Kabouter. Wipneus verlaat Rotterdam CP breekt traditie WAARSCHUW Ii\G VOORZITTER iV70 Verkeer met Italië VERBINDING TROEF VOOR ANTWERPEN Aanleg pijplijn Rotterdam Antwerpen van start Scheeps" verkopen Chandris koopt m.s. Lerllne de rotterdammer De gemodemiseérde verbin dingswegen met het gehele Eu ropese achterland waarover de haven van Antwerpen op dit ogenblik beschikt en die zeer binnenkort nog een verdere uit breiding zullen ondergaan, zijn een belangrijke stimulans voor de ontwikkeling van zowel het .conventionele als het container verkeer. Deze opvatting kwam naar voren tijdens een tweetal studied agen georganiseerd door de groepering der havenbelan- gen van Antwerpen in samen werking met het stadsbestuur en gehouden te Milaan en Chiasso. Kabouter wipneus, ac tief (onder)daan van Oranje Vrijstaat, keert Rotterdam de rug toe. Hij walgt van deze stinkende steenklomp. Kabou ter Wipneus trekt .daarom de stad uit, op zoek naar frisse luchten helder water. De (goed) gemutste jeugdige Rotterdam mer. kondigt z'n vertrek aan in het paviljoen van het comité N'70 op de Coolsingel, waar hij met vele andere „verontrusten" op grote zwarte borden zijn me ning over de situatie in het Rijn mondgebied heeft gegeven. Dynamiek. Vrij late» PAGINA ZATERDAG 4 JULI 1970 Door het inschakelen van de contai ners vormen zee- en landvervoer een keten waarvan iedere schakel zich dient aan te passen aan de intermodu- laire eisen van een geïntegreerd ge heel. Zo komt de ontwikkeling van het wegen- en spoorwegnet ten goede aan de inspanningen die in de haven ondernomen worden om een vluggere behandeling en een stijgende efficien cy te bereiken. J-JET m.s. Prinses Margriet van de Holland-Amerika Lijn zal in de eerste helft van de maand augustus in Rotterdam aan vertegenwoordigers van de repte ij bliek Nauru worden overgedragen. Het schip zul Ennr.-O worden genoemd. Het j contract voor deze. verkoop werd in tegenwoordigheid van president De Roburt van Nauru in Londen getekend. I De Prinses Margriet werd in op dracht van de Oranje Lijn gebouwd door de scheepswerf en machine fabriek De Merwede v.h. Van Vliet en Co. Het was bestemd voor de dienst op Canada en de Grote Me ren. In 1961 kwam het 9.336 ton metende schip, dat 111 passagiers kan vervoeren, in de vaart. In. juni 1963 werd het gecharterd door de Holland-Amerika Lijn voor de vrachtdienst op New York. In het najaar van 1964 werd de Prinses Margriet door de HAL aangekocht ter vervanging van het m.s. Westerdam. Na de opening van de roll on-roll off containerdien sten van de Atlantic Container Line op de oostkust van de V.S. in het najaar van 1967 werd de Prinses Margriet aan de KNSM verchar- terd. Sindsdien'maakte het schip veer tiendaagse cruises van New York naar de Westindiscne eilanden. In dit verband werd tijdens het congres door diverse sprekers onder streept dat binnen enkele dagen de ring rond Antwerpen volledig voor het verkeer opengesteld zal worden. Het gevolg hiervan is dat de haven installaties rechtstreeks bereikt zullen kunnen worden door vrachtauto's die gebruik maken van de routes Lissa- bon-Stockholm, Amsterdam-Parijs of Antwerpen-Aken. Hij gaat daarbij vooral af op dé reac ties, die met wit krijt op de zwarte borden zijn neergeschreven. Die reac ties, commentarenzo men wil, va riëren van hartekreten tot (kleine) scheidpartijen toe. Van „We willen meer recreatieterreinen" tot „Polak - viezerik". Het comité N'70 heeft uiteraard de beste bedoelingen met het paviljoen. De objectieve bezoeker kan zich ech ter njptaan de indruk onttrekken, dat het allemaal net iets te sterk in een zwart-wit verhouding is getrok ken. ''t Is bovendien een beetje goed koop om via een geluidsband zingen de vogels tegenover schelie scheeps- fluiten te stellen." En of dat allemaal nog niet genoeg is, laat men ook nog liedjes over milieuverontreiniging, ge luidshinder etc.horen. N'70 bederft daarmee een beetje haar eigen milieu. De bijeenkomst te Milaan wérd ge houden als onderdeel van een alge mene mformatieactie die afgestemd is op Italië. Voor de haven van Antwer pen heeft Italë steeds deel uitgemaakt van het achterland van deze haven. In verband met het stijgende con- tainervèrkeer tussen beide landen wordt- de Belgische belangstelling 'steeds intensiever. Tijdens de informatieve bespreking in Chiasso wees de directeur-generaal van het havenbedrijf, de heer P. Vleugels, er op dat de waarde van een stad niet door de grootte wordt bepaald maar door de dynamiek die ervan uitgaat. Chiasso speelt een be langrijke rol ais centrum voor de verzending en het groeperen van goederen bestemd voor Italië, of die door dit land worden uitgevoerd. De combinatie zinkerbouw is be gonnen met de-aanleg van een deel van depijpleiding Rotterdam-Ant-" werpfen. In het Brielse Meer is een begin" gemaakt niet het laten zin ken van 3J- stalen, elementen waar door straks-dé verschillende leidin gen geleid moeten worden. Van de wal in Vier Polders op het eiland Voome moet door middel van eén lier op de Rozenburgse oever het gevaarte 460 meter lang, ge wicht 460.000 kg in het Brielse Meer worden getrokken. Tussen zes pontons wordt het ge heel boven de voorgebaggerde sleuf gmanoeuvreerd. De drijf tanks, die aan de leiding zijn bevestigd wor den daarna, verwijderd, waafna het geheel wordt afgezonken, De leiding wordt gelegd in opdracht voor de Rotterdam-Antwerpen Pipe -Line waarin vier grote oliemaatschap pijen participeren. Behalve door het Brielse Méér moet de leiding ook door het Har- telkanaal op Rozenburg en het Spui bij Oud-Beijerland worden gevoerd. De gehele leiding zal eind van dit jaar gereed zijn. Canadian .Pacific Steamships .heeft.gebroken met det uit 1903 da terende „Beaver"-gewoohte door de drie schepen, die in Engelantj-Th r aanbouw .zijn Voyageur, Discoverer en Trader té noemen. Tot nu toTiact dg rederij de schepen namen "ge geven met het woord Beaver ervoor. De vernieuwingsdrift gaat zelfs zo ver dat de Beaveroak ook omge doopt zal worden. Het vaartuig wordt in de zomer van dit jaar vergroot. De naam van dit schip moet ove rigens nog wel bekend worden ge maakt. De rederij heeft onder het personeel een wedstrijd uitgeschre ven om tot een goede naam té ko men. De drie containerschepen, uitge rust met koelcellen, worden ge bouwd bij Cammell Laird in Bir kenhead. Ze krijgen een capaciteit van 700 containers van 20 voet Als eerste komt de CP Voyageur in de' vaart Eind van dit jaar gaat het schip varen op de dienst tussen Tilbury-Rotterdam-Quebec de straat moet worden afgezet, voordat de dikke boomstammen naar de plaats van bestemming kunnen worden gebracht. Hek ken, én het verkeer waarvoor dit nodig zou zijn, ontbreken echter. 't Leek allemaal een beetje triest op -de eerste dag dat met de bouw van het Indianendorp „Ug" zou wor den begonneneen miezerig regentje, veel wind en een dosis tegenslag met de voorbereidingen. Een pessimist zoü zeggen: Voor mij hoeft het niét meer. Maar het optimisme en enthousiasme van de jeugd overwint alles. Vfolijke stemmen weerklinken in elk geval over het terrein, waar slechts een eerste gedeelte van een ruime -blokhut er op wijst dat hier iets gaande is. De eerste vakantie dagen zijn voor hen aangebroken en wat is er mooier voor kinderen dan als echte Indianen hun eigen wig wams, blokhutten en totempalen te bouwen. De oude school op het Prins Hen drikplein doet dienst als achtergrond, de muren zijn beschilderd in felle kleuren door leerlingen van de .Aca demie voor .de Beeldende Kunsten. Het stuk land ervoor is nog afgezet, omdat de gemeente hier na het egali seren van de grond Europoort-zaad heeft gestrooid, een grassoort die snel opkomt. Bovendien heeft de gemeente ten gerieve van de Indianen, die per slot niet alleen op -de prairie wonen, op het terrein enkele heuvels laten op werpen. Tot het eind van de grote vakantie zullen hier de „Indianen" van Feijenoord en Noordereiland kunnen bivakkeren, Behalve de boomstammen voor de blokhut komt er nog meer materiaal voor het dorp dat de kinderen zelf van de grond moeten zien te krijgen. Met behulp van nokkenstenen kun nen zij de meest vreemde en uit heemse bouwsels maken, er komen plaggen voor plaggenhutten en een oliemaatschappij heeft een flink aan tal olievaten ter beschikking gesteld waarmee bijvoorbeeld de totempalen kunnen worden gebouwd. 't" Blijft niet alleen bij bouwen, al .tuilen de Indianen daar de eerste paar weken nog wel druk mee bezig zijn. Veel gelegenheid-zal er ook. zijn voor het maken van sieraden, muziek, een vuurtje stoken, schieten met blaas pijpeneen echte, pijl en boog zou te riskant zijn en op pony's rijden. De opzet van dit vakantie-Indianen dorp is échter de kinderen zoveel mo gelijk vrij te laten in hun bewegin gen en zeker geen verlengde van een school te wordeirdoor op vaste tijden activiteiten te houden. Het moet van de Roodhuiden zelf uitgaan. De toegang tot het dorp is gratis. Dit maakt een subsidie van de ge meente Rotterdam 15.000) en van de Stichting "Volkskracht (ƒ1500) moge lijk. Slechts de ouderen die naar mu ziek en toneelvoorstellingen in de grote tent op het terrein willen, zul len een lage toegangsprijs moeten be talen. ROTTERDAM „Hé, daar' komt de vorkheftruck." Luid schreeuwend rent een brutaal jochie naar het gele gevaarte dat het Prins Hendrikplein op het Noordereiland komt opdraaien. Met kennis van zaken legt hij de bestuurder uit dat eigenlijk eerst \7 schepen vragen grote bruggen. Dit gevaarte weegt 60 ton en zat te zijner tijd hel brein van de Esso Europoort zijn van waaruit alle operaties geleid •.uiten worden.. Het dekhuis heeft een breedte van 30 nieter. Een porlaalkrnim van bijna honderd nieter hoogte moet er aan te pas komen om het geheel op zijn plaats le zetten. Een luide Indianenkreet weerklinkt, de vorkheftruck nadert met boom stammen, de blokhut wordt hoger en hoger. Woeste plannen worden ge opperd over de jacht en de eventuele vangst. Met glinsterende ogen zagen twee jongens het hout op maat. Een ander sjouwt met een zwaar stuk boomstam en veegt even* later zijn bezwete voorhoofd af: „Oef". P. A. van Es en Co heeft dezer dagen het motorschip Flynderborg (2185 brt) aangekocht van de Deense rederij Vendila te Kopenhagen. Het vaartuig is inmiddels te Bolnes overgedragen en herdoopt in Bree- voort. De Rotterdamse rederij heeft het zusterschip eveneens gekocht. Dit vaartuig de Frederiksborg zal in augustus worden opgeleverd en herdoopt in Breevlic-t. Het Verenigd Scheepvaart bedrijf heeft het Noorse motorschip Hansa toebehorende aan Nord-Transport te Bergen gekocht. Het schip is uil- gerust met een 1600 pk MAK hoofd motor. De overdracht heeft inmid dels zijn beslag gehad. De Hansa is het tweede schip van het single- decker-type dat de VSB heeft over genomen. Deze maand zal het derde schip, de Noorse Joanita worden overge nomen. De Neptunus, eigendom van de heer J, Beek te Groningen is verkocht naar Engeland. Het uit 1948 daterende schip vaart reeds onder dezelfde naam onder Engelse vlag. Alle verkopen kwamen tot stand via bemiddeling van Super vision and Trading company te Rotterdam. Het viaggeschip van de Ameri kaanse Matson Navigation Company is onlangs overgegaan naar de Chandris Line die hiermee haar ze vende lijnboot bezit. Het schip, de Luriine, zal Britanis worden ge doopt en ingezet worden op de cruise-vaart. Chandris Line is van plan de Luriine om te bouwen om het schip gelijk te maken aan de Ellinis. De rederij verwacht het vaartuig begin 1971 in dient te kunnen ne men. De Chandris Lines beschikt thans over de Amerikanis, Atlantis, Australis, Ellinis, Pstris en Queen Frederica. Zevende jaargang, nummer 26 Teksten van Zettïe Leeuwen- burgh, Jan Ladenius, Nico van Vliet Illustraties van Ary Groene veld, Henk Hartog en Pers dienst Verolme Onder redaktie van Aad Begemann.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1