Eléöante nonchalance: nek*slag in hoedenmode Britse havenstaking breidt zich uit Selamaf Engeland wacht nog met leverantie van wapens Parijs dicteert nu definitief: rok reikt tot de kuit 9.95 Mi Westduitser benam zicli na kritiek het leven bouwdoos met veel mogelijkheden Splitten Af gezworen PhiÜfOITri; £>E ROTTERDAMMER ï-üSSF PARUS Heel de week voor de premières der coutu riers is de Lichtstad al in de ban van de mode. In de ateliers wordt de laatste hand gelegd aan de modellen, worden de laatste beslissingen genomen voor de collectie, maar dat alles gebeurt nog achter gesloten deuren en gordijnen. De luch ters 'branden echter in de salons der modisten, de hoedenmakers, die het veel zwaarder te verdu ren hebben dan de couturiers. De particuliere klanten der grote modehuizen mogen ver minderen, zij hebben altijd nog het leger der inkopers voor de confectie achter zich. LONDEN Het Britse parle ment heeft gisteravond laat met 285 tegen 28 stemmen besloten, de regering uitzonderlijke be voegdheden te geven in verband met de zich verder uitbreidende havenstaking. Het kabinet-Heath' "is nu ge- machtigd militairen te gebrui ken om de aanvoer van levensr middelen te waarborgen. Tomaten LONDEN Engeland is bereid Zuid-Afrika wapens voor de externe verdediging te leveren. Het zal echter onder geen enkele omstandigheid wapens leveren voor onderdrukking van bin nenlandse onlusten of voor het doorvoeren van het apartheidsbeleid. De Britse minister van buitenlandse zaken Alec Dougias-Home zei dit gisteren in het Lager huis. Geen schending Atoomfabriek Eigen veiligheid ..,v Philiform het unieke bouwsysteem van Philips. Nu van 29.75voor - VROOM DREESNIANN DINSDAG 21 JUL, I97Q PAGINA 6 e nr-" -31 ^Voi iC#Lp$ r»j« 'n: «ïs- i'j* '*-* .r -?j «UJu&< uh* - "ê- J j i.A-i5 "r-^US-i L 1 t- u-H^ji^iSHiUr *^has-u~s&c joj- Kapertje wan. Penturier van vilt met Jcan Barthet brengt 1925 terug in Witte en bruine jersey cloche van Nckhoed van Jean Barthet I'm enhopd, collectie Mare Olivier smalle beverrand. de mode. Gilbert Orcel. N ertsrijkdom bij Jean-Char les Brosseau. (Van onze moderedactrice) Hoeden worden echter steeds min der gedragen. De echte „mevrou- wen"-hoed is totaal verdwenen. In de zomer is de hoed een ornament voor tuinfeesten of een bruidsstoet, voor de winter is alleen de bescher mende factor nog van belang. De ontwerpers hebben daar rekening mee gehouden. In alle collecties ziet men soepele, bijna mutsachtige hoedjes, die achtedoos in een koffer of tas gestopt kunnen worden. Geen wonder dus dat bont het voornaamste materiaal voor de hoe denmode winter 1970 - 1971 is ge worden. En nu niet eens alleen maar nerts. Ook persianer, bever en heel gewone konijn... Het meest typische van de nieuwe mode is, dat de hoed achter tot diep in de nek reikt. Het bolletje sluit meestal strak om het hoofd. Is de hoed van vilt dan is donkerbeigc dikwijls de basïskleur en zijn er versieringen van andere tinten, o.a. vee) rood en groen. Jean-Charles Brosseau verwerkte hele nertsvellen tot een soepele hoed, waarbij in de nek een hele vracht nerts (dat bijna niets weegt) afhing. Jean Barthet maakte een hele se rie hoedjes, die precies op kapjes le ken waaronder de Dolly Sisters m 1925 beroemd werden. Alleen is het materiaal nu soepel en waren het toen keiharde bolletjes. Opzij is er altijd een garnering aangebracht, die uit een gesp of een grillig gevormd motief bestaat. Don kerbruin en zwart (in jaren niet dn de hoedenmode gezien) overheersen. Een ander motief van deze collectie was een kleine cloche met naar bo ven gebogen rand van zwart leer, die tegen de bol aanligt Gilbert OrccI koos naast bont en vilt ook jersey als materiaal, waar van hij toques maakte, die iets van een baret weghebben. Ook hij ge bruikte veel zwart leer voor de rand die dan m de nek weggesneden is. Wit en zwart word' veel gecombi neerd naast het brum en beige. Jacques Pinturier ontwierp de pet-clocbe. De rand is van achtejr .neergeslagen of juist tegen de bol gelegd. Bij de oren is er een scheidslijn door een inkeping. De rand is van voren heel breed en staat recht vooruit. Andere modellen lebben vier knoopsgaten in de bol, rand heeft vier knopen en nu is het aan de draagster de rand steeds op een andere manier „op te kno pen" Telkens komt er dan een an dere welving in de rand en geeft de hoed dus een ander effect. Een enorm grappig idee. Een kap van bever had bij de oren grote ringen, waardoor een sjaal getrokken was, die om de hals geslagen kan worden. Als bruidstooi was er een droom van een fijn struisveren hoedje met toef jes als oorclips. Leuk zijn de „kapertjes", de bollen die de oren en de nek goed bedek ken en die omzoomd zijn. met een bontrandje. Olivier ontwierp grote bonthoeden, die enigszins verwant zijn aan de' hoofddeksels van cowboys en stie renvechters. Het gladharig of ge schoren bont is dikwijls gecombi neerd met sJangenleer. Een prach tige combinatie zoals m een model met slangenleer ba! en persiar.er brede rand. Zo hebben de modisten kans ge zien collecties te maken, die hele maal zijn aangepast bij het nieuwe modebeeld, dat zich ontwikkelt. De havenarbeiders van Shoreham en Felixstowe de laatste is een van de grootste Europese containerhavens hebben zich uit solidariteit aange sloten hij de staking van hun colle ga's. Ze vallen onder een andere cao. In een paar faedrijfshavens wordt nog maar gewerkt. Levensmiddelen voor eilandjes en aan bederf onderhevige goederen worden wél gelost en geladen. Ken nelijk willen de stakers de regering geen voorwendsel" geven om troepen in te schakelen. Op verzoek van het Britse verbond van transportarbeiders zullen in Bel gische, Noorse en Zweedse havens geen oorspronkelijk voor Engelse ha vens bestemde goederen worden ge lost. Volgens het Centraal bureau voor de tuinbouwveilingen treft de uit breiding van de staking het vervoer van Nederlandse groenten via Zee- brugge en Calais nar Dover en via Botterdam naar Felixstowe. Langs deze wegen konden tot nu toe nog bescheiden hoeveelheden worden uit gevoerd. De enige mogelijkheid voor vervoer per schip biedt nu nog de Harwieh- lijn, maar het Centraal bureau is ook voor het lot van deze lijn beducht, althans wat betreft het goederenver voer. Er worden wel tomaten overgevlo gen, maar dat kost zesmaal zo veel als zeetransport en dat kan het pro- duktop het ogenblik niet dragen. Van de aan de Nederlandse veilin gen aangevoerde tomaten draait nu eenderde door* Een deel lean nog te gen lage prijzen aan de industrie worden verkocht, de rest gaal naar het vee. BONN Een vermeende fout bij de onderhandelingen met Nederland heeft de 45-jarige referendaris dr. Eiust-Wilhelm Blatzheim van het Westduitse ministerie van weten schappen er vermoedelijk toe ge bracht een eind aan zijn leven te ma tei Blatzheim voerde met de landen die door het Westduitse vrachtschip met kernaandrijving „Otto Hahn" worden aangedaan onderhandelingen over verdragen waarin de aansprake lijkheid bij eventuele nucleaire onge vallen wordt geregeld. Naar het ministerie in Bonn mee deelde, is er in de laatste weken door een andere afdeling van het ministe rie twijfel aan geuit, of bij de onder handelingen, die in het voorjaar van 1968 met Nederland zijn gevoerd over die aansprakelijkheid, voor de Duit sers wel een zo gunstig mogelijk re sultaat was bereikt. Van Schiphol is een KLM Douglas DCS vertrokken, mei vijftig passagiers, allen leden van de European Asian Club Holland. Daar dit de eerste keer was dat vanaf Schiphol een chartervliegtuig vloog met eindbestemming Djakarta, werd met zang en gitaarspel (door de Haagse artiest Willy Hill) en door het strooien van bloemen op muzikale en fleurige wijze afscheid genomen, of zoals de Indonesiër zegt: Selamat djalan. De opheffing van het embargo geldt, aldus Dougias-Home, slechts voor enkele categorieën wapens, die bestemd zijn voor de verdediging van de zeevaartroute rond Kaap de Goede Hoop. De Britse regering wil een de finitief besluit nemen, nadat zij on derzocht heeft om welke wapens Zuid-Afrika zou kunnen verzoeken in het kader van het verdrag van Si- monstown en na overleg met de rege ring in Pretoria over de interpretatie van dit verdrag. De Pegering van Tanzania heeft in tussen gedreigd uit het gemenebest te zullen treden als Engeland het em bargo op wapenleveranties aan Zuid- -Afrika opheft. Dougias-Home meent dat er geen sprake is van een schending, van een resolutie van de VN, omdat deze re soluties geen verplichtingen opleggen, maar aanbevelingen doen. De rege ring heeft groot respect voor de VN, maar als in de VN resoluties worden ingediend, die duidelijk tegen de Britse belangen gaan. zal de Engelse regering haar veto uit moeten spre ken, zo zei Dougias-Home. In de Veiligheidsraad van de VN die bijeen is op verzoek van een groep Afrikaanse landen om de 'kwestie van de wapenleveranties te spreken, zei de Britse afgevaardigde Warner dat het embargo 'in het alge meen' zal worden gehandhaafd. Waar het om gaat is dat in de toekomst mogelijke verzoeken om bepaalde, beperkte categorieën wapens ter ver dediging van de zeevaartroute te le veren, in overweging zuilen woHen genomen, aldus Wamer. Premier Vorster zei in het oarie- ment, dat Zuid-Afrika geen behoefte han offensieve wapens heeft omdat het niemand wil aanvallen. Een uitla ting van president Kaunda van Zam- bida, dat Zuid-Afrika Zambia en Mauritius zal aanvallen indien het wapens krijgt, noemde Vorster 'on zinnig en kwaadaardig". Indien Zuid- Afrika agressie zou willen plegen kan het zelf de daarvoor benodigde wapens vervaardigen. Zuid-Afrika streeft echter na'ar vrede, aldus Vor ster, die hier aan toevoegde dat het zich met alle middelen zal verdedigen indien het wordt aangevallen. Vorster deelde uog mee, dat Zuid- afrïkaanse geleerden een geheel nieuw procédé voor het verrijken van uranium hebben ontwikkeld. Het Zuidafrikaanse bureau voor atoome nergie laat thans een proeffabriek bouwen waarin het nieuwe procédé zal worden toegepast. Vorster legde er de nadruk op dat de activiteiten op vreedzaam gebruik van atoome nergiezijn gericht. Hij meende dat een grote verrij- kingsfabriek waarin het nieuwe pro cédé wordt toegepast met succes zou kunnen concurreren tegen in het westen bestaande fabrieken. In antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Wieifen- ga (soe.) en Kleisterlee (kath,v.) zei minister van buitenlandse zaken Luns, dat de regering niet bereid is de Britse regering te doen weten dat zij het besluit tot hervatting van de wapènleveranties betreurt. Urt persberichten en uit bekend ge worden informatie is het de bewinds man gebleken dat er geen spi'ake is van een ongeclausuleerde hervattin? van wapenleveranties aan Zuid-Afri ka. De nieuwe Britse regering acht het, mede gezien de ontwikkelingen in het Nabije Oosten en de sluiting van het Suez-kanaal, in het belang van de veiligheid van het Verenigd Konink rijk dat bepaalde militaire goederen die niet gebruikt kunnen worden in het kader van de apartheidspolitiek, aan Zuid-Afrika worden geleverd. In dit licht meent miniter Luns dat dergelijke leveranties niet zonder meer in strijd zijn met de resolutie van de VN. (Van onze moderedactrice) PARIJS De eerste dag van de mademarathon heeft al bewe zen, dat het voornaamste nieuws al oud is, namelijk dat de midi- rok „voorgeschreven" wordt. Men mag over de juiste lengte van mening verschillen: tot, op. halverwege of onder de kuit. als het maar vér over de knie is. Estcrcl, die de laatste jaren met een opzienbarende collectie de rij pleegt te openen, heeft voortgebor duurd op zijn thema van vorig sei- rocn: jurken en unisex. Dus jurken ook vor de mannen. Ze houden het midden tussen lange hemden en de dekens, die onze Kabouters zo graag omslaan, maar dan we! in luxueuze uitvoering. Een dracht voor wat exclusief den kende jongemannen en nog niet te verwachten als algemene mode voor de zakenman. VfTrMt Deze kledingstukken worden ge dragen op een maillot en hebben dik wijls opzij lange splitten, soms zijn het reusachtige capes. Vrijwel steeds zijn de kledingstukken tweekleurig, dikwijls breed en onregelmatig afge biesd in een afstekende kleur, die ai- tijd met veel smaak gekozen is. Féraud kwam met mantelpakjes met een schootje en kuitrokken. De mantels enigszins klokkend. De ja ponnen hadden een kort lijfje en dan tussen dat lijfje en de rok een keurs je, dat echter de taille beslist niet accentueerde. Soms heeft de japon een wijde lange mouw, samengevat in een manchet. Opvallend waren de drukke dessins van horizontale rijen geometrische fi guren, elke rij een ander patroon. Duidelijk keert het zwarte jurkje, de „petit-robe", in het modebeeld terug. Ze zijn simpel, vragen als garnering een mooi bijou en reiken tot halver wege de kuit. Lepage bepaalde de roklengte op 37 centimeter van de grond, dat is nor maal net tot de kuit. Zijn hele stijl deed duidelijk denken aan de jaren tussen 1935-1939 met wijdere rokken en iets aangesloten taille. Een mode die de jeugd als heel nieuw ervaart, gezien de belangstelling van de jou gelui voor de hopen oude kleren op de vlooienmarkt. Ook de mannen komen in Parijs wat betreft de mode aan hun trek. Voor de heren is een smackingdasje ont worpen, dat nu eens geen problemen bij het strikken kan geven. Het is« een sierstrikje van verzilverd metaal met Tirools kristallen glinster--" steentjes bezet. s O De oudere generatie kijkt er wat vreemd tegenaan. Dat ailes wat we na de oorlog hadden afgezworen nu weer terugkomt... Ook de redingote met ronde kraag is in het modebeeld terug. Madeleine de Rauch trok de beste consequenties uit de nieuwe mode- tendenzen. Zij had veel modellen la ten maken van schuin gesneden mate riaal. Voor- en achterpand waren schuingenomen; de zij banen recht. Hierdoor stonden de voor- en achter baan opzij enigszins over die rechte t banen, wat een kwiek effect geeft Op ag de japonnetjes werden korte bolero's gedragen. De voornaamste kleuren waren 'de- *sa* ze eerste dag: alle tinten beige, bruin en grijs, weinig wit en veel zwart-— voor de geklede modellen. Opmerke lijk was dat we geen enkel groen exemplaar zagen. Maar niemand kan zeggen of de t sprekender kleuren de volgende da- gen wel of niet in de collecties zullen .opduiken. a Jl B) JÏ2* RGTTB*3A4J VLMBDMOBi

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 2