VEERTIENJARIGE AL DRIE MAANDEN W. KINDERPOLITIE GEEFT MOED NIET OP Regina Nooijen is één van de 1700 weglopers C'70 bouwt havens FRUITKOELHUIS Onbekend leger j j - zwerft door het - - land L. «mm I Kosten zes en een half miljoen Medezeggenschap nu vereist Benèluxtünnel meer verkeer Britse vetruoot zaterdag te waier bij Gusto Vlaggeschip voor Sun Line Mevrouw Posthuma doopt Mysella Duurste lading Als jij griep hebt, wat doé je dan? Dan neem ik een MANN pijnstiller. MANN poeders en cachets JR I ofMAfIN tabletten. ImJI Alle drié heipen direct. H w Hl de rotterdammer D1? fraai uitgevoerde GEM-complex, compleet met de vier rijdende mam- moetzuigers, is een van de pronkstukjes van de grote iia- venmaquette die ter gelegen heid van het evenement C'70 wordt gebouwd. Nog zijn alle havens droog op de maquette- delen, maar dat zal niet lang meer zo blijven. MUUR STRAFBAAR TREFPUNT Eerste paal binnenkort PAGINA 3 DINSDAG 27 JAiNUAiRl 1970 i Begin maart worden de eerste van de achthonderd de len op het Weena aan elkaar gelijmd. Daarna komt er echt water in de havens, zodat er schepen te water kunnen gaan en kunnen varen. Er komen heel wat schepen. In totaal tweeduizend. Ze kunnen alle maal echt varen. Degene die op hun plaats moeten blijven krijgen een kabelje aan de kiel met een steenderaan. De. ande re, ongeveer tweehonderd, zul len wel varen. Deze worden voortbewogen door een band onder water. Dat is een'foefje waarmee de hele mammoetmaquette vol zit. Alleen is het allemaal zo knap gedaan dat de toeschou wer dergelijke trucjes niet zal zien. dan een meisje van haar leeftijd in normale gevallen zou hebben." Hij zegt ook: „We kunnen toch niet zinloos gaan rondrijden en hopen dal we haar zien?" Dat ge beurt wel bij de hele kleintjes die verdwijnen en enkele uren zoek zijn. Overigens zijn die niet geteld bij het getal van 1700. Hoe jonger, hoe intensiever de kinderpolitie zoekt. Maar bij grotere kinderen blijft het een kwestie van tips. Die kunnen worden losgemaakt door gesprekken met ouders en buren, door middel van bijvoor beeld een buurtonderzoek. Maar ook door publicatie van de gegevens in de kranten en ten slotte als laatste mogelijkheid het brengen van de foto op de tv. In het geval van Regina Nooijen zijn in totaal vijf tien goede bruikbare tips binnen gekomen waaruit de politie haar contacten in Amsterdam kon na gaan die voor een deel zelfs kon opsporen en eveneens kon horen. „Soms zit je met je onderzoek kegen de muur, als alle tips gron dig onderzocht zijn. Wat dan? Die 'kinderen moeten toch ergens zijn?" 'aldus de heer Van Veen. Het grotste deel van de weglopers is te vinden in de leeftijd van 13 tot 17 jaar. „Het is ook de gevaar lijkste leeftijd. Voor. de jongeren daarboven maken, we ons niet zo >'erg druk.' 'Die' kunnenheel góed voor zich zelf zorgen;'1 Bij de nog jongere kinderen maakt de politie zich de grootste zorgen. Als die na enkele uren niet zijn I opgespoord gaan de, dienstdoende rechercheurs 's avonds niet naar huis. Die kleu ters'moeten gevonden' worden. Maar die groep vau 13 tot 17, waarorri lopen die kinderen weg? „Soms zijn ze bang voor thuis, voor een slecht rapport. Anderen hebben problemen in verband met een slecht huwelijk van de ouders. 'Soms is hét vooral bij jongens de zucht naar avontuur. Die jongens komen, ook. die vanaf dertien, veer tien wel aan de kost. Meisjes in die leeftijd ook.maar vaak op een dubieuze manier. Die lopen veel meer risico. Die worden te vaak misbruikt". Dé meesten komen in de loop der tijd .wel terug. Soms kan dat uit lopen tót een jaar. Als regel komen ze zelf naar huis gewoon omdat ze er; genoeg van hebben. De meesten blijven inderdaad in Nederland, De heer Van Veen is, wat Rotterdam betreft, slechts een geval bekend van een stelletje dat in Noord- Afrika werd opgespoord. Toen bleek de politie daar zeer streng en doeltreffend te kunnen optreden. Maar van een min of meer georganiseerd trekken van kinderen naar het Midden-Oosten of Afrika is de heer Van Veen niets bekend. Komen de weglopers terug dan worden ze uitvoerig gehoord door de politie. „Dat wordt niet alleen gedaan om te zien of er tegen dé weglopers, vooral bij de jongere, strafbare feiten zijn gepleegd, maar vooral om er achter te komen waarom ze zijn weggelopen. Ge beurt het een tweede keer dan kan zo'n verhoor goede aanknopings punten geven." Er bestaat tussen de kinderpolitie en de ouders van weglopers een goed contact. Daaruit blijkt maar al te vaak dat er iets scheef zat dat het weglopen tot gevolg had. Zo kan dan ook worden bekeken of er maatregelen nodig zijn als de kinderen weer terug zijn. Vaak is de schrik van het weglopen voor ouders en kinderen al zo groot dat speciale maatregelen niet eens no- dg zijn. Het aantal weglopers in Rotterdam stijgt niet sterk, slechts met enkele tientallen. Amsterdam is daarbij een trefpunt. Daar kunnen deze !kindèren kennelijk bivakkeren en slapen zonde^, ^at^an.deren daar erg in hebben. Daar as" dan ook Regina Nooijen vóór- -'."Hét'T.'Laatst gezien nadat ze er al 'een .tijdje had ge- woon^l met en bij-jongeren en ouderen.. Maar niemand heeft haar her kend, of beter gezegd .niemand heeft de politie gewaarschuwd. De der tienjarige bleef weg en kwam zelfs niet na drie maanden boven water. De kinderpolitie van Rotterdam blijft onvermoeibaar zoeken, zich vastklampend aan elk bericht, elke tip in de vaste overtuiging dat ook dit meisje gevonden zal worden. 70 zochten militairen en poli-' tiemannen in april 1968 naar twee vermiste kleuters. Dit on derzoek werd dag en nacht voortgezet vanaf het ogenblik dat de melding binnenkwam. De meisfes bleken later verdronken, te zijn. Bij het verdwijnen van. oudere kinderen is een dergelijk, onderzoek nutteloos tenzij er, directe aanwijzingen van ongeluk oj misdrijf zijn. £R wordt tegenwoordig veel gesproken over het werken van de getrouwde vrouw. Het bedrijfsle ven heeft" behoefte aan 'meer-vrou welijke medewerkers. Instanties als de gewestelijke arbeidsbureaus spannen "zich in om in(b ij voorbeeld) de metaalnijverheid de vrouw te.'in troduceren. U hébt er' veel over kunnen lezen. Maar er zijn bepaalde' knelpunten, die ervoor zorgen ;dat: er nog geen grote stroom vrouwen naar de bedrijven gaat. Daarvoor vandaag even uw aandacht. „Om tien uur is de boel. aan kant- Ik zou me best nuttig kunnenma ken. En het ook dolgraag willen. Maar de banen voor halve dagen, die je zou kunnen krijgen, gaan' al- lemaal door tot één uur. Maar dan zou ons- kind nog: op de lagere school -— alleen thuis zijn tussen de' middag. En dat'wil ik niet." Er zijn nogal wat; jónge moeders, die hebben leren aanpakken, en nog.; beroepsbekwaamheden U bezitten of wel zouden willen worden bij geschoold in een. korte cursus.' .om" hun. ten, opzichte van de' gezinstaak lege uren zinvol te besteden. Maar vele kansen springen af :op tussen - dè middag: de boven weergegeven;1 verzuchting is geen uitzondering. Vandaar dan ook. dat in de" brief die van het Rotterdams Vrouwen-' -contact vórige maand, met ondèrtë.-ïS kening van zo'n 30 aangesloten vrouwenorganisaties in1 Rotterdam, waarin richtlijnen voor; controle van én subsidie voor bestaande en op te richten kinderverblijven en speelzalen, wordt gevraagd ook melding gemaakt wordt van een „Stichting tussen 12 en 2" in oprich ting. Mevrouw H. C. J. G. Canter Cremers Kappeijne van de Coppello, secretaresse van de Wijkraad voor - Kralingen zet zich daar voor in. In Amsterdam bestaat zo'n stich ting al 15 jaar, en daar worden da gelijks zo'n 1500 schoolkinderen, die tussen de middag niet naar huis kunnen, in gehuurde ruimten opge vangen. onder toezicht van bevoegde leidsters. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Vorig jaar heeft aanmerkelijk meer verkeer gebruik gemaakt van de Beneluxtunnel dan in 1968. Per dag reden ongeveer 12100 voertuigen door de tunnel. In 1968 bedroeg dit aantal 9215. Dit is een stijging van dertig procent. De openstelling van de Heinenoord- tunnel in juni 1968 was niet van in vloed op het verkeer, dat van de Be neluxtunnel gebruik maakte. Tri hoe verre de openstelling van rijksweg 20 tussen Schiedam en het Kleinpol- derplein van invloed zal zijn, is nog niet vast te stellen. Verwacht wordt dat d: meer verkeer van de Be' gebruik zal maker.. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zaterdag 31 ja nuari gaat weer een Britse veerboot te water op de IHC Holland-werf Gusto in Schiedam. Het is de Free Enterprise V, die een capaciteit heeft van 1200 passagiers en 280 auto's. Mevrouw P. Fenn, echtgenote van een der directeuren van de rederij Townsend Car Ferries in Dover, ver richt de doop. Eli maanden geleden werd op de werf gusto het zusterschip Free En terprise IV te water gelaten. De Free Enterprise V is de vierde veerboot, die Gusto voor de Britse rederij heeft gebouwd. Het schip wordt per 31 mei in dienst genomen en gaat tussen Do ver en Zeebrugge varen. De Free Enterprise V verschilt uiterlijk niet veel' van de IV. Zij Is iets gróter van diepgang, heeft meer laa Ivermogen en kan meer zware vrachtauto's meenemen. Bovendien is er een belastingvrije zelfbedienings winkel aan boord voor passagiers. In- en uitladen geschiedt volgens net roil on/roll offsysteem. De Free Enterprise V is voorzien van Smit-MAN-motoren, die zorgen voor een snelheid van 21 knopen vooruit- en 15 knopen achteruit va rend. Het totaal vermogen der geïn stalleerde machines is 16.000 pk. Lengte over alles 117,5 meter, breedte hoofddek 19,05 meter. Om een rustige overtocht in het woelige Kanaal mo gelijk te maken heeft het schip een slingerdempingsinstallatie. OOU0SE$INaEL221.AOTTCRtMU-TEt.11M73.123Oe2 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De tankerMy- sella gebouwd in twee delen bij de NDSM te Amsterdam en afgebouwd in Lissabon zal maandag 9 februari bij de Verolme-werf in de Botlek wordengedoopt. Dit zal gebeuren door mevrouw I. S. N: Posthuma- Szopa, echtgenote van de directeur van het gemeentelijk havenbedrijf. RI2201 TDIJ dit type opvangmogelijk- D heid stond donderdagmiddag mevrouw dr. F. T. Diemer-Linde- boom ook even stil in, de gemeente raad. Zij verwachtte, dat het niet zo moeilijk zou zijn lokaliteiten te vin den, die gedurende déze uren ter be schikking zouden kunnen worden gesteld. Zij bracht daarbij ook even de haars inziens zeer aantrekkelijke suggestie te nerde, die enige weken geleden in ons blad door Kirsten Emous is gelanceerd. Het gaat erom dat ouderen, die in de omgeving van een school wonen, zo'n kind bi^ zich ontvangen. Voor hen, die wat een zaam zijn geworden, kan zo'n uurtje nog een nieuwe gezelligheid brén gen. Mevrouw Diemer meende, dat als' deze mogelijkheid op gang komt en daar ziet het naar uit 'dat drempelvrees door een sneeuwbalef fect van persoonlijke contacten die hoort het van die én die denkt nu ineens aan weer een an der, die er vast wel voor voelt aardig overwonnen kan worden. Belangstellenden in deze richting kunnen zich richten tot Mevrouw Prins-van Santen, Schammenkamp 73, tel. 170264. JOEGNA NOOIJEN. dertien jaar toen ze in oktober wegliep. Ze is inmiddels veertien jaar ge worden. Met een vriendin is ze in Amsterdam geweest. Daarvan heeft de politie de bewijzen in de vorm van getuigen. Of ze er nog is, of ze in het buitenland verblijft? Het zijn allemaal on opgeloste vragenAls .iemand iets van dit meisje weet dan zou de politie dat graag vernemen (tel. 143.144, toestel 3635).

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1