j Maatregelen milieuhygiëne mogen niet overtrokken Deskundigen over vervu Prof. H. de Vriesschool volgend jaar open Vuur verwoest Geen vertraging bij opheffen schippersbenrs KvK geeft ton voor taxicentrale Concert voor Jo Bell Lijn breidt Bollenkamp drastisch uit DRS. J. A. BAART VAN ESSO: In Oran jelaan woont een Martin Luther Internatio-Müller doet bod gestand heetmanjJ woter door enorme animo Extra verdieping over anderhalf jaar gereed Kamer van Koophandel: oe rotterdammer PAGINA 3 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1970 Esso Nederland en Esso Chemie komen tot een gezamenlijk standpunt waarin zij het alge mene belang van een gezond leefmilieu erkennen en zichzelf nauw betrokken voelen bij mi lieuhygiënische vraagstukken. bodem Het was liefde op'teerste gezicht (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Raad van Europa heeft 1970 uitgeroepen tot Europees Natuurbescher mingsjaar. Met dit uitgangspunt voor ogen hebben de Esso-onder- nemingen in het tweemaande lijks tijdschrift „Essobron" het probleem van de milieuhygiëne in een achttal facetten benaderd. EIGEN TUINEN EXTRA ivater (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM De terminal van Bell Lijn Europoort zal nog dit jaar drastisch worden uitgebreid. Bij Pa- ceco-Vickers te Londen zijn orders geplaatst voor twee volautomatische Goliath-containerkranen. Aan het eind van dit jaar zal de capaciteit van de terminal verdubbeld zijn. De onderneming, onderdeel van de George Bell groep, bereidt tegelijker tijd de terminal te Teesport uit. To taal is met de expansie een bedrag van. 10 miljoen gemoeid. In het derde kwartaal van 1970 zal Bell Lijn twee grote containerschepen in gebruik nemen, elk met een capaciteit van 88 containers. Met het verdubbelen van de spoor- faciliteiten is men reeds begonnen. Het vorig jaar vervoerde de maat schappij ruim 300.000 ton lading tus sen het vaste land en het Verenigd Koninkrijk. TAlT stond op 4 febr. in onze krant: „De charmante blonde Maatje A, v. Damme uit het Zeeuwse Ouwerkerk wist dinsdagavond om vijf voor acht nog niet, dat zij drie honderd seconden later zoveel aan dacht zou krijgen. Dat gebeurde in de chr. huishoudschool Ericaplein, waar zij als 100e cursiste het diplo ma leerling-verpleegster kreeg. Het ging met een bloemrijke huldiging en veel applaus gespaard. Dit na een spoedcursus van een, half jaar, waarbij keihard moest worden ge studeerd". 1 Aldus de aanhef van een artikel, waarmee de AOLV-diploma's onder de aandacht werden gebracht. Die letters betekenen Algemene Ontwik keling Leerlingverpleegster. En het zijn cursussen, die drie stichtingen in Nederland mogen geven aan meisjes, binnen een half jaar en ook aan jongens, want bij deze diploma- -uitreiking, waarover het verslag uitreiking, waren 18 dames en twee leerling-verpleers. Jan Krant moet eerlijk zeggen. Het is een opleiding, waarvan hem het bestaan niet bekend was. Ik kom er vandaag uitvoerig op terug, om dat ik een brief kreeg van de heer C. A. Bunt, cursusleider AOLV- AW, Limge 8, Barendrecht, tel. 01806 - 3865. De heer Bunt was ook degene, die de krant attent had ge maakt op de diploma-uitreiking. De heer Bunt wil graag nog wat aanvullende opmerkingen plaatsen naar aanleiding van het verslag. Nu, vandaag staat mijn Lijn verder voor hem open. Maar ik moest naturlijk wel even een inleiding geven voor dat hij aan het woord komt. Ter illustratie vandaag nog een keer de plaat van de 100e geslaagde. Zo'n Zeeuwse Maatje is het zien altijd waard, dacht ik zo... ROTTERDAM Ter ere van de vijftigste verjaardag van hun lera res, de bekende Rotterdamse zang pedagoge Jo Bollekamp, geven twaalf van haar leerlingen mogenavond (donderdag) om 8.15 uur een con cert in de Mathene3serkerk. Mede werking verlenen o.a. de sopranen Nelly van der Spek en Trudi Koe- leman en de bas-bariton Henry Blackmon. Organist Koos Bons verzorgt de begeleidingen en zal de „Fantasie no. 1 in van Mozart spelen. De toegang tot dit wel zeer bij zondere concert is geheel gratis. DER 1 jan. 1967 heeft het ministerie van Sociale zaken als eis ge steld, dat in het vervolg personen die In de verpleging wilden, in het bezit dienden, te zijn van. MULO (MAVO) of een daarmee gelijk ge stelde opleiding. Een van de gelijk gestelde opleidingen is het diploma" Algemene Ontwikkeling Leerling Verplegende (AOLV). Dit is dus de naam van een diploma en niet van een opleiding. Examens voor dit di ploma onder staatstoezicht mo gen momenteel afgenomen worden, door de Stichting IVTO in Amster dam, de Leidse Onderwijsinstellin gen en de Stichting Culemborg. De Rotterdamse ziekenhuizen (Dr. Daniël den Hoed Kliniek en Haven ziekenhuis) verzochten in januari 1967 mij deze opleiding te willen verzorgen. Korte tijd later verzocht de Stichting IVIO mij deze opleiding ook in het toenmalige Diaconessen- huis te willen leiden. Sedert september 1968 zijn deze opleidingen gecombineerd wegens tijdgebrek worden de lessen ge geven in het gebouw van de Chris telijke Huishoudschool „Ericaplein" Ericaplein 2 te Rotterdam. Het di ploma AOLV is bedoeld voor al die genen die niet in het bezit zijn van een diploma 4-jarige MAVO, dus voor personen die gezakt zijn, die enkele jaren MAVO hebben of zelfs huishoudschoolmeisjes. De examens voor AOLV waar voor wij onze honderdste geslaagde afleverden worden afgenomen door de Stichting IVIO. De opleiding wordt door IVIO als schriftelijke studie gebracht. Schriftelijk stude ren geeft evenwel voor velen moei lijkheden, vandaar dat in gezamen lijk overleg deze lessen in Rotter dam mondeling gegeven worden. Voor het tweede deel van de AOL V-opleiding heeft het ministerie: als eis gesteld dat men examen mag doen in het jaar waarin men 18 wordt. Waarschijnlijk zal deze eis binnen afzienbare tijd vervallen. Dit omdat de vooropleiding als leeftijd seis 17 jaar en 7 maanden kent. Aangezien het Van Damziekenhuls in september een aantal meisjes had die deze opleiding vanwege de leeftijdseis niet konden volgën; zijn we voor hen gestart met de AW (Algemene Vrouwelijke Vor ming) opleiding. Ook dit diploma geeft toegang tot de verpleegstersop- 4 leiding. Voor dit diploma zijn geen leeftijdseisen gesteld. Verder werd. in het artikel mel ding gemaakt van. het feit dat ik gerechtigd was deze examens af te nemen. Dit is niet juist. Dé examens worden vastgesteld, door een. Cen trale Examen Commissie. De verzor ging geschiedt door het Bureau Exa mens (Bèta) in Amsterdam. Aange zien ik deel uitmaak van deze exa mencommissie, waren deze diploma's - door mij getekend. 7 T[OOR de industrie: voortdu- V Tende zerg tot aanpassing installaties aan de eisen BOTTERDAM De raad van bestuur van Internationation-Muller heeft bekend gemaakt dat ca. 95 procent van de aande len Internationale Crediet- en Handels-ver- entging Rotterdam en van de gewone aan delen c.v. atloaal bezit va aandelen Wm. H. Muller Co. ter omwisseling zijn aangemeld. Het bod zal hierdoor gestand worden gedaan. 'Unilever heeft van Margarinebolaget te Zweden de aandelen verworven ln de le- vensmlddelenondememlng BJaere Idu- strler. Door een aandelenbezit van 59 pro eent In Margarlnbolaget had Unilever reeds Indirect een belang ln Bjaere. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN In de Oranjelcan woont sinds kort een naamgenoot van wijlen dominee Martin Luther King. „Toen myn man een artikelenserie in een damesblad over dominee King had gelezen riep hij uit: wat een pracht metis. Mijn vierde zoon zal Martin Luther heten", ver telde mevrouw Langedijk. En zo kon het gebeuren dat de heer P. J. Langedijk leraar aan een middelbare technische school in Den Haag eind vo rige week in het stadhuis de ge boorte van zijn zoon Martin Lu ther kwam aangeven. „Ik had liever een andere naam gekozen", zei mevrouw Langedijk. „Ik had mijn jongste zoon naar zijn vader willen noemen: Pieter Jacob-, roepnaam Patrick. Maar mijn man wilde hem per sé Martin Luther noemen. Zijn roepnaam is Marco". Commentaar van de burgerlij ke stand: „de naam Martin Lu ther is uniek in Vlaardingen. We vonden het opvallend dat de va der rooms-katholiek is. Maar ach, de tijden zijn veranderd derland een redelijke bescherming tegen verontreiniging te geven zal, zo stelt de heer Brouwer, tot het jaar 2000 een investering van tweeënhalf a drie miljard gulden nodig zijn. De omvangrijke saneringsarbeid zal ze ker worden gestimuleerd door de Wet Verontreiniging Oppervlaktewa ter, die op 11 november 1969 door de eerste kamer der Staten Generaal is aangenomen. Véle malen hoort of leest men dat bij voortgaande Industrialisatie en de mogelijke gevolgen daarvan voor ons leefmilieu onderscheid moet worden gemaakt tussen welvaart en welzijn, zo stelt, drs. J. A. Baart, presi dent-directeur van Esso Nederland in zijn inleiding. De heer Baart is er echter van overtuigd dat deze twee begrippen elkaar best kunnen ver dragen. Door de gezamenlijke inspan ning van industrie en overheid zullen oplossingen gevonden worden zodat men nimmer een keuze zal moeten maken. De heer Baart waarschuwde er evenwel voor dat de maatregelen niet moeten worden overtrokken en dat de voorschriften niet te stringent ge geven moeten worden. Van de onaangename gevolgen die bodemverontreiniging kan hebben, is verontreiniging van het grondwater van verreweg de grootste betekenis, aldus mr. J. J. van Soest, hoofd af deling juridische 2aken van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoor ziening. De heer Van Soest stelt dat de vooï de totstandbrenging en uitvoering van regelingen tot bescherming van de bodem en het grondwater nodige, bereidheid tot samenwerking zeker ook bij de industrie in beginsel aan wezig is. Het gaat er nu vooral om de uitvoerbaarheid van de regelfngen zoveel mogelijk te verzekeren. rySU edefeteenktmdige f.g.a. - M diamantexpert gj.a. BH UJÜBftAB 92 iel, 116670 filiaal; oostzeedijk 155-157 rotterdam Metéén toen ik die ring in de etalage zag liggen - een vonkenschietend sterretje in wit goud gevat - wist ik: dit is hem! De ring van mijn dromen, sierlijk, gracieus, met een echte brillarrt Nog nooit heb 1k iets gekocht waar ik zó blij mee was Ir. J. A. Beukers, voorzitter van het Bureau Milieuhygiëne van de Raad van Nederlandse Werkge versbonden stelt, dat de milieuhy giëne een probleem van de moderne tijd is. Het is moeilijk zich een volle dig beeld te vormen van alle oorza ken die hierbij een rol spelen, aldus de heer Beukers, die het verheugend noemt dat het in ons iand de laatste jaren is gelukt de verontreiniging van het milieu belangrijk te beper ken. Het blijft echter voor de industrie een voortdurende zorg de installaties aan steeds zwaardere eisen aan te passen. Er zal voortdurend overleg en samenspraak met de overheid ■moeten zijn om de problemen het hoofd te kunnen blijven bieden, al dus de heer Beukers. De bestrijding van geluidshinder kost lang niet altijd geld maar alleen maar enig nadenken, In de vele ge vallen dat het wel geld kost is het zaak de belangen al te wegen van degenen die van de geluidbron pro fijt hebben en van dagenen die er de narigheid van ondervinden. Zoals bij elke kwaliteitsverbetering is ook een betere geluidwering alleen bereik/baar ten koste van meer aan dacht, meer moeite en ten delen meer geld, zo stelt ir. J. van den Eijk hoofd van de afdeling geluid en licht van het Instituut voor Gezond heidstechniek. Volgens de heer Van den Eijk moet meer aandacht worden besteed aan de geluidweringen van woningen bij de oplevering. Privacy is niet een extra, geen luxe, maar een essentieel facet van het begrip woning. I komt aan de Bosdreef vlak naast de gemeentekwekerij in het Kralfengse bos. Het is de bedoeling dat over een jaar de oude school aan de Haver landstraat zal worden, verlaten: voor jaar 1971 zal de nieuwe school in ge bruik kunnen worden genomen. De architectuur van de nieuwe school is van de Rotterdamse ge meente-architect ir, C. Veerling, be kend geworden door de metro-sta tions in Rotterdam-Zuid. Er blijkt voor ide opleiding voor ho venier en bloembindér een dusdanig grote belangstelling te zijn, dat het ontwerp toen het vorig ja'ar gereed was, nog moest worden veranderd: het gedeelte op de tekening links achter is verhoogd met een extra- verdieping. Die zal echter niet met een volgend jaar Maar kunnen zijn. De school wordt opgetrokken in montagebouw. Alle betonbalken, vloereiementen, kolommen en derge lijke bouwelementen worden door de industrie geleverd en op het werk ge monteerd; De gevels worden bekleed met baksteen. Met de uitvoering is belast de bouwcombinatie Kemper en Slaven burg. De totale kosten, inclusief grondprijs en inrichting, worden ge raamd op drie en een haif miljoen gulden. De Prof. Hugo de Vriesschool heeft thans 268 leerlingen op de dagcursus, 130 leerlingen, die part-time onder wijs volgen en 132 leerlingen voor de avondcursussen. De bouwvergunningen voor de ex tra-verdieping zijn nog niet allemaal ontva ngen. Komen die zodanig op tijd, dat de verdieping meteen kan worden gebouwd, dan zal de bouw een half jaarlanger duren. De nieuwe school wordt gegroe peerd rond een patio-tuin, waaraan uiterste zorg wordt besteed: deze tuin wordt het „visitekaartje" van de school. Er komen negen theorielokalen, een natuurkundelokaal, een scheikundelo kaal, een tekenloka'al, een bloemsier- kunstlokaal, een handvaardigheids ruimte, een ruimte voor tuinbouw techniek, een ruime kantine, een ■gymnastiekzaal en een fietsenkelder. Verder komen er ruime was- en kieedgelegenheden en garderoberuim ten voor de werkkleding. In de extra-verdieping komen een tiende theorielokaal, een tweede lo kaal voor bloemsierkunst, een lokaal voor handenarbeid, een ruimte voor pottenbakken en emailleren en een fUmlokaliteit. De school komt te liggen in een grote tuin, welke als praktijkruimte dienst zal doen. In deze tuin komt een heel moderne, goed verwarmde en verlichte instructiekas van vijf honderd vierkante meter oppervlak, waarin de lessen bij ongunstig weer en in de avonduren door kunnen gaan. Het was aanvankelijk de 'bedoeling dat de eerste paal in oktober de grond in zou gaan. Er was echter nog een wijziging van het bestemmings plan Kralinigse Bos noodzakelijk, maar met de voorbereidingen tot de ■bouw kon men (met toestemming van GS) reeds in november 'beginnen in afwachting van het tot stanidkomen van de wijziging in het bestemmings plan. Duvalois uit Rotterdam, inspecteur van de rederij Böhrner, nog aan boord was. Deze had namelijk de ge woonte de sleutels van het schip omstreeks zes uur bij zijn vertrek in. te leveren. Dit keer had hij dit niet gedaan. Daarom drongen enkele brand weerlieden met zuurstofmaskers en met behulp van bijlen de machine kamer en de hutten binnen. Later bleek echter dat de heer Duvalois de sleutels bij wijze van uitzondering in zijn zak had gehouden. Verder zoeken was dus zinloos. De brandweer bestreed het vuur, onder leiding van commandant ir. W. Scheen, met negen stralen en een waterkanon, dat men op een naast het brandende schip gelegen sleepboot had geplaatst. In de ma chinekamer van het schip lag in totaal tien ton stookolie opgeslagen. De brand veroorzaakte een lichte rookontwikkeling boven de Nieuwe "Waterweg. Vlammen waren echter nauwelijks te zien. Omstreeks kwart over negen was de brand geblust. I (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een felle brand Reeft dinsdagavond grote schade aangericht op het achter- ij schip van de bijna 600 ton me- I iende coaster Willi Böhrner, die voor verbouwing in de haven I van Vlaardingen-Oost NV lag. I Hoe groot de schade precies was, j kon mevrouw L. Koole, direc- trice van het scheepvaartbedrijf Böhrner uit Rotterdam, nog niet omschrdijven. „Er is veel ver- I woest", was haar enige commen- l taar. I De brand op het 76 meter lange jj schip brak even na zes uur uit. De i oorzaak was waarschijnlijk een over- springende vonk uit een lasapparaat, waarmee men aan bakboordzijde aan i het werk was op het moment dat de brand uitbrak. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die j groot alarm sloeg. Toen de brandweer op het haven- I plateau aankwam, stond de machine- kamer van de Willi Böhrner al in lichterlaaie. Men kon niet verhinde- ren dat het vuur verder oni zich heen greep. De hutten van de be- I manning op het middendek en de 1 stuurkast werdén vernield. I Aanvankelijk bestond de vrees dat een man in de vlammen was omge- komen. Men dacht dat de heer W. Tussen de normaal voorkomende verontreinigingen in de buitenlucht door industrie, scheepvaart, lucht vaart, verkeer, huisbrand en. de ver ontreiniging tengevolge van bedrijfs storingen moet, aldus dr. H. de Graaf, adviseur van de afdeling Bo dem, Water en Lucht van de Keu ringsdienst van Waren te Rotterdam, scherp onderscheid gemaakt worden. Bedrijfsstoringen kan men verhelpen, maar een garantie dat een dergelijke storing nooit zal optreden blijft een utopie. De heer De Graaf concludeert dat de gelden voor de bestrijding van de luchtverontreiniging allereerst ten goede moeten komen asn maatrege len ter betere doorstroming van het verkeer. Nog te vaak gaat men voor bij aan de stank die veroorzaakt wordt door de vele auto's en brom fietsen in het spitsuur, aldus de heer De Graaf. ROTTERDAM Woensdag 18 fe bruari zal Ineke Paak, leerlinge van de vierde klas van de Prof. Hugo de Vriesschool, om tien uur de eerste P»ai slaan voor het nieuwe gebouw van deze lagere tuinbouwschool, dat JN de omgeving van vliegvelden is normaal lesgeven soms heel moeilijk geworden, zodat spe ciale maatregelen nodig zijn TAAN schrijft de heer Bunt dat onze krant bij de uitreiking van het 100e diploma werd uitgenodigd op 11 februari (vandaag) naar Lom merrijk (Straatweg, Rotterdam) te komen. Dan worden daar de monde linge examens afgenomen voor het diploma AW. Nu moet Jan Krant tot zijn spijt via deze weg de heer Bunt teleurstellen. Dat zalnietgae». Maar, zoals de heer Bunt vróëg, „aandacht besteden aan deze-moge lijkheid voor meisjes", dat doe ik hierbij ruimschoots. Daarom even verder met de brief- van de heer Bunt: U zou dan tevens aandacht kunnen 'besteden aan de methode van het schriftelijk examen. Het Bureau Beta was nl. het eerste insti tuut dat de examens geheel in mul tiple choice systeem afnam. De vakken welke voor AOLV af gelegd moeten worden zijn voor dee] 1 Nederlands - Rekenen - Sociale Aardrijkskunde - Maatschappelijke Oriëntering. Voor deel 2 zijn dit de vakken Engels - Scheikunde -Na tuurkunde - Biologie. AOLV kent geen mondelinge examens. Het AW-diploma bestaat ook uit twee delen. Bij deel 2 doet meft naast de schriftelijke examens ook mondeling -examen in de vakken Nederlands Engelsen Duits of Frans. De mogelijkheid om het A.V.V.- examen af te leggen is twee maal per jaar. Voor AOLV is die moge lijkheid in januari, april, juli en- ok tober. Tot zover de brief van de heer Bunt. Nu bent u natuurlijk gevallen over het woord „mutiple choice sys teem". Dat zal ik dan zelf toelichten aan de hand van het feit dat de heer Bunt mij enkele AOLV-examenop- gaven stuurde. Het betekende ge woon dat op één gestelde vraag vier mogelijke antwoorden zijn. De kan didaten moeten op eert kaart de let ter van het antwoord, dat volgens hen goed is, aankruisen. Ik heb die opgaven eens doorgeno- men en ik vond ze niet zo heel mak kelijk. Het valt te betwijfelen of Jan Krant dat examen zonder vooroplei ding wel zo zal halen... Maar ik ga n,iet in de verpleging. Voorlopig heb ik het mijne eraan gedaan door do mogelijkheden voor gegadigden op dit gebied uitputtend aan u door te geven. Over het onderwerp waterveront reiniging schrijft ir. W. A. H. Brou wer, verbonden, aan het Rijksinsti tuut voor de Zuivering van het Af valwater, dat dit een van de vuile vingerafdrukken van de welvaart is. De heer Brouwer gaat nader in op de vraag door welke oorzaken verontrei niging van- het wateroppervlak plaatsvindt. Om het oppervlaktewater ln Ne- TWCHTE rookwolken komen omhoog uit het achterschip van de coaster Willie Böhrner, terwijl brandweerlieden via een trap de vuurhaard trachten te bereiken. De brand woedde dinsdagavond in de Vulcaan- haven van Vlaardingen-Oost. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Kamer van Koophandel en Fabrieken is dins dag akkoord gegaan met het voorstel 100.000 renteloos ter beschikking te stellen voor het op poten zetten van een centraal taxitelefoonsysteem. (Taxitelefoon centraal). Totaal is met het nieuwe systeem een bedrag van 750.000 gemoeid. Een derde hiervan komt via de gebruikelijke financieringsregeling op tafel terwjjl de taxiondernemin gen zelf een bedrag van 50.000 opbrengen. De Kamer hoopte bij monde van de voorzitter mr. W. H. Tockema Andreae dat ook de Ge meente Rotterdam eenzelfde bedrag voor de taxicentrale zal uittrekken als de KvK thans heeft gedaan. Eén centrale bevordert de commu nicatie en geeft een hogere bedrijfs efficiency, aldus de heer Fockema Andreae. De voorzitter van de KvK stond op het standpunt dat de cen trale er in ieder geval moet komen. Per 1 april zal het centrale systeem in werking moeten treden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De commissie scheepvaartbelangen van de Kamer van Koophandel onderschrijft de beweegredenen en doelstelling van het wetsontwerp tot opheffing van de evenredige vrachtverdeling (schip- persbeurs) maar voorziet dat de op heffing een ernstige weerslag zal hebben op de positie van een deel van de particuliere schippers. Volgens de commissie is een pak ket van adequate' begeleidende maat regelen op sociaal en economisch ter rein onmisbaar. Een en ander werd tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken mee gedeeld. De commissie dringt aan op aanvullende voorzieningen op het sociale vlak ter begeleiding van de bedrijfsbeëindiging en de slooprege- ling, alsmede op maatregelen als een oplegregeling en financieringsfacili teiten. Van de particuliere schipperij mag overigens worden verwacht, dat zij op korte termijn een eigen bijdrage levert ter versterking en gezond making van de binnenvaart. De com missie doelde hierbij pp de noodzaak tot commerciële samenwerking tus sen de schippers onderling. De commissie Scheepvaartbelan gen is tenslotte van mening dat de bedoelde aanvulling tijdig dient te geschieden zodat geen vertraging in de uitvoering van het wetsvoorstel wordt veroorzaakt. Naar het oordeel van de commis sie dient de KvK een bemiddelende rol te vervullen om de verschillende belanghebbende groepen tot elkaar te brengen en tot een nieuwe vorm van ontmoeting tussen vraag en aanbod van scheepsruimte te ko men.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1