Hoofdpijn m Aanbeveling werkgroep uit K. van K. Krijgt het particulier vervoer heffingen? Openbaar vervoer snel verbeteren JRBÜ Leefbare Delta" wil gundeling verontrusten 98 form Voor Maasvlakte-centrale Mil j oenenopdracht voor Rijn-Schelde Raad Rozenburg: unaniem verwerping nota-Fibbe NV Christelijke Pers heeft computer 597ste Staatsloterij CAR-vergaderingen anti-hoogovens .Thomassen pin op de neus zetten" Woonwarenhuis De Klerk werd geopend enorm Merendeel wijst Rijnmond Trouw huldigde 17 jubilarissen r ALS JIJ HOOFDPIJN DAN HEBT WAT NEEM NEEM JE IK EEN DAN? MANN! poeders en cachets of MANN tabletten Alledrie helpen direct. ROTTERDAM Met het oog op een gewenste overheveling van een deel van het particulier vervoer naar het openbaar, ver voer is het zinvol te overwegen het rijdend verkeer heffingen op te leggen en wel in een beperkt gebied bijvoorbeeeld de bin nenstad en op bepaalde uren. Dit stelt een werkgroep uit de commissie land- en luchtverkeer van de Kamer van Koophandel te Rotterdam in de discussienota „Woon-werkverkeer en open baar vervoer in de Rotterdamse agglomeratie", die vanmiddag, dinsdag, tijdens de vergadering van de Kamer aan de orde is ge steld. modern© dubbelbreed 200 cm Boosdoeners Subsidie Kwaliteit Urgentie Wat zijn uw lievelingskleuren? Misschien zeegroen. Misschien marineblauw. Of herfstbruin? Of gewoon wit? De kleuren waar u van houdt, wilt u om u heen hebben. Maar, o, wat is het moeilijk: om precies de goede combinatie te vinden. Blij" toe, dat de Stam de komplete Top-Form koliektie 1970-71 ;n huis heeft. Vo! sprekende kleuren. Kleuren, waar de Stam een rijk palet woningtextiel bij aanpaste. De Stam is ee.i meester met kleuren. De Stam durft kleur te h .ennen. waar gezelligheid begint vrijdagovond geopend (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rijn- Schelde heeft opdracht gekregen voor de levering van twee stoom- turbinegeneratorinstallaties. Met de order, die geplaatst is door het Gemeentelijk Energie Be drijf Rotterdam, is een bedrag van 200 miljoen gulden gemoeid. De installatie krijgt een vermo gen van 500 mw en is met de bij behorende ketelinstallaties be stemd voor de centrale op de Maasvlakte. 12 mei 1970 eerste klasse 97Q p de ROTTFRDAMMER PAGINA 3 3 DINSDAG 12 MEI 1970 ROTTERDAM Het Centraal Ak- 'tiecomité Rijnmond (Leefbare Delta) voert, zoals eerder gemeld, een eam- fpagne tegen de vestiging van het "hougovenprojekt op de Maasvlakte, fin het kader van dit streven, dat zijn hoogtepunt moet vinden in een mas saal protest in de vorm van een „tocht van angst en onrust" op zater dag 23 mei in Rotterdam, worden in ■diverse plaatsen bijeenkomsten ge- Jhoden. Maandagavond was Schiedam aan de beurt, waar in café Liberty. Broe-rsveld 55, de heer P. de Wit uit "Vlaardingen sprak. Vanavond, dins- dag 12 mei, spreekt in de Harmonie in Vlaardingen dr. M. J. Adriani van bet biologisch station Weevers Duin in Oostvoorne. Woensdag 14 mei is Maassluis aan de beurt, waar in ge- bouw De Kern, P. C. Hooftlaan, de "heer P. de Wit spreekt Brielle is aan de beurt op 21 mei. Daar spreken in de openbare ulo, Kerkhoekstraat 1, 'prof. ir. H. Pouderoyen en mr. H. Versloot Die dag is er ook een verga- pdering in 's Gravenzande. Voor Hoog- vliet zal nog een datum worden vast- Igesteld. :;;i. Tegelijk met deze campagne ter voorbereiding van het protest wordt 5 een handtekeningenactie gevoerd. Reeds vele duizenden hébben volgens het Centraal Aktie Comité, hun handtekening tegen de hoogovenplan- ton gezet. (Van een onzer verslaggevers) De werkgroep besteedt ia de nota! grote aandacht aan de moeilijkheden in het woon-werkverkeer. In de bin nenstad van Rotterdam zijn meer dan! 110.009 mensen werkzaam, die vrijwel allemaal buiten het centrum wonen. Het Rijnmondgebied telt bijna 440.000 arbeidsplaatsen, waarvan 75 procent buiten de binnenstad van Rotterdam. Van bet in het gebied van Vondelin genplaat, Botlek en Europoort werk zame personeel is 28 procent —5100s werknemers woonachtig ten noor den van de Nieuwe Waterweg. i£; (Van een onzer verslaggevers) pi. SCHIEDAM De chemicus B. de Wit uit Vlaardingen is bezig aan een scnrt eenmansoorlog tegen de indus trieën die de lucht verontreinigen in het Rijnmondgebied. Jarenlang was hij hiermee licht van de publiciteit getreden. De heer De Wit is op steden toer d'-or het Rijnmondgebied. De primeur iwas voor Schiedam, plaats van han deling de zaal Liberty op het Broers- veld. een achter een cafe gelegen - zaaltje dat meestal voor bruiloften en partijen wordt gebruikt. De heer De Wit is een gewaardeerd gastspreker bij het centraal Aktieco- ;-mi{Rijnmond (leefbare Delta), dat de ■komende weken met slaande trom actie gaat voeren tegen de luchtver- 1 ontreiniging. De actie krijgt haar -hoogtepunt op zaterdag 23 mei, wan- t.neer vanaf 's middags twee uur een mars van angst en onrust zal worden Speciaal voor die grote moder ne ramen, waarvoor U zoveel gordijnstof nodig heeft, ver kopen wij deze dubbeibrede stof. Moderne weefstof in 6 fijne kleurstellingen.een zware kwaliteit overgordijnstof, dub- belbreed, 200 cm, die wij nu gaan verkopen voor nog géén vier gulden j overgordijnstol Morgenvroeg om 9 uur begint op de Ie etage de verkoop van deze zware kwaliteit weefstof in 6 modekleuren, 200 cm breed, per meter voor 3 ■Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. gehouden in het centrum van Rotter dam. Vertrekplaats het Schouwburg plein. Zo tussen neus en lippen door zal ook nog even -de aandacht worden ge vestigd op de problematiek van het oude westen in Rotterdam. Ook daar zuilen de deelnemers van deze actie heengaan. Het centraal aktiecomite bundelt alle verontruste krachten in het Rijn mondgebied. In het verleden verble ven deze groepen in het isolement; het is de bedoeling van het actieco mité al deze protesterenden uit hun isolement te halen en alle krachten te bundelen om met name burgemeester Thomassen van Rotterdam en Haagse beslissende instanties de pin op de neus te zetten. Enkele uitspraken van chenicus B. de Wit!" De overheid heeft tal van belangen, maar dat zijn onze belan gen niet. De mensheid is bezig zich naar de ondergang te werken, spe ciaal in dit verontreinigde Rijnmond gebied. De overheid houdt de boosdoeners, de industrieën die de lucht verontrei- de industrieën die de lucht verontrei nigen, de hand boven het hoofd. In dien er een publicatie komt dat de iucht weer eens smerig is geweest, wordt dit afgedaan met de medede ling dat de metingen niet goed zijn geweest. Het S02. zwaveldioxide, dat door de chemische industrieën in het Rijnmondgebied de lucht wordt inge blazen is een stof die kanker veroor zaakt." Een grote boosdoener is volgens de heer De Wit het Vlaardingse gemeen tebestuur, dat na de ENCK brand verklaarde dat de burgerbevolking zelf 70 procent van de P02 veroor zaakt door het de lucht in e blazen. De pittigste uitspraken bewaarde de heer De Wit voor het slot van zijn betoog. „We worden," aldus zei hij, geregeerd door drie groepen. De eer ste groep is die van de collaborateurs en profiteurs, die van de industrie profiteren. Hiertoerekende hij ook de Tweede Kamerleden, die 40.000 per jaar verdienen en daarnaast ook nog duur betaalde commissariaten hebben van deze industrieën. De tweede groep is die van de jon gens die bij gebrek aan beter naar boven zijn gevallen, de zgn. nullen. De derde groep is die van de lagere ambtenaren, waar wel deskundigen bij zitten, maar die uit economisch oogpunt hun mond houden. Van de zijde van de overheid is geen hulp tegen de luchtverontreini ging te verwachten," aldus de heer De Wit. „Daarom zullen wij nu zelf actie voeren." Tenslotte bood een van de initia tiefnemers van de actie, de Schie dammer Hein de Koster, een lijvig boekwerk aan, waarin tal van uit spraken en argumenten zijn opgeno men. Het kost 1.50. „We overwegen een stichting ma ken," aldus dezelfde heer De Koster, „dan kunnen we subsidie van de overheid krijgen. Het drukke woon-werkverkeer, dat hierdoor ontstaat, speelt zich groten deels af in een betrekkelijk korte th'd in de ochtend- en avonduren. Dit vfeijorzaakt een spitsbeiasting van het wegenstelsel, dat voor eigen en openbaar vervoer ter beschikking staat. De werkgroep vraagt zich in dit verband af of zolang een doelmati ger afwikkeling van het woon-werk verkeer van en naar de binnenstad niet mogelijk is het geen aanbeve ling verdient de groei van het aantal arbeidsplaatsen in het stadscentrum te belemmeren en in de buitenwijken te bevorderen. Een steekproefenquête heeft uitge wezen, dat de openbaar vervoerbe- dijven circa 45 procent van het woon-werkverkeer 's morgens naar en 's avonds van de binnenstad ver zorgen. Het woon-werkverkeer van het gebied Vondelingenplaat, Botlek en Europoort bestaat voor 40 procent uit groepsvervoer. De werkgroep con cludeert, dat het woon-werkverkeer in de Rotterdamse agglomeratie zal toenemen, deels ten gevolge van een stijgend aantal arbeidsplaatsen en deels door een vergroting van de woon-werkafstand. Een oplossing van de moeilijkheden in het woon-werkverkeer is volgens de werkgroep mogelijk indien een deel van het particulier vervoer naar het openbaar vervoer wordt overge heveld. Deze overheveling kan even wel alleen totstand komen wanneer de kwaliteit van het openbaar ver voer aanmerkelijk wordt verhoogd. De huidige kwaliteit van het open baar vervoer iaat volgens de werk groep veel te wensen over. Het net is onvoldoende fijnmazig, de frequenties en de snelheid zijn in het algemeen (uitgezonderd de metro) te laag, het comfort in de spitstijden is te gering en de onregelmatigheid te groot. In dien het verzorgingsniveau van het openbaar vervoer niet wordt ver hoogd, zal het alsmaar groeiende autopark steeds grotere congesties in het woon-werkverkeer van de Rot terdamse agglomeratie veroorzaken. De werkgroep legt er de nadruk op, dat men de kwaliteitsverbetering van het openbaar vervoer niet mag be perken tot de vervanging van tram- en buslijnen door metroverbindingen over vijf tot tien jaar. Integendeel, op korte termijn dienen belangrijke ver beteringen in frequentie, regelmaat, net en aansluitingen te worden inge voerd. De volgende plannen zijn volgens de werkgroep spoedeisend: Inrichting van eigen banen voor trams en bus sen (het Witte lijnenplan en voor openbaar vervoer gereserveerde rij stroken), aanleg van parkeerplaatsen bij metro-, NS- en sneltramstations en snelle verbindingen naar nieuwe woonwijken in een vroeg stadium. Bepaald verbazingwekkend noemt de werkgroep het, dat de woonwijk Ommoord tot nu toe verstoken is ge bleven van een rechtstreekse busver binding met de binnenstad. Het open baar vervoersnet is voorts onvoldoen de aangepast aan. de uitbreiding van ten ROTTERDAM De hal van het nieuwe woonwarenhuis van H.H. de Klerk Zonen aan de Lijnbaan is verrijkt met een wandplaquette, aan geboden door het personeel van dit flink uitgebreide en gemoderniseerde bedrijf. De plaquette, die welvaart en voor spoed symboliseert, is vervaardigd door de kunstenaar Jos van Dormolen uit Heukelum. Het kunstwerk, dat dag en nacht is verlicht, heeft een plaatsje gekregen naast de koffiebar, recht tegenover de ingang aan de zij de van de Lijnbaan. Ter gelegenheid van de opening van het woonwarenhuis hield De Klerk maandagmiddag een ontvangst voor relaties en andere belangstel lenden. Zij hadden veel waardering voor het nieuwe gfcouwencomplex, dat de afsluiting van de verlengde Lijnbaan vormt. de haven- en industriegebieden westen van Hoogvliet. Voor werknemers, schippers en zeelieden is alleen openbaar vervoer in de vorm van taxi's aanwezig. Naarmate het aantal arbeidsplaatsen in Europoort en Maasvlakte toeneemt, wordt deze situatie als een grotere tekortkoming ondervonden. De werk groep concludeert, dat voor de open baar vervoerbedrijven, de overheid en het bedrijfsleven een gemeen schappelijke taak is weggelegd dit terra incognita te ontsluiten. De werkgroep acht het voorts noodzake lijk, dat ook het streekvervoer en eventueel het taxiwezen zich inzetten voor een grotere deelneming aan het woon-werkverkeer. Alle openbaar vervoerbedrijven en de overheid te zamen moeten per regio een ver voersaanbod gaan leveren, dat tege moet komt aan de verlangens van dit verkeer. Door een grotere samenwerking van de vervoerbedrijven onderling is het mogelijk een fijnmazig regionaal vervoersnet op te bouwen. Indien dit gepaard gaat met een opvoering van de frequentie, snelheidsverhoging, verbetering van de overstapaccommo- datie en tariefintegratie zijn de voor waarden voor een goed functioneren van het openbaar vervoer in een ag glomeratie in het woon-werkverkeer geschapen. Uitbreiding van het metronet ver dient de hoogste urgentie, met name de aanleg van de lijn naar Rotter dam-Oost. Deze verbinding dient vol gens de werkgroep ook prioriteit te krijgen wanneer om budgettaire re denen een keuze tussen de metrolijn naar Oost en de bouw van de Wil lemstunnel zou moeten worden ge maakt. Het rendement van investeringen in de metroverbinding zal immers ho ger zijn dan dat van de tunnel. Over igens bestaat er in de commissie land- en luchtverkeer van de Kamer van Koophandel over het nut en de urgentie van aanleg der Willemstun- nel verschil van opvatting. Eén groep propageert de bouw van. deze tunnel en wel zo snel mogelijk. Een andere stroming gaat er vanuit, dat de Willemstunnel een verkeersca paciteit krijgt, die vele malen groter is dan de Maasbruggen hebben. De tunnel zal dan ook een uitgebreid stelsel van toevoer- en afvoerwegen nodig hebben. De verkeersdrukte, die Rood doet het beter. Vfedden? 3 verdiepingen meubelen woningtextiel Vraag het Grote Meubeiboek van Top-Form. Gratis. De Stam Mariniersweg hoek Goudsesïngei Rotterdam Schiedam Deo Haag de Willemstunnel voor het verkeer in de binnenstad zal opleveren, is vol gens deze groep onaanvaardbaar. Het oproepen van zo'n verkeersin- jectie in het stadscentrum is boven dien een handeling, die strijdig is met de heersende opvattingen over ver- keersontlasting van de stedelijke cen tra. Voor het geval de Willemstunnel hoofdzakelijk voor doorgaand verkeer is voorzien, is het volgens deze groep raadzamer een oeververbinding te maken, die buiten de binnenstad van Rotterdam ligt en rechtstreekse aan sluiting geeft op het stelsel van door gaande wegen. De werkgroep wijst er in de dis cussie-nota ten slotte nog op, dat ver vanging van de Botlekbrug door een' tunnel of brug met grote capaciteit dringend geboden is. De ketels zullen worden gebouwd door De Schelde te VUssïngen; de beide stoomturbinegeneratoren door de RDM. Tijdens de vergadering deel de de directie van bet concern mee dat de orderportefeuille inmiddels is gestegen tot twee miljard gulden. Over een eventuele samenwerking tussen de Rijn-Schelde en het Verol- me-concern merkte de heer J. W. A. Langenberg op dat de commissie die dit onderzoekt goede vorderingen maakt. Een prijs van 10.— 50.— 50.— 100.— 100.— 200.— 400,— 1.000.— zijn gevallen op zijn gevallen op zijn gevallen op zijn gevallen op zijn gevallen op zijn gevallen op zijn gevallen op zijn gevallen op nummers nummers nummers nummers nummers nummers nummers nummers eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: Een prijs van f 2.000.— f f f f 2.000.— 2.000.— 2.000.— 2.000— is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummar; is gevallen op het nummer: De prijs van f 5000.is gevallen op het nummer: f 25.000,is gevallen op het nummer: De extra prijs van 50.000.is gevallen in de serie „M" op het nummer: en de troostprijs van f 1.000.— op nummer: van elk van de andere series- Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 4 83 39 237 252 777 116 4550 072460 062070 008244* 000489 098773 031132 073370 022871 022871 Volgens de heer Langenberg maakt de wereldscheepsbouw op het ogen blik een belangrijke opleving mee, die -de grootste is van de afgelopen tien jaar. Hierdoor zal het aandeel van Rijn-Schelde in de scheepsbouw stijgen. De laatste tijd is duidelijk te mer ken geweest, aldus de heer Langen berg, dat de Japanse scheepsbouw nadeel heeft ondervonden van zeer sterke loonstijgingen. Het afgelopen jaar bedroegen deze niet minder dan 16,9 procent. Hierdoor heeft er een verschuiving in de scheepsbouw ten gunste van West-Europa plaatsgehad. Hij wees voorts op de opkomst van jonge scheepsbouwnaties als Korea, Griekenland en Singapore, waar men de laatste jaren zeer goed in staat bleek eenvoudige schepen te bouwen. Deze ontwikkeling maakt het met name voor de Rijn-Schelde minder aantrek kelijk eenvoudige schepen in op dracht te nemen. Over de aankoop van 'Wilton-Tijen oord in Schiedam was de directie unaniem van mening dat de Rijn- Schelde zich heel wat minder geluk kig zou voelen zonder Wilton. Het di vidend over 1969 werd vastgesteld op dertien procent (onv). (Van onze correspondent) ROZENBURG Unaniem beeft de gemeenteraad zich uitgesproken voor verwerping der nota-Fibbe over de toekomstige struktuur van het open baar lichaam Rijnmond, Rozenburgse' raadsleden zijn van oordeel dat in het nieuwe concept de gemeentelijke autonomie nog verder op de achter grond wordt gedrongen. .De heer Van Schaick (soc.) ziet dit als de kern van de nota-Fibbe, hij wil de regionale taken, laten, behande len door Rijnmond, maar de gemeen telijke taken dienen ook in de toe komst door de gemeenten te worden vervuld. J. de Waard (ch) deelt dit stand punt, hij vindt bovendien de functie van het CAS onduidelijk. L. 'J. v..d Blom (kath.) ziet voor Rijnmond een. cocrdinerende taak, geen dictatoriale leiding! Ook een pertinente voorstan der van de Rijnmondgedacht, de heer P Gorissen (PvdA), wijst de nieuwe conceptie af: „Fibbe verzandt in de paperassen". Gorissen had van Rijn mond concrete voorstellen verwacht wat men in de komende jaren denkt te gaan doen. Het merendeel van de raadsleden verduidelijkte nog eens te meer hun afwijzend standpunt ten opzichte van Rijnmond als zodanig. J. de Waard (ch.) vergeleek Rijnmond met een lo ze ballon: een groot volume en weinig inhoud. A. J. v.d. Schaick (soc.) vroeg zich af wat Rijnmond in de afgelopen vijf jaar heeft gepresteerd L. J v.v. Blom (kath.), vindt Rijnmond een kostbaar apparaat dat niet meer effi- ci kan werken. De raad had echter ook bezwaren tegen de nota van B en W: onduide lijk en nietszeggend; men wensteeen kort en vooral duidelijke formulering van het efwijzend standpunt van de raad. Volgens het voorstel van de heer De Waard zullen een aantal punten aan de nota van B en W wor den toegevoegd. Op hun vraag naar de oorzaak van de late behandeling van deze kwestie door de raad van Rozenburg Ro zenburg is de enige gemeente waar van het antwoord op de nota-Fibbe nog niet door Rijnmond is ontvangen kregen de heren J. de Waard en P. Kleyweg (ar.) van de voorzitter de weinig overtuigende mededeling da dit werd veroorzaakt door de grote hoeveelheid papieren welke van Rijnmond over de onderhavige kwes tie werd ontvangen. (Van ecu onzer verslaggevers) AMSTERDAM De NV Christelij ke Pers, waarin Trouw en de vier dagbladen van Het Kwartet samen werken, heeft gisteren een computer in gebruik genomen, waardoor de mo gelijkheid is ontstaan de abonnemen ten-, de advertentie- en de distributie administratie volledig te automatise ren. Dat gebeurde gisteren tijdens een korte bijeenkomst in de kantine van drukkerij G. A. Spin en zn. aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal (eveneens eigendom van de NV Christelijke Pers). Nadat de directeur van Trouw, de heer O. Postma ing., had gewezen op de grote mogelijkheden die door ge bruikmaking van de computer ont staan: meer efficiency, grotere be- drijfsontplooiing en betere beleids vorming, stelde de heer J. Smallen- broek, een der commissarissen van de NV Christelijke Pers, het apparaat in gebruik. Tot grote verrassing van hem en zijn echtgenote produceerde de com puter in enkele seconden een afbeel ding van zijn hoofd, vergezeld van een karakteristiek gedicht. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door de heer F. Dïemer, direc teur van Het Kwartet, en de heer K. Pieters, directielid van de NV Chris telijke Pers. AMSTERDAM In een feestelijke bijeenkomst zijn gisteren zeventien medewerkers van het dagblad Trouw gehuldigd, omdat zij vijfentwintig jaar aan het bedrijf verbonden waren. Zij werden toegesproken door de directeur, de heer O. Postma ing., die hen i'oemde als werkers-van-het- eerste-uur van het legale Trouw. De idealen van toen, zei hij, zijn ook nog de idealen van nu, met dit verschil echter dat er toen meer een krant voor christenen en nu meer een krant voor iedereen vervaardigd wordt. De jubilarissen ontvingen een gou den horloge met inscriptie en een en velop met inhoud. Kijk, dat vind ik nou leuk. Een aantal uitermate deskundige lieden en gemeentelijke bestuurders heeft een nota in elkaar gezet. Onderwerp: het welzijn. Welzijn is iets anders dan wel vaart en er is over welzijn en wel vaart een discussie losgebarsten, die voor mij, gewone man, de zaak echt niet duidelijk maakt. Die nota over het welzijn, met al lerlei stellingen, met cijfers, met ambtelijke vaktaal, die nota is waardevol voor degenen die er mee moeten werken. Klaar en helder voor degenen die hun deskundige hoofd over deze problemen moeten buigen en voor de ambtenaren die moeten uitvoeren wat uiteindelijk de Rotterdamse stadsbestuurders beslissen. En nu vind ik. het zo leuk, dat de mensen van het bureau voorlichting van de gemeente Rotterdam aan de hand van deze nota, die eigenlijk het allerurgentste probleem van een mo derne groeiende, stad behandelt en die ieder in zo'n stad wonend gezin direct aangaat, een genoeglijk en heel gemakkelijk te begrijpen boek je heeft gemaakt. In de gewone taal van het dage lijkse verkeer, met aantrekkelijke en direct verstaanbare tekeningen. Dat boekje heet „Laten we wel zijn...." en het laat met die titel zien waar de verantwoordelijkheid ligt voor de manier van leven in de toe komst: bij ons allemaal. De ambtelijke nota „Op weg naar welzijn" laat ik over aan mijn zich op het gebied van ordening en stadsplanning als vakkundig be schouwende collega. Het boekje „Laten we wèl zijn is voor mensen zoals u en ik, die graag zonder omwegen te horen krijgen hoe de zaken staan en wat er allemaal zal kunnen of moeten gebeuren,

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1