JC Een woord voor vandaag PROF. LINDEBOOM OVER HOMOFILIE: Predikanten verwaarlozen belangrijkste Huidige benadering is nogal defaitistisch Uw probleem is het onze Puzzelboek Pinksterleer over Geestesgaven Vrile evaögeliselleii studie aan universiteit Protest tegen. e PU dagorder Dan ivordt uitgegraven 1 Spaanse priesters gestraft vanwege him nr&testen Wallace weer kandidaat BFROVPlNf-SWERK BOUWWERKEN VAN JEROBEAM GEVONDEN POORT Wi Belijdenisbe weging Emdeinisch Pastoraal Ook Apeldoorn kandidaat de kleine catechismus van de Tsjechische Zaaier verschijnt weer Hogeschooldag iommmP mm DE ROTTERDAMMER PAGINA 2 We lezen vandaag: Psalm 15 vers 1 tot 5. (Van onze kerkredactie) WOUDSCHOTEN De bijbel ziet homosexualiteit niet gelijk waardig, niet even legitiem, niet even authentiek als hetero'sexuali- teit. Naar mijn persoonlijk oordeel is homofilie, een aanduiding die men niet zo „hard" vindt, tegennatuurlijk, in strijd met de schep- pingsorde, aldus gistermiddag prof. dr. G. A. Lindeboom in zijn re feraat over dit onderwerp, waarbij hij ook inging op de .houding die daar zijns inziens tegenover aangenomen zou moeten worden. Kruiswoord-puzzel zonder zwart (Van onze kerkredactie) GEELONG De synode van de Australische Gereformeerde Kerken heeft deze keer groten deels in het teken gestaan van de leer van prof. dr. J. A. Schep over de doop met de Heilige Geest. Na wat beschreven wordt als een „lang en broederlijk debat" heeft de synode zich aangesloten bij de beslissing van de classis Victoria, waarm de leer van prof. Schep veroordeeld werd. Ander inzicht Java DRS. C,H. KOETSIER GUNSTIG #155 Maar zoekt eerst Zijn Koninkrijk cn Zijn gerechtigheid en dit alles zal u bovendien geschonken worden" Mattheus 6:33). Het volgt op Jezus' vermaning: „Daarom zeg ik u: Weest niet bezorgd over uw leven....Feitelijk zegt de Here: MLet toch niet zo in de eerste plaats op al die aardse dingen, zoekt eerst het Koninkrijk Gods." Het kan nog anders worden gezegd: „Houdt niet de ogen omlaag geslagen, richt ze naar boven." De mens kijkt zo weinig omhoog, hij dwaalt maar door het leven met neergeslagen blik, hij probeert.op aarde te vinden wat hij onder geluk verstaat: eten, drin ken, kleding. En nu houdt Jezus hem voor: Hoe belangrijk dit ook mag-zijn, er is een veel belangrijker zaak en dat gaat aan u voorbij omdat u te veel in beslag wordt genomen door de dingen van alledag het Ko ninkrijk Gods.Zijn Koninkrijk zoeken voor velen niet meer dan wat woorden. Zijn Koninkrijk zoeken dat wil zeggen: niet vragen wat wij wil len, maar vragen wat God van ons wil, onszelf loslaten en Hem aanhangen, bidden, elke dag opnieuw, of Hij in ons hart wil komen wonen, Hem ons leven laten leiden, en zich voor tijd en eeuwigheid geborgen weten in Zijn Heerlijkheid. DONDERDAG 4 JUNI l97o ans als persoon kwestie jhet echt wil Hoewel wij vandaag weer de rubriek Uw probleem is het onze plaatsen, verzoeken wij u voorlopig geen nieuwe magen meer in te zenden, daar onze medewerker, die de zorg over uw problemen heeft, nog niet is hersteld van zijn ziekte. De toch nog binnenkomende problemen moeten wij helaas even laten liggen. Vraag: Een werknemer is door zijn slechte gezondheid genoopt ver vroegd met pensioen te gaan. De werkgever is bereid mede te werken en een aantal jaren de AOW-uitke- ring vóór. zijn rekening te nemen. Maar nu beginnen de moeilijkhe den. Als men 65 jaar is, vervait de betaling van AOW-premie; thans moet hij deze blijven betaler.. En hoe staat het met zijn ziekenfond- premie (hij is nu verplicht verze kerd). Moet hij nu een dure particu liereverzekering sluiten? En welke sociale lasten komen voor zijn rekening? Als hij werkt, valt hij in de 5 pet. aftrek voor de belasting,.maar dat zal wel verval len als hij niet werkt. Voor bejaar denaftrek komt hij nog niet in aan merking, zijn er nog andere facetten aan'deze zaak verbonden?-; Antwoord: Inderdaad moet hij. voor zijn-65ste de AOW-premie be talen, ook van zijn vervroegd pen sioen. In het ziekenfonds kan hij vrijwillig verzekerd blijven. Ziekte en werkloosheidsverzekeringen wor den overbodig en vervallen dus. Wat de uitkering AOW en basispensioen betreft moet hij bovendien rekening houden met toekomstige stijgingen, anders heeft hij zoveel minder pen sioen. De 5 pet. regeling vervalt inder daad: voor pensioenen wordt de af trek van 150 per jaar vast. Bejaar denaftrek is inderdaad niet moge lijk, doch waarschijnlijk komt daarvoor de invaliditeitsaftrek in de plaats. Voor enkele van deze punten kun nen de persoonlijke omstandigheden nog van belang zijn. Daarvoor is het nodig de hulp van een vakvereni ging en een belastingadviseur in te roepen. 1 2 3 4 S S 7 8 9 2 3 4 S 7 8 3 Horizontaal. 1. beslist, 2. levendig - bloedhuis, 3.. ontgonnen land - vaarwel - muzieknoot, 4. onlkorrelen, 5. water in Limburg - toneelstuk, 6. stapel - grond soort - wier, 7. gifslangetje - traagloper - voorvoegsel, 8- met humor begaafd - be vel, 9. keur - grondsoort. Verticaal. bloedverwantschap. 2. lofrede - de gezamenlijke edelen, 3. her stel - titel van de heerser van Algiers, 4. stap-uitslag op metalen, 5. afk. van item niet dezelfde - voorzetsel, 6. dichterbij - spooistaaf, 3. rivier in Duitsland - stre ling - pers. voornaamw., 8. troefkaart - emeritus (afk.) - ongevulde, 9. trustee (afk.) - letterkeer. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1 woest, 5. bes, 7. Ella, S. ten, 10. cis, 11. Ran, 12. la, 13. re, 14. sap, 15. Lea, 16. met, 17. teer, 18. leem, 20. deeg, 21. Ans. 22. moed, 24. N.T., 25. dolk 26. ra, 27. rede, 28. pos, 29. kree, 30. roet. Vert 1. weerklank, 2. olie, 3. els, 4. sa, 5. ben, 6. en, 8, rap, 9. raar, 11. rat, 12. leeg, 14..Sera, 15. leed, 16. mes, 17. teek, 19. ent, 20. dole, 22. mode, 23. mast, 25. Dee. 26. roe, 27. Rr. 28, Po. Prof. Schep is 72 jaar. Van 1923 tot 1951 was hij predikant in de Gerefor meerde Kerken in ons land, laatste lijk in Schiedam. Hij was een van.de werkers van het eerste uur van de Australische Gereformeerde Kerken, die gesticht zijn door Nederlandse immigranten, dje geen aansluiting ■ikonden vinden bij de bestaande ker ken in Australië. Hij begon met de", .predikantsopleiding, waaruit de Theologische Hogeschool van Geelong BILBAO Negen Spaanse pries ters uit Baskenland, die vorig jaar ir. hun preken een toelichting hebben gegeven op een door vijf van hun collega's opgesteld manifest tegen de regering waarin marteling van ge vangenen door politiemannen werd veroordeeld, hebben vrij zware straf fen gekregen. Zij moesten gisteren verschijnen voor een militaire rechtbank in Bil bao, die hen veroordeelde tot straffen, variërend van één tot vier maanden. De geestelijken zullen hun straffen ondergaan in de zg. „strafresidentie voor priesters" van de gevangenis in Zamore, waar thans dertig geestelij ken worden vastgehouden. De opstellers van het manifest wa ren al eerder veroordeeld tot straffen van tien en twaalf jaar. is gegroeid. In 1964 ging hij met eme ritaat. Studie, cn persoonlijke geloofser varing brachten hem toen tot.een an der inzicht inzake het werk van de Heilige Geest, de bijzondere Geestes gaven, waardoor hij in conflict kwam met de calvinistische traditie. Juist dezer, dagen is een, boek van hem verschenen bij Wever te Frane- ker, „Geestesdoop en Tongentaai", waarin prof. Schep rekenschap geeft van zijn gewijzigde opvattingen. In december veroordeelde de classis Victoria zijn leer. De classis sprak uit, dat prof. Schep als emeritus-pre dikant' deze opvattingen niet in de kerken mocht uitdragen. Daarop ont trok prof.' Schep zich aan de Australi sche Gereformeerde Kerken. De gemeenteleden,'die bij de syno de bezwaar hebben gemaakt tegen de uitspraak van de classis, zullen van de synode een brief krijgen, waarin •fde svnóde schrijft/ 'dat zij hüfi, ver-': langen om een toeneming te zien in eén leven, dat vervuld is dóór de." Geest, helemaal deelt Maar, zo zegt de synode dan, het Nieuwe Testament leert, dat na Pink steren het werk van de Geest plaats vindt door de prediking van het evangelie en de bediening van de sa cramenten. De Geest doet dit in de levens van allen, die het evangelie van Christus gehoorzaam zijn. niet alleen in hen," die .de „doop mét de Geest" ontvangen hebben. -Alle gelo vigen delen in alle .weldaden, die Christus voor hen verworven heeft. „Hoewel het Nieuwe Testament een erots verscheidenheid kent in het werk de Geest in het leven van Gods Mnderpn. verdeelt het de <relo- vifT'»n nereens in twee klassen: zij die wel en zii die niet vervuld zijn met de Geest door een bijzóndere erva ring na hun bekering." De synode schrijft ook, dat de leer van prof. Schep meer de christen dan de Christus in het middelpunt stelt, want deze leer benadrukt meer wat de gelovigen moeten doen, dan wat Christus voor hen gedaan heeft. In het kort nog enkele besluiten van de Australische synode: het depufaatscbap voor wereld- diakonaat kreeg opdracht, spe ciaal aandacht te - schenken aan Indonesië in samenwerking met Baamen Utrecht; op de volgende synode zal een af- gevaardigdé van de Christelijke Kerken in Midden-Java worden uitgenodigd; ds. - H. de Waard, - een - Australiër die, verleden week zijn zendings opleiding in Baam heeft voltooid, wordt uitgezonden d& studenten predikant aan de christelijke uni- versiteit van Salatiga; 41 de synode zal de oprichting van een christelijke vakbeweging steu nen; een speciaal deputaatschap 'zal ds leer aangaande de Heilige Schrift en de theologische ontwikkelingen in de Gereformeerde Kerken in Nederland bestuderen, Hij sprak voor de evangelisatiecon ferentie, uitgaande van de hervormde bond voor inwendige zending op ge reformeerde grondslag, die gedurende drie dagen op Woudschoten wordt ge houden, en concludeerde aan het slot van zijn betoog onder meer: terecht heeft de COC, de culturele organisa tie van. homofielen, geen koninklijke goedkeuring ontvangen; terecht is er geen Wettelijke gelijkstelling met he- tero-sexualiteit en terecht kan er van een kerkelijke inzegening of bevesti ging van een „homofielenhuwelijk" geen sprake zijn. De hoogleraar begon met vast te stellen dat over het probleem niet on genuanceerd gesproken mag worden. „De" homofiel bestaat niet. tussen ho mofielen bestaan hemelsbrede ver schillen, waarbij degenen die erken ning opeisen (een kleine groep) en zij, die in stilte en eenzaamheid hun weg gaan..enkele uitersten zijn. Voeg daarbij dat het vraagstuk bijzonder veel kanten .heeft: theologische, juri dische. morele, psychische, sociale en medische, om nu maar de voornaam ste te noemen dan is het duidelijk dat het een zeer complexe zaak betreft. Door de veranderde moraal, de scxuele revolutie, het verminderd normbesef, de tolerante houding van de samenleving en de grote aandacht die het vraagstuk krijgt wordt door sommigen wel gesteld, dat de perifere homosexualiteit, die door bijzondere omstandigheden kan ontstaan, in te genstelling met de kernhomosexuaH- teit, die iemand met zijn diépere we zen kan ervaren, zich als een epide mie gaat verbreiden, en aldus een ge vaar voor de volksgezondheid kan betekenen. Vast staat, dat homofilie geen erfe lijke,. aangeboren ziekte is, en even- mm een hormonen kwestie. Het is een nsTbo-sexué'e ontwikKe^riesri'oorms. dip rich :n de zeer jonge levensjaren kan voordoen. Bij de behandeling kan een gewoon huwèlijk. geen. oplossing bieden en volgen-s prof. Lindeboom ook niet: leer er maar mee te leven, of ga maar naar de COC. Dat is allemaal nogal defaitistisch. Als iemand het zeer nadrukkelijk wil en een psyebo-ana lyricus werkt er bijzonder hard aan, dan kan na lange tijd (350 behandelingsuren) in 47 procent van de gevallen genezing worden bereikt. PROF. DR. G. A. LINDEBOOM ...coc geen oplossing... Ofschoon de bijbel duidelijk in zijn afwijzing is. is hij niet helder in de benadering van het probleem der kernhomosexiialiteit. Onze houding is in het verleden vooral bepaald door een vitale afkeer, een traditionele be oordeling, die altijd hard uitviel. Wij dienen de homofiel als een volwaar dig mens te beschouwen en begrip trachten te krijgen vafi zijn eenzaam heid, zijn angst, zijn - moeite om tot een gesprek te komen. WIESBADEN De bei ij denisbe weging „Geen ander vreest, dat de Evangelische Kerk in Duitsland korte rijd een predikantenstand zul- evangelie" gemeenten van d« in ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING UITGAVE W D. MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 15/16: Wat doen de YN en wat doet de Nederlandse regering aan ontwikkelingssamenwerking? ANTWOORD 15/16: Er zijn vijf organen die regelrecht in verbinding staan met de VN en aeht gespecialiseerde organen van de VN die zich met ontwikkelingshulp bezighouden. Voorts zijn er nog twee internatio nale organisaties buiten de VN die dit doen. Wat Nederiand betreft, onze regering verleent financiële hulp BILA TERAAL aan tien voorkeurlanden (de z.g. eoncentratielanden) o.m. Nigeria, Tanzania, Peru, Columbia, India, Pakistan, Indonesië en ver-, der aan Suriname en aan de Nederlandse Antillen. Vervolgens MUL TILATERAAL aan verscheidene VN-organisaties. Dan verleent zij technische hulp door deskundigen en jongeren-vrijwilligers ter be schikking te stellen. Op de begroting voor dit jaar staat 767 miljoen gulden voor ontwikkelingssamenwerking, dat is 0.9 procent van het nationale inkomen. Voor 1971 wordt gestreefd naar 1 procent. (Van onze kerkredactie) UTRECHT - Op de bonds- vergadering van-de Vrije Evan gelische Gemeenten, .volgende week, komt een voorstel van het curatorium van de Theologische School in bespreking, om de pre dikantsopleiding grotendeels aan de theologische faculteit van de Utrechtse universiteit te laten geschieden. Als dit voorstel wordt aangenomen, betekent dit dat de vrije evangeli- schen het voorbeeld volgen van de baptisten en de oud-katholieken. Ook zij hebben dit jaar en vorig jaar be sloten. hun seminaries (respectievelijk te Bilthoven en te Amersfoort) te koppelen aan de Utrechtse Faculteit. De kern van de opleiding wordt dan universitair, terwijl eigen docen ten zorgen voor aanvullende colleges in de „eigen-kerkelijke" vakken ge durende de laatste studiejaren. Hierachter zit de gedachte, .dat het in deze tijd voor dergelijke -gemeen schappen financieel niet mogelijk is, een volledige eigen opleiding on aca demisch niveau in stand te houden. De lutheranen en de doopsgezinden hebben hun seminaries al lang ver bonden met de theologische faculteit van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Voor de Vrije Evangelische 'Ge meenten is er de gunstige omstandig heid, dat hun Theologische School al in Utrecht 'gevestigd is. Er is echter ook een voorstel van de gemeente Wormêrvèer, dat de voorkeur geeft aan binding aan de Theologische Hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Kerken te Apeldoorn. Het pastorale gedeelte van de be handeling dient niet te worden on derschat; echter moet er dan wel vol doende inzicht in de problematiek zijn en met grote barmhartigheid en met veel tact opgetreden worden. He laas moet gezegd worden dat het schort aan pastoraal inzicht. Moeten er dan pastorale specialisten zfjn? De spreker stond hier gereserveerd te genover. Verder merkte prof. Linde boom op: genezingskansen lijken gro ter" te worden als een homofiel in een gezonde christelijke gemeenschap wordt opgevangen. Vandaag -werd de conferentie beslo ten met een referaat van prof. dr. H. Jonker over „Leve de kerk", dezelfde titel als waar hij een boek over schreef. Meegedeeld werd dat de Ac tie 70, die ertoe doenen moet het be staande evangelisatiewerk uit te brei den, zo mogelijk ook met nieuwe evangelisten, een bedrag van een ton heeft opgebracht. Aan het eind van dit jaar hoopt men anderhalve ton bijeen te hebben. PRAAGDe Zaaier", het blad van. de Baptistengemeenten in Tsje- choslowakije, mag weer verschijnen. In 1953 moest de publikatie worden stopgezet Het olad zal tien keer per jaar uitkomen in een oplaag van 2.500 exemplaren, met artikelen in het Tsjechisch en in het Siowaaks. Er zijn 4.200 Baptisten in Tsjechoslowa- kije. len krijgen, die zijn belangrijkste u ken, namelijk de uitlegging ên verkondiging van het Woord Gods niet meer vervullen kan en Wil Op een door drieduizend mensen bezochte massabijeenkomst van I belijdenisbeweging in Wiesbaden ver weet prof. dr. Peter Beyerhaus ulh Tubingen „menige kerkleiding'' Mar' ambt van herder en wachter te ver.' waarlozen. V; Ondanks de begonnen afval wille.' de mensen van „Geen ander evaS gehe ae kerk niet voortijdig o£ «te tarisch prijsgeven, maar „zonder féL zeisme in welke vorm dan ook" hid den om een geestelijke vemieuwins Manfred! Ronchl. internationaal kend Italiaans baptistenpredikant is overleden. Hij werd 70 jaar. Ronchik vice-president van de Baptisten Wr reldalliantie en president van Europese Baptistenfederatie geweest Op de vorige week gehouden Pasar Malen in Amsterdam tropische jaar markt) was er ook een stand van het Nederlands Bijbelgenootschap. De organisatoren hebben gratis een plaats ter-beschikking gesteld. APELDOORN Door enkele sto rende zetfouten werd het verslag van de rede van ds. J Kievit op de Hoge schooldag van ae Christelijke Gere formeerde Kerken (in onze krant van donderdag) onleesbaar Da. Kievit zei: 'Het „hiernamaals" beheerst heei sterk het leven. Jam mer is, dat tegenwoordig de horizon talistische theologie nog meer nadruk óp het „hiemumaals" legt. Echt bij bels is evenwel, dat het zowel om het „hiernumaals"als om het hierna maals gaat. Het gaat om" het eeuwige léven, dat beide onrvat. MONTGOMERY George Wallace (50) die bekend staat als een fervent voorstander van rassenscheiding, is opnieuw gekozen tot democratisch kandidaat voor het gouverneurschap van de Amerikaanse staat Alabama, Wallace zei dat hij zijn nationale strijd voor rassenscheiding zal voort zetten. (Van onze kerkredactie) WASHINGTON - Het Amerikaan- se joodse congres heeft bij de mink- ter voor het leger Stanley Reso; scherp geprotesteerd tegen het ge bruik van „christelijke gedachten" is een dagorder voor troepen ia Ytel- nam. Hun kritiek betreft de dagorder, die genera al-ma mor E B. Robertsier gelegenheid van Pasen uitgaf aan rijn in Vietnam gelegerde eerste cavale riedivisie. Daarin zei Roberts, dat Christus' strijd tot overwinning van het kwaad in de wereld van vandaag zijn voort zetting vindt :n de acties van ds Amerikaanse soldaten Het geloof is de opstanding c-n in de onsterfelijk heid van de ziel ken voor de soldaten een „houvast >n moeilijke situaties" zijn. Volgens het Amerikaanse joodse congres is dergelijke taal in een lé- gerdagorder aanstootgevend voor de talrijke soldaten, die niet in de god heid van Christus geloven. NED. 1IERV. KERK Beroepen: te Bnimmen vac. J. Adolfsen) J. A. Heldring te Heeze. Aangenomen: naar Amersfoort (me dewerker Raad van Kerken) J. Schip-. pier tc Zwolle; naar Delft (2e stud, pred.) kand. cLrs. L. A. Kopmels te Utrecht. Bedankt; voor Kollum, Ph. J. Stout- jesdijk te Hellendoom; voor Raalte (vac. G. D. Harmsen) A. K. van der Schoot te Appelscha; voor Wees? (vac. H. Brons) J. Dijkstra te Kam pen. GEREF. KERKEN Beroepen: te Axel A. C. Langedijk te Scheemda; te Nijmegen (vac. R. Valkhoff) G. II, Harms te Eindhoven; te Stadskanaal (vac. J. J. Lamme) L Raven te Bierum. Bedankt: voor Berkel en voor Sliedrecht I. Meijer te Winschoten. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Nunspeet P. Roos te MIddelhamis. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Zoetermeer A. Ver- gunst te Rotterdam-Centrum. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Rotterdam-Centrum kand. A. Wink te Gouda. Beroepbaar: kand. A. Wink, Bleu- landweg 96, Gouda. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Delft (tweede pred.pL evang. onder buitenlandse studenten) M. Brandes te Hengelo; te Hoogkerk M. van Dooren te Vlaardingen; te; Mariënberg J. M. Goedhart te Drach ten. VRIJE EVANG. GEM. Benoemd: tot legerpredikant H. On derstel te Franeker. (Van onze kerkredactie) JERUZALEM Een Israëlisch team van 65 man is begonnen met het onderzoek naar de over blijfselen van de bijbelse stad Dan. Hun ontdek kingen kunnen meer licht werpen op de geschie denis van het Tienstammenrijk. Dan, in het uiterste noorden van Israël (de Bjjbel spreekt „van Dan tot Bèrseba" als heel het land wordt aangeduid) is een van de twee steden waar koning Jerobeam (932 tot 911 voor Christus) zijn kalverendienst stichtte. De plaats van de opgraving, vlakbij de Syrische grens, is een 200 are grote heuveL Tot nu toe is ongeveer een tiende deei onder zocht. Juda aan Baesa van Israël een zware nederlaag toebrac.j en het hele noorden van diens land bezette. Dr. Abraham Birn, Israëls directeur van oudheden,; musea, die de opgraving leidt, heeft verder bekendgemsjj dat men op een bouwsel van platte basaltstenen geste* is. Het fijne metselwerk is kenmerkend voor de per der koningen. De veronderstelling is volgens hem verle lijk, dat men hier de tempel gevonden heeft die Jerolj voor zijn kalverdlenst bouwde. De stadspoort is de grootste die ooit in Israël or is. Gevonden resten van bijgebouwen wijzen op de ri teitelijke afmetingen, die Jerobeam aan de ingang vj stad gaf. De archeologen hebben de resten blootgelegd van een monumentale stadspoort, die Jerobeam bouwde om zijn rijk te verdedigen tegen Syrische aanvallers. Ook heeft men de sporen gevonden van een verwoesting van de stad, kort daarop. Dat moet geweest zijn in het jaar 897, toen koning Benhadad van Damascus in bondgenootschap met Asa van Dze poort was gebouwd aan de voet van een reusai aarden wal, die ongeveer zevenhonderd jaar ouder is. wal, die gepleisterd is met leem en glooit in een steile van veertig graden, diende om de stad te verdedigen i tijd dat er nog geen Israëlieten in Kanaan woonde: Dan nog Lais heette, een volk dat vreedzaam en ge: leefde volgens Richteren 18 27 en volgende, tot zij jaagd werden doorleden van de stam Dan.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 2