Kunst om niet te zeggen wat je markant Grote taken Frontale hotsing voor werkelijk gewest SGP-vergadering wijst herindeling van de hand Optreden politie was bevreemdend Geen contacten over vestiging van Progil Waarom gaf gemeente geen verklaring? Rath. Centrum voor Welzij nsbeliartiging voorlopig bestuur Vlaardingse kerken over ENCK-brand ongerust Duizenden foto's in tweemaal een seconde mmw LIJtjAï. riANKRANÏ 7? Hoofdpijn Q« „Niemand is ermee gebaat" Arrestanlen in brief: Eekhart opent nieuwe zaak Bromfietser verongelukt PvdA over brand ENCK Klaar om in te spelen op nieuwe structuur Ernstig gewond bij brommerongelnkken Rijnmondkandidaten van Boerenpartij at v Rijnmond te klein elke vrijdagavond ...tot 9 uur open keus uit méér dan 200 titels stereo, ook mono afspeelbaar Selectief Ged. staten Zuid-Holland: Klacht Rampenbestrij ding Voorwaarden ALS JIJ HOOFDPIJN HEBT WAT NEEM JE DAN? IK EEN HAAST •"*V. "-"-V. DE KOTTERifrAMMERPAGINA 3 Fibbe: Geen annexatie, geen mammoet, geen vierde laag VRIJDAG 17 APRIL 1970 b-nii'.'.'l.Hitl'- i'i K.liti-if; ',:Üv:0/L: KLAASWAAL „Laat ik het nu voor eens en altijd duidelijk maken: ik wil pertinent géén gebieden annexeren, géén mammoet gemeente creëren en géén vierde bestuurslaag invoeren!" Rijn mond-voorzitter W. Fibbe achtte de tijd gekomen om duidelijk uit een te zetten wat hij met zijn Rijnmond-nota niét beoogt. Hij deed dit gisteravond op een bijeenkomst van de vereniging „Hoeksche Waards Belang". Even duidelijk zei hij echter, dat hij niet zou zeg gen wat hij dan wél wil: „Het is de kunst om niet te zeggen wat je denkt." Westp'aëk 10! RoUerdam i cMe \i üiö-l77i<i7 tussen-Kah..Doordans: n-iaO-r: E-endr.>cht$.Dcfn De nota van de Rijnmond-voorzit ter is in vrijwel geen van de 23 Rijn mond-gemeenten een warm onthaal bereid. De heer Fibbe zegt dit niet helemaal te kunnen begrijpen. „Men heeft wel alom de mond vol van de door Rotterdam gelanceerde fede ratie-gedachte. In feite komt daar echter niets van, want bij een fede ratie ga je er toch van uit dat men onderling volledige overeenstemming heeft bereikt. Niets is In het Rijn mond-gebied minder waar! Is het dan io gek dat er straks een beslissing van hogerhand hard nodig zal zijn» omdat de gemeenten zelf het nu al sinds 1956, toen voor het eerst over Rijnmond werd gepraat, niet met el kaar eens kunnen worden?" De heer Fibbe bestempelt daarom de wens van minister Beernink, dat de ge meenten uit zichzelf de wens naar integratie kenbaar zullen maken, niet meer dan een vrome maar onvervul bare wens. De heer Fibbe ziet voor een li chaam als Rijnmond grote taken weggelegd. Rijnmond dan echter niet sn de huidige structuur en verhoudin gen, maar als een werkelijk gewest Groot-Rotterdam, met duidelijk om schreven bestuurlijke taken en ver antwoordelijkheden, in een gebied dat aanmerkelijk groter is dan het huidige Rijnmond. „Het gebied is ge woon veel te klein. Het ging in het begin eigenlijk alleen maar om de havens, maar de belangenvelden zijn nu veel en veel groter geworden. Ik zie zelfs de Hoeksche Waard als een wezenlijk onderdeel van dat toekom stige invloedsveld van Groot-Rotter dam. We moeten toch naar elkaar toegroeien?" In dat groeiproces ziet de Rijnmond-voorzitter straks de hele Delta verenigd, een proces dat vol gens hem onontkoombaar zal zijn. Bestuurlijke problemen, met name een vierde bestuursvraag, acht de heer Fibbe overbodig. „We moeten nu eenmaal naar een andere bes tuur s- ROTTERDAM - In de Insulinde- straat zijn woensdag twee personen auto's frontaal in botsing gekomen omdat een van de bestuurders de macht over het stuur verloor. De 24-jarige kantoorbediende A. J. Tiele- man van de Meidoomsingel is met een hoofdwond in bewusteloze toe stand naar het Bergwegziekenhuis gebracht Onze serie 2,98 langspeelplaten bevat praktisch alle muziek genres die men kan bedenken U zult begrijpen dat de ruimte in deze advertentie te klein is om al die honderden titels op te sommen. Daarom een greep uit onze enorme kollektie.wij vragen Uw speciale aandacht voor on ze serie Volksmuziek. Krontjongplaten, Hawaï', Coun try en Western, Zuidamerikaan- se muziek en Duitse .Volks muziek uit Beieren en het Zwarte Woud. At deze fijne opnamen zijn zowel stereo als mono afspeelbaar.per stuk voor nog^jéén drie gulden. 39 cm langspeelplaten p" yy: In onze disco-hoek, souterrain, verkopen wij een enorme kol lektie uiterst voordelige stereo langspeelplaten (ook mono af speelbaar) waarvan wij de Volksmuziek serie nu eens on der Uw aandacht willen bren gen, stuk voor stuk fijne platen van een uitstekende geluids kwaliteit, 30 cm L.P.'s voor Ook.iaaardagmorgait open Géén rvt of scdrift best structuur toe, en daarin zie ik die vierde bestuurslaag niet als een pro bleem. De functie van de provincie komt dan toch in het luchtledige te hangen. Dat lichaam is een typisch voorbeeld van de gevestigde orde, die waarschijnlijk wel wat zal moeten worden aangetast bij het zoeken naar nieuwe structuren. Zijn laatste kruit bewaarde de Rijnmond-voorzitter voor de gemeen tebesturen, die hem verwijten hun gemeenten uit te willen hollen met zijn streven naar meer bestuurlijke taken voor Rijnmond. „Hollen we ze nou echt uit? Laten we wel wezen: welke gemeenten kunnen zelfstandig taken aan als milieu-hygiene, vuil verbranding, openbaar vervoer en dergelijke. Dat is nou net wat Rijn mond wel kan. Maar nee, dan aijn ze stuk voor stuk direct hang om be voegdheden af te staan. Hef 13 6611 heel mooie kreet, dat wij de gemeen ten zouden uithollen, maar laat .dig-^ zelfde gemeenten nou eerst'maar eens gaan beseffen dat we in 1970 regio naal moeten denken, en niet langer klein steeds!" ROTTERDAM Toen donderdag op de kruising van de Groene Kruis weg en de Dorpsstraat de timmer man M. Kuijk van de Lejelaarsingel, 58 jaar, met zijn bromfiets voor een auto de weg overstak werd hij door een andere personenauto geschept. Met drie gebroken ribben moest naar het Zuiderzieken'huis. Door een technisch mankement ging donderdag de kantoorbediende J. G. Bosveld uit de Domstraat, 21 jaar, op het Pompenburg met zijn bromfiets over de kop. Met diverse hoofdwonden is hij naar het Dijkzigt-ziekenhuis ge bracht. ZUID-BEIJERLAND Vrijwel al le SGP-raadsleden in de Hoeksche Waard hebben zich gisteravond nog eens duidelijk uitgesproken tegen een herindeling van de gemeenten op het eiland. Men was algemeen van me ning dat een samenvoeging van ge meenten de afstand tussen bestuur ders en burgers alleen maar zal ver groten. De SGP'ers- kwamen tot deze uit spraak tijdens een forum-bijeerikomst in het dorpshuis, waar het SGP- -Tweede-Kamerlid ds. H. G. Abma zich fel tegen de voorgenomen wijzi- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Vijf jonge lui hébb ende waarnemend com missaris van politie, J. W. F. Doiüeijn, een brief geschreven, waarin opheldering wordt ge vraagd over het politie-optreden tijdens de ongeregeldheden van dinsdagavond op de publieke tri bune in het stadhuis. Het zijn Leen ëtolk, Dirk Dammers, Ivo de Keuver, Rob Prins en Son ja Neyenhuis. De eerste vier werden dinsdag avond door de politie gearresteerd. Sonja Neyenhuis diende woensdag middag een klacht in bij de politie, omdat ze tegen haar buik getrapt zou zijn. De ongeregeldheden ontstonden toen enkele tientallen jongelui er geen genoegen mee namen dat de ge meenteraad de gifbrand bij de ENCK niet aanroerde. Rob Prins was de man, die vanaf de publieke tribune in de raadzaal sprong. De vijf jongelui schrijven dat zij door burgers naar buiten werden ge sleept „Pas naderhand werd verteld, dat deze burgers poütie-functionaris- sen waren." „Ondanks het feit," zo gaat de brief verder," dat de burgemeester bevolen had de hele tribune te ontruimen, ging de politie selectief te werk. Een aanzienlijk aantal personen kon rus tig blijven zitten, hoewel ook zij ge sommeerd waren te verdwijnen." „Nog willekeuriger ging de politie DEN HAAG Het Industrieschap Moerdijk heeft geen contact gehad met Progil over een vestiging van dit bedrijf in Moerdijk. Dit delen Gede puteerde Staten van Zuid-Holland mee in antwoord op vragen van het socialistische statenlid C. J. da Ronde. Het 'provinciaal bestuur heeft ook van de zijde van gedeputeerde staten van Noord-Brabant de verzekering gekregen dat er geen contacten zijn geweest tussen het industrieschap en Progil over een eventuele vestiging. Ged. Staten van Zuid-Holland zien in dit stadium dan ook geen aanlei ding de besturen van de aangren zende provincies over deze zaak te benaderen. Een gefundeerde verkla ring, dat een vestiging van Prodil in de nabijheid van Zuid-Holland op ernstige bezwaren van de provincie zou stuiten, zouden Ged. Staten pas kunnen geven na bestudering van eventuele milieuverstorende factoren. te werk bij het arresteren van een aantal mensen. Het is ons nog steeds niet duidelijk waarom wij wel gear resteerd werden, terwijl ongeveer vijftig andere personen, die hetzelfde „misdrijf" pleegden, ongemoeid wer den gelaten. Zelfs toen laatstgenoem de groep het politiebureau binnen drong ging de politie niet tot arresta tie over. In de brief wordt ook gesproken over de klacht die Sonja Neyenhuis woensdagmiddag over het politie-op treden indiende. „Nadat zij dit ge daan had, werd zij twee en een half uur verhoord. Er werd proces-verbaal tegen haar opgemaakt, terwijl de po litie dinsdagavond weigerde haar te arresteren." De vijf briefschrijvers hebben een afschrift gestuurd naar burgemeester Keusdens en de officier van justitie in Rotterdam. ging in de gemeentelijke structuur verzette, 's Middags had hij in de Kamer al even fel geageerd tegen de herindeling van het eiland Tholen. Dat een herindeling weinig voorde len, maar wel veel nadelen met zich meebrengt kon de Dirkslandse SGP- -wethouder A. C. van Rossum aan de hand van zijn ervaring met bewijzen staven. Dirksland werd reeds vier jaar geleden samengevoegd met Her- kingen en Melissant. Het statenlid A. Vlasblom uit Delft had in zijn inleiding al vastgesteld dat niemand met een gemeentelijke herindeling is gebaat. „Het is een zaak, die nadelig is voor iedereen", zo zei hij. De enige, die zich nog enigszins met een herindeling kon verenigen was wethouder B. L, Klijn van Gouds waard. Zoels hij al eerder kenbaar .heeft gemaakt, is de heer Klijn prin- eipieel tegen 'een samenvoeging, „mocht de herindeling onverhoopt toch doorgaan, dan pleit ik voor de vorming van zes gemeenten", aldus de wethouder. Een motie van het Puttershoekse raadslid G, van Aalst om minister beernink via een telegram op de hoogte te brengen van het gevoelen van de forumleden en de aanwezigen, kreeg niet voldoende steun. Wel werd uitvoerig de brief gekraakt, die het gemeentebestuur van Klaaswaal heeft laten uitgaan naar kroon en gemeen ten. Ih die brief werd gevraagd de gemeentelijke herindeling van de Hoeksche Waard te bespoedigen. ROTTERDAM De firma Eekhart heeft donderdag het nieuwe pand aan het Weena geopend. De verhuizing van de Lijnbaan gebeurde na de aan vankelijke plannen het bedrijf op te heffen. Er werd echter besloten de fabrieken af te stoten en de toonzaal aan de Lijnbaan te verplaatsen naar het Weena. In dit Manhave-pand was de jaarhuur ongeveer dertig procent lager. In de nieuwe zaak legt Eekhart zich uitsluitend toe op de verkoop van meubilair van klasse bestemd voor kantoren, privékantoren, verga derzalen en bungalows. De dagelijkse leiding van het bedrijf is in handen van de binnenhuisarchitect J. de Geus. Exclusief is de serie Kantoormeu belen van de Nederlandse (in Itadië werkende) Bob Noorda. Het gaat hier om een uitgekiende set kantoormeu bilair voor de zogenaamde land schapskantoren. Eekhart vond de Zwitserse socio loog dr, Strassle (ook meubelfabri kant) bereid bij de opening te spre ken over de sociologische aspecten van het wonen. Verder zal Eekhart regelmatig kun stenaars (in samenwerking met gale rie CCC uit Vlaardingen) in staat stellen in de toonzaal te exposeren. Nu hangt er werk van Cees Timmer, tot 16 mei. Bertus Schmidt, kunstcri ticus, opende de expositie. ROTTERDAM De 25-jarige ha venarbeider J. A. A, Cox is donder dag bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Op de kruising Maas- tunnelplein-Pleinweg werd hij op zijn bromfiets aangereden door een vracht wagen met oplegger. (Vaneen onzer verslaggevers) ROTTERDAM De kandidaten lijst voor de verkiezingen van de Rijnmondraad, die de Boerenpartij voor 3 juni heeft ingediend, ziet er als volgt uit (zitting heeft thans de heer Snoek, die niet meer in aanmer king wil komen): 1 Wagenaar D., Rotterdam; 2 Braat A., Hekelingen; 3 de Greeve, mevr. A. J. M., Rotter dam; 4 van 't Hoff, P„ Vlaardingen; 5 Stuljt geb. Schouten J., Rotterdam; 6 Sala A.M., Hoek van Holland; 7 Breur, C., Rotterdam; 8 Schouten D., Vlaardingen ;9 van Putten P. C., Schiedam; 10 de Jong mej. C. A„ Rot terdam; 11 de Roode J., Capelle aan den IJssel; 12 Meertens A. G., Rotter dam; 13 Swaep A. J., Rotterdam; 14 Leerdam L. G., Hoek van Holland; 15 Swaep-Raverat mevr. M. M., Rotter dam; 16 Hooft H., Rotterdam; 17 van Kesteren R., Rotterdam; 18 Snoek A., Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het fede ratiebestuur van de PvdA is pijnlijk getroffen door het tekort aan begrip voor de verontrusting bij de burgerij, gedemonstreerd door het uitblijven van. een ver klaring van het gemeentebe stuur". Dit staat te lezen dn een persbericht naar aanleiding van de gifbrand van maandagavond bij de ENCK. „Naar ons oordeel had een verkla ring, hoe summier ook, tijdens de ge meenteraadsvergadering van dinsdag bij monde van burgemeester Heus- dens verstrekt moeten worden." Het federatiebestuur zegt hiermee de ver ontrusting onder de burgerij te ver tolken. „Dat voor een tweede maal een soortgelijke brand heeft kunnen ont staan, heeft terecht in heel Nederland verwondering gewekt en Vlaardingen opnieuw in de actualiteit geplaatst rondde milieuvervuiling. De PvdA meent voorts dat de orga nisatie van de rampenbestrijding on voldoende duidelijk is voor de bevol king. „Bij een noodsituatie van be perkte omvang worden nu reeds te genstrijdige maatregelen getroffen en het is te verwachten dat grote cala miteiten tot een volledige chaos zul len leiden." Het is volgens de PvdA dringend gewenst dat op korte termijn een in ventarisatie wordt gemaakt van de opslag van gevaarlijke stoffen in het Waterweggebied, alsmede publikatie daarvan. Het is ontoelaatbaar dat de opslag en het transport van te grote hoeveelheden chemicaliën binnen een gebied met hoog opgevoerde indus triële activiteiten en een sterke be volkingsgroei een potentieel rampen gevaar blijven vormen." Tenslotte wordt opgemerkt dat het van het onderzoek van de Arbeidsin spectie en/of andere organisaties zal afhangen of de hinderwetsvoorwaar- den voor de ENCK dienen te worden verscherpt en aangevuld. Een andere mogelijkheid is volgens de PvdA dat een gedeelte van het bedrijf wordt afgestoten dan wel naar elders wordt verplaatst. Ook zal het onderzoek een antwoord moeten geven op de vraag of de ENCK de wettelijke voorschrif ten heeft nageleefd. ROTTERDAM Het nieuwe Katholiek Centrum voor Wel zij nabèhartigmg de bundeling van alle katholieke organisaties en instellingen op het igebied van de maatschappelijke dienstverle ning heeft zijn voorlopig be stuur geïnstalleerd. Dit bestuur, dat onder leiding staat van ir. C. Knol, heeft tot taak de acht sectoren op te bouwen voor pasto raal werk, sociale dienstverlening, geestelijke en lichamelijke gezond heidszorg, vrijwillige hulpverlening, jeugd en jongerenwerk, onderwijs en vorming, opbouwwerk in bijzondere situaties en lokale samenlevingsop bouw, die in eerste instantie het nieuwe welzijnscentrum moeten dra gen. Het is dan de bedoeling, dat drie vertegenwoordigers uit iedere sector met nog eens drie onafhankelijke be stuurders het definitieve algemene bestuur van het Katholiek Centrum voor Welzijnsbehartiging zullen vor men. Zolang dit statutaire bestuur niet is geformeerd zal een uitgebreid dagelijks bestuur bestaande uit vijf leden van het oude Katholiek Maatschappelijk Centrum, dat het initiatief heeft genomen voor het wel zijnscentrum plus een nieuw te be noemen secretaris de formele be slissingsbevoegdheid hebben. Het initiatief, zo is afgesproken, tot de vorming van de sectoren en de sector-besturen zal uitgaan van de staf van het Katholiek Centrum voor Welzijnsbehartiging, waarna de sec toren verder zelfstandig voor het eigen gespecialiseerde gebied een be leid kunnen voeren. Verwacht wordt dat zodra de sectoren hun afgevaar digden naar het algemene welzijnsbe- stuur hebben aangewezen de voorlo pige "bestuursled-in zullen terugtre den. De kracht van het overkoepelende centrum voor welzijnsbehartiging zal er dan vooral in moeten liggen, dat men op stedelijk - niveau vanuit ,de katholieke groepering een bijdrage kan leveren aan het welzijn van alle Rotterdammers en men voorts de VLAARDINGEN In alle kerken van Vlaardingen zal zondag een kan- selboodschap worden voorgelezen, op gesteld door de plaatselijke Raad van de Gemeenschap van Kerken en het Leger des Heflsr. Hierin wordt ern stige verontrusting uitgesproken over de ENCK-brand -van maandagavond. Voor de tweede maal binnen zeven jaar, alweer door de windrichting, is Vlaardingen ontsnapt aan een ramp, aldus de boodschap. De Raad meent dat de inwoners van Vlaardingen er recht op hebben op korte termijn van industrie en overheid te vernemen hoe zij de vei ligheid van de burgers garanderen. De raad vindt -de al of niet terecht levende onrust onder de bevolking langzamerhand een onheilzame toe stand worden. Hij verwacht van de overheid en industrie dat zij zich tegenover de bevolking verantwoorden hoe zij naast de commercieel technische be langen, ook zorgen voor de leefbaar heid in dit gebied. De Raad roept met name alle chris tenen bij industrie en overheid op om op de plaats waar zij werken te strij den voor een veilige bedrijfsvoering en een goede controle van de veilig heidsmaatregelen „omdat wij dit aan Goden de naaste zijn verschuldigd." De oproep besluit met een advies aan. alle christenen „hij de komende gemeenteraads verkiezingen te stem men op kandidaten die zich blijkens hun woorden en daden, ook juist in deze zaken laten leiden door de ge zindheid die in Jezus Christus was". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Duizend gro te flitslampen en duizenden ama teurlampjes zullen op zaterdag avond 9 mei tweemaal het stad huis en de naaste omgeving zo veel licht geven dat het zal lij ken alsof de zon hoog aan de hemel staat. Duizenden foto toestellen zullen dan allemaal tegelijk een foto nemen waar mee men kan deelnemen aan een wedstrijd van de Stichting ter Bevordering van de Ama teurfotografie. Het is de eerste Hits-in van ons land. Het initiatief is genomen door de heer M. Visser (37) uit Gorinchem die een grote mobiele flitslnstallatie heeft gebouwd. Daarmee heeft hij al bijzondere flltsfoto's gemaakt, zoals van het Feijenoordstadion, Taptoe Delft en luchthaven Schiphol. Zijn fiitsinstaliatie .bestaat uit dui zend grote flitslampen die in groepen van 25 achter elkaar in snel tempo ontbranden. De totale flitsperiode is een seconde. Het opbouwen van deze laatste installatie duurt ongeveer een week. De groepen lampen worden zo wel op het dak van het stadhuis als aan andere gebouwen en lichtmasten, bevestigd. Er is tienduizend meter kabel voor nodig om alle lampen te verbinden. De privé-flitsers zijn vooral nodig om de voorgrond te laten oplichten. Om het geheel gelijk en goed te laten verlopen en allerlei aanwijzingen te kunnen geven is de hulp ingeroepen van de VARA-radio. Over deze zen der zal tweemaal worden afgeteld van twintig tot nul. Deelnemers moeten een deelname formulier en de wedstrijdvoorwaar- den schriftelijk aanvragen bij het bu reau van de Stichting ter Bevorde ring van de Amateurfotografie, Singel 32, Amsterdam. Hoofdprijs is een vliegreis voor twee personen met de NLM in ons land, beschikbaar gesteld door het nationaal Bureau voor Toerisme. Er zijn nog vele andere prijzen. Men mag zwart-wit foto's insturen, kleurenfoto's en -dia's in e!k formaat mits niet opgeplakt op karton. Wil men zijn produkten retour, dan dient men een gefrankeerde enveloppe bij te sluiten. Ook filmers kunnen moedoen. Een jury, waarin zitting hebben de foto graaf C. Thoiens, de EEG-fotowed- strijdwinnaar J. Snoek en de perschef van het bureau Joop de Wit zullen de inzendingen beoordelen naar de voor stelling niet naar de technische kwa liteit. Inzending is mogelijk tot 1 juni. De uitslag wordt schriftelijk bekend ge maakt in de periode 15 tot 30 juni. Het is de bedoeling dat de bekroonde foto voor de tv getoond zullen wor den. coördinatie en samenwerking kan be reiken, dat de maatschappelijke dienstverlening van de huidige instel lingen en organisaties beter op elkaar aansluiten. Een zeer belangrijk bijkomend voordeel is, dat een aantal generale functies zoals administratie, publici teit, onderzoek gecentraliseerd kan worden. Daarnaast zal het gehele ap paraat van het welzijnscentrum ook als service-bureau optreden voor alle deelnemende organisaties en instel lingen. Tijdens de eerste bijeenkomst van het voltallig algemeen bestuur Werd er de nadruk op gelegd, dat het Ka tholiek Centrum voor Welzijnsbehar tiging haast heeft gemaakt met het formeren van een voorlopig bestuur ook ai zijn de sectoren nog niet definitief omdat men wanneer de gemeente met een nieuwe structuur bomt voor de welzijnsbehartiging kiaar is om in te spelen. Hoewel de nota vaa B en W over het welzijn in Rotterdam nog niet vrij is wordt verwacht, dat in de toe komst er naar gestreefd zal worden met functionele raden voor alle secto ren van welzijn te werken, die dan stedelijk overkoepeld worden. Men zou kunnen zeggen, dat bin nen de katholieke gemeenschap met de vorming van het welzijnscentrum en zijn. acht sectoren daar al op inge speeld is. Daarnaast is duidelijk, dat het rijk er op aan zal dringen vanuit steeds grotere verbanden te werken omdat versnippering van krachten ook versnippering van subsidies in houdt, waarbij teveel geld besteed moet worden voor naar verhouding te kleine bestuursapparaten. JJET zit het energiebedrijf* v*n Rotterdam niet lekker dat -het de goedkope stroomtarieven tijdens de middaguren gaat laten vervallen en gaat vervangen door een gehele goedkope zaterdag. Duizenden en nog eens duizenden handtekeningen stromen 'binnen bij de „aköegroep voor het behoud van goedkope stroom gedurende twee uur per dag" een lange naam voor een duidelijke zaak. Als u soms ook nog wilt proteste ren stuur dan, en dat advies komt van mevrouw Noorlander die de ac tie richting geeft, de folder die u ontvangen hebt van de GEB met de woorden „niet accoord" op aan-het actiecomité De adressen zijn: Eerste Jeriehostraat 85b, Sommelsdijkstraat 76b, Lemkenstraat 52, Goereesestraat 136a, alle in Rotterdam en Sehiet- baanstraat 2a in Schiedam. Dat de boze stroomverbruiksters toch wel gelijk hebben, blijkt uit de houding van de GEB-ambtenaren die ook al honderden telefoontjes hebben moeten beantwoorden. Ze geven ronduit toe dat ze dat hogere tarief, want daar komt het toch op neer, niet kunnen verdedigen. Mevrouw Noorlander is erg boos over de hete gang van zaken. Ze stuurde mij een circulaire met de volgende punten er in; Het voorstel van het GEB om de goedkope stroom af te schaffen was al in de gemeenteraad aangenomen voor de gebruikers er kennis van kregen. De GEB-circulaires zijn misleidend. Het lijkt of men een cadeautje van het GEB krijgt Maar, aldus mevrouw Noorlander, voor tien uren over de gehele week verspreid krijgt men tweeënhalf uur meer op zaterdag. Maar de verbruikers moeten elke dag tussen twaalf en twee overscha kelen op dagstroom, dat is dus een tariefsverhoging van honderd pro cent. J^TEN kan op zaterdag niet voor de hele week verwarmen met de zoge naamde adax-radiatoren, niet voor de hete week koken, luierwasjes doen, stofzuigen, douchen, de grote was doen. „Waar blijft het vrije weekeinde voor de huisvrouw", vraagt zij zich vertwijfeld af. Mevrouw Noorlander heeft bere kend dat 290.000 elektrieiteitsver- bruikers ernstig worden gedupeerd (volgens mij zijn het er meer - Jan Krant). Zij stelt voor twee goedkope uren te spreiden in drie groepen bij voorbeeld van 11 tot 13, van 12 tot 14 en van 13 tot 15 uur. Het zou, zo iheeft zij berekend, het GEB an derhalf miljoen gulden besparen aan de omschakeling. De actiegroep gaat nu een protest brief zenden aan Gedeputeerde Sta ten. Aan de Rotterdamse gemeente raad hoeft niet, want die heeft de GEB-plannenal goedgekeurd. Ik ben toch benieuwd hoe dit gaat aflopen. Ik krijg de indruk dat de leiding van het GEB iets te snel en te lichtvaardig tot de omschakeling heeft besloten.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1