Dr. Spock voor Witte Huis gearresteerd Conclusie Amerikaans opinie-onderzoek MEERDERHEID ACHTER BESLUIT VAN NIXON Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) voor zo'n aantrekkelijke prijs! f595,- m Oppositie laakt liet „begrip van De Jong" Joodse slachtoffers van oorlog alles goed en «wel AR-radicalenNieuwe partij S G FESTIVITEITEN OP DE DAM AFGELAST V ietnaiii 42 ffl'TfSÏ Interventie van VS in Cambodja AU'PHILIPS Uw volgende shaver (weer) een Philishave Buitenlanders toch in bed V liegtuigf ray cle ontdekt in VS Dr. Spock de efteling Praktica super TL ..HS WASHINGTON Uit een opinie-onderzoek van de Ameri kaanse televisiemaatschappij CBS blijkt, dat bijna tweederde van de ondervraagden achter het besluit van president Nixon staat om Amerikaanse troepen naar Cambodja te sturen. Het onder zoek toonde aan, dat 59 procent het besluit juist vond en dat 32 procent het afkeurde. De rest had geen mening. attracties in kaatsheuvel Herdenken AMSTERDAM Ter nage dachtenis van alle door de Nazi's om het leven gebrachte Joden en van hen die hun vechten om de vrijheid van de Joden met hun leven hebben moeten bekopen heeft het Nederlands-Israëlitisch kerkgenootschap gistermorgen een landelijke plechtigheid ge houden in de synagoge aan het Jac. Obrechtplein. fg WM tri:'; De vele, vele mannen die zich elektrisch scheren, weten allang dat bliksemsnel schoon scheren pas kan met ronddraaiende mesjes. De Philishave 3 heeft- liefst 3x6 18 vlijmscherpe mesjes van bikkelhard edelstaal. Genadeloos voor elk haartje, dun, dik, kort, lang. Met een vaart van 5000 toeren gaan ze onder het mes De man die van scheren weet, scheert zich dus met een Philishave 3. Geen haar op zijn gezicht die nog aan een andere W0f $E, shaver denkt. Want dat is bliksemsnel, lekker schoon scheren. Dankzij radio en TV: Met schermen Met atis JenaT 2,8/50 min Vraag uw fotohandelaar Cm Foto N.V, - Fmfbia 127 fMu De uitslag werd gisteravond in een extra uitzending bekendgemaakt, nog voor het nieuws van hervatte bom bardementen op Noord-Vietnam. De Amerikaanse vice-president Ag- new heeft gisteren tijdens een tv-in- terview gezegd dat .Noord-Vietnam niet lang in staat kan zijn de oorlog in Zuid-Vietnam. Laos en Cambodja te blijven voortzetten. DEN HAAG De regerings verklaring over de Amerikaanse grensoverschrijdingen in Cam bodja is op heftig verzet gestuit bij de oppositiepartijen D'66, PPR en PSP. De PvdA gaf vrij dag al blijk van haar afkeuring. Het hoofdbestuur van D'66 zegt met verontwaardiging kennis te heb ben genomen van de mededeling van premier De Jong, dat „de Neder landse regering begrip heeft voor de Amerikaanse interventie in Cam bodja. „D'66 meent dat deze inter ventie onder andere vanwege de oor logsuitbreiding die eraan verbonden is, moet worden afgekeurd. „Door zijn beslissing heeft presi dent. Nixon een gevaarlijke uitbrei ding aan het conflict in Indo-China gegeven. Van de Nederlandse rege ring had op zijn minst verwacht kun nen worden, dat zij van haar kriti sche bezorgdheid had blijk gegeven", aldus de verklaring. De PSP vindt het een schande, dat onze regering zich opnieuw genood zaakt ziet in een speciale verklaring de Amerikaanse imperialistische po litiek te verdedigen. De PPR kan „anders dan de rege ring, niet het minste begrip opbren gen voor het militaire ingrijpen van de VS in Cambodja, dat door haar even fel wordt veroordeeld als het Russische optreden jegens Tsjecho- slowakije. Voor de zoveelste maal, aldus de verklaring, is weer gebleken dat de Nederlandse regering liever de slip- pendrager is van de Amerikaanse politiek. Meer dan welke andere re gering uit westelijke landen gedraagt de Nederlandse regering zich als de ijverige aanhangster van de VS". Na een kerkdienst in de hervormde kerk te Haarlem, die geleid werd door prof. dr. K. Strijd, hebben dertig kerkgangers gisteren de regering een brief geschreven, waarin zij hun af schuw kenbaar maken over de rege ringsverklaring. Even later kwam Lawrence O ririen. de voorzitter van het partij- cuniite van de democraten op hel scherm met het volgende com mentaar: „De opmerkingen van de heer Agnew komen neer op de vesti ging van een nieuw front in deze oor log, waarvan president Nixon zelf heeft gezegd, dat wij deze niet kun nen winnen." De brede golf van protest tegen de interventie van de VS In Cambodja heeft zich dit week einde voortgezet. Voor het Witte Huis werd zondag de internationaal vermaarde kinder arts dr. Benjamin Spock gearresteerd, terwijl hij deelnam aan een gods dienstige plechtigheid bij wijze van protest tegen de interventie. Met hem werd een aantal vooraanstaande Amerikaanse geestelijken gearres teerd. De Wereldraad van Kerken heeft in een verklaring Nixons besluit ver oordeeld. Bij de landen, die een pro test lieten horen hebben zich nu West-Duitsland, Noorwegen en Joe goslavië gevoegd. Het Amerikaanse comité voor de mobilisatie van studenten om een eind te maken aan de oorlog in Viet nam heeft opgeroepen tot een acade mische staking in heel Amerika. In veel plaatsen hebben studenten de afgelopen dagen heftig geprotesteerd tegen Nixons besluit. AMSTERDAM Op de Heiligeweg in Amsterdam is in de nacht van za terdag op zondag, even na midder nacht. de 20-jarige aannemer J. van der Kamp uit de hoofdstad tijdens een vechtpartij met een mes in de rechterzijde van zijr. borst gestoken. Wat moeten we nu nog herdenken? Deze vraag hoort men thans geregeld uitspreken door de meest uiteenlo pende typen van mensen om ons heen. Maar deze zin hééft slechts zin, als de vraag een werkelijke vraag is: met de klemtoon op het eerste woord! „Laten we liever wat doen voor Vietnam, voor Biafra, voor de Indianen en Zuid- Amerika" beschouwt men als een antwoord, als een bewijs, da: het (nog steeds) herdenken maar onzin is. over dreven sentimentaliteit van oudjes, die deze moderne tijd niet meer begrijpen. Van begrijpen gesproken! Begrijpen die „modernen" of die laksen dan me;, dat juist het feit. dat we mógen en kunnen kiezen, dat we iets kunnen en mogen doen voor al d.e noodlijdende volken, gevierd moet worden" Juist het feit, dat we zo maar een mening in het openbaar kunnen tul- spreken. uitschreeuwen desnoods, zon der ook maar het risico te loper, opge pakt cn „geliquideerd" te worden, dal we kunnen ageren tegen 'wat we- maar willen, zonder onszelf er. onze mede standers in levensgevaar te brengen, is één voortdurend feest, dat niet tan- zelfsprekend is en in vele landen zelfs onbestaanbaar. Dat we warm mogen lopen voor de bevrijding van wat het „Herrenvolk" minachtte en haatte, bevrijd door cr.s onbekende mannen, die onze ellende belangrijk genoeg vonden om er hun leven voor te geven. De dodenherdenking is eer kwestie van ieder persoonlijk. Zelfs zij, die- hun allemaaster. hebben ntoc-ten mis sen, doen dit graag op hun eigen wij ze, maar waar het om gaat cm de .et- terlijke be„ vrij "ding. daar zijn w - al len, zonder uitzondering b'j betrokken individueel én gezamenlijk. Laat ons daarom op 5 me: vlaggen en KEEST vieren! Ook en vooral de jongeren, die zo op hun vrijheden staan en er nog meer vragen, dar, ze nu al hebben. Dank zij de BEI RIJ PING! Opperrabbijn A. Schuster, zelf geruime tijd gevangene in concentra tiekamp Bergen-Belzen, sprak gebe den uit voor het Koninklijk Huis, voor de staat Israël en voor de oor logsslachtoffers. Negen Joodse jeugd- cn studenten organisaties hielden 's middags in de voormalige Hollandse Schouwburg een herdenkingsbijeenkomst. Ter na gedachtenis van de 6 miljoen ver moorde joden werd een fakkel ont stoken terwijl zes jongeren Is- raische vlaggen met rouwwimpels vasthielden. Prinses Margriet cn haar echtgenoot mr. Pieter van Vollenhoven legden gistermiddag een krans op de Cana dese erebegraafplaats in Groesbeek. In Amstrdam werd zaterdagmid dag het Van Randwijkmonument of ficieel overgedragen aan burgemees ter dr. I. Samkalden. Het monument, dat genoemd is naar de verzetstrijder en oprichter van het illegale blad Vrij Nederland, draagt de spreuk „Een volk dat voor tirannen zwicht zal meer dan lijf en goed verliezen. Dan dooft het licht". Het gedenkte ken staat aan het Weteringcircuit. Het Dutch Sicing College vier de zaterdag in het Kurhaus te Scheveningen zijn vijfentwin tigjarig bestaan met een gala concert, waarbij ook prinses Margriet en haar echtgenoot mr. Pieter van Vollenhoven aanwezig waren. Hier de le den van de groep met prinses Margriet en mr. Pieter van "Vollenhoven tijdens de pauze. De leider van de band, Peter Schilperoortis benoemd tot ridder in de orde van Oranje- N assau. 02041 dan scheert u zich elke dag bliksemsnel schoon. Met. een virtuositeit zonder weerga heeft het Ameri kaanse duo Simon en Garjvnkel voor een enthousiast publiek in het Amsterdamse concertgebouw een nacht- concert gegeven. Schijnbaar moeiteloos, maar in utreen itnnsf iedere seconde geladen met een haast onvoorstelbare dyna miek, brachten zij lied na lied, en steeds was een over weldigend applaus de dank van een ontroerd gehoor. Uiteraard brachten zij op de foto Simon rechts hun recente hits El Condor Pasa en Bridge over Trou bled U'ntcr. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De begin dit jaar door AR-radicalen gevormde bezin- ningscommissïe staat een party voor ogen, die als denkgemeenschap moet fungeren voor christenen, die voort durend op zoek z(jn naar politieke vernieuwing. In een rapport wijst de commissie een klein regeerakkoord tussen ARP, CHU en KVP van de hand. DEN HAAG - De hotels en pen sions hebben dit weekeinde koorts achtig gewerkt om de grote stroom buitenlandse toeristen onderdak te verschaffen. Zo nijpend was vrijdag al hel slnnpruim'efeknrt. d:u liet na- tionnn' bureau tour toerisme 's avonds via radio en tv particulieren opriep om niet gebruikte logiesruim- te beschikbaar Ie stellen Ook zater dag bleven de buitenlanders ons land binnenstromen. De plaatselijke VVV's konden toen echtei dankzij cle natio nale bedden-reserve aan alle aanvra gen om slaapruimte voldoen. Naast Belgen, Engelsen, Zweden cn in Duitsland gelegerde Amerikaanse mi litairen waren bot vooral de Duitsers en de Fransen cl ie ce grootste belang stelling voor ons land aan de dag leg den. Scheveningen J. Jacubscn AMSTERDAM Om ongere geldheden te voorkomen zijn alle manifestaties die ter gelegenheid van Bevrijdingsdag op de Dam zouden worden gehouden, afge last. De festiviteiten zullen nu worden gehouden op het Mu seumplein in Oud-Zuid. Zaterdagmiddag waren er weer rel letjes in de Amsterdamse binnenstad. Kabouters van de auto-eliminatie van Oranje Vrijstaat hinderden het ver keer in de Leidsestraat en op het Ko ningsplein Daarna trokken zij naar het gebouw van Peek en Cloppenburg op de Dam. waar zij een protestaktie hielden tegen de TV-camera, die -de politie op het dak van het warenhuis had geïnstalleerd. In het gebouw werd de 24-jarige cultureel werker C. H, do V. gearresteerd, maar 's avonds na verhoor op het politiebureau weer op vrije voeten gesteld. Van de 19 jongelui, die tijdens de rellen op Koninginnedag zijn gearres teerd heeft de politie er zaterdag 13 vrijgelaten. Vier buitenlandse arres- tanlcn cn twee anderen worden nog vastgehouden. Tegen allen is proces verbaai opgemaakt wegens openlijke geweldpleging. I-ORD WORTH Drie employees en vier onderaannemers van de Ame rikaanse electro-teehnische industrie Genera! Dvnamics zun in staat van beschuldiging gesteld wegens het le veren van vliegtuigonderdelen van inferieure kwaliteit. De onderdelen, die werden verwerkt in de F-m jachtbommenwerpers zouden na te zijn afgekeurd van een ander serie nummer zijn voorzien en daarna als nieuw aan de vliegtuigfabriek gele verd. Na het ongeluk met een F-lll in december waarbij twee vliegers om het leven kwamen staan ruim 200 vliegtuigen van dit type aan de grond. Volgens de commissie worden ce drie christelijke partijen op die ma nier -gebonden aan een confessionele noemer, zonder dat een noodzakelijke politieke vernieuwing tot stand kont;. De nieuwe radicaal-christelijke par tij zou geen grote moeten zijn en open moeten staan voor alle christenen.tö iets aan de vernieuwing van de poli tiek willen doen, dus ook voor katho lieken. Nadrukkelijk stelt het rapport dat een confessionele noemer voor ds p.u'üj ten enenmale onvoldoende ii De partt zou ook niet te veel met begrippen als christelijk en evange lisch moeten schermen. In hel verle den zijn te veel zaken als christelijk en evangelisch bestempeld, die dit eigenlijk niet waren. De AR-radicalen zijn nogal pessi- inistisch gestemd over het tijdstip waarop een dergelijke partij kaa worden opgericht. De eenheid van dt kerk lijkt hen dan op dit moment ook urgenter (tan die \an de christelijke partijen. (Vervolg van pagina 1) Het offensief in Cambodja heeft in tussen tot dusver niet tot het gewenste resultaat geleid. In hei gebied dat de Vishaak wordt genoemd, zijn wel bunkers cn barakken aangetroffen, maar van een Vietcong-hoofdkwarttei vantvaaruil do oorlog in Zuid-lid" nam wordt geleid, is niets ontdek' Mort vermoedt dat de Vietcongs hun i hoofdkwartier een dag of tien Sê»g den hebben verplaatst toen men luc»' I van de inval kreeg. Volgens een Amerikaanse opga" zijn in de eerste drie dagen van operatics meer dan duizend Vietcongs en Noordvic-tnamezen gedood. De e|' gen verliezen zijn volgens de Amen- kam-n doden en 32 gewonden de Vishaak: in de Papcgaaiensnavei vielen volgens een woordvoerder Saigon tot gisteren 66 Zuidvietnarnc- ze-n. De gecombineerde strijdkracht- ondervinden verwoede tegenstand van de Vieteong. Amerikaanse en Zuidvietmuncsc troepen zouden ook worden ingeze tegen zes communistische bases OP Cambodjaans gebied aan de gr^5 met Zuid-Vietnam. Deze nederzet tingen zouden bij de gecombineerd' aanvallen anders „de (lans on>' springen". Eenheden van Noord-Vietnam dc Vieteong hebben een strateSl£Cl"' belangrijke veerpont bezet, waartr.ee een belangrijke weg van de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Pen.n naar de havenstad Sihunoekviüc 13 afgesloten. Het afgezette staatshoofd van Cam bodja. prins Sihanoek. heeft vanui Peking een bc-rot-p gedaan op de we reld de verzetsstrijders in zijn 'ana te hulp te komen die tegen de rege ring in Phnom Pcnlt en tegen „bui tenlandse indringers" vechten. -Ah- noek beschuldigt de VS van openJ>e interventie in Cambodja. f

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 2