het van de ziide van de dienst be scherming bevolking beschikbaar ge stelde materieel werd niet alleen uit Rotterdam maar ook van elders aan getrokken. Het materiaal stond, toen jhet verzoek kwam, paraat, de men den moesten in allerijl worden gemo- fbiliseerd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDA M— Dc heer G. Oord oud-brandmeester-vrijwilliger, oud-commandant van de vrijwillige bluseenheid 311 en oud-lid van "de' voormalige vliegende patruille van de Rotterdamse Brandweer, heeft 'een zeer scherpe brief geschreven aan wethouder J. YVorst over de situatie bij de Rotterdamse brandweer. De heer Oord is vooral - geschokt over de dood van een vrouw bij de brand in de Bloemstraat en het om komen in de rook van twee kinderen bij de brand in de Joost van Geelstraat. De heer Oord is ervan overtuigd, dat deze ongelukken bij de vroegere organisatie van de Rotterdamse brandweer niet zouden zijn voorge komen. alleen al door de bijzonder grote decentralisatie van de vrijwilli- gerxrnmmmmmxmm rep tsrow RE- DUOHHHOUDER Worst persoonlijk verantwoordelijk voor de mensenle vens die deze branden hebben gekost. Voor wat betreft het ongeluk in de B'oemstraat zegt de heer Oord' in z'jn brief, dat in de allernaaste om geving een aantal oud-vrijwilligers woont, dat enkele sseconden na het uitbreken van de brand ter plaatse had kunnen zijn. Enigen van deze- vrijwilligers hebben ervaring bij vroegere branden opgedaan met het toepassen van een vloerkleed ais springzeil. Hadden zij kunnen optreden, dan waren de ongelukken waarschijnlijk niet zo ernstig geweest. Hetzelfde geldt voor de Joost van Geelstraat. waar juist tegenover het huls. waarin de kinderen omkwamen, een oud-bevelvoerder van de vrijwil lige brandweer woont. Ook hier had in enkele seconden hulp kunnen wor den geboden bij de vroegere orga nisatie. De heec. Oord meent, dat in te genstelling met hetgeen de heerWorst- thans zegt, de brandveiligheid in Rotterdam beslist niet is gewaar-; borgd, dat van de weinige getrainde beroepsbrandweerlieden onmense lijke eisen worden gestéld 'en dat de nieuw, aangeworven beroepsbrand- weerliede» en vrijwilligers 'alle trai ning én 'ervaring missen om ondanks goede wil en. wezenlijk enthousiasme effectief op te kunnen treden. De .heer Oord constateert dat bij langdurige branden er door gebrek aan ménsen geen mogelijkheden zijn tot aflossing, zodat men tegen het eind te maken krijgt rr.et overver moeide ploegen. Hij meent dat de brandveiligheid van een stad als Rotterdam met zijn uitgestrekte havengebieden sléchts kan zijn gewaarborgd met een be roepskorps van ten minste vijf- tot zeshonderd zeer ervaren mensen. ROTTERDAM In de wachtka mer vari zijn dokter aan de Noord singel is de 57-jarige L. Berghaar uit de Ommoordsestraat maandag onwel geworden.Nadat de arts de dood geconstateerd had is de man naar het Bergwegziekenliuis gebracht. SENDER de vele belangstellen- den bij de brand bevonden zich. burgemeester Thomassen (midden met hoed) en wethou der J. Worst (links van de bur gemeester). Verder ziet men van links naar rechts GG en GD- bedrijfsarts. A. H. L. Bélinfante met .helm) waarnemend hoofd commissaris van politie P. Kruit hoed) en officier van jus- S. J. v.d. Hoeven. ROTTERDAM Een tot dusver onbekende man heeft maandagmid dag in het warenhuis van Vroom en Dreesmann een zevenjarig meisje meegelokt. Het meisje deed met haar achtjarig broertje boodschappen. Omdat net jongetje ret meegaan van zijn zusje met de man niet vertrouw de, waarschuwde hij de politie. Aan de hand van het signalement dat de jongen opgaf, werd onmiddel lijk een uitgebreid onderzoek in gesteld. Het meisje werd teruggevon den, de man niet. Een nader ónder- zoek werd ingesteld. BOEDAPEST Hongarije is,' blij kens - eert verklaring van de Hon-, gaarse minister van buitenlandse za ken, Janos Peter, bereid zijn bétrek kingen met West-Duitsland te verbe teren en uit te breiden. Vooral op economisch gebied zijn veel mogelijkheden aanwezig, zei Pe-, ter gisteren voor de tv. Het aankno pen van diplomatieke betrekkingen met de Bondsrepubliek kan echter eerst dan actueel worden wanneer dat in overeenstemming is met de Europese veiligheid.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1