wee je gebeente Dit jaar begint bouw project- PvdA zet overleg niet D'66 en PPR voort HVO viert Bijbelactie nu al een groot succes 85 HOLY KRIJGT ND?UW BEJAARDENCENTRUM I AGENDA waren zo rijk ons rijke land BURGEMEESTER VAN DUCK VAN MAASSLUIS: comfortabel RAADSDISCUSSIE OVER BEVRIJDINGSBOEKJES JtègÈfêL, Over gezamenlijk programma DALE CARNEGIE Oliebollen brachten 2450 gulden op Vertraging bij uitvoering? enkele bezorgers Plan voor inrichting voorlichtingsbureau Aantrekkelij k Van de Hoek tot Vlaardingen Fabeltjes „De Olifant" in Engelse handen hubeduidend JEUGD MISLUKT' 130 cm breed Geheim j Actienieuws Quiz VLAARDINGEN en morgen en dagelijks Vertraging? Fasen Inenting tegen Difterie Kinkhoest Tetanus - Kin derverlamming en tegen Pokken b H Onmogelijke opgaaf I _DE ROTTERDAMMER PAGINA 4 2 A DINSDAG 6 JANUARI 197Ö?j W«e je gebeente als een pantalon niet goed zit! Dat be. tekent kritiek, smalende blikken en terecht. Enfin, dat kan u met een FORTEX kostuum niet gebeuren. Da ar zit de panta lon als gegoten. Niet mal-smal, maar zeker niet te wijd. Gewoon goed. Een bewijs voor alle aandacht die aan elk detail van een FORTEX kostuum wordt besteed. Kies uit onze prachtige kollektia Korte Hoogstraat 11a, Tol. 346151, Vlaardingan. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Dit jaar start naar verwachting de bouw van een postkantoor in het toekomstige stads- en winkelcentrum Ko ningshoek. Het bestemmingsplan voor dit stadsdeel zal binnen en kele maanden aan de gemeenteraad ter vaststelling worden aan geboden. Tegelijkertijd zullen B. en W. voorstellen doen ter verwezen lijking van de eerste fase van de winkelbebouwing in Koningshoek, waarmee dan spoedig kan worden begonnen. Dit deelde burgemees ter W. J. D. van Dijck gisteravond mee in zijn Nieuwjaarstoespraak. j Dc burgemeester liet ook weten dat binnenkort wordt begonnen met de 1 bouw van 240 woningwetwoningen in i twee flatgebouwen met zes woonla- gen langs de tVestlandseweg. De mi- nisteriële goedkeuring daarvoor is dezer dagen afgekomen. Doordat het oorspronkelijke plan voor acht woon lagen door verzet van enkele buurt bewoners moest worden gewijzigd, ontvangt dc gemeente nu bijna een half miljoen gulden minder aan grondopbrengst. Dit betreurde burge- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De PvdA in Vlaardingen zal het overleg met D'66 en ppR voor de komende gemeenteraadsverkiezingen voort zetten op basis van een maandag avond tijdens de ledenvergadering aangenomen minimumprogranuna. Een bestuursvoorstel daartoe werd met 27 tegen negentien stemmen aangenomen. De delegatie van de PvdA zal met vertegenwoordigers van PPR en D'66 gaan praten over de samen stelling van een definitief verkie zingsprogramma, dat een volgende ledenvergadering ter bespreking zal worden voorgelegd. Mocht blijken dat D'66 en PPR geheel afwijkende standpunten in dit program naar voren willen brengen, dan zal de samenwerking alsnog worden be ëindigd. Vast staat dat de drie par tijen met gescheiden lijsten de verkiezingen ingaan. Een veel gebruikt argument van de tegenstanders van samenwerking met PPR en D'66 was: .„Hoe maak je de de kiezer duidelijk waarom hij PvdA. moet stemmen, terwijl D"66 precies hetzelfde programma heeft?" Dc voorzitter van de vergadering, de heer A. Cornelisse. vond dat een dergelijke samenwerking de poli tieke duidelijkheid, niet ten goede komt. De socialistische fractieleider in de gemeenteraad, de heer S. Baren- dregt, vroeg zich af waarom D'66 'en PPR aan de verkiezingen deel nemen ais ze toch hetzelfde pro gramma hebben als de PvdA. Voorstanders van een links blok in Vlaardingen gebruikten vooral als argument de grote aanhang die D'66 onder de jeugd heeft. „Waarom kunnen wij geen vat krijgen op de jonge kiezers en D'66 wél?" zo vroegen enkele leden zich af. „Het is noodzakelijk dat wij de samen- Dale Carnegie, Oprichter INTERMENSELIJKE VERHOUDINGEN SPREKEN IN HET OPENBAAR Een mondelinge internationale cursus jn spreekvaardigheid, omgang met men sen, enthousiasme, geheugentraining en zelfvertrouwen. Oud-cursisten vertellen hun ervaringen." Sezêek vrijblijvend onze eontactavond te jjotterdam op donderdag 8 januari en vrijdag 9 Januari. MARGRIET HAL ENGELS RESTAURANT GROOTIÏANDELSGEBOUVV Stationsplein 45 Aanvang 8 uur n.m. Sponsor: Aioserij-Instituut Tel. 01899 6630 werking voortzetten, Dan krijgen/ wij de jeugd achter ons". Vrijwel unaniem, was men van cordeei dat de PvdA de eigen iden titeit dient te bewaren, ook wan neer men met een gemeenschappe lijke verkiezingsprogramma uitkomt. Dartoe zal dc PvdA bij het pro gram van de drie partijen waar schijnlijk eenclausule voegen, die de idealen van een zuiver socialis tische partij duidelijk, weergeeft. De heer A. de Graaf was wel voorstander van de samenwerking met D'66 en PPR. maar hij had niet veel goede woorden voor de Demo craten over. Hij legde sterk de na druk op het feit dat de PvdA zich als sociaiistischte partij moet pre senteren. „Dat andere partijen zich bij ons aansluiten, moeten zij zelf weten. Als D'66 zich met ons ver kiezingsprogram kan verenigen, moet deze partij zich opheffen en zich bij ons aansluiten. D'66 wil immers een bom leggen 'onder het partijsysteem in ons land...." Oud-raadslid V. Quist toonde zich een vurig voorstander van samen werking met D'66 en de PPR. „We hebben geprobeerd een „doorbraak" te forceren. Dat is mislukt. We heb ben geprobeerd de confessionele par tijen te laten ontploffen. Dat is ook mislukt. Waarom zouden we nu geen poging wagen met D'66? Van de con fessionele partijen hebben we im mers niets meer te verwachten. Die hebben het veel te druk met de moeilijkheden in de kerken". Op een vraag waarom de drie partijen toch met gescheiden lijsten zullen uitkomen, antwoordde be- stuurssecretaris A. van 't Laar: „Wij weten niet hoe de PPR en D"66 zich in de practische politiek zullen op stellen. Ik vind dat we eerst moeten „vrijen" en dan pas een huwelijk dienen te sluiten". Het minimumprogram, basis waar op de socialistische delegatie met PPR en D'66 tot een definitief ver- kiezingsprogramma wil komen, werd breedvoerig besproken. Op enkeie wijzigingen na werd het met alge- mene stemmen aangenomen. meester Van Dijck. Het geld had ge bruikt kunnen worden ter verbete ring van de leefbaarheid. Naast de activiteiten rond Ko ningshoek gaat de gemeente zich dit jaar vooral ook bezighouden met de Dijkpolder, het totstandkomen van een bestemmingsplan voor en de ver wezenlijking van woningbouwprojec ten in dit gebied. In dit verband kritiseerde burge meester Van Dijck de Provinciale Planologische Dienst, die „onvoorstel baar veel tijd" nodig had om het ontwerpplan voor de Dijkpolder te behandelen. „Ik heb mij in de loop van de gepasseerde maanden wel eens afgevraagd," aldus de heer Van Dijck, „of de gemeentelijke autono mie op het terrein van de ruimtelijke ordening niet op ontoelaatbare wijze wordt aangetast." Hij waarschuwde ervoor dat de ge meentelijke bestuursorganen wel eens zouden kunnen „degraderen tot administratieve uitvoeringsorganen, en weinig of geen inbreng meer heb ben in belangrijke taken voor de plaatselijke gemeenschap". Over het woningbouwprogramma van vorig jaar zei de heer Van Dijck, dat,dit is verlopen overeenkomstig de verwachtingen. Voor bewoning jjwa- men 651 woningen gereed. "De laatste negen jaar kreeg Maassluis ruim 4750 woningen erbij. V; Hij wees nog eens op het aantrek kelijke woonklimaat van de gemeen te, blijkens de „omvangrijke vraag, zowel naar duurdere huurhuizen, als naar grote complexen koopwonin gen". In 1969 werden 1374 woonver gunningen uitgereikt, waarvan 613 aan. inwoners van Maassluis. Op 1 januari waren 641 woningen in uit voering. waarbij nog komen 240 hui zen van het in aanbouw te nemen contingent 1969. Voor de actie van een aantal bewo ners in de Sluispolder-Oost tegen de bouw, van drie., torenflats .langs de Boonervliet had burgemeester Van Dijek- geen goed woord- over, „Men heeft niet nagelaten om bij gedepu teerde staten, bij de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde- „De noodzakelijkheid om in onze gemeente ook te blijven streven naar mogelijkheden van samenwerking op het gebied van het voortgezet onder wijs, heb is reeds eerder verdedigd, en ik doe het nu wederom," aldus de heer Van Dijck. „Ik herhaal dit in de vaste overtuiging, dat aiieen een ver antwoord samengaan de weg zal ope nen tot een versnelde en noodzake lijke verruiming van de onder wijsmogelijkheden in onze gemeente. Het bereiken van dit laatste is een streven, dat ons allen ter harte be hoort te gaan." De heer Van Dijck sprak de ver wachting uit, "dat dit jaar het nieuwe zwembad in Sluispolder-Oost zal worden verwezenlijkt, iets wat hij van groot belang acht voor de ge meente. Hij liet verder wéten dat na een gesprek met de directie van de VV'SM is besloten voorlopig de huidi ge busroute door de gemeente (via de tVestlandseweg) te handhaven. Verwacht wordt dat dit jaar wordt begonnen met de verdubbeling van de rijksweg 20 vanaf de aansluiting Maassluis/Maasland tot de Nolweg onder Naaldwijk. De kruisingen in dit wegvak zulten ongelijkvioers worden. ..Met grote be'angste'Hng zien wij thans uit naar de ingebruikneming van het nieuwe politiebureau aan de Westlandsewes. dat binnen korte tijd gereed zal komen," a'dus burge meester Van Dijck. Het ziet er ook naar uit. dat op korte termijn alles zal kunnen .- worden geregeld om de realisering van een nieuw kantoor- en bedrijfsgebouwencomplex ten be hoeve van de gemeentebedrijven een aanvang te doen nemen"'. 0 MAASSLUIS Op 'de jaarvergadering van de CHU«. dié donderdagavond om 8.15 uur wordt gehouden in het Gemeenschaps huis, zullen ondermeer bestuursleden wor den gekozen. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren Wilkes en Van Hoeven, terwijl de heer Den Duik aftredend en niet herkiesbaar is. Na de pauze zullen de CHXJ-gemeente- raadsleden debatteren over de vraag „Wat betekenen de komende verkiezingen voor ons?" 0 MAASSLUIS Met als start en eind punt het clubgebouw, organiseert de jeugd commissie van Excelsior, zaterdag een fiets tocht door geheel Maassluis., waaraan alle pupillen en C-juniorcn mee kunnen doen. Aan de rit. waarvoor een inleggeld van 0.50 wordt gevraagd, is een aantal waarde volle prijzen verbonden. Start van het eer ste koppcl is om 2 uur. Zaterdag 24 januari wordt in het clubgebouw een instuif ge houden. Van'beide .evenementen Is de op brengst bestemd voor de actie „Eén nuj is 'niks". .r .-■> 0 HOF.K VAN HOLLAND De Hoekse jongeren die zich inspannen voor een open jeugdcentrum gaan een enquête houden. Ze willen handtekeningen verzamelen om die het gemeentebestuur te kunnen voorleggen. Men kan de lijsten komen ondertekenen bij Peter Rothmeijer, Maetsuyckerpad 6. Nlek Nieuwhof. Pres. Jan Leisstraat 53 en Peter Hoos, Commissaris Jasweg 5- Heeft U met het kopen van nieuweovergordijnstof gewacht op onze bekende Italiaanse da mast, dan wordt Uw geduld nu dubbel en dwars beloond. Deze sfeervolle overgordijnstof verkopen wij ook-nu weer voor dezelfde lage prijs. Italiaanse reliëf damast "Tita nic de Luxe", een zeer zware kwaliteit klassieke damast in 5 rijke kleuren. Reliëf damast koopt U ook nu weer per me ter, 130 cm breed, voor nog géén tientje. Relief Damast Morgenvroeg om 9 uur begint op de eerste etage de verkoop van dit rijke Italiaanse reliëf damast, een sfeervolle overgor dijnstof, in 5 prachtige kleuren, 130 cm breed per meter voor 9 Ook in 260 cm breed Ook maandagmorgen eptn a tin tel. of schrift best (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De actie „Bijbels voor Zambia" van dc chris telijk gereformeerde jeugd uit Vlaar dingen en omgeving is nu al een groot succes, hoewel het totale re sultaat pas op 14 maart bekend zal zijn. Dank zjj dc zeer geslaagde olic- bollenactic rond dc jaarwisse ling. die liefst 2450 gulden in het laatje bracht, is men het streefbe drag van 1650 gulden al ruimschoots gepasseerd. De actie „Bemba-bolien-voor- Bemba-bijbels", onderdeel van de grote Bijbelactie voor Zambia die al in november vorig jaar van start ging, werd een groot succes. In totaal gingen 13000 oliebollen de deur uit, waarbij een tempo van duizend bollen per uur werd gehaald. Een fietsenloods, vlak naast de christelijke gereformeerde kerk aan de Emmastraat, was tijdelijk inge richt als bakkerij. Vandaar uit wer den de oliebollen vijf voor een gulden verkocht en thuisbezorgd door een groep enthousiaste mede werkers. Leden van ale kerken de den mee zodat de Bijbelactie zo langzamerhand een interkerkelijk karakter draagt. Bovendien haalden christelijk gereformeerden uit Maassluis drieduizend bollen weg. Met de opbrengst van de boter- letteractie rond Sinterklaas 850 gu'den en van de kerstkransen- actie 350 gulden heeft men in totaal minstens 3600 gulden in kas. Het juiste bedrag willen de organi satoren van deze bijbelactie liever geheim houden, omdat een aantal kleinere acties nog niet zijn afge sloten. Wèl wii men meedelen, dat van het geld dat nu binnen is, bijna dui zend bijbels voor Zambia kunnen worden aangeschaft. En dat is al zeshonderd meer dan men zich bij het begin van de actie had voorge steld. De activiteiten zijn nog niet jj. gelopen. Op 17 januari houdt j, christelijke gereformeerde jeugd eet grote bijeenkomst in Vlaardingct waar iedereen welkom is. Dr. J. der Veen zal daar bijzonderheid vertellen over zijn werk als vertap van de Toradjabijbel in In do nés» Er zullen ook dia's worden vertoog van dit land. Muzikale medewerking wordt ver. leend door het jeugdkoor vti de christelijke scholengemeenschij Overvoorde uit Den Haag. Bovaj. dien krijgen de aanwezigen ved actienieuws te horen. Het belaiK rijkste programmapunt van det avond is natuurlijk de geldinzanje: ling, die op een orginele maniet wordt gehouden. Voor vrijdag 6 en zaterdag maart staat een grote bazaar op het programma. Bijzonderheden ova deze actie zijn nog niet bekend. Qj 14 maart wordt de Bijbelactie vo« Zambia afgesloten tijdens een gr^ slotavond. Dan zal ds. Ype Schsuf, contactman van het Nederlani.^ Bijbelgenootschap en bijbeldesSrcs. I dige voor Afrika, de totale opbreng f van de actie in ontvangst nemen. Op landelijk niveau is de christe- I iijkc gereformeerde jeugd bezig nis k een grote quiz eveneens in. hst kader van de Bijbelactie voor Zam bia. Van de NCRV heeft men vragen van de radioquiz „Tot zie» in Jeruzalem" losgekregen. Wan neer men een rijksdaalder betaalt, krijgt men vijftig vragen uit dea quiz toegestuurd ter beantwoordiaj Een vijfde deel van de opbreng! wordt aan prijzen uitgereikt hé overige is bestemd voor de bijbel actie. Tot 15 februari kan men de antwoorden insturen. Zoals bekend werd de quiz vorij jaar gewonnen door de christeljjkf gereformeerde predikant Boertje» uit Thesinge (bij Groningen). Ds/ Boertjens werd tijdens de wereld/ finale in Jeruzalem tweede. Voor direct gevraagd. Aanmelden: bij onze Agent Dhr. Ver- hey, Diepenbrockstraat 41, tel. 343345. (van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Wanneer de ge meenteraad ermee accoord gaat. zal in Holy ccn gemeentelijk bejaardencen trum worden gebouwd. B. en W. wil len het architectenbureau Van Tijen,' Posno en Van Randen in Rotterdam opdracht geven een schetsplan te ont werpen, waarmee in de eerste aanleg een bedrag van 24000 gulden is ge- moeid. Stadhuis: vergadering gemeenteraad, 19-30 j Imniamiëlkcrk: interkerkelijk avondgebed. iQ 20 i VVestnieuw!and 55: Bijbellezing ds. Huis- j mïïndijsbaan Broekpolder: langebaanwed- strljden dames en heren. 18. Bijkantoor JDc Rotterdammer": Smalle Havenstraat llTtel. 34 67 75 |b.s. redactie: J Jlile. teL 3519 OS); Alarmnummer voor melding luchtvcrontreinJgüig: tel. 26 26 26; Agent en klachten bezorging: H. VerheU. Diepenbrockstraat 41. tel. 34 3345; Apotheek: Delta, Fldris de Vtifdelaan 112, tel. 348588. (van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Als inleiding op de feestelijkheden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Havenbedrijf Viaardingen-Oost heeft directeur ir. C. Oorthuys maandag morgen de jubileumvlag gehesen voor het hoofdkantoot van het bedrijf aan de Schiedamsedijk. Eenzelfde vlag wappert sinds gistermorgen op een van de drie laadbruggen aan de wa terkant. De korte plechtigheid werd bijge woond door de leden van de feestcom missie en de stafleden. De jubileum- vlag werd ontworpen door de heer H. Russeler, die werkzaamis op de tekenkamer van Vlaardingen Oost. De feestelijkheden naar aanleiding van het vijftigjarig bestaan zullen duren tot zaterdag 3 oktober. Op die dag wordt in een tént van het circus Toni Boltini, die op het terrein van het havenbedrijf wordt neergezet, een groot feest gegeven voor het personeel en genodigden. Binnen het kader van de festivi- ieiten wil de directie van Viaardin gen-Oost het „beste idee van het jaar" bekronen met een buitenlandse reis van veertien dagen/ Verder staat een groot aantal evenementen van de per soneelsvereniging op het jubileumpro gramma. W. J. D. v. DIJCK ning en zelfs bij leden van het Ko ninklijk Huis steun te zoeken om de ze bouw ongedaan te maken," aldus de burgemeester. Hij wees op de nog altijd heersen de woningnood, waarvoor deze mensen kennelijk geen oog hebben. „Het getuigt van weinig beschaving als men met verdraaiing van de fei ten de publieke mening tracht te beïnvloeden door fabeltjes in de krant te schrijven, en. daarbij ook nog tol ijk: geeft, dat men in hoge mate ondeskundig is". „Bovendien," aldus de heer Van Dijck, „toont men geen enkel begrip voor de verantwoordelijkheid, welke een gemeentebestuur hevft ten op zichte van zijn taakvervulling, name lijk niet het dienen van een bepaald groepsbelang, doch het nastreven van het algemeen belang". Het rijk heeft medewerking toege zegd voor de bouw van een nieuwe mavo-school, die de eerste stap zal moeten zijn op de weg naar de stich ting van een scholengemeenschap. Voor dit project is een werkcommis- sie onder leiding van de wethouder voor onderwijs in het leven geroepen. Architect Leo de Jonge uit Rotter dam is daarbij aangetrokken als deskundige, evenais een vertegen woordiger van het Informatiecen trum Scholenbouw te Rotterdam. Een automatische wasma chine geeft u veel gemak. Tenminste, als hij werkt zonder mankeren. Koop hem bij de vakman. Bij SCHIEDAM, - de directie van de N.V. distilleerderij van J. J. Melchers Wz. „De Olifant" heeft een overeen komst aangegaan, waarbij de N.V. ondergebracht zal worden in een En gels-Nederlandse levensmiddelen- groep onder leidign van de Britse maatschappij Cavenham Foods Ltd. Directie en staf blijven ongewij zigd, het bedrijf wordt op dezelfde wijze voortgezet. Het bejaardencentrum komt op een terrein ten westen van Holysingel en ten zuiden van Europaboulevard. Het centrum zal bestaan uit twee ruimten, één voor "«"eer honderd tweeper soonswon en één voor honderd a honde ntwintig verzorgings plaatsen, aismede een dienstcentrum. I Behalve de gebruikelijke dienst ruimten worden in het plan ook een ziekenafdeling, kamers voor inwonen de personeelsleden, logeerkamers, een winkel en een kapsalon opgenomen. In een toelichting bij het voorstel vragen B. en W. zich overigens af of het plan spoedig en in zijn geheel ver wezenlijkt kan worden. Zoals bekend heeft minister Schut van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening on langs aangekondigd dat hij de bouw van verzorgingstehuizen aan banden wil leggen. De nadruk zal worden gelegd op de bouw van bejaardenwo ningen en dienstencentra. Het is uiteraard nog niet bekend in hoeverre deze maatregelen van in vloed zijn op de plannen van B. en W. voor een bejaardencentrum in Holy Wèl heeft het college de architecten verzocht bij het ontwerpen van het schetsplan rekening te houden met het feit dat het centrum mogelijk in fasen moet worden gebouwd. Woensdagavond zal de gemeente raad het voorstel tot de bouw van een bejaardencentrum in Holy, dat tijdens dé- schriftelijke behandeling van de begroting voor dit jaar in het vooruit zicht werd gesteld, in behandeling né men. (van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Het bedrijf ge meentewerken heelt een plan ontwor pen voor de inrichting van het nieuwe voorlichtingsbureau van de gemeente, dat in een van de winkels onder het Liesveldviaduct ter hoogte van de Van Riebeeckstraat zal worden ge bouwd. Het plan voorziet in een ont vangstruimte, waar bezoekers voor het geven van inlichtingen of een onderhoud kunnen worden ontvangen. In de werkruimte van twintig vier kante meter kunnen vergaderingen van beperkte omvang en persconfe renties worden gehouden. Het gebouw biedt ook de mogelijkheid tot het eta leren van foto's, affiches, teksten, maquettes enzovoort. De kosten van inrichting bedragen 24.750. De exploitatiekosten worden geraamd op 97.000 per jaar, waarin de geplande personeelsuitbreiding is begrepen. Op donderdag 8 januari J970 van 1.302.00 uur n.m. zal er ten huize van de Vlaar- dingse artsen gelegenheid worden gegeven voor koste loze inenting: tegen pokken voor kinde ren. die de leeftijd van twee jaar nog niet hebben bereikt: tegen difterie - kinkhoest - tetanus - kinderverlam ming voor zuigelingen en kleuters. Aan kinderen, die een half jaar geleden driemaal werden ingeënt tegen dif terie - kinkhoest - tetanus' - kinderverlamming, moet nog een vierde injectie worden gegeven om de verkregen immuniteit voor een aantal jaren te besten digen. Men kan zich zonder voor afgaande aanmelding bij de hulsarts vervoegen, waarbij het oranje inentingsboekje moet worden overlegd. Ouders, die hun kinderen geboren in 1966 volledig lie ten inenten tegen difterie - kinkhoest - tetanus - kinder verlamming, worden er aan herinnerd, dat deze kinde ren nu voor een herinenting in aanmerking komen. Hier door wordt de immuniteit weer verlegd. Deze herinen ting vindt plaats door ge bruik van een gemengd vac cin tegen de genoemde ziek ten. Door de huisarts zal bon 5 Uit het oranje inentings boekje worden ingenomen. f a f rIG. r.V. C«!£L BINNENSINGEL 165 TEL. 342486 - VLAARDINGEN (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS „We waren zo rijk in ons rijke land". De socialist W. van Antwerpen las deze passage uit het achtste hoofdstuk van het boekje „Waarom de tram stilstond" van W. G. van Huist jr. gisteravond voor in de Maassluise gemeente raad. Hij vond dat een „schrikbarende conclusie" en meende dat om deze passage het boekje bij dé komende viering van het zilveren bevrijdings feest niet aan de leerlingen van de eerste drie klassen van de lagere scholen behoort te worden uitge reikt. De heer Van Antwerpen kreeg vierkant ongelijk van zijn partij genoot wethouder van onderwijs J. Smit en ook geen steun van zijn overige mede-fractieleden. De wet houder stelde vast dat de heer Van Antwerpen de gewraakte passage geheel uit zijn verband trok en dat de schrijver de vooroorlogse rijk dom heeft bedoeld als tegenstelling tot de honger en het verdriet die in de jaren 1940'45 in ons land hebben geheerst. Hij vertelde bovendien dat B. en W. de keus van de uit te reiken hoekjes (de hogere klassen krijgen „Een paar minuten stil" van Pierre Jansen en de leerlingen van het voortgezet onderwijs „Volk in ver drukking en verzet" van J, W. Ren- gelink en I. Mug) met de grootste zorg hebben vastgesteld conform een advies dat het convent van schoolhoofden heeft- uitgebracht. Maar de heer Van Antwerpen was allerminst overtuigd. Hij zei: „Mijn generatie kan hier nooit mee meegaan; we zijn uitgebeend de eerste wereldoorlog uitgekomen en belandden toen via de crisisjaren in de tweede. De heer H. G. van Hoeven had een ander bezwaar. Hij stond op het standpunt dat er ook iets voor kleuters moet worden gedaan en voerde daarvoor een hartstochtelijk pleidooi. De toezeging van wethouder Smit dat de Maassluise Gemeenschap een krediet krijgt om kleutervoorstellin gen op touw te gaan zetten was hem niet voldoende, hij wilde iets zin vollers. Maar de wethouder vond het een onmogelijke opgaaf kleuters een verantwoorde indruk van een ondemocratische overheersing mee te geven. De raad wijdde ook een uitvoerige nabeschouwing aan de op maandag 7 december opgetreden stroomsto ring in Maassluis-West, waarover de heer G. Boer (pac. soc.) schrifte lijke vragen had gesteld. Uit het antwoord van B. en "W. bleek de oorzaak te hebben gelegen in een door het indringen van stuif sneeuw ontstane kortsluiting in het plaatstalen trafohuisje aan de Koe koekstraat. Wethouder J. van Gelderen be vestigde dat de capaciteit van het trafostation voor de huidige stroom- afname voldoende is. Hij zegde toe het gebeurde nog eens nader in de commissie voor de bedrijven aan de orde te stellen. Burgèmeester W. J. D. van Dijck deelde mee dat het in de bedoeling ligt een tweede traforuimte voor de Westwijk in te bouwen in de in aanbouw zijnde 240 woningen aan de Westiandseweg, die de belasting van het plaatstalen geval aan de Koekoekstraat gedeeltelijk zal kun nen overnemen. Het voorstel tot reconstructie van het Maassluise deel van de Korte- buurt en de Zuidbuurt nam weinig tijd in beslag. De heer J. Vermeu len (a.r.), die enkele financiële vra gen stelde, sprak zijn bevreemding erover uit dat de gemeente Vlaar dingen geen medewerking geeft. Wethouder Van Gelderen antwoord de: „Dat hebben we allemaal vreemd gevonden, maar we kunnen nu eenmaal niet inkomen in de over leggingen en standpunten van een buurgemeente". Aan het eind van de langdurige vergadering richtte burgemeester Van Dijck uitvoerig woorden vai dank tot de vertrekkende raadslede» J. van Hartingsveldt (a.r.), die zelf niet aanwezig was, en A. Ouwen- broek (lib.), die respectievelijk bijna tien en dertien jaar van de gemeen teraad deel hebben uitgemaakt. Bij prees de heer Van Hartingsveldt alsgps financieel expert, die vaak waarde-*5*-' volle adviezen naar voren bracht en die de gemeente ook op andere WU«-' voortreffelijk heeft gediend. De Be sla burgemeester betreurde het dat de heer Van Hartingsveldt door wat hij noemde „een noodlottig ongeval ernstig is gehandicapt als gevolg waarvan hij als raadslid ontsla? heeft moeten nemen. Hij wenste, hem nog lange jaren een betere gezondheid toe. De heer Ouwenbroek noemde de heer Van Dijck een evenwichtig man die in vele commissies en ook a* het bestuur van de Maassluise Ge meenschap veel belangrijk wei» heeft verzet. Eerder op de avond werden de opvolgers van de aftte-fgiu dende raadsleden, de heren I. van der Knaap (a.r.) en S. F. Thooft (lib.) benoemd verklaard. Vanmorgen hebben de damö g^j. Van Hartingsveldt en Ouwenbroek gy, een bloemstuk van de gemeenteraad; |0€ thuisbezorgd gekregen als blijk vélt; ge. waardering voor het feit dat zij htri®® echtgenoot zo lang aan het stads*. ,P« "dir re Ir dei ine I Üol P" téc en bestuur hebben afgestaan. vei bel gei bm iw

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 2