OVER TWEE JAAR OPGERUIMD Nieuw huis in Schiebroek wordt in '72 betrokken Britse intrede in EEG vergroot zeevervoer Nog steeds geen sprake van Britse luchtbrug Amerikaans meisje met chloor vergi f tigiiig werd opname geweigerd Rotterdam mist lading door Britse staking Kamer van Koophandel: Welvaart en welzijn geen controverse Luchthaven wacht af Nieuw jeugdhotel aan de Meent Schiedams ziekenhuis in opspraak W. G. van Steenis (66) overleden mm Zuurstof door Hans W. Ledeboer Met kippen, fazanten, pau wen. konijnen, krielkipjes, gei ten en allerlei andere huisdie ren. Met een hoeveelheid groen en bloemen zó uitbundig, dat het lijkt of al dat moois zómaar de ziekenkamers komt binnen- groeien. ALASTRIM TB NAAR ELDERS ROTTERDAM Toetreding van Engeland tot de Europese gemeenschap zal, naar is te ver wachten, een uitbreiding op leveren van 4& korte vaart, waar door de Rijnpoorthaven zelfs een grotere betekenis zal krijgen dan men .tot nu toe aannam, aldus de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam in haar jaarverslag over 1969. Een geheel nieuw havencomplex, be stemd voor het gevarieerde pa troon van moderne vervoer- technieken, zal onmisbaar zijn. ROTTERDAM Het ANWB- wegenwachtstation Pauwmolen langs rijksweg 13 tussen Rotter dam en Den Haag is verplaatst. Eerst stond het, vanuit de rich ting van de Maasstad gezien, links van de weg. De nieuwe plaats onderaan de afslag naar Delft, vlak bij de verkeerstoren van de politie. OVERHEID ALS REM BTW-EFFECT PE ROTTERDAMMER PAGINA 3 WOENSDAG 22 JULI 1970 Boezembarakken aan einde van veelbewogen bestaan ROTTERDAM Als in 1972 de geriatrische inrichting aan de Asserweg in gebruik wordt genomen zal er een eind ko- jueii aan een van de merkwaardigste en nu ook genoeglijkste dekeninrichtingen van de gemeentelijke geneeskundige- en gezond heidsdienst; de Boezembarakken. Voor zover althans een ziekenin- richting ooit het voorvoegsel „genoeglijk" kan verwerven. Achter de zo prozaïsche, zelfs wat afwerende naam Boezembarak ken, gasL eeil Prachtig park schuil rnet een aantal paviljoens, een stukje landelijkheid met bos, waar langdurig zieken worden ver pleegd en waar de zieken de idee kunnen hebben zich ver, heel ver buiten het stadsgewoel te bevinden. REN vier-persoons verpleeg 1-zaaltje in een paviljoen van de Boezembarakken. Zuster E. L. M. van der Noll achtergrond helpt een patient. Het groen buiten is zo uitbundig, dat het lijkt of het zomaar de kamer bin- nengroeit. }1» Wonder dat zowel het verplegend en huishoudelijk personeel en ook een.groot.deei van de verpleegden vror wiff dat straks de verhuizing nbr de Asserweg in Schiebroek mee- ifaakt en niet al lang zal zijn ontsla- geê "van medische zorg echt niet naardie verhuizing verlangt. Op enkele uitzonderingen na, na tuurlijk. Want het geluid dat een pauw voortbrengt is lang niet voor ieder welluidend en er zijn inderdaad patiënten, die de houten paviljoens, hoe goed onderhouden en hoe mooi in de verf ook. maar een onaanzienlijke omgeving vinden om daarin lang te moeten verblijven. Ook schuilt er achter dc naam een veelbewogen geschiedenis. Die begon met een regelrechte pok ken-epidemie, die in juli 1929 uitbrak. Het was kort maar hevig: in decem- berwas de epidemie bijna afgelopen. Die pokkenepidemie de eigenlijke naam van deze vorm van pokken was „alastrim" gaf aanleiding tot hevi- ge schrik onder de Rotterdamse be volking en tot merkwaardige vormen van zwarte humor. Bekend is uit die dagen l(iet liedje „Alastrim, ala strim..." en. Pinnen de toen nog sterke joodse gemeenschap deed het grapje de ronde van jS4gps, die deze ziekte kreeg, werd opgenomen in de Boe zembarakken en daar, ondanks de goede zorgen van artsefï-en verpleeg sters, steeds erger werd. 7Ï, Op het laatst vroeg hij iraar de pastoor. Aan deze geestelijke dic teerde hij zijn testament, en toen de pastoor hem, nadat Moos had verze kerd verder met het gesprek klaar 1c zijn, vroeg of hij misschien niet beter de rabbi had moeten roepen, ant woordde Moos, verontwaardigd, met zijn laatste krachten: „Dc rabbi?! Hier? In de pokkenbarak?!" Moos was in de Boezembarakken terecht gekomen, want in die pokken epidemie, in oktober 1929, besloot de gemeenteraad ze te bouwen om de slachtoffers van de epidemie tekun- nen opvangen. In december werden ze opgeleverd, in januari werd de laatste patiënt ontslagen. De Boezembarakken werden inrich ting voor besmettelijke ziekten. Er waren 104 bedden, in 1930 werden er twee barakken met 80 bedden bijge- oouwd. De oorlog bezorgde de Boezemba rakken twee stenen paviljoens en bo vendien een minder gunstige repu tatie. Zij werden de inrichting ter op neming van vrouwen met venerische ziekten. Ook vrouwelijke slachtoffers van razzia's in café's en restaurants werden daar opgenomen. Na de oorlog werden de barakken bestemd voor verpleging van lijders aan iongtuberculose. Het aantal daar van was door de oorlog sterk toege nomen. Nu verschaffen de Boezembarakken huisvesting aan chronisch zieken en aan langdurig zieke bejaarden. De enkele nog overgebleven tb-pa- tienten worden verpleegd in de twee stenen paviljoens uit de oorlog, die nu niet behoren bij de eigenlijke ver pleeginrichting voor langdurige zie- tas. Die twee stenen paviljoens zijn een dépendance van het Bergwegzie- (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam ook Rotterdam en rechtstreeks naeel van e Britse havenstaking. Zo is het Franse ms van de Cie des Messageries Maritimes, 7051 brt, dat onderweg die vakantietijd m de Boezembarak ken logeren. Er is nog een interessante factor waardoor de Boezembarakken be kendheid genieten: de grote hoeveel heden loos brandalarm, die telkens aanleiding geven tot een hoogst ge compliceerde toestand op het terrein. Er is een automatische alarminstal latie. die via kabels m verbinding staat met de brandweeralarmcentrale op het Kleinpolderplein. Er gebeurt in de Rotterdamse bodem nogal een en ander. Ontelbare keren moest de brandweer uitrukken omdat een of andere graafmachine ergens in de stad de alarmkabel beschadigde en dus het alarm voor niets overging. Men beschouwt dit als goede oefe ning voor brandweer en verplegend personeel. De inrichting aan de Asserweg wordt groter, want daar gaan ook het reactiveringscentrum aan de Claes de Vrieselaan en de inrichting aan de Heemraadssingel naar toe. Toch wordt die inrichting nog 'iets kleiner dan oorspronkelijk gepland: de in het ontwerp opgenomen tbc- vleugel wordt niet gebouwd. Het geen de omvang van de tuin ten goe de komt. Dan kunnen de patiënten en het personeel in Schiebroek tenminste nog iets terugkrijgen van dc oude sfeer aan de rand van het Kralingsc Bos, waar de Boezembarakken nu staan. Hei terrein van de Boezembarak- gaat terug naar de oorspronkelijke eigenaar: de spoorwegen. Die gaan het goederenemplacement Rotterdam- Noord er mee uitbreiden. kenhuis en als de verbouwing daar- van gereed is, zullen zij worden ver- laten. Overigens wordt de gehele tbc-ver- peging in Rotterdam beëindigd. Er zijn nog slechts zeer weinig patiënten over en de luchtgesteldheid is elders heel wat beter voor een goede behan deling. Dc Boezembarakken bestaan nu uit vier verplcgingspaviljoens, waarvan er een is ingericht voor verpleging van echtparen, een zusterhuis-pavil joen, een laboratorium met dokters kamers. een mortuarium, een eetzaal tevens convcrsatiezaal en leslokaal. Het ongemak dat het personeel neemt om ais het regent met paraplu cn laarzen gewapend van het ene naar het andere paviljoen te moeten gaan neemt men graag bij dit heerlij ke werk van het verplegen helemaal buiten in een parkomgeving. Een aparte categorie patiënten vor men de „logeergasten". Heel wat langdurig zieken worden thuis ver pleegd en verschillenden van hen ko men in de vakantietijd, ais het ver plegend gezin de deur uit trekt, voor J^AQUETTE van de geriatrisch inrichting die over een jaar of twee aan de Asserweg gereed zal zijn. De plannen zijn echter ver anderd: de tbc-vleugel op de foto van het complex uit naar voren stekend vervalt geheel. Daardoor komt er een flinke lap tuin vrij. RECREATIERUIMTE in ee. paviljoens.ZusterH.M.Grum- mel helpt een van de patiënte uit haar stoel. Op de achtergrond een kooi rnet parkieten. Via grote ramen op de foto niet zicht baar hebben de patiënten di rect contact met de prachtige tuin. T)OK in een slierende giet- regen is het op het terrein van de Boezembarakken mooi. Het verplegend personeel neemt graag het ongemak van stevige schoenen en een paraplu als het van het ene pavif oen naar het andere moet. Het perk maakt al les goed en het is te verwachten dat dit aan de Asserweg node zal worden gemist, tot ook daar de tuin helemaal is -Volgroeid. Maar op de hogergelegen etages aan de Asserweg is nooit een zo direct contact met de omliggende na tuur mogelijk. Naar de overtuiging van de Kamer van Koophandel is het noodzakelijk de doelstellingen van ruimtelijke or dening en welzijnsbeleid zo te richten: dat zij harmoniëren met de interna tionale functie, die zich aan het ha vengebied opdringt. De discussies over welvaart en wel zijn hebben, aldus de kamer, bijge dragen aan' de 'nodige verwarring, omdat deze problematiek te contro versieel is benaderd en omdat de weinig acht wordt geslagen op de on derlinge wisselwerking. De impasse .van nu wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt doordat de pro- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De enorme druk te die de luchthaven Rotterdam voor deze week verwachtte door de Britse havenstaking, is tot nu toe uitgeble ven. Zeker, het is druk op de luchtha ven. Maar tien vrachtvliegtuigen per dag is zoals luehthavenmeester A, W. F. van der Hoek zegt, „echt niet om naai' huis over te schrijven". Van een "luchtbrug", waarop men min of meer heeft gerekend, is niets geble ken. „We kunnen hier heel wat meer aan", aldus de heer Van der Hoek, „en we hebben een organisatie voor een echte luchtbrug helemaal klaarge maakt. Maar mischien komt die nog". De oorzaak van uit uitblijven? De heer Van der Hoek ziet twee redenen. Allereerst bestaat de mogelijkheid dat men in Engeland nog even de kat uit de boom kijkt. Vrachtvervoer was naar Rotterdam met in de lading 350 ton goederen voor Londen en 100 ton voor Rotterdam, naar Hamburg gedirigeerd in plaats van naar Rot terdam, toen het de rederij duidelijk was dat voor Londen bestemde lading in Rotterdam niet wordt behandel. Met als gevolg dat de voor Rotter dam bestemde lading nu ook de Rot terdamse neus voorbij is gegaan, want die gaat van Hamburg rechts treeks naar het achterlandLa dingen voor Engeland zijn in Ham burg niet „besmet'.' door de lucht is duur, een vliegtuig kan slechts vijf ton meenemen, dat is precies de helft van de capaciteit van een flinke vrachtauto. De eersre de beste vissersboot neemt een veelvoud aan lading mee. Een uitzondering is de Conray CL 44, een tot vrachtvliegtuig ver bouwde Brittannia van de Transmeri- dean Airways uit Londen, die veertig ton kan laden en die dinsdag zich voor de eerste maal op de luchthaven vertoonde. Deze Conray is het groot ste vliegtuig dat er tot nu toe is ge land. De arme Conray had het niet al te gemakkelijk: tegen een uur of vjif raakte een ploeg grondpersoneel niet een vliegtuigtrap het uiterste puntje van de vleugel. De schade bleef be perkt tot een lichte verbuiging, die een uurtje later weer was hersteld. Tegen negen uur ging de volbeladen Conray de lucht weer in. Een tweede mogelijke oorzaak van het tot nu toe uitblijven van de lucht brug is, dat het in de vakantietijd, bij zonder moeilijk is aan vliegtuigen te komen: die zijn allemaal al gecharterd voor vakantie vluchten. En dat is ook wellicht de oorzaak, dat er zich nu allerlei hoogst eigenaardige „vogels" op de lijnen naar Engeland vertonen. „We hebben zelfs kisten uit Bermu da en ook IJslandse vliegtuigen op de luchthaven". Overigens houdt de luchthavenlei- ding terdege rekening met de moge lijkheid dat de drukte op de lijnen naar Engeland in de naaste toekomst aanmerkelijk stijgt. ROTTERDAM Het architecten bureau Batist, Lochter.berg en Smits werkt op het ogenblik in opdracht van de katholieke roigratiestichting aan een ontwerp voor een hotel voor jonge migranten. Het moet komen op de hoek Meent- Pannekoekstraat en moet de huidi ge En Passant aan de Eendrachtsweg vervangen. Het kan over een jaar of twee gereel zijn. En Passent krijgt een nieuwe bestemming waarbij wordt samengewerkt met de stichting huisvesting nvgranten die binnenkort wordt opgericht. Daarin nemen deel de katholieke migratiestichting, de stichting hulp buitenlandse werknemers, Surinaam se Belangen, de jeugdmigrantendienst en de federatie van instituten, van maatschappelijk werk. I rtoM- p.. f li. IL DJ ffisrit i. In paniek kwamen moeder cn. dochter hij het ziekehuis aan nadat Peggy op een Schiedams toilet ver stikkende cbloordampen had inge ademd. De w.c. was kort tevoren met een speciale toiletreiniger schoonge maakt en daarna met geconcentreerd bleekwater doorgespoeld. Het meisje kreeg een ernstige hoestbui en kon bijna geen adem meer halen, In die toestand bracht de moeder haar naar bet ziekenhuis, waar de dienstdoende verpleegster adviseerde wat frisse lucht te happen. Zij weigerde het meisje op te nemen en vond het zelfs niet nodig een dokter te waarschu wen. i (Vaneen onzer verslaggevers) SCHIEDA MEen verpleegster van het Gemeentelijk ziekenhuis in Schiedam heeft donderdag geweigerd een Amerikaans meisje, dat in ern stige ademnood verkeerde, onder me dische behandeling te nemen. Het meisje, de negentien-jarige studente Peggy Willems, maakte met haar moeder een reis door ons land. Zij ligt op het ogenblik met een ernstige longaandoening in het Gemeentezie kenhuisvan Arnhem. Totaal overstuur reden, moeder en dochter toen r.asr kennissen in Am- hem. Nog geen vijf minuten later werd Peggy met spoed in het Arn hemse zcikenhuis opgenomen, waar zij van internist L.B. 'an onmiddel lijk zuurstof kreeg toegediend. Op het ogenblik is haar toestand redelijk. De directrice van het Schiedamse ziekenhuis was vanmorgen nog niet van de zaak in kennis gesteld. Het onderzoek, dat zij onmiddellijk ter hand heeft genomen, wordt bemoei lijkt door de afwezigheid van de de geneesheer-directeur en de verpleeg ster, die donderdag dienst had. Zij zijn beiden met vakantie. De directri ce weigerde verider alle commentaar. De Arnhemse internist dokter L.B. Tan wilde ons vanmorgen wel beves tigen dat hij Peggy donderdag met ernstige ademhalingsmoeilijkheden bieemstellers zelf een visieuze cirkel in hun benadering hebben inge bouwd. Voor wat betreft de ontwikkeling constateert de kamer dat de regering belangstellend toeziet en niet ingrijpt, blijkbaar van opvatting zijnd dat de Rijnmondwet van 1964 haar ondeug delijkheid nog niet voldoende heeft bewezen. Omdat daardoor van ee fundamen tele aanpak niets kan komen begint de sleutelpositie die de overheid hier bezit een bepaald negatieve invloed uit te oefenen. Met nota's en tegenno- ta's kunnen de bestuurlijke, maat schappelijke en economische proble men in dit gebied niet worden opge lost en als men volhardt in antithesen zal naar het oordeel van de kamer niet alleen veel goeds verloren gaan, maar ook veel slechts behouden blij- ven. Dat ziet de khmer ook voor de Del ta, waarover het aantal rapporten en' studies omgekeerd evenredig is met het aantal beslissingen. Van de ge zonde opzet van de 'Gouden Delta* komt niets terecht: de kamer ziet ,in de realiteit slechts een beeld van pijnlijke onmacht Over de schaamte op de arbeids markt constateeit de kamer..dat er tot, nu toe te weinig aandacht is voor de toegenomen vraag naar arbeidskrach ten in de-verzorgingssector: de kamer noemt hier het gehele scala van reis bureaus en gezondheidsdiensten tot pompbedienden en sportmasseurs. De kamer meent dat in ieder geval ter verbetering van de arbeidssituatie een actief en breed welzijnsbeleid moet worden gevoerd. Bezorgd toont de kamer zich over de ontwikkeling van het prijzenni- veau, waarin zich hetgeen zij aan duidt als 'BTW-effect' terdege deed gelden: de invoering van het nieuwe stelse van omzetbelastingen heeft in vele sectoren geleid tot krachtige prijsstijgingen. Nederland zal er, aldus de kamer, met kracht naar moeten streven met behoud van volledige werkgelegen heid en een aanvaardbaar percentage economische groei deze prijslnflatie en de daruit voortvloeiende geldont waarding terug te dringen. 1 ROTTRDEAM In Hillegersberg is, 66 jaar oud. overleden de heeri "W. G. van Steenis, oprichter en oudste firmant van de Carrosseriefabriek W. G. van Steenis in Rotterdam en Be- rkelen Rodenrijs. De heer Van Steenis is jarenlang diaken geweest in de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Hillegers- berg-Straatweg, tot hij enkele jaren geleden verhuisde naar de wijk Hil- legersberg-Terbregge. De begrafenis geschiedt donderdag middag om kwart voor drie op de hervormde begraafplaats 'Oud-Kr'a- lingen', na een rouwdienst in de aan de Debussylaan in Hillegersberg, welke dienst om half twee begint. ATHENE In verband met de dood van minister Pipineliis heeft premier Papadopoelos van Grieken land bekendgemaakt dat hij 'zelf de functie van minister van buitenlandse zaken zal gaan bekleden. Hij zal daarbij worden geassisteerd door staatssecretaris Christos Xanthopoe- los-Palamas. onder behandeling heeft genomen. Verdere bijzonderheden over de toe stand van zijn patiente kon hij niet geven.

Trouw / De Rotterdammer | 1970 | | pagina 1