EU BS Concert voor Biafra goed geslaagd weiangsi voor maan- expositie IHC handhaaft Minister antwoordt CHJ O-Ylaardingên K Free rise V te water DR. CLARENBURG V M S02-RAPPORT AAN VLAARDINGEN: opruiming; Bijdrage tot vorming van beleid voor milieuhygiëne Mr. H. Smulders iveerlegt geruchten over fusie Grote order voor twee werven Europees congres over stad in ENCK niet alleen schuldig59 jaar 2000 T alenpraktikum werd geopend opruiming ter meulen iPi- mm citroen. den Ouden I- 1 INDUSTRIE 150 cm breed i~im NORM DALING (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Minister Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid heeft schrifte lijk antwoord gegeven op een brief van de Christelijke Histori sche Jongeren Organisatie, groep Vlaardingen, waarin ernstige verontwaardiging kenbaar werd sSÊB .-■.-.tTTJiTN] v 'I Ongeloofwaardig 150 cm breed Showroom Coofejngej bij Hofplein DE ROTTERDAMMER PAGINA 3 2 A MAANDAG 2 FEBRUARI 1970 I aardgas ver (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In een rapport adviseert dr. L. A. Clarenburg, staffunctionaris voor de milieuhygiëne van Rijnmond, het gemeen tebestuur van Vlaardingen toepassing van aardgas in nieuwe wij ken verplicht te stellen. Hij verwacht dat een dergelijk beleid er toe kan bijdragen dat de vervuiling door zwaveldioxyde (S02) op redelijk niveau kan blijven. Dit rapport werd uitgebracht op ver roek van B. en W. van Vlaardingen. Dr. Clarenburg toont in zijn rapport aan dat, althans in de Vlaardingsc situatie, de huisbrand de belangrijkste rol speelt in de S02-vervuiling, die voortdurend wordt geconstateerd. In I96G werd een daling geconstateerd van het vervuilingsniveau. Deze tendens wordt gezocht in dc overschakeling op aardgas, die toen begon. Het rapport concentreert zich op de vraag of het mogelijk is een rationeel overheidsbeleid te voeren met betrek king tot de luchtvervuiling. Het ver zamelde studiemateriaal is de ver werking der resultaten van het meten op zes punten van de zwaveldioxyde- vervuiling in Vlaardingen in een flink aantal jaren. Overheidsbeleid moet erop gericht zijn, zo stelt dr. Clarenburg, „trend matigheden, die het gevolg zijn van maatschappelijke veranderingen nauwlettend te volgen om, als de si tuatie zich in ongunstige zin zou ont wikkelen, in te kunnen grijpen." Van dit standpunt uitgaand komt hij tot a enkele concrete aanbevelingen: 1 0 Stel in verdere nieuwbouw het gebruik van aardgas voor huisbrand verplicht. 0 Propageer bij vervanging van particuliere stookinstallaties het ge bruik van aardgas. 0 Stel toepassing van aardgas ver plicht bij vervanging van gemeente lijke stoolcinstallaties. 0 Stel het gebruik van aardgas ver plicht dan wel van olie met een laag zwavelgehalte in de meest „bedreigde" wijken (dit zou echter pas kunnen als de wet op de lucht- vervuiling in het parlement is aange nomen— Red.), De rol, die de industrie speelt in de vervuiling door S02 van de Vlaar- dingse atmosfeer blijft niet onbespro ken. Dr. Clarenburg schrijft daar over: „Het situeren van nieuwe vestigingen tegenover Vlaardingen in zuidelijke richtingen van de be staande vestigingen, zodat de indu strie in de richting vande wind een grotere „diepte" zou krijgen is met het oog op de dan grotere bijdrage tot het SO?-niveau in Vlaardingen onge wenst". Het scherper stellen van voorwaar den aan bestaande bedrijven zal niet veel effect sorteren, meent de staf functionaris. Dat is zeker niet het ge val als. die bedrijven onder kritieke omstandigheden overschakelen op het stoken van zwavelarme brandstof, zoals met de bedrijven is besproken. Hiermee doelt het rapport op de samenwerking van de Centrale Meld en Regelkamer van Rijnmond met: vele bedrijven in het gebied, die be Wist U dat een goede kwaliteit acryl jersey gewoon in de was machine mee gewassen kan worden Dit prachtige acryl jersey is zo'n machine wasbaar weefsel. Een mooie stof voor japonnen, rokken;tuniekpakken, e.d., bij zonder prettig in het dragen (ook zeer geschikt voor kinder kleding), 150 cm breed, keuze uit 8 modekleuren, nu per me ter voor nog géén dertien gul den. mMmm Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van een pracht kwaliteit acryl jer sey, machine wasbaar, zeer soe pel in het dragen, 150 cm breed, in 8 kleuren w.o. wit, rose, aqua, lichtgroen, per meter m Dmir van de opruiming 15 januari tot 5 februari Géén tef. of schrift, best WASHINGTON Een invloedrijke Particuliere studiegroep heeft door de ^gering betaalde maar onafhankelijk kjigevoerde opiniepeilingen bepleit, "ie het Witte Huis en het Congres yan nut moeten zijn bij het. formule ren van de Amerikaanse buitenlandse Politiek. toepassen stellen m reid zijn bij z.g. luchtvervuilings alarm een bepaald pakket van maat regelen te nemen. In december is voor de eerste maal een dergelijke waarschuwing gegeven. Norm voor de beoordeling der Vlaardingse situatie is in het rapport het feit dat het medisch gezien onge wenst is „indien de S02-concentratie, gemiddeld over 24 uur, hoger is dan 500 microgram per m3". Rekening houdend alweer met de bereidheid der industrie om bij calamiteuze si tuaties over te schakelen op „lichte re" brandstof, waardoor het zwavel- dioxydegehalte met 20 pet. kan dalen, kan men een toelaatbaar zomerge- middelde en een jaargemiddelde be rekenen. Het rapport zegt daarvan dat de gemiddelden in de winter slechts in de periode 1971/1972 in de buurt van de norm zou komen. Het berekende zomergemiddelde voldoet tot 1973 aan de norm. Deze gemiddelden zijn bere kend door de meetwaarden van de zes meetpunten in Vlaardingen te herleiden tot gestandaardiseerde om standigheden. Hiervoor waren meteorologische gegevens nodig, die het KNMI-füiaal op de Rotterdamse luchthaven, waar mee de centrale meld- en regelkamer voortdurend samenwerkt, verstrekte. Zo komt dan een „genormeerd ver- ontreinigmgsniveau tot stand", waar mee vergelijkingen van jaar tot jaar kunnen worden gemaakt, zodat schommelingen dsn betekenis krij gen. Deze veranderingen zijn geconsta teerd. Tot en met de zomer van 1966 liep de lijn der S02-vervuiling in Vlaardingen opwaarts. Daarna trad een scherpe daling op. Dit bleek .ook te gelden toen de genormeerde ni veaus werden .vergeleken. Vervuliin- gen bij zuidenwind waren groter dan bij noordenwind, maar de verschillen waren gering. Een cn ander leidde dr. Clarenburg lot het standpunt dat de S02 van de industrieën een ondergeschikte rol heeft in '.het totaal der vervuiling. De ze bijdrage is maximaal niet groter dan 30 pet. Vandaar de conclusie dat de huisbrand de belangrijkste vervui ler is op het gebied van de zwavel dioxyde. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het rapport over dc S02 vervuiling in Vlaardin- .gen met zijn aanbevelingen aan liet gemeentebestuur is één vim de eerste, zo niet de eerste, bijdrage tot liet voeren van een gericht beleid inzake de beheersing van een plaatselijk milieu. Het kan daarom in de pogingen, die van overlieidszij- de worden ondernomen, om de ver vuiling terug te brengen en de leef baarheid van stad of streek te ver beteren, een richtingwijzer zijn. Toch is dit rapport niet meer dan een deelrapport, hoe interessant zijn conclusies vooral voor Vlaardingen ook zijn. In dit verband wordt voor al gewezen op de verhouding in per centages der bijdragen tot de S02-vervuiling der industrieën en die van de huisbrand. Dit materiaal geeft te meer grond aan de stelling, die zich hoe langer hoe meer op dringt en die luidt „Stadsbewoners ademen hun eigen vervuiling in". Feit is dat hier materiaal wordt aangedragen dat aandringt op het voeren van een beleid, waarbij voor stadsuitbreiding de voorkeur moet worden gegeven uan bet stoken met schone, of bijna schone, brandstof fen. Hierbij kan in de sitttatie van het ogenblik vrijwel alleen aan aard gas worden gedacht. Zowel voor de nog uit te voeren stadsuitbreidingen als voor vervanging van stookinstal laties elders. Een deelrapport is dit in die zin, dat Vlaardingen natuurlijk geen geïsoleerde gemeenschap is. Invloe den op vervuilingsgebied van buiten af zijn duidelijk. Die kan één ge meentebestuur niet in de hand hou den. Dit pleit dus weer duidelijk voor krachtige samenwerking op re gionaal niveau, naast het eigen be leid van een gemeentebestuur. Ver der een deelrapport omdat het slechts de vooral in Vlaardingen zeer belangrijke S02 behandelt. Er zijn aanzienlijk meer vervuilende stoffen in de lucht. Daarom is het van groot belang dat straks componenten als stikstof en ozon worden aangepakt. En dat de invloed van het steeds toenemen de verkeer in meetwaarden kan wor den uitgedrukt. Al met al is (Ie conclusie gerecht vaardigd dat de industrie als zodanig natuurlijk wel vervuilend optreedt maar tocli niet de allesoverheersende „boosdoener" is, zoal# vroeger veelal werd gedacht. m mi ROTTERDAM Er waren zondagavond heel wat liefheb bers van het geestelijk lied naar de Oud-Katholieke Paradijskerk aan de Nieuwe Binnenweg ge komen, waar „The Freedom Singers" een concert gaven ten bate van de Biafraanse kinderen. DR. L. A. CLARENBURG advies voor aardgasbeleid Nadat voorzitter E. van Kapel de avond had geopend met gebed en met een uiteenzetting van het doel van dit concert, wisselden zang van het grote koor, het optreden van het jonge vijftal en samenzang elkaar prettig af. Van het onder de beproef de leiding van Arie Pronk zuiver en gevoelig zingende „The Freedom Sin gers" viel „Jeruzalem" met het Is raëlische refrein bijzonder op en de beroemde „Ambrosiaanse Lofzang" was een indrukwekkend slot van de avond. „The young Credo Singers" hebben een typische samenstelling: een so praan, een bas, een tenor tevens gi tarist, een slagwerker en een tokke lende bassist. Wat zij brachten had meestal het gesyncopeerde ritme van Amerikaanse en Engelse liederen en scheen te oordelen naar het muis stille luisteren bij het publiek goed in de smaak te vallen. G. M. DERSJANT (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „De Industriële Handelscombinatie Holland (IHC-Holland) is een zelfstan dige maatschappij en zal die zelfstandigheid in de toekomst handhaven. Vrijwel het enige wat IHC gemeen heeft met andere werven is, dat zij ook een werf is en drijvend materiaal vervaar digt." Dit deelde de voorzitter van de raad van bestuur, mr. H. Smulders, zaterdag mee bij de téwaterlating van het veerschip Free Enterprise V, van één der hellingen van de scheepswerf Gusto. Naast genoemde werf maken de werven Klop te Sliedrecht, Smit-Kin derdijk te Kinderdijk en de werf Verschure te Amsterdam deel ukt van de combinatie, Mr. Smulders deed zijn mededeling naar aanleiding van de geruchten rond de jongste ontwik kelingen op het terrein van de Ne derlandse scheepsbouw. Hij verklaarde waarom IHC allé fusiegeruchten van de hand wijst. „Onze werven zijn gespecialiseerd in drie groepen. Groep I, met de werf Gusto a's belangrijkste deelnemer, ■bouwt ferryboten en drijvend mate riaal voor de oliewinning. Groep II houdt zich 'bezig met het bouwen van baggermateriaal, terwijl groep III werkt in de sector mijnbouwmateri- aal, aldus de heer Smulders. Voor al deze groepen heeft IHC een speciale verkooporganisatie in het leven geroepen die over de gehe le wereld werkt. „Juist daarom voe len wij niet voor een fusie of wat voor samenwerking dan ook" IHC werkt", zo zei de heer Smulders, „als onafhankelijke groep en zal zijn on afhankelijke plaats in de Neder landse scheepsbouwirrdustrie blijven ■behouden" KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Van der Gicssen-De Noord te Krim pen cn de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen zijn erin geslaagd een opdracht voor de bouw van vier vrachtschepen van 16.000 ton in de wacht te slepen. De grote scheepsbouworder werd geplaatst door de Koninklijke Java- China-Paketvaart Lijnen, een doch teronderneming van de Ncderland- schc Scheepvaart Unie. ROTTERDAM. 2 tebr. Aanvoer totaal 1579 dieren, waarvan 1204 slachtrunderen en 373 varkens. Prijzen per kg. slachtrunderen extra kwal. 3.20 - 3.45. Ie kwal. 4.25 - 4.75. 2e Itvval. 3.20 - 3.90. 3e kwal. 3.50 - 3.70. varkens le kwal. 2,67 ƒ2.73. 2e kwal. ƒ2.63 - ƒ2.67, 3e kwal. ƒ2.61 - ƒ2,63. Stieren ƒ4,50 - ƒ5,15. Worstkoeien ƒ3.40 t ƒ3,60. Slachtzeugen ƒ2.10 - ƒ2.20. Zware varkens 2,40 - ƒ2,50. Overzicht: Slachtrunderen aanvoer als vorige week. handel kalm, prijzen nauwe lijks prijshouden. Varkens aanvoer korter, handel lui. prijzen lager, enkele prima's boven notering. ROTTERDAM Dat de ten toonstelling „Zie de maanin de Ri- vièra-hal een enorme belangstelling zou trekken was te verwachten. Maar dat de belangstelling dusdanig over weldigend zou zijn, kwam voor de organisatoren toch wel als een aangename verrassing. Gedurende de drie dagen dat de expositie open was, zijn er bijna 32.500 bezoekers geweest. Die waren niet gelijkelijk verdeeld over de drie dagen: zondag was het bezoekersaan tal veruit het grootst. Vandaag is dat alles weer verleden tijd. Het stukje kostbare bazalt van de maan is naar elders gebracht, als enige herinnering blijft nog een. klein rond gat in het plafond van de Ri- vièra-hal, waardoorheen de „naald"- van het model van de Satumusraket gestoken heeft: de raket was te hoog. Jn de loop van deze week wordt ook dat 'gaatje netjes dichtge- pleisterd. Op kosten van de organisa toren van de tentoonstelling MR. H. SMULDERS onafhankelijk „De concurrentiepositie tegenover het buitenland is door de recente renteverhoging van 2 tot 3,5 pet ster ker geworden en- juist daarom zien v/ij de toekomst van onze groep bij zonder zonnig tegemoet", zo besloot de heer Smulders. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Sinds zaterdag middag is aan het Vülapark 4 het Talenpracticurn „Rotterdam" geves tigd, dat met zeer moderne appara tuur de spreekvaardigheid in ver schillende moderne talen onderwijst. In het instituut kunnen vijftien cur sisten tegelijk zonder elkaar te hin deren luisteren naar en spreken in een der moderne talen, die op een band wordt voorgesproken. De cur sist kan naar behoeven de woorden nazeggen en terugluisteren en bij moeilijkheden is een cursusbegelei der bereid de helpende hand te bie den. Een schriftelijk gedeelte zorgt voor de grammatikale kennis. Er zijn cursussen voor beginners en gevorderden en tot de toekomst plannen van het prakticum behoort de aanstelling van cursusbegelei ders uit het land van de te leren taal zelf, zodat aan een goede uitspraak voldoende aandacht lean worden be steed. De leiding van het talenprakticum dat na Utrecht en Arnhem de derde vestiging van het instituut is, berust bij de heer C. C. Hazes. Momenteel zijn al een vijftigtal cursisten aan het prakticum ingeschreven. r gemaakt over het feit dat de Eer ste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek „zo goéd als geen aandacht besteedt aan de luchtverontreiniging, zoals is ge bleken". Ook werd gevraagd om verre gaande maatregelen, waarbij de ENCK verplicht zou worden de be palingen in de Hinderwet na te le ven. De minister verwijst in zijn brief aan de Vlaardingse CHJO naar de antwoorden, die staatssecretaris Kruisinga heeft gegeven op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Lek (pac. soc.) naar aanleiding van hoge concentraties zwaveldioxide in de omgeving van de ENCK-fabriek. De staatssecretaris bevestigt hier in de alarmerende berichten over sterke luchtverontreiniging, die op 23 juni 1969 werd gemeten door een ambtenaar van Rijnmond en de ge meente Vlaardingen. De hoge concen traties werden alleen benedenwinds gesignaleerd. Bovenwinds waren de resultaten van de metingen gunstiger. In het antwoord aan het kamerlid (en dus ook aan de CHJO-Vlaardin- gen) werden de uitkomsten van de metingen op 23 juni ongeloofwaardig genoemd, omdat het meetapparaat niet nauwkeurig zou zijn. De geme ten concentraties zwaveldioxide la gen op die dag namelijk ver boven het gemiddelde, waarbij nogal ern stige klachten, zoals hoesten, sterke prikkeling der slijmvliezen en tra nende ogen, optreden. Slechts een van de ambtenaren zou een lichte prikkeling hebben waargenomen," al dus het antwoord. In het antwoord wordt verder op gemerkt dat van de benedenwinds gemeten concentratie een deel van de ENCK afkomstig geweest kan zijn, „doch het is niet aan te geven hoe groot het aandeel van dit bedrijf in het totaal is." Ten aanzien van overtreding van Hinderwet -door de ENCK wordt opgemerkt dat de Vereniging tegen Luchtverontreiniging in en om het Nieuwe Waterweggebied hiertegen een beroep heeft ingesteld ."bij de Kroon. Op dit beroep is nog niet be slist. Dit antwoord van de staatssecre taris is gedateerd op 2 december 1969. De brief van de CHJO-Vlaar dingen ging op 12 november de deur uit. De antwoordbrief van minister Roolvink is gedateerd op 27 januari 1970. ROTTERDAM Van 24 tot 30 mei wordt in Rotterdam het zevende con- gres gehouden van tde Europese Cul- turele Stichting. Het thema is: Stede ling en Stad in het jaar 2000. Onderwerpen- zijn: de stad var\ liet welzijn, de menselijke relaties in,''de stad van 2000 en de eigen ruimte van de mens in de stad van 2000. De technische, economische eri so-r ciale ontwikkelingen en de basisfac toren op menselijk niveau en hun, gevolgen voor ruimtelijke ordening en architectuur zulien worden bespraken en geanalyseerd. Sprekers zijn dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter der Europese Com missie, de heer D. P. Moynihan, ad viseur voor stedelijke aangelegenhe den van de president der Verenigde - Staten, prof. J. .K Gal'braith van de Harvard University, prof. René Huyg- he van de Académie Francaise en de heer J. Fourastié. Aan het congres is een- expositie. „Stadsbewoner en stad in 2000" ver bonden. Deze wordt van mei tot sep tember in het Bouwcentrum gehou den. Zoekt U moderne, klassieke of romantischs mystères of ven- stervallen..... houd dan steeds onze 1e etage in de gaten, want daar verkopen wij el ke keer een pracht vitrage voor een aan trekkelijke prijs. Zo vindt U morgen een fantasia marquisette in leuke découpi dessins, gekleurd of wit, 150 cm breed, per meter voor nog géén drie gulden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij de scheeps werf Gusto te Schiedam, onder deel van het IHC-Holland con cern, is zaterdag in snerpende kou de Free Enterprise V ge doopt en te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw P. Fenn, echtge note van één der directeuren van de opdrachtgever, Townsend Car Ferries Ltd. te Dover. Na de traditionele handeling gleed het vaartuig in zijn element, gadege slagen door talrijke belangstellenden, die ondanks de kou en het vroege zaterdagse uur de helling omzoemden. De Free Enterprise V wijkt maar enigrzins af van het zusterschip Free Enterprise IV. Door een 'grotere diep gang en een aluminium bovenbouw is het laadvermogen van 'het van stapel gelopen schip groter geworden. Daardoor 'kunnen meer zware vrachtwagens worden vervoerd. De passagiers kunnen in een zelfbedie- nirtgs tax-free shop hun inkopen doen. De Free Enterprise V is de vierde veerboot die IHC binnen vijf jaar voor Townsend heeft gebouwd. Het schip zal met ingang van 31 mei in dienst worden gesteld en tussen Dover en Zeebrugge gaan varen. Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1a etage de verkoop van fantasie marquisette in gekleur de of witte découpé dessins 150 cm breed, per meter voor Duur va» da opruiming 75 finuari tot 5 februari Géén tel, of schrift, best.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1