NIEUWE STICHTING WERKT IN DE RANDS TAP Huisvesting gastarbeiders zaak voor Migrantencentra r illË Parijs heeft een Eiffeltorenmaar Drie kerken van camping N J iü 11 ^ss<; HONDERDEN ARNHEMMERS SLOPEN KROTTEN Verkeersmaatregelen bij wielerronde in Hoek van Holland mm DRIE DODEN Speedway Riders verongelukt NJG niet eens met SER-advies minimum-loon Vannacht twee maal brand in Schiedam m til ■llwsSI SwSniBB l p OUD A/BODEGRAVEN - De nog op te rich- ten stichting „Migrantencentra'' gaat in de Randstad Holland de huisvesdgingsbelangen van buitenlandse werknemers behartigen. Taak ff -*m *Pti| .1/ Socialisten hebben steun van 65 plus Overheid fjr Werkgroep IMS,, ■Bil Jsm fg SiPl isÉSiii -A*. SSst VEfl ,J A cadeau voor het I aanbrengen van een! nieuwe abonnee DORDRECHT „Parijs heeft zijn Eiffeltoren, maar Dordt heeft nu een mobilarium", grapte de directeur van de Dienst Sociale Werk voorziening, de heer D.'Jongeneel, maandagmorgen, toen het nieuw ste en grootste kunstwerk van kunstenaar Brund Merlens uït Bo degraven door een Rraanwagen van Richards en Walïington Inter national NV op zijn lange ijzeren standaard werd geplaatst. Het in totaal 26 meter hoge gevaarte, dat nu in de turn van de DSW staat is, naar het ont werp van Bruno Mortens, ge fabriceerd door toet kaderperso neel van de DSW. Ruim honderd chefs, kantoorbedienden en op zichters hebben er van begin mei af In ploegen van vijftien iedere avond aan gewerkt. m I IB BsSI (Van onze correspondent) ARNHEM In de Arnhemse af braak w\jk Kleiendal is het gister avond en een groot deel van de nacht roerig geweest toen een groepje in woners uit protest tegen het soms jarenlang dichtgespijkerd staan van lange ryen huizen, zelf dc sloop van een paar krotten ter hand nam. Gesteund door honderden wijkge- nóten sloeg een vijftal Kleiendalers enkele huisjes grotendeels tot puin. De sympathiebetuigingen waren niet van de lucht. „Gooi de zaak maar tegen de vlakte, die vieze troep." Op het hoogtepunt van hetsloop- feest, dat al vroeg in de avond begon, werd een poging gewaagd een huisje in brand te steken- Het kwam niet verder dan het papierafval dat binnen lag, op het vermolmde houtwerk kreeg het geen vat. De Arnhemse politie keek van het opstandje nauwelijks op. „Het was warm weer; dan leven die mensen daar grotendeels buiten. Geen wonder, als je in die oude rotzooi moet wo nen." De sterke arm liet de Kleien dalers dan ook rustig slopen, al hield men wel een oogje in het zeil- „Ze hebben wat te doen, en het slopen is nog goedkoper ook." HOEK VAN HOLLAND Voor de in het kader van C70 woensdag 29 julite houden wielerronde van de ;i vereniging „Apollo" zal de politie en kele ingrijpende verkeersmaatregelen hemen. j.' Ttlüsen 1S.00 en 22.00 zal het" verbo- den zijn op het parcours in de dorpskern te parkeren. Verkeers borden in de Prins Hendriksstraat, Lichttorenstraat, de Cor,desstraat, Bontekoestraat, Plandusstraat en Rietdijkstraat zullen enekel dagen van te voren al het parkeerverbod, aankondigen. Voor het traject de Cordesstraat vanaf de r.k. kerk Mahustraat, Roggéveenstraat en Tonnemastraat zal een stopverbod gelden. Zij die hun auto's binnen 'het parcours heb ben geparkeerd en menen hun ver voermiddel tussen 16.00 en 22.00 uur nodig te hebben wordt aangeraden de wagen vooraf buiten het parcours te plaatsen. Bij uitzondering zal worden toegestaan het afgezette gedeelte via de kruising le Scheepvaartstraat- oplevert voor wielrenners. Men wordt verzocht kleine kinde ren en huisdieren niet alleen over de straal te laten gaan, omdat dit gevaar opleven voor de wielrenners. 's Avands is er voldoende parkeer gelegenheid op de Hoekse Brink en de Mercatorweg. De centraal gelegen stad Gou da wordt de vestigingsplaats van deze stichting, die actief zal gaan worden in welgeteld 42 gemeen ten. Verwacht wordt dat in het najaar de oprichtingsbesprekin gen worden afgerond. De be staande organisatie Bijstand Buitenlandse Werknemers Rijn en Lek" is de initiatiefneemster van de stichting Migrantencen tra. De oude en de nieuwe stichting zijn van plan zoveel mogelijk samen te werken in het gebied dat zich uit strekt van Hillegom in de Bollen streek tot Lekkerkerk in dc Krimpe- nerwaard en van Woerden in de, Rijn- en Gouwestreek tot de bad plaats Katwijk. Van de meer dan veertig deelne mende gemeenten liggen de volgende In ons verschijningsgebied: Ammer- stol, Bergambacht, Berkenwoude, Bo degraven. Boskoop, Driebruggen, Gouda, Gouderak, Haastrecht, Moer- kapelle, Moordrecht, Ouderkerk aan den IJssel, Oudewater, Reeuwijk, Schoonhoven, Stolwijk, Vlist, Wad- dinxveen, Woerden en Zevenhuizen. Hoewel in tal van gemeenten reeds vele initiatieven worden genomen om te komen tot een betere huisvesting van onze gastarbeiders, ziet de stich ting Migrantencentra het voorname lijk als haar taak te gaan werken als overkoepelende organisatie. In het „middengebied" van de Randstad Holland werken ongeveer drieduizend buitenlanders. Omdat de bedrijven blijven vragen naar deze werknemers uit warmere landen ver onderstelt men dat dit aantal de ko mende jaren nog sterk zal toenemen, waardoor de zorg voor de buiten landse werknemers stijgt. Om u een indruk te geven hoe groot het aantal gastarbeiders is dat in een bepaald rayon van het gewes telijk arbeidsbureau werkt, geven wij u de cijfers die ons in Alphen aan den Rijn, Leiden en Gouda werden verstrekt. r~*' lift ROTTERDAM De heer A. Mos, die voor de Bejaardenpartij 65 zitting zal nemen in de komende gemeenteraad, heeft in een brief aan de fractieleiders van de nieuwe ge meenteraad doen weten, dat hij zich aansluit bij het socialistisch pro gramma als richtlijn voor het komen de college van B. en W. Evenals D'66 neemt ook de Bejaar denpartij 65+ stelling tegen het pro testants-christelijke en katholieke standpunt De Bejaardenpartij 65+ wenst acht wethouders, van wie vier socialisten, drie uit de protchr., katholieke en liberale fracties en één van D'66. Met de socialistische reactie op de brief van drs. H. .J Viersen (prot.) en mr. L. A. Struik (kath) kan 65+ zich helemaal verenigen. Gisteren werd in Amsterdam de loting gehouden voor het 10e IBM-schaaktomooi. Men heeft dit jaar bijzonder sterke spelers naar Amsterdam weten te halen. Op de foto bespreekt de Russi sche wereldkampioen B. Spaski (links) de kansen met de Ne derlandse kampioen Eddie Scholl. In de regio Alphen aan den Rijn werken ongeveer vijfhonderd buiten landse werknemers, die voornamelijk uit Marokko komen. Dan volgen in orde van grootte de Turken. Twaalf procent van deze groep buitenlanders zijn vrouwen, In het rayon van het gewestelijk arbeidsbureau in Leiden j zijn duizend gastarbeiders -werkzaam. Ook hier zijn de Marokkanen in de meerderheid. Negen procent behoort tot het vrouwelijk geslacht. In het rayon Gouda zijn 1400 buitenlanders werkzaam, dat is acht procent van de beroepsbevolking. De stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers Rijn en Lek bestaat nu anderhalf jaar en heeft op dit mo ment zeven medewerkers in vaste dienst, waaronder ook enkele buiten landers. De nieuwe stichting Migran tencentra streeft er, naar de huisves ting zoveel mogelijk buiten de sfeer van de werkgever te houden. Het blijkt namelijk dat de meeste gastar beiders wonen, eten en slapen bij het bedrijf waar zij werken. De stichting onderzoekt op dit mo ment nog in hoeverre de overheid be reid is haar initiatief te steunen in de vorm van een garantie voor het cen traal beheer bij voorbeeld. Migran tencentra beoogt niet de reeds geno men initiatieven uit handen van de initiatiefnemers te halen. In Bodegraven gaat de vereniging Raad voor Handel en Industrie dan ook gewoon door met het geschikt maken van het voormalige rooms-ka- tholieke meisjespensionaat aan de Overtocht om hier straks 150 buiten landse werknemers op verantwoorde wijze te kunnen huisvesten. Zestien bedrijven zijn de grondleggers van dit initiatief. De vereniging meent met deze opzet een positieve byai«-re te kunnen le veren aan de sociale zorg voor de buitenlandse werknemers. Bovendien kan een grotere continuïteit in de bezetting van de Bodegraafse arbeids plaatsen worden verzekerd. De gemeente Gouda heeft in april van dit jaar al aangekondigd flink het mes te zullen gaan zetten in de bestaande pensions voor buitenlandse gastarbeiders, die de laatste jaren als paddestoelen uit de grond zijn ge schoten. De „actie" richt zich vooral tegen de pensionhouders die kamer tjes, zolders en zelfs schuurtjes vol stoppen met Marokkanen en zich ver der nergens om bekommeren: Een op initiatief van burgemeester mr. P. van Dijke ingestelde werk groep, die de problematiek van de huisvesting va» gastarbeiders bestu deert, wil het aantal pensions nu drastisch beperken en daarvoor in de plaats onderkomens in de vorm van studentenflats stichten. Dit kan nu allemaal verwezenlijkt worden onder het toeziend oog van de nieuwe stich ting Migrantencentra, die dé huis- vestiging van gastarbeiders zal gaan begeleiden. Ms»»» jas WAim DORDRECHT HEEFT ZIJN MOBILARIUM I Gezellig opblaasbeest in kleuren. Leuk-voor uw kleuters. opvallende Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om; naam Ik geef op als nieuwe abonnee: straat: Betaalt per nkwartaal CBnaand Knots opblaasbailen, voor zwembad ol' strand, 2 stuks voor 1 abonnee! Mijn naam: straat: Ik Vies cadeautje nr.: aankruisen wat u wenst Snelle zwemvliezen. Doen het even in Castricum als aan de Cosia va. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: antwoordnr. 364 - Rotterdam De Rotterdammer, EINDHOVEN Dat verschil van Inzicht over het oecumenisch samen werken van kerken op campings tot vervelende gevolgen kan leiden heeft een ontwikkeling in de zuidoosthoek van Brabant geleerd. Begin van dit jaar werd de sa menwerking tussen christelijke gere formeerden enerzijds en gereformeer den en hervormden in Geldrop an derzijds verbroken, omdat eerstge noemde kerk niet mee kon gaan met het voortzetten van het werk op oecumenische basis, hetgeen bete kende inclusief rooms-katholieken. De christelijke gereformeerde kerk werd toen door de beide andere ker ken in de gelegenheid gesteld hel werk elders, op de camping Het Wolfsven te Mierlo, voort te zetten met andere partners. Baptisten en vrijgemaaktcn werden bereid gevonden met de christelijke gereformeerden mee te doen. Echter werkte daar al een (rk) kapelaan. De drie kerken maakten duidelijk: graag samenwerking met de kapelaan en goede verstandhouding, maar geen oecumene in bovenbedoelde zin. BRUSSEL Een Nederlands bus je is vonmorgen vroeg bij het Belgi sche plaatsje Lokeren te pletter ge reden tegen de gevel van een huis. De Nederlandse bestuurder, Je heer Raemers uit Munstergeleen, en, twee inzittenden, een Australiër en een Brit, waren op slag dood. Zeven mensen twee Australiërs en vijf Engelsen werden met zware ver wondingen naar het ziekenhuis ge bracht. De inzittenden behoorden tol de groep The British Speedway Riders, die gisteren in Amsterdam waren op getreden en nu terugkeerden naar Londen. Door onopgehelderde oorzaak week liet busje plotseling naar links uit en raakte een met bomen beladen vrachtwagen. Daarna begon het bus je te slingeren, raakte nog een tank auto en reed tegen de gevel van een huis. Van derden hoorden de christelijke gereformeerden later, dat de kape laan zijn werk op de camping niet wilde voortzetten als de daar wer kende protestantse kerken niet tot oecumenische samenwerking bereid waren. Een gesprek met alle betrokkenen werd georganiseerd. Ons Kerkblad (chr. geref.) zegt daarover: „ds. De Vries (geref.) die namens de provin ciale werkgroep dit gesprek ook bij woonde, hield ons voor, dat we op grond van de regel „de klant is ko- nmg" wel moesten overgaan tot het meewerken aan oecumenische diens ten. De camping-directeur, een buiten kerkelijk man, die de kerk louter zag als verdedigster van de beschaving, viel hem daarin bij. Geen wonder, aldus Ons kerkblad, dat we enkele dagen na dit gesprek van de directeur moesten vernemen, dat we deze zomer het werk op zijn camping niet konden voortzetten. Het mobilarium wordt een geschenk van dit personeel aan de DSW. Het zal 30 juli door Prinses Beatrix offi cieel wt tien onthuld, hoewel het nu. van maaudag af, reeds „in bedrijf" is te zien. Het mobilarium weegt achteneen- halve ton. en is gemaakt van staal en aluminium. Om een ijzeren raam werk heen is ruim tweehonderd vier kante meter geanodiseerd aluminium verwerkt. Om zeven assen draaien zes lange staven op de wind heen'en weer én óp en neer. Het geheel is, bij wat voor soort wind ook, steeds „bij- na" in evenwicht. Zó moet de nieuwe luchthaven van Rio de Janeiro Braziliëj er uit gaan zien. Begin volgend jaar wordt begonnen met de bouw, die vijfhonderd miljoen gulden gaat kosten. Net als bij Schip hol komt de nieuwe Galeao naast de oude. Elk. windsiootje echter doet één van de staven van richting veranderen. Door de permanente tegeneffecten in de constructie gaan dan ook de ander staven langzaam draaien. Zelfs bij harde wind blijven ze rustig. „Het wordt beslist eeen molen", zegt Bru no Mertens lachend. De speciale assen die de (holle) sta ven laten draaien zijn door de heer Mertens zelf ontworpen. Zij zijn in Bodegraven gefabriceerd. Samen met de afdeling constructie van. de Dienst Openbare Werken zijn alle afmetin gen en verhoudingen uitgerekend en gecontroleerd. Het mobilarium is zo uitgebalanceerd, dat. een'gewicht van enkele grammen op, een der uiteinden van de staven genoeg is ze te laten kantelen. In de grond bevindt zich een ze ventig centimeter dikke betonnen plaat, die rust op drie peilers van elk achttien sneSer lengte. Dit moest wor den gedaan om tè voorkomen dat het mobilarium, dat Immers .veel wind zal vangen, omvalt. Bij de montage en uitbalaneering van de staven is rekening gehouden met nat en droog weer. Eén kant van hét mobilarium is met droog weer extra in -beweging. De andere kant ontwikkelt haar grootste activiteit bij regen. De 56-jarige kunstenaar Bruno" Mertens, die het MTS-diploma bouw kunde in zijn zak neeft, heelt vroeger geschilderd. Sinds een jaar of tien legt hij zich toe op het uitdenken van deze ingewikkelde constructies. Op het ogenblik exposeert hij zijn mobi larium in Assen. Het draaiende ge heel dat hij voor de DSW heeft uitge dacht, is het grootste waar hij ooit aanheeft gewerkt. Ket idee van de heer Mertens, om een mobilarium bij een sociale werk plaats te zetten is zo zegt hij „omdat een invalide mens door meer energie gestuwd moet worden dan de niet-in- validc. Als je de DSW beziet, zie je dc eigenlijk geweldige activiteit die daar heerst Vandaar ook, dat een mobilarium een ding dat door zijn immer voortgaande beweging blijft boeien hier goed op zijn plaat* is.„." Miiiji p. Kiann iSW® AMSTERDAM De Nederlandse Jeugd Gemeenschap heeft in een brief aan. de Tweede Kamer enkele bedenkingen gemaakt tegen het uit gebrachte SER-advies betreffende het minimumloon. De NJG heeft namelijk bezwaar tegen de leeftijdsgrenzen. Zij is van mening, dat de leeftijd een irrelevant criterium is voor de vaststelling van het loon. Dit dient in verhouding te staan tot de prestatie die een werk nemer levert. Ook de werknemers, die niet ouder zijn dan 21 jaar en een volwaardige prestatie leveren, hebben volgens de jeugdgemeenschap recht op het minimumloon. Tevens maakt N.J.G. bezwaar tegen het feit, dat het advies tot stand i* gekomen zonder dat de S.E.R. een duidelijke poging heeft gedaan de jongeren, bij de besluitvorming rond dit punt te betrekken. De jeugdgemeenschap heeft er ech ter begrip voor, dat de leeftijdsgrens voor het minimumloon niet van de ene dag op de andere kan worden afgeschaft. Een gefaseerde verlaging van deze grens noemt zij een stap in de goede richting. SCHIEDAM Vannacht om drie uur ontstond 'kortsluiting in de recla meverlichting van de Vegro aan de 's-Gravelandseweg. De brandweer onder leiding van de iheer Keuzen kamp had een 'half uur nodig om het brandje met poeder te doven. Bijna twee uur later moest de brandweer naar een brandje in een container met vuil aan de nieuwe Haven ter hoogte van pand 241. De vlammen sloegen tegen de gevel van het timmerbedrijf. Brouwer. Hier moest de nevelspuit een half uur in actie komen om het vuur te blussen. De gevel liep geen schade op, de container wel.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 2