Grevelingen-project uniek gebied voor ontspanning van duizenden 59 BANDEN Piet Kee meesterlijk op Doelenorgel Nota arbeid in Rijnmond geeft geen oplossingen Toren voor Gulf Oil overeind Welke aantrekkingskracht bezit Don Kozakkenko or Eigen hoekje voor Filatelisten PvdA met ontwerp kandidatenlijst Rijnmondraad Grevelingenstad werkt negatief Problemen en mogelijkheden geschetst Nu ook steun voor Rotterdam? Meer speelruimte voor Feijenoord "ATLANTA" v,f I - I 1 nu beduidend. hssjt ze» veel voordeliger! PAGINA 3 DE ROTTERDAMMER I I ROTTERDAM Piet Derksen (57) directeur van Spcrthuis Centrum beeft zo zijn eigen leefregels. „Je moet jezelf niet ver heerlijken", is er een van waarbij hij wijst op een veelbesproken scheepsbouwer. De ander is: Je moet door je werk gegrepen zijn anders moet je er mee stoppen". Hij heeft ze beide in praktijk gebracht. Door die eerste is hij lange tijd uit de pers gebleven. Hij verscheen pas in de kranten toen zijn recreatieobjecten zo groot werden dat ze wel erg in het oog gingen vallen. Dank zij die tweede regel is voor die toeristische en recreatieve afdeling van zijn bedrijf enorm gegroeid. Niet alleen zijn eigen bezieling maar ook die van z(jn achthonderd man personeel. „Dat is het moeilijkst, om goed personeel te" krijgen. Personeel dat ook bezield is door het werk en niet door het geld. Dat moet wel want wij zijn een service verlenend bedrijf'. Zijn reizen heeft hij ook ais zodanig steeds beschouwd. De heer Derksen staat er zelf van te kijken wanneer na een snelle re- kenpartij hij, tot de conclusie komt dat Sporthuis Centrum tot nu toe drie miljoen overnachtingen voor vakan tiegangers heeft geboekt. Dit jaar zullen het er alleen al 400.000 zijn. De groei van Sporthuis Centrum is snel gegaan, zeer snel zelfs. Sinds ok tober 1953 toen de Lijnbaan open ging, heeft het bedrijf er leder jaar een zaak bijgekregen, soms meer. Er zijn nu veertien filialen verder enke le fabrieken en werkplaatsen en plannen om winkels te openen in de Haagse Spulstraat en de Amsterdam se Kalverstraat. g RECREATIE Daarbij komen dan sinds drie jaar de grote recreatiecentra. Eerst de Lommerbergen in Limburg, vervol gens Het Vennenbos bij Hapert, De Berkenhorst op de Veluwe bij Koot wijk en Bos en Strand bij America in de Peel. En dan vooral niet te vergeten het immense recreatieplan Grevelingen waar Sporthuis Centrum een gebied van 75 km2wil gaan exploiteren. Hoe deze snelle groei is te verkla ren? De heer Derksen: „Ik weet het niet. Ik heb wel een goede visie op de toekomst: kwestie fan feeling, van le zen en van denken. Wij zijn overal om te luisteren. Ik ben allerlei gebie den afgeweest om tekijken. Re creatie zie ik als een taak. De vijf daagse werkweek wordt per slot van rekening een vierdaagse". Die visie heeft de heer Derksen al in 1953-54 laten blijken. Hij was de eerste die in de sector kamperen arti kelen bracht tegen bijzonder lage prijzen, zoals een donzen slaapzak voor vijftig gulden, toen nog iets on gehoords. Hij was het die tijdens een kampeertocht In Zuid-Frankrijk voor het eerst het type bungalowtent ont dekte en onmiddellijk zag dat die tent toekomst had. Hij begon ze in zijn zaken te verkopen. Het is nu het meest verkochte tenttype. Die goedkope kampeerartikelen, dat nieuwe tenttype zijn er mede de oor zaak van geworden dat kamperen een dergelijke grote vlucht heeft geno men. PUBLIEK „Verder denk Ik vanuit het publiek. Het zijn onze klanten. We praten dan Misschien heeft U bij het uit zoeken van nieuwe vitrage wel eens gekeken naar zo'n prach tige franse wolkval, waarvoor U meestal echter een stevige prijs betaalt. Daar gaan wij nu eens verandering in brengen. Franse wolkval; een 'rijke ven- sterval, waarmee U een'fijne intieme sfeer in Uw kamer krijgt. Deze prachtige va! van Tergal voite (de wolken zijn liefst 25 cm breed) kant en klaar met 200m, hoofdje en rijke volant, 55 cm hoog, nu per wolk voor nog géén een gulden zestig. welken Morgenvroeg om 9 uur begint op de eerste etage de verkoop Van deze luxe franse wolkval van Tergal voile, kant en klaar met zoom en hoofdje en rijk geplooide volant, de wolken zijn ong. 25 cm breed, 55 cm hoog, per wolk voor ook alles door tot in de kleinste de tails met architect prof. J. B. Bakema de ontwerper van onze recreatiecen tra. Ik laat altijd een aantal mensen opbellen'om te vragen hoe ze het bij ons hebben gehad. Daar leren we het van. We hebben ook eens een bandre corder neergezet bij de uitgang van De Lommerbergen en ieder die weg ging om zijn mening gevraagd. Zo worden fouten voorkomen". In de vier recreatiecentra kunnen nu tegelijk vijfduizend mensen ver blijven in de huisjes, in caravans of in tenten. Overigens staan er weer nieuwe plannen op stapel. De heer Derksen denkt aan de Veluwe en Overijssel. Bijzonder trots is hij op de Greve- lingenplannen. De definitieve beslis sing is nog niet gevallen, de heer Derksen verwacht die ieder ogenblik. Hij zegt pas te kunnen beginnen met de aanleg als de dam door het Brou- wershavensé Gat dicht is en de Gre velingen het grootste binnenmeer van West-Europa is geworden. „Het wordt typische recreatie aan het water. Er komen duizend huisjes, zowel voor vakantie als voor perma nente bewoning. Deze komen op landtongen te staan en-krijgen ieder een eigen steiger. We zullen meteen beginnen als de dam gesloten is. Er zal dan vijf miljoen kubieke meter grond moeten worden verzet. Het kost meer dan twintig miljoen. De mensen kunnen er vissen,' zeilen, roeien of zwemmen. Er komen grote restaurants en centrale bebouwing. Er zullen heel wat specialisten aan de voorbereiding en uitvoering moeten werken. Het is geweldig". Is een overzicht over het giganti sche bedrijf nog mogelijk? De heer Derksen: „Dat gaat nog wel. Ik heb gelukkig goede medewerkers. Maar ik moet toch wel veel zelf doen. Zodra een zaak tot stilstand is gekomen, is organiseren niet moeilijk. Maar het op poten zetten vergt veel werk en daar heb je goede mensen voor no dig". RECHT „Mijn mensen in de recreatieafde ling moeten weten dat onze gasten betalen voor hun vakantie en dat zij recht hebben op een goede vakantie. Ik vind het fijn dat al die mensen een goede vakantie hebben. Dat vind ik belangrijker dan geld verdienen. Dat kan ook wel op de beurs. Maar dit is ergens scheppend werk". „Met wat ik ze lever of verhuur moeten ze tevreden kunnen zijn. En dat geldt niet alleen voor het toeris me naar het buitenland. En bloc op vakantie gaan naar het buitenland is onmogelijk. Er blijft een grote groep die in het binnenland blijft om welke redenen dan ook. En zeker met de derde week vakantie". De Lommerbergen was het eerste recreatiecentrum waar ook huisjes het hele jaar door gehuurd kunnen worden, ook in de winter. In het be gin liep dat zogenaamde „off-season"- -bezoek niet zo erg. Dit jaar is het aantal gasten buiten het seizoen al verdubbeld. Ook de andere centra zullen het hele jaar open zijn. Hoe het met zijn eigen recreatie staat, zijn ontspanning? „Ach, eigen lijk is mijn werk ontspanning en daarbijhoud ik van, goede schilda- T m rijen". Dat blijkt werkkamer. ook in Derksens Een probleem voor de heer Derksen en zijn reisbureau directeur zijn schoonzoon P. C. Terwan, is het feit dat de Rijksluchtvaartdienst nieuwe bepalingen heeft opgezet waardoor het vliegen met charters voor sommi ge reizen duurder zal worden. Enkele moeten twintig procent de hoogte in. Er bestaat een vrij felle discussie per brief tussen de heer Derksen en. staatssecretaris M. J. Keyzer over de ze kwestie. Hierin suggereerde de heer Keyzer zelfs dat met speciale bonnen op te lossen. Een collega-reisondernemer van de heer Derksen vroeg hem waarom hij zich over die kwestie druk maakte. Dan verdienen we toch meer, zei hij. De heer Derksen maakt zich wel druk. „Dit is eert ingreep op het vakan tiebudget, vooral van de mensen met minder financiële mogelijkheden. Dat interesseert ze in Den Haag niet. Voor mij is het daarom een princi- -i kwestie geworden. Ze kunnen op dat ministerie die prijzen zo maar lu kraak optrekken. Hebben ze daartoe wel het recht?", vraagt de heer Derk sen zich ontstemd af. „Ik wil mijn klanten het beste geven voor het minste -geld. Dat heb ik altijd gedaan en daarbij is Sporthuis Centrum groot ge worden". Inventieve geesten als de heer Derksen en zijn schoon zoon zullen ook voor deze RLD- IATA-kwestie wel een oplossing vinden. Daarom laat men ge woon voor delage prijzen inte kenen op deze reizen. SCHIETBAANSTRAAT 7 telef. 25.12.34 ROTTERDAM Breed en klank rijk zette Piet Kee, stadsorganist van Haarlem, zaterdagmiddag zijn concert in de Grote Doelenzaal in met de korte Fantasie, die aan de snelle, vlot gespeelde „Fuga in C" van Carl Ph. E. Bach vooraf gaat. In dit werk vielen de helder heid en de voortreffelijke registra tie bijzonder op, en die eigenschap pen benevens gevoelige muzikaliteit en temperament waren ook in de rest, van het programma te bewon deren. Bijzonder boeiend klonken de tus senspelen met klokkenkl anken op een pianissimo liggende bas in de koraalbewerking van „In duci jubi- lo" van Johann S. Bach, bijzonder fijn werd de tweede van deze soort, „Liebster Jesu wird sind hier", ge speeld. Prachtig klonk de vloeiende en wiegende zang van de schalmeien in de „Pastorale op. 42" van Alexan dre Guilmant, waarna het begin van de „Tweede Fantasie" van Jehan Alain wel heel vreemd aandeed. Piet Kee overwon de moeilijkheden in dit sombere werk met gemak, maar kon de eentonigheid in het tweede werk van dezelfde componist „Cli- mat", toch niet verdoezelen. Als- voortreffelijk componist liet Piet Kee zich ten slotte horen in zijn fantasie over het koraal „Wachet auf ruft uns die Stimme": fors en spran kelend het begin, dan een zacht ge deelte dat met grote levendigheid aanzwelt tot een groots slot. Voor hen, die nog altijd vinden dat dit Doelenorgel een echt zaal instrument is, zal het wel een open baring zijn geweest, dat Piet Kee met zijn registratie de klank van een kerkorgel bijzonder dicht benader de. Dat het vrij talrijke publiek hem bijzonder dankbaar was, bleek uit de landurige ovatie aan het slot. G. M. Dersjant (Vaneen onzer verslaggevers) ROTTERDAM De kieskring Rijnmond der PvdA heeft een ont- werpkandidatenlijst voor de verkie zingen van de Rijnmondraad (3 juni) gepresenteerd. Nummer 1 staat de huidige fractievoorzitter in deze raad, ABVA-voorzitter J. de Jong. Gecom mitteerde mr. H. B. Engelsman is tweede, zijn ambtgenoten C. M. L. Roozemond en P. Th. Biersma derde en vijfde. Als nummer zes staat de Spijkenisser R. Makkink, nu geen lid van de Rijnmondraad, als zevende RET-directeur drs. G. C. v. Leeuwen, nu wel lid. De naam van mr. H. Versloot, Tot dusver een der topfiguren in de frac tie ontbreekt; hij werd inmiddels Eerste-Kamerlid. Als nieuwelingen op waarschijnlijk verkiesbare plaat sen vallen aan te wijzen: mevrouw G. D. Verweij-De Graaff, Schiedams wethouder; burgemeester mr. J. v. Huis van Poortugaal; drs. W. v. d. Vlerk en J. H. C. 'Verschoor, rotter- damse raadsleden; de Rotterdamse advocaat mr. C. J. H. Brunner; de staffunctionaris van algemene perso neelszaken der gemeente Rotterdam J. Hoek van Dijke; de Rotterdamse sociale raadsman J. 'J. Hof; het Oost- voornse raadslid J. J. Sjoukes; het Schiedamse raadslid A. Verlinde; me vrouw R. Maso-Italianer; de Maas- sluise leraar J. A. Hummelen; direc teur L. J. Dijkers van Humanitas Rotterdam. Van de eerste 37 namen zijn slechts 17 van zitting hebbende Rijnmon draadsleden. De "staart" van de lijst nummer 33 tot en met 60 bevat geen enkel zitting hebbend Rijnmon draadslid. Ook hier Is dus een streven naar verjonging kenbaar gemaakt. De definitieve vaststelling van de lijst zal geschieden in de kieskringverga- deringvan 28 februari. MAANDAG 9 FEBRUARI 1970 HOTEL Of U 20 of 500 gasten ont vangt, zij voelen zich thuis op Uw receptie in Hotel Atlanta. EN WIST U DAT DE PRIJZEN ZO MEEVALLEN Coolsingel Wc. Aert van Nesstraat, R'dam, tel. (010) 110420. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met !het oog op de zeer gespannen arbedds- markt in het Rijnmondgebied en het feit dat binnen niet al te lange tijd beslissingen van ver gaande betekenis moeten worden genomen voor de ontwikkeling van dit gébied, de provincie en he Delta-gebied heeft het direc- toraatrgeneraal voor de arbeids voorziening van het ministerie van sociale zaken en volksge zondheid over de arbeidsvobrzie- 'é- .4 Yt-; v V- w ws ROTTERDAM Het zou een stu die waard zijn om te weten te ko men, wat de meer dan tweeduizend bezoekers, die zaterdagavond de Grote Doelenzaal zo goed als ge heel vulden, eigenlijk er toe bewoog naar het Don Kozaftkenkoor te ko men luisteren. Is het de faam, die het koor zich na de laatste oorlog heeft verwor ven, nadat de Duitsers het culturele leven in West-Europa gedurende vijf jaar vrijwel lam hadden gelegd, een faam, die vóór 1940 al gevestigd was door concerten en vele grammofoon platen? Is het de costumering, die altijd een grote aantrekkingskracht schijnt uit te oefenen, getuige an dere koren, die zich ook een kledij hebben laten aanmeten of hun eigen folkloristische kleding hebben behou den? Zou het straffe gedisciplineerde optreden een aantrekkingskracht kun nen zijn, hoewel zoiets ons Neder landers eigenlijk helemaal niet ligt? Of trekt dit koor een publiek, dat van grote tegenstellingen houdt, van bulderende bassen en. van heel ijl met falsetstem zingende tenoren? Want veel anders doen deze zangers onder de wel zeer hoekige leiding van Serge Jaroff niet en de keren, dat de koorklank werkelijk mooi is, zijn uiterst zeldzaam. Als één van onze mannenkoren zó zou zingen, zou geen criticus in Nederland er een goed woord voro over hebben. Maar ja, die faam! Daarbij komt nog, dat de solis ten vrijwel allen een kelig geluid voortbrengen, dat de zuiverheid nog al eens in het gedrang komt de inderdaad bijzonder lage bas in „Li tanie" zong voortdurend nog lager dan de bedoeling was en dat de dirigent het in zijn arrangementen met de maat ook niet zo nauw neemt, zoals in het bekende „De ro de sarafaan" te horen was. Toch volgde de ene ovatie op de andere, wat voor iedereen, die enig begrip van en waardering voor goe de koorzang heeft, wel onbegrijpelijk moet zijn. Ook de dansen gingen niet verder dan geperfectioneerde techniek. G. M. Dersjant m ROTTERDAM Het overeind- zetten van een toren voor gefrac- tioneerde distillatie in Europoort markeerde de. laatste fase van deze werkzaamheden. De toren vormt een onderdeel van de Gulf Oil raffinade rij in Europoort, die door Stone Webster, Londen wordt neergezet. De kolom voor gefractioneerde dis tillatie werd in Frankrijk gemaakt in twee delen, die daarna overzee van Duinkerken rechtstreeks naar Rot terdam werden vervoerd. Van de los plaatsen werden de delen naar het fabrieksterrein gebracht, op hun plaats gezet en aan elkaar gelast. Het onderste gedeelte, met een ge wicht van ruim 150 ton, heeft een diameter van 7 tot 5,8 meter. De Ethyleenfabriek voor Gulf zal dit jaar gereed komen, tegelijk met de overige installaties op en om het fabrieksterrein. ROTTERDAM Het raadslid mr. K. Staab (lib.) heeft B. en W. vragen gesteld over de stand van zaken ten aanzien van het overleg tussen de regering, de provincie en het Rotter damse gementebestuur over de finan ciële situatie van Rotterdam. „Hij vraagt dit naar aanleiding van de berichten over de financiële steun van de regering voor Amsterdam. De heer Stab wil weten of een meer-jaren planning in het bijzonder van de uitgaven wordt voorbereid en of dat voor de regering aanleiding zai zijn om aan Rotterdam dezelfde steun te geven. Deze zou dan gebruikt kunnen worden voor de sanering van de te korten van vorige jaren en steun aan het openbaar vervoer. ROTTERDAM „Het Schouw burgplein, en zeker ook de spre- kershoek, moeten meer en meer een functie krijgen in Rotterdam." Dit merkte zaterdag wethouder J. Worst op bij de opening van de postzegel- markt op het Schouwburgplein. Dankzij de verplaatsing van de groentemarkt van het Noordplein naar de Spaanse Polder, raakte de Vereniging van Filatelisten zijn „vas te hoekje" op het Noordplein kwijt. Een officiële plaats is dit overigens nooit geweest door het beperkte aan tal bezoekers dat er kwam. Dit is echter snel gegroeid, voor al ook omdat de jeugd een grote plaats onder de filatelisten inneemt en actief aan het werk deelneemt. De postzegelmarkt in de sprekers- hoek zal voortaan op woensdag van 12 tot 17 uur en op zaterdag van 10 tot 17 uur „geopend" zijn. Er is nog wel iets aan de ruimte te doen, zoals wethouder Worst te recht opmerkte, voordat zijn echt genote het groen-witte lint doorknip te. Een kostbare verbetering staat op stapel: glazen wanden in de spre- kershoek, die zeker ook een wens van de postzegelverzamelaars zijn. Welke aantrekkingskracht bezit Don Kozakkenkoor? niag in Rijnmond éen nota op gesteld. In deze nota wordt als mogelijkheid ter vermindering van de spanning aangevoerd een zo rationeel mogelijk aanwenden van het beschikbare ar beidspotentieel, mede te bevorderen door veranderingen in de loon struc tuur, bijvoorbeeld extra-beiining voor bijzondere scholing. Vender geeft de nota aan een ver dergaande samenwerking tussen 'de bedrijven met schaalvergroting en specialisatie. Als derde punt wordt genoemd te werkstelling van vrouwen, ook ge huwde vrouwen, in ruime mate. Daartoe zou kunnen bedragen het doen vervangen van de traditionele grenzen tussen manne- en vrouwe narbeid en het voor vrouwen aan trekkelijk 'maken van beloning, be- drijfsblimaat en werktijden. Verder geeft de nota aan het aan trekken van nog veel grotere aantal len buitenlandse arbeiders Thans werken in Rijnmond ongeveer acht duizend arbeidskrachten uit 'het ge bied van de Middellandse Zee, bijna twee procent van de beroepsbevol king. In de metaalsector is het per centage meer dan het dubbele. Deze mensen zijn overwegend on geschoold. Een volgend p7nt is het tot ontwik keling brengen van snelle en gecoör dineerde vervoersmogelijkheden- In de nota wordt daarbij echter aange tekend dat deze factor niet mag wor- den overschat, omdat deervaring heeft geleerd dat de bereidheid tot pendel zijn grenzen heeft MIGRATIE Ten slotte vermeldt de nota als verlichtende factor migratie naar het betrokken gebied, dat thans een-ne gatief migratiesaldo vertoont DE er-, varingen die tot nu toe zijn opgedaan met binnenlandse migratie wettigen echter geen hoge verwachtingen. Tegen het - plan-Grevelihgenstad voert de nota twee bedenkingen aan. Als eerste, wordt genoemd de moge-, iijkheid, dat de ontvang van 'dfe werk- gelegenheid in eenstedelijk' gebied van de- omvang als Grevelingenstad de omvang van-de in die stad aanwe zige beroepsbevolking kan overtref- feu, zodat Grevelingenstad niet 'alleen - geen arbeidskrachten zou levéren; maar zelfs arbeidskrachten zou „con sumeren". - VERLIESPOST De tweede bedenking versterkt zelfs de eerste: ment' acht het zeer wel denkbaar dat de inwoners van Gre- velingenstad vooral uit het Rijn mondgebied zelf zullen komen, rvelen die thans in het Rijnmondgebiedwo- nen zullen hun woonomgeving graag voor die van de nieuwe stad willen ruilen. Een deel van deze mensen zal daar ook willen gaan werken! In dat opzicht werkt GRevelIngen- stad dus uitsluitend als een verlies post. Deze kritische opmerkingen, aldus de nota, zijn van Rotterdamse zijde gegeven. De nota geeft geen rechtstreekse aanwijzingen tot oplossing van de problemen. Aan de hand van de of fers worden In de nota slechts de problemen betreffende de arbeids voorziening aangegeven. Als enige conclusie wordt in de'no ta gezegd, d'at het meer dan ooit" noodzakelijk is, in de beslissingen die binnen, niet al te lange tijd voor het Rijnmondgebied, de provincie met het gehele Delta-gebied en in feite voor geheel Nederland moeten worden ge nomen, de factor arbeid te betrekken. Daaraan dient het gewicht te worden toegekend dat deze factor toekomt. ROTTERDAM Het voorlopig wijkcomitê voor het Noordereiland en Feijenoord is van mening een toezeg ging te hebben ontvangen om achter het plantsoentje in de Rosestraat een speelgelegenheid voor de jeugd te creëren. Deze toestemming zou zijn ingetrokken, omdat hier een medisch centrum zou worden gesticht. De gemeenteraadsleden mevrouw P. van. Kranenburg-Klein en drs. W. van der Vlerk (soc.) hebben B. en ,W. gevraagd of dit juist is en of met het wijkcomitê overleg is gepleegd over deze maatregel. Bovendien vragen zij of er op kor te termijn meer speelruimte kan worden gecreëerd in deze wijken. De Veilinghal zou beschikbaar kunnen worden gesteld voor sport en spel, terwijl het wijkcomitê een zwem- of badgelegenheid in de wijk zou willen hebben. Vervolgens vragen de beide raadsleden of B. en W. langs de' Maaskade en de Feijenoordkade ban ken willen plaatsen voor de bejaar den. In de Oranjeboomstraat zou op de middenberm een parkeergelegenheid moeten worden gemaakt, terwijl de raadsleden ook vragen of het moge lijk is het oude tracé van de RTM in de Rosestraat in te richten als par- keerstrook, of daarop het fietspad te leggen en het huidige fietspad; in te richten als parkeerstrook. v; p y Piet Derksen bouwt aan Nederlandse recreatie meter W 'I Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best i s. i

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1