m m Het bedrijf (10} ff Jknttv&avtS vast midd'eststamel ap tvaa*enhuis est baetieh Tan de SSvuist ziet kastsest vooi* doolhof tvaat' je aHes Smsti hopen tv ut moslem is" m MEEK EN BIETEN... de rotterdammer CHAOS EENVOUDIG BELANGRIJK GEBIED VOOR VOGELS Evenwicht PpoblemcK r'.J II Rijnmond-revue Zuiverheid PAGINA 3 2 A ZATERDAG 17 JANUARI ,1970 WAT IS *N DRUGSTORE? WAT is een drugstore?" De teruggetreden koning van de dump- handel in textiel, de nu 54-jarige Jan de Bruin knijpt na denkend een oog dicht. „Een goed te hanteren kreet?" En dan komt het, als een waterval." Een gezellige doolhof, trapje op, trapje af, op zoek naar stands met stunts, steeds weer verrast door wat gebracht wordt, jong en los van sfeer, een ontmoetingscentrum, de jeugd zelf is én zorgt voor het decor, je kunt er alles kopen wat je maar direct mee kan nemen en modem is." De drugstore Arena naast en boven de bioscoop Arena op de Kruiskade is het zoveelste zakenavontuur waar de heer De Bruin zich met hart en ziel in stort. Volgende week begint een ingrijpende verbouwing (ten minste wanneer het laatste, beslis sende contract getekend is), eind april moet het allemaal klaar zijn: het antwoord van de geconcentreerde middenstand op het warenhuis, maar ook het antwoord op het boetiekwe zen, dat al weer zijn beste tijd gehad heeft. Overigens kan de heer De Bruin niet zoveel risico nemen of hij pro beert op zijn eigen manier na te gaan of dat risico niet te groot is. Toen hij na de geweldige successen van drugstores in Hamburg, München, Londen, Düsseldorf en vooral Parijs te hebben gezien voor Rotterdam zijn plannen uitwerkte heeft hij aan honderden jongelui gevraagd wat zij van een drugstore vonden en of zij er zouden willen komen. De antwoor den, die hij kreeg, sterkten hem in zijn ideeën: de drugstore is voor de komende paar jaar een absolute, commerciële kraker. In dat persoonlijk markt-onderzoek gelooft de heer De Bruin heilig. En niet ten onrechte, want vlak na de oorlog heeft hij dankzij deze methode een bijzonder grote slag kunnen slaan. Hoewel oorspronkelijk in meu- feelen handelend kreeg hij begin 1946 de kans een partij dumpkleding te kapen. De textiel was nog op de bon o* werkgoed was alleen met vergun ning te krijgen. Zeker van zijn zaak was de heer De Bruin echter niet. „Ik ben gewoon de straat op ge gaan en heb misschien wel 200 mensen aangesproken. Mijn vraag was eenvoudig: zou u soldatenkleren willen dragen als u ze goedkoop zou kunnen kopen. Niemand zei er nee. Ik heb toen een verschrikkelijke partij dumpgoed gekocht, kapot en heel, oud en nieuw alles door elkaar en in mijn meubelzaak aan het Zwaanshals opgeslagen. Nog was ik er niet gerust op en de nacht voor de opening van wat je echt wel de eerste legerdumpzaak van Nederland mocht noemen kon ik niet siapen. Om half vijf 's morgens ben ik naar de zaak gega'aner stond een rij, het hele stratenblok rond. We hebben de mensen op basis „tien er uit - tien nieuwe er in" binnen moeten laten. Het was een chaos, maar er is verkocht als nooit te voren". In die dagen legde de heer De Bruin de grondslagen voor een inter nationale handel in dumpkleding, waar hij eerst zeven jaar geleden de finitief mee gestopt is. Hij presteerde het zelfs om in Engeland Ameri kaanse legergoederen te kopen en die naar Amerika te exporteren met een goede winst. Naast de detailhandel in Nederland en later ook in Duitsland (om aan de deviezen te komen om Amerikaanse goederen te kopen) deed hij zaken in Midden- en Noord-Afrika en met name de Ara bische staten. „In 1950 heb ik een kans gehad. Het is misschien maar goed dat het niet is doorgegaan, want ik zou nu nog naastt mijn schoenen gelopen heb ben van pure koopmanstrots. Ik had in de krant gelezen dat bepaalde lan den Engelse overtollige legergoederen zouden kunnen kopen tegen werkelijk afbraakprijzen. Ik was toen tijdelijk inkoper in commissie voor de Nederlandse staatsmijnen. Met regeringshulp wist ik door te dringen tot het Engelse „Department of Supply", dat in het Sheligebouw in Oxfordstreet ge vestigd was. Ik had kaartjes voor de wedstrijd EngelandBrazilië de wedstrijd van het jaar maar die moest ik laten verlopen, de handel ging voor. Die bewuste middag kreeg ik het aanbod iedere veertien dagen voor honderdduizend gulden goederen af te nemen. Dat betekende 50.000 gul den goed voor de staatsmijnen en 50.000 gulden goed voor mij: een reu ze zaak, want ik zou nauwelijks kosten hebben om die spullen kwijt te raken. Twee weken voordat de TAN DE BRUIN: drugstore een ab solute commerciële kraker tiek, het kleine spe- ciaalzaakje met zijn eigen sfeertje al weer geweest is. „Er moest wel wat nieuws komen, een nieuwe stunt, waar mee je in de publi citeit komt. Ja en dan kom je veel in Parijs en dan zie je hoe daar de drug stores enorm veel publiek trekken, grote omzetten ma ken. Je gaat eens ver der kijken, overal dat zelfde beeld. Aan alles is ge woon te zien, de drugstore dat wordt het, dat moet je doen om loop te krijgen, om kans op verkoop te maken. De middenstander hoeft niet ten dode opgeschreven te zijn, mits hij zich met anderen con centreert en-als het ware in combinatie het groot-waren huis op dezelfde schaal kan bevech ten". Voor, een Rotter damse drugstore zag de heer De Bruin een kansje. vervolg zie pag. II 9 i V v TTET GEBIED van de Rottemeren is door zijn waterrijkheid al een AJL bepaalde vorm van recreatie-areaal in de laatste tientallen jaren. De plannen van het recreatieschap zullen zorgen voor vervol making van de aanwezige mogelijkheden, zodat aan meer mensen veelzijdige attracties wordt geboden. Bij velen minder bekend is echter dat dit gebied, met ziin door water partijen verbonden fraaie oeverbegroeiingen veel natuurlijke rijkdommen bezit Dat is eigenlijk een bijzonderheid, gezien de geringe afstand tot de (steeds naderbijkomende) grote bevolkingscentra. Waarnemingen hebben geleld tot liet aantreffen van niet minder dan 130vo gelsoorten: Daarvan broedt een derde deel ter plaatse. In bet verleden kwam het wel.voor dat bootjes, die in de over- hagroéiingen werden gevaren, de broedsel verstoorden. De betrokkenen hadden geen nesten gezien., Een aantal oeverzones wordt nu echter ah rustge bied beheert. Vanuit deze zones zwermen de dieren uit over het gehele gebied, waar ze zich minder schuw gedragen dan in de beschermde delen. Het recreatieschap ziet de noodzaak van deze rustgebieden terde ge in. Over de natuurlijke rijkdommen is men, mede dankzij het werk van de Ne derlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, goed ingelicht. Het water van', de 'Rotte is rijk aan zuurstof en voedsel. "Daardoor vormt het een ideaal oord voor vele soorten vis: blanlcvoom, baars, 'brasem, karper en schele post (pos). Een enkele maal kwam met liet inlaten van Maaswater hot naar binnen. Vooral op de drassige oeverge- ■deellen speelt zich een rijk natuurleven af. DEEL VAN het Rottemercngebied in vogelvlucht. Rechts onder het aloude Koomraolengat, midden het kampeerterrein met de Hennipsloot (verbinding met de Hollandse IJssel) en de Eendrachtsmolen. Voor de veraarding van vermolmde ou de bomen zorgen o.a. iniljoenpoten, oor- i "wormen en insectenlarven. Zij verschaf- fen op deze manier weer een woonplaats aan vogels en vleermuizen. Hier vindt men een der meest zuivere voorbeelden van een natuurlijk milieu, dat zichzelf in evenwicht houdt. Behalve dieren van la- ■MOG EÉN Indruk van een drugstore 1 maar dan in Parijs ZO KAN een drugstore er uit zien: een bonte mengeling van aller lei zaken. De plaat is gemaakt in een drugstore aan de Amsterdamse Nieu- vvendijk. eerste aflevering plaats zou hebben 25 juni 1950 -— breekt de Kore aanse oorlog uit en werd alles ge blokkeerd. Jong, jonge wat een geld zou er toen te verdienen geweest zijn". Hoe het ook zij in het midden van de jaren vijftig kwam de klad in de handel in legergoed, zeker intematio- s. V naai. Je zag aankomen dat de Afri kaanse landen moeilijkheden zouden gaan maken, bovendien wilde men weieens wat anders dan dat militaire karakter in de kleding, kortom het risico om grote partijen te kopen werd te groot. Zachtjes aan ben ik overgegaan op sportartikelen, ik heb zelfs een tentenfabriekje opgezet. Ook deze zaak heb ik echter weer losgelaten. Op een goed moment kwam er een verzadigingspunt in de kampeerartikelen. Mijn standpunt is altijd geweest: snel zaken doen en snel wisselen, meegaan met de tijd, maar vooral slagvaardig, op tijd dus. Nu zitten we weer in kleding, vooral modieuze kleren voor jonge mensen, vrijetijdskleding, sportkleding. Ik heb een broekenfabrïek in Zeeuws-Vlaanderen, die op de vraag van de week kan reageren." En hoewel de heer De Bruin en zijn kinderen („ik koop nooit iets zonder eerst hun mening te vragen, want ik ben te oud om al dat spul voor de jeugd goed te kunnen beoor delen") verschillende boetieks hebben is hij er van overtuigd, dat de boe- T/A1V 18 januari 1945 af kon al- leen nog maar gestandaardiseer de melk geleverd worden voor baby's die na 31 december 1943 geboren wa ren. Hier ziet men op de Honinger- dijk de melkboer van de R.M.I. die nu nagenoeg geen klanten meer had de babymelk op een sleetje door de sneeuw vervoeren. Het gemeentebestuur en de bezet tende macht zullen optreden tegen Rotterdammers die kans hebben ge zien op slinkse wijze stroom te ver krijgen door de meter aan te sluiten op het net waarop altijd nog een beetje spanning staat, zo werd be kend gemaakt. Poststukken die zwaarder zijn dan 200 gram worden door de post niet meer aangenomen. Molen de Noord ,Y\ EEN VAN de reeds lang bestaande £|ggjj attrakties van het Rottemeren- h gebied is de z.g. molenviergang van S de Twcemanspolder. Vier molens M zorgden trapsgewijs voor de bemaling. 1 Als zodanig zijn ze allang afgedankt,W maar ze bleven intact (en bewoond) tg en de moeite waard. Hier kijkt u van- fa af een der molens over het boezem- 'M water naar een andere molen. p gere orde worden op de oevers van de Botte ook kleine en grotere zo ogdiereh aangetroffen. Er zijn bosmuizen, woelratten, veld muizen, bruine ratten, bosspitsmuizen en egels. Verder komen van de roofdieren wezels, hermelijnen en bunzingen voor en zijn er hazen en konijnen te vinden. Ook de otter is waarschijnlijk een bezoe ker van het Rottemerengebied. Opaller, lei manieren worden - onderzoekingen naar het leven van kleinere dieren ver richt. Vele vogels broeden in de rustgebie den, maar vertonen zich daar buiten dik wijls. Kleine zangvogeltjes, als" rietzan- gers, en rietgorzen broeden echter vaak buiten de rustgebieden. Zij bakenen hun gebied af door in de vroege morgeit; vooral een uur voor en een uur na zonsopgang, uit volle borst te zingen. Doordat de mannetjes van elk paar,;' steeds op ongeveer dezelfde plaats zitten,' kan men een goed overzicht van. het aantal broedgevallen krijgen. Deze rijk- dom aan kleine zangvogels is ideaal voor koekoeken, die zoals bekend nesten van kleine zangvogels gebruiken om et hun eieren in te deponeren. Elk jaar is er dan ook wel een aantal koekoeken; te lioren. v Een van de meest opvallende watervo- gels is de fuut. Vroeg in het voorjaar maken deze vogels elkaar het hof en bouwen zij hun' drijvende nesten.' Daar- mee beginnen dan de problemen. De golfslag kan het legsel namelijk makke lijk verstoren. Dit is de reden waarom ze j alleen in de bredere delen van de rivier broeden, waar ze echter de kans lopen te worden overvaren. Een van de eisen, die de futen, aan htm broedgebied stellen, is een geleidelijk uit het water oprijzende oeverbegroeiing," die echter weinig golfslag kan verdragen'en" snel wordt stukgevaren. Daaruit blijkfv ook de noodzaak bepaalde gebieden voor,, vogels te reserveren. Willen deze dieren tenminste een even welkome gast blijven als de mensen in steeds grotere getale n orden... 13^ zun pleisterplaats vJÖNfcekvogek. Sommigen brengen de gehele winter er door. Daar om is het niet zo vreemd liefhebbers in dit jaargetij op deze rijkdommen té wij- zen. Er is ook in deze maanden wat te 1 zien. Het gebied is behalve uitgestrekt- ook rustig. Alle vogels die daar behoefte aan heb ben, zoals bepaalde reigeraehtigen en de roerdomp, profiteren van een aantal op zichzelf kleine gebieden, die door water met een smalle oeverstrook worden ver bonden. Zo vinden zij een geschikt broedgebied. Ook de doortrekkers maken daarvan gebruik. biedt f1500 beloning voor degenen die een gestolen paard kan terug brengen. T/AiV suikerbieten kon men stroop, soep en koekjes maken. De bieten van de wegens kolengebrek niet verwerkte oogst waren nog ta melijk goed overal te krijgen al wa ren zij dan „op de bon". De kranten wijdden veel aandacht aan een aan tal door de overheid verspreide re cepten (zie foto). Intussen verschijnen in de kranten berichten over de aankomst van de eerste hulpzendingen- uit Zweden in Delfzijl. Daar de kanalen en de rivie ren dichtgevroren zijn er natuur lijk geen kolen en olie zijn om ijsbrekers te laten varen, kunnen de bloem, de margarine en het melkpoe der het hongerende westen des lands voorlopig niet bereiken... „Welke dierenvriend heeft zonne- pitten of tarwe voor onze papegaai" wordt in een advertentie gevraagd.... ZEVENDE JAARGANG nr. 3 Tek- bteu van Frans J. v.d. Heijden, J. v. Rhijn, Kees Cornelibsc Illustraties (o.a.) van Daniël Koning, Ary Groene» veld, J. v. Rhijn Onder renaktie van Kees Cornelisse. Het tuig) «tinkte weidegebied oin de Rotte herbergt in het voorjaar weidevo gel-, hijvoorbeeld kieviten, grutto's ture luurs, veldleeuweriken, graspiepers en ge le kwikstaarten. Slobeenden en wilde eenden broeden in de polder. Soms dol)- - beren op een voorjaarsdag zo'n twintig jaar slobeenden op de Rottemeren rond. Deze vogelrijkdom in en om de Rotte meren is te danken aan de rustgebieden en de rijke fauna van water-, bodem- en oppervlakledieren. Aan inrichters, bestuurders en gebruikers van het gebied de taak er zorg voor te dragen dat geen schade aan de elementen van dit Ingewik kelde systeem wordt toegebracht. Behoud is in ons eigen belang tevens: Onze geestelijke en lichamelijke gezond, heid hangt af van de biologische zuiver heid van het milieu.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1